Gedenkboek Leids Kunstlegaat loopt veelbewogen historie na Allerlei(ds) Win'n droomprijs of ...f 30.000,-! lees de nieuwe £eidóe Sou/toni Kraakpand voor gastarbeiders H Acht lege flats beschikbaar voor leefgemeenschappen Deze week start de nieuwe puzzelmarathon. 197' D WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 uiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Alleen werkende jongeren komen in aanmerking Van een onzer verslaggevers LEIDEN - De gemeentelijke ad viescommissie inzake het huis- vestingsvraagstuk heeft gister avond zijn instemming betuigd met het plan om een aantal flats van de Leidse Woning Stichting beschikbaar te stel len voor leefgemeenschappen van werkende jongeren. Als ook b. en w. hun fiat geven zullen hiervoor per 1 oktober of kort daarna vier 5-kamerflats in de Arendshorst worden aan gewezen en vier 4-kamerflats aan de Jan Luijkenlaan.' Momenteel staan deze woninge leeg, zoals zovele andere flats in Leiden. De verantwoordelijk heid voor de verhuur van de appartementen wordt in han den gegeven van de Stichting Huisvesting Werkende Jonge ren. Een speciaal hiervoor in het leven geroepen toewijzings commissie zal zorg dragen voor de distributie. Die commissie bestaat uit vertegenwoordigers van ondermeer het gemeente lijk Bureau Huisvesting, de Leidse Woning Stichting voor heen G.W.S. de stichting Huis vesting Werkende Jongeren en de Actiegroep Kamernood. Bij de toewijzing zal voorshands de voorkeur worden gegeven aan groepjes jongeren die al als leefgemeenschap bestaan en dus ervaring hebben in die wij ze van samenwonen. Aan wer kende jongeren die een vrien den-kringetje vormen en van plan zijn een commune op te zetten, wordt een flatje evenwel niet bij voorbaat onthouden. Anderzijds hanteert men ,wel als voorwaarde dat de gegadig den elkaar kennen en zich als groep aanmelden. Het is uit drukkelijk niet de bedoeling dat de toewijzingscommissie zelf communes gaat formeren. De "woonteams" dienen mini maal uit drie personen te be staan die alle ongetrouwd moe ten zijn. Vastgesteld is gister avond dat zij van gemengde kunne mogen zijn. Wel dienen minderjarige gegadigden toe stemming van hun ouders te hebben. Die zullen ervan op de hoogte worden gebracht dat hun spruiten mogelijk onder één dak gaan wonen met vrien den van de andere sexe. Deze nieuwe bestemming voor een aantal leegstaande flats heeft een experimenteel karak ter. Als blijkt dat zich geen problemen voordoen en de be hoefte aan commune-flats gro ter is dan het aanbod, wil men overwegen meer woningen voor dit doel beschikbaar te stellen. Welke nadere bepalingen moeten worden vastgesteld om een goed functioneren van de nieu we regeling mogelijk te maken zal nog worden onderzocht door de toewijzings-commissie. Nog onduidelijk is bijvoorbeeld aan welke inkomens-eisen de leefgemeenschappen moeten voldoen en wat de gedragslijn dient te zijn indien één of meer dere leden van de gemeenschap niet langer met hun vrienden wensen samen te wonen en gaan verhuizen. De huur van de nu beschikbaar gest/elde 4-kamerflats bedraagt ongeveer 375 en van de 5-ka merflats 420. In principe denkt men aan de plaatsing van groepjes van drie in de eerste categorie woningen en van de stelletjes van vier in de tweede. De huur moet collectief worden opgebracht en het huurcontract wordt met de groep afgesloten. Belangstellenden kunnen zich vanaf 1 oktober wenden tot het kantoor van de Stichting Huis vesting Werkende Jongeren aan de Hooigracht 38. Daar zijn op dinsdagavonden van 19.30 tot 21.00 uur aanmeldingsformulie ren verkrijgbaar. lUllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii lllllllllllllllllllllllllli LEIDEN „Sinds de oprichting in 1799 is Ars een lange weg gegaan. Het was een weg vol ups en downs, eindigend in de volkomen stilstand tijdens de jaren '40—'45. Maar het nieuwe begin in 1945 betekende tevens het definitieve einde van het tijdperk van verstarring en verval waarin Ars zo lang verkeerd had. De belangstelling en werklust van allen die zich door lidmaatschap of anderszins met Ars ten nauwste verbonden voelen, heeft dit Ars weer gemaakt tot een wezenlijk bestanddeel van het culturele leven in Leiden en staat borg voor een toekomst die ongetwijfeld per A(r)spere ad A(r)stra zal leiden". it is de betekenisvolle slotzin zitter van het hedendaagse van een even betekenisvolle Ars. De druk is van Vis-druk, uitgave die de Leidse Tekena- Alphen. cademie Ars Aemula Naturae Maar dit terzijde. De verschijning het licht heeft doen zien. Een prachtig gedenkboek, een bijna noodzakelijke uiting van opge kropte gevoelens van een ty pisch Leids gezelschap, dat in een weldoorwrocht overzicht - bijna twee eeuwen oude ge schiedenis uit „de doeken" wil doen. Het moest er ooit eens van komen. Het is geworden: Leids Kunstlegaat, Kunst en historie rondom „Ars Aemula Naturae", een vertelde en afge beelde nalatenschap die best aan de grote klok gehangen mag worden. Het eerste expem- plaar is vanmiddag aangebo den aan Leidens burgemeester Vis door dr. W. J. Maan, voor- De heer Van Egmond wijst naar het slot van de voordeur dat de bontdie- ven hebben geforceerd om de zaak binnen te ko men. Bontja Bij van Egmond assen ter waarde van 125.000 gestolen Van een onzer verslaggevers Leiden Bij een inbraak in bonthandel Van Egmond aan de Breestraat zijn in de nacht van maandag op dins dag een zestigtal bontjassen gestolen,ter waarde van 125.000 Uit getuigenver klaringen kan worden opge maakt dat bij de inbraak twee mannen betrokken wa ren die rond twee uur in een personenauto wegreden. Zij kwamen het pand binnen door het forceren van de voordeur. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Ondanks de consternatie giste rochtend,was de heer Van Egmond erg blij dat er geen „belangrijke" jassen vermist worden. Belangrijk, in die zin dat zij in huis waren om komende donderdag op de winter-bontshow getoond te worden of omdat ze reeds eigendom waren van klan ten en voor reparatie waren afgegeven. De heer Van Egmond is verze kerd. op zichzelf is belangrijker. Een reeks bijdragen plus fraaie re- produkties maakten Leids Kunstlegaat tot een indrukwek kende compositie. Bijdragen werden geleverd door drs. R. E. O. Ekkart, mr.' Annie Verspril le, P. Herfst, Elsbeth Herfst, H. M. de Meijere-Huizinga, en Jan Wolkers. Verleden, heden en een vleugje toekomst van Ars Aemula Naturae, de kunst die de medeminnares van de na tuur is, ofwel de kunst die met de natuur wedijvert. Wie zal het zeggen? Vaststaat, dat Ars is blijven mee drijven op de culturele golven van de geschiedenis. Een enkele keer dreigde ze te zullen kapsei zen, maar schipbreuk is er niet geleden, al scheelt het niet veel. Dat Ars zo veel stromen heeft meegemaakt, omwentelingen en wedergeboorten, dat zij van daag nog kan uitzien naar een waardevol vervolg, dat alles was een reden om terugblik kend naar buiten te treden. En met zo veel eerbiedwaardigheid mag dat ook wel. Het „Leids Kunstlegaat" gaat in brede trekken in op de beginpe riode, uitloper van het St. Lu- casgilde, dat in 16e en zelfs 17e eeuw kunst- en kladschilders (de laatste voor het ruwe verf- werk) in zich verenigde. De aca demie was mode geworden, Ita lië en Parijs waren voorgegaan. Hoofdtaak was het geven van tekenoefeningen en aanvullen de lessen in perspectief, anato mie e.d. Na Den Haag was de Leidse Tekenacademie tegen 1694 de oudste in ons land. Eerste directeuren: Willem van Mieris, Carel de Moor met Ge rard Dou als een van de voor naamste inspiratiebronnen. Van Mieris liet niet alleen een (geld)legaat na, hij schilderde ook als kind van zijn tijd de Duitse diplomaat Daniel van Meinertshagen halfnaakt als de allegorische romanheld Rinaldb en zijn vrouw als tovernares Armida, tovenares gewelfd en goed in het barokke vlees. Dat gaat nu niet meer. De heer Vis zou zich daartoe niet meer le nen, bovendien heeft hij daar voor het figuur niet, al zou een schilder zijn fantasie nóg zo hard laten werken. Grote namen Méér grote namen: Hieronymus van der My en Frans van Mie ris de Jongere, de jonge Frans, de laatste Leidse fijnschilder met wiens dood in 1763 een specifiek Leidse stijl verleden tijd was geworden. Een tijd van verval kwam. Er waren alleen nog tekenavonden op de Rijns- burgerpoort, weinig opleiding, alleen wat pronken van geves tigde meesters, waarbij leerlin gen werden toegelaten. Een nieuw begin moest volgen. Dat was in 1799, toen Ars werd opgericht, met als initiatiefne mers niet alleeen kunstenaars, maar ook hoogleraren, juristen, een medicus en theoloog. Meer dere malen per week zou men bijeenkomen om naar model en pleister te tekenen en onderlin ge beschouwingen over beel dende kunst te houden. Het tekenen naar model had des tijds wel wat voeten in de aar de. Leids Kunstlegaat komt daar herhaalde malen op terug. Vooral het naakt poseren gaf strubbelingen. Naakt of ge kleed, dat was de kwestie. Er was sprake van stroeve verhou dingen en dat leidde in 1896 tot de oprichting van de vereniging „De Kunst om de Kunst", dat was het zoeken naar andere mogelijkheden. Het was een vereniging die zich ten doel stelde „haar leden in de gele genheid te stellen zich te be kwamen in het tekenen naar het menschelijk model en hun gelegenheid te geven de anato mie te bestudeeren". Personen beneden de 20 jaar konden niet als werkende leden worden toe gelaten. Vrouwelijk lid Het waren meest mannelijke le den, totdat omtrent de eeuw wisseling Betsy van Manen als eerste vrouwelijk lid toetrad. Betsy verzuimde niet ene avond. Om een lang verhaal kort te maken: men kwam tot de slotsom in 1926, dat „naakt- studie als oefening waarde heeft, maar dat gekleed model praktisch nuttiger is". Pas in 1945 werd verenigd wat eens gescheiden uit elkaar ging: Ars ging met de leden van de Kunst om de Kunst met hernieuwde moed verder. Van het Hollands impressionisme met figuren als Menso Kamer- lingh Onnes en Floris Verster Leidse beroemdheden nog even langs de ruige Jan Wol kers, de schrijver-schilder, die in 1944 bij Ars stillevens is gaan schilderen. Hij had maar één mede-leerling, Herman de Voogd, die model heeft gestaan voor de figuur van De Spin uit Kort Amerikaans. Z'n leraar zat bij de W.A., maar hij. Jan Wolkers, een onderduiker, heeft er nooit last van gehad. In die oorlogsjaren was het be jaarde Ars aan het einde van zijn krachten. Niemand gaf er nog een cent voor. Hoewel, er was nog geld en de moeizame weg bergopwaarts begon weer. Er kwamen weer leerlingen, maar er moesten ook modellen zijn. Soms dienden die model len zichzelf aan: „Meneer, zou u mij kunnen plaatsen als man nelijk model naakt of geklee- d. .oud 58 jaar, gezond en gaaf. .dan kan u op mij reke nen mits als ik mijn reiskosten erbij vergoed krijg. .hetzij binnen of op straat ik kleed mij dadelijk uit, kunst mag beke ken worden door iedereen, ik schaam me nergens voor al staat de politie erbij op straat, het geeft niet, dan kunnen ze eens zien wie ik ben en wat ik durf. Het ging excelsior. In 1957 waren er 72 cursisten en in 1974 is dit aantal verdubbeld en verspreid, over 9 cursussen. Ars is een vereniging geworden met een ruime doelstelling: „bet vor men van beeldende kunst te bevorderen". Het leven van Ars is er een gebleven van moeilijkheden. Onderhandelin gen om subsidie, om een eigen expositiezaal, achter het voor huis waar de sportschool Lui ten is gevestigd. De zaak is nog niet helemaal rond en het Leids Kunstlegaat laat de vraag open of de top ooit be reikt zal worden. Toch is de Schilder- en Tekenacademie Ars Aemula Naturae springle vend èn niet meer weg te den ken uit het culturele leven van Leiden. Het uitgangspunt is en blijft het scheppen van de mo gelijkheden om het scheppen van kunstwerken te bereiken. Het gebouw Pieterskerkgracht 9, waarin Ars is gevestigd. Communes EEN KEURIG IDEE VAN DE LEIDSE WONING STICHTING, om een aantal lege flats beschikbaar te stellen voor leefgemeenschap pen van werkende jongeren. Het mes snijdt dan immers aan twee kanten. Enerzijds komt er een eind aan economisch weinig aan trekkelijke leegstand en anderzijds krijgen de ten opzichte van studerende leeftijdgenoten in veel opzichten achtergestelde wer kende jongeren weer eens een duwtje in de rug. Een klein duwtje nog maar, want in 8 flatjes stouw je moeilijk meer dan pak weg zo'n 30 man. Bovendien komen reeds bestaande leefgemeenschappen als eerste in aanmerking. Daarvan mag je gevoegelijk aannemen dat ze al ergens onder de pannen zijn. En of de woonruimte die zij achterlaten ook weer door werkende jeugd zal worden bezet is lang niet zeker. Maar goed. het is een experiment dat wanneer het slaagt, beslist wel aanleiding zal geven om meer lege woningen voor dit doel beschikbaar te stellen. De kans dat het L.W.S.- (voorheen "G.W.S."-) idee inderdaad vrucht baar zal blijken lijkt vrij groot. Want al suggereren de termen leefgemeenschap en commune allerlei alternatieve en nieuwer wetse associaties, die hoeven helemaal niet terecht te zijn. Jonge mensen die gedrieën of gevieren één flatje gaan bewonen zullen doorgaans elk een eigen kamer betrekken waar ze een eigen leven leiden. Hun mede-bewoners zullen ze ontmoeten in de keuken, de gang en de gemeenschappelijke ruimte waar de teevee staat en een spelletje mens erger je niet kan worden gespeeld. Die situatie wijkt nauwelijks af van de woon-situatie zoals die in studentenflats bestaat. Belangrijkste verschil is dat in deze gebouwen gecreëerde "afdelingen" nogal wat groter zijn. Vandaar dat het verstandiger is om in de "gezins-flats" alleen groepjes vrienden te plaatsen. Maar meer dan dat hoeft een "leefgemeenschap" niet in te houden om op plezierige wijze een vier- of vijfkamer-appartement te kunnen bewonen. Vertrouwen dat het L.W.S.-experiment zal slagen lijkt dus gewettigd. En de hoop dat in dat geval nog veel moer flats ten behoeve van werkende jongeren aan de leegstand worden onttrokken, gerechtvaardigd. Van een onacr verslaggevers De gemeente Leiden is reeds geruimet tijd in onderhande ling dmet de stichting Migrantencentra in Alphen aan de Rijn, om roet steun van verschillende ministeries het pand aan de Hooigracht 14-16 bewoonbaar te maken voor 35 gastarbeiders. Een en ander staat te leaen in een brief, die B en W gisteren aan de bewoners van het sinds vrijdag nacht gekraakte pand, heeft gestuurd. De krakers dienen er rekening mee te houden, aldus het schrijven, dat de rnimtc op korte termijn weer leeg moet komen. Het college dringt er bij de krakers dan ook op aan, hun voormalige woonruimte beschikbaar te houden. Uit de brief wordt verder nog duidelijk dat liet college er vanuit gaat, dat het pand zich voor dit doel beter leent, dan voor het huisvesten van individuele groepen woningzoekenden. Het schrijven is voor de krakers inmiddels reden geweest om hun plannen met het pand nogmaals aan de gemeente duidelijk te maken. Vandaag is daartoe een brief verstuurd. In eerste instantie moet de ruimte huisvesting bieden aan dertien werkende jongeren, die daarvoor niet over een reële woonruimte konden beschikken. Vervolgens zal er op de begane grond een kindercrèche worden opgericht om tege moet te komen aan het heersende tekort in de wijk aan kindercentra. Het plan is ook om beneden een theehuis te openen, dat volgens zeggen, een buurtfunctie moet krijgen. Met Release bestaat ondertussen een nauwe samenwerking om een gedeelte van het pand te reserveren voor zg. „krepeergcvallen", die tijdelijk een onderdak zoeken. De huidige bewoners hebben voorts besloten nog deze week een huur van 300 naar de girorekening van de gemeente over te maken. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 In 30 dingen De raadscommissies zijn en mas se (gisteravond waren het er een stuk of zes) met hun werk zaamheden begonnen. Een daarvan was de commissie voor de Ruimtelijke Ordening van de Openbare Werken („Ik voel het meest voor de aanduiding RO" stelde kersverse voorzitter wethouder Cees Waal voor). Het had wat weg van een ken nismakingsbijeenkomst, ter schuchtere afwikkeling van lig gende en lopende zaken. Nieu we gezichten een paar oude, een nog wat onwennig stukje stadsbestuur. Het hele stadhuis gonsde zo van de commissie- en werkgroepvergaderingen. Zo kon het gebeuren, dat econo misch leider wethouder Tinus van Aken met halve bril even bij RO een kop koffie kwam halen. Hij werd daarbij meteen geconsulteerd door kameraad Cees aangaande het een en an- „Daar weet ik niets van" zei de heer Van Aken" als ik mijn lijstje nazie, merk ik dat ik zo langzamerhand in 30 dingen zit" Overigens maakte wethou der Cees Waal een beste in druk. Hij was de primus inter pares, nog niet de straffe door drammer. Hoewel beslissend genoeg, dat moet gezegd. De pijprokende bewindsman Waal, die een paar maanden geleden nog niet snapte waarom B en W dit deden of dat niet deden, zat nu in dezelfde omstandighe den, waarin nu en dan een boot moest worden afgehouden: de rol van opposant was veran derd in die van prudente voor drager. En dan waren daar al tijd nog de top-ambtenaren Vos en Logtenberg als secundaire rotsjes in de branding. Materieel gezien werd er nog niet veel verkocht. Het beschikbaar stellen van een krediet t.b.v. een onderzoek naar de behoefte aan bedrijfsterreinen en -ruim ten (in samenwerking met de Kamer van Koophandel) komt eerst nog in de commissie Eco nomische Zaken. Wel werd hier en daar gesuggereerd, dat de K. van K. de kosten best voor baar rekening mocht nemen, maar Waal betwijfelde de bereidwil ligheid van de Kamer De commissie spitte nog niet diep, gisteravond. Procedures vastleggen, dat deed men wel graag. Voorzitter Cees Waal toonde zich menselijk:„Er zijn nog dingen die ik niet weet". Dat zal dan nog wel beter wor den, als hij maar niet denkt dat-ie een tweede Jan Lijten kan spelen. Hengelsport deze. Hengelsportvereniging „De Fo rel" viste het afgelopen week einde m Drecht. De uitslag is als volgt: A. Ooijendijk—5100 g. Vlasveld, 5000 g., Ligtvoet 2750 g., J. Ooijendijk, 1850 gr., Beek man 1580 g., Abspoel, 1340 gr., Hclvensteijn, 1200 g., Logeman 750 gr., Pardon, 640 gr., De Goederen. 620 gr. en Ten Don kelaar 280 g. De personeelsvereniging van de Katwijkse zand- en kalksteenfa- briek is winnaar geworden van de viswedstrijd, die afgelopen zaterdag in het Oegstgeesterka- naal werd gehouden. De wed strijd was georganiseerd voor de personeelverenigingen van de universiteit, gemeentewer ken, gemeentereiniging, Adler, Fasson, Den Holder en de zand- kalksteenfabriek, die voor de derde keer dc wisselbeker van het Leidse Volkhuis in 'de wacht sleepte. Tentoonstelling Het Rijksmuseum van Natuurlij ke Historie gaat medewerking verlenen aan de „Braderie,"die de winkeliers van de Douza- straat op 30 september en op 1 en 2 oktober organiseren. De tentoonstelling „Dieren op Post zegels" blijft twee dagen langer toegankelijk dan in eerste in stantie de bedoeling was. Op 30 september en op 1 oktober zijn de openingstijden van 10.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Op beide dagen is de toe gang vrij en wordt er gratis een rondl-catalogus verstrekt Met elke week keus uit 5 fantastische hoofdprijzen. Plus een droomprijs! En straks als grote finaleprijs maar liefst f 30.000,-! Dat betekent weer fijn veel uurtjes puzzelen voor een goed doel: een nieuw revalidatiecentrum voor jeugdige spastische patiëntjes. Ook in Libelle: Prins Rainier op zijn praattroon, over de werkelijkheid van zijn sprookjeshuwelijk; Mia Smelt, de vrouw achter Moedcr's wil is wet; Creatief, de unieke rubriek voor vrijetijdsbesteding. Lees die dikke, gezellige Libelle. Libelle hoort er bij - bij u! •m "Wê 0 Kóóp deze Libelle.Of (voordeliger!) wordt abonnee: stuur een open envelop zonder postzegel met uw naam en adres naar Libelle, Postbus 7146, Amsterdam.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3