1 Nixons aanvaarding gratie in feite schuldbekentenis Aanslag Parijs door Rode Leger gepleegd" ÊcidócSoutont PRESIDENT FORD: Flanel en ruiten Werkloosheid eist ruimer beleid VOLGENS ANONIEME TELEFONIST: Oud president Hoge Raad overleden Verzet bij deel KTHA tegen ontslag v. Luijk Geallieerde commandanten pelgrimeren naar Arnhem JlnNbDAG 17 Sbt-1 niVibiiK lb/4 /WASHINGTON President Gerald Ford MVan de Verenigde Staten heeft gisteren op jjjn tweede, rechtstreeks door de televisie 'uitgezonden persconferentie, gezegd dat ex- president Nixons aanvaarding van de dooi hem verleende vrijstelling van rechtsvervol- Ïlng, uitgelegd kan worden als een schuldbe- entenis van de zijde van de oud-president. Ford zei dat hij geen geheime redenen heeft gehad bij het verlenen van onschendbaarheid •aan Nixon. Sm was tot zijn besluit gekomen, zei hij, na slaat hij had vernomen dat de speciale officier ■Ivan justitie in het afluisterschandaal Water- -ate, Leon Jaworski, overwoog de ex-presi dent belemmering van de rechtsbedeling er ien andere strafbare feiten ten laste te leg en. 'ord voegde hieraan toe dat de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigder .overtuigend bewijs" had verzameld, dat de «-president schuldig was aan een vergrijp vaarvoor een strafrechtelijke procedure te- jen hem op gang kon worden gebracht, k had geen achterbakse reden om het par- Ion te geven .aldus Ford. )e Amerikaanse president zei dat hij dage- ijks op de hoogte wordt gehouden van de ;ezondheidstoestand van zijn voorganger, naar dat die toestand geen overwegende rol lad gespeeld bij het verlenen van amnestie, fixons gezin en arts hebben gezegd dat de •eestelijke en lichamelijke conditie van de x-president sinds zij naftreden op 9 augustus, i verslechterd. :ord heeft gisteren een voorwaardelijke am- lestie afgekondigd voor dienstweigeraars er leserteurs uit de periode van de oorlog ir fietnam. De voorwaarden zijn: het vervuiler President Ford tijdens het tekenen van het document, waarin amnestie wordt beloofd aan deserteurs, op voorwaarde dat zij twee jaar in staatsdienst zullen werken. betrekking op naar schatting 17.750 dienst weigeraars en 12.500 deserteurs, die zich ir de periode van 4 augustus 1964 tot 28 maart 1973 aan de militaire dienst hadden onttrok- van een vervangende burgerdienst van maxi maal 24 maanden, het afleggen van een ver klaring van trouw aan de Verenigde Staten, en het aanmelden bij de militaire autoritei ten voor 31 januari 1975. De maatregel heeft ken. he Voor het eerst sedert het uitbreken van het conflict op Cyprus zijn gistermiddag gevangenen uit gewisseld. Op de foto zijn Turks-Cypriotische gevangenen op weg naar de bus die hen naar de vrijheid zal brengen. (Van onze correspondent Jan Drummen) ARIJS De aanslag die zondagnamiddag in een Parijse drugstore gepleegd werd en twee doden en 34 zwaargewonden veroorzaakt heeft, zou volgens berichten uit Beiroet door Palestijnse of Japanse extremisten gepleegd zijn. et Palestijnse bevrijdingsfront PLO heeft evenwel van zijn kant laten weten dat het met de aanslag niets te maken heeft, pisteren werd door een onbe kende naar het Parijse bureau Antillen kritiek tlLLEMSTAD (ANP) - De An- tilllaanse minister van financiën Efraim de Kort heeft voor de Antilliaanse televisie verklaard dat de Antillen zich mede door de Inflatie in een kritieke toe stand bevinden. e minister zei dat vorige week tijdens besprekingen met minis ter de Gaay Fortman en staatssecretaris de Goede door de Nederlandse regering een be drag van 2.1 miljoen Antilliaan se gulden werd goedgekeurd voor de meerkosten van het nieuwe ziekenhuis op Aruba. Curacao kreeg de toezegging van een duizend volkswoningen. van Reuter opgebeld en de on bekende verklaarde dat hij de handgranaat geworpen had in naam van het Japanse Rode Le ger: „Als de Franse regering niet doet wat wijverwachten", zo heette het, „zullen wij een Parijse bioscoop aanvallen". Het wordt niet uitgesloten geacht dat de granaat- door een geeste lijk gestoorde geworpen werd en dat de telefonische medede lingen van maandag van een „grappenmaker" afkomstig zijn. Degene die telefoneerde1 had een buitenlands, mogelijk Grieks, accent. Later werd ook het Franse persa gentschap AFP opgebeld en een eveneens onbekende verklaarde in het Engels dat er een aan slag op een bioscoop gepleegd zou worden. De onbekende ge waagde van het Japanse Rode Leger en de affaire in Denj Haag, maar repte niet over de! aanslag van zondagmiddag. I Het politieonderzoek naar degene die de aanslag gepleegd heeft. J blijkt uiterst moeilijk, mede om dat verschillende ooggetuigen uiteenlopende beschrijvingen ga- ven van de dader die in de ai-1 gemene verwarring wist te ont komen. Intussen wordt eraan herinnerd dat bij de papieren die op 21 juli bij de arrestatie van Foeroeja in beslag geno men werden, een in geheim schrift gesteld document gevon den werd, dat na ontcijfering de volgende tekst opleverde: „Ai- gemeen plan voor ontvoeringen in Europa, intensivering van de terreuracties in Europa in sa menwerking met de Palestijnse organisaties". Republikeinen WASHINGTON Mevrouw Loui se smith is gisteren met alge mene stemmen gekozen tot voorzitter van het Nationale Co mité van de Amerikaanse Repu blikeinse partij. De 59-jarige mevrouw Smith, die door presi dent Ford kandidaat was ge steld, volgt George Bush op, die benoemd is tot hoofd van Ame rikaanse missie in Peking. DEN HAAG (ANP) In Den Haag is in de nacht van vrijdag op zaterdag op 73-jarige leeftijd de oud-president van de Hoge Raad, Mr. F.J. de Jong overle den. Mr. de Jong was van 1924 tot 1938 werkzaam als advocaat in Den Haag. Daarna rechter in de Haagse rechtbank tot 1947, toen hij werd benoemd tot raadsheer in de Hoge Raad. In 1963 werd hij vice-president en begin 1970 president van het hoogste rechtscollege in ons land, een functie die hij ruim een jaar vervulde. Mr. de Jong heeft ook zitting gehad in de staatscommissie voor de bur gerlijke wetgeving. AMSTERDAM (ANP) Een groot aantal docenten en stu denten van de Katholieke Theo logische Hogeschool Amsterdam zijn vastbesloten zich niet neer te leggen bf| het ontslag van prof. dr. H. van Luyk. Zij vinden dat hierdoor inbreuk gemaakt wordt op de eigen ver antwoordelijkheid voor de vorm geving van het theologisch on derwijs en wetenschapsbeoefe ning en een daarmee nauw ver bonden pluriforme ambtsoplei ding. Zij willen door middel van een ook statutair verwerkte h»r- I formulering van hun eigen ver antwoordelijkheid een dergelijke inbreuk onmogelijk maken, i Morgenochtend is er daarom! een algemene bijeenkomst. Don derdagavond vergadert de hoge- schoolraad en vrijdag volgt een algemene vergadering. Ir. Wittenberg overleden Ir. Cornell's H. W ttenberg is zaterdag 14 september in het Westelndeziekenhuis in Don Haag op 81-jarige leef tijd overleden. De heer Wit tenberg was oud-lid van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, oud-hoofdimge- nieur van Rijkswaterstaat en oud-commissaris van Westerpers B.V., uitgeefster van dagblad Het Binnenhof en de Leidse Courant. De heer Wittenberg was Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. De uitvaartdienst wordt gehou den op donderdag 19 sep tember om 11.00 uur in de kerk van de H. Joannes de Doper in Zutphen. De be grafenis volgt om 12.00 uur op de Oude Begraafplaats in Zutphen. Tot de herfst- en wintercollectie van het Amsterdamse modehuis Leeser behoren deze lange grijze flanellen rokken die gedra gen worden met zijden blouses en vesten die gegarneerd zijn met vossebont. Van Leeser zijn ook deze regenensembles. Ze zijn van katoenen gabardine, uitgevoerd in dezelfde wollen composé-ruiten als de rok en broekrok. De blouson en cape zijn aan beide zijden draagbaar. „Moeitevolle uitdaging NA 1945 IS HET MAAR AAN WEINIG ministers van Financiën In Nederland gegund geweest om in de miljardennota met zo weinig scrupules akkoord te gaan met zo'n forse uitgavenstijging als thans minister Duisenberg in het tweede jaarprogram van het kabinet- Den Uyl. Ruim elf miljard gulden meer op begrotingsbasis en dan j nog zo. dat niet de indruk gewekt wordt als zou de kanselier van onze schatkist slapeloze nachten hebben over de vraag hoe groot I het gat in zijn begroting is en met welke middelen hij dat moet dekken. I Met Duisenberg aan de kassa te zetten heeft Den Uyl een goede zet gedaan. Zelfs een sterk-verambtelijk stuk als de miljardennota houdt zijn talent niet onder de korenmaat verborgen; hij produceert heldere gedachten, formuleert niet al te ingewikkeld, sohermt niet met de makro-economische profetentaal waarvan enkele van zijn voorgangers tot verdriet van de gewone burger zich bedienden. Wie zich door Duisenberg's financiële jaarstuk worstelt, eindigt met een positieve indruk. Goed, dat de ontwikkeling van de wereldcon junctuur Nederland minder ongunstig gezind is dan andere landen en dat de inflatie hier relatief wat minder hard gaat, is niet in de eerste plaats de verdienste van het kabinet-Den Uyl. Maar Dui senberg maakt van de omstandigheden een verstandig gebruik. Zon der de aardgasprijs-operatie had ook hij een andere toonsoort moe ten kiezen, maar wat hij nu zingt, klinkt als een lied in majeur. De problemen worden niet verzwegen; Duisenberg is zeker ditmaal ook realist. Maar als hij concludeert, dat het allemaal wel te wagen valt. wekt hij vertrouwen. Het lijkt zoals minister Lubbers in het voorwoord op de Makro-Economische Verkenning 1975 schrijft: „een moeitevolle uitdaging", maar dan een welke de moeite van het accepteren waard is. VOOR HET EERST BRENGT DE MILJARDENNOTA dit Jaar een cijfermatige opstelling van de meerjaren-afspraken, waarover in Nederland al lang gesproken werd en die het kabinet-Den Uyl het parlement heeft beloofd. Volgens deze opstelling zou het uitgavenpeil over drie jaar tot tegen de 90 mijard gulden stijgen. Niet onbegrijpelijk als men ervan moet uitgaan dat de inflatie blijft doorwoekeren, maar toch wel beangstigend als men rekening houdt met de mogelijkheid dat da ontwikkeling ook ongunstiger kan worden dan minister Duisenberg en zijn economen thans voorzien. Terecht wordt het meerjaren-over zicht dan ook „geen eindstation", maar een „eerste exercitie" ge noemd. Mmister Duisenberg erkent namens het kabinet, dat verzwaring van belastingdruk niet onbeperkt kan doorgaan; zelfs niet ter verwezen lijking van een progressief program. Het jaarprogram voor 1975 brengt inderdaad een aantal belastingverlichtende maatregelen. Onze indruk is, dat ze alleen mogelijk bevonden werden, toen ontdekt was dat de aardgasprijs omhoog kon; dat ze in de eerste plaats wordt doorgezet om door bestedingsverruiming de werkgelegenheid te dienen en niet omdat het kabinet-Den Uuyl als één man medelij den met de belastingbetaler gekregen heeft. Waar en waardevol is wel dat op fiscaal terrein - bij de vermogensbe lasting en reservering voor fiscale oudedagsreserve een paar voor stellen gedaan worden ten bate van de kleine ondernemers. Dat die voldoende zijn, menen we vooralsnog te moeten betwijfelen. Trouwens, hoe zal komende jaren de regering in staat zijn haar fisca le uitpsraken te matigen, als ze zelf niet meer aan bestedingsbeper king gaat doen dan voor 1975 wordt aangekondigd? Nu heet het: de overheid gaat meer besteden terwille van de werkgelegenheid; dat kan niet een altijd kloppend alibi zijn. INTUSSEN BLIJFT DE WERKGELEGENHEID de donkere wolk die boven Duisenberg's reëel-optimistische beschouwing hangt. Belas tingverlaging en vergrote overheidsbestedingen moeten voor enkele tienduizenden werk in de pijplijn stoppen; niettemin durft geen mi nister te voorspellen dat volgend jaar de werkloosheid onder de 3 procent zal duiken. Bovendien wordt het perspectief nog slechter, als de druk op lonen en prijzen onvoldoende zou blijken. Minister Duisenberg rekent op een loonstijging van 13 en een prijsstijging van 8'/& procent, mits het bedrijfsleven en de vakbeweging in de pas blijven lopen. Zullen ze dat? Zowel minister Duisenberg als minister Lubbers wijzen op toenemen de frictieverschijnselen: de mogelijkheden en problemen gaan in het bedrijfsleven steeds meer uiteenlopen. Het zou komende maanden voor het kabinet wel eens een zware toer kunnen blijken om t« voorkomen dat eisen in sterke bedrijfstakken de zwakke sectoren gaan meeslepen, met als gevolg: zeer ongewenste opwaartse druk onder het loon- en prijspeil. Wat de overheid dan gaat doen, vertelt de miljardennota niet; in dil opzicht blijft het bij vrome wensen. Waarschijnlijk zijn de minister* zich ervan bewust, dat inkomemstoenadering tussen armen en rijken nog wat gemakkelijker te realiseren valt dan te voorkomen dat d« reële inkomensverbetering van werknemers in de huidige «ituatis van het bedrijfsleven op één golflengte blijft. Deze problematiek vergalt voor het kabinet een beetje het pleziei over de terecht getrokken conclusie, dat de overheid in 1975 wal meer armslag krijgt om „de kwaliteit van het bestaan" te verbete ren dan in 1973/74. Van die ruimere armslag profiteert vooral CRM; misschien zelfs wel een beetje te royaal in verhouding tot an dere departementen. Of gaat het ruimere budget voor minister Van Doorn ook een stuk vergrote werkgelegenheid betekenen? UTRECHT ANP In een gezamenlijke verklaring stellen de drie vakcentrales CNV, NKV en NVV vast, dat In de miljoenen-nota voor 1975 weliswaar een aantal goede sociale voorzieningen zijn aangekondigd, maar dat de door de regering voorgestelde maatre gelen ter bestrijding van de werkloosheid volstrekt onvoldoende zijn. „Dat geldt zowel de omvang als de aard van deze maatrege len", aldus de drie vakcentrales. Jij dit alles speelt vooral het gro te probleem van de bouw mee. „Vooral ten behoeve van de bouwnijverheid dienen doeltref fende maatregelen met een struktureel karakter te worden genomen. Een zienswijze, die wordt ondersteund door de eco nomische analyse van het Cen traal Planbureau", menen de vakcentrales. Zij stellen verder vast, dat de fi nanciële mogelijkheden voor een effectieve bestrijding van de werkloosheid ruimschoots aanwezig zijn. „Er is een groot overschot op de betalingsbalans, ondermeer als gevolg van de extra gasopbrengsten. Bestedin gen in het binnenland, gericht op vermindering can de werk loosheid in de meest bedreigde regio's moeten dan ook krachti ger worden gestimuleerd dan in de beleidsplannen van het kabi net-Den Uyl wordt gedaan.", al dus de vakcentrales in hun commentaar op de vandaag verschenen miljoenen-nota. Cel voor man die papegaai kop afbeet LONDEN (AFP) De 24- jarige Brit Richard But ler is gisteren voorgeleid omdat hij in de ..pub" Rose and Crown in het dorpje Brockenhurst, de papegaal de kop had af gebeten die in een in zijn kooi gestoken vinger had gehapt. Wilfred, de papegaai, was tot dan toe de vreugde van de stamgasten van Rose and Crown geweest. Hangende een onderzoek naar de gezondheid van zijn geestvermogens is het voorarrest tegen But ler met twee weken ver lengd. Ambitieus, niet altijd correct „WAT WE BELOOFD HEBBEN, proberen we waar te maken". Me» deze uitdagende conclusie besluit het kabinet-Den Uyl zijn tweedi troonrede. Want het parlement wordt gevraagd tijd en toewijding t« besteden aan veel nota's en wetten om hervormingen m de Neder landse samenleving door te kunnen voeren. In vele opzichten is de uitdaging concreet: op het gebied van de ml lieubescherming b.v. en het democratiseren van bestuursvormen Positief klinkt ook de uankondighig van een nationaal bdeidsplai tot verkeersveiligheid waarbij het kabinet door ervaring met di verlaagde maximumsnelheid terecht ervan uit gaat dat menselijk leed als gevolg van verkeersongevallen aanzienlijk verkleind mos kunnen worden. Jammer genoeg blijkt de regering minder goed raad te weten me het probleem van het toenemend geweld; het drama rond de Fran se ambassade is wel de meest actuele, maar beslist niet mees klemmende aanleiding tot veler zorg. Goed klinkt dat het kabln» verandering probeert te brengen in maatschappelijke factoren dit aggress ie in de hand werken. Voldoende is dit niet; ook versterkinj van het politie-apparaat is hier slechts één bescheiden middel. OP MATERIEEL GEBIED BLIJKT verbetering van de werkgelegen heid staatstaak no 1 te zijn; de economische recessie welke in di wereld blijft dreigen, beschouwt het kabinet als de voornaamst I oorzaak dat zijn beleid tegen inflatie en werkloosheid op hindernla sen sluit. De vraag is, of onze regering de binnen landse oorzaken niet een beet Je te veel naar het tweede plan verwijst. Hoever kan ons perlemeni 1 gaan met hierbij het kabinet het voordeel van de twijfel te gunnen! Zo zitten we met meer vraagtekens; veroorzaakt door het feit da deze troonrede vaak concreet Is, maar ook wel eens te ambitieus ei daardoor vaag. Hulde dat er meer geld voor ontwikkelingshulp vrij gemaakt, en dan vooral op de meest behoeftige landen gericht za! worden. Maar hoever gaat het kabinet met zijn voornemen dli hulpverlening afhankelijk te maken van het In het bewuste land ge voerde beleid? Nota's worden aangekondigd Inzake de ruimtelijke ordening en tnzakf de totaalvisie vun deze regering op het onderwijs. Kunnen die no ta's betekenen, dat het roer om gaat, terwijl vroeger aangekdnd g- de, of in een wet bekrachtigde wijzigingen amper rijn uitgevoerd laat staan geëvalueerd? VOORLOPIG DUS EERDER VREUGDE over de noodzakelijke b» slissingen die nu echt komen gaan, zoals het invoeren van dc volks verzekering bij arbeidscngesch.ktheid. de afschaffing van het ven plicht schoolgeld voor kleuteronderwijs, de coödinatie van het hogei onderwijs en een voortceursrecht voor gemeenten bij de aankoop van onroerend goed. Met deze en dergelijke zaken maakt het kabinet rijn tweede Jaar een der goed dan met ambities waarvan de doelstelling duidelijker i dan de gevolgen. (Van eem onzer verslaggevers) iNHEM Is het een plezier- 'aart naar de slagvelden rond Arnhem, of Is het toch een her denking van de 17.000 doden die 10 jaar geleden voor onze vrij heid vielen? is moeilijk te doorgronden als je al die lachende en opgewek te gezichten ziet van achttien voormalige geallieerde com mandanten en van tientallen Amerikaanse, Engelse en Fran se journalisten. luchtlanding en opmars naar Arnhem, die vandtu. der.:g jaar geleden begon. Mede-aan leiding voor de „reünie" was het verschijnen van Cornelius Ryan's boek „Een brug te ver" over de slag om Arnhem. De hoge militairen hebben vrijwel allemaal een rol gespeeld in de Een van de gasten is de Neder- operatie „Market Garden", de lander Henry Knap, Parooljour nalist. die destijds inlichtingen verstrekte aan de geallieerden. Nauwkeurig meldde hii dr e da gen tevoren hoeveel Duitse tanks en rondom Arnhem ston den en van welke divisies zij waren. Maar Montgomery wilde er niet naar luisteren en de slag om Arnhem werd een falikante mislukking. Knap zegt geen Vandaag bezocht het gezelschap haatgevoelens te koesteren, maar nog steeds teleurgesteld te zijn. Gisteren leerde hij uit de gesprekken, dat de geallieer den zo terughoudend waren, omdat rij in Italië en België slechte ervaringen met de on dergrondse hadden opgedaan. de landings- en gevechtsterrein rond en in Arnh-m. waarbij ook prins Bernhard aanwezig was. Morgen wordt Nijmegen bezocht en de legerplaatsen Oirschot en Eindhoven. De koningin zal de plechtigheid bijwonen van het ingraven van een capsule met historische documenten. Weeroverzicht DE BILT - In de nacht en vroege morgen van woensdag trekt een frontale zone met plaatselijk wat regen vanuit het westen langzaam over ons land. Daar na breidt een hogedrukgebied, dat vanmorgen de Britse eilan den naderde, zijn invloed over ons land uit. Ach'er het front wordt drogere lucht aange voerd, waarin morgen in de loop van de dag opklaringen de overhand zullen krijgen. Van nacht trad op uitgebreide schaal mist op zowel in ons land als in België en Noordwest-Duitsland. De mist bleef op veel plaatsen tot ver In de morgen hangen De temperaturen daalden van nacht tot 12 h 13 graden. Vooruitzichten voor donderdag eerst plaatselijk regen, later op klaringen. Lagere temperatti ren. Weersvooruitzichten in cijfes voor donderdag: Aantal uren zon: 1-9 Min.temp.: omstreeks 10 graden Max.temp.: omstreeks 18 grade, Kans op een droge periode val minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog etmaal 80 procent.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15