CcidócSou/ia/nt Bij slechte kwaliteit prijs benzine omlaag ijmaker Pro-Castrogroep: 11 gijzelaars in Santo Domingo Geen paniek over teveel Surinamers Dader moord in Rijswijk nog spoorloos (b\ De Spinola neemt alle macht in handen l Hl ld. wiel or verdien 'n echte v.d.wiel PREMIER DEN UYL: I Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur.hoofdredacteur F I. Plug - Chef-redacteurJ. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,38 per mm. Telefoontjes ƒ3.50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week ƒ2,49; kwartaal 32.21jaar ƒ125.25 - li ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1974 66E JAARGANG NO. 19927 Jasperina Zaterdag Ned. I om 21.10 uur hoogtepunten uit Jasperina's grote egotrip. Om 20.21 uur De Wrekers. Zondag: Ned. I om 20.30 uur tv-spel „De hond was execu teur". Ned. II om 20.20 uur deel I van „De Wolvenmnn" en om 22.00 uur „De mens in Wording". Enkele buien Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en west. Middagtem pera turen van 12 tot 15 graden. Zondag: zon 06.37-18.23, maan 17.14-04.31. Hoogwater Scheven- ingen 1.52-14.14, laagwater 9.47- 22.01. Consumenten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Consumen tenbond is van mening dat de benzineprijs omlaag moet als de berichten juist zijn, dat een aan tal benzinemaatschappijen al se dert de energiecrisis de kwali teit van de benzine hebben ver laagd. In een telegram aan mi nister Lubbers van Economi sche Zaken heeft de Consumen tenbond van zijn verontrusting blijk gegeven en aangedrongen op een onderzoek. De Consu mentenbond zegt, dat de consu menten recht hebben op volledi ge opening van zaken. De zaak is aan het rollen gebracht door de heer P. Scheele, districtsbestuurder van de industriebond NW in Rotterdam. Volgens hem zijn tijdens en direct na de oliecrisis de specificatie-eisen van zowel normale als superbenzine verlaagd. „We hebben nu aanwijzingen, dat deze eisen tot nu toe niet zijn verbeterd, maar bo vendien hebben we de indruk, dat de oliemaatschappijen de dure loodverbin-, dingen uit de benzine hebben gehaald en ze door goedkope (zogenaamde dopever bindingen) hebben vervangen", aldus de heer Scheele. Hij meent, dat het kwali teitsverlies ongeveer 15 procent bedraagt. „In feite heeft men de tijger uit de tank gehaald en zo lang dit het geval is, behoort de klant hier financieel niet de dupe van te worden", aldus de districts bestuurder. In een commentaar zegt de Shell, dat de kwaliteit van de superbenzine nog niet op het niveau van vóór de oliecrisis is teruggekeerd. Tijdens de crisis onderging de kwaliteit verandering als gevolg van een veranderd patroon van de aanvoer van ruwe olie. Daarbij kwam, dat in overleg met de regering en in het belang van de nationale economie was besloten voorrang te verlenen aan de produktie van nafta voor de chemische industrie, aldus de Shell. De kwaliteit is volgens Shell nu vrijwel terug op het oude ni veau, welk kwaliteitsniveau men binnen kort weer verwacht te bereiken. Dat dit nu nog niet het geval is, is het gevolg van raffinaderijtechnische omstandighe den, gekoppeld aan het feit, dat het aanvoerpatroon van ruwe olie nog steeds niet het oude is. De laatste weken is de kwaliteit van de benzine volgens de Shell in ieder geval niet achteruit gegaan. Volgens de Shell geeft de huidige kwaliteit geen enkele aanleiding tot extra slijtage of hogere onderhoudskosten en heeft zij ook geen enkele invloed op de samenstelling van de uitlaatgassen. „Wij ontkennen catego risch dat er onzerzijds van gesjacher sprake is", aldus de Shell. Volgens industriebond-districtsbestuur der Scheele zou in ons land een toene mend aantal automobilisten met hun au to pingelklachten hebben. Een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken zei, dat op het minis terie niet gebleken is, dat de oliemaat schappijen de kwaliteit van de benzine de laatste weken hebben verlaagd. Wel was het ministerie bekend, dat de oliecri sis van invloed is geweest op de kwaliteit van de benzine. Het ministerie heeft naar aanleiding van de uitlatingen van de heer Scheele de maatschappijen om nadere inlichtingen gevraagd. Esso, BP en Chevron hebben laten weten dat haar benzine volstrekt niet van gerin gere kwaliteit is dan vroeger. ONDANKS GRONDIG ONDERZOEK Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK Negenentwintig rechercheurs van de Rijswijkse en aagse politie zoeken momenteel naar de onbekende persoon die vermoedelijk afgelopen woensdag de negenendertig-jarige J. i Nobelen in zijn woning aan de Rijswijkse Clavecimbellaan om het leven heeft gebracht. De politie trof het lichaam gistermid dag rond het middaguur aan in de woning op de vijftiende verdieping van de torenflat. Het slachtoffer was overleden door Irie messteken in de rug. Sen grondig onderzoek onder de bewoners van het flatgebouw everde tot nog toe niets op. Honderdzestig bewoners werden tot gisteravond ondervraagd, waarbij vijftien Rijswijkse rechercheurs worden geassisteerd door veertien collega's uit Den Haag. De politie ver het motief van de daad en de dader volledig in het duister, tfiet uitgesloten wordt geacht dat de dader in de torenflat woont. De heer Van Nobelen was bedrijfsleider bij een plasticfabriek. Zijn werkgever waarschuwde vrijdagmorgen de politie omdat hij in wee dagen niet op zijn werk was verschenen. Set slachtoffer zou kortgeleden gescheiden zijn en nog een huis n Hillegom hebben. Sinds april had hij de woning in Rijswijk jehuurd. Voor het aanbrengen.van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u in samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bijzonder geurige 'blijmaker' aan: een fraai boeket bloemen. Verras uzelf of een an der ermee. Het kantoor van do Lufthansa In de Amsterdamse Leidsestraat is gis termiddag tijdelijk bezet geweest door het „Komite Anti Duitse Terreur", te neinde een betere behandeling te be pleiten van de Ne derlander Ronald Augustin, die in Hannover in de ge vangenis zit. ver dacht van mede plichtigheid aan aanslagen van de Baader Meinholt- groep. De 8 bezet ters hadden zich tij dens de bezetting geketend. GEEN VERZOEK UITLEVERING TERRORISTEN DEN HAAG Premier Den Uyl ziet nogal wat bezwaren tegen een verzoek om uitlcring van de Japanse terroristen die na de gijzeling in de Franse ambassade naar Syrië werden overgebracht. Gelet op de houding van de Syrische regering zou een der gelijk verzoek weinig succes op leveren en bovendien is er gec-n uitleveringsverdrag met dat land. „De betrekkingen met Da mascus zijn wel normaal, maar wij zijn er niet helemaal kind aan huis", aldus de bewindsman aan het slot van de wekelijkse kabinctszitting. Volgens zijn laatste informatie bevinden de vier Japanners zich nog in de Syrische hoofdstad, maar het is niet uitgesloten dat de Syrische regering van plan is de terroris ten naar een ander land door te schuiven. Er zijn evenmin aan wijzingen dat Frankrijk om uit levering van Foeroeja zal vra gen. Lissabon (AFP-Reuter) Gene raal De Spinola heeft vannacht na een kabinetsvergadering die vier uur duurde alle macht in handen genomen. Daarmee schijnt de kloof die de laatste tijd mede als gevolg van de dekolonisatie politiek groeide tussen de cónservatieve presi dent en de radicale politici en militairen in Portugal definitief te zijn. Deze laatsten hadden tot dan toe de overhand. Eerder was bekend geworden dat de regering alle zaterdagbla den een verschijningsverbod heeft opgelegd. Tegen mider- nacht verdween de nationale ra dio uit de lucht. Leger en politie bezetten de radiolokalen. Tegen drie uur vanmorgen werd de uitzending hervat met een regeringscommuniqué, waarin de bevolking werd gewaar schuwd tegen incidenten die zich zouden kunnen voordoen bij de betoging die vandaag in Lissabon voor generaal De Spi nola zou worden gehouden en die tot bloedvergieten en burge roorlog zou kunnen leiden. De voorlopige regering zei, dat op wegen naar de hoofdstad weg versperringen zijn opgericht door linkse partijen om wagens met betogers op weg naar Lissa bon tegen te houden. Geëist werd deze versperringen onmid dellijk te verwijderen. De voor lopige regering zei, vastbesloten te zijn alle nodige maatregelen te zullen nemen ter handhaving van de orde. Linkse partijen hebben al eer der getracht de pro-Spinola-be- toging te verhinderen, omdat zij daarin een poging van rechts zagen de door de coup versplin terde krachten te hergroeperen. Donderdag kwam het ook al tot een botsing tussen links en rechts. - V ftr- .7 aafeüa»wE.' 1 U 1 NAVO-OEFENING OP DE NOORDZEE Op de Noordzee wordt momenteel de NAVO-oefening Northern Merger gehouden, waarbij, 180 schepen, 750 vliegtuigen en 40.000 manschappen betrokken zijn. Zoals gewoonlijk hebben dit soort oefeningen de belangstelling van de Russen. Het Britse marinevaartuig Fearless wordt hier geschaduwd door een Russisch spionageschip (voorgrond). uur deze bon in open envelop, nder postzegel, naar: itwoordnummer 349, Leiden. Stuur een boeket bloemen i LEIDSE COURANT WEER POLITIEKE MOORD IN ARGENTINIË Santo Domingo/Buenos Aires In het Venezolaanse consu laat in Santo Domingo de hoofdstad van de Dominicaan se Republiek houden 23 linkse pro-Castroterroristen van de ,,12-januari-beweging" sinds gisteravond elf mensen in gij zeling. Zij eisen de vrijlating van 37 politieke gevangenen. Wordt hieraan niet voldaan dan zouden zij vandaag tegen het middaguur beginnen met om de twee uur een gijzelaar dood te schieten. De terroristen, die onder lei ding staan van een gewezen vliegtuigkaper, hebben ook de directrice van de Amerikaanse r- voorlichtingsdienst in Santo Enkele ur?" n.a ?9 Domingo, de 47-jarige Barbara voering werd het Stoffelijk Hutchison. In ruil voor haar overschot van de vermoor- eisen zij van de Amerikaanse de Argentijnse advocaat regering een bedrag van een gevonden, miljoen dollar. De terroristen hebben ook ge dreigd het consulaat te zullen opblazen wanneer er ook maar een politieman of mili tair zou binnenkomen of de aanval op het gebouw zou worden ingezet. Het consulaat zou compleet ondermijnd zijn. In Buenos Aires is gisteren de Marxistische jurist Silvio Frondizi, een broer van een voormalige president van Ar gentinië, ontvoerd en later ver moord. Naar wordt aangeno- zijn de dqders leden van een rechtse stroming die ge zworen hebben het communis me in Argentinië de kop in te drukken. Bij de ontvoering werd de schoonzoon van de advocaat, die probeerde hem te redden, door kogels uit een machinepistool dodelijk ge wond. Frondizi zelf werd in een been getroffen. Later op de dag trof men zijn lijk aan in een bos bij het vliegveld van Buenos Aires. Het ver toonde schotwonden in hoofd en rug. Een illegale rechtse groepering maakte begin deze week reeds bekend dat Frondizi op de do denlijst stond. Het aantal personen dat sinds het overlijden van president Peron op 1 juli om politieke redenen is vermoord bedraagt thans 91. Betty Ford in ziekenhuis Betty Ford, de echtgeno te van de Amerikaanse pre sident is gisteren opgeno men in een ziekenhuis en zou vandaag worden geo pereerd om uit te maken of zij lijdt aan borstkanker. Een dag tevoren was bij een medisch onderzoek in haar rechterborst een klei ne knobbel ontdekt. ADVERTENTIEj Schenkt 'n vrouw dat zelfbewuste gevoel er erg verzorgd uit te zien. 'n Gevoel van veiligheid. U ziet het aan haar open en stralende ogen. Die monter en tevreden de wereld inblikken. Dat siert de mens! weet er het fijne van ....van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden (Van onze pari. red.) DEN IIAAG De regering wil buiten dc drie grote steden woonruimte beschikbaar stellen aan Surinaamse immigranten. Ook wil dc regering vooraf informatie over dc Surinamers die naar ons land komen. Dit verklaarde premier Den Uyl gisteravond na het kabinetsberaad, dat voor een groot deel aan het vraagstuk van dc Surinaamse immigratie was gewijd. Volgende week zullen dc Nederlandse voorstellen aan dc Surinaamse regeringsdelegatie worden voorgelegd. Den Uyl zei, dat de bezorgdheid en in sommige gevallen zelfs paniek over het groeiende aantal Surinamers in ons land niet gerechtvaardigd is. Hij voegde hier echter aan toe, dat de regering oog moet hebben voor de problemen die de komst van Surinamers met zich meebrengt. Volgens de minister-president spitsen deze problemen zich vooral too op de grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Hang, en op de werkgelegenheid. Met het oog daarop vindt de regering het gewenst, dat vanuit Paramaribo van te voren inlichtingen worden verstrekt over beroep en vestigingsplaats van de immigranten. Den Uyl benadrukte, dat er in geen geval sprake zal zijn van dwang bij de spreiding van de Surinaamse immigranten. Het gebeurt op basis van vrijwilligheid. Den Uyl onderstreepte, dat de Nederlandse regering geen eenzijdige maatregelen zal treffen. Van een toela tingsregeling zal geen sprake zijn, aldus de premier. De regering zal verder nagaan hoe de woon- en werkomstandighe den in Suriname kunnen worden verbeterd. Hierbij wordt gedacht aan het steunen van projecten die de werkgelegenheid stimuleren. Den Uyl zei, dat het tot standbrengen van sociale voorzieningen in Suriname in strijd zou zijn met dc ontwikkelingsstrategie van dc Verenigde Naties. Den Uyl zei, dat het aantal Surinaamse immigranten dit jaar minder groot is dan aanvankelijk werd verondersteld. Volgens hem komt het uit op acht tienduizend. Het totale aantal Surinamers en Antillianen in ons land bedraagt volgens de cijfers vun het Centraal Bureau voor de Statistiek momenteel bijna 80.000. Volgens Den Uyl geeft dit aantal, ook als het zich in de toekomst mocht verdubbelen, geen reden om te zeggen „wat een geweldig probleem". Op het station in Maastricht heeft gisteren een binnenko mende trein een op het emplacement staand treindeel geschampt. De conducteur liep lichte verwondingen op. De ravage was enorm groot.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1