Tragedie bij wielrennen Cees van der Velden verborg zijn teleurstelling in belang van de commercie Henk van Kessel tot het laatste toe superieur Roosloot slachtoffer ongeluk met traktor Franse triomf in autotour EERSTE PRIJS SCHERMZAAL KARDOLUS Volleybaldames zegevierden met overmacht FITTIPALDI PROFITEERDE VAN PECH NIKILAUDA Tweed© plaats in 3 uren vast Amsterdam MAANDAG 23 SEPTEMBER Y»~wi - - .- Grote consternatie in Dronten. De mededeling over de dood van Roosloot wordt met deernis door de menigte ontvangen. BARCELONA Henk van Kes sel, die eind augustus door een zege in Tsjecho-Slowakije de wereldtitel in de 50 cc-klasse veroverde, heeft zondag in Bar celona ook de lichtste klasse de grote prijs van Spanje weer gewonnen. Op het circuit van Montjuich bij Barcelona was de Nederlander met zijn Kreldler oppermachtig. Tijdens de race voor 250 cc ma chines is in de Spaanse grand prix een brandweerman gedood. De man die zich op de baan be vond om iets op te rapen werd aangerede n door de Japanner Katazumi Katayama, die in zijn 27e ronde was. De Yamaha van Katayama deed op dat moment meer dan 100 kilometer per uur. Volgens functionarissen werd de brandweerman, Salvador Font Jean, een been afgescheurd. Hij overfeed spoedig daarna. Ka tayama werd licht gewond. Hij had de leiding op het moment van het incident. De Fransman Patrick Pons, die tweede lag raakte ook bij- de botsing be trokken. Hij moest in een zie kenhuis worden opgenomen. De race werd onmiddellijk ge staakt. Later werd de Austra- lieèr John Dodds officieel tot winnaar verklaard. In de 350 cc won de Spanjaard Victor Palomo op Yamaha, na dat de Italiaan Giacomo Agosti- no was uitgevallen terwijl hij tweede lag, in de 17e ronde. De uitslagen van de races tellend voor de wereldkampioenschap pen coureurs zijn: 250 cc-klasse (27 ronden 101 km): 1. John Dodds (Austr.) met Ya maha 48.53.2 (gem. 125 km. p.u.), 2. Pentti Korhonen (Finl.) met Yamaha 49.01.6 op e*n ron de: 3. Dieter Braun (W.Dld.) met Yamaha. Snelste ronde: Katayama (Jap) met Yamaha 1.46.4 (gem. 128 km. p.u.). Eindstand wereldkampioenschap: 1. Villa (It.) 77 pnt., 2. Pons (Fr.) 50 pnt. 50 cc-klasse: 1. Van Kessel (Ned.) met Kreidler de 60.649 km. in 32.42.42 (gem. 111,265 km./u.)., 2. Rittenberger (W.Dld.) met Kreidler 32.45.80, 3. Van Zee- broeck (Belg.) met Kreidler 32.54.05. Eindstand wereldkam pioenschap: 1. Kessel 90 pnt., Rittenberger 59 pnt. 125 cc-klasse: 1. Grau (Spa.) met Derbi 50.20.54 (gem. 121.98" km./u.), 2. Buscherini (It.) met Malanca 50.34.90, 3. Kneubueh- ler (Zwi.) met Yamaha 50.35.41. Eindstand wereldkampioen- schap( 1. Anderson (Zwe.) 87 pnt., 2. Kneubuehler 63 pnt. 350 cc-klasse: 1. Palomo (Spa.) met Yamaha 1.03.17.17 (Gem. 125.783 km./u.), 2. Braun (W.Dld.) met Yamaha 1.03.18.21, Chevallier (Fra.) met Yamaiha 1.03.44.84. Eind- stand wereldkampioenschap: 1. Agostini (It.) 75 pnt., 2. Braun (W.Dld.) 54 pnt., 3. Pons (Fr.) 46 pnt. DRONTEN De clubkampioen- schappen Wielrennen, de jaarlijk se reünie van de KNWU die tevens min of meer als afsluiting van het seizoen worden beschouwd, eindig den ditmaal in een verschrikkelij ke tragedie, Dries Roosloot, een bijna 17-jarige Haarlemse scho lier die uitkwam voor Excelsior, kwam tijdens de nieuwelingen wedstrijd ongeveer 4 km voor de finish ten val en vervolgens on der een achterwiel van een met aardappels zwaarbeladen trekker terecht. Het ongeluk was totaal. IJlings toegeschoten volgers kon den slechts konstateren dat Dries Roosloot op slag dood moet zijn geweest. Terecht besloot de KNWU de andere nog op het pro gramma staande wedstrijden af te gelasten. Er zal bij de vereni gingen een onderzoek worden in gesteld of er nog belangstelling bestaat later dit jaar om de reste rende clubtitels te strijden. Enthousiast daarover was de sport com missie zelf overigens niet. Bas Goud: „Het weer wordt slechter de komende dagen en de wegen gladder. Ik ben geen voorstander". Laatstgenoemde official was diep onder de indruk van het ge beuren. Hij was overigens niet de enige. Het merendeel van de verzamelde wie- lerliefhebbers stond onvoorwaardelijk achter het genomen besluit. Slechts en kele fanaten wilden doorgaan. Hoezeer enkele aanwezigen de realiteit uit het oog hadden verloren, bleek onder meer uit het ooggetuige verslag van de heer G. Wiggers die in de volgwagen zat van de Deventerclub De Zwaluwen. Hij vertelde precies wat zich allemaal op de smalle Wisentweg in de Flevopol- der had afgespeeld. „Onze ploeg. De Zwaluwen dus, was nog compleet. Op korte afstand had een renner aangetikt van een andere vereniging die was los- gereden. Daarachter bevond zich weer op korte afstand Dries Roosloot. Op een gegeven ogenblik kwam er een boer met een traktor en trekker de weg oprijden. Het gevaarte had een breedte van onge veer 3 meter. Er bleef ongeveer 80 cm over om te passeren. Onze jongens gin gen erlangs. Dries Roosloot die even achter de trekker was blijven hangen, besloot hetzelfde te doen. Toen hij ncast de aanhanger was begon hij te slingeren en viel. Hij kwam precies voor het ach terwiel terecht. Uiteraard was er sprake van een geweldige consternatie. De emoties kregen vrij baan. Ook al omdat niet iedereen met een dergsl'jk schouw spel in zijn leven wordt geconfronteerd. En toen", zo vervolgde de heer Wig gers, „gebeurde het ongelooflijke. Kort daarna kwam er weer een ploeg aan, bijgestaan door ploegleider Wim van Est. U zuilt het niet geloven maar die man vloekte en tierde dat zijn jongens van „Willibrcrd Wil Vooruit" (red.) er door moesten. Dat de mensen aan de kant moesten. En ook toen vrij hem had den duidelijk gemaakt, dat er sprake was van een dodelijk ongeval toen bleef hij tieren en razen. Het was de ene gvd na de andere Klasse Gelukkig maakte niet iedereen een slechte beurt. De manier waarop KNWU-hoofdbestuurslid P. L. Nieuwen- huys, bijgestaan door onder meer Dron- ten-burgemeester mr. E. P. van Veld huizen en opperwachtmeester J. Oos- ting, de zaken afwikkelden, getuigde van grote klasse. Vader Roosloot die kort voor het onge val zijn zoon nog was gepasseerd Dries moest na ongeveer 25 km afhaken van de Excelsior-ploeg en zat er, zoals dat in wielerkricgen heet, goed door werd aan de finish opgevangen. Alles werd gedaan om de tragedie zo goed mogelijk te „helipen" verwerken. Spoedig werd duidelijk dat hier sprake was van een ongeval dat zich overal u"d kunnen voordoen. Burgemeester Van Veldhuizen benadrukte dat alle mo gelijke veiligheidsmaatregelen waren genomen. „Het kampioenschap wordt juist hier in Flevoland gereden omdat de wegen zo rustig zijn. Het parcours wordt buiten de hoofdwegen gehouden. Men rijdt op kleinere wegen. Alle kruis punten waren optimaal beveiligd. Onze eigen riijkspolitiegroep was verdubbeld. Er waren 53 agenten ingeschakeld. Uit gaande van deze zekerheden, de vorige kampioenschappen zijn vlekkeloos verlo pen, zou ik direct weer een vergunning geven de wedstrijd hier te houden." Of de animo hiervoor zal blijven be staan moet worden afgewacht. De dood van de sympathieke Dries Roosloot maakte op de meeste aanwezigen een grote indruk. Zijn verscheiden, in die stille weidse polder ver van het rumoeri ge lawaaiige Dronten, zal niet snel wor den vergeten. Voor het ongeluk werden overigens nog andere wedstrijden ge houden. De overwinningen gingen bij de dames naar Willy Kwantes, bij de vete ranen naar Slingerland en bij de lief hebbers naar Ter Harmsel. De junioren- titel was voor De Ster uit Geleen. PETER VAN PUTTEN Drie blijde gezichten van de coureurs Nicolas, Rives en Larousse. Zij waren de winnaars' van de Tour de France voor renauto's. NICE Met een drievoudige Franse zege is zaterdag de Ron de van Frankrijk voor auto's 'ge ëindigd. De rallye werd gewon nen door het Franse trio Gerard Larousse/Jean Pierre Nicolas/ Johnny Rives met een Ligler vóór hun landgenoten Bernard Darniche/Jacques Jaubert/Jean Claude Andruet, die in een Lan cia reden. P»«i BENTHUIZEN Zaal Kardolus (Benthuizen) heeft in Benthuizen een nationaal invitatietoernooi hmh -- ■-ijttiii_ .uu. ■mmum- r-<-n t-,- voor equipes gewonnen met 27 overwinningen. De tweede plaats - r was voor de Vrije Wapenbroe- ders (Den Haag) met 25 over winningen, terwijl Zaal Visser (Amsterdam) met 22 overwin ningen beslag legde op de derde plaats. NIJMEGEN De Nederlandse dames-volleybalploeg heeft gis teren in Nijmegen ook de twee de wedstrijd tegen Zwitserland met overmacht gewonnen, 15 2, 15—5, 15—1. De 800 toeschouwers, die de zaal vulden, zagen dat Nederland be-1 Onbedreigd won Cees paald zijn basisformatie niet no-1 dig had om de Zwitserse dames de baas te blijven. Al in de eer ste set werd ingrijpend gewis seld in de sterkse formatie en alle reserves hebben de kans] gekregen internationale erva ring op te doen Zaterdagavond won Nederland in Velp met de setstanden: 155, 15—9 en 15—9. MOSPORT Emerson Fittipaldi (Braz.) heeft gisteren in MosDort (Ontario) de Grote Prijs van Canada gewonnen. Fittipaldi, die het grootste deel van de race in tweede positie had gelegen ach ter Niki Lauda, nam twaalf ron den van het einde de eerste plaats over nadat Lauda met zijn wagen in de vangrail was te recht gekomen. bauda had vier keer het ronden- record gebroken. Op de tweede plaats eindigde Clay Regazzoni en Rónnie Petersen werd derde.1 Typerend sfeerbeeld AMSTERDAM De commercie gaat voor alles. Terwijl een zeer oude grammofoonplaat knetterend de tonen van het Engelse volkslied de lucht inzond, glimlachte Cees van der Velden moeizaam. Hij had samen met Bill Seebold, wiens gezicht teleurstelling uitstraalde, plaats genomen op het tweede plan. Bob Spalding (de winnaar) was samen met Tom Percival (derde) gemakshalve zij kwamen in een team uit op het hoogste platform gaan staan. Tot con sternatie van microfonist Peter Knegtjens. Achter de ruit van de juryboot, waar Jan en Alleman rondliep, verscheen steeds weer zijn gezicht. „Hallo, wie is er nu één", riep hij aan een stuk door. Het deed er niet toe, alle ereplaatsen in de belangrijkste klasse van de 3 uren van Amsterdam wa ren voor de fabriek Mercury en dat was het belangrijkste. Dat de ceremonie protocolaire in het honderd liep, mocht hen dan ook niet worden verweten. De merkenslag met Johnston was gewonnen. Cees van der Velden wierp uit pure vreugde de inhoud van een blikje bier over de winnaar. Of was het om zijn teleurstelling te verbergen? Bill Seebold, de Amerikaanse co pilot deed niet eens zijn best. Hij mompelde slechts: ,,'t Was een mooie race". Zelfs daarin had hij geen gelijk, want de 3 uren van Amsterdam, voor het 7< speedboatraces. De spanning is opgevoerd door de kleine, onderlinge verschillen. eerst in de IJ-haven, was als een nachtkaars uitgegaan. Mis schien was het daarom, dat nie mand iets zei, toen vijf minuten te vroeg werd afgeschoten. Het was een symbolische fout. Op dat moment namelijk lag Bob Spalding al ruim voor op Tom Percival en kwam Bill Seebold 6teeds verder achter. Ook de vierde plaats van Hans Pelster vanwege zijn zwakke motor, vier cilinder in plaats van zes, de grootste prestatie in het ster ke veld was zeker, dus nie mand had meer iets te klagen. Bovendien was een half uur eer der boven de IJhaven een nood weer losgebarsten, dat de wed strijd door de sterke wind toch al uiterst zwaar nog moeilijker maakte. Daarom wa ren zij blij het er zonder brok ken te hebben afgebracht. Dat In tegenstelling tot ervaren piloten als Earl Bentz, Bob He- ring en Gary Peacock die tot de massa uitvallers behoorden. De angst vooraf vooral bij de Ame rikanen was terecht geweest, zij, gewend aan rimpelloos water, het „stormachtige" par koers van de IJhaven onder ogen kregen, sloeg hen de angst om het hart. Sommigen in het deel nemersveld beperkten zich tot de opgave „hoofd boven water houden". Bentz, Hering (de teamgenoot van Molinari) en Peacock niet. Zij gingen de strijd aan. 'n Botsing echter tus sen de laatste twee maakte een einde aan hun kansen. Earl Bentz 'flipte' als zoveel anderen in de lichte klassen en sloeg om. Het kwam Cees van der Velden alleen maar goed uit. Ik was uitgegaan van een vijfde plaats. Maar steeds zag ik de boot van een van de concurren ten omliggen en dacht: He, weer een plaatsje opgeschoven". De 33-jarige wereldkampioen wilde, zoals hij voor het tweede deel van de 3 uren van Amsterdam nog toegaf, schitteren voor het in grote getalen opgekomen pu bliek. Normaal gesproken had hij het niet gekund. Zijn nieuwe (snelle) boot was bij een trai ning op het Comomeer vorige week stuk gedraaid. In de haast werd een oude speedboat („Nor maal voor de kleine wedstrijd jes") gereed gemaakt. Ondanks het mindere motorvermogen le verde Van der Velden de pres tatie een voorsprong van bijna twee ronden te nemen. Stuurmanskunst „Op zulk ruw water hoeft niet de man met het beste materiaal te winnen". Hij bedoelde dat stuurmanskunst de voornaamste eis was. En dat is een eigen schap, waarmee hij wereldkam pioen Is geworden. De voorsprong was de reden voor de Nederlandse snelheidskoning met etn gerust hart naar de verrichtingen van zijn teamge noot te gaan kijken. Onder de bekende uitroepen van Peter Knegtjens als „Wat een onge looflijke happening, wat een feest" kwam Seebold steeds meer achter en werd de blik van Cees van der Velden somberder. „We hadden afgesproken, dat Bil ly het tweede deel zou varen. Ik probeer altijd een zo groot mogelijke voorsprong op te bou wen, die hij dan moet consoli deren. Seebold heeft nog aan geboden mij nu ook het tweede deel te laten varen. Maar af spraak is afspraak". De wereld kampioen geloofde op dat mo ment ongeveer een half uur voor het einde nog steeds in de eindoverwinning. „Ht geeft niet, dat Spalding zo inloopt. We moeten die voorsprong gewoon consolideren". Gewoon, Cees van der Velden zei het lachend. Het zou hem echter vergaan. Net als vorig jaar had hij voor eigen publiek willen winnen. Voor het te laat is, het lukte niet. „Het is heel makkelijk om de weg naar de top te maken. Maar daar te blijven is zo moei lijk. Er is altijd een concurren tiestrijd tussen vier of vijf cou reurs. De snelheid gaat steeds weer omhoog. Het wordit steeds moeilijker". Bang Hans Pelster, de hobbyist onder de professionals, praat in de zelfde bewoordingen. „In deze sport is er zo'n grote sprong ge maakt met de sponsoring, dat het niet meer te peilen is wat het zal worden. Je krijgt steeds snellere boten. Als je bang gaat worden om de snelheid (die nu op de rechte einden 170 kilome ter bedroeg) moet je stop pen". Hans Peltser zei het, ter wijl de één na de andere om geslagen boot uit het water werd getakeld. De tol van de wind levensgevaarlijke situaties ble ven wonderwel uit was groot geweest. Voorzitter Bert Haske van het organisatiecomité deson danks: „De verhuizing van Am- stel naar het IJ is een verbete ring. Het publiek kan hier geen kwaad. Als het hier windstil is „flipt" er hier geen een. Nu wel natuurlijk. Maar dat is het risico van het vak, net zoals een voetballer zijn been kan bre ken". KEES KOOMAN Belangrijkste klasse ons 1 Bob Spalding (Eng.) met Molinari Mercury 149 ronden, 337,8 kilometer; 2. Cees van der Velden (Ned.)/Blll Seebold (V S.) Molinari Mercury) 149 ronden, 325.6 kilometer; 3. Ton Perci val (Eng.) Molinary Mercury) 147 ronden, 323,4 kilometer. Winnaars ol klasse: 1. Andre DIerckx (Belg.) (Cougar) 123 ronden, 270,6 kilometer Klasse oe: 1. John Hlll (Eng.) (Mlles-Master) 110 ronden. 242 kilometer. Klasse of: 1. Bertold Eurlch (Wdld.) (Eurlch-Carnlt) 30 ronden en 72.6 punten. Klasse se: 1. Marcel Heyns (Ned.) (Poncelet) 37 ronden en 81.4 punten. Klasse sd: 1- Joop Bousle (Ned.) 31 ronden en 68,2

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12