Nieuw Jenaplanschool feestelijk in gebruik Stempel drukken op leerlingen van BLO-school geeft geen pas Lindehoeve: 2000 bezoekers per week .fllEflWÏ SCBOOjjï De zomer buiten" Voor de eerste keer oecumenische dienst in Katwijk aan Zee PAGINA 5 G. Schellevis afgetreden als voorzitter Randstad sport Van onze correspondent VOORSCHOTEN De Voorscho- tense voetbalvereniging Rand stad Sport heeft een bijzonder succesvol verenigingsjaar ach ter de rug. Het eerste zonda gelftal promoveerde naar de 2de klas KNVB en ook het eer ste zaterdagelftal zag kans om de onderafdeling te verlaten en keerde terug naar de 4de klas KNVB. Daarnaast heeft de ver eniging kans gezien om een prachtige accommodatie te rea liseren op het nieuwe sportvel- denco plex Adegeest. Naast deze voor een sportvereniging plezierige zaken moest de leden vergadering het gisteravond ac cepteren dat voorzitter G. Schellevis na vijf jaar voorzitter te zijn geweest wegens drukke werkzaamheden zijn funktie neerlegde. Piet Weduwer sprak namens het 1 bestuur de scheidende voorzitter toe. Hij weet uit ervaring hoe moeilijk het is om voorzitter te zijn en hij betwij felde het of Randstadsport nog ooit een man als Gerrit Schelle vis zou krijgen. „Op het oog heeft de scheidende voorïitter de wind in de zeilen gehad, maar vergeten wordt te gauw dat het Schellevis is geweest, die o.a. de moeilijkheden tussen de zondag en de zaterdagafde ling heeft opgelost. Schellevis was voor 110% voorzitter en het is begrijpelijk dat hij thans Randstadsport als voorzitter verlaat, omdat deze funktie in strijd komt met zijn dagelijkse werkzaamheden en bovendien het gezinsleven kan schaden". Blij was de heer Weduwer dat de oud-voorzitter bereid was om toch nog een leidinggevende taak te behouden binnen de ver eniging. Als dank kreeg de ver trekkende voorzitter een fotoal bum met foto's van het 40-jarig jubileum van Randstadsport. Tot opvolger werd gekozen de heer H. de Jong, die al enige maanden ingewerkt is door de heer Schellevis. Tot vice-voorzit- ter werd gekozen de heer B. van Dinten. De gouden clubspeld werd uitge reikt aan de heer I. Romijn (40-jaar lid), de zilveren speld aan de heren F- de Groot, W. den Hollander en C. Broere (25 jaar lid). Aan het slot van de vergadering kon de nieuwe voorzitter De Jong direct in funktie treden bij het toekennen van het lidmaat schap van verdienste aan de he ren. G. Schellevis en H. Brink man. Met het uitdelen van her inneringspenningen aan een groot aantal leden als dank voor het slage van allerlei fi nanciële acties werd de jaarver gadering gesloten. Voorschoten Het Voorschotense Jongerencentrum „De Lindehoe ve" wordt gemiddeld per week bezocht door tweeduizend jonge ren. Van deze jongeren is de ge middelde leeftijd van de jongens 18 jaar en van de meisjes 18 jaar. Ruim 72% van de bezoe kers zijn jongens. De Lindehoe ve wordt drukker bezocht door schoolgaande dan door werken de jongeren, 75% Is schoolgaand en 25% werkend. Ongeveer 2/3 deel van de bezoekers komen uit Voorschoten en meer dan de helft van de bezoekers komen 3 Het resultaat werd afgelopen maal of meer per week. Dat alles blijkt uit de enquete die in de 2de helft van de maand augustus is gehouden onder de bezoekers van „De Lindehoe ve". De enquete zal nog verder uitgewerkt worden. weekeinde door de vaste mede werkers van „De Lindehoeve" besproken tijdens de viering Hoewel de bezoekcijfers gunstig het eenjarig bestaan „De Lindehoeve". Daarom was de boerderij het weekeinde ge sloten en kon men de medewer kers vinden in het jeugdcen- zijn, is de vaste staf nog niet geheel tevreden. Er zijn fouten gemaakt en omstandigheden ge weest dat het allemaal moeilijk ging. De zelfkritiek was dit weekeinde groot en de nieuwe ideeën zorgen voor een goede start van het tweede jaar. Afge rekend kon dit afgelopen jaar in ieder geval al worden met de veronderstelling dat „De Linde hoeve" niet in de belangstelling van de jeugd en jongeren zou staan. De leerlingen van de Jenaplan school in Oegstgeest hebben gis teren feest gevierd. Eindelijk konden ze de sprong maken van het oude Rijnlands Lyceum aan de M. H. Tromplaan naar het nieuwe, permanente gebouw aande Lange Voort. Vorige week had de jeugd twee dagen vrijaf, want de verhuizer stond voor de deur en daarom was n moeilijke zaak. zij kennis met de nieuwe buren. met waterstof gevulde ballonnen. Er werden meer dan 400 bekers opgelaten door 40 kinderen van limonade uitgeschonken. Hoog- beide scholen, tepunt was een grote ballonop- Overigens is het complex nog niet stijging. Tegen half vier verhief voor de volle honderd procent zich een kleurrijke „wolk" van voltooid. Het buitenwerk moet nog verder afgerond worden en zo ongeveer tegen de herfstva kantie (in oktober) zal het ge bouw en alles wat daarbij be hoort officieel in gebruik geno men worden. Het schoolteam en een groot aantal ouders hebben menig zweetdruppeltje moeten laten voordat de nieuwe lokalen wa ren ingericht. Maar gisteren morgen werd „écht" afscheid genomen van het oude, houten gebouw. Mét éen pierement en veel vlagvertoon. De kinderen gingen in optocht, met versierde fietsen, steppen en zelfs een „bakfiets-praalwa gen" naar de Lange Voort, waar een draaiorgel de feest vreugde verhoogde. Iedereen was dol enthousiast, hetgeen niet te verwonderen valt, want de nieuwe school is voorzien van de modernste snufjes. Ook de jeugd van de naastgelegen openbare basisschool ..De Springplank" deelde in de pret. Tijdens de middaguren maakten V LEIDSCHENDAM Leidschendamse kinderen hebben het onedrwerp „de zomer buiten" van de door de Plantsoenwacht georganiseerde tekenwedstrijd in talloze variaties uitgewerkt. In de leeftijd van 8 tot en met 10 jaar kreeg Ingrid Tirion van de jury de eerste prijs. Fabienne Marchau kreeg de tweede, Monique Halverhout en Caspar Danieëls de derde prijs en Doortje Laverman kreeg een troostprijs. Bij de groep in de leeftijd van 11 en 12 jaar kreeg Mignon de Lange de eerste en Frank Ooms de tweede prijs. Alle tekeningen zullen worden bewonderd op de plantententoonstel ling van de Plantsoenwacht die in de aula van de school met de bij bel aan de Dobbel aan wordt gehouden. Zondag 29 september worden de prijzen uitgereikt tegelijk met die van de ingezonden planten die ook allemaal aan de Dobbelaan te zien zullen zijn. Kinderen die kijkdozen over hetzelfde onderwerp hebben gemaakt of nog willen maken kunnen die woensdagmiddag 25 september tussen 2 en 4 uur in dezelfde school inleveren. De tentoonstelling is donder dag 26 september open van 16.30 uur tot 22 uur, vrijdag van 16 tot 21 uur, zaterdag van 11 tot 21 uur en zondag van 13 tot 17 uur. Van onze correspondent KATWIJK AAN ZEE Zondag wordt in Katwijk aan Zee voor het eerst een oecumenische dienst gehouden. De leiding van deze dienst, die om twaalf uur begint In de Triumfatorkerk, is in handen van pastoor Raadschelder en dominee Elderman. Het initiatief voor het houden van een dergelijke dienst is uitgegaan van een aantal Katwijkers dat geregeld de ecclesiadiensten van de studen tenparochie in Leiden bezoekt. Zij gaan ervan uit dat er in Katwijk ruimte moet komen voor de wat meer vooruitstrevend georiënteerde ge lovigen. Plannen om tot een gemeente van deze mensen te komen zijn er nog niet. Daarvoor is het aantal te klein en blijken de mensen die er bij betrokken zijn toch nog te veel affiniteit te hebben met hun oude kerken. Vandaar dat dc oecumenische diensten voorlopig incidenteel zul len ziijn. Om kerkrechtelijke moeilijkheden te voorkomen wordt er geen eucharistie- of avondmaalviering gehouden, maar heeft men gekozen voor eer zg. agapè-maaltijd. Dat is een gebeurtenis die nog berust op gewoonten van de eerste christe nen. een maaltijd waarbij men zelf de gaver meebrengt. De liturgie van de dienst wordt ver zorgd door dominee Elderman, de preek door pastoor Raadschelder. Van onze correspondent KATWIJK Het Buitengewoon Lager Onderwijs in Katwijk komt de komende dagen wat meer dan gewoonlijk in de be langstelling te staan. De oor zaak daarvan is dat drie mede werkers aan deze vorm van on derwijs binnenkort jubileren. Mej. Van Asten en de heer Lut- gendorff zijn vijfentwintig jaar bij het BLO in Katwijk werk zaam en de heer Scherpenzeel gaat het feit gedenken dat hij een kwart eeuw hoofd van de school is. Met hem spraken wil over dit onderwijs dat erop ge richt is kinderen die, om de een of andere reden moeite hebben met het volgen van de lessen in het gewone basisonderwijs, toch „maatschappelijk acceptabel" te maken. „Wij besteden veel aandacht aan handenarbeid. Vooral aan de praktische kant daarvan en re latief weinig aan de theoreti sche. Wij leren hun een aantal vaardigheden die ze nodig heb ben om later mee te kunnen doen". Een aantal voorbeelden daarvan werden tijdens het gesprek ge'everd. Op een gege ven moment dienden zich drie meisjes aan, gewapend met schoonmaakspullen, die van plan waren de kamer van het hoofd der school een goede beurt te gaan geven. Omdat dat nier. zo gelegen kwam werden zij venvezen naar een belen dend vertrek. Even later kreeg Scherpenzeel een leerling aan de telefoon die verderop in het gebouw bezig was zich de hand zame kunst van het telefoneren machtig te maken. In een hoek van de kamer stond een «olide- ogend kastje dat door de leerlin gen van de Zonneb'opmschjol vervaardigd bleek te zijn Scherpenzeel geeft zelf nog een paar voorbeelden van wat er op zijn school gedaan woidt. „lede- Vernielingen aangebracht aan auto's in Voorhout Van onze correspondent VOORHOUT Het afgelopen weekeinde zijn in Voorhout op grote schaal vernielingen aange bracht aan langs de straat ge- parkeerue auto's Van tul van wagens werden de banden door gesneden, antennes afgebroken en spiegels vernield. De politie heeit nog geen spoor van de da ders. VOORHOUT In de gemeente Voorhout wordt momenteel een actie gehouden om de trottoirs te vrijwaren vun honden uitwerpse len. In tal van straten zijn te gels aangebracht met als teks: „Bah, poep niet op de stoep!" Een aantal Voorhoutse winke liers heeft een sticker met de zelfde tekst op hun etalage-ruit geplakt. Ook zij hebben er schoom genoeg van. VOORHOUT— De voetbalvereni ging Foreholte organised t een klaverjascompetitie voor alle in woners van Voorhout. Leidschendamse KVP kiest een nieuw bestuur Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Op de KVP- vergadering die woensdag 18 september om 20.30 uur zal ge houden worden in het zaaltji aan de Kerstraat zal zoals ge woonlijk na de gemeenteraads verkiezingen een nieuw be stuur worden gekozen. Mevrouw S. Machiels en de herer J.J.Meijer en L.Boeiers steller zich herkiesbaar. Voor een be stuursfunctie worden verder kan didaat gesteld de heren A.M. vun der Laan en H.P.M.Willebrands Een kandiaat voor het voorzit terschap, de huidige voorziltet drs. A.C. van den Berg stelt zich niet herkiesbaar, is nog niet ge vonden. Op de bijeenkomst wordt verdet een kort rondetafel-gesprek ge> houden over zaken als de tol stand te brengen bestuurlijk! organisatie op CDA-niveau ir Leidschendam. die voor eer consolidatie van hel door het be stuur genoemde fraaie CDA-ver kiezingsresulaut mede van graai belang is. Brand in hooischuur Noordwijk Gistermiddag ont stond brand in een schuur, staande in een weiland langs de Herenweg. waarin ongeveei tweehonderd balen hooi lager opgeslagen. De brandweer haal de de hoop uit elkaar en tracht te met water de smeulende ba len te doven. Een gedeelte van het hooi ging verloren. De scha de aan verbrand en doorweekt hooi bedraagt enkele honderden guldens. De eigenaar, de heel Van Rijn is niet verkzekerd. Vermoedelijk hebben kindereo met vuur gespeeld. oorlog meer aandacht aan het onderwijs ging schenken, het ni- j veau ging verhogen, werd he* verschil merkbaar en werd de behoefte aan dit onderwijs gro- j ter". Op het ogenblik volgen 165 kinde ren in Katwijk het BLO-onder- wijs. Bij het begin daarvan, in 1947, wnren dat ct nog maar vpertig. Hoe groo* de toeloop is hn"fi voer een groot dec' van de' leiding van de basisscholen ,1'jk hos snel dl, bereid NOORDWIJK - De Noordwllk,, Haarspray op het kruispunt gen zelf eten gekookt. De inko pen laten we ze zelf ook doen, ze moeten dan ook meteen betalen, zodat ze met geld leren om gaan. Ik heb het eens een keer gehad dat ik een kind met hon derd gulden op pad gestuurd heb om een rekening *.e betalen. De dag daarna kwam de vader van die jongen bij me en die „hoe heb je dat nu kunnen doen. als ik hem twee kwartjes mee gaf. verliest hij die nog". Waarop ik zei „maak je maar niet ongerust, die honderd gul den van mij verliest ie echt Emai-ciparie Overigens wordt er aan de Piet Heinplein ook het een en ander aan de emancipatie-idee Re" daan. Mannelijke leerlingen les, terwijl er voor de meisjes word' aen moeilijk tot zeer lesuren uitgetrokken zijn voor moeilijke leerlingen, het bemachtigen van technische vaardigheden als het verleren JeU"dlooil kraan of het repareren van stekkers. Wat het niveau Men rekent erop dat de opname van de werkzaamheden betreft Van leerlingen van het BLO in Feit is dat. als zegt Scherpenzeel: het productieproces ook in de toekomst in dezelfde mate zal plaatshebben dan tot nu toe het geval is, hoewel men met de in voering van het jeugdloon mis schien enige moei'ijkheden ver wacht „Tot nu toe was het zo dat een jongen die bijvoorbeeld als leerUrg in een garage g!ng werken daar de eerste tijd riet I kgeld hier geen liefdadige instelling". Maar d*ar staat tegenover dat andere jongelui net zo goed nog veel moeten leren, zodat er wat dat betreft weinig verschil is". re dag wordt er door de leerlin- krijgen een uur in de week kook- „Wij proberen te verwezenlijken dat onze leerlingen als ze in een bedrijf komen iets beter uit de voeten kunnen dan de mensen die van een gewone school ko men. zodat de aanpassing in een bedrijf gemakkelijke" ver loopt". Op dit moment is 95 pro- cent van de leerl ngen die het BLO in Katwijk gevolgd hebben werkzaam in het gewone be drijfsleven. De rest werkt op de socia'e werkplaats. Dat zijn dan vooral leerlingen van de An- dreasschool aan de Comman deurslaan waar les gegeven eenmaal aan de slag is, weinig of geen pro blemen zijn met de leerllncn van Buitengewoon Lager Onder wijs dat er zelden een van hpn in aanraking komt m«*t d-» Sigh ting Pedagogische Zorg Rijn streek, die voor een pventurie bceMdin" van de kinderen n-i he- door'open van de school z"rnt. F-m andere olf'r»» ven "g. Dcf zal iChoe" 'Ogen een een bep I' -n moet gaan verdienen, erwijl hij dat nog niet waard is en dan heb je kans dat zo'n baas gaat zeggen: „daar beg'n ik niet aan, we zijn „D-t is erg belnngriik. Ja. Irt,'er mens heeft er recht op zo tus sen z'n twintigste en vijfentwin tigste jaar zelfstandig te gaan wonen. Dat zat er voor sommi ge van deze mensen niet 'n- Dan kreeg je situaties dat het leven van ouders van zeventig jaar nog helemaal bepaald werd door het feit dat hun kind nog steeds thuis woonde. Dat is nie' altijd goed, daarom is zo'n ge zinsvervangend tehuis een goe de zaak die om herhaling vraagt eigenlijk". Groei >e beiangstHI ng van d- maat- voor r>e- en die het L' doorlop-m hebben is eon r *- gisch gevolg van c'? lm d'" ;i t o dnrwij na de c heeft d iorgoniankt. „Vroeger vielen deze kinderen niet op omdat er zoveel leerlin gen waren die nier mee konden komen. Maar toen men na de Is een kind te verwijzen naar hef bt o als blijkt dn' hef moei te heeft met het gewone onder- wils. Daarb'j speelt het eigen leerlingenaantal een rol, hoe meer leerlingen, hoe meer on derwijzers. hoe meer facilitei ten, hoe meer aanzier. Scher penzeel zegt over deze kwestie nie' te klagen te hebben. „Hoe wel er scholen zijn die ze'den of nooit een kind aanmelden". Kortzichtig Scherpenzeel bestrijdt de opvat ting dat dat zou gebeuren nm de ze. stigmatisering te voorko men Om. met andere woorden, te voorkomen dat kinderen een bepaald stempel zouden krijgen als 7* op een BLO-school ge weest zouden zijn. „Dnt Is een k«rt-lrhM»»e visie. Zo'n kind kan hier leren hoe het z'n weg kan vinden in de maatschappli. ter wijl het In het gewone onderwlls niet nlleen ni"ts zou leren maar ook nog ongelukkig zou zijn". Pnve-d'en wrden deze k'nderen berifst normaal geaccepteero politic kreeg gisteren te maken met een haarspruy-puzzel. Op de melding, dat er een aanrij ding was gebeurd op het kruis punt Gooweg-Van de Mortel straat, rukte een patrouille uil om poolshoogte te nemen. In plaats van beschadigde auto's troffen de politiemannen 6p hel kruispunt een drietal kratten aan, alle gevuld met bussen haar- kerhout en daar trof men dl chauffeur van de wagen, waar mede de kratten waren ver voer!. Door bekende oorzaal was een zijdeur van de vrach tauto open geraakt en daardooi konden de kratten op de wej vallen. Kapelaan Mastwijk uit De Zilk wordt pastor in Katwijk a.d. Rijn o~V "lef dan f h-*t ziin precies de- dat je hier mensen helpt die zinder d'e hulp later nrsschien In de verdrukking zouden ko men". KATWIJK AAN DEN PIJN Al p.- Ir,er van rector Nijs, die o 1 ,ber naar Rotterdam vei trekt, is tot pastor in Ka'wiJ a.d. R:in benoemd de hee Mastwijk uit De Zilk. Hij wq daar tot nu toe kapelaan D heer Mastwijk zal half oktobe in Katwijk beginnen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5