Lasten bedrijfsleven moeten in '7Ft omlaag BELD02 Profijt- pnj; Geld lenen wordt vaak te duur betaald Miljoenen- brand bij Akzo in Europoort Uitstel van bouw kerncentrales 1 Mogelijke ernstige bestralingsfouten Miste u net het begin van het Journaal? voordezekertijd. WOON WINKEL Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur.hoofdredacteur F I. Plug - Chef-redacteur J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0.38 per mm. Telefoontjes f 3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week f2,49; kwartaal f32,21; jaar 125,25- losse n €60 JAARGANG No. 1992J Jonge leeuwen AANHOUDEND ONBESTEN- Marlon Brando in „De jonge leeuwen" op Ned. II om 20.21 Ned. I om 20.21 uur een aflever ing Colditz en om 21.15 uur de quiz 2 voor 12. In het algemeen veel bewolking met nu en dan buiten. Matige tot krachtige, aan de kust tijde lijk harde wind tussen zuidwest en noordwest. Minimumtempe raturen circa 8 graden. Maxima ongeveer 13 graden. Morgen zon: 6.32 18.21. Maan: 15.54 00.06. Schev. hoogw.: 10.14 22.57. Laagw.: 5.31 18.07. (Van Parlementaire redactie) Den Haag. De regering moet de lasten van bedrijfsleven meer verlichten en moet meer geld besteden aan het scheppen van een blijvende werkgele genheid. Dit mag rustig ten koste gaan van de collectieve voorzienin gen. Zelfs mag hiervoor een groter tekort op de rijksbegroting-1975 aan vaard worden. Dit stelt de commissie van economische deskundigen uit de Sociaal Economische Raad onder voorzitterschap van professor dr. D. B. J. Schouten vast. Het rapport van deze deskundigen verscheen gisteren aaan de vooravond van het eerste overleg vandaag over het Centraal Akkoord-1975 tussen regering en be drijfsleven. van Economische des kundigen uit de S.E.R. vindt het juist, dat de regering het effect van de prijsverhoging van het aardgas voor particulieren wil compenseren door fiscale maatregelen. De gemiddelde werknemer kan daardoor een verbete ring van het reeël beschikbaar inko men van 2,5 3 procent krijgen, ter wijl toch de c.a.o. lonen met niet meer dan gemiddeld 1,5 procent verhoogd behoeven te wordenp Daarnaast ech ter gebruikt volgens de deskundigen de regering een te groot deel van de extra begrotingsruimte voor de alge mene uitgaven. Met het oog op de bestijding van de strukturele werk loosheid en het tegengaan van de in-' flatie zou echter meer geld gebruikt moeten worden voor gerichte en glo bale lastenverlaging, vooral ook voor bedrijfsleven., Dit betekent dan wel, dat de collectie ve voorzieningen minder sterk kunnen toenemen. De bestrijding van de werk loosheid en van de inflatie acht de commissie echter zo belangrijk, dat volgens haar de regering nog verder moet gaan met op lastenverlichting gerechte maatregelen. En wanneer de werkgelegenheidssituatie zich zo on gunstig ontwikkelt als wordt voor speld dan is het aldus de commissie zelfs verantwoord om het begroting stekort te vergroten ten behoeven van specifieke en globale lasten verlichting voor het bedrijfsleven. Goud te kijk Voor het eerst sedert dertig jaar is het "heilig dom" van Fort Knox, waar het goud van de VS opge slagen ligt, korte tijd voor het publiek open geweest. Een parlemen taire delegatie vergezeld van tientallen jou- nalisten kwam in de kelders een kijkje ne men of de goudschat er nog was. Illllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH ROTTERDAM Een felle brand heeft gisteravond de butanolfabriek van Akzo-zoutchemie in het Euro poort-gebied in as gelegd. De schade wordt geraamd op ongeveer tien miljoen gulden. De brand, die K'oedde tussen negen en elf uur heeft geen slachtof fers geëist. De butanol-fabriek zal geruime tijd bui ten bedrijf zijn. Nadat de brand werd gemeld om kwart voor negen heeft geruime tijd onzekerheid bestaan over de vraag of de brand op het chemische complex gevaren zou kunnen opleveren voor de bevolking. De milieudienst het openbaar lichaam Rijnmond stelde later vast, dat de gassen, die in vlammen van tientallen meters hoogte ontbrandden, niet gevaarlijk waren. t vuur werd bestreden door de bedrijfsbrandweer de korpsen uit Rotterdam en Rozenburg. Vanuit het Calandkanaal werd met blusboten geblust. Het „brand meester" werd om negen minuten voor elf gegeven. De bedrijfsbrandweer van de naburige olieraffinaderijen van Esso en Gulf hebben voortdu rend paraat gestaan om de gevolgen van overslaan in de brand te bestrijden. De oorzaak van de brand nog niet bekend. llllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllll!lllll!l!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIINII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM i Op grote afstand waren de tientallen meters hoge vlammen te zien tijdens de brand bij AKZO-zoutchemie in Rotterdam-Eruopoort llllllllllllllllllllllllllllll (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In Haagse politieke kringen verluidt dat het kabinet-Den Uyl heeft besloten voorlopig af te zien van de bouw van nieuwe kernenergiecentrales in ons land. Over deze kwestie is gisteravond een extra-ministerraad gehouden. Dit spoedoverleg was noodzakelijk, omdat minister Lubbers (Eco nomische zaken) overmorgen zijn energienota publiceert Het was al enige tijd bekend dat binnen het kabinet verschil van mening over de bouw van die energiecentrales bestaat. Met name de PPR-ministers en minister Vorrink zijn weinig enthousiast over de plannen. Na de vrij alarmerende berichten uit de VS dat het werk aan 23 Amerikaanse kerncentrales moest worden stopgezet, is binnen de regering het verzet toegenomen. Het PPR-Tweede-Kamerlid Leo Jansen heeft de ministers Lubbers, Boersma en Van der Stoel al om een rapportage over de Amerikaanse problemen gevraagd. Dat zou dan moeten geschieden in de vorm van een aanvulling op de Energienota. In verband met do jongste ontwikkelingen in Amerika zou het kabinet nu hebben besloten de zaak van de Nederlandse kernenergiecentrales voorlopig „in de ijskast" te stoppen, totdat meer gegevens bekend zijn. Overigens is het niet alleen de PPR die haar twijfels heeft over het nut van meer kernenergiecentrales in Nederland. Van de ARP is ook bekend dat daar aarzelingen bestaan. Van de kant van het departe ment van Economische Zaken weigert men elk commentaar, alhoewel men daar wel toegeeft dat de extra-ministerraad over de Energienota ging. ronde draaibare j RUIMTE 1 KEUKEN op 102e DAfflESBEURS Internationale menbelexpo met meer don 100 modeljslaapjkamers kom vanavond naar HOUTRUSToDEN HAAG Geen woord Nederlands NIJMEGEN (ANP) De eigenaar van een Chinees restaurant te Nijmegen overweegt voor zijn personeel een cursus Nederlands aan te schaffen. Toen de man in het weekend met zijn gezin van vakantie terugkeer de werd hem verteld dat tijdens zijn afwezigheid een inbreker was binnengedrongen. De onbekende was er met ruim f6000 vandoor gegaan. Het personeel had bij de- politie geen aangifte gedaan omdat het geen woord Nederlands spreekt. Ullllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VLOOIEN Het Eindhovense gezin Van Lieshout (met kinde ren van 2 en 4 jaar) is door een vlooienplaag uit huis verjaagd. Hoewel de woning gisteren door gemeentewerken is gerei nigd, is bewoning nog niet mo gelijk in verband met de zware petroleumlucht in huis. De be woners hebben onderdak ge vonden bij de buren. De vlooienplaag werd ontdekt toen de bewoners afgelopen vrijdag terugkwamen van een veertien daagse vakantie. De woning was door vele duizenden vlooien „bezet" en daardaar on bewoonbaar. NOG SLECHTS DAN OPENT LEIDENS GROOTSTE mantelspecialist arlemmcrstraat 163a President Ford zal Donald Rumsfeld, die momenteel am bassadeur bij de NAVO is, benoemen tot opvolger van Alexander Haig, die zijn post als stafchef van het Witte Huis binnenkort verwisselt (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Wettelijke regelingen hebben niet kunnen voorkomen, dat Nederland nog steds nict-bonafide kredietin stellingen kent, die een te hoge rente opstrijken bij persoonlij ke leningen. Het Konsumcntcn Kontakt heeft een steekproef gehouden onder een aantal kredietbemiddelingsbureaus, waaruit gebleken is, dat de wettelijk toelaatbare kredietver goedingen vaak worden overschreden. Het Konsumenten Kon- takt constateert zo'n overschrijding zelfs in vier van de elf gevallen. Wie in zee gaat met kredietbemiddelaars loopt gemakkelijk kans een te hoge vergoeding te moeten betalen voor zijn lening. De ervaringen leren, aldus KK in het blad „Koopkracht", dat het ook mogelijk is geld veel goedkoper te lenen dan volgens de wettelijke maxima. Sommige kredietbemiddelaars bereke nen een aanzienlijk lagere rente. Het bleek het Konsumenten Kontakt, dat het „zeer snel" beschikbaar stellen van geld meestal maar een kreet is. Snelkrediet binnen 24 uur is er meestal niet bij. Volgens het KK vormen de huidige, maar ook de nieuwe (waarschijnlijk volgend jaar ingaande) wettelijke regelingen onvoldoende be scherming voor de consument. Niet alleen officiële geldschie ters, maar alle bemiddelingsbureaus zouden aan een vergun ningenstelsel moeten worden gebonden. Het Konsumenten Kontakt stelt voorts, dat sparen een activi teit is, waarvan de spaarder weinig wijzer wordt. Alleen met spaarrekeningen met zeer lange vaste looptijd vallen infaltie- en belastingperikelen nog enigszins op te vangen. Er zou een eind moeten komen, aldus KK, aan het verschil tussen het „kleine" sparen en sparen via levensverzekeringen; dat laatste wordt in Nederland nog altijd bevoordeeld. „Het lijkt niet meer dan rechtvaardig als kleine spaarders rente-inkomsten tot een bepaald bedrag belastingvrij zouden kunnen genieten of als spaargeld tot een bepaald maximum van het belastbare inko men zou mogen worden afgetrokken". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Prinsje jarig iiiiiiiiiiiiiiimtiiiiiiimiii Jongen gewond bij ontploffing De 15-jarige Haagse scholier W. v.d. H. van de Schoutendreef moest gistermiddag rond half twee met een aderlijke bloeding aan de voet naar het Leyenburg ziekenhuis worden vervoerd, nadat een zelf-gcmaakt soort buskruit op de Kapelaan Meer- enboerweg was ontploft. Drie andere Haagse scholieren van 15, 10 en 17 jatir raakten licht gewond. Vals interview BRUSSEL (ANP) De pers dienst van de NAVO heeft in Brussel bekend gemaakt dat er een vals interview met de secre taris-generaal van de NAVO, mr Luns, in omloop is. Het gaat hier om een drie pagina's tel lend document, waarvan de pa gina's voorzien zijn van het briefhoofd van de persdienst van het bondgenootschap. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De bestralings fouten, die, zoals wij gisteren gemeld hebben, bij de radio therapeutische kliniek van het akademisch ziekenhuis te Ut recht gemaakt zijn, blijken veel- vuldiger te zijn geweest, dan oorspronkelijk werd doorgege ven. Niet enkele maar zeker tientallen patiënten hebben in dit verband een onderzoek ge vraagd en schadevergoedingen geëist De Geneeskundige Inspektie en Justitie zijn thans een onder zoek begonnen naar de mogelij ke fouten, die onder meer ver lammingen veroorzaakt zouden hebben. Intussen hebben deze tientallen patiënten bestuur en direktie van het akademisch zie kenhuis te Utrecht aansprake lijk gesteld voor de mogelijke gevolgen van een „teveel aan bestraling". Het zou, aldus ingewijden, in theorie zelfs mogelijk zijn, dat de verkeerde gevolgen zich sinds 1969 bij honderden pëtien- ten hebben voorgedaan. Intern onthoudt men zich op dit ogen blik van ieder commentaar me de in verband met de ernst van de kwestie en in het belang van een onpartijdig onderzoek. Wel is het deskundig toezicht bij en op de bestraling thans aanzien lijk verscherpt. Mr. W. H. Overbeek, officier van Justitie te Utrecht sprak van morgen zelfs van „een vermoe den van mogelijk ernstige fou ten".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1