Tweede schoolstrijd" bij wetenschappelijk onderwijs EEG- beleid blijft nodig Grote zorg over toename van misdaad NEDERLAND FINANCIEEL STEEDS GEZONDER Geen schoolgeld leerplichtigen Ontwikkelingshulp 30 procent hoger Verhoging bijdragen voedselhulp DINSDAG 17 SEPTEMBER 1974 LE1DSE CüuRAN i' Toekomstbeeld: geen schoolgeld meer voor leerplichtigen. PEN HAAG Minister van Kemenade van Onderwijs maakt zich grote zorgen over de toestand bij het wetenschappe lijk onderwijs. In zijn begroting .'toe lichting constateert hij, dat zich in dcee onderwijstak een ontwikkeling af tekent die weieens de „tweede school strijd" is genoemd: de strijd om de schaarse onderwij ^voorzieningen. Het wetenschappelijk onderwijs is de laatste 10 15 jaar gekönfronteerd met een .terk toenemend aantal studenten. Sinds 1960 groeide het studentenbe stand van 40.000 tot 12.000. De bezorgd heid van de bewindsman omhelst ver der de besluitvorming op universiteiten en hogescholen. De in 1970 op gang gekomen bestuurshervorming is nog niet helemaal uit de verf gekomen. Ook vindt hij. dat het aantal studenten dat de studie met sukses voltooit nog te laag is, volgens hem voor een belangrijk deel als gevolg van de gebrekkige stu dieprogrammering. Zorgen maakt de •minister zich ook over de groeiende kloof tussen het aanbod van afgestu deerden en de behoefte daaraan. Het aantal werkloze academici beweegt zich momenteel naar de 3000. De onstuimige groei van het aantsl stu denten ging gepaard met een evenredi ge stijging van de kosten. Was het aandeel van het weten schappelijk on derwijs op het totaal van uitgaven van het departement in 1954 nog negen pro cent, dit jaar is het een kwart. De minister zegt, dat een dergelijke spekta- kulaire groei in de komende jaren is Toekomstbeeld minister DEN HAAG Het schoolgeld voor kleuters 48 gulden per jaar zal met ingang van 1 augustus 1975 verdwijnen. Deze maatregel is onderdeel van het plan van minister van Kemenade van Onderwijs om in de komende jaren school-, cursus- en examengelden geheel af te schaffen. De eerste aanzet hiervoor werd gegeven op 1 augustus van dit jaar met de vrijstelling van cursusgeld voor deelnemers beneden 18 jaar aan vormingsprogramma's. Tegelijk met het verdwijnen van het schoolgeld voor kleuters zal het staatsexamengeld worden verlaagd tot maximaal 60 gulden. j In de jaren na 1975 volgen achtereenvolgens afschaffing van het j schoolgeld voor het vierde jaar van het voortgezet onderwijs, het verdwijnen van school- en examengelden voor dag- en avondscho len voor voortgezet onderwijs en een aanzienlijke verhoging van de schoolgeldvrije voet. Een deel van de maatregelen houdt ver band met de voorgenomen invoering van de 10-jarige leerplicht, vermoedelijk nog vóór 1977. Het optrekken van de schoolgeldvrije voet (van 1200 tot 4800 gulden) is vooral bedoeld om de lagere inkomensgroepen tegemoet te komen. Doorvoering van deze maat regel heeft tot gevolg; dat voor 65 procent van de leerlingen geen schoolgeld meer behoeft te worden betaald. - De boer ploegt voort, maar wel in de E.E.G. uitgesloten. Andere onderwijstakken, zoalkleuter- en basisonderwijs en on derwijs aan werkende jongeren, hebben nu het geld nodig, meent hij. Voor 1975 zullen de uitgaven voor het wetenschappelijk onderwijs daarom aanzienlijk beperkt worden ten gunste van andere onderwijssektoren. Toch is voor wetenschapsbeoefening aldus mi nister Trip 1,8 miljard gulden uitgetrok ken. De helft hiervan is bestemd voor de universiteiten en hoge icholen. ONDANKS SITUATIE IN TUINBOUW Den Haag - In de meeste takken van tuinbouw blijven de op brengsten achter bij de kosten stijging. Zo stelt minister van der Stee in zijn toelichting op zijn Landbouw begroting vast. Het sterkst geldt deze ongunsti ge ontwikkeling voor de groen teteelt en de bloementeelt on der verwarmd glas. Enerzijds hebben deze bedrijven te kam pen met stijgende energieprij zen en anderzijds vertoont de markt verzadigingsverschijnse len. Ondanks de moeilijke situatie in de land- en tuinbouw blijft vol gens de Minister van Landbouw het E.E.G.- landbouwbeleid voor de Nederlandse land-en tuin bouw noodzakelijk, de ontwik keling, die de Nederlandse agra rische sector in EEG-verband heeft doorgemaakt, zou niet tot de mogelijkheden hebben be hoord zonder het vrije handels verkeer binnen de Europese ge meenschap. Daarom wil de Mi nister dit stuk integratie zo goed mogelijk in stand houden, en waar mogelijk, herstellen, ver beteren en aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden. Het is namelijk niet goed meer mogelijk met het gemeenschap pelijk markt- en prijsbeleid de agrarische groepsbevolking per manent een redelijk inkomen te garanderen. „Het Brusselse instrumenta rium" behoeft daarom volgens de minister aanvulling. Hij zal zijn volle steun geven aan ver eenvoudiging van dit instrumen tarium. Visbestand Noordzee zorgwekkend Den Haag - Minister van der Stee van Landbouw en Visserij is van mening dat de ingrijpen de ontwikkelingen binnen de zeevisserij om een nadere stu die vragen. Hierbij zal onder meer aandacht moeten worden besteed aan de overbevissing, de zeerechtconferentie voor de visserij, de visserijvloot, ont wikkeling op het terrein van de produktie, afzet en verwerking, de visafslagen en de havens. Voor de structuurverbetering in de visserij zullen in het komen de jaar weer bijdragen worden gegeven. Onderzoek is dringend geboden. De toestand waarin de haring en tongstand in de Noordzee verkeert is zorgwekkend. Bij de rondvis-, schol- en garnalenvis serij is de situatie wat rooskleu riger. Huisvesting bijzondere groepen Den Haag - Nog dit jaar zal minister Gruijters van Volks huisvesting een nota uitbrengen over de huisvesting van alleen staanden en andere groepen wier huisvesting bijzondere pro blemen oproept, zoals werkende en studerende jongeren, rijksge noten van overzee en buitén- landse werknemers. Maatregelen zullen worden voorgesteld om de huisvesting van deze groepen te verbeteren. De huisvesting van werkende en studerende jongeren zal tot een normaal onderdeel van het be leid worden gemaakt. Prijsbeleid voor 1975 in Studie Den Haag - Dit jaar zal er geen wijziging meer komen in het prijsbeleid, zoals dit medio dit jaar is bijgesteld. In het kader van het overleg met de sociale partners over het in 1975 te voeren sociaal-economisch be leid zal in het najaar ook het in 1975 te voeren prijsbeleid aan de orde komen. Minister Lubbers meent, dat van het prijsbeleid een zekere matigende 4verking is uitgegaan op de prijzen. Maar op de lange duur komen kostenstijgingen toch tot uitdrukking in het prij speil. Een blijvende ombuiging van de inflatoire ontwikkeling kan dan ook alleen tot stand komen als de aan de prijsstij ging ten grondslag liggende kos tenstijgingen worden beperkt. Subsidie voorlichting consument t>en Haag - Minister Lubbers van Economische Zaken is be reid overheidssteun voor ver antwoorde vormen van consu mentenvoorlichting te verstrek ken. Ter vergroting van de markt- doorzichtigheid worden maatre gelen voorbereid om hoeveel heids- en prijsaanduidingen op te stellen of uit te breiden. Ge werkt wordt ook aan verbeterin gen van de aanduidingsvoor schriften op basis van de waren- Stimulans aankoop eigen huis Den Haag - Het kabinet wil het eigen woningbezit stimuleren. Binnenkort zal de mogelijkheid worden geopend voor het opne men van hypothecaire leningen op basis van oplopende in plaats van gelijkblijvende an- nuiteiten (rente en aflossing) djt onder garantie van de gemeen te. Deze verandering is vooral van belang voor jonge woningzoe kenden wier inkomen in de loop van de jaren zal stijgen. DEN HAAG- In Nederland val een groeiende bezorgdheid waar te nemen over de toememing van geweld en agressiviteit, aldus minister de Gaay Fortman van Bin nenlandse Zaken in zijn begroting voor 1975. "Preventie en repressie van deze verschijn selen, die een wereldwijd karakter verto nen, vragen de inspanning van velen op velerlei terrein, maar het is duidelijk, dat vooral de politie daarbij in bijzondere ma te betrokken is," aldus de minister. Dr. de Gaay Fortman spreekt in zijn be groting bewondering uit voor de wijze waarop de Nederlandse politie zich van haar moeilijke taak kwijt. De sterkte sterkkte van de gemeentepolitie wordt in de komende vier jaar uitgebreid met 2400 man. De begroting 1975 van Binnenlandse zaken voor 1975 voorziet in een normale toeneming van de organieke sterkte van de gemeentepolitie met 250 man en een extra toeneming van 550 man, man voor de recherche. Voor een betere bestrijding van de mis daad op straat is het volgens minister de Gaay Fortman nodig dat de wijkagent weer in ere wordt hersteld. Een meer systematische aanpak van de zware criminaliteit zal worden bevorderd onder meer door organisatorische maatre gelen op het gebied van de inwinnig en verstrekking van gegevens. Voor een betere bescherming van de poli tieman noemt de minister een aantal voor waarden waaraan moet worden voldaan: aielle alarmeringsmogclijkheden. Het belang van portofoons moet nog eens extra worden onderstreept uitrusting kogelvrije vest tievoertuigen. Den Haag - De omvang van de ontwikkelingshulp stijgt van 1430 miljoen in 1974 tot 1855 miljoen in 1975. Dat betekent een toename met bijna 30 pro cent. Dit blijkt uit de toelich ting op de begroting van minis ter Pronk. naai produkt bedragen en tot en met 1978 op dat percentage wor den gehandhaafd. Dat is dan 1.5 procent van het netto nationaal inkomen). Het totale bedrag zal dan meer dan 3.5 miljard gul den bedragen. In het concentra tiebeleid zijn voor 1975 enkele wijzigingen voorgesteld Er zijn acht nieuwe concentratielanden voor de ontwikkelingssamen werking aan de bestaande lijst toegevoegd. Het zijn: Boven-Volta, Noord-Jemen. Soe dan en Sri Lanka (Ceylon). Die zullen als zg. algemene concen tratielanden zowel programma- hulp als projecthulp ontvangen. Daarnaast komen er vier zg bijzondere concentratielanden. nl. Cuba, Egypte, Jamaica en Zambia, waaraan voornamelijk projecthulp wordt geboden. Het beleid rond de hulp aan de bevolking in koloniale gebieden van zuidelijk Afrika, o.m. Mo zambique. Angola) wordt voort gezet. Ook na het verkrijgen van onafhanke! jkheid zal hulp woi 'en verlee id aan bijvoor- be M (Gumee-Bissau). Ook zal humanitaire- en ontwikkelings hulp worden gegeven aan de bevolking van namibie in Zuid- West-Arfika en Rhodesie. Dank zij o. m. aardgas DEN HAAG De rijksbegro ting 1975 betekent een"adem- pauze" in de lastenverzwarin gen. Ons land zit er dank zij de aardgasopbrengsten goed voor. Het beleid van het kabinet Den Uyl richt zichdan ook op verrui ming van de bestedingen, verla ging van de belastingdruk en i beperking van de stijging de sociale premies. Hierdoor kun- i de reële inkomens in verge lijking met 1974 meer toenemen, zal de koopkracht groter wor den en wordt de werkgelegen heid gestimuleerd Het kabinet wil dan ook de gun- stigefinanciële positie aangrij pen om de werkgelegenheid te verbetern en de Nederlandse economie wat sterker te maken. De rijksbegroting - 1975 raamt aan uitgaven 62.8 miljard en aan ontvangsten 58.2 miljard. Het begrotingstekort kan zonder, problemen met 1.5 miljard toe nemen, waardoor het op 4.6 mil jard komt Minister Duisenberg van Finan ciën wijst in de miljoenennota op de unieke positie die ons land in financieel opzicht inter nationaal inneemt. Nederland kan en moet zich dan ook een vergroting van de bestedingen veroorloven. De hardnekkige en toenemende werkloosheid dwingt daartoe. Meer uitgaven moeten aan minstens 45.000 mensen werk kunnen geven Niet alleen het grote aantal werklozen levert het kabinet problemen op. Minister Duisen berg wijst tevens op de kloof tussen enkele krachtige, op deuitvoer afgestemde bedrijf stakken en een aantal bedrijfs sectoren die voornamelijk voor de binnenlandse markt werken en die in steeds moeilijker om standigheden verkeren. Deze verschillen tussen de wel varende en de stagnerende be drijfstakken dreigen de kwets baarheid van de Nederlandse economie te vergroten, aldus de minister. Ook de aanhoudende inflatie draagt bij tot het onevenwichti ge karakter van de economie. Hoewel het in ons land is gelukt de prijsstijging lager te houden dan in de meeste andere landen, j blijft het tempo van de prijsstij gingen zorgwekkend hoog lig gen. Het beleid van het kabinet richt zich op een krachtige sti mulering van de binnenlandse bestedingen. Overeenkomstig de grondslagen van het kabinetsbe leid neemt de verdere uitbrei ding van de collectieve voorzie ningen daarbij een belangrijke plaats in. Door verlichting van de lasten, vooral voor econo misch zwakkeren kunnen ook de particuliere bestedingen toe nemen.Hoopgevend kondigt mi nister Duisenberg aan dat ver kleining van de prijsstijgingen mogelijk lijkt, nu de prijzen vanuit het buitenland minder opwaartse druk ondervinden. De inkomsten en uitgaven van de overheid worden sterk be paald door de hoogte van lonen en prijzen. Hoe die voor 1975 zullen zijn, is nu nog onzeker. De Minister van Financiën hoopt dat werkgevers en werk nemers tot afspraken komen om de loonontwikkeling binnen aanvaardbare grenzen te hou den, zodat ook de prijzen niet uit de hand lopen. Met de rijks begroting hoopt de regering die afspraken tussen werkgevers en werknemers te vergemakkelij ken. Den Haag - Minister Pronk wil de voedselhulpverlening be langrijk uitbreiden. Op de be- groting-1974 was hiervoor een bedrag van 76 miljoen gulden uitgetrokken. Voor 1975 heefl hij dit opgevoerd tot 133 mik joen gulden. De bewindsman vindt deze ver hoging noodzakelijk gezien de verslechterde wereld voedselsi tuatie. al tekent hij hierbij aan voedselhulp in beginsel niet als de meest geschikte vorm van hulpverlening te beschouwen. Aan het Fonds van de Verenig de Naties voor bevolkingsvraag stukken zal Nederland een bij drage van 15 miljoen gulden verstrekken. Het kinderfonds j van de VN krijgt in 1975 van ons land 3 miljoen gulden (wai 8, 1974 4 miljoen gulden).

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11