Van geschiedenis kun je enorm veel leren O O i MR. PH. J. DE RUIJTER DE WILDT: r* 3 October Vereeniging op bres voor handhaving historische waarden WIJN PERSBERICHT LBF Haring- en Zeevishandel Gebr. Hoek Haring om in te bijten!! HEINEKEN BIER pianó's orgels orgellessen LEIDEN TEL. 22858 Vu Leiden Als een ranke rots in de bran ding van een tradities overspoelende ma laise maakt een nazaat van admiraal De Ruijter zich op om aan het hoofd van zijn hooggehoede keurtroep de eeuwen te be groeten. Mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt, sinds een jaar of 22 voorzitter van de Leidse 3 October Vereeniging, blijft zich onverzettelijk handhaven op de voetspo ren van voorgangers als mr. Trapman en de legendarische bebaarde Bernard de Koning uit de dertiger jaren: Leiden heeft zich vierhonderd jaar geleden een kroon verdiend. De Ruijter de Wildt en wijlen Han de Wilde (namen die iets stormach tigs en bruisends hebben) hebben mede overleveringen, die Leiden dierbaar zijn, tot hier gebracht en met hun directe achterban waarborgen zij de instandhou ding ervan: „Opdat wij van deze tijd, van elke tijd, lering mogen trekken uit wat voorbij is en omdat het zinvol en goed is te herdenken". Na een zich aan Leidens beleg en ontzet gewijd hebbende stadsadvocaat De Ruijter de Wildt zal ongetwijfeld een nieuw tijdperk intreden. Nu is de heer De Ruijter niet de enige pijler waarop de 3 October Vereeniging onwankelbaar troont, maar je vraagt je toch wel eens af of de Vereeniging zijn afwezigheid in de Grote Optocht zal overleven. Dat staat toch ooit te gebeuren, want ook een De Ruijter drijft met de tijd verder af van 1874. Hij draagt de Feestwijzer in zijn binnenzak als een brevier. Elk gewenst ogenblik kan de voorzitter het boekje tevoorschijn halen. Nu verwachtte hij niet, dat wij om informatie kwamen omtrent de grootste aller herdenkingen, maar het exemplaartje lag voor hem op tafel. Je kunt immers nooit weten. Het is een wijzer in de richting van de laaiende uitbarsting van vroomheid, terugzien en feestelijkheid. Leiden is het waard de geschiedenis is het waard, de toekomst is het waard. Wat zouden wij nog herdenken? Het is allemaal geweest, de geuzenvloot komt niet weerom. De oude stad duikt kwijnend weg in een omvatting die steeds maar verder reikt. We willen liever over de horizon heenkijken, Maar daar wringt bij handhaver De Ruijter de Wildt nu juist de traditionele schoen. „Het verdriet mij, dat er steeds meer stemmen opkomen die zoggen: moet dat nou? De 5-mei-vierin- gen, die landelijk gezien belangrijker zijn dan het Leidse feest, een stadsgebeuYtenis (ofschoon die de geboorte van de Nederlandse 6taat inleidde) zijn nauwelijks van de grond gekomen. Maar de histori sche gebeurtenissen van Alkmaar, Leiden en Gro ningen zijn eeuwen lang herdacht en gevierd. Dat begon in Leiden al in 1575, de plaatselijke schutterij paradeerde toen al langs het stadhuis, een route die wij tot een aantal jaren geleden gehand haafd hebben. Het danken in de Pieterskerk is even oud. Door de overheid werd destijds bepaald, dat elk jaar een jaarmarkt zou worden gehouden" Mr. De Ruijter de Wildt is geschiedeniskenner ge noeg om de ups en downs uit elkaar te houden: „Op de helft van de 19e eeuw kwam een periode van lauwheid, slapheid, gebrek aan historische waardering. Dat was een tijd, waarin prachtige gobelins met behang werden overplakt. De kerk diensten op 3 oktober werden een paar Jaar overge slagen en verschoven naar de zondag ervóór of erna. Toen kwamen de studenten in verzet en zetten zelf een feestviering op touw met vetpotjes voor de sociëteit en een avond in de schouwburg. In 1886 kwam eindelijk de 3 October Vereeniging" Het meest uniexe vinat de huidige voorzitter de uitreiking van haring en wittebrood: „Dat is ner gens. Een historisch gebeuren na de redding van duizenden. Vóór de laatste wereldoorlog kwamen' alleen de armen ervoor in aanmerking. Laat die ook maar feesten, zei men. En er kwamen bier en koffie bij als reclame-objecten. Dat hebben we gauw afge schaft. Na de oorlog was er een generatie die honger had gekend: het Zweedse wittebrood. Het bestuur heeft nadien het historisch geschenk voor de hele burgerij bestemd. In 1574 waren de gaven ook voor de hele bevolking. Er is een enorme stijging in het aantal inschrijvingen. Dit jaar hebben zich 12.800 mensen opgegeven, bijna net zoveel als de Leidse bevolking in 1574 telde, voordat het beleg begon" Twee haringen per persoon boven de zes jaar. Kijk eens, wat een haring tegenwoordig kost. Men komt meer voor de haring dan voor het wittebrood. „Maar het zou zonde zijn ermee op te houden. Een herdenking hoe dan ook zou ik voor geen geld willen missen. Het zou in mijn ogen een verarming betekenen als men het verleden eenvoudig helemaal losliet: die ouden deden het alles even beroerd, wij jongeren zullen het wel even beter doen. Van ge schiedenis kun je enorm veel leren. Er waren veel fouten. Ik ben modern genoeg om dat te beseffen. Maar je kunt je aan zo veel cijfers spiegelen. Waarom moet je die dan vergeten" De heer De Ruijter wil geen cijfersnoemen vai kosten die deze jubileumviering met zich brengt „Cijfers geven altijd reacties. Ergens springt men er altijd wel tegen op. Maar we betalen alles zelf uit de opbrengsten van de kermis, de contributie (gering gehouden om te stimuleren) van bijna 7000 leden dat aantal vliegt omhoog: gerekend worden hier de hoofden van het gezin, zodat er ca 20.000 personen zijn die met de 3 O.V. te maken hebben ofwel een vijfde van de Leidse bevolking. Boven dien zijn er reserves gevormd en ook willen wij gebruik maken van de opbrengst van de herden kingszegels in een eenmalige oplaag van 100.000, die regelmatig worden verkocht. De zegels zijn waarde vol omdat ze zeldzaam zijn". Doon Ton Pleters. Nog nooit heeft de Vereeniging een beroep op gemeentelijke subsidie hoeven doen, maar dit jaar is de viering veel en veel kostbaarder dan tevoren. De 3 O.V. heeft nu om steun „in natura" gevraagd aan de gemeente: „Dat zijn die mooie dingen boven het water, de verlichting van gebouwen, de gemeen telijke dienstverlening, de versiering" aldus voorzit ter De Ruijter de Wildt, die graag ook een lans wil breken voor de hutspot, die tot ver buiten de landsgrenzen op 3 oktober wordt geroken en gege ten. Toen hij nog in Indonesië woonde (waar hij is geboren) at men thuis altijd hutspot op de feestdag. Als er geen wortels waren gebruikte men oranje gekleurde inheemse vruchten. Het bestuurderschap van de 3 O.V. kost ongelooflijk veel tijd, volgens de voorzitter. „Het zijn allemaal mensen die het belangeloos doen. Er zijn weerstan den tegen de vereniging, begrijpelijk zelfs. Maar om zomaar kritiek te leveren en niet op te bouwen, alleen maar nadruk leggen op wat men fout vindt, maar tegelijk ook Tiet grote werk dat verricht is vergeten, daar kan ik geen begrip voor hebben. Als vereniging, zijn wij democratisch, alle macht is in handen der leden. Maar door het grote aantal ligt het accent bij het bestuur. Een aandeelhouder van Philips hoeft ook niet te denken dat hij op de vergadering wat in te brengen heeft. Wij als bestuur weten wat voor werk er aan zit. We moeten elkaar als bestuursleden kunnen vertrouwen, je moet kun nen inspringen als er onverwacht iets gebeurt. Dat betekent, dat wij zelf uitzien naar wie we ir bestuur zouden willen hebben. Dat is niet eer dig. We zeggen altijd tegen een kandidaat: weet wat je doet, het kost veel tijd, maar geeft ook veel voldoening. De leden zijn volkomen vrij tegenkandi daten te stellen en met meerderheid te kiezen. Men maakt geen gebruik van dat recht, omdat men i blijkbaar meent dat alles goed gaat. Een bouwvak ker in het bestuur vind ik best, maar deze man zou niet voldoende tijd kunnen vrijmaken voor het j werk". „Als ik in geld moest uitdrukken wat ik aan besteed aan de 3 O.V., dan zou dat gewoon krank- zinnig zijn. Ik kan mij nu eenmaal gemakkelijker vrijmaken dan menig ander. Enfin, waardering vind ik fijn, maar een woord van verguizing doet me pijn". De heer De Ruijter de Wildt houdt ons nogmaals 1 voor, dat de geschiedenis opleving en inzinking 1 meemaakt „In dat opzicht zitten we in de trend 1 van de mode, de nostalgie en de romantiek. Maar het gaat niet aan, het ene te doen en heth andere te laten. Je kunt beide doen: fouten in het IV verleden signaleren en de waarden weer opvijzelen. Zo krijg je hopelijk een juist beeld. Daarom zullen i we Leidens leed en opstanding elk nageslacht blij- ven voorhouden en daarom herdenken wij. Verle- den, heden en wat komen gaat vormen een een heid". Voor deze feestelijke dagen - en ook nog daarna - importeerden wij een zeer goede 73er Zeltinger Himmel- reich Oualitatswein met een SPECIAAL 3 OKTOBER-ETIKET! per fles ƒ5,-. 3 flessen 12,50 op de braderie van 30 sept t/m 2 oktober schenken we hem ook per glasl fSanders Wijnhuis "Au finbec" DOEZASTRAAT 12 LEIOEN reeds meer dan 100 Jaar zijn wij medeleverancier aan de 3-octobervereniging BROOD- EN BANKETBAKKERIJEN lllllllllllll|]lllllllllllllll]l[lllllllllllllll[]llllllllllll!lll]ll!l]|]|llllll!ll!lll!lllllllllll!lll!llllll]llllllll!llllllllllllll[lilllllllllllllllllllllllllil]||[|[|il!ll!ll]lllll|] ii KATWIJK - TEL 01718 - 13345 -12577 Leverancier van de 3 October vereniging. iiiiiiiiimiiHiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiinit T/M ZONDAG 1 DECEMBER Tentoonstelling „Leiden 1974" in het stedelijk museum „De Lakenhal". Openingstijden dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Toegang- prijs 2,50 voor volwassenen en 1,50 voor kinderen. Op 26 september, 3 oktober en op alle zondagen in november gratis toegang. T/M ZATERDAG 29 NOVEMBER Tentoonstelling „400 jaar Leidens Ontzet" in het ge meentelijk archiefgebouw. Openingstijden maandag t/m vrijdag 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 9.00 tot 12.00 uur. Op 10, 17, 24 en 31 oktober ook van 19.30 tot 21.30 uur. De toegang is gratis. ZATERDAG 28 EN ZONDAG 29 SEPTEM BER 9e internationale kattenexpositie in de Groenoordhal. Openingstijden 10.00 tot 18.00 uur. Toegangsprijs 3,-, voor volwassenen en 1,75 voor kinderen, studenten en 65 plussers. MAANDAG 30 SEPTEMBER T/M ZATER DAG 5 OKTOBER Officieel bezoek van Hr. Ms. Hefring, patrouillevaar tuig van de Kon. Ned. Marine. Openingstijden voor bezichtiging dagelijks van 14.30 tot 16.30 uur. Toegang gratis. Aanlegplaats Galgewater. MAANDAG 30 SEPTEMBER T/M ZATER DAG 5 OKTOBER WOENSDAG 2 OKTOBER Grote Taptoe, 19.30 uur vanaf de Kaasmarkt Opening Lunapark bij de Groenoordhal van 20.00—24.00 uur. Toegangsprijs 0,50. DONDERDAG 3 OKTOBER TOT EN MET ZATERDAG 5 OKTOBER Bloemententoonstelling in de Oranjerie van de Hortus van 11.00 tot 22.00 uur Reveille op het bordes van het stadhuis, aanvang 7.00 uur. Uitreiking Haring en Wittebrood in het Waaggebouw, van 7.00 tot 10.00 uur. Koraal muziek in het Van der Werfpark, aanvang 8.00 Beiaardbespeling op het stadhuis, van 8.45 tot 9.30 uur. Concert door „De Burcht" op het Waaghoofd, van 8.15 tot 9.45 uur. Feestelijke markt langs de Haarlemmerweg van 9.00 tot 24.00 uur. Opening Lunapark bij de Groenoordhal van 9.00 tot 24.00 uur. Toegangsprijs tot 13.00 uur 0,25, daarna 0,50. Muziekplein op het Stadhuisplein van 9.30 tot 17.15 uur. Intocht van de Watergeuzen van 9.20 tot 10.15 uur, op het Waaghoofd. Aankomst koninklijke gasten bij de Waag, om 9.30 uur. Oplaten van 2.000 postduiven op het Stadhuisplein, aanvang 10.00 uur. Kinderspelen op de Breestraat bij Minerva, van 10.00 tot 13.00 uur. MAANDAG 30 SEPTEMBER DINSDAG 1 OKTOBER Klaverjasmiddag voor 65-plussers in de Stadsgehoor zaal. Opgave bij C. Otto, de Zevensprong, Bernhardka- de 35. tel. 21879. Concert Marinierskapel op het Stadhuisplein van 20.00-21.30 uur. Optreden Randstadspelers voor 65-plussers in de Stadsgehoorzaal, van 20.0022.45 uur. Toegangsprijs Anton Geesink Show in de Groenoordhal, aanvang 21.00 uur. Hagendijk's Bierhandel agent van Voor Leiden en omstreken Rembrandtstraat 10-16 tel. 23541 Leiden. Oud-Hollandse markt op de Lange Mare, van 10.00 tot 17.00 uur. Herdenkingsdienst in de Pieterskerk, van 10.30 tot 12.00 uur. Commando demonstratie door het Ned. leger, van 10.30 tot 11.30 cp het Stadhuisplein. Groot Japans Dagvuurwerk op de Hoogstraat, aanvang 12.00 uur. Hutspot maaltijd in de open lucht aan beide zijden van het Rapenburg, van 12.30 tot 14.00 uur. Draaiorgelconcöurs op het Pieterskerkhof van 14.00 tot 16.00 uur. Trabershow .(luchtacrobatiek) op het Schuttersveld, van 14.00 tot 15.00 en van 16.30 tot 17.30 uur. Leiden Festival in de Stadsgehoorzaal, van 20.15 tot 1.15 uur. Toegangsprijs 3,-. Beat- en dixieland feest op de Breestraat bij Minerva, van 21.00 tot 1.00 uur. VRIJDAG 4 OKTOBER Kinderwedstrijden in de Doelenkazerne, aanmelding via de school. Aanvang 8.30 uur. Hengelwedstrijd voor de jeugd, van 9.00 tot 10.30 uur in de Witte- en Zoeterwoudsesingel. Kosten 1,50. Verzamelen bij Witte Singel 1. Puzzelwandeling van 9.00 tot 17.00 uur door historisch Leiden. Vertrek VW-kantoor Stationsplein. Feest voor geestelijk gehandicapten in de Stadsgehoor zaal van 9.30 tot 15.00 uur. Internationaal politie volleybaltoernooi, aanvang 10.00 uur in de Vijf Meihal. Fietstocht van 20 km, aanvang 14.00 uur bij het clubgebouw van Swift aan de Willem Barentszstraat Kosten 2,-. Opening Lunapark van 14.00 tot 24.00 uur. Toegang gratis. Internationaal Majoretteconcours op de Breestraat, aanvang 19.00 uur. ZATERDAG 5 OKTOBER Politiehonden dressuur op het terrein aan de van Vollenhovenkade, van 9.00 tot 12.00 uur. Parachutespringen en polsstokverspringen op het ter rein aan de Van Vollenhovenkade van 9.00 tot 12.00 uur. Muziekplein op het Stadhuisplein van 10.30 tot 16.30 uur. Overdracht Pilmgrimfathersvlag op het Galgewater, van 10.30 tot 11.00 uur. Rondrit Antieke auto's door de binnenstad van 10.30 tot 12.00 uur. Grote Historische optocht „De Tyrannie Verdrijven", vertrek 15.00 uur vanaf de Burggravenlaan. Musichal in de Groenoordhal van 20.30 tot 23.00 uur. Toegangsprijs 4,-. Slot Vuurwerk op het terrein van de Groenoordhal om 23.30 uur. OUDE SINGEL 16

Leidse Courant | 1974 | | pagina 14