I i deTijd Sfeer van onbehagen door misdadigheid HP GIJZELINGS DRAMA EN KALKAR CENTRAAL De nieuwe Fiat: 131 Mirafiori Komtu morgen nog? ,,We hebben al die PTT-ers niet nodig' Paspoorten 15 procent duurder d0ENE Meneer Kraan met uw spaarboekje. amro bank DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT/HET BINNENHOF Burgemeester Leeuwarden: LEEUWARDEN Bij een over plaatsing van de centrale di rectie van de PTT naar het noorden des lands hoeft slechts 30 procent van het huidige werknemersbestand mee te Ford Nederland: 700 werknemers voorlopig naar huis AMSTERDAM - In de assembla gefabriek van Ford Nederland in Amsterdam zijn ernstige produktiertioeilijkheden ont staan als gevolg van een sta king in Engeland. De aanvoer van onderdelen voor de assem blage van de Cortina-personen- auto blijkt zodanig te stagne- i ren, dat de produktie-afdelin- j gen voorlopig moeten worden i stilgezet. Dit heeft de directie van Ford Nederland besloten na uitvoerig overleg met de ondernemingsraad, de vakbon- den en de overheidsinstanties. 1 In totaal zijn bij de Cortina- produktie 700 werknemers be- 1 trokken. De directie van Ford Nederland heeft meegedeeld, dat de be- trokken werknemers voorals- nog geen nadelige financiële ge- volgen van deze voorlopige stopzetting van de produktielijn zullen ondervinden. De beslis sing over een eventueel te verle- j nen wachtgelduitkering krach tens het wachtgeldfonds is nog niet genomen. Enkele weken geleden is in de Britse Fordfabrieken in Dagen ham een wilde staking uitge broken, die nog altijd niet ten einde is. Volgens een woord voerder van Ford-Nederland gaat het om een relatief klein aantal stakers, maar ze zijn werkzaam in een aantal vitale produktieafdelingen. DEN HAAG De rijksleges voor paspoorten moet volgend jaar met 15 procent omhoog, zo blijkt uit de toelichting, die mi nister Duisenberg van finan ciën aan de Tweede Kamer ge geven heeft bij het voorstel de inkomsten voor het rijk in 1975 te regelen. Ook de leges voor identiteitskaarten zullen met hetzelfde percentage stijgen. De bewindsman gaat ervan uit dat de verhoging op 1 januari 1975 ingaat. In dat geval wordt i voor het gehele jaar de op- I brengst van de leges op pas poorten en identiteitskaarten op 30 miljoen geraamd. De opbrengstraming voor 1974 is 27,7 miljoen. In 1973 brachten deze leges 26,5 miljoen op. Momenteel bedragen de rijksle- l ges op paspoorten 27,-. Daar bij komen dan nog provinciale en gemeentelijke leges, dié niet overal even hoog zijn. In Den Haag moet voor het nieuwe paspoort of bij het verlengen van het paspoort in de winter 36,50 betaald worden en in de zomer 41,- de geldigheidsduur van het Nederlandse paspoort is vijf jaar. In enkele omringende landen be dragen de kosten van een pas poort (omgerekend in Neder landse munt): België 27,60 voor vier jaar, Groot-Brittannië 31,50 voor 10 jaar, West- Duitsland 10,20 voor 5 jaar en in Frankrijk 38,40 voor 5 C&Geen vastenbrief ^volgend jaar UTRECHT (ANP) Na de al aan- gekondigde adventsbrief van de bisschoppen over het gebed zal er voorlopig geen herderlij ke brief van de bisschoppen meer verschijnen. De eerstvol gende gezamenlijke vasten brief zal pas in 1976 uitkomen. Dit delen de bisschoppen mee in hun officiële mededelingen blad, de "Analecta". De bisschoppen hebben tot een rustpauze in de vastenbrieven besloten, omdat zij bezorgdheid hebben geconstateerd over het feit, dat de bisschoppelijke brieven de laatste tijd zó kort op elkaar gevolgd zijn dat een pastorale verwerking nauwe lijks mogelijk is. Wel zouden de bisschoppen graag zien, dat in de loop van 1975 de aandacht blijft uitgaan naar hetgeen in de vastenbrieven van 1973 en 1974 ter sprake is gebracht, alsook naar de daar mee samenhangende aanbeve lingen van het tweede Landelij ke Pastorale Overleg. Het se cretariaat van de r.k. kerkpro vincie wil in de loop van 1975 een samenvatting laten ver schijnen van de reacties op brieven en L.P.O. verhuizen. Burgemeester J. S. Brandsma van Leeuwarden heeft dit gistermiddag gezegd tegen de industrialisatieraad der Friese kernen, die een be zoek aan de Friese hoofdstad bracht. De heer Brandsma vond dat de dwang, die volgens sommigen nodig zou zijn om deze rijks dienst over te plaatsen, schro melijk overdreven wordt. Vol gens hem zal de overplaatsing een proces worden dat vijf tot tien jaar in beslag neemt, waar bij - „bij voorbeeld in 1975 al" - met vrijwilligers begonnen kan worden. De heer Brandsma meent dat zij die niet mee naar het noorden willen, dan ruim schoots de tijd krijgen om el ders emplooi te vinden, terwijl er ook een gedeelte langs na tuurlijke weg - pensionering - zal afvloeien. De Leeuwarder burgemeester stelde in een toespraak dat de overplaatsing met alle huidige werknemers in een jaar tijd niet alleen een onmogelijke, maar ook een onwenselijke operatie zal zijn. „We zullen slechts dertig tot veertig pro cent van die werknemers nodig hebben. De overige 60 tot 70 procent hebben we zelf wel", zo zei hij. Hij voegde hieraan toe: „Wij hebben hier in het noord en zelfs wel kandidaat-hoofddi recteuren voor de PTT." Elsevier is deze week dubbeldik vanwege een bijlage over de wintersport. Het omslagartikel stelt de vraag of de maatschap pij aan begnp kapot gaat. Het antwoord: Er is over en weer zoveel wanbegrip en misken ning van gevoeligheden, en er is de laatste tijd zulk een brede en diepe kloof gaan gapen tus sen enerzijds het spontane rechtsgevoel en anderzijds de min of meer wetenschappelijke verklaring van misdadigheid, dat het wel eens eerder die tegenstelling zou kunnen zijn waaraan de samenleving kapot gaat." Voorts in het blad onthullingen uit geheime dossiers van de Franse veiligheidsdienst "Het gijzelingsdrama in den Haag zou nooit hebben plaats gevon den indien de Franse regering tijdig de Nederlandse regering had gewaarschuwd. Parijs wist namelijk dat een Japanse terro ristenleider, door haarzelf uit gewezen, zich in Nederland be vond met terroristische bedoe lingen. Men heeft daarvan de Nederlandse regering niet tijdig in kennis gesteld." Drees jr. zegt in een interview: Surinamers moet je precies eender behandelen als andere buitenlanders. De nationaliteit wordt niet bepaald door het land waar je woont, maar door waar je bent geboren. Er moet iets gebeuren. Anders gaat Su riname eraan. *3 het feminisme, Arianna Stassi- nopoulos. "De beweging heeft de angsten, de twijfels, de onte vredenheid van veel vrouwen aangewakkerd, een sfeer van bitterheid en wrok teweeg ge bracht in de betrekkingen tus sen man en vrouw. Het omslagartikel gaat over het "ondeugende tweetal" Wim Verstappen en Pim de la Parra. "De terugblik op de drieste ja ren zestig kan er geen misver stand over laten bestaan: Pim en Wim onderscheiden zich van hun filmende generatiegenoten omdat ze enige echte jongens uit het jongensboek zijn. Alle anderen worden vroeg oud, vroeg volwassen, vroeg onge lukkig. Grote verhalen tenslotte over "Wie legde de tijdbom onder de stoel van Willie Brandt?" Vrij Nederland over Kalkar: De erkenning van gewetensbe zwaarden tegen de omstreden Kalkarheffing in ons land is nog slechts een kwestie van tijd. Minister Lubbers over weegt de provinciale electrici- teitsbedrijven te laten weten dat zij weigeraars niet langer behoeven te vervolgen met drei gementen en afsluiting van de stroomvoorziening. Ook in dit blad Drees jr. over de Surinamers. "Wij beschouwen het als ongunstig om Surina mers die recent hier gekomen zijn, en die van de bijstand leven, permanent ten laste van de bijstand te onderhouden. Voorts een lange beschouwing over de werkloosheid. "Er komt een nota voor de structuur van de economie. Daar zal dan veel in moeten staan, wat nu nog ontbreekt, zoals een aanzet voor een echte industriepoli tiek. Kritiek in het blad op de manier waarop in het onderwijs'oude mensen afgeschilderd worden. "In de schoolboekjes betekent arm zijn, zulk in combinatie met ouderdom, zielig zijn, wat met sentimentele goedertieren heid te lijf wordt gegaan." Ook het omslagartikel De Tijd gaat over Kalkar: "De hete kern van de discussie". Slotso- m: "Kiezen voor kernenergie betekent kiezen voor verdere concentratie van werk- en wooneenheden, voor verdere bundeling van macht en tech nocratie. en voor voortgaande vervreemdingen en ontmense lijking. Voorts een reportage die onthult hoe die grote films er bij het publiek worden ingeramd. "Maar de beste reklame kwam van Paus Paulus VI, die in een toespraak zei, dat er meer aan dacht aan satan moet worden geschonken. Welke advertentie campagne weegt er nu op tegen de woorden van de paus?" Ook een interview met Robert Long. "In 'Liefste mijn liefste' heb ik het over de sleurhuwelij- ken en over de ongebreidelde zucht van getrouwde mensen om elkaar exclusief op te eisen. Komt er een mevrouw naar me toe, die zegt: Leuk liedje, me neer. Dan denk ik: Mens, waar om luister je nou niet?" DENIEUWE UNIE De Nieuwe Linie vraagt zich af of Kissinger in Chili zijn Water gate zal vinden. "Zijn oprecht heid is die van het succes, niet die van de waarheid. Kissinger is een ouderwets topdiplomaat. Maar dan een met computers. Voorts een interview met Peter van Straaten, schepper van Va der en Zoon. Hij zegt: "Zo'n type liberaal als Geertsema. Oh, dat vind ik een prachtige vent. Heb je hem wel eens ho ren praten? Zo'n man zou ik dood opgezet in mijn kamer willen hebben. Een gaaf exem plaar." Ook in het blad een artikel over Kalkar. "Waar de bevolking wordt omgekocht met erwte soep en een rijmwedstrijd." De Groene Amsterdammer heeft een gesprek met David Cooper, een van de grondleggers van progressieve richting in de psy chiatrie. "Ik geloof, dat alleen revolutionair bezig zijn enig be lang heeft als therapie voor waanzin op dit moment. De waanzin waar we mee te maken hebben, is geen individueel af knappen, waarvoor je weer op- gelapt moet worden, maar een naar binnen slaan, een interna- lisatie, van de onderdrukkende krachten in onze samenleving die we in onze geest en in ons lichaam voelen". Hervormd Nederland zegt in een commentaar: „Zolang het de gewoonte blijft minderjarigen als dienstplichtigen op te roe pen, komt het ons niet onrede lijk voor dat de wet gewetens bezwaarden zodanig wordt uit gebreid dat niet alleen de dienstplichtigen zelf, maar ook hun ouders er een beroep op kunnen doen". Voorts in het blad een artikel van prins Clau9 onder de kop "Op weg naar een rechtvaardiger wereld". OUD-MINISTER POLAK VAN JUSTITIE: DEN HAAG „De politie moet meer burgerpersoneel aantrek ken. Dat geldt voor gemeente en voor rijkspolitie. Eenvoudi ge administratieve bezigheden, die nu door politieambtenaren worden vervuld, kunnen dan overgelaten worden aan bur gers. De geschoolde politie mannen kunnen daardoor meer worden ingezet voor die taken, waarvoor ze speciaal zijn opge leid." Een uitspraak van mr. C. H. F. Polak, minister van Jusi- titie in het kabinet-De Jong (1967—1971) thans lid van de Eerste Kamer voor de VVD, gedaan in een exclusief inter view met onze parlementaire redacteuren Jan Dost en Paul Numans. Mr. Polak is van me ning, dat er In Nederland dui delijk een sfeer van onbehagen waarneembaar is door toene ming van de misdadigheid. „Dat de criminaliteit toeneemt is zondermeer een feit, ook al zijn sommige mensen het daar niet mee eens." Polak is vooral bezorgd over het toenemen van de misdadigheid onder de jeugd. Speciaal de categorie van 18—20 jaar gaat zich te buiten aan steeds meer baldadigheid en gewelddaden. „Dat is niet de schuld van de jeugd", aldus Polak, „dat is voor een groot deel de schuld van de ouders. Ik heb het ge voel dat onze jeugd voor een deel ontspoort, omdat de ou ders maar voor de tv hangen. De ouders praten niet meer met de kinderen. En alles mag. De jeugd verveelt zich rot." In hardere straffen ziet Polak geen oplossing van dit pro bleem. Volgens hem moeten de gezinsbanden weer strakker aangehaald worden.'Tk heb erg het gevoel dat het zwakker wor den van het gezin Git alles in de hand werkt. De kinderen ontgroeien tegenwoordig hun ouders ook vaak, omdat ze een betere schoolopleiding kunnen krijgen." AMSTERDAM Fiat komt binnenkort met een nieuwe auto op de markt. Het is de 131 Mirafiori. Met de toevoeging Mirafioribreekt het Italiaanse concern met de traditie, want tot nu toe werden alle nieuwe modellen uitsluitend aangeduid met een cijfer achter de merk naam (Fiat 500, 600, 850, 1100, 1400, 1600, 124, 125, 127, 128, 130 en 132). Fiat wil echter met de toevoeging de verbondenheid tot uitdrukking brengen tussen het produkt en de medewerkers van de fabriek waar het nieuwe model gemaakt is. De Fiat 131 Mirafiori komt in drie „standaard"-uitvoeringen uitvoeringen op de markt, te weten een 2-deurs model, een model en model een 5-deurs mo del stationcar. Voor ieder model kan een keuze worden gedaan uit twee motoren, een met een inhoud van 1300 cc (65 din pk) en een met een inhoud van 1600 cc (75 din pk). Fiat, dat de laat ste jaren steeds wagens bouwde met voorwielaandrijving, heeft voor de 131 Mirafiori terug ge grepen op een oud concept, na melijk de motor voorin en ach terwielaandrijving. Het nieuwe model, dat bedoeld is als opvol ger van de Fiat 124, is 425 cm lang, 163 cm breed en 139,5 cm hoog. De wagen weegt leeg 950 kg. De topsnelheid is 150 km nieuwe model, dat waarschijn- voor de 1300 cc uitvoering en lijk tegen het einde van het jaar 160 km voor de 1600 cc. Binnen- in ons land zal verschijnen, te kort hopen wij uitvoerig op dit rug te komen. Polak zegt dat het misschien een beetje raar klinkt voor een libe raal om te zeggen, dat de toene ming van het geweld ook te maken heeft met het steeds ver der afnemen van de vormende en normerende kracht, die het geloof (zowel het protestantse, als katholieke) vroeger had. Voorts is hij er van overtuigd, dat als de jeugd meer idealen zou hebben, de misdadigheid in die categorie ook zal dalen. „Verve ling niets doen, geen idealen hebben, dat is het ergste wat er is." Je moet ze iets geven, dat zinvol voor ze is, vindt Polak. Ook de sportbeleving moet zin voller zijn. Deze moet meer ge richt zijn op een actieve sport beleving." Sport is nu soms passieve recreatie. Achter je club aanjagen en de trein ver nielen." Polak herhaalt dat het niet de schuld van de jeugd zelf is. Eerlijkheidshalve geeft hij toe dat de ouders ook niet alle blaam treft. „De ouders zijn zelf ook vaak de kluts kwijt." Polak is het met de verantwoor delijke ministers in het kabinet, Van Agt (Justitie) en De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) eens, dat het probleem van de criminaliteit niet op te lossen is, alleen door uitbreiding van de politie en door harder te straf fen. „Je moet wel degelijk ook de oorzaken wegnemen. Ik ge loof eigenlijk alleen in preven tie en niet in repressie." In het kader van de preventieve mis daadbestrijding past volgens Polak ook het verbeteren van de woonomstandigheden door stadsvernieuwing in de oude wijken van de grote steden. Polak wijst er op dat de toene ming van de criminaliteit geen typisch Nederlands verschijnsel is. „Je krijgt nu wat buitenland se misdadigers hier, maar wat hier gebeurt is niet een typisch Nederlands verschijnsel. Dit ge beurde tien jaar geleden in Amerika al." Polak is het met de regering eens dat de maatschappij verhardt en ruwer wordt. „Men wordt onaardiger tegen elkaar." Een aantal concrete maatregelen om op korte termijn iets aan de criminaliteit te kunnen doen, is volgens Polak: de reeds genoemde uitbreiding van gemeente- en rijkspolitie met meer burgerpersoneel. - uitbreiding van de politie, ook met oudere mensen, waarvoor een minder uitgebreide oplei ding mogelijk zou moeten wor den gemaakt. Deze mensen zou den dan minder specialistisch politiewerk kunnen verrichten. eenvoudig opsporingswerk, zoals parkeercontroles en snel heidscontroles overlaten aan minder geoefenden. Het ge schoolde kader komt dan vrij voor het echte opsporingswerk. Deze maatregelen werken tevens een bevordering van de werk gelegenheid in de hand. Polak is verder van mening, dat er veel meer geld moet worden uitgetrokken voor de slachtof fers van misdrijven. Nu doet men alleen iets voor de slach toffers van geweldsmisdrijven. Op de justitiebegroting staat hiervoor een bedrag van 1 mil joen genoteerd. Herinvoering van de doodstraf voor sommige delicten, zoals zijn partijgenoot Geurtsen uit de Tweede Kamer wil, wijst Polak gf. Hij twijfelt ernstig aan het afschrikkende effect van de doodstraf. Mr. C. II. F. Polak (65) was minister van Justitie in het kabinet-De Jong Hij Hjij studeerde rechten in Leiden, was van 19-16 tot 1951 hoogleraar aan de landbouwhogeschool in lVageningen en van 1951 tot 1967 hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden. Na zijn minister schap werd hij gekozen tot lid van de Eerste Ka mer voor de VVD. Zijn ministersperiode ken merkte zich door een grote mate van wetge ving, met name de her ziening van de wet op de ondernemingsraden. Po lak behoort tot de poli tiek gematigden in de VVD. Bij de Amro Bank krijgt u 2% méér op 't nieuwe SpaarPlusBoekje. Ofwel 7}%.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9