Zenuwen beheersen het Spel Allerlei(ds) LEIDATO 74 RECORD-HUISHOUDBEURS Buitenlandse ploegen in Leiden gearriveerd Crescendo kan alvast naar liet gras kijken Bioscopen MAANIMG 16 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT MHHI mmm hps LEIDEN Leidato'74 de der- teiende is een record-huis houdbeurs geworden. Bij de sluitnng, gisteravond om 6 uur, waren er 65.374 betalende bezoe kers geteld. Bij de opening, eer- vorige week was het al raak ge weest. In no time waren de eer ste tienduizend binnen de beurs- grenzen. Vrijdagavond viel de 50.000ste pardoes met zijn neus in de boerenboter. Het was stomtoevallig pans van de We reld, oud-medewerker van de L. C., die verbluft stond te kijken bij de goede gaven die hem ge werden vanwege comité en standhouders. Hij kwam in het bezit van een open schouw (2000 gulden), tafel (1250) kandelaar met kaarsen, waardebonnen, een spaarbankboekje, spaarvar ken, planten en bloemen, sherry en nog veel meer. De jongeman kon geen pap meer zeggen. Dat konden eigenlijk de Leidato- medewerkers gisteravond ook niet meer. De helden waren vermoeid. En dat mag ook wel, na t ien dagen hoogspanning. Dat gaat je niet in de kouwe kleren zitten. Neem nou bijvoor beeld voorzitter Jan Wolfslag, gisteren om 5 uur: „Ik wil niet zeggen, dat ik het spuugzat ben, maar ik begin wel verdomd moe te worden, de laatste uren. Ik ben blij dat het afgelopen is. We zijn erg tevreden. Ook de standhouders. Moet je nou 'ns kijken (zei hij achter de coulis sen), ze komen nu nog kaartjes kopen. Voor een uurtje Leida- to". Meneer Ziegelaar was namens het comité de koning te rijk. Hij te kende, nog tijdens h et bewind van de 13e, al het bestand van de 14e Leidato in 1975 in op een ■plattegrond. Dit was wel de grootste graadmeter voor de beëindigde grootste najaars- beurs van Nederland: niets dan tevredenheid. Voor het volgend jaar bleek al rond de 80 pet. weer verhuurd te zijn aan standhouders, die „hun plaats je" weer terug wilden hebben. Je vraagt je nu al af, hoe die Leidato'75 weer aan zijn uitbrei ding komt. Nog zoiets moois. Bij het afscheid nemen van de Leidato ontvin gen de jeugdige bezoekers gis termiddag een feestelijk pekket- je met een vlaggetje een toe ter, ballon en een hoedje. Er waren 1500 van die pakketten samengesteld. Alleen al 1500 kinderen op de laatste dag, dat leek het comité veruit overdre ven. Maar men kwam dik te kort. Helemaal uitverkocht. „Mag ik er één meenemen voor m'n zussie?" Daar ga je dan. Je blijft maar uitdelen. Dat wordt buiten de Leidato nog een heel feest. Maar op een gegeven moment zit je zonder. Wel kreeg ieder kind nog een ijsje en toen d voorraad van de pak ketten was opgeraakt, waren er nog wat vlaggetjes, een sticker van de 3 October Vereniging en ijsjes. Binnen ging inmiddels het Leida- to-gebeuren nog een tijdje ver der. „Nog even vissen kijken, in het donkere hol", hoorden we. De verlichte bakken trokken veel bewondering van groot en klein. Even verderop was een optreden van „het bekende goo chelaarsduo de Williando's". Wim en Sjakkemien scheurden en knipten hier edities van een concurrerend dagblad aan snip pers en behaalden daarmee ver bazingwekkende resultaten Zo lukte het hen zelfs het bewuste dagblad geheel te doen verdwij nen. Dèt zou leuk zijn, dachten we toen. Een juffrouw van een sherrystand had sinds vrijdag niets meer ge geten. Ze had gewoon geen trek. maar ook had ze geen kans van 1 gekregen vanwege de druk te. Zondagmiddag kreeg ze even i gelegenheid om een paar brood jes te nuttigen, anders was zef j van haar stokje gevallen. Ze i bleven wèl schenken., onder de I boompjes. Tot 6 uur. Toen was het eten geblazen, tot 7 uur. En j daarna inpakken en wegwezen, j Deze zondag was de klap op de vuurpijl geweest, wat het bezoe kersaantal betreft. Vorig jaar waren het er 62.000 die de Lei- j dato bezochten. Daar moest een terugslag op volgen. Men reken- de veilig op 58.000 bezoekers. Welnu, de rekenaars mogen ge- I rust zijn. De problemen zijn er niet minder op geworden, maar de verwachtingen blijven hoog gespannen. Waar tref je in Lei den en verre omstreken een i dergelijk evenement? lllliJllillillllililllïliïllIfflSBIII! Kfllpr Hli Onderwij s- winkel Noord Tril jeugd dieper inzicht geven in ,,3-October" LEIDEN Enige tijd geleden kwam de 3 October Vereni ging op het goede ideel, bij gelegenheid van de herden king 400 jaar Leidens ontzet, door de archiefdienst van Lei den een boekje te laten sa menstellen ten behoeve van de hogere klassen van de ba sisscholen. Het resultaat van het werk van drs. R. C. J. van Maanen, die consciën tieus en verantwoord te werk is gegaan is echter bij een deel van het onderwijzend personeel niet zo goed ont vangen. In Leiden Noord waar men op onderwijsge bied de laatste tijd steeds meer op de barricade staat ging een lampje branden. Niet lang daarna was het al ternatie/ geboren en dezer dagen worden bij tal van scholen in Leiden, Oegst- geest en Leiderdorp speciaal samengestelde boekjes be zorgd over het thema 3 okto ber. De oplage van 1450 is al uitverkocht. Men denkt aan nieuwe aanmaak van het boekje. Zijn de ijver en de nauwgezet heid van drs. Van Maanen dan te laken? „Beslist niet", vindt Janny de Hoog van de Onderwijswinkel, „alleen had de 3 oktober Vereniging niet bij de Archiefdienst moeten aankloppen. Daar zitten mensen die niet gewend zijn met een klas op te trekken. Het blauwe archiefboekje is een nauwelijks geïllustreerd stuk tekst geworden, hooguit geschikt voor Mavo of mid delbare scholieren. Dit we tenschappelijk verantwoorde verhaal is niets voor-een ba sisschool". Onderwjzeres Janny en een paar collega's zijn daarom 'n projectje gaan -maken, om dat ze het belangrik vonden dat het kind iets leert van zijn eigen stad. Dan is 3 ok tober wel een geweldig onder werp. Het zijn drie lessen geworden: wat waren de achtergronden van de 80-jari- ge oorlog? (iet alleen de godsdienst): het beleg en ontzet, welke figuren waren belangrijk, wat gebeurde er allemaal en welke gevolgen had dit voor de burgerij. Omdat hier meestal het ver haal ophoudt gaat les 3 ver der: aandacht besteden aan de snelle ontwikkeling van Leiden na 1574. Bij alle les sen bevinden zich verschil lende vragen en opdrachten. Alleen al het verstrekken van deze simpele gegevens over het boekje deed de op lage meteen al uitverkocht raken. Janny de Hoog: „Wij willen voor kinderen de geschiede nis duidelijk trachten te ma ken aan de hand van dingen die in deze stad zijn ge beurd. We hebben ook het aureooltje van 3 oktober een beetje willen doorbreken. Wat waren de oorzaken en wat gebeurde er nè de „hut spot". We hebben het niet uitsluitend over een gods dienst oorlog, maar ook over de verkommering, de armoe de en honger van een volk in nood. Het motief luidt dan ook: de honger voor en na de hutspot. Daarmee is al veel gezegd, dacht ik. LEIDEN Kloppend en schok kend nadert het Spel zonder Grenzen zijn moment suprème, dat is vastgesteld op overmor- genavond. In Holliday Inn zijn het afgelopen weekeinde de deelnemers gearriveerd, evenals een lange stoet van coaches, su pervisors, scheidsrechters en nog meer NCRV-mensen. De buitenlanders zijn er gelaafd en gespijzigd en onder leiding van lieftallige hostesses en tolken uit sight-seeing gestuurd. Om de zenuwen wat af te leiden want die doen zich vooral bij de spelers zelf ter dege gelden. Een optreden verzorgen ten aan- schouwe van zo'n 120 miljoen kijkers is dan ook niet niks. Zelfs vanachter het IJzeren Gordijn en uit Japan loeren de buis-bezitters mee- Begrijpelijk daarom dat „winnen" voor praktisch alle deelnemers de belangrijkste drijfveer vormt om mee te doen. Ook de 20-jari- ge tuin-architect Ian Hiscock, die deel uitmaakt van het En gelse team beschouwt de vijf daagse volledig verzorgde va kantie die aan de deelname vastzit als „meegenomen", maar van ondergeschikt belang. Winnen „In onze kamers, in de foyers, als we in de stad flaneren, steeds is de kans op de overwinning het belangrijkste onderwerp van ge sprek". vertelt hij. „Alle- teams zijn er zonder meer bijzonder tuk op de trofee mee naar hun land te nemen. Voor ons als spelers is er niets lach wekkends aan de waterballetten of de handicap-races. Wij zijn tijdens de wedstrijd zo gecon centreerd dat we geen tijd heb ben om zelfs maar te glimla chen. Een paar weken geleden, Amateurs toen we in .Zwitserland speel den, viel ik bij een bepaald on derdeel vijf meter hoog uit een paal; hup op m'n kop; en m'n Gistermiddag arriveerden de eerste buitenlandse groepen bij Holiday als doping, financiële moeilijk- Betweters heden en noem maar op. Dat heb je bij ons spel niet zijn jongste verblijf in Zwitser land eveneens de eerste contac ten in deze richting heeft ge legd. maat er bovenop. Je merkt zoiets niet eens. Alles gaat zo snel- Je moet onmiddellijk weer door, want je moet winnen". De 33-jarige skileraar Miazzon Stefano die uitkomt voor Italië onderschrijft de stelling. Vol gens hem zijn de beste kaarten voor de zege in handen van En geland en Nederland. Ook het Duitse team slaat hij hoog aan vanwege zijn fanatieke doorzet tingsvermogen. „Duitsland is het meest ambitieus" zo weet hij. „Niettemin hebben wij ze een paar weken geleden in Bav- reuth met forse cijfers versla gen. Had je die gezichten moe ten zien. O la la, dat was don der en bliksem". Na „winnen" maakt de mogelijk heid tot het leggen van interna tionale contacten voor de spe lers de belangrijkste aantrekke lijkheid van het spel uit, zo zeg gen Stefano en Hiscock beiden „Het blijft natuurlijk in de meeste gevallen wel bij gebrab bel", zo wil de Italiaan niet be strijden, „maar de sfeer is vooral na een wedstrijd, wan neer we ons ook in het gebruik van spiritualiën niet meer hoe ven te beperken, vaak magnifi- que. De huwelijken die uit een spel zonder grenzen zijn voort gekomen zou je niet op twee j handen kunnen tellen." Ian His-; cock illustreert die onthulling door er op te wijzen dat hij bij Bernard Prins legt er in zijn beoordeling van het festijn de nadruk op dat de deelnemers pure amateurs zijn. „Geldelijk gewin is er niet bij, ze spelen enkel om de medaille", aldus Prins. „Dat vind ik leuk. Bij de echte sporten doen zich vaak al lerlei nevenverschijnselen voor Volgens Prins ligt hierin ook een belangrijke verklaring voor het geweldige succes dat Zeskamp en het Spel zonder Grenzen oog sten. Als andere elementen die in dit verband essentieel zijn wijst hij het hoogwaardige gooi en smijtwerk aan de doodordi- naire competitie. „Competitie is altijd leuk. onverschillig of we nu een partij voetballen of hon derd meter hardlopen." „Die spelletjes die wij doen", zo signaleert hij, „zijn natuurlijk niet zo verschrikkelijk nieuw. Zaklopen. paalklimmen en krui wagen rijden hebben de mensen bijvoorbeeld op Oranjefeesten al gedaan. En kennelijk met veel plezier. Wij hebben wat bestond alleen maar geperfectioneerd. We hebben het een nieuwe vorm gegeven en in die vorm begint het zo langzamerhand alweer een vast onderdeel van ons cul tuur-patroon te worden: de zes kampformule heeft echt op gro te schaal ingang gevonden." Betweterige droogstoppels willen nog wel eens naar voren bren gen dat er meer zinvolle vor men van vrijetijdsbesteding zijn te bedenken dan die waarbij men toekijkt hoe anderen elkaar in het water duwen Prins zegt daarop: „Ik wil helemaal niet bestrijden dat er zaken als poli-, tiek belangrijker zijn. Maar je moet op de televisie inspanning en ontspanning met elkaar in balans brengen. Als mensen in de gelegenheid zijn om zich ook te ontspannen kunnen ze nieuws over een hongersnood beter in casseren. Volgens de kijkcijfers is het Spel zonder Grenzen het populairste zomerprogramma. Wie zijn wij dan dat we daarin verandering zouden brengen?" Waarop Prins het. tenslotte, leuk vindt om zelf mee te werken aan een spelletje dat anderhalf uur duurt en 360.000 kost? „Omdat aan dat spelletje 120 miljoen mensen plezier bele- Sportstichting-voorzitter P. Biegstraaten overhandigt hier een pluk gras aan Crescendo-voorzitter De Winter. Mogelijk is het gras de voorbode van een nieuw veld voor de jubilerende korfbalvereniging. LEIDEN Afgelopen zaterdagmiddag recipieerde de Leldse korfbalvereniging Crescendo ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Er heerste op deze receptie een ongedwongen sfeer, die voornamelijk werd ten toon gespreid door ceremoniemees ter Aad Krol, die als eerste spreker uiteraard Sportstichtings voorzitter Piet Biegstraaten kon aankondigen. Deze begon zoals gewoonlijk met wat kwinkslagen, maar vermande zich op tijd door op te merken: „Dit is een receptie, laat Ik er geen conference van maken". Om daarna serieuzer te vervol gen: „Het is terecht dat het predikaat R. K. verdwenen Is, want Crescendo moet kunnen openstaan voor allerlei fijne mensen". Op het rooms katholieke as pect van Crescendo ging hij nog even dieper in, omdat hij zelf indertijd heel veel steun aan de jonge korfbal vereniging heeft gegeven. Hij kon zich dan ook maar moeilijk voorstellen dat Crescendo al 25 jaar bestaat, omdat hij de beginperiode „nog als de dag van gisteren herinnerde". Hij besloot met: „Crescendo heeft altijd het plezier in het vaandel ge houden. Daarom Crescendo, hartstikke bedankt dat je het 25 jaar hebt volgehou den. De topsport zou teniet gaan, als we niet beschikken over liefhebbers zoals bij Crescendo". Biegstraaten wilde dolgraag de toezegging doen, dat Cres cendo volgend jaar bewoner van een nieuw veld werd, maar deed het en kon het ook nog niet doen. Daarom werd Crescendo naast de bal („rood vanwege de politieke overtuiging in Leiden") een uniek cadeau aangeboden, nl. een pakje gras (Crescen do speelt op het ogenblik op een half verhard terrein). Dat ging gepaard met de woorden: „Dit Is nou gras. Kijk er maar eens goed naar". Er volgden nog drie sprekers, van wie Rijndelf land afgevaardigde broers door AalJ Krol op zijn num mer werd gezet. Broers had het op een zeker moment over „kolengruis", waarop Krol antwoordde: „Het veld heeft enkele tienduizenden guldens gekost. U heeft dan toch voor enkele tientjes staan afspoelen onder de douche". Oprichtster Bep Klarenbosch-Beekwilder. Ei- des Pacta's De Huas werden uiteindelijk gevolgd door voorzitter De Winter, die op nieuw hoopte op de mede werking van Dhr Biegstra- ten. CAMERA: Hogewoerd 49_3I, 24919 „Wahl" 18 Jr. 19 00 en' 21 1! uur en tevena do. vr. ma «n dl 14.30. Klndermntlnn- rit. wo. en so 14.00 en 16.15 uur: „De held van de woeite Balkun" Nachtvooritelllng: „Family Life" vr. en za. 23 30 uur LIDO: Steenitraat 39. tel 24130 „The Stlng" 18 Jr dug 14.30, 19 00 eu 21.15 uur. Zondag extra voorstelling om 16.15 uur STUDIO: SteenMraat 39. tel. 33210. ..Story Scellerute" 18 Jr dag., tijden 7le Lido. Lt'XOK: Station *W0g 19. tel. 21239. „The Exorcist" 18 Jr dag. 14.30. 19.00 en 21.30 uur. Zo 14 00 en 16.30 en 19.00 uur en 21.30 uur. TRIANON: Breeitraat 31. tel 23875 „Ben Hur' 14 Jr. dag. 14.00 cn 20.04 REX: Haurlemmeretraat 52, tel 25414 „Sex In Hongkong" 18 Ir dag. 19.00 cn 21.15 uur ina. dl., do vr cn zo. 14 30 uur Kindermntlnee „Allee In wonderland" 14 30 uur KachtvoorMeHlng vrij. en za. 23 3" uur. „Blue Movte". onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Promenade- concerten Het gistermiddag door het Fanfa re en tambourscorps ..Liefde voor harmonie" uit Roelofarendsveen in park De Houtkamp gegeven openluchtconcert vormde voor de talrijke bezoekers een waardig af scheid van de dit jaar voor het eerst gegeven promenade-concer ten in Leiderdorp. Deze promena de-concerten werden georgani seerd door de afdeling Leiderdorp van K O. De gemeente gaf hiervoor subsidie. De serie ..proms" omvatte een vijftal openluchtconcerten in De Hout kamp. De eerste vond plaats op zondag 15 augustus. Jammer was dat het genre van de ten uitvoer gebrachte muziek vrij eenzijdig was: Alleen fanfare- en tamboursmuziek was er in de afgelopen weken te beluisteren. Ook uit vragen in de Leidendorp- se gemeenteraad is al gebleken dat een grotere verscheidenheid in muziek gewenst is. Dat kan volgend jaar. Want de toch wel door goed weer begunstigde con certen waren, ondanks genoemde eenzydigheid. een succes en verdienen volgend jaar zeker een vervolg. Koord Mensa In het Anton.'us Clubhuis werd zaterdagavond een concert gegeven door het Leidse Hohner Accordeon orkest „Neerlandia" (zie foto). Het voerde werken u t van o.a. Bach, strauss en Götz. De meer popu laire muziek werd gebracht door de big band van Frits Landesbergen en door de ..Randstadspelers" onder leiding van Bram Labooy. Rugby van dit seizoen met maar liefst team 27—0 gewonnen van The Ele phants ut Eindhoven. Voor de Leidse ploeg scoorden Ronnie De Leidse rugby-club Diofe heeft Sanders, Rouat. Görtz. Aktink. 'lotte boekte een nijte zege op zijn eerste competitie-wedstrijd Del Prado en Rijsdam. Het twee- Thoe 11; 20—18. DIOK deed het nog beter en versloeg de reserves van Asscrum met 450. Diok II ten- Koord Studio, Oude Ryn het ontmoetingscentrum voor gezelligheidszoekers in de leef tijd van 25 tot 60 jaar (al degenen die hij andere instan ties meestal niet terecht kun nen. omdat ze of geen tiener of nog geen 65-plusser zijn) heeft voor het komende seizoen een uitgebreid programma samen gesteld, dat er als volgt uitziet: maandagavond-pannekoeken. avond, dinsdagmiddag cursus Engels, dinsdagavond cursus bloemen- en plantenverzorging. astrologie, antiek. Leiden als stad in de regio etc.. woensdag avond handenarbeid, donderdag avond naald- en draadwinkel voor reparatie van kleding, een maal per veertien dagen op vrij dagavond klaverjassen voor ge handicapten, zondagavond huis concerten. In principe is Koord elke dag van vier tot elf uur geopend. Bezoe kers zijn dan in de gelegenheid om gezellig bij elkaar wat te praten en te drinken. De akko- modatie is volledig aangepast aan lichamelijk gehandicapten (geen drempels, speciale toilet ten e.d.). De medewerkers van Koord zijn allen vrijwilligers en veelal in de sociale sector werk- Voor hongerige studenten is mei ingang van vandaag in Leidei nog een extra eetgelegenheii geschapen. De nieuwe mens i „De Bak" aan de Kaiserstraat kan elke dag de magen van zo'n 600 gegadigden 11 ralsoi van f 2,75 met twee gangen vul len. De openingstijden zijn var 's middags vijf tot 's avonds ze Grof vuil De gemeentelijke reinigingsdiem zal waarschijnlijk in de period tot en met 3 oktober geen gro vuil meer ophalen. De diens heeft het te druk met het Spe zonder Grenzen, de rommel vai de Leidato en de festiviteite rond de viering van 400 jad Jubileum Leidens ontzet Het oud-A RJ gemeenteraadslid J. G. Lamers chef de bureau bij de Raad va de Arbeid in Leiden, is 1 okU her 40 jaar hij de overheid. Ter gelegenheid daarvan word deze dag van half vijf tot kwal voor zes een receptie gehoude in de koffiekamer van de Stad gehoorzaal.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3