m Franse ambassade Gijzeling eist zware tol van politie Breuk Den Haag-Parijs op nippertje voorkomen Gemeenteraad gedeprimeerd Terroristen alleen getraind in besturing van Boeing 707 DINSDAG 17 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA F1 DEN HAAG „Het werken met echter al vast. de hele affaire een bepaald stadsgedeelte (Prin- zo'n enorme politiemacht is voor trekt een zware wissel op het hele sejesdag) of bewakingsddiensten ons een totaal nieuwe en enorme korps". (ambassades) bepaald niet nieuw ervaring. Na afloop zal zeker be- Dit zegt politievoorlichter Caze- zijn voor de Haagse politie, ge keken worden in hoeverre betere mier over de politieonele aktivitei- looft ook inspecteur Cazemler dat inzichten verkregen zijn in de mo- ten rond de nog steeds voortdu- hier sprake is van een voor Ne- gelijkheden van het korps en in rende gijzeling van negen mensen derland unieke situatie, de moeilijkheden bij gigatnische in de Franse ambassade. Hoewel „Deze bwaking vergt extra vel zaken als deze. Eén ding staat nu de procedure van afzetting van van de politiemensen, omdat zij nu al dagen achtereen zware dien sten moeten doen, lang moeten staan en niet weten wat er gaat gebeuren. We hebben de belang rijke taak de omgeving van de mabassade rustig te houden, .zo dat de onderhandelingen zo kalm mogelijk kunnen verlopen. Tot nu toe gaat dat ons personnel uitste kend af. Iedereen begrijpt het werkzaamheid wel eens. En dat grote belang, iedereen is gemoti- worden er fouten gemaakt, 1 veerd. De sfeer is dan ook erg dat is menselijk. Gelukkig hebbet goed; vrijdag belden verschillen- we door de hulp van andere poli de collega's uit zichzelf op. Ze tiekorpsen geen belangrijke co» hadden vrije dagen, maar wilden cessies hoeven te doen. Alle c niet wachten totdat ze zouden ge werkzaamheden gaan gewooj worden opgeroepen. door". Uiteraard verslapt desondanks de Een „verse" ploeg politiemannen arriveert, DEN HAAG „De gegijzelde mensen verkeren in omstandigheden waar wij ons nauwelijks een voorstelling van kunnen maken en die ons met grote zorg vervullen". Deze woorden sprak de Haagse lo co-burgemeester H.F. Happel aan het gedeprimeerde begin van de Haagse gemeenteraadsvergadering, maandagmiddag om half twee. Hij zei er zeker van te zijn te spreken namens de gemeenteraad en de gehele Haagse bevolking toen hij verklaarde dat de gedachten uitgaan naar de negen gegijzelden en hun familieleden, „die even eens onder grote spanning ai dagen wachten op eén gunstige afloop van dit ddrama". De heer Happel leidde de raadsvergadering omdat burgemeester mr. V.G.M. Marijnen, evenals in het weekeinde, gisteren de gehele dag deelnam aan de onderhandelingen ,die de autoriteiten nu al dagen lang met de drie terroristen in de Franse ambassade voeren. De heer Happel gaf de verzekering dat ook het Haagse stadsbestuur met alle inspanning meewerkt aan maatregelen die kunnen leiden tot een in vrijheidstelling van de gegijzelden. Hij vroeg begrip bij de Hagenaars, die in de directe omgeving van de ambassade hinder ondervinden van de noodzakelijke politieafzettin- gen en sprak waardering uit voor „de mannen en vrouwen van de politie, die zich met veel geduld en zelfbeheersing inzetten voor de zlevens van de negen stadgenoten". Op voorstel van de nestrix vande raad, mevr. mr. Walhain besloot de raad de twee gewonde Haagse politieagenten in het ziekenhuis een attentie te sturen. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Het gijze lingsdrama in de Franse ambassade duurt nog steeds voort. De negen ge gijzelden, alle mannen, be vinden zich thans ruim ne gentig uur in handen van de drie Japanse terroris ten. Tweemaal is voedsel aangevoerd. Regelmatig is gezorgd voor de aanvoer van medicijnen voor een gegijzelde hart- en een sui kerpatiënt. Het einde van het drama is echter nog niet in zicht. De officiële woordvoerders kunnen al leen zeggen, dat de telefo nische onderhandelingen met een vaste regelmaat plaats hebben. Over de in houd of de aard van die ge sprekken wordt niets mee gedeeld. Het afgezette stadsdeel rond de Franse ambassade werd giste- Franse ambassade werd giste ren druk bezocht door Neder landse ministers. Minister vaan Binnenlandse Zaken De Gaay Fortman kwam zich gistermid dag oriënteren. Hij vertelde de vele aanwezige journalisten, dat er meer begrip moet worden op- getracht voor het regeringsbe leid- De berichtgeving door ra dio en televisie, maar ook door de kranten is zeker niet in het belang van de zaak, aldus de minister. Hij wist met zekerheid te verklaren, dat de Japanse terroristen over een radio be schikken en de gegijzelden dwingen de berichten voor hen te vertalen. Premier Den Uyl had overigens een andere le- zig. Volgens nhem beluisterden de terroristen het uitgebreide nieuws van de BBC. Minister Van Agt van Justie be zocht de afzetting vanmorgen omstreeks half zes. Hij ver klaarde nog wel hoop te hebben op een goede afloop. „De situa tie is nooit zonder vooruitzich ten geweest", aldus de bewinds man, „maar ik kan niet zeggen dat de onderhandelingen de laatste uren duidelijk verbeterd zijn". Ook minister Vredeling van Defensie bracht de wach tende soldaten, politie en jour- Minister Vredeling van Defensie maakt een praatje met de mariniers die juist bezig zijn. hun middagmaal na-listen een bezoek. Hij stelde zich gistermiddag op de hoogte van het welzijn van delegereen- heden. De spanning rond de Franse am bassade blijft te snijden. Om kwart over vier gistermiddag werd voor een tweede maal een pakket voedsel aangevoerd, als mede medicamenten voor de hart- en de suikerpatiënt onder de gegijzelden. Gistermiddag bleek, dat het gedrag van foto grafen en journalisten in het NOS-gebouw schuin aan de overzijde van de Franse ambas sade de terroristen hinderd.e Hoofdcommissaris Peijster vroeg de journalisten binnen de vensters te blijven. Korte tijd later werd de toegang tot het NOS-gebouw afgesloten. Gister middag werd de Haagse politie gealarmeerd over een blauwe personenauto waarin zich inzit tenden bevonden met een oos ters uiterlijk. Men vermoedde, dat de leidster van het Japanse Rode Leger is de auto zat. Toen men de auto later aanhield, ble ken de inzittenden niets met de gijzeling te maken te hebben. Maandagavond bracht de politie op verzoek van de terroristen medicijnen naar het ambassade gebouw. Ditmaal was gevraagd om aspirine en jodium. Ook dit maal werd het pakketje opgeta keld door een van de terroristen met een lang koord vanuit het raam op de vierde verdieping. Gisteravond omstreeks' tien uur wierpen de terroristen een plas tic zak met bedorven vlees en vleeswaren naar buiten, teza men ongeveer anderhalve kilo. Premier Den Uyl waarschuwde gisteravond tijdens een televi sie-interview voor „te groot op timisme" over de afloop van het drama. Bij de landmachtkazeme aan de Haagse Juliana van Stolberg- laan werden gisteren twee heli copters geposteerd. Bij een kantoor van het Engelse persbureau Reuter in Damascus zijn gistermiddag weer nieuwe dreigementen binnengekomen indien niet onmiddellijk aan de eisen van de terroristen tege moet gekomen werd. In Parijs heeft een onbekende,1 die zei na mens het Japanse Rode Leger te spreken, laten weten dat een bom was geplaatst in een bios coop. (Van onze correspondent) SCHIPHOL —De op Schiphol verzamelde internationale pers Is voornamelijk geïmponeerd over het uithoudingsvermogen van de 25-jarige Yoetaka Foe- roeya, de Japanse terrorist, die al dri dgen Ian g beurte lings had doorgebracht in de Mystere 20 van de Franse luchtmacht, en in de gle mobi lofoonwagen van de luchtha ven, 300 meter van uitgang 30 in de B-pier verwijderd. Ondanks aandringen had de voortdurend geboeide man ge durende al die tijd geen enkel voedsel tot zich genomen. Met de drie desperado's in de Franse ambassade in Den Haag had hij geen contact meer. Wel was er een spciale vrbinding tot stand gebracht niet meer via het openbare mobilofoonnet echter, zodat het onmogelijk werd gemaakt om eventuele gesprekken af te luisteren. Ondertussen begon gistermid dag om vijf uur de door de Franse regering naar Schiphol gezonden Being 707 van de AIR France proefrondjes te draaien boven Amsterdam-oost het Gooi en het IJsselmeer. Aan de stuurknuppel zat de 42-jarige gezagvoerder Pim Sierks van he charterbedrijf Transavia, die ziclh samen met twee andere bemanningsleden vrijwillig had aangemeld om de terroristen naar hun even tuele bestemming over te bren gen, nadat de Franse piloten in de nacht van zondag op maandag ijlings naar Parijs waren teruggekeerd. Transavia is de enige luchtvaartmaat schappij in Nederlandmet vlie gers die getraind zijn op de boeing 707. Er was echter een uitvoerig oefenprogramma nodig omdat de Boeing die Transavia bezit, van ht type 123 b is. De Fran se machine behoort tot de se rie 320 c en is aanmerkelijk zwaarder. De Transavia be- mannin moest zich vertrouwd .maken met de codkpitindeling en met de andere vliegeigen- schappen van de machine. Duidelijk werd op Schiphol waarom de Japanse terroristen de KLM DC 8 Vasco da Gama hebben geweigerd die de hele zondag voor hen klaar heeft gestaan. Ze blijken tijdens hun commando opleiding getraind te zijn in het besturen van een Boeing 707 om te kunne nvoor- komen dat ze door de.beman ning op een vals spoor zouden kunnen worden gebracht. Daarom wensten ze alleen met een dergelijk toestel te ver trekken. Ondanks de aanwezigheid van de tijdbom op Schiphol in de vorm van de witte Mystere 20 met aan boord Yoetaka Foe- roeya ging het luchtverkeer normaal door. Er was geen sprake van zichtbare veilig heidsmaatregelen, en de be langstelling van het publiek bleef miniem. Wel kwamen te lefoontjes binnen met de sug gestie om de Japanse terrorist te vergassen. Eng opzienbaar- de in de namiddag de verschij ning van twee marinehelicop- ters (type Augusta Bell) op het noordwest platform bij de nieuwe pier van Schiphol. Offi cieel heette het, dat ze waren ingeschakeld ter ondersteuneng van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie, maar specula ties wilden, dat ze eventueel zouden worden gebruikt om de desperado's uit Den Haag naar de luchthaven over te brengen. linister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken (rechts) kwam zich gistermiddag weer eens op de hoogte stellen van de stand van zaken. In zijn gezelschap de Haagse hoofdcommissaris Peijster '-^ir ge meester Marijne. (Van onze correspondent PARIJS In Parijs werd gisteren gewezen op een diplomatiek aspect van de gijzelings affaire in Den Haag, dat de betrekkingen tussen Frankrijk en Nederland dreigt te ver slechteren. Het feit dat minister Van dei Stoel niet aan de Parijse bijeenkomst van de Europese ministers van buitenlandse zaken deelneemt kan niet afdoend verklaard wor den door de noodzaak van de Nederlandse bewindsman om in Den Haag aan de onder handelingen met de Japanse terrorisien deel te nemen. De betrekkingen tussen Parijs er Den Haag zijn in de loop van de jongste 48 uur verslechterd en zondagmorgen leek het een ogenblik dat het tot een diplomatiek inci dent zo niet tot een breuk zou komen, toen de Fransen hun bekende communiqué over de Haagse gijzelingsaffalre publiceerden. Parijs verweet in het communiqué de Neder landse autoriteiten dat deze zich de onver kwikkelijke zaak van het lijf wilden werken door de terroristen en gijzelaars zo snel mo gelijk naar Frankrijk over te brengen, om dat het hier volgens Den Haag om een Fran- se aangelegenheid ging. Parijs wais daarente gen van oordeel dat de zaak zich op Neder lands grondgebied afspeelde en dat een op- lossing moest worden gevonden door de Ne derlandse regering. De sfeer werd evenwel zondagmiddag aan merkelijk opgeklaard als gevolg van telefoni sche kontakten tussen premier Den Uyl en zijn Franse ambtgenoot Chirac, hetgeen er toe leidde dat er een gemeenschappelijk standpunt bepaald werd. De beide eerste mi nisters zouden in totaal bijna 20 keer met el kaar getelefoneerd hebben. Een en ander neemt niet weg dat diplomatie ke kringen in Parijs vrezen dat de affaire gevolgen zal hebben voor de goede betrek kingen tussen beide landen. Om te beginner is Nederland een van de vier Europese lan den diie zijn jachtvliegtuigen moet vernieu wen door de vervanging van een honderdtal F 104 Starfighters hetzij door Amerikaarse. Zweedse, of Franse toestellen. Het rdt waarschijnlijk geacht dat de uiteindelijke keuze van Nederland van invloed zal zdjn op de keuze van althans twee andere landen na melijk Denemarken en Noorwegen. Mer vreest dat de spanningen rond de gijzelings affaire de Nederlandse regering zeker niet zullen bewegen de Franse Mirage te kiezen maar een van de twee Amerikaanse mede dingers te prefereren. Voorts is het overbekend dat Frankrijk en Nederland op Europees plan steeds tegenge stelde opvattingen gekoesterd hebben, mei name is Nederland steeds een voorstandei geweest van een bij algemeen kiesrecht sa mengesteld Europees parlement met uitge breide bevoegdheden. President Giscun d'Estaing heeft mede in verband daarmet gepoogd zaterdag de uiteenlopende standpun ten nader tot elkander te brengen, Maai men vreest in genoemde kringen dat de dra matische aangelegenheid van de Franse am bassade de reeds moeilijke betrekkingen tus sen de beide landen allerminst ten goede za komen. Een van de gijzelaars haalt aan een touw een dieetmaaltijd op voor de suikerzieke onder de ge- vangenen. Gijzeling van minuut tot minuut Het gijzelingsdrama in Franse ambassade in Den Haag heeft zich gisteren en vannacht zonder buitengewo ne ontwikkelingen voortge- zet. Hieronder volgt chronoligisch overzicht van de gebeurtenissen die zich op en om het Voorhout hebben afgespeeld- 13.15 uur Twee politiemannen in burger lopen langs de ge vel van de Amerikaanse am bassade tot aan de hoek. Zij blijken op zoek te zijn naar uit het raam gegooide piertjes. 13.45 Minister Vredeling komt informeel de troepen inspec teren die hun kamoementen op het Voorhout hebben op- 14 00 Burgemeester Marijnen, hoofdcommissaris Peijster en minister De Gaay Fort- 1 man brengen een bezoek bij de Amerikaanse ambassade. 16.15 een rechercheur legt pakje voedsel en medicijnen op de stoep voor de ambas- sade en bindt het vast aan een touw 17.30 op Schiphol gaat de 1 Boeing 707 met de Transavia bemanning voor een proef vlucht van een uur de lucht 20.30 Opnieuw worden medicij- I nen naar de vierde etage van het ambassadegebouw I gehesen. Ditmaal aspirine en jodium. 22.00 Vanuit de vierde verdie ping van de Franse Ambas sade wordt een plastic zak met anderhalve kilo bedor ven kip naar beneden gooid. 22.45 De Haagse politie maakt melding van een a; een van de agenten langs de afzetting. 23.00 De aanhouding van een dronken automobilist zorgt voor de wildste speculaties. Zo zou de dader van de aan slag op de agent zijn aange- houden en de leidster het Rode Leger zijn gearres teerd. 23.45 Het bericht dat een agent langs de afzetting zou zijn beschoten wordt weer tegen gesproken. De agent had een „klik" gehoord en dèacht dat hij werd beschoten- Dinsdag 0.28 uur De plitieradio meldt dat een witte bestelauto is gesignaleerd, waarin vier Ja panners onder vrouw van ongeveer 25 jaar, zouden zitten. 0.45 uur De witte bestelauto is opgespoord. 'De inzittenden blijken niets met de gijzeling te maken te hebben. 4.15 uur De nachtelijke stilte wordt plotseling onderbroken door de sirene van de ziekenauto's, die voor de Amerikaanse ambassade staan. De chauffeur slaap en op de knop v sirene is gevallen. 5.25 uur Volkomen onverwacht arriveert minister Van Agt bij de Amerikaanse ambas sade. 5.40 uur Ook een commandant van het scherpschutterspele- ton stapt de Amerikaanse ambassade binnen. Minister Van Agt ver laat de Amerikaanse ambas sade. Hij mompelt woorden als „ik ben moe" en „De tactiekbespreking Is voor bij". AR> 6.04

Leidse Courant | 1974 | | pagina 14