Diamanten paar Dorpsraad Stompwijk geinstalleerd Verontrusting bij bewoners Atjehweg Verdeeldheid in raad over middenstanders Lichtpuntje voor Zuidbuurtseweg in Zoeterwoude ,,Vredes"-forum in Zoeterwoude burgerlijke /lend bio/copen veilingen PAGINA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 SEPTEMBER 195 Noord wijk gaat wat doen voor volkstuinders Van onze correspondent NOORD WIJK - Het gemeentebe stuur van Noordwijk gaat zich bezig houden met het probleem van de volkstuinders. Deze mensen hebben voor hun lief hebberij grond nodig. Een en andermaal moeten zij voor ningbouw, wegaanleg, en derge lijke verdwijnen. In de CDA-fractie had dit punt van uitvoerige discussie gevormd, deelde Alkemade gis teravond in de gemeenteraad mede. Hij gaf het college in overweging zich te beraden over het beschikbaar stellen van een gebied, en in dit ver band dacht hij aan de grond tussen de Hogeweg en de nieu we provinciale weg. Uit de toe lichting van burgemeester mr. Bonnike en wethouder C. van Düyn bleek, dat het college nog andere grond in het hoofd had. Ook bestond de mogelijkheid aan de Duinweg een strook grond van plm. 1000 m2 aan te kopen. Het probleem zal een punt van studie vormen. Bibliotheek weer open Van onze correspondent NOORDWIJK - De leesbiblio theek, uitgaande van de Her vormde Gemeente, gaat met in gang van zaterdag a.s. weer open. In de afgelopen vakantie periode heeft het beherende co mité niet stil gezeten. Het heeft weer een groot aantal nieuwe boeken aangekocht, waaronder veel streekromans. De biblio theek is ondergebracht in de oude Wilhelminaschool aan de Wilhelminastraat en men kan er elke zaterdagmiddag van 4.30 tot 5.30 terecht Noordwijks raadslid: ,,Maak van Golfbad vruchtbaar del" Van onze correspondent NOORDWIJK - Bij de behande ling van een voorstel tot ophef fing van het Golfbad in de noordduinen, gisteravond in de Noordwijkse raad, vestigde het PPR-raadslid Verwey de aan dacht op enkele wensen van de Vereniging van Vogel- en Na tuurbescherming te Noordwijk. Er is nu een kans om iets wat verloren is gegaan te herstellen, met name de duinflora. Dit kan door de aan te brengen talud boven het bad wat naar binnen te laten aflopen. Verwey ver zocht hierover advies te vragen aan het Staatsbosbeheer. Burgemeester mr. Bonnike vond dit een zeer nuttige suggestie. In zijn antwoord deelde hij me de een brief te hebben ontvan gen van een aantal jongelui te Noordwijk, waarin zij voorstel den het bad te bestemmen als verblijfsplaats van jonge zee honden. Artis-deskundigen had den geadviseerd dit niet te doen. Ter beloning van hun ini tiatief was aan de jongeren ech ter een excursie naar een zee- honden-creche elders in het land aangeboden. Geven blaaspijpjes veel werk? Van onze correspondent De heer Bedijn (PvdA) heeft gis teravond in de raad de blaas pijpjes ter sprake gebracht, die de politie binnenkort gaat toe passen teneinde drankgebruik vast te stellen. Hij zag het resultaat nog niet zo zitten. De fractievoorzitter van de P.v.d.A. vroeg zich af of de politie wel over voldoende man kracht beschikte om deze me thode effectief uit te voeren. Betekent dit geen extra-verzwa ring voor het werk van het politieapparaat? Burgemeester mr. Bonnike legde uit dat scherpslijpen niet de bedoeling is. Verkeersopvoe- dend werken is de hoofdzaak, en het ligt dus niet voor de hand dat de politie voor de voet rijbewijzen gaat intrekken. Be dijn was niet geheel overtuigd. "Ik wacht de resultaten met belangstelling af. Damesclubs in Zoeterwoude openen seizoen Zoeterwoude De N.KV.-Vrou- wenbeweging en het Kath. Vrouwengilde openen van avond gezamenlijk het nieuwe seizoen met een bijeenkomst in het Don Boscohuis. Deken A. Lamot zal daar om half acht een H.Mis opdragen, waarbij de leden de lezingen en de voorbe den zullen verzorgen. De koffie na afloop zal worden gevolgd door een inleiding van deken Lamot over het bidden. Dit is de dorpsraad van Stompwijk, die gisteravond door burgemees ter Kolfschoten van Leidschendam is geinstalleerd. Uit het toe spraakje dat de heer Kolfschoten voor de installatie hield, bleek dat b. en w. van Leidschendam nog wat vreemd staan tegenover 1 een gekozen wijkraad. Wel benadrukte hij enkele malen de wens dat deze dorpsraad goed gaat functioneren om de eigen identiteit van Stompwijk te bena drukken verwacht hij veel initiatieven vanuit de dorpsraad. Veel waarde willen B en W schenken aan voorstellen van onderop, „mits er reële en haalbare zaken naar voren worden gebracht". Hij hield de Dorpsraadleden voor, goed naar de anderen te luisteren, omdat allen zich op hun manier voor de Stompwijkse gemeenschap inzetten. Ook vond hij, dat „die gemeenschap de leden dankbaar mag zijn voor de moeite die zij doen", een uitspraak, die in dit stadium wat voorbarig lijkt. Het enige agendapunt, „een voorzitter vanuit b en w of een voorzitter uit Stompwijk", was snel beslist. Zes waren voor b en w, 2 wilden het wel proberen en één lid, de heer H. Schuyt was voor een Stompwijker. De. voorstanders vonden, dat een voorzitter vanuit b en w de samenwerking met het college bevordert. De tegenstem mer stelde, dat een eigen voorzitter de samenwerking met de eigen bevolking veel soepeler maakt. De eerste „miskleun" maakte de raad door b en w niet te adviseren aan welke wethouder men de voorkeur geeft. Dit in de veronderstelling dat men dat niet mocht, terwijl toch in punt 1 van de Verordening Dorpsraad staat, dat men gevraagd of ongevraagd b en w kan adviseren. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Boer zo spoedig mogelijk bericht te krijgen wie de voorzitter wordt. De burgemeester beloofde hem dat hij deze naam-binnen 24 uur zou weten. Ook wilde de heer Boer zo spoedig mogelijk een vergadering houden met als hoofd punten: het bestemmingsplan, de begroting en het bezoek van de commissaris der Koningin aan Stompwijk. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin POLITIE NOORD WITK: ER IS GEEN AANLEIDING TOE NOORDWIJK De WD-er K. Rubingh maakte gisteravond zijn debuut in de gemeenteraad van Noordwijk door melding te maken van een zenuwachtige sfeer onder de bewoners van de Atjehweg. Activiteiten van het inbrekersgilde zouden hier van de oorzaak zijn. Vorige week kwam daar nog bij, dat de straatverlichting was uitgeval len. Het had twee dagen geduurd voordat het euvel was verholpen en volgens Rubingh zou de politie het manco te laat aan de gemeente bedrijven hebben gemeld. Een en ander was voor hem aanleiding te informeren of de Atjeh weg wel in de surveillance van de politie werd betrokken. Burgemeester mr. Bonnike deelde mede, dat hij zelf het uitvallen van de straatverlichting aan de politie had gemeld. Merkwaardig genoeg had geen van de Atjehweg-bewoners hierop geattendeerd. De burgemeester merkte verder op, dat in de villawijk „De Zuid" regelmatig door politiepatrouilles wordt gesurveilleerd maar het is onmogelijk daarin elke straat of weg te betrekken. Van politiezijde vernamen wij inmiddels nog, dat er voor de verontrusting van de Atjehweg-be woners geen aanleiding bestaat. De laatste vier maanden vond in de gehele villawijk „De Zuid" slechte één inbraak plaats. Verder deed zich een geval voor, dat onbevoegden zich toegang verschaften tot een tijdelijk onbe woond pand, doch hierbij werd niets ont vreemd. In vergelijking met andere gemeenten met villawijken, is het aantal gevallen van inbraak in Noordwijk bijzonder klein. Dit is hoofdzakelijk te danken aan e'en intensieve surveillance van de politie, vooral in de avond en nachturen. De aandacht werd er verder op gevestigd, dat inbraak kan worden voorkomen door tijdens de afwezigheid van de bewoners licht in het pand te laten branden en wel zodanig dat de indruk wordt gewekt dat men thuis is. Men dient bijvoorbeeld op een slaapkamer of in de huiskamer licht aan te laten. Het alleen laten branden van een buitenlicht bewijst dat men niet thuis is. De praktijk heeft aangetoond dat inbraken vrij wel uitsluitend plaatsvinden in onverlichte vil la's en dergelijke woonpanden. De actie „Be veilig uw huis, laat het licht branden" wordt door de Noordwijkse politie reeds enkele jaren met succes gevoerd. Opmerkelijk is echter dat juist*in „De Zuid" sommige bewoners steeds weer in gebreke blijven aan deze simpele wijze van preventie medewerking te verlenen. Van onze correspondent ZOETERWOUDE De zeer slechte toestand waarin de Zuid buurtseweg zich bevindt baart ernstige zorgen. In de gemeenteraad is daar reeds dikwijls op gewezen maar men is nauwelijks verder gekomen dan wat simpele lapmiddelen en een bodemonderzoek, wat noodzakelijk werd geacht om de juiste oorzaak te kunnen aanwijzen en wat tevens als basis zou moeten dienen voor een degelijke reconstructie. De kosten van een grondige vernieuwing schijnen echter dermate hoog te zijn dat de situatie uitzichtloos leek. Er is nu nu echter een lichtpuntje. Onder druk van het gemeentebestuur is namelijk Ged. Staten terug gekomen op haar beslissing op deze weg af te voeren van de lijst van quartaire wegen. Men is bezweken voor het Zoeterwoudse argument, dat deze weg van meer dan lokaal belang is en dermate intensief wordt bereden dat zondermeer van „doorgaand verkeer" kan worden gesproken. G.S. hebben nu het gemeentebestuur verzocht te bevorderen dat het gemeen telijk Beroep op de Kroon wordt ingetrokken, voorzover dit betrekking heeft op het onderhavige gedeelte van de weg 3-8. B. en W. merken op dat een en ander al een duidelijk (financieel pluspunt kan worden aangemrkt nu dit weggedeelte op de lijst van quartaire wegen blijft gehandhaafd. De aan te brengen verbeteringen zullen namelijk niet al te lang meer op zich kunnen laten wachten. De te verlenen financiële bijdrage van de provincie zal daarbij welkom zijn. Zoeterwoude In een entourage van allerlei informatiestands discussiëerden gisteravond ruim zestig belangstellenden tijdens een forumbijeenkomst in de Christus Orenaarkerk over het thema: „Vrede in de wereld wat doen we er aan?". Het forum bestond uit de Kamerleden van Amelsfoort, Achterberg en Waalkens en het werd geleid door de heer L canisius. Nadat de drie politici elk een inleiing hadden gehouden konden de toehoorders hun vragen afvuren. Daarvan werd een goed gebruik gemaakt, waarbij de discussie zich toespitste op zaken als het machtsevenwicht in de wereld, eenzijdige ontwapening of niet, de agressie van de mensheid, de oorlogsindustrie, het uittreden uit de NATO, enz. De dag van vandaag staat in het teken van de jeugd met vanavond o.m. de vertoning van een film met nabespreking, muziek en zang. Morgen, donderdag, is er een „Vrije ontmoe tingsavond" georganiseerd dor de begeleidingscommissie van de Toerusting. Daarbij wordt de film „Het gezin is geen torpedoboot" vertoond en zal er gesproken worden over het thema: „De macht van twee of drie". Zaterdag wordt de Vredesweek afgesloten met een Getijdedienst in de N.H.-kerk. Voor het overige is de C.D.-kerk de gehele week geopend met hoeveelheid informatiemateriaal in de vele stands. Ex-gemeenteveldwachter A. Eg gen (86) en zijn vrouw (82) vieren dezer dagen hun dia manten huwelijk. Bruid en bruidegom hebben elkaar le ren kennen in Tilburg waar de heer Eggen destijds was gedetacheerd als cavalerist onder generaal Buma. Het echtpaar kwam naar Voor hout eind 1919 waar (Pa Eg gen) veldwachter is gebleven tot zijn pensionering. Dat be tekende in die dagen in je eentje de orde handhaven en tevens de nevenfuncties be kleden van gemeentebode en plaatselijk deurwaarder. Eens per week bracht Eggen ver slag uit aan burgemeester Groethuizen in Oegstgeest: een eigen burgervader kende Voorhout toen nog niet. Zijn vrouw schonk de verldwach- ter zes kinderen van wie de oudste dochter momenteel re gelmatig een handje helpt in de huishouding. Mevrouw Eg gen is namelijk niet meer op timaal ter been. Dit in tegen stelling tot haar man die nog immer de ochtend-gymnastiek beoefent en zonder enige moeite gestrekt staand met zijn vingers de vloer aantipt. Uit dankbaarheid daarvoor en voor alle andere plezierige dingen die hij en zijn echtge note de afgelopen 60 jaar heb ben meegemaakt wordt op 8 oktober om vier uur 's mid- - dags een H. Mis uit dankbaar heid opgedragen in de St. Bartholomeuskerk in Voor- Carol, Marimba, Gemengd. Zon ■eitner 1323, Regalia 2 Migolie 36-38, Janet Rove 38—40, Hoé Glory 57. Overige 30-54, Gemengd 17—; Per Bos 145—200, Tune Full 150-155, Mar if" 130-150, Tros n.c. 55-130, Tros r Freesia: Golden Yello» dy 75-115, Ballen 55-150, Alaska 135- ïladiolen: Eurovislon I 120, Gemengd 105, I and Span 6585. Cordula 120, Pr. Beat; 80-85, Overige 45—80. hversen: Aster 3085. Snij groen 61 Supreme 140, Dahlia 80. Liatris Omithgalum 115. Colvillie 110 Ri LEIDEN - Geboren: Pascal, arv.: G.P. kuil en M. OoGterom: Matheus Al bei J. M. T.' Niesthoven Kunstenares in schoollokaal Van onze correspondent NOORDWIJK De Noord wijkse kunstenares Trudy de Ruyter krijgt tijdelijk de be schikking over een leegstaand lokaal van de oude school aan de St. Jeroensweg. Zij kan daarin haar atelier onderbren gen, dat thans gevestigd is in een krotwoning aan de Schel- vissteeg. Dit pandje verkeert in een soort afbraaktoestand. On langs is daar ingebroken en t9en kreeg zij van de politie de raad het krot zo snel mogelijk te ontruimen en naar een ander onderkomen om te zien. Tot nog toe was het haar echter niet gelukt een geschikte ruimte voor haar atelier te vinden. Alkemade (CDA) zei gisteravond in de gemeenteraad alle begrip te hebben voor de situatie, waarin mevr. De Ruyter ver keerde. Het ter beschikking stellen van een schoollokaal wilde hij echter als een uitzon dering zien. Hij gaf het college in overweging met het oog op de consequenties geen huur overeenkomst aan te gaan. B. en W. waren in gelijke geest door hun juridisch adviseur in gelicht. Er zal derhalve geen huur in rekening worden ge bracht, doch een gefixeerd be drag van ƒ15 per week voor het gebruik van gas, water en elec- triciteit. NOORDWIJK De agenda voor de gisteravond gehouden raadsvergadering had weinig te bete kenen. De meeste tijd ging heen aan de verkie zing van een aantal commissieleden uit de bur gerij, die, meestal tezamen met raadsleden, het college en de raad van advies zullen dienen. De samenstelling van één dezer commissies, name lijk die voor toerisme en middenstandszaken had nogal voeten in de aarde. De PvdA en de PPR maakten bezwaar tegen een uitbreiding van de commissie met nog een man uit midden standskringen. Naar de mening van Bedijn zou het teorisme dan teveel door een middenstands- bril worden bekeken en zijn collega Voor ham betoogde, dat de consumenten, die een veel groter deel van de bevolking uitmaken, dan zeker op een uitgebreidere vertegenwoordiging zouden mogen rekenen. Alkemade (CDA) voerde daartegen aan dat middenstanders tevens consu menten zijn, terwijl Korbee (WD) het verzoek van de plaatselijke middenstand redelijk achtte, temeer omdat er vele plannen op stapel staan, waarbij de belangen van de middenstand nauw zijn betrokken. Bedijn herhaalde zijn reeds eerder naar voren gebrachte bezwaren tegen de koppeling van middenstand en toerisme in één commissie. Als er destijds was ingegaan op zijn suggestie een commissie voor economische aangelegenheden in te stellen, zou hij tegen een extra-vertegen woordiger van de middenstand in een dergelijke commissie geen bezwaar gehad hebben. Een splitsing kan altijd nog plaatsvinden, meende burgemeester mr. Bonnike. Met 13 stemmen vóór (CDA, WD en Gemeentebe lang) en 6 stemmen tegen (PvdA en PPR) besloot de raad tot toelating van twee middenstanders in de commissie. Benoemd werden: in de commissie voor: culturele zaken; de heren Joh. Admiraal, H. A. Bal en N H. A. van der List. sport en jeugdzaken: G. J. M. Voorham, P. C. van Dam en G. A. Jansen, alsmede mevr. C. M. van Bers-Haanebrink, R. J. Vonk en J. Passchier. toerisme en midden standszaken: J. van den Haak, P. M. Versteege, P. Goemaat, W. Th. P. M. Rovers, H. C. de Wit en rovers, van Duyn; verdeling woonruimte: mevr. E. C. A.s-Heins: es-Heins; de weekmarkt: de heren J. Schrier, H. Kalkman, W. F. Nieuwen- burg, mevr. A. M. L. Muller-Rendorp, de heren G. Bulk, G. Dekker en mej. P. A. HogervorsL de regionale woonwagencentra: J. van Leeuwen Planteriexpositie in Leidschendam Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Wethouder Kranenburg zal morgenmiddag om half 5 de tentoonstelling openen van planten die de Leidschendamse Plantsqen- wacht dit voorjaar aan een groot aantal kinderen voor ver- dei-e kweek heeft geschonken. De tentoonstelling, die gehouden wordt in de aula van de prot chr. school aan de Dobbelaan (bij de ganzenvijver) is donder dag tot 10 uur 's avonds open, vrijdag vanaf 4 uur en zaterdag vanaf 11 uur tot 's avonds 9 uur en zondag 29 september van 13 tot 17 uur. De toegang is gratis. Aderlating bejaardencomité Valkenburg mevrouw Zonne veld-van der Kooij heeft gister middag in het Dorpshuis af scheid genomen als üd van het comité Bejaardenzorg in Val kenburg. Als blijk van erkente lijkheid voor het vele werk dat zij voor het comité heeft ver richt werd haar een bijzonder fraai aandenken aangebodea agendo WOENSDAG Rijnlands Lyceum: cabaret voorstelling F« Jansen, aanvang 20 16 uur. Kanti gro: vergadering bewoners van de aanvang 20.00 uur. DONDERDAG Groenoordhal: opening Vebo tentoonstella 10.00 uur. Militair Tehuis: schietavond van de bond tv oud-Strijders, aanvang 20.00 uur. Rraethuys: politiek café over kernen aanvang 20.00 uur. Stadsgehoorzaal: jubileumconcert Burcht", aanvang 20.00 uur. Rijnlands Lyceum: cabaretvoorstelling Pi n Stadsgehoorzaal: Kaasconco LIDO:' Steenstraat 39. Tel. 24! "Mister Majestyk", t8 Jr. dag. U 19.00 en 21.15 uur. Zondag - LUXOR: Stationsweg 19. tel. "The Exorcist", 18 Jr. dag U 19.00 en 21.30 uur. Zo 14.00 BEX: Haarlemmerstraat 52, dl 14.30 uur. Klnderm.: "Robin Hood", a 14.30 uur. Zo. 14.00 en 16.1 Nachtv.: "Blind Terror", Vaspeen p. kist AI 3.60—5.50, An 2.60-5* BI 3.006.80, Cl 2.604.30. CII 1.20—21 Bkreekpcen p. kist 2.76-6.80; Uien p. iL 3.20-5.60; Bloemkolen: 61 92—122. O tcrs^lie 39; Prei 38-50; Sla 9; Selderie t Spitskool 32—38. Aanvoer 160.000 kg. was peen; 9.000 blos kolen; 3900 bosjes peen. Rijnsburg, 24 september Bloemen - schrijving. totale aanvoer, gemiddel prijs: Alstromeria 7230 0.202; Amary 480, 0.520; Anemonen 5530, 0.053; An> 0.260; Chrys. Tros N.C. 24465. 1.033; C fep!. Jr. C 5040. 0.436; Chrys. Tros 7722. 1.672; Dahlia 10600. 0.055; Eik< 535. 0.625; Euphorsia 140. 0. 174. 1.111; Freesia 17423. 0 5800. 0.365; Gladiolen 294600. 0.134; Gl; Colvill. 2460. 0.265; Glad. Nanus 299 0.094; Iris 9971. 1.5! 62115, 0.046; Div. SnijbL ii Div. Snijbloemen imp. 1011, 1.137; Azal 37. 1.012; Begonia 506, 1.245; St Paulea 5 0763; Div. potplanten 656, 0.913; toelofarcndsveen snijbloem Wit 28—38. Keefer 25—32, Espera 26-30. Nora 34. Le Revo 27-34. A1& 26-29. G.J. 22-29. Charmeur 37—40. 16-33. Lena 23-35, SalmonSim 33. C - Dusty 25—35. Ch Mercedes. Super 17—58; Preci) J.WJtf. de Bruin; de wijn zn.v.: K. Zandbergen en H. Overleden: I. Vépy geb.10 aug.1919. echt< nQte van: A. J. Hartveld. Sassenheimse amokmakers voor rechter Van onze rechtbankverslaggeve DEN HAAG/SASSENHEIM De Haagse politierechter het gisteren een 19- en een 22-jari timmerman uit Sassenheim v gens straat- en café-terreur v oordeeld tot respectievelijk e geldboete en een onvoorwai delijke gevangenisstraf, knapen hebben op 13 februi van dit jaar, na langdurig ca bezoek op de Menneweg e auto aangehouden en de ini tenden zwaar gemolesteerd. Motief voor de mishandeling w de weigering van de dames heren in de auto om de tw timmerlieden een lift te gevt De wagen werd tot stoppen dwongen doordat de benevel jongelui midden op de weg L pen. Precies een week lat maakten de drinkebroers ami in een bar in Warmond. „1 hadden er de pest in omdat e" andere café-houder ons c_ vriendelijk had behandeld", verklaarden zij hier hun bewc gredenen. Een legitiem moti was het volgens de rechter ni Hij legde de jongste van h tweetal een geldboete van 4 op en een voorwaardelijke vangenisstraf van drie wekt met een proeftijd van tw jaar. Diens kompaan werd vt oordeeld tot twee weken o voorwaardelijke gevangen straf.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4