AJAX WEER VOL ZELFVERTROUWEN Shirtreclame uit de boze Den Haag kroop door oog van naald Frans Berks zorgde in kuip voor amusement „Verschil in klasse uitgedrukt" Wageningen miste strafschop mmBrnmammm VELZEN Joop Castenmiller verschool zich niet achter verbloemende uitspraken. De oefenmeester van Telstar bracht onder woorden wat iedereen had kunnen zien. „Ajax speelde knap", oordeelde Castenmiller. „Deze nederlaag ('4-1;is tot stand gekomen door een verschil in klasse". Slechts terloops maakte Castenmiller melding van de absentie in zijn ploeg van voorstopper Fred André en spits Kees van Kooten. Maar ook mét deze steunpilaren zou Telstar het onderspit hebben gedolven tegen een over alle linies superieur Ajax. De Amsterdammers presen teerden zich dermate gretig dat geen moment de indruk werd gewekt dat slechts enke le dagen eerder een inspannend Europa Cupkarwei was opge knapt. Natuurlijk betekende de treffer van Arie Haan in de eerste minuut een niet geringe ruggesteun. Maar ook zonder deze morele opkikker zou Ajax het bestaande kwaliteitsver schil tot uiting hebben ge bracht. De bij afwezigheid van Barry Hulshoff als voorstopper acte rende John Dusbaba bracht het gegroeide zelfvertrouwen bin nen de Amsterdamse ploeg ov der woorden. „We kunnen weer voetballen'', meende Ajax' laatste aanwinst. ..Het gaat steeds beter. We kunnen de bal weer in de ploeg houden". Een forse bijdrage aan de zelf verzekerdheid, die gisteren van Ajax afstraalde, is zonder meer het duel tegen Stoke City ge weest. Daarin gaven de Ar sterdammers al blijk van een verbeterd mor«el die zijn uit werking in het duel tegen Tel star, dat aan het eind van het vorig seizoen Ajax op Schoo- nenberg nog vloerde, niet miste. Belangrijk De Velsenaren konden dit Ajax, dat in deze vorm weer een belangrijke titelkandidaat is, ditmaal niet met tomeloze "-t in moeilijkheden bren gen. 1-.. msterdammers grepen on- m'ddelliik het'initiatief op het middenveld, waarop Gerrie Mühren overigens ver in de schaduw bleef van zijn colle ga's Haan en Keizer Johnnie Rep was de Inleider van vroege trsifer. Hij soleerde fraai langs enkele tegenstan ders en forceerde een hoek schop, die door Willy Brokamp werd genomen. A la Henk Groot posteerde Ruud Geels zich bij de eerste paal, in wiens richting Brokamp het leder dan ook dirigeerde. De doorkopbal van de ooit door Feyenoord genegeerde spits bereikte de ongedekt gelaten Haan die simpel scoorde: 0—1. „Dat doelpunt deed ons in feite de das om", meende verdecf- ger Frans van Essen van Tel star later. „Als het een half uur 0—0 was gebleven had ik het nog niet geweten". De spe lers van Telstar grepen het excuus van de snelle openings treffer dankbaar aan. Maar niet terecht. Ajax nam vrijwel geen gas terug en het aantal Amsterdamse overtredingen v/as illustrerend voor de inzet waarmee de ploeg van Hans Kraay zich opstelde. De als Telstar spits opererende Wytze Couperus moest veelal zijn meerdere erkennen in Dusba ba, die sterk startte, vervol gens iets terugviel, maar over het algemeen zeer bevredigend speelde. „Ik veroorzaakte in het begin", vertelde de Hage naar, „drie overtredingen. Ik was erg fel gestart, maar als je dan een paar vrije trappen tegen krijgt houd je je een beetje in". De door de Ajaxcie- den volledig geaccepteerde Dusbaba „(Ik doe net zohard mee met geintjes als de ande ren, de Haagse en Amsterdam se humor gaan uitstekend sa men".) onderscheidde zich als verdediger veelvuldig bij het opbouwende werk. Hetgeen te kenend was voor het overwicht dat de Amsterdammers creëer den. Telstar kon aanvallend weinig inbrengen, hoewel de defensie van Ajax in de begin periode nog enige keren schut terde, maar nadien goed func tioneerde. Eenmaal kwam Piet Schrijvers goed weg toen hij vefblind door de zon weinig secuur ingreep waardoor de bal in zijn doelgebied bleef „hangen". Met enig kunst- en vliegwerk werd deze situatie Riant Na tv/intig minuten manoeu vreerde Ajax zich in een rian te positie. Opnieuw waren Geels en Brokamp bij de voor bereiding van een doelpunt be trokken. Geels verlengde kop pend een voorzet van de Lim burger. maar de lat stond een doelpunt in de weg. De attente Rep was echter ter plaatse om de treffer gestalte te geven. De Amsterdammers gingen ge concentreerd door, waardoor Telstar elke vorm van doelma tig offensief verzet onmogelijk werd gemaakt. Het middenveld viel geheel ten deel aan Ajax en doordat Couperus zich tt veel liet terugzakken ging er van de Velser ploeg vrijwel geen gevaar uit. „Als wij vol ledig waren geweest was hei misschien anders gegaan", wil de Joop Castenmiller nog wel kwijt. „We waren daardooi mentaal toch ook wel hen«- vloed". Ajax wenste zich nog geen tem poverlaging te permitteren. Toi de rust werkte de ploeg hard en goed, waarbij het opviel dat Geels en Brokamp het verdedi gende werk niet schuwden. Wanneer Amsterdamse achter- o2: G5. Stout spelers zich aanvallend uitleef den werden hum posities effec Beter Telstar kon zich in de tweeeo helft wat beter staande hou den. Maar dat was louter een gevolg van een wat bedaagder houding van Ajax. „Ik had de spelers niet direct de opdracht gegeven het rus tig aan te doen", deelde Hans Kraay mee. „Maar als het wat zuiniger kan is het natuurlijk meegenomen. Tenslotte is de UEFA Cup voor ons ontzettend belangrijk. Daarom ook krijgx Keizer (in de tweede helft ver vangen door Mulder; red.) ook een paar dagen rust. Hij hoeft zich pas donderdag weer op de tra'ning te melden. Hii heeft de laatste weken erg veel werk verzet op het middenveld." Het krachten sparende Aiax kon onmiddelliik weer versnellen toen het noodzakelijk was. T-< de twintigste minuut was T-' star door Stout teruggekomen +ot 21, maar een minuut la* »d Aiax de marge weer re-' getrokken. Jan Mulder be kroond° --r^pe met eei» eaie kopbal die Van de ren kansloos i.et. Dat Brokamp vanuit buitenspel positie nog voor 41 zorgde was niet meer van belang. Telstar was al veel eerder verslagen. Hoewel gezegd moet worden dat het houtwerk de Velsenaren drie maal van een treffer afhield Hetgeen overigens ook bij Ajax tweemaal overkwam. Het deed geen afbreuk aan de uit stekende indruk die de Am sterdammers achterlieten. Hetgeen voor FC Twente ko mende zaterdag het ergste doet vrezen. FRANK WERKMAN. Telstar: v. d. Meeren; Drlessen. Ajax: Schrijvers; v. Santen, Dus baba, B'ankenburg, Krol! Haan, Keizer 'Mu'der), G. Mühren; Rep, Doelman Piet Schrijvers verzuimde bij een voorzet van de niet zichtbare Wytze Couperus uit zijn doel te komen kansloos door de kopbal van Co Stout gepasseerd. Het betekende 21. ZEIST Tijdens een zeer langdurige vergadering in het K.N.V.B.-Sportcentrum te Zeist heeft het sectiebestuur betaald voetbal besloten shirtreclame te blijven verbieden. Dit naar aan leiding van de kwestie-Excelsior. gave van de portefeuille gedreigd indien de shirtreclame erdoor zou komen. Men ziet thans geen aanleiding dit standpunt te Vooris deelde mr. Kernkamp' mede de opdracht een nieuwe beoordelingscommissie voor de scheidsrechters in het betaalde Twee weken geleden werden de shirtjes van de Rotterdamse voetbal te vormen, terug te geven. Het sectiebestuur besloot spelers „gesierd" met de duidelijk commercieel gebonden ieder commissielid dat wenst terug te keren na het aftreden letter A. In het voorjaar nog had het sectiebestuur met terug- midden dit jaar, daarvoor de gelegenheid te geven. Haagse bluf in beeld. Henk van Leeuwen (foto) mocht de bal in de eerste minuut reeds uit het doel van Wageningen rapen. Doelman Van Geffen kijkt hem beteuterd na. WAGENINGEN Trainer Boskov keek strak voor zich uit en greep de strohalm, die hem overbleef. „Hoe dan ook mijne heren. FC Den Haag houdt zich aan het schema. Een punt per uitwedstrijd en twee thuis". Uit gepraat was de vriendelijke Joegoslaaf, die het in Wage ningen toch benauwd moet hebben gehad. Want na die fraaie gelijkmaker van invaller Menting (een kwartier voor tijd; 1—1) heeft het maar een haartje gescheeld of Wageningen had meer bereikt. De Haagse verdedigers stonden uiteindelijk te tollen op hun benen van vermoeid heid. Een totale ineenstorting leek nabij. Maar FC Den Haag had geluk en zelfs toen Wageningen een onterechte strafschop mocht nemen veerde doelman Thie van blijd schap op. Het schot van Broecks ging naast. FC Den Haag heeft deze wed strijd de grote mazzel gehad al snel op 0—1 te komen. Dat gebeurde in de eerste minuut, toen de niet fitte en later ver vangen Wellerdieck een hoge voorzet met zijn hand op ving. De daaruit ontstane vrije trap nam de toch weer vaak verrassende Ling secuur. De bal kwam bij Tollenaars, die op zijn nek gezeten door Van Leeuwen zo in paniek raakte, dat hij terugspeelde op een verlaten doel. Trainer Frits Korbach: „Daar sta je dan, als trainer. De hele week prent je de spelers in dat FC Den Haag niet veel meer voorstelt. Goed, dat Is gelukt en de strijd kan beginnen. Je hebt hoop. Maar net als je hebt afgetrapt kan je weer beginnen. Dat vormt een zware klus". Het elftal van FC Den Haag is nog te nieuw om daarvan te kunnen profiteren. Want toen de ver warring bij Wageningen groot was had het moeten toeslaan, had het nog verder moeten uit lopen. Maar dat gebeurde niet. Verfrissend Wageningen demonstreerden zich, ondanks de morele tik, als een verfrissend element in de ere-dlvisie en naarmate het spelbeeld vorderde kwam dat steeds duidelijker op het pu bliek over. Maar ook Wagenin gen tobt met het probleem niet te kunnen scoren. Spelers als Van Osenbruggen, Hamberg en Van Vijfeijken zijn tempo-makers, die het In de combinaties ver schoppen. Maar scoren, homaar. Daarbij kwam toen nog, dat de achter hoede van FC Den Haag rede lijk stand hield. Korevaar scha kelde de lange Groenendijk uit, De Caluwé deed het niet slecht tegen Van Vijfeijken en ook de jonge Landers gaf Hamberg weinig kans. Toch deed zich soms een moment voor, waar op Wageningen zijn tanden liet zien. Zoals na een half uur, toen Ooms de bal naar Broecks schoof en hij ruim baan had. Rotterdam --FC Utrecht gaat een moeilijk seizoen te gemoet. Dat is gisteren tegen Feyenoord op onmis kenbare wijze duidelijk geworden, niet zozeer vanwe ge de nederlaag van 5—0, want de formatie van Jan Rab was met weinig illusies naar de Maasstad geko men, maar Feyenoord kreeg een uitgebluste ploeg te genover zich, die vooral in defensief ohzicht blunder op blunder stapelde. Dat de Rotterdammers van de vele mogelijkheden er „slechts" vijf benutten, mag geenszins als een verdienste van FC Utrecht worden be schouw. Feyenoord kon het zich veroorloven veel kansen ongebruikt te laten. Er werd door de equipe van Wiel Coerver druk gecombineerd, maar dat duurde telkens te lang, zodat de aanhang zich na de rust behoorlijk ver veelde. Slechts veertien minuten had Feyenoord nodig om FC Utrecht kansloos te maken. De doelpunten verdienden al lemaal een schoonheidsprijs. De Jong met een lob over Henriksen Olsen en Kreuz waren de schutters. Zichzelf door te willen gaan, want al na vier minuten gleed Van Hanegem de bal over de doellijn. FC Utrecht was flink aangeslagen. Joop van' Maurik, die in de verdedi ging optrad als bewaker van Kreuz, kon zich slechts met gote moeite staande houden onder de anvalsgolven van Feyenoord. De enige, die bij Utrecht zichzelf bleef, was laatste man Adriaanse, maar hij moest te veel gaten dich ten zodat hij aan opbouwend werk nauwelijks toekwam. Henk Wery, die tegen zijn oude ploegmakkers speelde, kwam niet in het stuk voor. Feyenord rommelde maar wat aan na het vierde doel punt en nadat Van Hanegem was vervangen door Schoen maker was er van enige lijn bil de Rotterdammers niets dat „de kromme" goed speelde, maar zijn aanwezig heid alleen al was voor het middentrio van de Utrech ters te veel. Hilariteit Van Hanegem kon zijn draal niet vinden en zocht het toen maar in vele onderonsjes met scheidsrechter Frans Derks, die voor grote hilari teit zorgde door een door Van Hanegem toegegooide bal nog harder terug te wer pen. Het was het enige ogen blik, dat het publiek zich amuseerde. De enige, die bij Feyenoord tot het einde verbeten bleef doorvechten, was Jansen. Hij groeide, met Everse, uit tot de beste man van het veld. Jak, Schneider. Eversc, Olsen, De Jong Tvun TH). Van Hune- gem (Schoenmaker;, Ronsel, FC Utrecht: Henrlksen, Ooit Thie was hij al voorbij, toen scheidsrechter Van Dijken floot voor buitenspel. In deze periode, waarin op de gelijk maker van Wageningen werd gewacht, kreeg Ling toch de kans zijn elftal op een grotere voorsprong te brengen. Door Swanenburg werd hij de ruim te ingestuurd. Wat gebeurde. Door inclusief doelman Van Geffen te passeren leek hem niets meer van scoren af te houden. Maar zie, toch ontbrak het inzicht en de concentratie om de beslissing te forceren. De bal verdween huizenhoog over het doel. Les FC Den Haag had aanvankelijk het middenveld van Wagenin gen onderschat en de les leek na rust geleerd. Bres, ditmaal als kanthnlf speelde niet slecht. Van Vliet evenmin, maar Pera- zlc bleef nog immer het spcl- bepalende element missen. Deze opleving van FC Den Haag duurde tot een half uur voor het einde. Toen begon het veel kracht verbruikende Wa geningen uit een ander vaatje te tappen en zette FC Den Haag sterk onder druk. Maar nog steeds bleef de gelijkmaker uit en dat vormde voor FC Den Haag toch een steeds sterker wordende uitdaging. De ban brok, tien minuten voor het e'nde. Hamberg plaatste de bal hoog voor doel en Groenendijk kreeg eindelijk eens de hem wenselijke vrijheid van voor- sfoooer Korevaar. Wat dat kan betekenen wist FC Den Haag daarna. De bal werd keurig voor de voeten gelegd van Ment'ng, die genadeloos uit haalde: 11. Het Ijs was gebroken. Een nog erger lot voor FC Den Haag kwam naderbij. Dat leek In de zesde minuut voor tijd werke lijkheid te worden. Een ongevaarlijke voorzet bestrafte scheidsrechter Van Dliken, tot ieders verbazing, met een strafschop. Nie mand bepreep waarom. Van Diiken: „Die kleine (Landers, red.) sprong weliswaar opzij maar ik zag nog net het vuist je. Zuivere penaltv." Protes teren (Landers: „Ik weet ner gens van") hielp niets en Brnerks morht het karwei nt- r»aVen. Althans dat dacht ie dereen, want hil schoot naast.. HANS DE BRUVT BrnrAffWrtnn: 1. Tnllennnr 0— (ol-en doch. 79. Montlrur 1—1. c,ho"d«r^h(pr- Vnn Dijken. Tollenaar. Wellerdieck (Bink) en Torens: Bm-nK Ven Os»nhr""ccn cn Ooms, Eggen en Ooms (Men ting): Hnmhcrg. Groenendijk cn Vnn VIJfotJken. FC Den lltuig: TV; - Cnluwé, Mansveld. Korevaar c t."-der«: Bres 'LochtenbcrVan Vliet en

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13