FriescheVlaghelpt U slank te blijven 217 ans op centraal akkoord itermate gering ill Halvamel tijdelijk van 2.27 voor Het Halvamel Slankboek iét voor fid aar mm NAM Botters en aken weer op IJsselmeer Internationaal aklcoord ter voorkoming van oliecrisis halvamel vindt aardgas Betere regeling afkoop oude polissen nodig Uitstel is afstel! amro bank Nieuw kentekenplicht 1 februari van kracht PORION Itclrfoontjesi Ei Mevrouw Franken met uw spaarboekje. 974 ÏOENSDAG 25 SEPTEMBER 1974 I.E1DSE COURANT iii Jan onze parlementaire redactie) (EN HAAG De kans dat er een centraal akkoord over de arbeidsvoorwaarden voor 1975 tot stand komt, mag als uitermate gering worden gekwalifi ceerd na de eerste confrontatie van de sociale part ners. De werkgevers hebben gisteren tijdens een gesprek van de Stichting van de Arbeid met de regering duidelijk gemaakt, dat met hen niet te praten valt over een regeling tot afroming van bedrijfswinsten. De vakbeweging heeft gesteld, dat zij een dergelijke afroming tot een centraal thema willen maken. NW-voorzitter Wim Kok zei na afloop: „Het is wel gebleken, dat we met de werkge vers op een aantal wezenlijke punten zeer indringen de verschillen van opvatting hebben. In een nader intern beraad ^in de Stichting zal moeten worden dan i ingsfaci winstmarges doen toenmen en daarmee de bereidheid om te investeren en dus nieuwe ar beidsplaatsen te scheppen. In vloed van de overheid op inves teringsbeslissingen en afroming van winsten werden heel reso luut van de hand gewezen. uitkomen,, dat men uit de werk loosheidsproblemen niet los komt, als de overheidsinvloed op de bevordering van de werk gelegenheid niet toeneemt. Een wettelijke regeling voor winst deling werd gezien als een van de basisvoorwaarden voor een centraal akkkoord. Een delegatie van het kabinet is gisteren in Den Haag informatieve besprekingen begonnen meFJTet bestuur van de Stichtirïg van de Arbeid. De werfcne- mersdeleqatie in het betotuur van de Stichting bestond uit de voorzitters van de drie vakbonden. V.l.n.r. voorzitter Spit van het NKV, W. Kok van het NW en C.Lanser van het CNV. bespr merkt als een aanloop tot het overleg over een centraal ak'- koord, dat de regéring erg tot stand zou zien komen. Tijdens het gesprek werd ver duidelijking van een commen taar op de miljoenennota gege- Omdat er tevoren al veel kritiek was 'geweest op de wijze aanpak van de werkloos- De vakbeweging had juist laten heid stelde de regeringsdele^a- -w "ra,%lr- tie meteen, dat hierover het laatste woord nog niet is ge sproken, werkgevers toonden waarde- ng voor de bestedingsimpuls, die de regering via de rijksbe groting heeft willen geven. Maar ze vonden ook, dat deze teveel in de richting van de uit de verklaringen na afloop van (Van een onzer verslaggevers) MONNIKENDAM Zo'n vijftig botters, tjalken, kwakken, aken en anders oortige platbodems zwermen zaterdag 28 en zondag 29 september weer gezamenlijk uit over het IJsselmeer. Dit in het kader van de Botter- en Tjalken Interacademiale die voor de vierde keer ge houden wordt. Volgens de organisatoren wordt het dit keer de grootste platbodem reünie van Nederland, waar aan zo'n vijftig schepen en ongeveer zeshonderd stu denten zullen deelnemen. De Botter Interacademiale werd in 1970 voor de eerste maal gehouden on oude glorie te laten schitte ren. Die eerste keer bleek zo'n succes, dat het inmid dels traditie is geworden Elk jaar is een andere stu denten-zeilvereniging antwoordelijk voor de orga nisatie. Dit jaar is het de beurt aan de Rotterdamse vereniging, die een grote bierbrouwerij bereid heeft gevonden de zaak te sponso- „We zijn in 1970 begonnen met de houten platbodems, de botters. In wedstrijdverband lieten we de schepen met een studentenbemanning va ren, uiteraard onder leiding van een schipper, in veel gevallen de eigenaar van het waardevolle schip", vertel len de organisatoren. „Toen al voeren andere platbo dems buiten mededinging mee. Vandaar dat we nu be sloten hebben alle platbo dems mee te laten zeilen. Voor de verschillende klas sen zijn dan ook verschillen de prijzen uitgeloofd". sen laten zien. De laatste jaren zijn deze boten geluk kig in handen van liefheb bers gekomen, want anders was er geen enkele meer geweest. De boten hebben een enorm onderhoud nodig, maar een fraai exemplaar is thans minstens een ton waard. Een paar jaar gele den nog waren vervallen exemplaren te koop voor minder dan duizend gul-i den". Oe interacademiale begint vrijdagavond in Monniken dam, waar alle „scheepslie den" worden ontvangen. Za terdagmorgen om tien uur begint de wedstrijd vanuit de haven van Monnikendam. De aankomst is in Hoorn, waar 's avonds in de Ooster- kerk een groots feest Op touw wordt gezet Zondag morgen vertrekken de deel nemers aan de zeilwedstrijd voor de terugtocht naar Monnikendam waar om vijf uur de prijzen worden uitge reikt. collectieve sector gaat Gewe zen werd op de noodzaak om de investeringen aan te zwenge- lelen. Gepleit werd voor steun de ondernemingen, die het erg moeilijk hebben. De werk gevers zouden de overheidsuit gaven minder sterk willen laten stijgen, als men dan de indivi duele inkomens verder in de belastingsfeer tegemoet komt kan men het besteedbaar loon laten toenemen zondat dat dit een loonsomstijging betekent. Verlaging van vennootschaps- de bijeenkomst werd wel duide lijk, dat zowel werkgevers als vakbeweging al begonnen zijn de zwarte piet toe te spelen aan de regering. De werkgevers vin den, dat er geen vruchtbaar overleg mogelijk is als de on dernemers niet wat meer speel ruimte krijgen, de vakbeweging wil van de regering uitzicht op een winstafromingsregeling. De regering moet derhalve de straatjes schoonvegen om tot het door haar koord te komen. (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag De regering wil «instreek s 1 februari van het volgend jaar een begin maken met de nieuwe kentekenplicht. Houders van motorrijtuigen moeten vanaf die datum jaar lijks 17,50 betalen voor het kentekenbewijs. Voorts moet bij auto's een vignet zichtbaar op de voorruit worden aange bracht ten teken, dat men aan de jaarlijkse kentekenplicht heeft voldaan. Het nieuwe sys teem gaat ook gelden voor op de weg stilstaande auto's. Te gen betaling van 17,50 krijgt de automobilist een nieuw deel van het kentekenbewijs, het deel 3 en een kopie daarvan. Dit deel 3 wordt het vignet. De kopie moet men thuis bewaren. Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) die gistermiddag het wetsvoorstel, dat dit alles mogelijk moet maken, in de Eerste Kamer verdedigde zei, dat door het nieuwe systeem de fraude met kentekens bijna uit-' gesloten zal zijn. Ook de handel in kentekenbewijzen wordt moeilijker. De oude kenteken bewijzen, die niet aan de voor waarden van de nieuwe proce dure voldoen, verliezen hun gel digheid. Het wetsvoorstel werd door de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming aangeno- (n oktober zal men beginnen met alle betrokken weggebruikers acceptgirokaarten t9e te zen-' den, zodat men tegen betaling van 17,50 het derde deel van het kentekenbewijs thuisgezonden krijgt. Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin KANT- EN - KLAAR. SUPER HECHTKRACHT. 1001 toepassingen BUITEN zowel als BINNEN. Om een idee te geven: houtrot herstellen. Betonreparatie. Gaten, kieren en scheuren BLIJVEND afdich» ten. Lek balkon of dunne plek in goot dichten. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken. Dat zog u op de TV. Betonnen ra men beglazcn of stopverf bij- aan metaal en glas. Krimpt of •cheurt niet, is BLIJVEND taai- elastisch èn slijtvast Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter: STOPPEN, blijvend AFDICHTEN, VOEGEN, UIT- VLAKKEN, ragdun PLEISTE REN, dik PLAMUREN en BLIJ- VEND herstellen met PORION. De in Zwitserland ontwikkel de gebruiksklare universele kunsthars-vulpasta. Bekroond met hoge Engelse onderschei ding ''The Blue Ribbon". On schadelijk voor de handen en onbeperkt houdbaar, ook bij aangebroken pot (Van onze parlementaire redactie) en olieprodukten in de landen die het ak- DEN HAAG - Twaalf landen hebben vorige kooI!d hebben ondertekend, wanneer de olie- week In Brussel een voorlopig akkooïd Producerende landen zouden besluiten de gesloten om een eventuele oliecrisis, zoals d^ht draaifn: aantal maanden geleden heeft u.c «u aam.»! -ynnnTri jcicuai uccit a^t°ord zal eveneens worden voorge- plaatsgevonden, het hoofd te kunnen bie- Ï5gd aan de Raad v?n de organisatie Europese samenwerking en Ontwikkelin- Noorwegen, alsmede"acht "V"3?*5' Men heeft goede hoop, dat andere landen van OESO tot het ak koord zullen toetreden. Half november zou dan een beslissing kun nen worden genomen over de vestiging van Het voorlopig akkoord, dat nu aan de be- ,een permanent energieagentschap bij de trokken regeringen zal worden voorgelegd, OESO. Dit agentschap zou tot taak moeten voorziet in een verbruiksbeperking van olie krijgen de uitvoereing van het internationale den. De twaalf landen zijn Amerika, Ca-, nada Japan t landen van de Europese gemeenschap. Frankrijk doet niet mee. energieprogramma, zoals dat in het brussel- se akkoord van vorige week is opgesteld. Een belangrijk punt in het akkoord is, dat de oliemaatschappijen verplicht zullen den mede te werken aan de uitvoering van het akkoord. Zij zullen niet alleen gegevens moeten verstrekken over de olietoevoer, maar ook over investeringen, de winst- en verliesrekening en de belastingen, die moe ten worden betaald. Daarvoor is in Neder land een speciale wet nodig. Een ander belangrijk punt uit het akkoord is, dat er in de landen, die het hebben ondertekend automatisch een verbruiksbe perking optreedt van olie en olieprodukten. FRIESCHE VLAG voor de lijn in uw koffie Ruim 100 pagina's met tips en tientallen smakelijke menu's om zonder sleur slank te Verantwoord afvallen door optellen volgens het 100 40 punten systeem. kunt het krijgen voor 5 Halvamel-punten (op elk etiket zit er één) plus 4.30 Haal metoen een bestel formulier bij uw leverancier. &SJ 01710-22244: ks,l Ocgstgeait DATSUN-DEALER AUTO HEEMSKERK AUTO-UITLATEN SPECIALIST. Our- XfofhESüs" Ji\l 2*1» ^.02 v® HEUQAFELTTEQEL8. f Inkppen doen PHILIPS ROTTERDAM)ANP) - De Neder landse Aardolie Maatschappij BV heeft aardgas aangetroffen in Blok K 15 van het Neder landse deel van het continenta le plat. De maatschappij kon nog niets zeggen over de om vang van de voorraden. De hoeveelheid aanwezige aardgas is volgens de voorlopige gege vens echter zo groot, dat win ning van het gas economisch haalbaar is. Dc structuur van de Noordzce-bodem, waarin het gas voorkomt, zet zich waarschijnlijk voort tot in Blok L 13. Blok K 15 behoort tot het opspo- ringsgebied van dc NAM. Dc vergunning voor Blok L 13 wordt gezamenlijk door NAM en een consortium gehouden. In het consortium nemen deel de Amerikaanse dochteronderne mingen in Nederland Nether lands cities service inc. en Hou- ma Netherlands inc. en de dochtermaatschappij van Bur- mah oil and gas company, Ma rathon en Signal (Netherlands) petroleur>. DEN HAAG De betere rege ling voor de afkoop van levens verzekeringen, die vrijwel alle In Nederland werkende levens verzekeringmaatschappijen op 1 augustus hebben ingevoerd moet ook gelden voor de verze keringen, die voor die datum zijn gesloten. Dit is de wens van de ombudsman van het levensvcrzekeringbedrljf, mr. R.J. Erdbrink. De nieuwe regeling geldt alleen voor de polissen die na 1 augus tus zijn gesloten, maar dit wordt door de houders van ou dere polissen als een onbillijk heid ervaren. In zijn jaarver slag deelt de heer Erdbrink mee, dat hij zich tot het bestuur van de Nederlandse Vereniging ter bevordering van het Levens- verzekeringswezen (NVBL) heeft gewend met de vraag, of het niet mogelijk zou zijn bete re afkoopwaarden ook voor de bestaande verzekeringen in te voeren, zulks met dien verstan de, dat de polishouder, die wil afkopen dat in ieder geval de hogere bijdrage, welke assura deuren voortaan zullen betalen, ontvangt. De ombudsman heeft de mededeling ontvangen dat van de zijde van dc NVBL moeilijk een advies in deze zin aan de levensverzekeringmaat schappijen kan uitgaan. De om budsman zal nader overleg voe ren met de NVBL. Bij de meeste oudere begrafenis verzekeringen is het niet moge lijk tot afkoop over te gaan, maar de ombudsman meent, dat de maatschappijen best een verzoek tot afkoop zouden kun nen inwilligen als het verzekerd bedrag een bepaalde som gclds niet te boven gaat. Een algeme ne regel lijkt hem echter onge wenst, omdat dit in principe de deur naar een verdergaand ver onachtzamen van polisvoor waarden zou openen. Het is de miljoenen houders van polissen voor begrafenisverze keringen meestal niet bekend, dat zij mogen ophouden premie te betalen als zij tweemaal het verzekerde bedrag hebben be taald. Zij moeten hier zelf om vragen en de ombudsman heeft daarom de verzekeraars ver zocht aan deze mogelijkheid van premievrijmaking grotere bekendheid te geven. Bij de Amro Bank krijgt u 2% méérop 'tnieuweSpaar-Plus-Boekje. Ofwel 7\%.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7