Huurverhoging van acht procent per 1 juli 1975 Regering helpt kleine ondernemers Royale CRM-subsidie in knelgevallen Meer fiets paden in en om de stad Ïi4 VREDES BELEID STAAT VOOROP Vermindering van strijdkrachten nog een open vraag Duidelijke inspraak spreidings- beleid VERHOGING MAXIMUM SNELHEID IN STUDIE PINSDAG 17 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT 1 Voor 61.000 woningen verbetering OO Den Haag - De regering wil het nieuwe systeem van financiering en subsidiëring der nieuwbouw en het nieuwe systeem van individuele huursub sidies volgend jaar op 1 juli laten ingaan. In verband daarmee zal de jaarlijkse huurverho ging niet op 1 april maar 1 juli van kracht Voor de komende jaren wordt uitgegaan van een jaarlijkse huurverhoging van acht procent. Woningcorporaties en gemeenten die in 1975 een huurverhoging van acht percent onredelijk ach ten voor woningen die ouder zijn dan vijf jaar, zullen een gemotiveerd verzoek bij de minister van volkshuisvesting moeten indienen om een lagere huurverhoging vastgesteld te krijgen. Voor woningen die niet meer worden gesubsi dieerd zullen huurverhogingen van ten hoogste acht percent kunnen worden overeengekomen. Verwacht wordt dat per 1 april 1976 de nieuwe huurprijswetgeving zal kunnen ingaan. Minister Gruiters van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening streeft ernaar volgend jaar 130.000 tot 135.000 woningen in aanbouw te laten nemen. Het accent zal meer worden gelegd op de woningverbetering. Het programma voorziet in een ingrijpende verbetering van 41.000 huizen. De nieuwe bouw wordt als volgt: verdeeld 44.000 woningwetwoningen, waarvan 9000 bejaar denwoningen, 62.500 premiewoningen, waarvan 9500 bejaardenwoningen. De rest kan zonder rijkssteun worden gebouwd. In het aantal wo ningwetwoningen zitten 5000 eigen woningen voor minderdragkrachtigen, te bouwen door wo ningbouwverenigingen. De begroting biedt ook steun voor de bouw van verzorgingstehuizen voor bejaarden met een to taal van 5000 bedden, waarvan 600 in de woning wetsector. Het vernieuwingsprogramma gaat uit van de verbetering van 10.000 vooroorlogse particuliere woningen. Verder kunnen 4000 na-oorlogse wo ningwetwoningen en 37.000 vooroorlogse particu liere woningen minder ingrijpend worden verbe terd. 1 Meer woningbouw en woningverbetering Den Haag - Bevolkingsgroepen, die op een of andere manier in het randgebied van de samenleving zitten, zullen ook in het komende jaar kunnen rekenen op extra aandacht van minister van Doorn van CRM. Het bedrag van 100 miljoen gulden dat op zijn begroting is opgevoerd voor nieuwe aktiviteiten, zal voor een belangrijk deel worden besteed aan.' Vormings- en opbouwwerk en vrijwilligersaktiviteiten., Voorzieningen in oude woonwijken., Het werk voor gastarbeiders, Surinamers en Antillianen en andere vreemdelingen., Het bejaardenpaspoort en verhoging van de bijstand voor bejaarden in bejaardenhuizen., Verhoging van de bijstand voor onvolledige gezinnen., Subsidies voor voorzieningen voor werkende jongeren., De hulpverleningen aan jongeren in moeilijkheden en de bureaus voor levens- en gezinsvragen. Het resterende deel van het bedrag is bestemd voor de sportieve redreatie en openluchtrekreatie, het bibliotheek werk, het stimuleren i^an amateuristische kunstbeoefening, subsidies voor kulturele centra, restauratie van monumenten en behoud van waardevolle stads- en dorpsgezichten, het veilig stellen van natuurgebieden en spoedaankopen van uitzonderlijke kunstwerken. DEN HAAG- Minister Werster terp van Verkeer en Waterstaat heeft op zijn begroting een be drag van 3 miljoen gulden uitge trokken als subsidie voor de aanleg van fietspaden in en om de steden. Hij is namelijk van mening dat een krachtige stimu lering van het gebruik van de fiets, vooral in de binnensteden geboden is, vanwege de steeds meer toenemende 'verkeerscon- gesties, parkeerproblemen en de schadelijke invloed van het on geremde autogebruik op het mi lieu. De subsidie vopr de aanleg van fietspaden wordt gegeven binnen het kader van de rijks bijdrageregeling voor stedelijke- en vervoersvoorzieningen. In dit totale kader komt minder De fiets wordt een zeer belangrijk vervoermiddel in en om de stad geld beschikbaar voor autowe gen en meer voor het openbaar vervoer. Het bedrag voor het Rijkswegenfonds voor de aanleg van nieuwe wegen in 1975 blijkt nagenoeg gelijk aan het bedrag dat in de begroting 1974 was gereserveerd, namelijk ruim 670 miljoen gulden. Dat betekent in feite een vermindering van de mogelijkheden voor de aanleg van nieuwe wegen, vanwege de in 1974 opgetreden kostenstij gingen en in 1975 nog te ver wachten kostenstijgingen. Het bedrag dat uit de schatkist naar het rijkswegenfonds gaat wordt in 1975 met ruim 36 mil joen gulden verminderd. Daar staat tegenover dat er ongeveer hetzelfde bedrag meer uit de opcenten op de motorrijtuigen belasting zal komen, hetgeen on der meer het gevolg is van de invoering van wegenbelasting voor stilstaande auto's. In 1976 zal een begin worden gemaakt met een drastische verminde ring van de bijdrage uit de schatkist voor het rijkswegen fonds. Er zal dan 100 miljoen minder naar dit fonds vloeien. De regering heeft voor de dek king van de tekorten van het openbaar vervoer (Spoorwegen, streekvervoer en stadsvervoer) op de begroting 1975 bijna 265 miljoen meer uitgetrokken dan dit jaar. "Het belang dat het vervoer voor onze samenleving betekent, maakt het verant woord dit grote bedrag beschik baar te stellen", aldus minister Westerterp in zijn begroting. DEN HAAG De inkomensontwikkeling van vele ondernemers in het midden- en kleinbedrijf vervult de regering met grote zorg. De voorgeno men algemene en de specifieke op zelfstandige ondernemers gerichte maatregelen tot vermin dering van de fiscale en sociale lasten zullen op korte termijn verlichting brengen in de minder gunstige inkomensontwikkeling van ve le zelfstandige ondernemers in het midden- en kleinbedrijf en de landbouw. Voor deze zelfstandigen is de verdere uitbouw van de sociale zekerheid eveneens 'van groot belang. Het kabinet komt met een „volksverzeke ring voor arbeidsongeschiktheid" per 1 juli 1976, met toepassing van de „wet werkloosheidsvoor ziening op zelfstandigen" en met een „volksverze kering tegen ziektekosten". Gelet op de zwakke structurele positie waarin zich grote delen van het midden- en kleinbedrijf bevinden en het belang dat de regering hecht aan de aanwezig heid van een gezond midden- en kleinbedrijf is voorts besloten belangrijk meer geld uit te trek ken voor structuur-verbeterende maatregelen. Deze maatregelen hebben betrekking op onder zoek en de follow-up, de voorlichting, het regio nale beleid, de financiering en de infrastructuur. Door het geven van financiële steun zal de modernisering van de infrastructuur van detail handel, consument-verzorgend ambacht en hore ca worden bevorderd. In het kader van het werkgelegenheidsbeleid voor 1974 is hiermede reeds een aanvang gemaakt met betrekking tot de verbetering van de collectieve externe presen tatie van verouderde winkelconcentraties en de sanitaire accommodatie van middenklasse hotels. Voor 1975 zullen hiervoor specifieke subsidiere gelingen worden ontworpen. Bovendien zullen als onderdeel van het werkgelegenheidsprogram ma voor 1975 financiële stimulansen worden gegeven voor andere bijzondere bouwkundige voorzieningen in het midden- en kleinbedrijf. Staatssecretaris Hazekamp: hulp voor midden- en kleinbedrijf Voor de sociale voorlichting en begeleiding vara kleine zelfstandigen zullen regionale dienstverlej ningscentra worden opgericht, waarin de huidigi borgstellingsfondsen zullen opgaan. DEN HAAG- De hoeksteen van het buitenlandse beleid van het kabinet-den Uyl blijft een actief vredesbeleid. Minister van der Stoel beschouwt het behoud van de wereldvrede als de primaire taak. waarvoor de mensheid zich ziet gesteld. Daarom moet hoge prioriteit worden gegeven aan de instandhouding en ver betering van de elementaire vei ligheidsvoorzieningen. Over het midden-oosten stelt de minister voorop dat er aan de politieke aspiraties van de Pa- lestijnen in enigerlei vorm ge stalte moet worden gegeven, nu er een reëel perspectief bestaat op vredesoverleg. Dit zal echter geen afbreukmogen doen aan het recht van Israël op veilige en erkende grenzen, vrij van bedreiging met geweld. De rege ring zal niets nalaten om een voorspoedige ontwikkeling van de Europees-Arabische samen werking te bevorderen. Ook aan het in Europees verband geno men besluit de dialoog met Is raël voort te zetten zal de rege ring haar volle medewerking verlenen. Over Portugal vordt gezegd dat het kabinet zal onderzoeken in i hoeverre aan dit land de helpen de hand kan worden gereikt, o.m. door de reeds bestaande bandentussen Portugal en de I EEG-staten te ontwikkelen. DEN HAAG Minister Vrede- ling van defensie houdt er reke ning mee dat de voor 1975 voor ziene reductie van de Neder landse Landstrijdkrachten niet of niet volledig zal kunnen door gaan. Hij herinnert eraan dat de afspraak is gemaakt dat een vermindering afhankelijk is van het slagen van het overleg over wederzijdse en evenwichtige troepenvermindering in Cën- traal-Europa. Ook bij een vlot verloop van deze onderhande lingen blijft het mogelijk dat de troepensterkte volgend jaar niet kan worden verminderd. Voor de extra-kosten die dat met zich meé zou vrengen, kondigt de minister nu reeds de mogelijk heid van een aanvullende begro ting 1974 aan. Daarmee zal dan een totaalbedrag van 46 miljoen gulden gemoeid zijn. In de Defensienota, die eind september in de Tweede Kamer in behandeling komt, werden de defensieuitgaven voor 1975 be raamd op 6333,2 miljoen gul den. Sindsdien bleken bijstellin gen nodig als gevolg van de loon- en prijsstijgingen, waar door het eindbedrag van de de fensiebegroting voor 1975 is ge komen op 6336,8 miljoen gulden. Minister Vredeling vermeedt op nieuw dat is besloten dat een staatscommissie de mogelijk heid en de wenselijkheid van een vrijstaatscommissie de mo gelijkheid en de wenselijkheid van een vrijwilligersleger zal be kijken. Daarbij zal men tevens nagaan of, en zo ja in welke vorm, de dienstplicht moet wor den gehandhaafd. Een bijzonde re factor hierbij is het voorne men van de regering in, het be gin van de jaren tachtig over te gaan tot invoering van een 12- jarige leerplicht. De hieraan voorafgaande jaren vormen vol gens de minister een overgangs fase, waarin de gedeeltelijke leerplicht geleidelijk zal worden uitgebreid. Naarmate het gestel de doel zal worden bereikt, zul len jeugdigen steeds minder op operatilonele functies in de krijgsmacht kunnen worden in gezet. De laatste hand is gelegd aan het ontwerp v.an de regeling compensatie werk- en rusttijden voor militairen. Het interdepar tementale overleg daarover is intussen heiwat. In 1975 zal een begin worden gemaakt met de verwerkelijking van het streven naar een verde re structurele verhoging van de wedde. De eerste fase van die verhoging zal per 1 januari 1975 worden geïdealiseerd. Bij de om vang van de verhoging moet rekening worden gehouden met de beschikbare financiële mid delen, terwijl ook meespeelt de eis van een redelijke verhouding tot de bezoldiging van de vrij willig dienende militair. DEN HAAG- De spreidingsplan nen van de regering kunnen nog gewijzigd worden. De regering ziet inspraak van de ambtena ren in de spreidingsplannen via hun organisaties als iets, dat uitdrukkelijk op prijs gesteld wordt. Het overleg met deze or ganisaties wordt als een open overleg beschouwd. Dat staat in de begroting 1975 van het minis terie van Binnenlandse Zaken. De personeelsproblemen, die als gevolg van de spreiding zijn ont staan en nog zullen ontstaan, zullen in goed overleg tot een oplossing worden gebracht. Minister de Gaay Fortman hoopt dit jaar aan de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken mededelingen te kunnen doen over een wijziging van de proce dure bij het justitioneel antece dentenonderzoek van personen, die in aanmerking willen komen voor een functie bij het rijk. De bedoeling is tot een duidelijker reclassseringsbeleid binnen de overheid te komen, zodat wordt voorkomen dat inlichtingen ver kregen uit strafregisters een te grote verspreiding krijgen bin nen de overheidsadministratie. Het trendbeleid voor de ambte naren (het aanpassen van de ambtenarensalarissen aan de in komens in het bedrijfsleven) wordt gehandhaafd. Het beraad over de problematiek van het stakingsrecht wordt voortgezet. DEN HAAG- In de periode november 1973 tot en met juni 1974 is het aantal doden dat bij verkeersongelukken op autosnelwegen is geval len bijna met de helft gedaald ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder, namelijk van 90 tot 47. dat is 48 pet minder Een en ander blijkt uit de toelichting op de begroting 1975 van minister Westerterp (van verkeer en Water staat). "De regering beraadt zich over de vraag of een geringe verhoging van de maximumsnelheid op autosnelwegen kan worden toegestaan", aldus de minister. Volgens hem wordt op de autosnelwe gen momenteel aanmerkelijk minder hard gere den dan vóór de energiecrisis, toen reed 15 procent van de auto's harder dan 107 km oer en meetperiode, die op 8 dat een uitgebreide voor- voorbereiding is om de automobilen er toe te bewegen de autogordel, die straks verplicht wordt, te gaan dragen. Uit bere keningen blijkt, dat men met een gordel om 60 pet minder kans loopt om bij een auto-ongeluk om het leven te komen. De onveiligheid van het totale wegverkeer is een grote plaag waar ons land door wordt geteisterd. Aldus de minister. Hij kondigt aan dat in de loop van 1975 een beleidsplan over de bestrijding van de verkeersonveiligheid bij de Staten Generaal zal worden ingediend. Dit plan is een eerste aanzet voor een nationaal beleidsplan "Verkeers veiligheid." Maatregelen voor oplossing zware misdaad DEN HAAG- Minister van Agt van Justitie wil inlichtingen diensten voor de recherche op richten om het ophelderen van zware misdrijven te bevorderen. Maatregelen ter bescherming van politieambtenaren tegen sommige vormen van harde cri minaliteit zijn in voorbereiding. Zowel de minister als het open baar Ministerie, zijn van oordeel dat de criminaliteit stijgt.Boven- dien wordt deze voor een deel harder meedogenlozer, meeko- genlozer. Zij waarschuwen ech ter tegen tendenGoiizp berichten over de criminaliteit. 'Bij alle reële onbehagen over een ver harding van de criminaliteit moet men er zich voor hoeden, op basis van hetzij vage gege vens hetzij een onjuiste inter-J pretatie van bekende cijfers conclusies te trekken, die een stemming van onrust wekken of deze op ongefundeerde wijze in de hand werken", aldus het Openbaar Ministerie. Het werk van de justitie wordt hierdoor ernstig bemoeilijkt, zo wordt op gemerkt. Gewestelijke indeling DEN HAAG- Binnenkort komt er een structuurschets voo gewestelijke indeling van Ne derland. Het ontwerp voo gewestwet zal in de loop vai parlementaire jaar aan Tweede Kamer worden aange boden. Dit blijkt uit de begro ting van minister de Gaay Fort-j man (binnenlandse zaken) voórl het jaar S1975.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10