Onwezenlijke stilte op belegerd Voorhout Licht voedsel en medicijnen voor de gegijzelden Vrije dag voor ambassades, banken en bouwvakkers Foeroeja op Schiphol een nerveuze terrorist (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Pas om half vijf vanmorgen heb ben de Japanners in de Franse ambassade ge vraagd om 'licht voedsel en rookgerei', dat zij aan een touw vanuit een raam naar boven heb ben gehesen. Tot die tijd hadden zij niet om voed sel voor henzelf en de elf gegijzelden gevraagd, aldus een woordvoerder van de Haagse politie. Wel had de politie zaterdag in de prille ochten duren medicijnen gebracht t Het gijzelingdrama, de zwaar ste terroristenactie ooit op Ne derlands grondgebied uitge voerd, begon vrijdagmiddag kwart over vier. Drie mannen waarvan men thans aanneemt dat allen de Japanse nationali teit hebben, gijzelden elf per sonen in de kamer van de Franse ambassadeur in de am bassade aan het Korte Voor hout. Bij het eerste contact met de Haagse politie werden i van de ge gijzelden die aan suikerziekte lijdt. Zondag avond om tien over acht werden vodr een twee de maal medicijnen aangevoerd. Ditmaal behal ve insuline voor de suikerpatiënt ook medica menten voor een hartpatiënt onder de gegijzel den. De aanvoer van deze medicamenten was in het bestaande telefonische overleg geregeld, en vond plaats door middel van een koord dat de Japanse terroristen uit het raam lieten zakken en waaraan het pakje met de medicijnen werd bevestigd. twee jeugdige politiefunctiona rissen gewond. Zij zijn thans buiten levensgevaar. Het ulti matum van de terroristen liep af om drie uur vrijdagnacht, maar werd voor een onbepaal de tijd verlengd. De gegijzel den werden niet geëxecuteerd toen de in de Parijse Santé ge vangenis vérblijvende Foeroeja niet bij de Franse ambassade verscheen. Inmiddels was contact ge- De internationale pers verdringt zioh op het Voorhout achter de hekken en verliest het ambassadegebouw geen ogenblik uit de lens. maakt met de terroristen van uit de naburige Amerikaanse ambassade. Dit contact werd onderhouden door functionaris sen van de Japanse ambassa de. Ook was er intensief over leg gaande tussen de Neder landse, Franse en Japanse re gering. De Egyptische ambas sade werd in dit overleg ge mengd. De Egyptische ambas sadeur sprak telefonisch met de terroristen. Zijn aanbod de actie te verplaatsen naar de Egyptische ambassade nabij Madurodam werd door de ter roristen nadrukkelijk afgewe zen. De bemiddelingspoging van Egypte speelde zich 's nachts en zaterdagmorgen af. Vrijdagnacht was de telefoon verbinding tussen de comman dopost in de Amerikaanse am bassade en de terroristen ruim een uur gestoord geweest. Xa- terdagmorgen trad opnieuw een storing in. Inmiddels was de commandopost van waaruit het overleg met de terroristen werd gepleegd verhuisd naar het ministerie van Justitie aan het Haagse Plein, waar enkele Nederlandse ministers aanwe zig waren. Golfkarton De Haagse politie vermoedde, dat de terroristen de telefoon niet op een juiste manier han teerden en de hoorn naast de haak hadden liggen. Tegen half elf zaterdagmorgen pro beerden twee Japanse ambas sadefunctionarissen met be hulp van een megafoon de ter roristen te bereiken. Dit lukte niet. Daarna heeft men ge tracht met behulp van Japanse teksten op lange repen golfkar ton de terroristen te bewegen de verbinding te herstellen. Zaterdagmiddag om half twee lukte dit en kon er weer over- Nauwlettend bekijkt een marinier met een verrekijker het Franse ambassadegebouw. leg gepleegd worden. De Fran se ambassadeur, een van de gegijzelden, verscheen op dit tijdstip voor het raam: het eerste levensteken van de ge gijzelden. De uit Parijs overgevlogen Ja panner verbleef op dat mo ment nog steeds op Schiphol onder bewaking van Franse politie en Nederlandse mare chaussee. De Franse premier Jacques Chirac had in Parijs gesteld, dat de Franse rege ring de gevangene niet zou vrijlaten voordat de mensen uit hun gijzeling waren verlost. Het overleg tussen de betrok ken regeringen ging inmiddels op zeer intensieve wijze ver der. Premier Den Uyl vertrok na enige aarzelingen zaterdag middag wel naar Parijs voor een diner met alle EEG-rege- ringsleiders. Na afloop ver klaarde hij tijdens een korte persconferentie, dat het optre den tegen de terroristen een zaak was van de Nederlandse autoriteiten en de Nederlandse politiemacht, die - tweehonderd man sterk - zich had gegroe peerd rond het ambassadege bouw. Deze politiemacht, ver sterkt met tientallen speciaal opgeleide scherpschutters, ma riniers en marechausses had de omgeving van het ambassa degebouw afgezet. Stilte De afzetting was niet zo her metisch gebleken. Zaterdag morgen hadden twee argeloze fietsers, onder wie een krante bezorger, het cordon doorbro ken. Zaterdagavond wist ook een beschonken Hagenaar door de afzettingen te komen om een weddenschap na te komen. Die weddenschap wan hij, want hij bereikte de ambassa de en ging binnen. Daar heeft hij „hallo, hallo" geschreeuwd. De man kwam met de handen omhoog naar buiten en werd door de politie ter ontnuchte ring ingesloten. Zaterdagnacht om kwart over een doorbrak een aangeschoten cavalerie-of- ficier-buiten dienst het cordon. De nacht van zaterdag op zon dag werd doorgebracht in een angstige stilte. Het eerste le vensteken van de terroristen werd door de wachtende jour nalisten, politie en familieleden zondagmorgen gesignaleerd. Vanuit de vierde verdiep.r.g van de ambassade dwarrelde een stuk papier omlaag. Het was een stuk onbeschreven toi letpapier. Een uur later her haalde dit zich. Over de onder handelingen met de bezetters werden geen mededelingen ge daan. Zondagmiddag bleek dat de kapers hun eisen opnieuw had den gewijzigd. De honderden aanwezigen werden omstreeks vier uur opgeschrikt toen twee kleine vliegtuigjes boven de ambassade verschenen. Een van de vliegtuigjes maakte en kele duikvluchten naar de am bassade tot grote ontsteltenis van de politie, die vreesde dat de terroristen nog nerveuzer zouden worden. Nadat de vlieg tuigen waren verdwenen keer de de angstige stilte terug. Een gespannen stilzwijgend wachten op de afloop van het drama, dat zich de zondag avond en -nacht voortzette. Van onze verslaggever Het personeel van kantoren, banken en ambassades, die liggen in het schootsveld van de terroristen op de Franse ambassade op het Korte Voorhout in Den Haag, heeft vandag niet hoeven te wer ken. De verderop liggende kantoren zijn echter gewoon openge gaan. Zij die vandag niet werkten, zijn de bowwers van 't nieuwe Ministerie van Financiën, dat ligt tegenover de Franse ambassa de en het personeel van de nabijliggende verzekeringsmaatschap pij Equity and Law, de Franse ambassade en de Koninklijke Schouwburg. Ook de gebouwen die liggen tussen de Lange Hout straat en de Korte Vijverberg de NMB, ANB, Van Dieten Postzegelveiling en Delta Kabel bleven vandaag gesloten. Wel werkte men op het ministerie van onderwijs. Alleen de kamers die uitkijken op de Gietkom en de Nieuwe Uitleg, bleven onge bruikt. De gebouwen aan het Lange Voorhout, de Lange Vijverberg, de Pninsessegracht en de Lange Houtstraat gingen wel open. Veel bewoners van straten binnen de afzettingen gingen niet naar bulten. De moeilijkheden om weer binnen de afzetting te ko men bleken groot. „We hebben de allergrootste moeite om ons huis te kunnen bereiken" aldus een bewoner van het Lange Voor hout midden in het hart van het afgesloten stadsgedeelte. „Een uur lang hebben we bij de hekken moeten praten. Pas daarna konden we naar onze woning. We kregen de opdracht direct naar de woning te lopen, we mochten geen meter buiten de „rechte lijn" lopen". Middenstand gedupeerd door gijzeling Tot de gedupeerden van de gij zeling in de Franse ambassade aan het Korte Voorhout in Den Haag behoren de winkeliers, die zich binnen het afgezette gebied bevinden. De meeste winkeliers kregen zataerdag 'n klap te verwerken, toen om streeks één uur de politie het bevel had gekregen nie mand meer de hekken te laten passeren. Het personeel dat toch niets meer te doen had, stond merendeels voor de win kel. Alleen de bodega *,De Posthoorn" en het hotel-restau rant „Des Indes"deden goede zaken door de bezoeken van de veie verslaggevers die zich vanaf vrijdagmiddag op het Voorhout verzameld hadden. De HTM heeft met ingang van vanmorgen een geheel nieuwe dienstregeling ingesteld. Zij toonde vrijdagmiddag haar im provisatietalent toen na de schietpartij om kwart over vier een algehele chaos ont stond. Zaterdag kwamen er weer veranderingen in de schema's toen de gevarenzone was uitgebreid. De Centrale Post in het hoofdkantoor, die door middel van een mobilo foon contact houdt met de poli tie, werd gisteren met dubbe'e manschappen bezet en draa de 24 uur door. De Rekreade, die op het Malieveld gewoon doorging, heeft bijna geen na delige gevolgen van het gijze lingsdrama ondervonden. Het enige stille moment ontstond taterdagmiddag omstreeks uur, toen op last van de Haagse politie het parkeerte-- rein moest worden ontru'nv' Na een half uur kwamen de bezoekers, d e hun vaders 'de buurt hadden r»»--'-' weer terug en vanaf da' p«r-. b!:k draaide de Rekreade weer op^olle toeren. Een krantenbezorger probeerde zaterdagmiddag nog even zijn pl'cht te doen op het Voorhout. Een politieagent stuurde hem terug. Hoewel er vanachter de dranghekken voor het pubfrek geen enke zicht was op de bezsl'.e ambassade, waren er het gehele week einde mensen op de been. Van onze verslaggevers DEN HAAG Het anders zo statige Haagse Voorhout was dit weekeinde een wereld van contrasten. Centraal daarin stond de kamer van de Franse ambassadeur, waarin span ning, onzekerheid en uitputting langzaam, maar zeer zeker moeten zijn gegroeid. In die kamer drongen echter ook de geluiden door van de andere wereld, van het hevigste con trast: de ontspanning van de Haagse bevolking op de ker mis, op het enkele honderden meters verder gelegen Malie veld. Het terugdraaien van het volume van de kermismuziek en -toeters tot op halve sterk te kon niet verhinderen dat dit voor de gegijzelden totaal we reldvreemde geluid door de van tijd tot tijd geopende ra men van de ambassadeurska mer binnendrong. En daaromheen gaf het Voor hout met de roodomnggende straten een compleet onwezen lijke aanblik. Vóór de ambas sade een totale en voortduren de leegte, waarop de spanning van binnen het gebouw over sloeg; even verderop, op het Lange Voorhout een voortdu rende beweging van uniformen van politie en leger met als aandachttrekkers het zwart- matte metaal van hun karabij nen en stenguns. Daartussendoor begaf zich voortdurend het bonte gezel schap van de veelkoppige m- terrationale pers, die de ont wikkelingen vanachter door de po'lti? geplaatste dranghekken poogde te volgen. Anderen hin gen voortdurend uit de ramen van het schurn tegenover de ambassade gelegen N.O.S.-ge- bouw .Langzaam ondervonden al deze mensen aan den lijve wat de uitputting betekent, waar de mensen in de ambas sade ook zeker van te lijden hebben. Onder de vallende herfstbladeren van de bekende Voorhout-bomen klaagden poli tiemensen zwakjes dat sommi gen van hen al 24 uur in touw waren. Echt erg vonden zij dat toch niet/ wat mag blijken uit het feit dat de agenten die van verlof werden teruggeroepen graag ingezet werden om hun aandeel in een goede afloop van het drama te leveren. Zo ook de spelers van het politie- elftal van HPSV, dat zondag middag voor een voetbalwed strijd verstek liet gaan. Het publiek, dat rond de afge zette straten een steeds duren de drukte veroorzaakte, werd op zeer veilige afstand gehou den. Met het intreden van de nacht verminderde de publieke belangstelling zaterdag sneller dan de voorgaande nacht, toen het drama nog slechts enkele uren oud was. In een zich langzaam uitrollende mistde- ken leunden slechts hier en daar nog wat groepjes jongelui tegen dranghekken. Hun enige gesprekspartners waren de agenten. Verder heerste een doodse stilte. Voor het konink lijk paleis probeerden mari niers liggend op veldbedden de slaap te vatten, de wapens bin nen handbereik. Rond half drie werd die stilte even doorbro ken door een luidruchtig groepje bruiloftsgangers, dat hotel Des Indes verliet. Om vijf uur loeide een politiesirene enkele seconden. Een agent was half slapend in de auto tegen het sirene-knopje gevallen. Terwijl polltlevoorlichter Nico Laterveer, de pers zondagmid dag vertelde dat de terroristen tot dan toe geweigerd hadden voedsel voor de gijzelaars bin nen te laten brengen, verdron gen politiemensen en militai ren zich rond de koffiepot en koekdozen. Een employé van perscentrum Nieuwspoort ver kocht gedurende een half uur tje bier en harde eieren aan de "afwachtende internationale pers. Japanse Journalisten, haastig uit Parijs en Brussel gekomen, lieten geen mogelijkheid voor bijgaan om hun collega's te verzekeren het gedrag van hun landgenoten in de ambassade hevig te betreuren. e.dbedden, die werden opgesteld (Van een onzer verslagge vers) SCHIPHOL - Op Schiphol heeft het Haagse gijze lingsdrama dit weekeinde geleid tot een onwezenlij- situatie, waarbij de Nederlandse en de Franse souvereiniteit in het ge ding waren. Op 300 meter afstand van de kop van de B-pier stond de witte Mys- tère van de Franse lucht macht met daarin, aan handen en voeten geke tend, de 25-jarige Japan ner Joetaka Foeroeja. Hij werd bewaakt door negen Franse veiligheidsagen ten, en kreeg zondagmid dag zelfs bezoek van de heer J. Ducré, hoofd van de Franse „Police Judi- ciaire", de hoogste politie functionaris in Frankrijk, die twintig minuten met hem sprak De Franse re gering beschouwt de Mys- tère als Frans grondge bied. Elders op een vrachtplatform heeft ondertussen tot gister avond de verlengde DC-8 van de KLM „Vasco da Gama" klaargestaan om de hoofdper sonen van het drama vrije af tocht te geven - dit op verzoek van de regering. De KLM hield voor de machine twee be manningen in reserve, be staande uit een gezagvoerder, een co-pilot, een b.w.k., een pureer en een assistent-purser. Ze hadden zich allen vrijwillig aangemeld. Als leider van de operatie hield zich captain Van Rijswijk beschikbaar - chef vlieger op de DC-8. Uit het wegslepen van de DC-8 bleek gisteravond, dat de regering het vliegtuig niet langer be schikbaar stelt. Sinds gisteravond kwart voor twaalf sta»*, op Schiphol gepar keerd een Boeing 707 van de Franse luchtvaartmaatschappij Air France, die na heftige dis cussies tussen Parijs en Den Haag door de Franse regering beschikbaar is gesteld. De be schikbaarstelling van Franse bemanning behoort dui delijk niet tot de overeen komst: de Mystere van de Franse luchtmacht maakte vannacht een haastige retour vlucht tussen Schiphol en Pa rijs om de Franse bemanning van de Boeing terug te bren gen. De 707 is een viermotorig straalvliegtuig als de DC-8, ge schikt voor Intercontinentale Sensatie ontstond op Schiphol toen gistermiddag bij een rou tinecontrole van de luchthaven- politie bleek dat er was inge broken in het vrachtgebouw. Op de negende verdieping ren twee deuren met een koe voet beschadigd. Een derde deur, die van het kantoor van de Australische luchtvaart maatschappij Qantas, bleek geforceerd. Er waren waarde volle voorwerpen aanwezig, maar die bleken onaangeroerd. Omdat de plaats van de In braak uitstekend uitzicht biedt op de wachtende Vasco da Gama, neemt de politie voor hands aan, dat een van de tientallen op Schiphol bivakke rende fotografen de dader is geweest. Al deze ontwikkelingen hadden nauwelijks Invloed op de gang van zaken op de luchthaven. De vluchten gingen normaal door. Alleen Japan Airlines en Air France leidden hun lijn- vluchten om (de maatschappij en wilden niet het risico lopen, dat hun machines door de gij zelaars zouden worden gevor derd), en de KLM-vracht werd aanvankelijk elders afgehan deld In verband met de a« zigheld van de Vasco da Gama op het vrachtplatform. Ondertussen bleef Joetaka Foeroeja gevangen zitten op het kleine stukje Schiphol, waarover de Fransen zich verein vinden. Zondagmorgen werd hij duidelijk zichtbaar in oranje trui met geboeide handen - gelucht op het plat form. Technici verwisselden toen het linkerachterwiel van de Mystère, en sloten een slang aan op het toestel, waar schijnlijk om water bi) te tan ken. De machine wordt ge bruikt om de Japanse terrorist gelegenheid te geven (geboeid) te slapen en zijn natuurlijke behoeften te doen. Voor de rest zat hij in een gele stationcar met mobilofoon van de lucht havenautoriteiten, terwijl een pantserwagen van de mare chaussee en zes agenten met karabijnen de Mystère waakten. Een vertegenwoordiger ./'r.pan Airlines heeft Foeroeja ••c;ira«t. Volgens deze zegsman laakte de 'errorlst een zee erveuze indruk en veranderde hij om het kwartier van ge dachten.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7