Freddy van Gaever Vliegende Vlaamse dwerg heeft de wind achter de staart "IN DE LUCHTVAART IS ALTIJD PLAATS VOOR EEN WARVI E BAKKER" Freddy \an Gaever wordt in Belgi sche luchtvaartkringen beschouwd als een doodvervelend enfantterri ble. In de afgelopen Jaren Is hij herhaaldelijk met bonkige pas door de por<elebiwinkel van de maat schappij "Sabena" gebanjerd en in vlammende artikelen hekelde hij keer op keer nodeloze geldverspil ling en wanbeheer. Onder de kop "Nationale grootheidswaanzin zal f)t- taal worden voor het vliegverkeer" schreef hij In liet begin der zestiger jaren reeds bi de "Gazet van Ant werpen": "Wanneer men na einde loos vergaderen en congresseren tot de vaststelling komt, dat een IA- TA—lid nog steeds vrijelijk voor mil jarden vliegtuigen kan bestellen, zelfs Indien er hoegenaamd geen be hoefte voor bestaat, maar anderzijds nauwkeurig moet letten op de afme tingen van een geserveerde sand wich dan wordt de grens van het komische wel overschreden" Het is inmiddels september 1974, maar Slgnoor Freddy, 36 Jaar, atten te echtgenoot van zwartharige Gode* lieve en vader van twee kinderen, acht nog steeds de tijd niet aange broken om de stoom van zijn erger nis af te blazen. In de kelder van zijn witte landhuis dat hij met de afgedankte stoelen van zijn eerste Dakota heeft gepromoveerd tot een voorgoed geland vliegtuig, blijft hij met de brede gebaren van een vos- tenprcdiker fulmineren tegen de Brusselse heren, die hem bet leven wrang zuur maken. De privélucht vaartmaatschappij "Delta Air Tran sport", die hij met de Antwerpse Inimo lil li Cuban d ei nar Frans van den Bergh van de grond tilde, heeft niet temin de wind duidelijk achter de staart. Het bedrijf, dat op geen enke le subsidiekurk drijft beschikt nu over vijf Convairs, vijf DC,6B*s en een Boeing 720 en geeft handenvol werk aan tachtig mensen. De Con vairs pendelen In opdracht van de KLM zeven maal per dag tussen wat met de extra opdrachten i Uitbreiding neerkomt op 84 vluchten per week. "Als de KLM deze diensten zelf zpu uitvoeren met eigen materiaal", stelt hij vast, "dan zouden ze aangrijpend verlies opleveren. Akkoord, zult ge zeggen, die paar ton kunnen er ook nog wel bij. Maar bet gezonde ver stand zegt: als er iemand toevallig goedkoper met een Com air kan vlie gen. probeer dan met die man zaken te doen. De Convalr is nu eenmaal een ideaal toestel voor de korte af standen. Zet je een DC9 op het traject AntwerpenSchiphol, dan moet er zelfs met een volle kist nog geld bij. WIJ daarentegen draaien al met een lage bezettingsgraad op windt. Dat zijn plesante feiten". Geen pret Van Gaever heeft zich inmiddels als afgevaardigdbeheerder van "Delta Air Transport" teruggetrokken en zijn bevoegdheden overgedragen aan exKLMpiloot Jan PooL "Als ze u op alle mogelijke en onmogelijke manieren tegenwerken", legt hij uit, "is er zelfs voor mij geen pret aan te beleven. Ik ben bereid om te knokken, maar het moet wel sportief blijven. De Belgische luchtvaartauto riteiten hebben in de afgelopen maanden van twee van onze DC zessen de vliegvergunningen inge trokken. Zogenaamd omdat we te weinig mensen hebben om de toe stellen te onderhouden. Let wel: ze zijn niet naar het vliegveld van Deurne gekomen om de zaak te on derzoeken. Er is geen officiële dele gatie geweest, die de banden inspec teerde en zei: "ah jawel, dat is goed Signoor Freddy van Gaever bij één van de fameuze Dakota's, waarmee zijn rebelse luchtvaartavontuur begon. "Als de appel voorbij komt", zegt hij, moet ge hem plukken". De stewardessen, die aan boord van de Delta Convairs weldoen de rondgaan met appelsienen en verzoeken de gordels tijdens de landing vast te snoeren zijn voor een groot deel gerecruteerd uit de rijen van Vlaamse huismoeders. Eén van hen is Liane de Paepe, echtgenote van de oudwereldkampioen stayeren. Tijdens de diensturen stalt ze haar zoon bij schoonmoeder. waardeloos". Ze eisen alleen, dat ik neer mecaniciens in dienst neem, neer grondpersoneel laat rondlum- melen, zodat we tenminste het zelfde niljoenenverlies maken als andere maatschappijen. Ze kunnen zich blijkbaar niet voorstellen, dat er in deze wereld nog mensen zijn, die het prettig vmden om hart voor een zaak te hebben. Commissie Toen Van den Bergh indertijd met Delta begon heeft hij zich door een autoriteit van Sabena laten ompra ten en drie splinternieuwe Beech crafts gekocht. Die dingen kostten hem 250.000 dollar het stuk; reken zelf maar na, wat die goede man betaald heeft Maar hij deed het toch, omdat de Sabena—figuur met de hand op het hart beloofd had, dat met de Beechcrafts lokale vervoers diensten voor de Sabena zouden worden gevlogen. Daar is nooit iets van gekomen. In Brussel wisten de heren niks van die afspraak, maar de man, die Van den Bergh de toestellen in de maag splitste, was wel de officiële verte genwoordiger van Beechcraft en heeft de miljoenen frankskes com missie mooi in eigen zak gestoken. Toen ik dat aan de hoogste baas in Brussel vertelde werd ik door hem de kamer uitgestuurd. Met Van Gae ver was geen verstandig woord te wisselen, bazuinde hij overal rond. Van Gaever was een rebelse dwar sligger. En toen de Compagnie Mari time Beige het grootste aandelenpak ket van Delta had overgenomen heeft diezelfde meneer geprobeerd om mij bij de aandeelhouders onmo gelijk te maken. Hij zei, dat Sabena best bereid was om met Delta zaken te doen, maar dan moest wel Freddy eerst de laan uit. Ik heb hem daarop een zeer boze brief geschreven. Ik verzocht hem daarin wel om een goede vertaler te zoeken, want de man spreekt alleen Frans en ik had mijn brief als goede Antwerpenaar in het Vlaams geschreven. Ik heb nooit antwoord gekregen". Vleugellam Ondertussen stonden de Delta DC- zessen lange tijd vleugellam op het vliegveld van Deurne dat ooit als thuishaven heeft gefungeerd voor de wolkenridder Jan Olieslagers.1- Ant werpen, tweede metropool van Bel gië en in belangrijkheid de derde havenstad van Europa moet zich nog steeds behelpen met een tweede hands luchthaven, waar alleen pro- pellorvliegtuigen kunnen landen op de 500 meter lange baan. Van Gae ver heeft in de afgelopen jaren met fanatieke vechtlust de belangen van een volwaardige luchthaven voor Antwerpen verdedigd. Avond aan avond hield hij spreekbeurten om de 700.000 signoren van het Scheldeland te mobiliseren. "Het is toch te zot" stelt hij vast, "dat Antwerpen nog steeds geen modern vliegveld heeft. Er is ruimte genoeg en de ligging van de huidige luchthaven Deurne ten opzichte van de stad is geweldig. Maar beslissingen blijven uit, omdat Brussel het nut van een vliegveld voor Antwerpen niet in wil zien en louter denkt aan eigen belangen. Ook dat is typisch België". Leeuwenkracht Toch vecht Van Gaever voorlopig met leeuwenkracht door. Dat vech ten heeft hij geleerd in het transport bedrijf van zijn vader, die hem als jongen in twintig—ton—trucs de we- reld instuurde. Later als makelaar in wegvervoer kreeg hij internationale faam door het uitvoeren van klus sen, die geen concurrent aandurfde. Hij stuurde vrachtwagens met stuk goed naar Spanje, toen niemand er nog over peinsde. Hij haalde de voorpagina's der kranten, toen zijn vrachtwagens in de bergen van Per- zië in metershoge sneeuw bleven ste ken. Als baas van "Freddytrans" beschikte hij tenslotte over tien ei gen vrachtwagens en vijftien opleg gers. Zijn credo was: "alle goederen, die een ander niet wil breng je maar naar Freddy". Hij noemt het puur geluk, dat hij daarna in de luchtvaart verzeild is geraakt. Iemand zei hem, dat op de zieltogende luchthaven Deurne kan toren voor een appel en een ei te huur waren en gelijk trok hij er met zijn tweemans—staf in. Korte tijd later zat hij al tot over zijn kortgeknipte hoofd in de lucht- vaartproblematiek. De Beechcrafts de geheide pechvogels van Delta werden met fors verlies vein de hand gedaan en met enkele fameuze Da- kota's, waaronder een antiquarisch exemplaar van Martin Schröders "Martinair" kreeg hij de smaak van het vliegen goed te pakken. Daarna kwamen de Convairs en de DC—zes sen, tenslotte de Boeing 720, die als straalvliegtuig de veilige stal van Deurne voorlopig nog niet kan berei ken. Toevalligheden Toekomstplannen heeft hij wel. "Maar dromen komen toch altijd anders uit, dan je denkt. Mijn hele leven is tot nog toe een kwestie van toevalligheden geweest. In Spanje hoor je toevallig dat Iberia bezig is zijn Convairs af te stoten. Je laat daarop onmiddellijk een expert overkomen en die constateert, dat het puike machines zijn. Diezelfde dag heb ik er één gekocht voor 30.000 dollar. Een spotprijs. De DC—zessen, waarmee hij duizen den Vlamingen liet kennis maken met de luchtvaart, heeft hij inmid dels verkocht aan een Canadees be drijf, dat bosbranden bestrijdt. "Het zijn nog steeds prima toestellen, maar het heeft voor een pHveon derneming geen zin om te wachten op de grote onderhoudsbeurt van die vliegtuigen. Het geld, wat je daar voor uitgeeft, zijn de kisten niet Delta Air Transport is ook op Schiphol een vaste gast. In op dracht van de KLM vliegen de oranje—witte Convairs zeven maal per dag tussen Amster dam, Antwerpen en Brussel. Op die manier worden de kosten van de onmisbare aanvoerlijnen vanuit België zo laag mogelijk gehouden. meer waard. Voor het bestrijden van bosbranden zijn ze daarentegen nog uitstekend geschikt". Hij denkt nu hardop over uitbrei ding van de oranje—witte Delta luchtvloot met enkele Convairs en Boeings. Hij hoopt ondertussen op een snelle uitbreiding van het vlieg veld Deurne, zodat Antwerpen niet langer is aangewezen op een ver molmde achterdeur in de luchtvaart. Tot dat glorieuze moment in zijn leven blijft hij fulmineren tegen mis standen: "De luchtvaart, zegt hij, is de meest artificiële sector in het vervoer. Dat begint al bij de bouw van vliegtuigen. Iedereen, die iets produceert verkent eerst nauwkeu rig de markt Maar bij de bouw van bijvoorbeeld de "Concorde" hebben alleen prestige—overwegingen gegol den. Men moest zo nodig en smeet met miljarden, die nooit terug zullen komen. Er worden in de luchtvaart de lopende band artificiële be slissingen genomen, die onvermijde lijk allerlei artificiële neveneffecten opleveren. En die ziekte woekert on verminderd voort, zolang maat schappijen die in staatshanden zijn een premie krijgen voor wanbeheer. Alleen vrije economische principes kunnen voor een oplossing zorgen. De prijs zal toch uiteindelijk de doorslag geven, of er meer gevlogen wordt of niet". Tovenaarssalaris En passant geeft Van Gaever ook nog een oordeel over de ongehoorde salarissen der piloten. "Ook die zijn artificieel. Ik stel voorop, dat het een prachtig beroep is. Maar dat is het vak van dokter ook, om truechauffeur maar niet te spreken. Piloten zijn echter beslist geen won dermensen, geen tovenaars, die een tovenaarssalaris moeten verdienen. En dat argument van de verantwoor delijkheid geldt evenzeer voor de machinist, die een trein met duizend mensen veilig naar het einddoel loodst. Crashen doet niemand voor zijn plezier en reken er op, dat elk weldenkend mens graag zijn eigen vel wil redden. Als het argument van de verantwoordelijkheid opgaat zul len we de treinmachinist ook een half miljoen gulden per jaar moeten geven. Daarbij komt nog, dat de piloot maar een radertje in het grote geheel is. De mecaniciën, die in storm en sneeuw zijn werk doet verdient mis schien het achtste deel van een pi loot, die op het laatste zYioment van uit zijn eerste klas hotel naar het toestel komt. De enorme verschillen in betaling aan die twee mensen zijn artificieel en moeten zo gauw moge lijk verdwijnen om de vliegerij go- zond te maken". Rechte voren "Delta Air Transport"—gevleugelde David tussen de oppermachtige Go- liathstrekt ondertussen rechte vo ren door de lucht. Zeelieden worden naar hun thuishavens gebracht, Lourdesgangers pelgrimeren op vleugels naar de grot, potverteerders' knijpen er een dagje tussenuit naar Rome en Londen. Delta bracht ook reeds Eddy Morckx en zijn peda- leurs naar de start van de Tour de France en de dochter van textiel- magnaat Brenninkmeyer naar haar geliefde, die onder de Big Ben het klokje van ongehoorzaamheid ver beidde. "Ge moet dit bedenken", zegt Van Gaever, "in de luchtvaart is altijd plaats voor een warme bakker. Als de appel voorbij komt moet ge hem plukken". Het is duidelijk, dat de autoriteiten in de toekomst nog menig vruchtje met Freddy zullen schillen. LEO THURING.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17