lees de nieuwe CIA wilde éénpartij bewind in Chili voorkomen FBI Nixon brengt zijn dagvaarding Win'n droomprijs of ...f 30.000,-! amro bank [öj Vrijheid onderwijs niet in gevaar Voorsprong Labour op conservatieven Gaat't niet op de lange baan? Miljoenen dollars voor val Allende Deze week start de nieuwe puzzelmarathon. MeneerSchouten met uw spaarboekje. X VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1974 WASHINGTON (AP) - De Senator Frank Church had tot de Amerikaanse minister van minister gezegd dat het ontkete- buitenlandse zaken Kissin- ger heeft voor de Senaat njet sJj-qoj^ met het Amerikaan gezegd dat de activiteit Se beleid tot het aanmoedigen van de Amerikaanse een- van zelfbeschikking, trale inlichtingendienst Volgens de snator was tussen 1970 (CIA) in Chili tot bedoeling !n 19P do°r de ?IA acht ïl rjoen dollar besteed om te trach- heeft gehad te voorkomen tJen A]|ende he, n mm0_ dat er een mmderheidsre- geijjk te ma'-en. gering in dat land kwam Kissinger zei dat hij de verkla- dat het huidige beleid waaron der de CIA functioneert niet ge past wordt geacht, de president en het Witte Huis bereid zijn nieuwe regels te gaan samen stellen over de manier waarop de CIA het congres over zijn doen en laten moet inlichten. die gevormd werd door één partij. Het was niet de be doeling geweest de rege ring van wijlen president Allende te ondergraven of te vernietigen, maar om de ring van de CIA hierover niet had gelezen maar wel van de voormalige directeur van de dienst, William Colby, te hebben vernomen dat diens uitlatingen in geopenbaarde rapporten vaak foutief waren weergegeven. partijen die de oppositie Kissinger wees erop dat vormden in het leven te lfton c0 houden, aldus Kissinger. LOS ANGELES (Reuter) Aan ex-president Richard Nixon is gisteren in zijn huis in San Cle mente in Californië de dagvaar ding overhandigd die hem Een van de verdachten, John Ehrlichman, had de ex-presi dent al eerder laten dagvaar den als getuige voor de ver dediging. verplicht als getuige op te tre- De laatste dagen IJoen beriahten den op het Watergate-doofpot- proces, zo heeft de FBI in Los Angeles bekendgemaakt. De door de speciale aanklager Zeon Jaworski uitggeven dag vaarding werd Nixon persoon lijk ter hand gesteld door een FBIa-gent. e ex-president moet optreden als getuige ü-charge. de ronde dat Nixon zal antwoor den dat hij wegens zijn slechte gezondheid niet in staat is per soonlijk als getuige te verschij nen. Zijn dochter Julie zei deze week dat hij binnen een week zou worden opgenomen in een ziekenhuis voor behandeling i phlebitis in zijn linkerbeen. Was hij niet door president Nixons advocaten lieten eerder - - een federale rechtbank in Los Los Angelus weten dat de ex- president te ziek was om alle verschijnen in een ander ploces. Ford immuun verklaard, zou hij zeer wel zelf beklaagde hebben kunnen zijn. Het proces tegen de zes, die wor den beschuldigd van het in de doofpot stoppen van het Wa- tergateschandaal, begint op 1 oktober. Jaworski had de FBI over te brengen aan Nixon. Chili in 1960 63 procent mensen tegen Allende hadden gestemd, en dat deze toch was begonnen met het vormen van wat bleek te zijn een eenpartij- regering. De bedoeling was toen dat Amerika zou trachten de op positiekrachten in Chili in het leven te houden ter handhaving van de democratie aldaar, zei Kissinger. President Ford heeft gisteren met leiders van het Congres over de operaties van de CIA gepraat. Kissinger nam aan dit gesprek deel. Het is de bedoeling, zei deze naderhand, dat als blijkt (ADVERTENTIE) „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel voot dezelfde stroomkosten Professor verbiedt zoon naar keuring te gaan AMSTERDAM (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam heft gisteren een boete van 50 gulden geeist tegenprof. dr. H R. Wijngaarden uit Amsterdam. Prof. Wijn gaarden, hoogleraar in de psychologie en conflictuolo- gie aan de Vrije Universi teit in Amsteram, had zijn zoon verboden naar de keur ng voor de militaire dienst te gaan. De heer Wijngaarden ba seerde zijn verbod op arti kel 245 van het burgerlijk wetboek, krachtens welik ar tikel hij verplicht is zijn kinderen op te voeden en voor hun geestelijke en ze delijke belangen te waken. De hoogleraar bracht in zijn verweer het kinderoffer ter sprake. Indien ik mijn zoon naar de keuring had laten gaan, had ik meege werkt aan een kinderoffer". De offic:er van justitie vond dit duidelijk een geval van misbruik van gezag. Zijn bezwaar tegen de eerder uitgesproken vrijspraak in deze zaak dor kantonrech ter was, dat men aan de toetsing van het gewetens bezwaar niet meer toe kwam. Volgens de offlc'er had de jongen zelf dienst kunnn weigeren wegens gewetensbezwaren. De ver dediger van de hoogleraar constateerde een duidelijke leemte in de wet. Uitspraak op 3 oktober. Prinses Beatrix bekijkt het gebid van,een jongetje, dat net zijn tanden heeft gepoetst tijdens een bijeenkomst in de Amster damse V.U. t.g.v. de opening van de tentoonstelling „Doe 's open", dje gehouden wordt i.v.m. het 60-jarige bestaan van de Ned. Mij. tot bevordering van de tandheelkunde. Bonn ongerust over „soft drugs" in Nederland BONN (DPA) De Wëstduitse regering is ongerust over de to lerante houding van de Neder landse. regering tegenover het gebruik van „soft drugs". Bonn wil deze kwestie ter sprake brengen in het kader van de Europese samenwerking. Dat blijkt uit het gisteren gepubli ceerde regeringsantwoord op vragen van he; CDU-Bondsda- glid Dietrich Rollmann. Volgens de regering in Bonn is Nederland van plan het gebruik van hermepprodu'kten te legali seren, maar voorlopig zou dat vanwege internationale verplich tingen niet mogelijk 'zijn. Chirac: NAVO moet Mirages kop pen PARIJS (UPI Premier Jac ques Chirac van Frankrijk heeft gisteren op een perslunch in Pa rijs opnieuw een vrij hard de VS. Hij herhaalde dat Frankrijk zich niet zal aansluiten bij de vooral door de VS gewenste groepering van olieverbruikendelanden en zei dat de landen van de NAVO als blijk van hun Europese ge zindheid Franse straaljagers moeten kopn en geen Ameri kaanse. Twee broers in Argentinië ontvoerd &UENOS AIRES (R-irter) Een beweging van stadsguerrilleros, de Montoneros, heeft gisteren de verantwoordelijkheid voor zich opeëist voor de ontvoering van de gebroeders Jorge en Joan Born, zakenlieden zeken- Heden en erfgenamen van een van de grootste familiekapitalen in Argentinië. Öe „Montoneros" voch'en vroeger voor wijlen generaal Juan d. Peron tegen mii'ta're reger'n- gen> maar begin september lie ten ze weten hun ondergrondse strijd te hebben hërvat tegen de reger'ng van Perons weduwe en opv->Vs'e- nis president, Maria Interpellatie leidt tot ruzie binnen CDA (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer is ervan over tuigd, dat minister Van Kemenade van Onderwijs met zijn plannen voor de leerplanontwikkeling niet de onderwijsvrijheid in gevaar brengt. Dit bleek gisteren tijdens de interpellatie van het CH-ka- merlid Van Leijenhorst. Twee moties van hem en een motie van de VVD om de plannen van de bewindsman te wijzigen, werden ver worpen. Het enige resultaat dat het debat I voor de CHU opleverde, was I een hoogopgelopen ruzie met de fracties van KVP en AR. De re geringsgezinde christen-demo- kraten lieten vorige week al j blijken, dat zij de interpellatie van hun collega Van Leijenhorst I niet zagen zitten. Boos waren ze I echter over het feit, dat de CHU vooraf geen overleg met hen had gepleegd. De wrijving leid de gisteren tot een openlijke botsing, die aan beide kanten kwaaie gezichten veroorzaakte. Hoe hoog het konflikt wordt op genomen, bleek wel na afloop van het debat toen de KVP-er Hermes een persconferentie be legde „om de indruk weg te ne men, dat de CHU als enige voor de belangen van het christelijk onderwijs opkomt". AR-woord- voerster mevrouw Kraaijeveld was om dezelfde redenen bij deze bijeenkomst aanwezig. In kringen van CH-politici liep (Van onze correspondent Roger Simons) waarin één grote partij gedu rende 4 tot 5 jaar aan alleen heerschappij kan doen. Een in aanbouw zijnd viaduct is vanochtend op Rijksweg 9 bij Marssum in elkaar gestort, twee arbeiders raakten hierbij lichtgewond. Op de foto ziet U het in elkaar gezakte wegdek, de beton was even voor de insjorting gestort. LONDEN Gallup heeft gisteren de uitslag bekend gemaakt van een opinie-onderzoek dat gedaan werd kort voor premier Wilson 10 oktober afkondigde ais datum van de nieuwe vervroegde ver kiezingen. Volgens deze peiling is de voor sprong van Labour op de con servatieven, die enkele weken geleden nog 3 percent bedroeg, nu gestegen tot 8 percent. Labour moet precies 17 zetels fheer veroveren dan in de ver kiezingen van 28 februari om ditmaal met een volstrekte meerderheid (d.w.z. 318 zetels) ui't de bus te komen. De conser vatieven kunnen het magische minimum van 318 bereiken door 22 extra zetels in te palmen. De inzet bij dit verkiezingsspel be draagt 635 zetels, waarvan de socialisten er 298 en de conser vatieven 296 bezet houden tot het parlement vrijdagmorgen ont bonden wordt. Drie Lagerhuisze tels zijn tijdelijk onbezet geble ven wegens het overlijden van socialistische afgevaardigden, die ze op 28 februari veroverd hadden. Op die datum werd de parlemen taire hegemonie van de Britse conservatieven en socialisten verstoord door liberale, nationa listische en onafhankelijk-pro- testants Noordierse aanwinst. Een terugkeer tot de situatie van voor 28 februari Is alleen mogelijk wanneer de conserva tieve en socialistische kandida ten erin slagen het getij com pleet te doen keren. Ofschoon de verkiezingscampagne van beide grote partijen volledig af gestemd is op dit doel, wijzen vele tekenen op een definitief einde van het Britse systeem Meldingsplicht bij dreigend eollectief ontslag DEN HAAG - Werkgevers moeten bij een dreigend collectief ont slag een bepaalde tijd tevoren hiervan melding doen aan het betrokken gewestelijk arbeids bureau en tevens overleg plegen met vakorganisaties. Dit is de strekking van een wetsontwerp dat minister Boersma van so ciale zaken momenteel voorbe reidt. Minister Boersma zei dit in antwoord op vragen van het PPR-kamerlid Van Gorkum, die naar een meldingsplicht van banken had geinformeerd. Kans op Eroscenlrum in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - De kans bestaat dat er binnen afzienbare tijd In Rotterdam een Eroscen- trum (superbordeel onder ge meentelijk toezicht) verrijst. De gemeenteraad van Rotterdam, waarin de PvdA sinds kort de absolute meerderheid heeft, nam gisteravond een motie aan, waarin aan B. en W. wordt ge vraagd nu al besprekingen met eventuele exploitanten van zo'n centrum te openen en voor 1 ja nuari 1975 een geschikte bouw plaats aan te wijzen. Rotterdam realiseert zich dat het meewerken van de gemeente aan het verwezenlijken van een Eroscentrum bij de wet verbo den is. Het gemeentebestuur meent echter over dit bezwaar heen te kunnen stappen, omdat het rechtsgevoel van de burger zich daartegen niet langer zal verzetten. Door het stichten van een superbordeel en door ande re maatregelen hoopt Rotter dam de zogenaamde open pros titutie in te dammen. Met name wil men de rosse wijk Katen- drecht op deze manier weer leefbaar maken. men zo mogelijk met nog boze re gezichten rond. De houding van KVP en AR werd hier „be droevend" genoemd. Het voornaamste bezwaar dat CH-vertegenwoordiger Van Leij enhorst tegen het plan van de bewindsman inbracht, geldt diens invloed in de binnenkort op te richten stichting voor de ontwikkeling van leerplannen. Volgens het CH-kamerlid is die invloed zo groot, dat de grond wettelijke vrijheid van onder wijs in het geding is. Minister Van Kemenade sprak deze bewering met een reeks van argumenten tegen. Het voornaamste hiervan was, dat de leerplannen die de nieuwe stichting in de toekomst zal af leveren „tot niets verplichten". De gedachte, dat de scholen hiermee overrompeld zouden worden, is een ernstige misken ning van de kracht van het on derwijs zelf"» ADVERTENTIE zijn sprookjeshuwelijk; Mia Smelt, de vrouw achter Moeder's wil is wet; Creatief, de unieke rubriek voor vrijetijdsbesteding. Lees die dikke, gezellige Libelle. Libelle hoort er bij - bij u! Bij de Amro Bank krijgt u 2% méér op 'tnieuwe Spaar-Plus-Boekje. Ofwel 7\%. Verkiezingen Wervelstorm Honduras: over vele doden Griekenland op 24 nov. ATHENE (AP) In Griekenland zullen volgens betrouwbare bronnen op 24 november alge mene verkiezingen worden ge houden, zo is in Athene verno- Met elke week keus uit 5 fantastische hoofdprijzen. Plus een droomprijs! En straks als grote finaleprijs maar liefst f 30.000,-1 Dat betekent weer fijn veel uurtjes puzzelen voor een goed doel: een nieuw revalidatiecentrum voor jeugdige spastische patiëntjes. Ook in Libelle: Prins Rainier op zijn praattroon, over de werkelijkheid van lEtflT Kóóp deze Libelle.Of (voordeliger!) wordt abonnee: stuur een open envelop zonder postzegel mei uw naam en adres naar Libelle, Postbus 7146, Amsterdam. Dit zullen de eerste algemene ver kiezingen in Griekenland wor- den sinds februari 1964. De regering heeft beslist dat het nieuwe parlement uit één kamer zal bestaan, met 300 leden. Slechts 288 van deze parle mentsleden zullen worden aan gewezen door de kiezers. Er zullen twaalf parlementsleden zijn die door de part;jen worden aangewezen. Deze zullen uit „de meest prominente figuren" van deze partijen worden gekozen. Romeinse markthal in Nijmegen NIJMEGEN Deskundigen van de rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek hebben in Nij megen de sporen gevonden van een gebouw uit de Romeinse tijd van 155 bij 75 mete, vcr- moedelijk een markthal. De enige plaats in Europa waar een soortgelijke ontdekking is g?- daan lipt ten oosten van Wenen: Pctron II fin de Romeins® tijd: Cam ntum). Hondc-dzestig .archeologen uit tw.'nt g landen brzor1: A' Vun» daag do opjjrav.ngswerkzaam- heden. Zij fljjzen langs nieuwe vondsten in Europa "in hét kfl' der van een congres, dat eens in. óe drie jaar wordt gehouden TEGUCIGALPA (UPI) De or kaan „Fifi" die gepaard ging met stormvloeden, zware regn- val en windstoten met een snel heid van 210 km. per uur, heeft gisteren een spoor van dood en verwoesting in het noorden van Honduras achtergelaten. De autoriteiten vrezen dat het aantal doden meer dan 300 zal bedragen. Alleen al in het ge- b'ed rond de stad La Ceiba zijn 100 doden geteld. Frankrijk stort nog jaar zout in Rijn ROTTERDAM Frankrijk blijkt de afspraak, die vorig jaar de cember op de ministerconfe rentie In Bonn is gemaakt met betrekking tot opslag van zout uit de kalimljnen van de Elzas, niet te kunnen nakomen. De datum waarop met de opslag wordt begonnen is een jaar op geschoven. Daardoor zal de Rijn voorlop'g nog zout blijven. Wei zijn de Fransen er in ge slaagd een plaats te vinden i voor de zoutopslag, in de buurt v.--, O.; r.j Volgens de Rijnconferèntte 7-ou Frankrijk op 1 Januari beginnen met 3,5 Trtl'joen ton zoUtafval in de bo dem op te slaan, in plaats van het in de Rijn te lozen. Van de geraamde kosten van circa 70 miljoen gulden zou Nederland 34 procent betalen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9