£eidóc(B(Hi/i£i/rit Kwade dagen Portugal zijn voorbij ijmaker Gijzelaars bang voor hun leven HERRIE ROND ARIE HAAN Nixon wenste geen pardon Bonn waarschuwt E.E.G.-landen PREMIER GONSALVES: VOETBAL VERVUILDE WONING Borrel van Vredeling doet pijn Man schiet neefje dood Mééééstal lopen horloges gelijk de zekertijd verdien hechte Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Leiden - Directeur.hoofdredacteur F I. Plug - Chef-redacteurJ. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes f 3,50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uurt - Abonnementen per week f 2,49; kwartaal f 32,21; jaar f 125,25 - losse nummers 45 cent. MAANDAG 30 SEPTEMBER 1974 66E JAARGANG NO. 19928 Er komt morgen niet veel verandering in het weer in ons land. De temperaturen blij ven ver beneden normaal voor de tijd van het jaar en er zullen plaatselijk buien vallen. Het weer blijft dan ook nog opder invloed staan van een depres sie, waarvan de kern zich bo ven Scandinavië bevindt. Al leen in de nacht komen flinke opklaringen voor, waardoor de temperaturen tot even boven het vriespunt kunnen dalen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Bondscoach George Knobel zal waarschijn lijk moeten uitkijken naar een andere libero. AJAX-manager Hans Kraay heeft namelijk be sloten vandaag een gesprek te voeren met Arie Haan. Tijdens dat gesprek zal Hans Kraay zijn middenvelder probe ren duidelijk te maken dat het beter is zich voor Oranje niet meer als libero te laten inzetten. Na het gesprek zal Kraay con tact opnemen met George Kno- om over dit probleem te spreken. Kraay wil er uiteraard wel alles aan doen om te voor komen dat Haan uit de selectie zal verdwijnen. Sporttribune bevat verder: Van Gemert matchwinner Enthousiast Zuiderpark ont dekte Ling Laatste zege van Karstens voor BIC Badmintonbond wacht op be stuur Dinkins redde Transol Voor BH: Vier treffers voor RVC niet genoeg Leiding eminent bij hockeyder- by Sanocel/Scylla weer verloren Droom en daad Seth Gaaikema geeft jonge ar tiesten een kans in „Tussen droom en daad", op Ned. I om 22.15 uur. Drie nieuwe series beginnen op Ned. II: Arpad de, zigeuner om 19.05 uur; Het zal je kind maar wezen om 19.25 uur en De lief- des van Napoleon om 21.20 uur. Militairen doorzoeken de bagage van een automobilist die zaterdag Lissabon wilde binnenrijden. Het was in Portugal een spannend weekeinde toen het er op leek dat een rechtse militaire coup uitgevoerd zou worden. LISSABON (AP/AFP) - Premier Vasco Gonsal- ves van Portugal heeft het Portugese volk van morgen de verzekering gegeven dat de kwade dagen voorbij zijn. Hij deed een beroep op de arbeiders om de overwinning op de reactie te vieren en komende zondag als een normale werkdag te beschouwen. Volgens Gonsalves heeft Portugal de afgelopen dagen aan de rand van een burgeroorlog gestaan. Verwacht wordt dat vandaag drie hoge officieren van de militai re junta, luchtmachtgeneraal Galvao de Melo, zijn collega Digo Neto en de legergeneraal Jai me Silverio Marques zullen aftreden. Ilierriee zou president generaal De Spinola zijn voor naamste steun in de junta verliezen. Hoewel De Spinola op zijn post blijft lijkt hij toch terrein te hebben verloren aan de groep jonge officieren die verantwoordelijk waren voor de staatsgreep van april, waarmee een eind werd gemaakt aan het dictatoriale bewind van presi dent Caetano. De crisis binnen de junta ontstond eind vorige week naar aanleiding van de poging van conser vatieve aanhangers van De Spinola om een massa aanhankelijkheidsbetuiging voor hem te organiseren. Volgens een militaire woordvoerder waren extreem rechtse groeperingen, waarvan De Spinola het bestaan niet afwist, van plan om de demonstratie te laten uitlopen op een contra revolutie en terugkeer naar de diktatuur. Rond de Portugese hoofdstad Lissabon heeft het leger zaterdagmorgen wapens in beslag genomen en meer dan 300 arrestaties verricht. De commu nisten dreigden de straat op te zullen gaan om de demonstratie te verhinderen. De Spinola zag zich hierdoor genoodzaakt de demonstratie te elfder ure af te gelasten. Na een ontmoeting met de Stadsraad en de Coördinatiecommissie van de Strijdkrachten maakte de Portugese televisie gisteren bekend dat De Spinola en de Coördinatiecommissie had den besloten om maatregelen te nemen gericht op de „versterking en garantie van de demokrati- NEW YORK (Reuter-. AFP) Ex-president Nixon heeft president Ford twee weken gele den telefonisch laten weten dat hij wil af zien van de amnestiele gratie, hem door Ford verleend. Het tijd schrift Time dat dit meldt, zegt dat Ford het aanbod van Nixon direct heeft afgesla gen. Het tijdschrift News week weet in dit ver band te melden dat Ni xon, althans volgens zijn dochter Julie, op 8 september, de dag waarop hij het bericht van de amnestie ont ving, tegen zijn vrouw heeft gezegd, dat „dit de meest vernederende dag van zijn leven" was. Twee prominente sena toren hebben aange kondigd dat zij een wetsontwerp willen in dienen waarin de spe ciale aanklager Leon Jaworski opdracht krijgt een diepgaande onderzoek in te stellen naar de rol die oud- preisent Nixon in de Watergate-zaak speel de. Na afloop moet Ja worski een openbaar verslag uitbrengen. Het gaat om de senato ren Edward Brooke (republikein, Massa chusetts) en Walter Mondale (democraat, •Minnesota). In een ge zamenlijke verklaring zeggen zij tot hun be sluit te zijn gekomen omdat het akkoord tus sen president Ford en Richard Nixon waarbij de Watergate-bandjes en- documenten toeval len aan de oud-presi dent „kan beletten dat het volledig verhaal van Watergate ooit in de openbaarheid komt". Nadat Ajax zaterdag met de hakken over de Twentse sloot \<wam... rwacht maar - ats we weer. x- 1 - - TE-aew (C) SW* ...naalden P.S.V. en Feyen oord zondag wat forser uit. En wat te denken van F.C. Den Haag? Trein ramt auto WINTERSWIJK Vier Duit sers drie vrouwen en een man, zijn zaterdagmiddag om het le ven gekomen toen hun auto op een onbeveiligde overweg bij Winterswijk werd gegrepen door een trein. Het ongeluk vond plaats tussen Winterswijk en Aalten. Op het tijdstip van het ongeluk was het Politiemannen en een dierenarts hebben zaterdagochtend in een huis in De Zilk, waar een alleenstaande vrouw woonde, 27 honden en enkele tientallen katten aange troffen. Het huisje was volkomen vervuild; verscheidene honden moesten ter plaatse worden afgemaakt. Hier het slaap- en woonverblijf van de vrouw. EIGEN LANDBOUWSUBSIDIES MOETEN WEG Den Haag/Bonn A.N.P.-A.P. De Nederlandse regering zal aan vullende maatregelen voor de land-en tuinbouw moeten tref fen, zolang de jongste Brusselse besluiten over een verhoging van de landbouwprijzen met 5 procent niet uitgevoerd kunnen worden. Het Landbouwschap, dat dit aan minister Van der Stee van Landbouw heeft laten weten, is zeer bezord over het Westduitse veto tegen de Brus selse besluiten. West-Duitsland heeft onder meer de Franse regering laten weten, niet tegen het landbouw beleid van de EEG gekant te zijn, maar wel tegen de nationa le subsidies, die volgens de Westduitse regering in strijd zijn met het overdag van Rome. In dit verband heeft Westduits- land de regeringen van de ande- reE.E.G.-landen een toelichting gestuurd op haar veto. Men kan eruit opmaken, dat Bonn haar veto blijft handhaven zolang de E.E.G.-partners niet uitgespro ken hebben, dat zij de nationale subsidies uiterlijk 31 december 1975 zullen intrekken. Woensdag komen de E.E.G. mi nisters van Buitenlandse Zaken en van Landbouw in Luxem burg bijeen om de landbouw prijzen opnieuw te bespreken. West-Duitsland schijnt echter vastbesloten te zijn een hard standpunt te blijven innemen, al was het, aldus insiders, alleen al, om aan te tonen, dat ook Westduitsland - en niet alleen Frankrijk- in staat is zo nodig harde politiek te voeren. DEN# HAAG - Het hooft de drankbestrijdersbond pijn ge daan, dat minister Vredeling in het geruchtmakende interview in Vrij Nederland zijn eigenzin nigheid illustreerde met: „Als iemand tegen me zegt: geen bor rel, dan neem ik er drie." In haar blad „Nuchter beke ken", zegt de organisatie best begrip te kunnen opbrengen voor de ondraaglijke spannin gen die het ministersschap op roept. Men vraagt zich echter af of een borrel voor de socialisti sche voormannen een vanzelf sprekendheid geworden i^. „Het moet een eretaak voor het socia lisme zijn ook met het vraag stuk van het drankgebruik ernst te maken," aldus de bond. Maastricht Een 22-jarige Maastrichtenaar heeft zaterdag morgen per ongeluk zijn twee jarig neefje Duncan S. voor de ogen van zijn familieleden doodgeschoten. De man die niet wist dat zijn pistool geladen was, was met het wapen aan het spelen toon het onverwacht afging. Het kind overleed op weg naar het zie kenhuis. De Maastrichtenaar had geen wapenvergunning. GUERILLA-EISEN AFGEWEZEN SANTO (AP/RTR) (AP/RTR) Dc zes gijzelaars die sinds vrijdag in het Venezolaanse eonsulapt in Santo Domingo, de hoofdstad van de Dominicaanse republiek, nog worden vastge houden, vrezen voor hun leven. De onderhandelingen met de stadsguerrilla's die de gijzelaars vasthouden, zijn afgebroken en het ziet er niet naar uit dat deze Spoedig worden hervat. De guerrillastrijders in het gebouw hebben de regering van de Dominicaanse republiek verzocht een commissie voor dc onder handelingen te benoemen, maar de regering weigert dit. De gijzelaars eisen een losprijs van een miljoen dollar en de vrijlating van 37 politieke gevangenen. Verder eisen zij vrijgelei de naar Cuba of Mexico. De aartsbisschop van Santo Domingo, mgr. Hugo Polanco, was de enige die gisteren het consulaatsgebouw mocht betreden. Hij was ook degene die de gijzelaars voor het eerst eten en drinken bracht: belegd brood en limonade. De Dominicaanse overheid is bereid tweemaal per dag voor voedsel te zorgen. Een van dc gijzelaars slaagde er zaterdag in via een raampje van een toilet te ontsnappen. Onder de overige gijzelaars bevindt zich de Amerikaanse voorlichtingschcf Barbara Hutschison. Een andere gijzelaar, de secretaresse van het consulaat Ambrosina Arcs, slaagde er zaterdag in met haar vader te telefoneren. Zij klaagde over honger en dorst. De water en electriciteitstocvocr zijn afgesneden. Do gegijzelde Barbara Hutchingson (47) directri ce van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in San to Domingo De leider van de groep terroristen in San Domin go, Radhames Mendez Vargas Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van oen niouw kwar- taalabonnce kost u deze origineel verpakte set hoorlijko Schotso jam. Een teestelijko verrassing bij het ontbijt, (P.S. mocht u zolf nog geen abonnee zijn, vraag dan oen gratis prootabonnemont Notoor m.i.vRAM als mouw kwortaal-abonnoo: DUIV Nnn_. Stuur dozo bon In open envelop, Adres: zonder postzegel, naar; Woonplaats:antwoordnummer 349, Loidon. Stuur de "Schotso |am" naar: LEIDSE Woonplaats: COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1