J Bromfietshelm pas verplicht op 1 februari Crisis in Turkije: ontslag Ecevit Labour rekent op duidelijke meerderheid IRA-WRAAK TREFT TWEE RECHTERS amro bank gj Regenval bemoeilijkt werk Soedandetachement Niet meer uitstellen! Drie typen afgekeurd ONZEKERHEID OVER HOEVEELHEID GRAAN Mevrouwde Boer met uw spaarboekje. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) heeft de da tum waarop bromfietsers verplicht zijn een helm te dragen verschoven naar 1 februari 1975. Het lag eerst in de bedoeling die verplichting op 1 novem ber van dit jaar te laten ingaan. Een en ander blijkt uit de nota van de minister, naar aanlei ding van een nadere keuring van een groot aantal brom fietshelmen, door een speciale door de minister ingestelde commissie. Eerder hadden de ANWB en de Consumenten bond een onderzoek gepubli ceerd met als conclusie, dat 19 van de 20 onderzochte brom fietshelmen, voorzien van een officieel TNO-keur,-niet zouden voldoen aan de Nederlandse keuringseisen. Uit de nadere keuring blijkt echter dat het allersaai nogal meevalt- Drie van de 49 beoor deelde helmtypen voldoen niet aan de eisen. Deze drie typen zijn: Kangol Colt, met toela- tingsnummer V 333, Kangol met toelatingsnummer V 355 en Eurocap met toelatings nummer H 404. De drie typen vertegenwoordigen samen 3 pet. van de beoordeelde markt. Tien typen werden niet onder zocht, omdat er te weinig exemplaren beschikbaar wa ren. De minister vindt deze uit komst, hoewel aanmerkelijk gunstiger dan die van het ANWB- en Consumentenbond- onderzoek, toch onbevredigend- Hij wil op de kortst mogelijke termijn voor dit soort helmen een verkoopverbod instellen. Minister Westerterp zegt, dat nu uit het onderzoek is geble ken dat drie van de 49 beoor deelde helmtypen niet aan de eisen voldoen, dit op zichzelf nog geen beletsel hoeft te vor men om de ingangsdatum op 1 november van dit jaar te handhaven. Er doet zich ech ter een complicatie voor. Als gevolg van het onderzoek van ANWB en Consumenten bond is de import van helmen gestagneerd en de vraag er naar teruggelopen. Berekend is dat nog circa 650.000 helmen in de handel moeten worden ge bracht. wil elke bromfietser voorzien zijn van een goedge keurde helm. De geringe tijd die er nog rest tot 1 november om de markt zodanig te voor zien, dat iedereen een helm kan kopen èn de vertraging die zal ontstaan door een strakke hantering van de keu ringsplicht, dwingen de minis ter ertoe de datum van ingang van de verplichting tot het dragen van bromfietshelmen uit te stellen. In overleg met de RAI en met andere betrok kenen is deze datum nu be paald op 1 februari 1975. In een commentaar op de hel mennota zeggen ANWB en Consumentenbond dat zij van mening zijn dat het onderzoek naar de helmenkwaliteit diver se la.unes vertoont. Zo zou bv. onvoldoende gelet zijn op de bevestiging van de kinband- De twee organisaties hebben Inzage gehad van het onder zoekrapport, maar wijzen iede re verantwoordelijkheid voor de interpretatie van de cijfers af. Zij vinden niet dat deze re sultaten de resultaten van hun eigen onderzoek logenstraffen. Volgens hen mag, gelet op alle mogelijke eisen die aan een goede helm gesteld kunnen worden, slechts 20 procent van de beoordeelde helmen volko men terecht het NL-keurmerk voeren. De Nederlandse fabrikanten en importeurs van bromfietshel men, verenigd in de RAI, zien in het rapport van de onder zoekcommissie hun mening be vestigd dat het publiek alle vertrouwen kan hebben in goedgekeurde helmen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse socialisti sche partij heeft gisteravond haar verkiezingsmanifest gepu bliceerd, waarvan de voornaam ste punten al geruimte tijd be kend waren: de strijd tegen de inflatie, nog meer grote indus trieën moeten genationaliseerd worden, een zogenaamd sociaal contract tussen de vakbonden en de regering in plaats van een wettelijke loonstop en bete re pensioenen, regeringshulp voor wie een huis wil kopen en de belofte van een volksraadple ging over het Britse lidmaat schap van de EEG. Volgëhs het socialistische verkie zingsmanifest staat Groot-Brit- tannië voor zijn grootste crisis sinds de tweede wereldoorlog. De crisis is des te ernstiger, omdat ze zich afspeelt tegen een achtergrond van onafgebro ken onrust in de wereld. Op dat gebied zijn de Britse socialisten het eens met hun politieke te genstanders: Niemand heeft een gemakkelijke tijd voor de boeg, Groot-Brittanië zal nog minstens drie jaar worstelen met econo mische en financiële problemen. De Britse socialisten proberen zich ervan te overtuigen dat hun verkiezingsprogramma het land weer eensgezind kan ma ken. Partijvoorzitter James Cal- laghan verklaarde, dat in tegen stelling met de conservatieven Labour een toonbeeld is van roerende eensgezindheid. Labour streeft naar een duidelijk afgetekende parlementaire meerderheid. De mogelijkheid van 'n coalitie wijst ze overmoe dig af. Vandaag maken de li beralen hun verkiezingsmanifest wereldkundig. Daarna is het wachten op een communique van Downing Street 10 over de ontbinding van het parlement en de datum van de verkiezin gen, die volgens de meeste poli tieke waarnemers 10 oktober zal zijn. Als de socialisten dan overwinnen, zullen zij nog geen jaar later een referendum uit schrijven over Groot Brittan- nië's toetrdüng tot de EEG, waarvan de uitslag bindend zal zijn voor de regering. De Westduitse kanselier Helmut Schmidt (2de van links) en de Russische minister van buiten landse zaken Gromiko (2de van rechts) tijdens een uiterst geani meerd gesprek in Bonn, waarbij ook de Duitse minister van bui tenlandse zaken Genscher (ge heel links) aanwezig is. In het midden twee tolken. Na afloop werd bekend dat Schmidt in de laatste dagen van oktober zijn eerste bezoek als Duitse kanse lier aan Moskou zal brengen. Toeristen belasting ««reldiagerij" ARNHEM (ANP) De recrea tie-ondernemers in Nederland zij ongerust over de steeds gro ter wordende onduidelijkhe-'d rond de toeristenbelasting. Re- cron, de organisatie van de re- creatie-ondernemers waarbij het grootste deel van de campings is aangesloten, meent dat de oorzaak van de onduidelijkheid moet worden gezocht bij de overheid, die de tarievenver- warring in de hand zou werken. Recreatie-ondernemers worden gedwongen als belastingontvan gers op te treden. Door de „geldjagerij" van de overheid prijst Nederland zich toeristisch uit de markt. De ondernemer zwijgt in de meeste gevallen, omdat hij te afhankelijk is van de gemeente om zich een felle discussie te kunnen veroorloven. Het congres van de Recron in november zal daarom zijn ge wijd aan deze toeristen-belas ting onder het motto „Maakt de overheid de recreatie onbetaal baar?". Bomaanslag verijdeld TEL AVIV (RTR) In een druk-, ke supermarkt in da Israëlische stad Tel Aviv heeft een veilig heidsagent gisteren een bom ge vonden in de boodschappentas van twee Arabieren. Tien minu ten later zou de bom zijn afge gaan. De agent waarschuwde de winkelende menigte zich snel uit de voeten te maken en maakte het ontstekingsmecha nisme onschadelijk. LONDEN Twee vooraanstaan de katholieke Noord-Ierse juris ten, rechter Rory Conaghan en politierechter Martin McBimey, ziin gistermorgen in Belfast meedogenloos „trechtgesteld", door leden van de voorlopige IRA, die hen thuis kwamen doodschieten. Een schoonzuster van McBirney stierf later aan een beroerte, toen zij op de hoogte gebracht was van de moord. De voorlopige IRA deelde later mee, dat zij beide slachtoffers beschouwde als „onderdelen van de Britse oorlogsmachine". De republikeinse verzetsorganisatie had hen geruime tijd geleden al gewaarschuwd, dat hun bedrij vigheid ernstige gevolgen kon hebben. De voorlopige IRA heeft op brutale wijze wraak ge nomen, omdat de rechter Co naghan en Birney taltijke repu blikeinse terroristen streng ge straft hadden. De noord-Ierse rechters werden bijna op hetzelfde ogenblik ver moord in ver van elkaar verwij derde delen van Belfast. Rech ter Rory Conaghan, op de voet gevolgd door zijn 8-jarig doch tertje, ging de voordeur open maken toen er aangebeld was. De onbekende bezoeker haalde een revolver tevoorschijn en schoot hem van op korte af stand in het hart. In een andere wijk van de stad werd aange beld op het moment dat politie rechter McBirney het ontbijt klaarmaakte. Zijn vrouw en zoon waren nog boven. De on verwachte bezoekers drongen McBimey's keuken binnen en schoten hem in de hals en in de zij. RORY CONAGHAN MARTIN MCBIRNEY In de Spaanse stad San Sebastian Is zaterdag een internationaal j filmfestival geopend met de j film „lil Viaggio". De twee ster- ren in-de film, Sophia Loren en 1 Richard Burton, woonden de voorstelling bij. ANKARA, (UPI) Ernstige moeilijkheden tussen de coali tiepartners in de Turkse rege ring hebben premier Bulent Ecevit doen besluiten tot aftre den. Het ontslag van de premier betekent het einde van de wan kele coalitie tussen zijn links georiënteerde Republikeinse Volkspartij en de conservatieve Nationale Reddingspartij van vice-premier Necmettin Erba kan. De regering was in januari van dit jaar gevormd en be schikte over 233 van de 450 ze tels in het parlement. Al in mei zag de regering zich voor een ernstige crisis ge plaatst, toen een groot aantal afgevaardigden van de Nationa le Reddingspartij zich uitsprak tegen het voorstel om enkele duizenden politieke gevangenen in vrijheid te stellen. Dit was volgens de partij van Ecevit te gen de bij de kabinetsformatie gemaakte afsprnak. Ecevit had het herstel van de vrijheid van meningsuiting en de vrijlating van de gevangenen vorig jaar tot inzet van de verkiezingen gemaakt. Het amnestievoorstel werd door het parlement slechts aanvaard in zoverre het betrek king had op gewone gevange- De crisis sleepte zich voort tot de J militaire operatie op Cyprus, die de populariteit van Ecevjt snel deed stijgen. De partij van Nationale Redding betwistte Ecevit evenwel de eer en ver klaarde openlijk dat de minis- j ters van de Republikeinse Volkspartij tegen de interventie op Cyprus waren geweest. Ecevit heeft gisteren verklaard dat de beste oplossing ligt in nieuwe verkiezingen, waarna de vorming van een nieuwe rege ring veel eenvoudiger zal zijn. Hij heeft hiervoor, naar zijn zeggen, al toestemming gekre gen van president Fahri Koro- turk. Haig tot commandant van NAVO benoemd BRUSSEL (Rtr./UPI) - De Noord- atlantische-Verdragsorganisatie (NAVO) heeft op verzoek van president Ford de Ameri kaanse generaal Alexander M. Haig (49) benoemd tot opperbe velhebber van de NAVO-strljd- krachten ln Europa. Dit heeft een woordvoerder van de orga nisatie gisteren in Brussel be kendgemaakt. Haig zal zijn landgenoot generaal Andrew J. Goodpaster (59) opvolgen. Haig, een vier-sterrengeneraal van het leger, kwam vorig jaar tijdens het hoogtepunt van het Watergate-schandaal aan het hoofd van de staf van het Witte Huis. Daarvoor was hij verbon den geweest aan de staf van Henry Kissinger. Toen deze de voornaamste raadsman van pre sident Nixon was op het gebied van buitenlandse zaken en vei ligheid. Na het aftreden van Nixon op 9 augustus jl. bleef Haig stafchef van het Witte Huis. Zijn benoeming tot hoofd van de NAVO-strijdkrachten in Europa kwam, nadat alle leden van de NAVO zich er mee akkoord hadden verklaard. Volgens de bekendmaking in Brussel had president Ford de NAVO ge vraagd Goodpaster te ontheffen van zijn taak. Deze generaal was op 12 maart 1969 op zijn NAVO-post benoemd. Haig was in juni 1973 Bob Halde- man opgevolgd als stafchef van het Witte Huis. Zijn rol was be langrijker dan die van zijn voorganger die wegens zijn aan deel in het Watergate-schandaal het veld had moeten ruimen. Haig kreeg naarmate de ver wikkelingen als gevolg van dit schandaal de president meer bezig gingen houden, een steeds belangrijker rol te vervullen. Hij zou op een gegeven moment Nixon er toe gebracht hebben twee bandopnamen betreffende de Watergate-zaak af te staan, die de president verder in moei lijkheden brachten. Als militair heeft Haig een snelle carrière gemaakt. Hij diende in Korea en Vietnam. Toen hij tot onderstafchef van het leger werd benoemd, passeerde hij 240 generaals die meer dienst jaren hadden. Bedrijfsfonds voor de pers opgericht DEN HAAG (ANP) Gister middag is officieel opgericht de stichting bedrlj/sfonds voor de pers. Deze stichting heeft tot taak minister Van Doorn van CRM te adviseren over aanvra gen van persorganen tot finan ciële steunverlening In de vorm van kredieten en kredietfacili teiten. De eerste aanvragen, welke het bestuur van de stichting gaat behandelen, zijn afkomstig van de weekbladen Haagse Post, Nieuwe Linie en Groene Am sterdammer. De bestuursleden van de stichting zullen binnenkort door minister Van Doorn worden benoemd. Uit de statuten blijkt, dat het bestuur aan de bewindsmon een advies geeft over de kredietaan vraag. De beslissing over de aanvraag berust bij de minister van CRM. Het bedrijfsfonds voor de pers wordt financieel gevoed door de heffing van vijf pet. op de Ster reclame: Momenteel bedraagt het saldo van het fonds 15 miljoen. Het fonds werkt reeds enige tijd, o.a. ten behoeve van De Tijd. fADVERTENTIEI ■BBKBR "1 li;- .ii: EL FASHER (ANP) De factor onzekerheid blijft een overheersende rol spelen bij het werk van het Nederlands Soedandetachement. Niemand schijnt te weten hoe groot de werkelijke hoeveelheid dura (graan) is in deze provin cie. De meest uiteenlopende schattingen worden gemaakt. Twijfelachtig is ock in feite ieder transport, want na iede re plotselinge regenval worden de routes herschapen in modderpoelen. De regentijd is nog altijd niet voorbij. „Net Nederland", zo luidt het ironisch. Vanaf vandaag kunnen zich nieuwe problemen voordoen. Voor ruim 50 procent van de Soedanezen begint dan de Ramadan, de vier weken durende vastenperiode. Tussen zonsopgang en -onder- Kllihip"! I 'Ï1ÏE,::r'HIiHPIÏIlllSUlüi!!IBIPi':!;!!: gang mag er niets gegeten en gedronken worden. Ve'en raken daar door verzwakt, er zijn dan veel zieken, en zelfs vallen er doden. Ne derlanders lopen de kans. dat ze nu hun beladen truck* in de klei nere plaatsen zelf moeten lossen, omdat de sjouwers niet werken. De indrukken van de Nederlanders na ruim drie weken voedseldistri buties zijn over het algen1 n we! p hoe-ze', --eraen toc.i wat anders had verwr cht. „Het werk op zich is goed. maar is het ook nuttig?", zo vraagt chauffeur Joop de Jager '21) pe'egerd in N'un- speet. zich af. D '.plith ;e Coi Jan. He< probleem dat er hier te veel te eten is". „Een mooie "afsluiting \an mijn diensttijd". nelijk wat van. gezien zijn verworven bijnaam „smaakmaker". De 33-jarLge I. Arnold van Haver uit Barneveld zit als verbindings man iedere dag achter de radiotelegrafische apparatuur. „De ver binding El Fasher Den Haag is goed, maar het contact tussen ons en het convooi zodra dit op pad is valt al na 40 km weg". Majoor P. A. Helmholt. de commandant, vindt het moeilijk nu al een oordeel te geven. „De tijd gaat erg snel en aanvankelijk waren ei in de opbouwfase veel moeilijkheden en misverstanden. In het begin was er bijvoorbeeld wei shag maar de v.oeitjes omb:aken, geen lo.- le.pap er, wel een bakoven maar geen 4-adcr ti dtis'u tkab I on 1 een telmachine die niet kon tellen. Nu draait het allemaal redelijk aldus de majoor. Toch kan u t ue a. 'ie !n n he' k mp d d B de hulp van de Nederlandse mi'.i airen in Soedan tot twee maanden beperkt zal blijven. Het was de bedoeling dat er na twee maunder wat de uiterste term.jn is waarbinnen met volle inzet kan wor- j den gewerkt een nieuwe lichting vrijwilligjrs naar Soedan zou gaan. Bij de Amro Bank krijgt u 2% méér op 'tnieuwe Spaar PlusBoekje. Ofwel 7 i%.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7