Allerlei(ds) s Broekweg school in Merenwijk nu bijna rond Universiteit wil Doelenterrein Gastarbeiders pensions aan banden gelegd Politie moet schending raadsgeheimen onderzoeken Stropers waren het haasje Van een onzer vers ■IDEN - B. en w. overwe lft de officier van justitie verzoeken om een onder- iek naar de mogelijk straf- ire schending van gehei- en in verband met de vestie rond de geschorste roenoordhal directeur, noodzaak van een politie- iderzoek is gisteravond in gemeenteraad bepleit de CDA-leider mr. Driessen. Hij heeft er bij >t college op aangedrongen Justitie in te schakelen )A-FRACTIE-LEIDER: LEKKEN IN ZAAK DAEY OUWENS ONAANVAARDBAAR naar aanleiding van een arti kel in het Leidsch Dagblad. "Daarin wordt mededeling gedaan van besprekingen die in besloten raadsvergadering zijn gevoerd, van vertrouwe lijke rapporten van werkgroe pen en van vertrouwelijke be sprekingen van het college van b. en w. Als we dat zonder meer accepteren komt het hele systeem van relatief vrij grote openheid, dat we in Leiden kennen op de tocht te staan. Want dat systeem eist dat zaken die vertrouwelijkheid absoluut vereisen, ook inderdaad ver trouwelijk blijven", aldus Driessen. Hij stelde de ge meenteraad voor om tot in schakeling van de Officier van Justitie in Den Haag, onmiddellijk te besluiten. Pv- dA-fractieleider L.Meijer po neerde daarentegenover dat eerst grondige bezinning no dig is op de consequenties die een dergelijk besluit heeft. Daarnaast bracht hij naar voren dat de nieuwge- kozen raadsleden te weinig in de problematiek zijn inge voerd om zich direct een uitgebalanceerd oordeel te kunnen vormen over de mo tie van Driessen. Zijn tegen voorstel was daarom de mo tie aan b. en w. in pré-advies te geven. Zeventien leden uit CDA- en VVD-kringen gingen met Driessen mee en negen tien leden uit de linkse frac ties met Meijer. B. en w. zullen nu het al of niet in schakelen van de justitie op 7 oktober opnieuw in de raad aan de orde stellen. Zij hebben gisteravond al duidelijk gemaakt tot uitvoe ring van de motie Driessen bereid te zijn. Gisterochtend heid gekomen houding in de- is de kwestie in een vergade- ze affaire niet toelichten om ring van het college aan de dat zij zich wél aan de ver orde geweest. Daarin is una- trouwelijkheid gebonden niem spijt uitgesproken over achten", de schending van de vertrou welijkheid. Driessen karakteriseerde het uit de school klappen door ingewijden als bijzonder pijn lijk vopr zowel de heer Daey Ouwens als de overige be trokkenen die in het artikel worden geciteerd. "Zij kun nen hun nu in de openbaar- De heer Daey Ouwens is in januari van dit jaar met "vrij willig" verlof gegaan en later door het oude college van b. en w. geschorst in afwach ting van een onderzoek naar zijn functioneren als hal-di recteur. Dat onderzoek is nog steeds niet afgerond. leac, llllllllIllllllilIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllU h Leiden Wethouder Tesselaar (onderwijs) zal nogmaals de g mogelijkheid onderzoeken om in het nieuw te verrijzen scholencomplex aan de Broekweg in de Merenwijk, een gym-lokaal op te nemen. Op krachtige aandrang van het CDA heeft de wethouder dit tijdens de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering beloofd. Met het voorstel om aan de stichting van een katholieke, een 'Protestants-Christelijke en een openbare school in principe •goedkeuring te hechten, had de raad geen moeite; iedereen was vóór. Om een definitief fiat wordt de raadsleden op 7 oktober gevraagd, wanneer het college met een voorstel komt dat de financiële aspecten van het plan behandelt. Dat b. en w. hiermee op dit moment nog niet gereed zijn wijt Tesselaar aan de gebrekkige wijze waarop het vorige college de bouw van het scholen-complex vooral in financieel op zicht, heeft voorbereid. Het complex zal fcowel kleuter- als basisscholen omvatten. De ^kleuterscholen zullen worden ondergebracht in per richting "twee lokalen terwijl de lagere scholen elk uit zes klassen zullen bestaan. Kritiek werd er van vele zijden in de raad geuit op de geplande ligging van de scholen. Ze worden immers neergezet in een wijk, Ledewijk geheten, die om wethouder Tesselaar te citeren voorlopig nog „een zandwoes- tenij" zal blijven. Wanneer de gebouwen het volgend school- seizoen in gebruik worden genomen, zo bracht het PvdA- raadslid M. Ouwerkerk naar voren zal de Broekweg dan ook druk worden bereden door „bouwverkeer"; vrachtwa gens en andere voertuigen die de te gebruiken materalen aan- en afvoeren. Voor de kinderen die de school bezoeken ontstaat daardoor een bijzonder gevaarlijke situatie die nog wordt verergerd door het ontbreken van wegverlichting. Dit nog afgezien van het ongerief dat de grote afstand tussen school en huis met zich meebrengt voor zowel de kinderen als hun ouders. De meeste jongens en meisjes die straks schoolgaan op het complex aan de Broekweg zullen immers afkomstig zijn uit de Zijlwijk. Wethouder Tesselaar was graag bereid al deze bezwaren volmondig tebeamen. Ook hij had naar zijn zeggen liever gezien dat aan de bouw van de Broekwegschool de oprich ting van een school in de Zijlwijk was voorafgegaan. Bij zijn ambtsaanvaarding geconfronteerd met een „beroerde voorbereiding" door het vorige college, heeft hij evenwel gemeend, dat de gekozen oplossing in de gegeven omstandig heden de beste is. De raad was dat met hem eens. Wel werd met instemming van allen bedongen dat b. en w. vóór het eind van dit jaar met een voorstel zullen komen voor de stichting vaneen school in de Zijlwijk. Dat het huidige plan niet voorziet in een gymnastiekzaal ver klaarde de wethouder met de woorden: „Op het ogenblik heb ik gewoon geen financiële middelen om een gym-lokaal te realiseren. Het enige wat ik kan doen is de gymzaal hoog op de urgentielijst voor 1975 zetten". De stelligheid waarmee - hij dat zei maakt het bepaald onzeker of zijn toegezegde te pogingen om „tpch nog een gaatje te vinden" succes zullen a .opleveren. De financiële problemen rond het plan leiden overigens nog tot een andere moeilijkheid. Doordat de raad op zijn vroegst 7 oktober goedkeuring kan verlenen aan de kostendekking is het heel goed mogelijk dat de vereiste instemming van G.S. niet voor 1 november binnen is. En die datum is door de aannemer als uiterste termijn gesteld voor het begin van de werkzaamheden. Wanneer hij later begint kan niet wor den gegarandeerd dat het gebouw vóór het volgend school- seizoen gereed is. Indien de goedkeuring van G.S. volgende maand inderdaad nog niet is afgekomen kunnen b. en w. vertraging alleen voorkomen buiten de Provincie om de «-bouwopdracht te verlenen. Met alle gevaren van dien. Leiden Twee van hen probeerden nog te redden wat er te redden viel, de anderen L. van V. en J. van D., waren maar aan het werk gebleven, - maar het mocht niet baten: ze waren alle vier het haasje. Aanvankelijk stelden G. en ,,C. van V. dat ze niet aan het stropen, maar min of meer aan het wandelen waren in de Katwijkse wei, waar de politie hen had aangehouden. Ze beweerden dat ze geen haas gezien hadden en dat ze juist probeerden de loslopende hond weer bij de baas te krijgen en daarom aan het hollen waren geslagen. Zo dit al niet verdacht was, zonk de moed hen helemaal in de schoenen toen de kantonrechter gisteren de veel betekenende woorden van een hunner afwezige makkers voorlas: „Mag ik als arme donder nog een keertje stropen Jullie rijke donders doen het met een geweer Voor de Officier van Justitie was er dan ook geen twijfel mogelijk. De twee afwezigen konden er met een „sisser" afkomen: voor hen was het de eerste keer dat ze met de jachtwet in aanraking kwamen. Ze kregen beide conform de eis een boete van 20,- wegens het lopen op verboden grond en 50,- voor het stropen. De andere leden van het kwartet kwamen er minder goedkoop af. Voor een van hen was het de tweede keer, hetwelk hij gehonoreerd zag met 200,- boete waarvan 150,- voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Voor verdachte C. van V. werd het een uitzonder lijk duur haasje. Kantonrechter Mr. van Dijke vond dat er Veel te veel wild onnodig de pot in gaat en dat hij nu maar eens op moest houden met stropen. Hij hoorde dan ook 250,- waarvan de helft voorwaardelijk en een proeftijd van 2 jaar tegen zich uitspreken wegens stroperij, 30,- voor lopen op verboden terrein en 70,- voor „het los laten lopen van zijn hond". Op de zaterdagen 28 september en 12 okto ber organiseert de Ver eniging Oud-Leiden een „3-Octobertocht", langs verschillende histori sche plekjes, die bij de belegering en het onzet van Leiden een rol heb ben gespeeld. De deel nemers bezoeken de plaatsen waar de slui zen werden geopend en waar de dijken werden doorgestoken, het ge- meenlandshuis in Maassluis, Gouderak, Moordrecht, Delfland. Schieiand en Hijniana (t.w. het „Drielanden punt, waarop deze hoo- heem raadschappen el kaar begrenzen) en het Palensteingemaal in Benthuizen. Vanuit Benthuizen wordt een boottocht gemaakt naar ae Weipoortse Vliet, ue excursie wordt besloten met een hutspot maal tijd in Nieuw Minerva. Bij de heer Aalders, Ma re 25 (tel. 21418) zijn nog kaarten verkrijg baar voor de tocht van zaterdag 12 oktober. Van onze universiteitsmedewer ker LEIDEN - Naast het al bestaande Witte Singel-plan en de wensen voor bebouwing van de grond en in het Morskwartier wil de Leidse universiteit in de toe komst ook graag het Doelenter rein voor haar bouwplannen gebruiken. De Universiteitsraad droeg gisteravond het college van bestuur op dit in zijn on derhandelingen met de gemeen te en het rijk na te streven. Het Doelenterrein zal ter beschik king komen van de gemeente als het t.z.t. door defensie zal worden verlaten. Zowel het col lege van bestuur als de meer derheid van de raad vonden dat het uitspreken van deze wens geen nadelige invloed zou heb ben op de aankoop van het Academisch Ziekenhuis. Het Doelenterrein zou in de toe komst kunnen worden gebruikt voor de vestiging van de Uni versiteitsbibliotheek en de fa culteiten der Letteren en God geleerdheid. Dit zou dan moe ten gebeuren in samenhang met de bebouwing van het terrein aan de Witte Singel, zodat er een goed alternatief gevonden kan worden voor de geplande hoogbouw aldaar. De universiteitsraad besloot voorts haar delegatie naar de vergadering van de Academi sche Raad, a.s. zaterdag, op te dragen een negatief advies aan de staatssecretaris te bewerk stelligen t.a.v. het stichten van een "Rijksuniversiteit Lim burg" in Maastricht. Men toon de zich algemeen bijzonder ont stemd over de gevolgde proce dure van de adviesaanvrage en men vroeg zich af wat er nog te adviseren valt nu het besluit in feite al is genomen en de medische faculteit al min of meer draait. In elk geval zal de delegatie zich moeten verzetten tegen de voorgenomen uitbouw van deze faculteit tot een vol waardige universiteit Boven dien ziet Leiden graag geadvi seerd het hele experiment te staken, gezien de huidige krap te aan middelen die beschik baar zijn voor de instellingen van wetenschappelijk onder wijs en de mening van de mi nister en staatssekretaris dat de totale produktie van artsen niet zal moeten worden vergroot. De voorzitter van het college van bestuur typeerde de oprichting van de Rijksuniversiteit Lim burg als "een duidelijk voor beeld van de vele troostprijzen die de K.V.P. in dit kabinet nodig heeft." Van een onzer verslaggevers Leiden In Leiden is het binnenkort niet meer toegestaan een gastarbeiders-pension te openen zonder toestemming van b. en w. De gemeenteraad heeft dit gisteravond bepaald door akkoord te gaan met de instelling van een „verordening op de verblijfsgebouwen voor vreemdelingen". Daarin staat dat gebouwen die men wil gebruiken als gastar beiders-pension aan bepaalde eisen moeten voldoen wat betreft bijvoorbeeld de grootte en de kwaliteit van slaapver trekken, dagverblijven, was- en kookgelegenheden. Momen teel staat het iedereen vrij om ongeacht de staat waarin een gebouw zich bevindt dit als vreemdelingen- pension te gaan exploiteren. Pas nadat met tot de exploitatie is overge gaan geldt de verplichting dit bij de gemeente te melden. Die kan derhalve slechts achteraf aanwijzingen geven om de misschien slechte kwaliteit van de huisvesting wat op te vijzelen. Op voorstel van de PvdA-er J. Duivensteijn werd artikel 18 lid 4 van de voorgestelde verordening, geschrapt. Dat lid behelsde dat in een slaapzaal voor meer dan twee personen bestemd, in de voor nachtrust bestemde tijd geen personen zouden mogen verblijven van verschillend geslacht. De SGP-er ir. M. Houtman pleitte als enige voor handhaving. Hij voorziet het gevaar dat de verordening nu zal worden misbruikt door zakenlieden die een gebouw onder de vlag van vreemdelingen-pension voor andere doeleinden willen gebruiken. Houtman dacht daarbij vooral aan sexclub-ex- ploitanten.Burgemeester Vis zei het evenwel onjuist te vin den „om het lid dat nu in discussie is te betrekken bij de beraadslagingen over vreemdelingenpensions". We zijn bin nen b. en w. bezig met een inventarisatie van maatregelen die kunnen worden genomen tegen het opdringen van sexclubs", aldus de burgemeester. „Dit aspect hoort in die discussie thuis". De raad was het daarmee eens. Een tweede verandering die gisteravond in de verordening werd aangebracht houdt in dat er per 10 bewoners in een pension één douche aanwezig moet zijn. Het toezicht op de naleving van alle bepalingen komt in handen van ambtena ren van de afdeling bouw- en woningtoezicht. ontzet „Geuzenvolk": aantrekkelijk boek rond 400 jaar Leiden Vierhonderd jaar ontzet. Het is een mare, die niet alleen in de stad doorklinkt, maar ook het ommeland heeft bereikt. Eveneens de boekhandel heeft er (witte)brood in gezien. Bij gelegenheid van het roemruchte feest dat op til is, schreef Da vid le Feber een jubi leumwerkje, getiteld Geu- zenvolk. Het werd uitge geven bij uitgeverij Hel mond te Helmond en op gedragen aan de stad Leiden „en aan haar Drie Oktobervereniging", maar dit moet dan juist- heidshalve „3 October Vereeniging" zijn. Het beschrijft „Een belang rijke episode uit de ge schiedenis van Leiden, het hart van Rijnland". Bij het globaal doorne men ervan trof ons als belangrijkste bijdrage in „Geuzenvolk" de verza meling prenten, tekenin gen en kaartjes, verza meld met de deskundige medewerking van drs. B. N. Leverland van het Ge meente Archief en van de heer W. R. van Kampen. De romp van het boekje wordt verder gevormd door een onderhoudend verhaal over het gezin Dirckx, een smedenfami- lie tijdens het beleg. Het is een aantrekkelijke en leerzame roman, die niet alleen vertelt over de be- burgerij, een romance ondanks alles tussen twee jonge mensen, maar ook een licht werpt op de slechte sociale toestanden na het ineenzakken van de lakenindustrie. Dat het ontzet van Leiden tenslotte leidde tot het behoud van Holland voor Oranje is meegenomen. Om de roman „Geuzen- volk" is een Leidse ge schiedenis (van Dagobert en Clovis tot aan de hui dige tijd, waarin Leiden „pleegt haar grote Stede- bouw van Noord naar West naar Zuid") in Poc- zie. Een gedicht, dat opti mistisch eindigt: zeven honderd jaar heeft de stad bestaan: „En moch ten 't zeven magere zijn. De eeuwen zijn vergaan. Men lacht de toekomst nu weer toe, er breken vette aan!" Wie de maker van al dit fraais is, werd niet vermeld. Het zal on getwijfeld ook David le Feber zijn, de auteur van Geuzenvolk. Het aantrek kelijk verzorgde boekje is in elk geval de moeite waard, het in een huis te hebben, zeker voor dege nen die deze Hollandse stad een goed hart toe dragen. Voorschotense brandweer: landskampioen Van onze correspondent VOORSCHOTEN - Een ploeg van de Voorschotense vrijwilli ge brandweer heeft in Venray het landskampioenschap in de klasse 2 veroverd. Er kwamen elf ploegen (allemaal provincia le kampioenen) in de wedstrijd- baan. De Voorschotense ploeg stond onder leiding van bevel voerder Th. F. Oorschot en met een gemiddelde puntenwaarde ring van 8,95 en het predikaat „zeer goed" bluste Voorschoten het best >e Voorschotense brandweer nam ook deel met een ploeg in de klasSe 1. Ditmaal onder de nieuwe bevelvoerder W. J. Gor ter. De strijd in deze klasse was bijzonder fel en de prestaties zeer goed. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Vebo In de Groenoordhal wordt ko mende donderdag de 38e Vebo tentoonstelling (fokvee-, vetvee- en annex zuivelshow) geopend. In verband met het honderdja rig bestaan van het Nederlands Rundveestamboek is de samen stelling van de tentoonstelling, totaal gewijzigd. Voor het eerst wordt tijdens de tentoonstelling een afstammelingen keuring ge houden van 3 K.I. (kunstmatige inseminatie) stieren in de afde ling blaarkoppen. Daarnaast worden er in de afdelingen zwartbonte runderen, geiten en jongvee individuele keuringen georganiseerd. Voorts in de en treehal van de Groenoordhal een zuiveltentoonstelling inge richt. De toegangsprijs tot de tentoonstelling is bepaald op f 2,50 inclusief een uitgebreid programmaboekje. Om half tien 's ochtends wordt begon nen met de keuring, om tien uur is de officiële opening door ir. Knotterus, voorzitter van het Landbouwschap en om kwart voor twee heeft er een défilé plaats en worden de prijzen uitgereikt Kunstlegaat Morgenmiddag om drie uur krijgt burgemeester Vis het eerste exemplaar aangeboden van het boek „Leids kunstlegaat, kunst en historie rondom Ars Aemula Naturae". Het boek is met sub sidie van de gemeente Leiden en van de provincie Zuid-Hol land tot stand gekomen en be handelt de geschiedenis van Ars en die van de belangrijkste leden van dit genootschap. Winkelsluiting Het Leids City Centrum heeft voor de winkelbedrijven een sluitingstijd voorgesteld in de feestweek ter gelegenheid van Leidens ontzet Op 3 oktober blijven de winkels tot één uur gesloten, daarna zijn ze tot 's avonds negen uur geopend. Voor zaterdag 5 oktober is het advies gegeven om na één uur dicht te gaan. Zwemrecords Een zwemploeg van de Zijl/LGB is afgelopen zaterdag op de der de plaats geendigd in een inter nationaal zwemtoernooi in Vlaardingen. Op de eerste plaats eindigde de organiseren de vereniging VZC. AZC uit Alphen eindigde op de vierde plaats. De Leidenaar Peter Wol- ters zwom met 58,6 sec. een persoonlijk record op de 100 m. vrije slag. Helm a van Brakel (AZC) vestigde met 1.18.9 min. een nieuw kringrecord op de 100 m. vlinderslag meisjes on der de twaalf jaar. Een dag later verbeterde de twaalf jari ge Helma ook het kringrecord op de 400 m wisselslag en de 100 m. vlinderslag (1.18.5 min Geslaagd De uitslagen van de eindexamens aan de Rembrandt-scholenge- meenschap zijn als volgt: Boe len, Van Daalen, Epskamp, Hel lemaan, Hogerhuis, Kronen burg, Smith, De Koning, Bonte, Wassenaar (Mavo-4) Boekkooi, Canoo, Dingjan, Van der Graaft, Schijf (Havo) en Kous tra (Atheneum). Judo Eclco Fielemon en Marcel Krook (beiden van de Eendracht) heb ben afgelopen weekeinde resp. een gouden en een zilveren me daille gewonnen tijdens judo wedstrijden in de Haagse sport hal Overbosch. Aan de wed strijden deden ruim 500 judo ka's tussen 8 en 11 Jaar mee. Vredesweek in Wassenaar WASSENAAR De Wassenaar- se Raad van Kerken organi seert aanstaande donderdag in het kader van de Vredesweek in het Jeroenhuis een bijeen komst Het thema van de bij eenkomst luidt: „Wat zegt de Bijbel over de vrede". De bij eenkomst begint om acht uur. ARNHEM Veertien spelers en elf speelsters zijn opgenomen in de zaalhandbalselccties. Geselecteerd zijn de heren Ger Norbart en Wim Hofman (bei den Sittardia), Wim Pik, John van Meeteren en Rob Snijder (allen van ESCA), Rob Luyen- dijk (Idem/Hellas), Hans Beugel en Bert Bouwer (beiden Her- mes), Paul Bosman (PSVj, Wil van de Heide (Straten Meteoor), Cees Keijzcr en Bob Sondaar (beiden AHC'31), Hennie Loef- fen (Raak Swift) en Paul Schuurkes (De Gazellen). De damesselectie bestaat uit: Sandra Reinders, Ellen de Jong en Hannie de Kok (Idem/Hel las), Anja Beltzer, Miep van Beek en Ineke Straatmeijer (AMC Miloc), Too8 Alsemgeest (Quintus), Greta Balstra (Zee burg), Nel Martens (Sittardia), Margot Puts en Annie Slange (Mora Swift).

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3