JohanMaasbach sympathie bij de wekt KRO Gravin van Hong Kong" Chaplin's laatste film TROS zou omroepverkiezingen winnen TELEVISIE VANAVOND IB TELEVISIE WOENSDAG RADIO VANAVOND TERUGBLIK LEIDSE COURANT (Van onze radio- en tv-redac- tie) HILVERSUM Beang «tigend enfascinerend is de kwalita tief zeer goede documentaire „Al is het de paus" die KRO- regisseuse Marga Kerklaan over de evangelist Johan Maasbach maakte. Beangsti gend, omdat de film die van avond wordt uitgezonden, heel duidelijk laat zien dat één man voor een massa-hys- terie kon zorgen. Fascineren- d,omdat die man zijn bijzon dere uitstraling zo positief ex ploiteert. Johan Maasbach is een .'lim ine, al of niet integere evange list, die aan wie het maar wil horen de blijde boodschap verkondigt. Maasbach is geraf fineerd. Hij weet hoe hij zijn handel moet „verkopen". Zijn trucs lijken erg doorzichtig. Het is dan ook nogal vreemd waarom juist de KRO een film uitzendt die van het begin tot het eind propaganda is voor Johan Maasbach. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat vele wat labiele mensen die in een crisis zitten wat betreft hun eigen kerk, naar aanleiding van deze film zul len besluiten voortaan naar Maasbach te gaan. Je kan je, afvragen of het de taak is van de KRO de mensen die het moeilijk hebben met hun ge loof naar elders te verwijzen. Dat doet Marga Kerklaan en ze staat er volledig achter. Ze zegt: „In de film zie je en ik heb het zelf meegemaakt dat mensen echt gelukkig zijn bij Maasbach. Door hem is het gebruik van valium en librium met kilo's teruggelo pen. Het is duidelijk dat de geestelijk wat zwakkeren het moeilijk hebben. Moet ik ze dan weerhouden ergens an ders hun geluk te zoeken? Moet ik zeggen: foei Maa .-ba ch, jij maakt mensen blij? Dat zou wel wat erg hovaardig zijn. Bovendien is „Al is het' de paus" naar mijn mening geen anti-reclame voor onze eigen kerk. Bij Johan Maas bach komen mensen van alle gezindten. Maasbach raadt de mensen zelfs aan bij hun kerk te blijven." Broeder Maasbach is een schilderachtige figuur onder de evangelisten in ons land. Hij is een selfmade-man. Op zijn negende jaar liep hij al met het Leger des Heils mee. Hij voelde zich door God ge roepen toen hij als koksmaat ging varen. In Amerika kwam hij in aanraking met de zoge naamde volle of vrije evange- liegroepen, samengevat onder de naam „Nieuwe Pinksterbe weging". Het is een beweging, waarbij de accenten liggen op vrijheid en geloof in de Heilige Geest.' In 1953 begon Maasbach met een evangelisatietent het land af te reizen bijgestaan door zijn vrouw die eenzelfde roe ping voelt. Maasbachs ster be gon pas goed te rijzen toen hij in 1958 als tolk optrad voor de Amerikaanse gebedsgenezer Osborn. Nu staat Maasbach aan het hoofd van een bloeiend en zich gestadig uit breidend zendingsbedrijf met bijkantoren in Amerika, Indo nesië en Suriname. IVaasbach zegt 300.000 sympa thisanten te hebben. Op de wekelijkse bijeenkomsten in de twaalf Nederlandse ge meenten komen ongeveer 3000 mensen bij elkaar. Hij houdt regelmatig grote campagnes, niet alleen in Nederland maar ook in andere Europese lan den, India, Indonesië en de Phillippijnen. Broeder Maasbach neemt de bijbel letterlijk en maakt zich zorgen over geld. Hij legt het als volgt uit: „De Heer zegt: ik zorg voor je. Hij liegt nooit." Geld is voor zijn werk altijd gekomen. Het hoofdkantoor in Den Haag is gevestigd in de voormalige bioscoop Capitol. Toen hij een optie nam op het gebouw, bezat hij geen cent Binnen enkele weken had hij de 300.000 gulden die nodig waren voor de eerste aanbeta ling, bij elkaar. Er was een miljoen met deze aankoop ge moeid. IVaasbachs kantoor is uitge rust met een studio, waar ra dio-uitzendingen worden opge nomen voor Radio Luxem burg. (wekelijks op zondag) en voor Suriname. In de kelder heeft hij een drukkerij waar behalve het maandblad Nieuw Leven (een een oplage van 120.000 voor Nederland, Indo nesië en Amerika) wordt ver vaardigd. Alles wordt bekos tigd uit giften. Broeder Maasbach brengt zijn geloof met een lach. Tijdens zijn diensten voeft hij een soort one-mancomedieshow op. Hij maakt grapjes tegen mensen die hij moet dopen, waardoor hij verdoezelt dat hij de namen van zijn volgelin gen vaak niet kent. Veel aan dacht besteedt Marga Kerk laan aan de diensten (een do ping en een zalving). Soms zijn de beelden schokkend: men sen die flauwvallen; mensen Toch is broeder Maasbach er niet vanaf te brengen. In het laatste gedeelte van de film laat Maasbach een van de twee kerken zien die hij heeft gekocht, onder andere de voormalige Havenkerk in Schiedam. In deze Havenkerk heeft Maasbach een gesprek met de bijbeldeskundig pater dr. Lucas Grollenberg. Pater Grollenberg heeft het moeilijk met dat gesprek. Hij komt niet door de muur van dogma's heen, die Maasbach om zich heeft opgetrokken. Maasbach maakt daarbij bijzonder han dig' gebruik van de camera door zich bij het verkondigen van essentiële dingen van Grollenberg af te wenden en daarbij recht in de camera' (dus naar de kijker) te kijken. Van belang voor de theologie is het gesprek nauwelijks. Maasbach kiest God boven de weterschap en daar praat hij Over in prachtige volzinnen en citaten. Pater Grollenberg wil de het nu juist wel over weten schap hebben. Later beschrijft Pater Grollenberg Maasbach Ols een man, die niet in staat is tot een dialoog. Toch zegt hij dit van tevoren geweten te hebben. „Ik was gewaar schuwd." Het gesprek loopt niet hoog op, al zijn er essen- 1iële meningsverschillen met name over de gebedsgenezing. Als Maasbach het niet meer v/eet roept hij breed glimla chend „Amen" of „Halleluja" en daarmee is de kous af. Het is opvallend dat een man als pater Grollenberg van1 Maasbach zegt, „Ik ben blij, clat de man er is. Hij doet meer goed dan kwaad." die dansen, huilen en lachen; mensen die zich overgeven en alle ellende van de week ver- Broeder Maasbach blijft tij dens dit alles lachen. Daarte genover staat, dat hij als hij met Marga Kerklaan over de liefde van God praat, spon taan in tranen uitbarst. Marga Kerklaan gelooft dat dit echt is. „Maasbach", zegt ze, „is een zeer emotioneel man." Maasbach redeneert niet. Hij zegt Geloven is zeker we ten. Wie niet echt gelooft, wordt niet door god gehoord. Als je gelooft ontvang je. Ziek zijn is onnatuurlijk. Je kan alleen genezen als je gelooft in het woord van God. Wie niet geneest, gelooft niet goed." Keiharde woorden, die ongeneeslijk zieken een flinke domper kunnen bezorgen. DINSDAG 17 SEPTEMBER 197; i NOS 11.10 Schooltv 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal VARA 19.05 De Stratemakeropzees- how 20.00 Journaal 20.21 Colditz 21.15 De Ombudsman 21.40 Soy Libre 22.05 Achter het nieuws 22.55 Journaal NOS 22.55 Den Haag vandaag 23.10 Journaal WDR: 00 8.55-9.25, 10.05-10.35 (Z/W), 10.4a 11.10 en 11.15-11.45 OO TV-kursussen., OO Eddies Vater. 18.40 (K) Aktualiteiten, g 19.20 OO Gene Bradley in geheimer ie. 20.0( erbe- 1 richt. 20.15 OO Muzikaal showprogramma. F 21.00 0O Fluchtgedanken, tv-film. 22.30 (K) I w. 23.50 OO Journaal. Hl 18.45 BRIGADIER Dog 18.55 Journaal KRO 19.05 Speedy Gonzales 19.10 Peppi en Kokki 19.30 De Melchiors 20.00 Journaal 20.21 Marlon Brando in „Een gravin van Hong Kong" DUITSLAND II 18.25 OO Arpad, der Zigeuner, tv-serie. OO Journaal. 19.30 OO Die Superspi tv-film. 21.00 (K) Journaal. 21.15 (K) li matie en meningen. 22.00 (Z/W) Dokur taire film. 22.40 OO Journaal. 18.00 OO Kiri de clown. 18.05 OO Het grote koraalrif, jeugdfeuilleton. 18.30 OO Tiener- programma. 19.10 OO Het vrije woord.. 19.40 OO Mededelingen. 19.45 OO Journaal. 20.15 (K) TV-füm naar Somerset Maugham. 21.05 OO Gezinsprogramma. 21.50 OO'Kort- weg. 21.55 00 Filmportret. 22.30 00 Jour- ïaaL i Pablo Neruda, die in twin tig gedichten de liefde voor en de wanhoop om de gelief de uitdrukte, hetgeen een halve eeuw later toepasselijk werd op Chili. Met de nieuwe film in de Brando-cyclus vanavond op de televisie is het een wat vreemde zaak. De rol van de stijve Amerikaanse diplomaat Ogden Mears die Marlon Brando in deze „Gravin van Hong Kong" speelt is een zachtgekookt eitje in vergelij king met het meeste van z'n andere filmwerk. Bovendien is „De Gravin van Hong Kong" nauwelijks repre sentatief voor de overige be langrijkste medewerkers. Noch voor Sophia Loren als de uit een Hongkongse nacht club gevluchte Wit-Russische ex-gravin, noch voor de ma ker, Charles Chaplin die er mee op 77-jarige leeftijd in 1967 z'n laatste film en z'n eerste in kleur maakte. Een van de weinige personages die met kop en schouders boven de rest uitsteken is Margaret Rutherford als een prachtig, ziek oud vrouwtje dat almaar maar bezoek krijgt van zich in hun scheepshut vergissende heren. Want Chaplins laatste film speelt aan boord van een schip op reis van Hong Kong via Honoloeloe naar Amerika. Sophia Loren is als versteke- linge in de hut van Brando terechtgekomen. Hij houdt haar verborgen omdat voor een diplomaat de schandalen al te gretig op de loer liggen. Bovendien komt zijn vrouw, waar hij weliswaar van ver vreemd is, in Honoloeloe aan boord. Verwikkelingen genoeg dus, maar niettemin niet voldoende om de kritiek na de première mild te stemmen. „De Gravin van Hong Kong" werd afge kraakt. „Waar is de oude Charlie"? riepen de kranten, en het beste wat er af kon was dat de film „romantisch, sym pathiek, maar traag" was. Charles Chaplin deed onmid dellijk een felle uitval naar zijn kritici: „Ik ben er heel tevreden mee. Iemand heeft hier ongelijk en ik geloof niet dat ik dat ben. Ik geloof dat de kritici een lesje in geestig heid, humor en stijl nodig heb ben. Indertijd trok de film, waarin Chaplin slechts een miniem rolletje als butler speelt, wei nig publiek in ons land. De vertoning vanavond is eigen lijk voornamelijk belangrijk om te kijken wie, nu de grote verwachtingen rond Chaplin .zijn weggeëbd, achteraf gelijk had. Ned. II, 20.21 uur. Stratemaker met Aart Staartjes als de Straat, het onderwerp radio en tv. Onno Molenkamp treedt op als bibliothecaris. Ned. I, 19.05 uur. Noordpool Twee maanden duurt de zo mer in de Hudsonbaai aan de Noordpool.' Toch moeten de vogels die daar leven in die tijd eieren leggen, broeden en hun jongen rijp maken voor de naderende winter. Hoe dit gebeurt toont „Zomer aan de Noordpool". Nsd. I, 19.30 uur. Colditz De straf van eenzame opslui ting heeft kapitein-vlieger Car- rington erop zitten. Maar terug in de beperkte gevangenen- maatschappij van Colditz is hij niet geliefd, door zijn hate lijke opmerkingen over de kansen van de geallieerden. Er komt een vechtpartij van en opnieuw krijgt Carrington cel straf. Hij vindt dat prachtig, want nu kan hij zijn boek afmaken. De Gestapo gaf hem daarvoor toestemming, waar door de Engelsen helemaal woedend op hem worden. *ed. I, 20.21 uur. Soy libre „Soy libre" is de Belgische inzending naar het Festival van de Gouden Roos van Montreux, waar deze film een' eervolle vermelding kreeg. Be handeld wordt het werk van de Chileense dichter en vrij heidsstrijder Pablo Neruda, die vijftig jaar geleden de lief de voor en de wanhoop om de geliefde in twintig gedichten uitdrukte. Een halve eeuw la ter kon hij dezelfde gedichten in verband met Chili brengen. Sed. 1,21.40 uur. Melchiors In de negentiende aflevering van de Melchiors, vergaat een Lübecker kog op de steile rot sen van Schonen. De overle venden komen uitgeput aan land, worden opgewacht door Deense strandrovers. Na een ontdekking van kleine Peter, weten zij zich toch te redden. Ned. II, 19.30 uur. Kijkdoos Sophia Loren als de ex-gravin en nachtclubdanseres, Marlon Brando als een wat stijve Amerikaanse diplomaat, tegen hun wil in verenigd in de laatste film van Charles Chaplin, ,,De gravin van Hong Kong". Morgenmiddag kunnen we voor het eerst de kijkdoosfee ontmoeten, die de kijkertjes laat kennismaken met toch al bekenden: Dierenhan, Boeken- bram, Knutselwim, Dinkie en de Froets. Zet wat oude kran ten, wat elastiekjes of een rol letje plakband klaar! Woensdag Ned. I, 17.00 uur. Jan de Troye enige kandidaat voor opvolging van Steketee "Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Jan de Troye (chef radio van de VARA) is door het NOS-bestuur (om roep en culturele leden) offi cieel als kandidaat voor de functie van programmacom- missaris televisie naar voren gebracht. Naar alle waar schijnlijkheid zal Jan de Troye deze functie ook krij gen omdat er geen tegen-kan didaat i De officiële beslissing val over 1 2 weken. Jan de Troye volgt de heer Steketee op. Het ligt nu voor de hand dat een man uit de confessio nele hoek t.z.t. voorzitter Schüttenhelm zal opvolgen. Kijkgeld dankzij meevaller niet hoger DEN HAAG De omroepbij drage van 108 gulden gaat volgend jaar niet omhoog. Mi nister Van Doorn van CRM zegt in zijn begrotingstoelich ting, dat dit is te danken aan de omvang van het reservepo tje van de omroep. Zoals bekend bleek er enige maanden geleden bij de om roep plotseling 120 miljoen „over" te zijn. Minister van Doorn waarschuwt, dat men wel voorzichtig moet zijn met deze onverwachte meevaller. Een bescheiden uitbreiding van de televisie-zendtijd voor de a-omroepen vindt hij finan cieel aanvaardbaar. Verder zal er meer zendtijd nodig zijn voor Teleac. Deze uitbreiding geldt als eerste aanzet voor de „open school". (Van onze radio- en televisie redactie) HILVERSUM De TROS zal de groot -te omroep in ons land worden als men niet meer via het programmablad maar via omroepverkiezingen zou bepalen welke omroep de mee .-te zendtijd zou moeten krijgen. Aldus een onderzoek dat tijdens de laatste gemeen teraadsverkiezingen door het onafhankelijk bureau „Inter view" werd gehouden in op dracht van de PvdA en gesub- sidiëerd werd door CRM. Hel rapport werd in het VA RA-programma „De rode haan" openbaar gemaakt. De tweede omroep van ons land >u ile VARA worden. Op een gezamenlijke derde plaats zou- den de AVRO en de NCRV komen. Als vijfde eindigde de KRO, zesde VPRO en zevende de Ev. Omroep. Vergeleken met lidmaatschapspercentages volgt uit deze uitslag een hal- vei'ing van de AVRO, een ster ke toename van de TROS. de VPRO en de VARA. een klei ne achteruigang van de KRO en de Év. Omroep en het con stant blijven van de NCRV. Opvallend is dat bij omroep verkiezingen de Ev. Omroep zou verdwijnen. op een omroepblad en om roepverkiezingen, is dat bij omroepverkiezingen iedereen van 18 jaar en ouder zijn sten\ kan uitbrengen. Nu wordt de keuze vaak bepaald door het gezinshoofd. De familie heeft een bepaald omroepblad, ter wijl de thuiswonende kinderen van 18 jaar en ouder vaak een andere voorkeur hebben. Ook speelt de financiële situatie een rol. De omroep, die finan- ciëel het sterkst is, kan het aantrekkelijkste omroepblad op de markt brengen. De beter gesitueerden kunnen zich op meer programmabladen abon- neren, dus lid zijn van meer dan één omroep. Bij omroep verkiezingen is dit niet moge lijk. De verschillende vertegen woordigers van de omroepen reageerden als volgt op de uit slag van het rapport. Do heer Landre (directeur TROS) zei niet verbaasd te zijn over de uitslag van de verkiezingen. „Zonder omroepverkiezihgen winnen we evengoed". De heer De Troye (omroepsecretaris van de VARA) zei eveneens een dergelijke uitslag wel ver wacht te hebben. Hij wees er echter op dat het hier ging om in wezen geheime verkiezin gen. De omroepeh hebben geen kans gehad zoals gebrui kelijk is bij verkiezingen recla me voor eigen bedrijf te ma ken. De heer Wüsst (KRO) was ondanks het grote verlies van deze omroep vrij optimistisch. „We maken", zei hij. „op het ogenblik een crisis door, die w» volgens mij wel weer te boven komen". Hij sprak zich uit tegen omroepverkiezingen. De heer van der Kaa (NCRV) zei zeer verheugd te zijn met de uitslag. Volgens hem zou de NCRV er nog beter af geko men zijn als de Ev. Omroep niet bestond. Ad Kooyman, omroep-socioloog bij de VPRO, schrijft de winst toe aan de radicale verandering, die de VPRO in 1968 heeft doorgevoerd, „Onze program ma's Sjefke van Oekel, Ba rend Servet ep het Namens programma slaan aan bij de jongeren. Kortom, wij hebben de toekomst". Voor commentaar waren geen vertegenwoordigers van de AVRO en de Ev. Omroep aan- NEDERLAND 1 21.05 Spel zonder grenzen NOS 9.15 Schooltv NCRV 17.00 Kijkdoos NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot getoest 19.50 Stichting Socutera 20.00 Journaal 20.21 Politieke uitzending DS'70 20.31 Staatsloterij 20.36 Het beest moet sterven, film 22.25 Panoramiek 22.50 Studio Sport 23.30 Den Haag vandaag 23.45 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal NCRV 19.05 NCRV-poppekast 19.30 Salicht Leyden, een sleu telstad in Leiden 20.00 Journaal 20.21 Land van bronsgroen ei kehout: Limburg NOS 22.50 Journaal 22.55 Computerkunde (Teleac) les 24 18.05 (10 Dokumentair programma. 18.40 (K) Aktualiteiten. 19.20 (K) Spelprogramma. 20.00 (K) Journaal en weerbericht. 20.15 (K) Filmreportage. 21.05 (K) Spel zonder gren zen. 22.30 (K) Journaal, kommentaar en 1.30 (K) Sport-Spiegel. 20.15 (K) Informa- en meningen. 21.00 (K) Journaal. 21.15 I J Portret van een toneeldirecteur. 22.00 I p Alpha und Asphalt, klein tv-spel. 22.55 BELGIE NEDERLANDS e poppenfilm. 18.40 (K) film. 19.25 (K) Yoga. Echt-nieuws was er niet te mel den gisteravond. We doelen uiteraard op ,het' nieuwsfeit, de Haagse gijzeling. Het NOS-journaal en AVRO's Te- levizier plaatsten kleine kanttekeningen, NCRV's Hier en Nu meldde slechts dat de rubriek paraat was. Toch een beetje onbevredigend, omdat bijvoorbeeld geen en kele aandacht werd bes eed aan de „Prinsjesdag zonder Gouden Koets". We hadden daarover best geinformeerd willen worden. Door een op- perstalmees er, een ijsverko per, een woordvoerder van de spoorwegen. We noemen maar wat. Den Haag heeft er vandaag heel anders uitgezien als normaal op Prinsjesdag. Dat was best nieuws dat t.v.-beeldend ge vangen had kunnen worden. Het gebeurde niet. Men ging over tot de orde van de dag. Die werd voor wat Televizier betreft overigens pikant ver stoord door een boeren-inva- sie die studio en uitzending binnendrong. De boeren stel den zich tevreden met zes mi nuten om oude grieven op- Cees van Drongelen maakte ge- strengelijk duidelijk dat hier geen sprake was van een pre cedent. Televizier zal ge streng optreden tegen volgen de ordeverstoorders. Hopen we voor Televizier dat dit geen Japanners zullen zijn...- Boeren schieten nog niet..'. Televizier had overigens Prins Bernhard te gast als commen tator van Cornelius Ryans boek „Een brug te ver' over de „Slag om Arnhem" in de laatste fase van wereldoorlog II. Dat boek is vernietigend voor de reputatie van maarschalk Montgomery. De prins onder schreef Ryans conclusie met kracht. Leverde daarmee een interessante bijdrage aan de geschiedschrijving van die Wereldoorlog II. Bij de NCRV ging de tweede aflevering van Emil, het twee de t.v.-feuilleton gemaakt naar een boek van Astrid (Pippi Langkous) Lindgren. Fijne serie, vooral voor oude re kinderen en volwassenen. Minder voor de leeftijdsgroep 'waar de serie eigenlijk op mikt. Die kan n.l. de onderti teling niet zo snel volgen en' raakt de draad snel kwijt. Na-' tuurlijk is zo'n serie met on dertiteling niet eens half- werk. Alleen na-synchronisa tie is bevredigend. Bij Pippi kon dat wel. Waarom nu niet? Vg*

Leidse Courant | 1974 | | pagina 2