rr Jj Allerlei(ds) Diogenes streeft naar een ton Afscheid van huismeester Camera Nu ook kritiek Plan-Noord op Leidse Jeugdactie Eerste gerestaureerde pandjes in de Leidse binnenstad vandaag opgeleverd V.D.KLUGT VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT FAG1NA 3 f 1 Leidse bioscopen n di« Vg „Caesar en Rosalie": romantiek op Franse platteland LEI'DEN „Caesar en Rosa lie" is een typische Franse film, die deze week in Came ra draait. Regisseur Claude Sautet heeft zich veel moeite getroost ty- p.sche trekjes van het Fran se leven naar voren te halen. Het is eigenlijk een mannen- film, waarin de vrouw (Ro salie, gespeeld door Romy Sohneider) de aanstichtster ds van veel ellende, maar in r het verloop van de film toch een ondergeschikte rol speelt. Claude Sautet heeft voor de twee mannen in de driehoek twee uitgesproken typetjes genomen. De associaties die de twee namen Caesar en David oproepen zijn in over eenstemming met de karak ters. Caesar (Yves Montand) is een man die denkt met geld en een grote mond in café's alles te kunnen krij gen wat hij wil. Daartegen over staat dat wanneer hij zijn zin niet krijgt, hij de on handigheid van een kind ten toonspreidt. David (Sami Frey) maakt een sympathie kere indruk. Hij neemt het aanvankelijk op tegen de door zijn geld machtigere Caesar, maar wanneer hij voelt dat geen van beide ge wonnen hebben, sluit hij vriendschap met de schroot- handelaar. Net wanneer Romy Schneider en Yves Montand besloten hebben te trouwen verschijnt David, een oude vriend van Romy, ten tonele. Romy zoekt de zekerheid en besluit aanvankelijk zich niets aan te trekken van de gevoelens die hij bij haar oproept. Tot Yves, gekweld door jalouzie allerlei sterke verhalen tegen David gaat ophangen Romy vertrekt en David naar diens oom op het Franse platte-- land. Caesar weet haar evenwel te vinden, nadat hij eerst het atelier van David die stripte kenaar is, kort en klein heeft oude geliefde te paaien met geslagen. Caesar denkt zijn de aankoop van haar geboor tehuis aan de Franse Riv.è- ra, maar blijkt uiteindelijk toch te verliezen. Moord en meloenen in een re gie van Richard Fleischer deze week te zien in ,,Mr. c Majestyk". Charles 'Bronson komt hier als meloenenkwe ker in moeilijkheden met een „snotneus", die voor hem ar beiders heeft geronseld. Een snelle knokfilm met een beetje spanning en een beet je humor. Horizontale pret op een rond bed is te zien in „het Porno- bed," Gogo-girl Dominique vertelt aan een oud-vriendje, dat zij bij toeval weer ont moette, haar ervaringen in het ronde bed met andere minnaars. Voor de tweede week in Studio „Ontuchtige Vertellingen", naar een scenario van Pier Paolo Pasolini. Een typisch Italiaanse film, waarin uiter aard de hekeling van de kerk, zoals we dat van Pasolini ge wend zijn, een belangrijke plaats in neemt. Trianon vertoont voor de vijfde en laatste week „Ben Hur". In de Luxor doet „The Exor cist" voor de derde week zijn werk. „LJA had in conflict met De Zevensprong eerder moeten ingrijpen'" Van een onzer verslaggevers LEIDEN -T Een kleine tien vol wassenen en zo'n 15 jongeren hebben gisteravond in Leiden Noord een nieuwe wijkvereni- ging opgericht als alternatief voor het club- en buurthuis De Zevensprong. Het voorlopig bestuur van de nieuwe vereniging wordt ge vormd door de heren Vos, Velt- huijsen en Vervoorn, allen le den van het wijk-comité Plan Noord. De oprichters van de nieuwe vereniging vinden dat De Zevensprong op een aantal punten faalt. Zij stellen bijvoor beeld dat vrijwilligers uit de wijk die zich voor het goed functioneren van de Zeven sprong willen inzetten daartoe onvoldoende kans krijgen en dat aan de „maatschappelijk meest achtergestelde" jeugd in het Noorderkwartier te weinig aan dacht wordt besteed. Tijdens de oprichtingsvergadering is de mi- nimum-leeftjd die als voorwaar de wordt gesteld voor het lid maatschap van de nieuwe wijk- vereniging, bepaald op 14 jaar. Dat betekent dat jongeren van 14 jaar en ouder volledig item- recht hebben in de ledenverga dering. Jongens en meisjes die jonger zijn dan 14 kunnen „as pirant-lid" worden als zij toe stemming hebben van hun ou ders. Zij hebben geen beslis singsrecht. Ome Joop Vervoorn uitte als be stuurslid van de nieuwe vereni ging gisteravond nogal harde kritiek op de gedragslijn die de Leidse Jeugd Actie heeft ge volgd in het conflict tussen De Zevensprong en zijn dissidenten. Hij stelde dat de LJA als over koepelende organisatie voor het club- en buurthuiswerk in Leiden eerder had moeten ingrijpen. Directeur G. Steinbach van de LJA bestreed desgevraagd dit verwijt. Volgens hem heeft de LJA wel degelijk beleids-adve- zen gegeven toen bleek dat zich ip de Zevensprong moeilijkhe den voordeden. En toen die moeilijkheden uitmondden in een afscheiding heeft de Jeugd actie wel zeker gepoogd de beide partijen weer tot elkaar te brengen, aldus zijn verkla ring Overigens meent Steinbach: „Wat het wijkcc«mité Leiden-Noord doet maakt het de overheid steeds moeilijker steun te verle nen aan deze wijk. Hun actie is bepaald niet bevorderlijk voor het verkrijgen van meer subsi die". Steinbach slaat de kansen dat de vereniging van de grond komt bijzonder laag aan. Vol- gens hem hadden de afgeschei- denen hun doel gemakkelijker kunnen bereiken door zitting te nemen m het bestuur van de Zevensprong. ZATERDAG Burchtsteeg: Leidse Antiekmarkt, vanaf 9.00 uur. Rijnlands Lyceum: _loneelspel „De dag waarop de paus gekidnapt werd", aanvang 20.15 aanvang 20.30 ZONDAG ïe-theater „Kruimels" Van een onzer verslaggevers LEIDEN In aanwezigheid van de wethouders Bert Oosterman (PPR/PSP/D'66) en Cees Waal (PvdA) is vanmiddag de oplevering gevierd van de eerste twee binnenstads-pandjes die zijn gerestau reerd op initiatief van de Stichting Diognes. De huizen liggen aan de Lokhorststraat 18 en 20 en dateren van rond 1500. Tot op het moment dat Dioge nes er zich mee bemoeide stonden ze op de nominatie om te worden gesloopt. De stichtng is opgericht begin vorig jaar en stelt zich ten doel zo veel mogelijk oude panden in de binnenstad voor fataal verval te behoe den. Dit in navolging van soortgelijke stichtingen in Amsterdam en Haarlem die dezelfde naam dragen. Alle drie kopen ze oude pandjes op, restaureren die en verhu ren ze vervolgens. Geld voor de restaratie putten de stich tingen uit overheidssubsidies, giften en schenkingen wor den in Leiden in eerste in stantie verwacht van leden van de „Vereniging van Vrienden van Diogenes". Die is onlangs opgericht en telt momenteel zo'n 25 leden. Mi nimaal betalen ze een contri butie van 12,50 per jaar. De stichting hoopt dat het le dental nog aanzienlijk zal groeien en dat de aangeslote nen in totaal een ton bijeen brengen. De bestuursleden hebben dit als streefgetal ge kozen omdat ook de klas- siek-Griekse wijsgeer Dioge nes zijn dagen placht door te brengen in een houten „ton" of vat. Men streeft ernaar om op den duur per jaar on geveer 10 panden onder han den te nemen. Dit jaar zal dat aantal nog niet worden gehaald. Het volgende huis dat wordt afgeleverd, en dat grenst aan de Lokhorststraat 20, komt pas begin 1975 klaar. De huur die moet wor den opgebracht ligt voor het pand aan de Lokhorststraat 18 op 390 en voor het huis op nummer 20 op 630. De herstelkosten van panden 18, 20 en 22 samen bedragen ongeveer ƒ460.000. Hartebrugkerk: Orgelconcert door Jan Schmitz met Thea Ekker (sopraan), aanvang 15.00 uur. MAANDAG Groenoordhal: Veemarkt, vanaf 4,00 le Blnnevesbgracht 33: vergadering LUXOR: Stationsweg 19, tel, "The Exorcist", 18 Jr. dag 19.00 en 21.30 uur. Zo 14.00 ei uur en 19.00 en 21.30 uur. REX: Haarlemmerstraat 25414. "Het Pornobed", 18 19,00 en 21.15, ma, dl, do, 14,30 uur. Kinderm.: "Cleopatra", wo 14.30 uur. Nachtv vr en za. 23.30 ui "Blind Terror", eer igert' ikke ;ijze migf mid- tIEGSTGEEST In zwembad „Poelmeer" wordt morgen een waterpolotoernooi gehouden. De deelnemende verenigingen zijn: DKD (Leiderdorp), Katwijk, LZ'68 (Leiden) en Vivax (Oegst- geest). Het toernooi begint om vijf voor zes 's avonds. VERLOVINGSRINGEN De ruimste keuze. De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren. Desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGF Uw Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 t de Lokhorststraat. Aan de voorzijde zijn de restauratiewerkzaamheden nog De heer S. Ottespeer wordt komende dinsdag 65 jaar. Reden voor hem om zijn werk als huismeester in de Stadsgehoorzaal stpp te zetten; reden voor zijn baas de heer Milicanom zijn dank en sympathie voor het scheidende ..manusje van alles' door het aanbieden van een receptie te laten blijken. De waardering voor de heer Ottespeer, die hij in de loop van dt 32 jaar. dat hij in de gehoorzaal heeft gewerkt, vergaarde, kreeg daarnaast ook nog eens gestalte in de vorm van een cadeau: een filmcamera met toebehoren. „Hef zal nog heel moeilijk worden een opvolger voor hem te vinden, Hij wist 1 alles, was er altijd en had twee rechterhanden", aldus Mevr. MUican. „Ik geloof wel dat ie zo af en toe nog eens terug komt om te helpen. Hij zal het wel niet helemaal kunnen la ten." De heer Ottespeer zelf denkt in ieder geval zijn tijd best te kunnen doorkomen. „Ik heb nu een motorbootje over kunnen sparen en daar maak ik tochtjes mee. Ik vis ook wel. En als het slecht weer is, heb ik genoeg werk in huis. Ik tim mer graag en ik ben lasser geweest en daar doe ik ook nog wel eens wat aan." Nooit heimwee gehad naar zijn geboorte plaats Krimpen a. d. Ussel? ,,Nou, ik vind het hier best leuk, maar een echte Leienaar wordt je natuurlijk nooit. Dat zin ge- rige van jullie zal ik nooit krijgen," Op de foto: de heer en mevr. Ottespeer nemen afscheid van een van de Stadsgehoorzaal-obers. Illllll BURGERLIJKE STAND D. Hoogstraten, goh 12 zei, R. van Denderen en M Mee, J, L. Schllthulr.en en E Geboren: Gabrlelle. dr.v. J. Schoulen en J, C. van de Diana Jannetje Anlhonette, c do Jong en J Vletter, Mr Hong, zn v. K. T. TJwa, 'er I Tlo. Corlne Hcndrlka, dr. Slerat en J. A van Frtichie cla Elsabeth, dr. v. B Haas C. O. Veldmeljer. OverledenC. Zwanenburg M. C. F. M. Sanders. i Har -an Kumprn, .1 FIh man en M Baloker. R Haj Mohtitr mud.en M .1 Stadt. F .1. H. Ha rln.-k en A, A. vim do Voorde. A. A Hillenbrand en .1. G. Monflls, C I ler Horst en H G. Kre», J. Ho J. F. Koning, F X .1 ,fl gers en H, W Joling K»rs™F 1. J Hendr'k Hu uk, J. L Mi F. Karstens, Tér onW J Schoenmaker, H. vun Meurs en M de Koning, J M. de Root) en N. 1 Kcgensburg, Serdlln en E. F. Rltter. A. Serlli en G.1, van den Burg. J. SJardl| en J. M S'nteur, E. Souhokn en F M vun Vnlderen. f Stout en van der Hoven, H. F Vegter en i C. J. Schijf, J Verwet) en I J. Lu W M Wlemer en I Y. den Ou- sien, W. van der Klaauw en J. A' (ADVERTENTIE) intermeubel onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Ivaasboor Het aantal deelnemers dat dit jaar aan de wedloop om de Gouden Kaasboor zal deelnemen heeft wederom alle records ge broken. Nog juist voor de slui tingsdatum heeft de 260ste Ne derlandse deelnemer zich voor het vijftiende Nationale Kaas- keurconcours 1974 aangemeld. Daarnaast zullen nog 35 Britten en 21 Belgen de strijd om deze gouden wisselprijs aanbinden. Elk najaar organ'seert de St'ch- ting Nederlands NoVonaal Kaaskeurconcours een interna- tinalr competitie in hr' keuren van Nederlandse kaassoorten met het doel om de \c h'e- kwaamheid van degenen, die betrokken zijn bif de kaaspro- duktie en handel te vergroten. Op uitnodiging van Het Neder lands Zuivelbureau nemen aan dit concours ook kaasimporteurs uit de ons omringende landen deel. Van tien anonieme kaas monsters moet iedere deelne mer het soort, de ouderdom, de geur en smaak en eventuele smaakafwijkingen bepalen. Het maximaal aantal punten dat be haald kan worden is 250; vorig Jaar liep de hoogste score van de winnaar op tot 236 punten. Behalve de hoofdprijs: De Gou den Kaasboor. worden door de Stichting NNKC nog een ver guld zilveren medaille voor de eerste prijswinnaar uitgeloofd en een zilveren en tien hron--n medailles voor respectievelijk een tweede en tien derde prijs- De Nederlandse deelnemers zullen op maandag 23 september in Amsterdam en Woerden met deze keurcompetitie van start gaat; de Britten komen donder dagmorgen 26 september in het Leidse Waaggebouw aan bod en de Belgen besluiten de strijd op vrijdagmorgen de 27e, eveneens in het Waaggebouw te Leiden, 's Middags rond vijf uur reikt Albert Mol in de Stadsgehoor zaal de prijzen uit, waarna door het Nederlands Zuivelbureau een lopend zujvelbuffet wordt De Waard Het werk aan de nieuwe riolerin gen in de Zijlsingel en de !>rl<-n- dende straten is nu zo ver ge- v^rc erd. dat het mo-el'ik is rie Wevershrug over de Zijlsingel met ingang van 23 september a.s. weer open te stellen voor alle verkeer. De bedrijven in De Waard zullen dan weer via deze brug en de Trompstraat bereikbaar zijn. Met ingang van dezelfde datum zal echter de Singelbrug bij het Utrechtseveer worden afgestoten, omdat men dan druk aan het werk is aan het gedeelte van de Zijlsingei tussen de Oosterdwarsstraat en de Rijnkade. Het gehele werk zal. onverwachte tegenslagen voorbehouden, naar verwachting rond kerstmis 1974 voltooid zijn. Toonkunst Het Leidse toonkunstorkes' hpeft in de figuur van René Vcrhc-ff uit Naordwi/k een nieuwe diri gent gevonden. De he:r Verhoff is mu-iekleraar op enkele- mid delbare scholen en is tevens di rigent van hel polltieffoor.' Die Haghe Sangers en de Amster damse Bachvcreniging. Daar naast heeft hij de muzikale lei ding van een jeugdorkest in Den Haag. Enige weken geleden leidde hij een internationaal jeugdorkest ón een festival in A vignon. Voor het komende seizoen heeft het Toonkunr,'orkest werken op het programma van 1. S. en .1. Chr. Bach, Telemann, Hündel en Buxtchude. De orkestleiding doet een beroep op goede ama teur strijkers en blazers om deel uit te maken van het or kest. Inlichtingen worden ver strekt door het secretariaat, Co- betstraat 51, tel. 31966. Autodieven In de nacht van woensdag op don derdag zijn op de, Haarlemmer straat vier Luxemburgers aa gehouden. 7,Ij reden daar in e auto, die tevoren in Amsterda was gestolen. Occasions De afdeling Leiden van de Bov- is van plan cm van donderd 10 tot en met zaterdag 12 okt ber weer een show van gebrw te auto's tó houden in de Groe oordhal. De wagens worden koop aangeboden d^c." na wordt aangenome~ vitaal dealers. Als het evenement doorgaat z Ion de openingstijden zijn: dt d-r-'r/g van 19 00 uur jol 22 uur. Vrijdag .van 10.00 uur 22.00 uurEn zaterdag van tot 18.00 uur.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3