wil en dank Al 2200 weigeraars kalkarheffing geen Jordanië gesprek Palestijnen CeiddeSoiiAcmt over Bus met Japanners botst tegen viaduct Mgr. Gij sen tegen Hoogleraren doen dienst in kerk van Molenhoek Poging tot doodslag op rechercheur (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM D'66 blijft voorlopig nog bestaan, hoewel een meer derheid van de leden tegen opheffing van de partij is. Op een con gres in Amsterdam bleek, dat 55 procent de partij met onmiddellij ke ingang wil opheffen, terwijl in totaal 60 procent voorstander is van opheffing, na de eerstvolgende verkiezingen, op de dag waarop de nieuwe Tweede Kamer zal worden geïnstalleerd. Dat zou In mei 1976 zijn. Deze uitspraken hebben echter geen invloed, omdat voor een opheffing volgens de reglementen een twee-derde meerderheid Terwijl de politiek leider (66 procent) nodig is. een step voorbij. i de Democraten, Jan Terlouw Ruby van der Scheer, lid van het hoofdbestuur, wacht gespannen op de uitslag van de stemming over het al of niet voortbestaan van de partij. Een voorstel van de ruime meer derheid van het hoofdbestuur om nu al uit te spreken, dat de partij niet meer mee zal doen aan volgende Kamerverkiezin gen en voor het overige de Tweede Kamerfractie aan te be velen haar werkzaamheden voort te zetten op basis van het linkse verkiezingsprogramma parket wilde brengen en omdat Keerpunt 12, werd met 178 opheffing een verzwakking van stemmen tegen en 160 voor ver- de positie van het kabinet-Den worpen. In het bestuursvoorstel Uyl zou betekenen, werd het woord opheffen even- Volgens partijvoorzitter Jan ten wel niet genoemd, omdat men Brink is het belangrijkste, ,,dat de bewindslieden van D'66 in D'66 als organisatie blijft be- Fractievoorzitter Jan Terlouw, het kabinet iliet in een lastig staan, zij het in sterk gecentra- groot voorstander van ophef- liseerde vorm." Het congres kon volgens hem maar tot één conclusie leiden een nieuw con gres in 1975 om zich opnieuw te bezinnen op de vraag: doorgaan of opheffen. fing, toonde zich teleurgesteld over het congres. „Maar wat ook besloten zou zijn, het werk in de Tweede Kamer gaat ge woon door tot de volgende ver kiezingen. We moeten het pro gramma waarop we zijn geko zen helpen uitvoeren." (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Minstens 2200 mensen In ons land weigeren pertinent de zgn. Kalkarheffing van drie procent op hun electriciteitsrekening te betalen. Veertien gezinnen, de meeste in Bra bant en Limburg, zijn daardoor van electriciteitslevering afgesloten. Dit heeft de stroom groep Kalkar mee gedeeld. De actiegroep heeft in een telegram aan regering en parlement aangedrongen op erkenning van ge wetensbezwaren tegen de heffing. Men wijst er op, dat er nog geen uit spraak van de Hoge Raad is. Het blijkt dat de electriciteitsmaatschap- pijen geen zelfde politiek volgen te genover weigeraars. Het anti-Kalkar-comité verwacht dat zeker 5000 mensen zullen deelnemen aan een demonstratieve tocht naai het. Duitse plaatsje Kalkar, aan staande zaterdag. Door comité's over al in het land zijn vijftig bussen ge huurd. Uit Nijmegen vertrekken 100C fietsers. Het comité eist stopzetting van dit project, afzien van verdere Nederlandse deelname, en dmtrekkimg van de wet op de financiering var de reactor. Bovendien wordt deze snelle kweekreactor een economisch onverantwoord projekt genoemd. In West-Duitsland heeft de energiedes- kundige van de SPD. Karl-Hans Kern, geeegd dat de ontwikkeling van een snelle kweekreactor in de bondsrepubliek onmiddellijk stopge zet moet worden, omdat de koster ervan al verdubbeld zijn en omdat de veiligheidsproblemen nog lang niet opgelost zijn. dOOK (ANP) Tegen de uit drukkelijke wens van mgr. Gij- sen in is prof. dr. H. van der Linde uit Nijmegen gisteren tweemaal voorgegaan bij de eu charistieviering in de recto- raatskerk van Molenhoek. Sinds de bisschop heeft geweigerd de benoeming van pater A. van Dam daar te verlengen is er geen priester meer. Komende zondag zal prof. dr. F. Haarsma uit Nijmegen de eucharistievie ringen verzorgen. Het kerkbestuur had de beide heren uitgenodigd, omdat 't on geregeldheden in de kerkvreesde wanneer een van de paters, die zich als tijdelijk plaatsvervan ger had aangeboden de eu charistieviering zou verzor gen. Pastoor Thijssen van zocht de zielzorg van Molenhoek voorlopig waar te nemen, ging daarmee akkoord, op 8 Hij, zowel als het kerkbestuur en de beide hoogleraren zegt de emotionele tegenstellingen niet te willen vergroten. Het kerkbe stuur wijst erop, dat het niet gaat om het principe, dat de bisschop benoemt, maar over de manier waarop. Zondag zullen honderden parochianen een tocht maken naar Roermond, waar mgr. Gijsen een petitie wordt aangeboden. Steun voor Interpol CANNES Europa en de Ver enigde Staten hebben besloten extra geld beschikbaar te stel len voor de internationale poli tieorganisatie Interpol om de strijd tegen de handel in verdo vende middelen op te voeren. Volgens PvdA-ajdeling Biesheuvel niet geschikt voor Zeeland GOES (ANP) De PvdA afde ling Zeeland heeft zaterdag in een telegram een premier Den Uyl en aan de partijraad in Amsterdam, de heer Biesheuvel afgewezen als toekomstig com missaris van de koningin van Zeeland. De PvdA in Zeeland betwijfelt het ernstig of de heer Biesheuvel wel de geschikte figuur voor Zee land is omdat de voormalige minister-president alleen natio naal politiek geschoold is. De Zeeuwse afdeling ziet veel meer in de benoeming .van drs. M. C. Verburg, lid van de Eer ste Kamer van de PvdA en directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, omdat deze bijzondere kwaliteiten blijkt te bezitten op economisch gebied, terwijl hij op het bestuurlijke vlak zeer grote ervaring heeft. mmmm De New Yorkse politieagent Michael McCrory, boven houdt met ,een collega de 27-jarige John Rowan in bedwang, die vrijdag in de kabels van de Brooklyn Bridge in New York was ge klommen. Het verkeer was voor meer dan een uur gestremd, terwijl voorbijgangers keken /roe Rowan in de kabels aan de Brooklyn feant en over andere lijnen naar de Manhattan kant van de brug klom, ongeveer 57 meter van de grond. Na zijn afdaling, werd Rowan veroordeeld voor roekeloosheid en onordelijk gedrag. Jaarlijks gevecht om centraal akkoord HET ZOU BEST EENS KUNNEN, dat het kabinet-Den Uyl komend najaar meer last krijgt van het bedrijfsleven dan met de Tweede Kamer, of veel last van de Tweede Kamer, omdat het bedrijfsleven politieke druk gaat ontwikkelen. Morgen begint met overleg tussen regering en afzonderlijke groepen van het bedrijfsleven het jaarlijks gevecht om de „nationale koek": een centraal akkoord over het arbeidsvoorwaardenbeleid. De rege ring weet uit de reacties van vakcentrales en werkgeversorganisa ties (reacties die scherper waren dan de som van kritiek uit politie ke partijen) dat het bedrijfsleven de conclusies in de miljardennota niet zonder meer wenst te aanvaarden. LEUK IS, DAT WERKGEVERS EN VAKCENTRALES het eens zijn over één hoofdconclusie: de werkgelegenheid eist andere maatrege len dan het kabinet op zijn boog heeft staan. Minder leuk is dat partijen over die „andere maatregelen" sterk con troversieel denken. De werkgevers willen dat er veel meer geld en vrijheid voor investeringen gegeven wordt; dan lost het vraagstuk van de werkloosheid zich grotendeels van zelf op. zeggen zij. De vakcentrales willen voor de werkgelegenheid ook meer geld: maar dat moet dan komen uit de aardgaspot. de verdere afroming van winsten en meer belasting te halen bij de beter-betaalden; bijvoor beeld door het weer intrekken van de inflatie-correctie bij de loon- en inkomstenbelasting. OP PRINSJESDAG HEBBEN WIJ OOK het werkgelegenheidsbeleid een zwakke paragraaf in Troonrede cn miljardennota genoemd. Maar erg onder de indruk van de maatregelen welke werkgevers en vakcentrales noemen, zijn we bepaald niet. De werkgeversorganisaties willen meer ruimte om te investeren, maar ze blijven uiterst vaag over de consequenties van die investe ringen. Wie gaat er van profiteren? De vakcentrales willen terwille van de investeringen superwinsten en hogere inkomens afromen. Maar waar is metterdaad de bereidheid om voor alle werknemers genoegen te nemen met een wat kleinere reële loonsverbetering, opdat daarna de overheid de winsten terwil le van de werkgelegenheid zou kunnen gaan belasten? En waar is de bereidheid tot maatregelen om te voorkomen dat forse eisen van akbonden in sterke bedrijfstakken de positie van de zwakke be drijfssectoren en de werknemers daarin steeds meer uitzichtloos zal Als de vakbeweging het optimale centraal akkoord gelijk stelt aan een akkoord met maximule loonsverbeteringen, gaat de mflatie-be- strijding naar de haaien en baat zelfs een daling van de grondstof- tenprijs op de ijereldmarkt onze economie en werkgelegenheid met. We vermoeden dat het beraad tussen regering en de partners in het bedrijfsleven, met daarna het overleg in de Stichting van de Ar beid, een spannende aangelegenheid gaat worden. Een overleg waarop nu al van toepassing is, dat elke belanghebbende de gege vens van minister Duisenberg en het Centraal Planbureau volgens het eigen wenspatroon poogt bij te kleuren. Weeroverzicht AMMAN (Reuter-AP) Jordanië heeft zondag een uitnodiging af geslagen om in Cairo met Egypte, Syrië en de Palestijnse bevrijdingsbeweging van ge dachten te wisselen over de si- de Arabische topconferentie die op 26 oktober in Rabat zal wor den gehouden alle diplomatieke activiteit met betrekking tot de vredesconferentie van Genève zal opschorten. tuatie in het Midden-Oosten. Dit President Hafez Assad heeft zaterdag verklaard, dat Syrië, eerlijk en serieus" is bij I het streven naar vrede in het Midden Oosten. Hij waarschuw- I de echter dat de Arabische lan- den ten oorlog zullen trekken als Israël weigert bezette Arabi- sche gebieden te ontruimen. Bij handhaving van de bezetting kan er van vrede geen sprake zijn", aldus Assad op een bij eenkomst van een vakbond in Damascus. Er kan geen spra ke zijn van vri»de zolang de Pa lestijnen dakloos blijven." Stille getuigen op de plaats waar gisteravond in de Noordbrabantse echtpaar vlak voor hun woning omkwam bij een botsing met eer 71 en 70 jaar oud, verleende op zijn bromfiets geen voorrang aar zittenden van de auto werden lichtgewond. gemeente Dussen een bejaard i auto. Het echtpaar Honcoop, i een personenauto. De vier in- (Van een onzer verslaggevers) LEIMUIDEN Een autobus met 19 Japanse toeristen is zondag morgen om tien voor negen bij Leimulden tegen een viaduct ge botst. De bus was 2.60 meter hoog, terwijl het viaduct maar 1.90 meter toelaat. 13 Japanners en de chauffeur van de bus wer den daarbij gewond. De bus reed over de Leimuider- n°^ Nixon vandaag in ziekenhuis LONG BEACH (AP) Personeel van ziekenhuis en geheime dienst hebben voorbereidingen getroffen voor de opname van daag van ex-president Richard Nixon in het Memorial zieken huis in Long Beach, Califomië. Karen Krantz, dc persvertegen woordigster van het ziekenhuis, deelde mee dat Nixon ongeveer tien kamers tot zijn beschikking zal krijgen terwijl hij wordt be handeld aan twee bloedstolsels in zijn linkerbeen. De invitatie was overgebracht door de Syrische vice-premier en minister van buitenlandse zaken, Abdel-Halim Chaddam, die gisterochtend in de Jordaan se hoofdstad aankwam en be sprekingen voerde met koning Hoessein en premier Zaid al-Ri- fai. In de verklaring werd ge zegd dat Jordanië niet naar Cai ro kan komen voor het coördi neren van de Arabische stand punten ten aanzien van Israël. Als argument gaf de regering in Amman op dat Egypte, Syrië en de Palestijnse bevrijdingsbewe ging tijdens overleg van twee dagen in de Egyptische hoofd stad tot de slotsom waren geko men, dat de bevrijdingsbewe ging moet worden versterkt als de enige wettige vertegenwoor diging van het Palestijnse volk. De Jordaanse regering heeft ver- ïj* ^SCHEDE (ANP) De P.,ltle van Enschede heeft zaterda- gochtend een 42-jarlge inwoner I van die plaats G.v.d.B. inge sloten op verdenking van poging tot doodslag van een recher cheur. De politieman was in de woning van monteur Van W, na een alarmering dat een man en een vrouw de ruit van diens wo ning hadden ingegooid en dreig den hem en zijn kinderen te I vermoorden. Toen de politieman nog in huis I was, werd ook de voorruit van de woning ingegooid en drong v.d.B. binnen met een 60 centi meter lange vijl. Hij dreigde daarmee de rechercheur dood te steken. Na twee waarschuwings schoten liet hij de vijl vallen en verdween. Even later kwam hij terug met een zware ijzeren staaf en bedreigde de politie man opnieuw. De man kon door inmiddels gevraagde assistentie worden overmeesterd. De vrouw in het gezelschap ban V.d. B. was de vrouw van de monteur en echtelijke problemen bleken dijk en wilde het viaduct onder de weg Haarlemmermeer-Al phen doorgaan. De chauffeur had niét het bord gezien dat de geringe hoogte aangeeft. Door de botsing werd de gehele bo venzijde van de bus vernield. De eigenaar, een Zaandams busbedrijf, gaf als schadebe drag voor de nog nieuwe bus een bedrag van 35.000 gulden De gewonden werden onderge bracht in een nabijgelegen sla gerij, waar een arts uit Leimui- den de snijwonden en fracturen behandelde. Met drie ziekenau to's werden de gewonden daar na overgebracht naar het V.U.- ziekenhuis te Amsterdam. Opperrechter valt niet fiets WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse opperrechter War ren Burger is in een ziekenhuis behandeld na een val met z-jn fiets. Hij liep een lichte ribfrac- tuur, een ontwrichte vinger en een wond boven zijn oog op, die gehecht moest worden. £Sc zxnig opklaringen bewolking mist sneeuw onweer 10 temperaturen ■w-w waimtetront -r-r kou-front —♦windrichting «Mo luchtdruk in milhbaren H hoge-dofcgebied L lage-drukgebied «♦verplaatsingsrichting DE BILT In de hogere luchtla gen heeft zich het afgelopen et maal boven de Atlantische Oceaan een krachtige westelijke stroming ingesteld. In de stro ming trekken depressies mee naar het oosten. Een dergelijke depressie, afkomstig van het zeegebied bij IJsland, trok gis teren via Schotland naar de Noorse Westkust. Een volgende nam een zuidelijker koers en kwam vanmorgen bij Ierland aan. De depressie die de wind bij ons flink deed aanwakkeren zal morgen ons land gepasseerd zijn. Aan de achterzijde stroomt onstabiele en vrij koude lucht naar onze omgeving waarin buien gemakkelijk tot ontwikke ling zullen komen. Vooruitzichten voor woensdag; „Vrij koud en vooral aanvanke lijk buiig" Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 1-7. Min. temp. omstreeks 6 graden. Max. temp.: omstreeks 14 graden. Kans op een droge periode van minsten 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. WEERRAPPORTEN Luchth. Rtd, Twonto Vllaslnuen Zd,-Limburg I-"rankfort Geneve HulHlnkl Innsbruck Kopunlingca Locurno Luxemburg Stockholm Wonen Zurich Casablanca New York Tol Aviv K"ll 1 bew. (ADVERTENTIE) Voor tante Jo, totj^p, troost, omdat haar Lorre in-1 eens de kraaie mars blies. de oorzaak van de agressie te zijn. Namibië mogelijk spoedig vrij NEW YORK (AP) Sean MacBride, de VN-commissaris voor Zuid-West Afrika heeft de verwachting uitgesproken dat Zuid-Afrika het omstreden ge bied binnen een jaar de vrijheid zou geven. Alle tekenen wijzen op een grote ommezwaai in de Zuid-Afri kaanse politiek en een volledige bevrijding van Namibieè in de komtnc'e twaalf maanden, zo verklaarde MacBride. Fleurop Inlerflora Nederland. Gegarandeerd goed. Arts overleed tijdens lezing VILLACH (AFP) Een hartspe- cialist uit München, de 66-jarige dr. Josef Strehle, is zaterdag- middag aan een hartaanval be zweken, toen hij op een interna tionaal medisch congres in de Oostenrijkse plaats Villach een lezing hield over het voorkomen van hartkwalen. Wereldbank: hulp voor derde wereld PARIJS (ANP) Als er geen grootscheeps internationaal actie- programmu van de grond komt, zullen de levensomstandigheden van ongeveer 800 miljoen mensen in de „Derde Wereld" gedurenda de rest van de jaren zeventig nau welijks enige verbetering te zien geven. Bij het achterwege blijven van dergelijke actie zal voor honder den miljoenen anderen de vooruit» gang in het gunstigste geval zeef gering zijn. Deze pessimistische voorspelling kan men lezen in hel jaarverslag van de Wereldbank- groep (International Bank for Re construction and Development ei International Development Asso ciation), 's werelds voomaamsti bron van financiële middeleJ voor ontwikkelingshulp.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5