Van lerssel dankt keuze lOranje aan snelheid Hölzenbein liet zich vallen in finale Miinchen CHAUFFEUR LIEP ROOD AAN TOEN HAAN WEGSTUURDE ARIE HAAN WEER ALS AUSPUTZER Progressie in premieschema voor Oranje Laine wil nog eens schitteren eer .hij naar MW vertrekt IPSWICH TE STERK VOOR STOKE CITY PELE STOPT OOK BIJ ZIJN CLUB POENSDAG 25 SEPTEMBER 1974 LE1DSE COURANT PAGINA 11 HELSINKI Arie Haan is niet alleen een verdienstelijk voetballer, hij kan ook een auto- Ibus besturen. De Ajacied bewees dat gisteren voor het begin van de ochtendtraining toen de chauffeur van de bus, welke het Oranje-gezel- schap van de kleedkamers naar het 600 meter 'verder gelegen trainingsveld moest brengen, erg lang op zich liet wachten. Haan nam plaats achter het styur, stelde de motor in werking, schakelde naar de eerste versnelling en liet toen het koppelingspedaal opkomen. Tot groot vermaak van de andere spelers zette de bus zich in beweging. Hoewel begeleider Carel Akamann niet veel vertrou wen in de capaciteiten van de nieuwe bestuur der bleek te hebben Akemann begaf zich pijlsnel naar het achterste gedeelte van de bus laveerde Haan het oude vehikel keurig door het verkeer. De te voet gèvolgde chauffeur bleek echter zo woedend over deze vorm van joy-riding dat hij niet wachtte tot de Nederlanders de training erop hadden zitten. Met als gevolg, dat de internationals te voet naar de kleedkamers konden terugkeren. Zei Arie Haan: „Ik had nog nooit eerder achter het stuur van een bus of vrachtauto gezeten. Het viel best mee..." Toen de chauffeur ontbrak, kroop Arie Haan achter het stuur, van de bus en startte tot ieders verbazing het rijdende gevaarte. De chauffeur waslater des duivels. HELSINKI Toen Kees van Ierse1 maandagoch tend bij het vertrek naar Helsinki afscheid nam van z'n gezin zei echtgenote Corrie: „Veel plezier op de bank..". Die uitspraak was ken merkend voor Van Iers- sel's rol in de selectie voor het Nederlands elf tal. Sinds hij ongeveer 1 jaar geleden voor het eerst tot de uitverkore nen behoorde moest de verdediger van FC Twente vrijwel steeds genoegen nemen met een plaats op de reserve bank. 13 keer kwam Oranje sindsdien in ac tie, maar slechts een keer eind maart tégen Oostenrijk stond Van lerssel in de basisopstel ling. Bovendien mocht hij tegen Polen Argenti nië en Roemenië even invallen e nu al weer 5 seizoenen in Enschede voetballende Braban der was zo vertrouwd geraakt met de gedachte te moeten toe kijken, dat hij wel even ver baasd opkeek toen bondscoach George Knobel zijn naam noemde bij de 11 spelers, die vanavond met de uitwedstrijd tegen Finland de jacht op de Europese titel openen. „Ik wist natuurlijk, dat ik een kans had nadat Wim Suurbier zich we gens een knieblessure had afge- Wie in Finland is moet natuurlijk kennismaken met de Finse sauna. Ruud Krol, Theo meld, maar ik had toch nergens de Jong, Arie Haan en Cees van lersseTlieten zich dat geen tweemaal zeggen." op gerekend", aldus Van lers sel. „Uiteindelijk heeft Dick Schneider bij Feyenoord vaak genoeg rechtsback gespeeld om ook voor die plaats in aanmer king te komen". Sneller George Knobel, die van lerssel bij het Bredase Baronie al eens anderhalf seizoen lang onder zijn hoede had, verklaarde zijn keuze met: „Kees is sneller dan Dick Schneider en die snelheid zullen we nodig hebben omdat Laine, de linksbuiten van de Finnen, juist dankzij zijn loop vermogen de gevaarlijkste aan valler bij onze tegenstander is. Tegen Polen speelde Finland met een teruggetrokken cen trumspits en twee vooruitge schoven buitenspelers. Ik ver wacht, dat tegen ons van een zelfde concept wordt uitgegaan. Daarom heb ik ook voor Theo de Jong als voorstopper geko zen. Hij kan zich met die ver teruggetrokken spits bezighou den en bovendien aandacht aan de opbouw besteden". Het Nederlands elftal, dat van avond in aktie komt, wijkt op 4 plaatsen af van de formatie, die drie weken geleden tegen Zweden zo voortreffelijk voor de dag kwam. Arie Haan is van het middenveld teruggekeerd naar de positie van vrije verde diger. „Omdat", lichtte Knobel toe", de snelheid van Laine een feilloze werking van de buiten- spelval noodzakelijk maakt. Haan heeft tijdens het WK met het spelen op buitenspel veel ervaring opgedaan". De vrijgekomen plaats op het middenveld zal worden ingeno men door Wim Jansen, die te gen Zweden wegens een blessu re niet beschikbaar was. Kno bel: „Met Jansen, Neeskens en Van Hanegem hebben we de zelfde middenveldbezetting als in het WK-toernooi. Deze spe lers hebben toen voldoende be wezen voor hun taak berekend te zijn". Van de 3 spitsen, die voor de ontmoeting met Finland zijn aangewezen, speelden er twee Johnny Rep en Johan Cruyff - zowel in West-Duitsland als tegen Zweden. De derde, Peter Ressel, is in feite een debutant Hij heeft niet meer interland-er- varing dan de laatste 55 minu ten van de wedstrijd in Stock holm. De keuze van Ressel als vervan ger van de geblesseerde Ren- senbrink kan vrij opzienbarend worden genoemd. Immers, de Feyenoorder heeft als linksbui ten totaal geen ervaring. Het zal meer voor de hand hebben ge legen wanneer de in goede vorm verkerende Ruud Geels de voorkeur zou hebben gekre gen. De in de lucht sterke Ajax- aanvaller in het centrum en Cruyff op links de Oranje aanvoerder pleegt toch meestal van die kant te opereren lijkt op papier een betere oplossing voor het door afwezigheid van Rensenbrink ontstane pro bleem. Knobel echter: „Met de ze aanval zijn er volop moge lijkheden om te switchen. Res sel kan immers naar rechts uit wijken en Rep heeft vaak ge noeg bewezen ook in het cen trum van de aanval te kunnen spelen". Specialist uoor Haan op te stellen als vrije verdediger een beslissing waarmee Ajax'coach Hans Kraay niet zo gelukkig zal zijn, Haan zelf zegt echter: „Het maakt me weinig uit waar ik moet spelen" is Knobel enigszins afgeweken van zijn voornemen om elke plaats in het elftal zoveel mogelijk een specialist op te stellen. Hetzelf de geldt trouwens ten aanzien van Theo de Jong en Peter Ressel bij Feyenoord resp. mid denvelder en rechtsbuiten. De opstelling van het Nederlands elftal voor vanavond: Jong bloed, Van lerssel. Haan, De Jong, Krol, Jansen, Neeskens, Van Hanegem, Rep, Cruyff, Ressel. Wisselspelers Schrijvers Schrijvers, Geels, Peters en Schneider. TON VAN DALEN (Van onze sportredactie) HELSINKI De 16 spelers van het Neder lands elftal ontvangen voor de uitwedstrijd tegen Finland een premie van 1500 gulden. Dat is 500 gulden meer dan 3 weken geleden voor de vriendschappelijke ontmoeting met Zweden. Hoe de premieregeling voor de eerstvolgende .interlands tegen Zwitser land, Polen en Italië eruit zal zien is nog niet bekend. Jan Huybregts, de secretaris van de sectie betaald voetbal, zei daarover gisteren: „Bin nenkort gaan we met de spelers rond de tafel zitten om daarover te praten. Onze gedachten gaan uit naar een progressieve lijn. De wed strijden tegen sterke tegenstanders zullen vermoedelijk beter worden gehonoreerd dan de duels tegen de zwakkeren. Zo staat nu al wel vast, dat bijv. Italië uit de spelers meer zal opleveren dan Finland uit". Henk Burgwal, de secretaris-penningmeester van de KNVB, noemde het typerend voor de goede sfeer binnen de Oranje-selectie, dat nog geen spelers vragen hebben gesteld over de in Finland te verdienen premie. „Voordat we bekendmaakten hoe hoog deze zou zijn heeft niemand er bij ons naar geïnformeerd", aldus Burgwal, die voorts vertelde een ge sprek te hebben gehad met PSV-manager Ben van Gelder over het beschikbaar zijn van „Die zaak is uit de wereld. Er zijn geen proble men meer. Het ligt nu aan de bondscoach of hij weer een beroep wil doen op de PSV-ers. Dat hij na de wedstrijd tegen Zwe den alleen de hoogstnoodzakelijke verande ringen heeft aangebracht lijkt me begrijpe lijk". Van onze sportredactie) lelsinki Juha Pekka Laine, de linksbuiten van het Finse elftal, is meer nog dan zijn ploeg genoten gebrand op een zo goed mogelijk resul taat tegen Nederland. De 26-jarige aanvaller van HJK Helsinki, dat a.s. zondag door Kuo- pion of Reipas zal wor den onttroond als kam pioen van Finland, wil zijn tegenstanders al vast een voorproefje ge ven van wat hen te wachten staat als hij over enkele weken in dienst treedt bij MW. horige week reeds bereikte Laine met de Maastrichtse club door oud-trainer George Kno bel geattendeerd op de tegen Polen uitblinkende linkerspits van Finland overeenstem ming over een 2-jarig contract „Het lijkt me geweldig te voet ballen in het land, dat tijdens het wereldkampioenschap ook bij ons zoveel indruk maakte", zegt Pekka Laine". Nederland speelt fasciherend voetbal. Wat ik op de televisie heb gezien is voor mij ook aanleiding ge weest meteen ja te zeggen toen MW vroeg of ik belangstelling 'had om prof te worden. Nee, van het Nederlandse clubvoet bal weet ik niets. Ik heb ge hoord, dat MW-international Brokamp heeft verkocht aan AJAX. Omdat Brokamp er in Duitsland niet bij was ken ik hem niet, het zegt me dus niet zoveel". Laine, getrouwd, vader van een kind en in" het dagelijks leven' verkoper, verwacht, dat er voor hem wel het een en ander zal veranderen. „In het profvoetbal gaat het ongetwijfeld harder toe dan bij de amateurs", zegt hij. „Daaraan zal ik wel moeten wennen. Voor het overige ver wacht ik niet zoveel problemen. Omdat ik nogal snel ben geloof ik niet, dat het me moeite zal kosten me bij het ongetwijfeld hogere tempo aan te passen". Laine komt op 3 oktober naar Nederland. Dat is een dag na het Europacup-duel HJK Hel sinkiLa Valeta Malta. „Die wedstrijd wil ik nog graag mee maken. Op Malta verloren we "met 1—0" en de kans om de tweede rond te bereiken zit er nog volop in. Dat zou voor mij een fijn afscheid van het Finse voetbal zijn", aldus Laine, die voorlopig nog wel moeilijkhe den zal ondervinden bij het communiceren met zijn nieuwe clubgenoten. Buiten Fins spreekt hij namelijk niet meer dan een paar woorden Engels en zelfs dat doet hij nog ge brekkig. Via een tolk wil hij ook wel iets zeggen over zijn verwachtingen ten aanzien van de wedstrijd Finland—Neder land: „Normaal gesproken zijn we kansloos. Nederland speelt nu eenmaal het beste voetbal ter wereld. Maar Polen behoort toch ook bij de top en dat heeft het tegen ons knap moeilijk gehad. Wij gaan altijd het veld in met de gedachte, dat we niets hebben te verliezen. Daar om zijn we zeker op eigen veld moeilijk te verslaan. Het pro bleem is echter, dat we ama teurs zijn. Fysiek zullen we on getwijfeld minder zijn dan de Nederlanders". Het elftal is als volgt Doel: Holli, achter: Saari, Tolsa, Vijitila: en Ranta, midden: Suo- malainen, Heiskancn en Rahja, voor: Hukka, Petterson en Lai- Voor Pele nadert het af scheid nu ook bij zijn club Santos. SANTOS Pele, de Brazi liaanse voetbalster, heeft aangekondigd dat hij ko mende zondag zijn laat ste officiële wedstrijd zal spelen. Santos ontmoet dan Cortintians. Hölzenbein bekent thans dat hij met opzet een strafschop heeft uitge lokt in de wedstrijd te lgen Neder land. (Van onze sport- correspondent) BONN Een geraffineerde truc is er de oor zaak van ge weest, dat West- Duitsland we reldkampioen voetbal is ge worden. Dit is thans toegege ven door de gro te specialist in „penalty-trucs" Bernd Hölzen bein. Deze voet baller uit Frank furt, die tijdens de wereldkam pioenschappen linksbuiten s- peelde, was het, die in de finale door de Neder lander Wim Jan sen „gehaakt" werd. De stand was toen 10 voor Oranje en men telde de 25ste minuut van de eerste helft. De uiterst beweeglij ke Hölzenbein had met zijn onnavolgba re schijnbewegingen kans gezien zich van twee Nederlandse verdedigers los te maken, zodat hij van uit een vrije positie op het Oranje-doel had kunnen schieten. Volgens Hölzenbein achtte hij het risico echter te groot en daarom zocht hij zelf een derde Nederland se tegenstander op. Hiervoor kwam Wim Jansen in aanmer king. Met opzet zo geeft Hölzenbein thans toe liep hij op het gestrekte been van Jansen in en liet zichzelf daarna vak kundig en sierlijk door de lucht vliegen. De scheidsrechter doorzag de truc niet en zijn vonnis luidde, zoals maar al te goed bekend is: Penalty. Breitner scoorde hie rop de gelijkmaker. De Frankfurtse voet baller bekende ook, dat hij met dezelfde truc geprobeerd had het Westduitse elftal naar de finale te hel pen. Tijdens de wed strijd tegen Polen, die door de bondsre publiek met 10 ge wonnen werd, liet hij in de 54ste minuut zijn voet moedwillig inhaken in de voet van zijn Poolse te genstander Zmuda, die zijn been vlak ge strekt hield. Kort te voren had Hölzen bein zich van Szyma- nowski kunnen bev rijden en zo een vrije positie veroverd. Zmuda greep in, maar niet zo hard handig, dat Hölzen bein had moeten val len. Desondanks zag het er zo uit alsof hij gevloerd werd. Ook hier liet de scheids rechter zich een rad voor ogen draaien, maar Hönes miste de penalty. Deze gang van zaken, die door ingewijden al werd vermoed, kwam aan het licht na de jongste wed strijd van Frankfurt tegen Kaiscrslautcrn. In deze ontmoeting had Hölzenbein weer eens een penalty ge provoceerd door zich over het been van Melzer te laten val len. Zelf zegt de Frankfurtse voetbal ler er hoogst ver baasd over te zijn ge weest, dat de scheids rechter hiervoor een penalty gaf. Ook ken ners menen, dat de truc langzamerhand te doorzichtig is ge worden. Hij bestaat hierin, dat Hölzen bein zelf bij zijn te genstander een been of een voet zoekt, al naar gelang wat hij het beste kan berei- Nu geeft Hölzenbein zelf toe, dat deze val- kunst geoefend en doordacht is, maar hij heeft er geen ge wetensbezwaren over, dat dit hoogst waarschijnlijk de oorzaak is geworden van het Westduitse wereldkampioen schap. Volgens hem is het boroepsvoetbal zo hard geworden, dat er olies geduld wordt wat aan de blikken van de scheidsrechter ont snapt. Hiertoe beho ren ook valse beoor delingen onder het motto, dat het doel in de waarste zin van het woord de midde len heiligt. Hölzen bein vreest nu wel de gevolgen van zijn be-, kentenis. Niet dot de einduit slag van het wereld kampioenschap ge corrigeerd kan wor den, maar hij gelooft dat de scheidsrech ters hem voortaan geen penalty meer zullen toekennen, ook wanneer hot er wer kelijk een was. LONDEN Ipswich Town, tegenstander van FC Twente in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-Cup, heeft gisteravond in een wed strijd voor de eerste di visie van de Engelse League, met 3—1 gewon nen van Stoke City, de tegenstander van Ajax in de Europa cup 3. Door de zege heeft Ipswich zijn leidende positie aanmerkelijk versterkt. Liverpool, dat tweede stond met een punt achter stand, verloor op eigen terrein van Burnley. Daarbij kwam nog dat Manchester City, derde met drie punten achterstand op de leiders, tegen Carlisle United niet verder kwam dan een ge lijk speL Alle vier doelpunten in de ont moeting tussen Ipswich en Sto ke vielen in de tweede helft. De tegenstander van AJX zal in de komende wedstrijd tegen de Amsterdammers het zonder de steun van aanvaller John Rit chie moeten stellen. Tien minu ten na de hervatting brak'Rit chie een been. Een klein kwar tier later stuurde arbiter Brian Daniels voorts de Stoke-speler Alan Dodd van het, veld. Dodd, die evenals zijn teamgenoot Jack Marsh al kort voor de rust een waarschuwing had gehad, kreeg de rode kaart wegens spelbederf nadat hij een aanval van Ipswich onderbrak door de bal met de handen tegen te houden. Pas na 59 minuten gaf Colin Vil- joen Ipswich de leiding. In de 71 e minuut bracht Bryan Ha- milton de stand op 2—0. Even later zorgde Trevor Whymark voor de derde treffer van de thuisclub. In de slotfase scoor de invaller Geoff Salmons te gen. De uitslagen van de wedstrijden voor de eerste divisie zijn: Car lisle United—Manchester City 0—0; Coventry City—Luton Town 2—1; Ipswich Town—Sto ke City 3—1; LiverpoolBurn ley 0—1,; Queens park Ranger- 6—Everton 2—2; Wolverhamp ton WanderersSheffield Uni ted 11. De wedstrijd Middles broughLeicester City werd na 29 minuten bij de stand 1—0 gestaakt wegens het uitvallen van het licht. Split ook in tweede ronde SPLIT - Hajduk Split heeft zich geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europe se voetbalbeker voor landskam pioenen. De Joegoslaven, die in de tweede wedstrijd tegen de IJslandse kampioen, Keflavik zonder hun vijf internationals speelden, zegevierden met 2—0. De ruststand was 1—0. De eer ste wedstrijd, die eveneens in Split werd gespeeld, leverde een zege van 7—1 voor Hajduk op.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11