e crisis in parlement EG Daders van geweldmisdrijven meestal jonger jaar dan 35 Getuige voor 30 dagen gegijzeld £eidóe@om<a/nt Elegante mode van Frans en Bob Molenaar GRONINGEN BLIJ MET KOMST DSM EG behalve Nederland - met lege handen 1! WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Gromiko eist voortzetting conferentie van Geneve NEW YORK De Russische mi nister van buitenlandse zaken, Andrej Gromiko, heeft dinsdag in de V.N. snelle -voortzetting van de conferentie in Genéve over het Midden-Oosten geeisL Hij stelde tevens een conferen tie van de Veiligheidsraad over de kwestie Cyprus voor. Gromi ko zei dat vertegenwoordigers van de Palestijnen aan de con ferentie in Genéve moeten deel nemen. Hij bevestigde dat de Sovjet-Unie wenst dat Israël zich als een onafhankelijke, soevereine staat ontwikkelt. VS-defensie: 82,6 miljard WASHINGTON (AP) De Ame rikaanse Senaat heeft gisteren een wetsontwerp aangenomen waardoor een bedrag van 82.6 miljard dollar beschikbaar wordt gesteld voor het ministe rie van defensie. De maatregel die zonder hoofdelijke stem ming werd aangenomen, gaat nu naar het "Witte Huis. Het Huis van afgevaardigden had het wetsontwerp maandag met 293 tegen 59 stemmen aangeno- Links bestuur in Rijnmond ROTTERDAM De Rijnmon- draad heeft gisteren in Rotter dam, zoals verwacht, een links meerderheidsbestuur gekregen. In de eerste zitting van de nieuwe raad werden vijf leden uit de PvdA-fractie en een lid uit die van de PPR benoemd als nieu we gecommitteerden. In alle ge vallen werden zij met 45 tegen 36 stemmen gekozen. Tegen stemden steeds het CDA", de WD, de SGP en, het GPV. Voorzitter van de Rijnmon- draad is de heer W. A. Fibbe, die afkomstig is uit anti-revolu tionaire kring. In de stad Rot terdam werd deze maand even eens een meerderheidscollege gevormd; alle acht wethouders zijn afkomstig uit de PvdA. LUXEMBURG, (ANP) - De voorzitter van het Europe se parlement, het Nederlandse' Tweede Kamerlid mr. C. Berkhouwer, heeft verklaard dat het de plicht is van het parlement een ernstige crisis te ontketenen als zijn bevoegdheden niet aanzienlijk worden uitgebreid. Mr. Berkhouwer merkte op dat het parlement de mogelijkheid had de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de gemeen schappen, naar huis te sturen en de begroting te blokkeren. H Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de gemeenschappen, naar huis te sturen en de begroting te blokkeren. Het Europese Parle ment dringt allang aan op de grotere bevoegdheden. Mr. Berkhouwer vroeg zich af ging, wordt volstrekt ongeloof- waartoe topconferenties dienen waardig als de gemeenschap als de besluiten niet worden zelf niet aan die eis voldoet, uitgevoerd. Van de besluiten Ook de christen-democratische van de topconferenties in Parijs (eind *72) en Kopenhagen (eind '73) is weinig terecht gekomen. Hetgeen de gemeenschap eist van landen als Portugal, Spanje en Griekenland, nL een vrij ge kozen volksvertegenwoordi- socialistische fracties hebben begrotingsbevoegdheden geëist. Er is gedreigd met „incidenten" als deze zaak niet voor 1 janua ri geregeld is: de christen-de mocraten spreken van „in sta king gaan". Een, door Bob Molenaar ontworpen, zwartzijden krijtstreepkostuum; het vest, op deze foto niet zicht baar, heeft een smallere streep. Frans Molenaar heeft deze modieuze witte wollen mantel ontworpen. Het heeft in de rug een gekruiste bindceintuur en wordt gecombineerd met een nertssjaal. AMSTERDAM Frans Mole- naar's collectie is als gewoonlijk gebouwd op enkele duidelijke grondmodellen. Zo is er de man tel met rugplooi en een bind ceintuur in twee helften, die in de rug zo zijn aangezet, dat ze een gekruisd effect geven. De wijde kimonomouwen hebben een vierkante inzet. Dit model komt terug in diverse variaties, evenals de wijde man tel met smalle kimonomouwen. De zakken dat geldt voor alle zakken op mantels, tailleurs en rokken hebben aan de naar het midden gekeerde zijde een lange omhoog lopende patte. Er is een ceintuur, dan wordt de indruk gewekt, dat de zak met DEN HAAG Het zijn voornamelijk mannen, die geweldmisdrij ven plegen en in twee van de drie gevallen zijn zij jonger dan 35 jaar. Tot deze conclusie is het C.B.S. gekomen bij het bestude ren van de ernstige geweldsdelicten, die in 1969 in ons land zijn gepleegd. Het betrof hier strafzaken wegens moord, doodslag, eenvoudige mishandeling en zware mishandeling, die in 1969 met een onherroepelijke veroordeling of sepot zijn afgedaan. Diefstal met geweldpleging (waaronder roofoverval) is niet in dit onder zoek betrokken. Er vielen bij de in totaal 7492 gevallen van geweldsdelicten, die het C.B.S. beschrijft, onge veer 75 doden (in 3 procent liep het slachtoffer zwaar lichame lijk letsel en in 22 procent ern stige verwondingen op). Er wa ren 111 gevallen van poging tot moord en/of doodslag, waarvan er ruim 30 (29 procent) met de dood van het slachtoffer aflie pen. Bij moord en doodslag bleek er in 83 procent van de gevallen een relatie tussen dader en slachtoffer te bestaan. De meest voorkomende relatie bij moord en doodslag is die van echtpaar, samenwonend paar of gezinsleden (34 procent). Bij zware mishandeling bestond er vrij vaak (43 procent) geen rela tie tussen dader en slachtoffer. Dit geldt in mindere mate (33 procent) ook voor eenvoudige mishandeling. Patricia draagt hier een Donegal-tweed jas met een bindceintuur, uit de wintercollectie van Frans Molenaar. behulp van die patte aan de ceintuur hangt De tailleurs hebben alle een vloeiend getailleerd jasje en een vierbaans of zesbaans klokken de rok. De zelfde lijn vinden we terug in de pakjes bestaand uit rok met spencer. Die spencer is dan langs de hele zijnaad met bolle knoopjes gesloten, de meer dan schouderbrede ronde kraag heeft een dergelijke sluiting in de schoudernaad. Een vloeiend getailleerde klokkende japon met kleine col en blousemouwen kan eigenlijk als prototype van de hele lijn gelden. Na dit sobere, heel streng ge houden thema, verschijnen de variaties in de vorm van tail leurs met cape, dubbelface cape in donkergrijs met lichte bin nenkant, bijbehorende donkere wikkelrok en blouse van de lich tere kleur, hoesjapon met korte kimonomouwen over blouse als jurk in een combinatie van donker en lichtgrijs. Wikkelja ponnen met kimonomouwen kunnen de overslag aan de voorkant of in de rug hebben. Bij het avondtoilet is alles mo gelijk, van heel streng geometri sche stijl tot en met ruime flad- dertoestanden, van kuise geslo tenheid tot en met allerlei in zicht en doorzicht Wit, zwart en grijs zijn de overheersende kleu ren, met daartussenin wat beige, steenrood en nachtblauw. Bob Molenaar verzorgde de he renkleding in een stijl, die kan worden omschreven als klassiek met pep. Bij de onberispelijke costuums en colberts zit men zich af te vragen, waarin nu toch dat onderscheid schuilt, waardoor men zich plotseling herinnert, dat enige decennia geleden de grootste hartenbre kers in vaak fraaie klassieke costuums rondliepen. Flatteus hoor, zo'n herenpak, als men het maar weet te kiezen en te dra gen. (van een onzer ver slaggevers) fciRONINGEN - Het 'concern DSM, de 'Staatsmijnen, heeft in principe besloten izich ook in het noorden van het land te vestigen. DSM wil bij de Eemshaven, aan de noordkust van Groningen, een tweede Nederlands produktieterrein ves tigen. Het provin ciaal bestuur van "Groningen heeft zich iverheugd getoond over dit besluit van het concern. DSM is het eerste grote be drijf dat zich in het Eemshavengebied wil vestigen. Met de eerste onderdelen van het projekt is een bedrag van zeker één miljard gulden gemoeid. De staatsmijnen den ken aan de bouw van een aantal chemisch- industriële activitei ten, overeenkomstig met die van DSM in Limburg. Men heeft daarbij vboral de vervaardiging van kunststoffèn op het oog. Om ook de grondstoffen ter plaatse te produceren is een grote kraakin stallatie nodig, die nafta of gasolie als grondstof krijgt. DSM hoopt eind 1975 met de bouw te kun nen beginnen. In eer ste opzet zal het com plex aan 750 mensen werk bieden en een terrein van 120 hecta re beslaan. Werkgele genheid en opper vlakte zullen echter nog belangrijk groter worden. De eerste onderdelen van het complex zullen tus sen 1975 en 1982 ge reed komen. DSM zegt de aspecten van veiligheid en milieu- beinvloeding diep gaand te hebben be studeerd. NOODFONDS V.N. BRUSSEL, (ANP) - Nederland gaat vrijdag in New York verklaren dat het dit jaar onvoorwaardelijk 30 miljoen doller (81 miljoen gulden) ter beschikking stelt van het noodfonds van de Verenigde Naties. Dit heeft minister Pronk gistermiddag in Brussel ver klaard, toen hij de Europese ministerraad verliet voor hij naar Peru vertrok. Vrijdag vergaderen in New York alle landen die geld aan het VN-noodfonds gaan geven. 1 De EG verschijnt vrijdag met lege handen, omdat de ministerraad gisteren geen besluit kon nemen over de bijdrage. Het enige akkoord dat werd bereikt, was dat er op 3 oktober een nieuwe bijeenkomst in Luxemburg zal zijn. Dan zal in het licht van wat vrijdag in New York door andere landen wordt aangeboden, worden besloten of de EG een eerste bijdrage van 150 miljoen dollar definitief zal toezeggen. Van dat besluit zal weer afhangen of Nederland een deel van zijn bijdrage via de EG beschikbaar zal stellen. Met name Duitsland en Frankrijk hebben gisteren een gezamenlijk besluit tegengehouden met het argument dat nog te weinig bekend is over de hulp die andere landen zullen bieden. Alleen Nederland en Engeland pleitten voor een EG-gift van 500 miljoen dollar, waarvan direct 250 miljoen beschikbaar gesteld diende te worden. Minister Pronk achtte de zekerheden over andere gisteren al voldoende. De OPEC-landen bijvoorbeeld hebben als één tot anderhalf miljard dollar toegezegd, Japan en Canada elk honderd miljoen. Nederland heeft voor volgend jaar nog honderd miljoen gulden beschikbaar. IN ZAAK SMOKKELKOTTER LAMMIE Alkmaar (ANP) Tijdens de zitting van de rechtbank in Alkmaar, waarop de twee hoofdverdachten in de zaak van de hasj- smokkelkotter Lammie gisteren terecht stonden, heeft de rechtbank op vordering van de officier van justitie een der' getui gen, die weigerde onder ede een verklaring af te leggen, voor dertig dagen gegijzeld. Het was de reeds tot 12 maanden met aftrek veroordeelde matroos van de kotter, de 37- jarige Dries M. uit Den Helder, die zei, het geestelijk niet te kunnen opbrengen om een verklaring af te leggen. De rechtbank achtte deze grond niet geldig. Omdat vier andere, eveneens reeds veroor deelde getuigen op de zitting terugkwamen op hun bij de politie afgelegde verklaringefj, liet de officier van justitie proces-verbaal opmaken van deze afwijkende verklaringen, omdat hij hen er sterk van verdacht zich schuldig te maken aan meineed. De, volgens de officier, twee hoofdverdach ten ontkenden ook maar iets met de smok- kelkotter te maken te hebben gehad. Een verzoek van de raadsman, beiden in vrijheid te stellen, werd door de rechtbank afgewe zen, om te voorkomen dat zij naar het buitenland zouden uitwijken om aan vervol ging te ontkomen. De zitting werd verdaagd tot 15 oktober. Meer voor woningverbetering DE TIJD DAT VOLKSHUISVESTING zich tot taak moest stellen om zo veel mogelijk huizen te bouwen, is voorbij. Recordverbete ring op dit terrein kan niet en is ook niet nodig. De tegenwoordige bewindslieden op het departement kunnen aan andere zaken prioriteit geven: bijvoorbeeld aan de ruimtelijke ordening en het bevorderen van de woningbouw voor speciale categoriën, zoals de bejaarden. Beter nieuws in de nieuwe begro ting van Volkshuisvesting ook voor de verbetering van oude woningen en voor de renovatie van oude wijken. Een belangrijke zaak: want nieuwbouw lijkt een beetje op het achter de wagen spannen van paarden, als er te weinig gedaan wordt aan het in goede staat houden van de oude woningvoorraad. Daardoor zijn dorpskernen en, vooral in de grote steden, hele wijken zo verpauperd dat ze alleen nog maar voor afbraak geschikt zijn. Minister Gruijters en zijn staatssecretarissen noemen in de nieuwe begroting heel wat maatregelen, die binnen het vernieuwbouwpro- gram vallen. Het voornaamste vinden wij de aankondiging dat voor volgend jaar ingrijpende verbetering van 10.000 vóóroorlogse woningwetwoningen en evenveel particuliere woningen op stapel staat. Vóór minder ver-gaande verbetering komen dan nog eens 41.000 woningen (waaronder 4000 woningwet) in aanmerking. In totaal is daarvoor in de schatkist een bedrag van bijna 120 miljoen gereserveerd, ongeveer het dubbele van het lopende jaar. Daarnaast is er dan nog een kleine 300 miljoen voor sanering, afbraak en reconstructie van wijken. Om dit laatste mogelijk te maken komt er meer druk achter de wettelijke voorzieningen: huurprijsregelingen voor met subsidie verbeterde woningen, mo derniseringsplicht voor bepaalde huiseigenaren en heel belang rijk het plan om gemeenten onder bepaalde voorwaardeneen voorkeursrecht te geven bij aankoop van onroerend goed. „Eigen woningbezitters" hoeven bij de renovatie ook niet in de kou te staan, omdat gemeenten garanties kunnen geven met het Rijk als dekking bij verliezen. Binnen het raam van deze nuttige maatregelen past ook nog het voortzetten van de inventarisatie van de oude woningvoorraad. Een stap vooruit bij het nu mogelijke en nodige kwalitatieve woningonderzoek. De bewindslieden hopen hierbij ook concreet nieuws te krijgen over wensen en ideeën van bewoners. Dit laatste is ook een goede zaak. In het verleden is de woningbouw te veel vanuit de top gedirigeerd en werd te weinig rekening gehouden met de wensen en inzichten van de bewoners, de huisvrouw in de eerste plaats. Nu bij de woningbouw de kwaliteit wat meer en de kwantiteit wat minder op de voorgrond behoeft te staan, is het zaak dat de inzichten „aan de basis" zwaarder meetellen. Want net zo min als we een „nationale schoolmeester" begeren of een door het Rijk aangewezen huisarts, is er in een land "waar de democratie goed functioneert, plaats voor de „nationale huisbaas" die ruimte en voorzieningen schept, welke we maar te nemen hebben. Zonder enige inspraak! DE BILT Een lagedrukgebied dat zich vanmorgen boven Schotland bevond, trekt in zuidoostelijke richting verder en zal naar verwacht mag wor den, over de Waddeneilanden of mogelijk zelfs juist over ons land trekken. Het front van de depressie zal een groot gedeelte van de dag op de meeste plaatsen in ons land regen brengen. Morgen zorgt een zwakke rug van hogeluchtdruk die de storing op de voet volgt voor opklaringen. Maar de luchtmassa's die tege lijkertijd door de Noordweste lijke wind wordt aangevoerd en die van noordelijke regioenen van de Atlantische Oceaan af komstig zijn, houden het tempe- ratuurniveau niveau belangrijk te laag voor de tijd van het jaar. Vooruitzichten voor vrijdag: Aan houdend onbestendig en weinig verandereng in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers: voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp. omstreeks 9 graden. Max. temp. omstreeks 15 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent Na een langdurige ziekte ging heden van ons heen onze lieve zorgza me moeder, schoonmoe der en oma, zustor, schoonzuster en tante CATHARINA WESSELMAN-CORNET weduwe van Albortus Martlnus Wossolman. ZIJ was 67 Jaar. Lelden, 24 september 1974 Huize „Roomburgh" Zaanstraat 151 Correspondentieadres: Akkorstraat 2 Leiderdorp. De overledene is opge baard in het mortuarium van Huize „Room burgh". De bografenls vindt plaats op de be graafplaats „Rhijnhof" op vrijdag 27 september om 11.00 uur. Vertrek vanaf Huize „Roomburgh" te circa 10.30 uur. Verlangend naar de Heer, die hij vele, jaren gediend heeft In do volle kracht van zijn lovon, maar ook In lichamelijke gebrokenheid, Is 70 jaar oud van ons heengogaan de zeereerwaarde hoer ADRIANUS MARTINUS VAN NOBELEN sinds 1965 emeritus-pastoor Na zijn priesterwijding In 1926 was hij kapelaan to Medemblik, Rotterdam (H. Franc. v. Ass.), Bovorwijk (O.L. Vr. v. Goodo Raad). Oudorp. Zaandam, Don Haag (H. Mart. v. Gorcum on H. Agnes), en Amster dam (H. Bonifatlus). Vanaf 1951 was hij achtereenvol gens pastoor te Brielle/Hellevoetsluls, Den Haag (H. Theresiaj en Moordrecht.. Mode namens de familie: P. J. A. van Velzen, pr. ex. test. Mej. W. M. Knijnonburg, huisgenote. Wij nemen afscheid van pastoor In een plechtige, geconcelebreerde Eucharistieviering op vrijdag 27 september a.s. om 10.30 uur in de kerk van St. Pancratius te Sassenhelm. Daarna begrafenis In het familiegraf op het r.k. kerkhof aldaar.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9