H Hattrick was opluchting fiSI' voor Henk van Leeuwen fsl Sparta-PSV: Duel van een geslagene die toch won Blessures baren Feyenoord zorgen Eerste grote zege voor FC Den Haag RBS95 Bewondering Van der Kroft voor Landers «itn C twï Trainer Wullems schaamde zich voor Wim Bron mÊmmm DEN HAAG Het zweet droop nog van zijn gezicht. Henk van Leeuwen lachte blij. „Door mijn drie doel punten voor FC Den Haag ben ik verschrikkelijk opge lucht. Hoewel er excuses bestaan beklemde het me toch de eerste competitiewedstrijden voor mijn nieuwe club niet aan scoren te zijn toegekomen. Ten slotte wordt het als spits nu eenmaal van je verwacht". Hij heeft zijn schade, gisteren tegen NAC dubbel en dwars in gehaald. Na het „voorspel", waarin eerst NAC scoorde en later FC Den Haag, richtte Henk van Leeuwen zich op als de nuchtere kansenbenutter waarvoor hij ten slotte was aangetrokken. Maar óók en dat is wellicht belangrijker als de getalenteerde spits, die wat meer kan. De manier, waarop hij het derde Haagse doelpunt voorbereidde, was wonderlijk schoon. Op volle snelheid zigzagde hij eerst langs Graaumans, toen langs Bakker en zette ten slotte ook nog doelman Donkers met een schijnbeweging op het verkeer de been. Een klasse-doelpunt zonder meer. Henk van Leeuwen zelf was la ter niettemin de eerste, die op voorzichtigheid aandrong. „Vandaag ben ik een ster, morgen ben ik misschien niets meer. Laten we alsjeblieft nuchter blijven. Toch komt deze meevaller op 'n geluk kig moment. Ik zit mddienin de y sores over de verhuizing van uit Limburg. Dan is het na tuurlijk plezierig als je dit meemaakt". Eerlijkheidshalve dient gezegd, dat NAC na de rust geen te genstander van gelijk niveau meer was. Het elftal liep zich zelf te zoeken. Maar er voor was het spelbeeld toch anders geweest. NAC had het zelfs aangedurfd om in de achtste minuut op avontuur te gaan. Een foutje van Peter Landers, een ontdekking a la Harry Vos alleen veel brutaler die voorstopper Korevaar bij een kopduel in de weg liep, bood Vreyssen de kans de bal over Mansveld te tikken. Waarna hij koelbloedig doei trof: 0—1. Het was de verdienste van FC Den Haag, dat het zichzelf uit de misère haalde. Eindelijk kreeg de telkens weer herhaal de opdracht van Boskov: „Blijf aanvallen. Het geeft niet wat er achter je passeert, mét gemak gestalte. FC Den Haag bleef het vizier op de opbouw van de aanval richten. „Dat is het voetbal, hè", glom Boskov later, niet zonder trots. „Ook als je achter komt te staan moet je het lef hebben om risico's te nemen. Daar hou ik van". Vrijheden De eerste, die daarvan de vruchten plukte, was Kore vaar. De nieuwe voorstopper (zijn voorganger Dusbaba: „Ik heb zijn mogelijkheden op die plaats altijd gezien en het ook verteld toen ik vertrok naar Ajax") voelt zich als een vis in het water. Met de prettige rugdekking van de weer in vorm komende Aad Mansveld kan hij zich grote vrijheden permitteren. Hij mag nu mee in de aanval gaan, zowel op rechts als op links. Daardoor was de gemak kelijk passerende Korevaar ook nu weer gevaarlijk. Dat bleek vooral in de twintigste minuut. De verdediging van NAC aarzelde hem aan te pak ken, toen een hard, laag schot van zijn voet vertrok. Graau mans stak er een been tussen, waardoor de bal van richting werd veranderd. Doelman De Jong kon er niets meer aan doen. FC Den Haag putte er moed uit, creëerde vele kansen en kwam langzaam tot de ontdek king dat NAC was te verslaan. Dat gevoel heeft de wedstrijd beslist. Want toen ineens was Ling niet meer de begenadigde buitenspeler, die een stap te veel deed (Boskov: „Zijn twee de helft was voortreffelijk"), trok Swanenburg alle registers open tegen de verbouwereerde Van der Dries en' bezat Van Leeuwen het gevoel te kiezen voor de plaats waarop zijn aanwezigheid vereist werd. In deze produktieve opleving herkende Leo van der Kroft, als toeschouwer in het Zuider park omdat hij zich niet voor de honderd procent fit voelde voor het leiden van Go Ahead Feyenoord de hand van de meester. „Of je een trainer hebt, die óók nerveus van het resultaat wordt of dat je een man achter het elftal hebt staan, die rust brengt en alles vanuit zijn grote ervaring be nadert. Nou kijk, en zo'n man is Boskov. Dat onderscheidde je in deze wedstrijd duidelijk. Ik heb er van genoten. Het elf tal heeft toekomst. Vooral die kleine Landers. Toen Jackie Charlton het jeugdtoernooi van FC Den Haag bezocht zei deze al tegen me: Let op hem. Dat wordt een hele grote. Ik heb hem daarom speciaal in het oog gehouden en hij heeft erg veel indruk op me gemaakt. Binnen drie jaar speelt hij in Oranje". Middelpunt van de opleving bij FC Den Haag, dat het vorig jaar tegen NAC ook uit zijn slof schoot (8—3) werd Henk van Leeuwen. Hij was de man, die de fouten van doelman De Jong attent als een spits moet zijn blootlegde. Daarom be hoefde Van Leeuen na een half uur niet eens veel te doen om FC Den Haag aan een voor sprong te helpen. Doelman De Jong, kwam uit zijn doel, liep half tegen zijn verdediger Bak ker op en miste de bal met stompen. Koud kunstje voor Van Leeuwen om deze actie af te ronden. NAC-trainer Wul lems: „Ik verwijt De Jong niets. Hij is al weken licht ge blesseerd en had nu meer last dan anders, vooral bij het springen." Mede op eigen ver zoek van De Jong gaf NAC de voorkeur aan invaller Donkers. Ook hij kon de scoringsdrift van Van Leeuwen niet into men. Het fabelachtig fraaie doelpunt dat FC Den Haag op 31 bracht, knakte het moreel van NAC definitief. Ten slotte was het de voor Bres ingeval len Lochtenbergh, die de bal scherp voorkreeg en Van Leeu wen opnieuw in staat stelde om te scoren. De hattrick was compleet! HANS DE BRUYN Scoreverloop8. Vreyssen 0—1. 22. Korevaar 1—1, 35. Van Leeuwen 3—1. 81. Van Leeuwen 31. 89. Van Leeuwen 41. Scheidsrechter Ram. Toeschouwers 6500. Opmerk Ine: Bron (NAC) werd In t had gekregen. FC Den Haag: Thle, Klla (de Ca- luwe), Korevaar, Mansveld, Lan ders, Van der Vliet, Perazlc, Bres (Lochtenbergh Ling, Van Leeuwen en Swanenburg. NAC: De Jong (Donkers), Van den Dries, Graaumans, Bakker Bron. Bouwmeester, Dlerlckx, Vermeulen, Smits (Muller), Vreyssen en Brouwers. Drie verdedigers van NAC kunnen Henk van Leeuwen met in toom houden. Weer scoort FC Den Haag. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Wim Bron, NAC's verdediger, beleefde weinig plezier aan Den Haag. In de beginfase van het duel kon hij onmogelijk vat krijgen op de scherpe passeertechniek van Ling, een steeds groter wordend talent bij FC Den Haag, en zocht de compensatie daarvoor in grove overtredin gen. Waardoor scheidsrechter Ram terecht al snel mei het geel wapperde. Henk Wullems: „Als trainer schaamde ik me voor Bron. Er waren best an dere middelen om een speler zo vroeg in de wedstrijd af te stoppen". Na de rust haalde Bron weer teë fanatiek uit. Weer zag de ex-Excelsior-spe- Ier het geel, onmiddellijk ge- vorlgd door een rode kaart. Zijn aanwezigheid werd in hel Zuiderpark niet langer geduld. Doelman Spijkerman werpt zich voor de voeten van Kreuz. Maar niet snel genoeg. De eerste tref fer van Feyenoord ontstaat. Van onze sportredactie DEVENTER Feyenoord-trainer Wiel Coerver was tevreden. Geen wonder want zijn ploeg had tegen Go Ahead Eagles niet te leur gesteld. Na de overwinning van 60 had hij toch enige zor gen. Aan de vooravond van de Europacup-ontmoeting tegen Colo- raine is het aantal blessures namelijk groter geworden. de schouders van de trainer neer. „We hebben een ongeluk kige wedstrijd gespeeld, want we hebben voldoende kansen gehad om gelijk te maken. En als dat zou zijn gebeurd dan zou deze wedstrijd een ander verloop hebben gekregen. Vooral in de slotfase zijn er grote fouten in de defensie ge maakt. Namen noem ik niet. Maar er zijn toch wel spelers waarmee ik deze week een gesprek zal voeren". Wil Go Ahead Eagles in deze competitie nog een woordje gaan meespreken, dan zal trai ner Notermans een oplossing moeten zoeken voor de achter hoede en tevens naar een goe de spitsspeler, die rijp is voor een of twee doelpunten. Mis schien dat een „verhuizing" van Johnny Oude Wesselink beter perspectief biedt want de Vrijdagmiddag had Wiel Coer ver de training al moeten afge lasten omdat er vier topspelers waren geblesseerd. Na de ont moeting tegen Feyenoord kwa men daar Ramljak en Kristen- sen nog bij. Na afloop zei Coerver: „De blessures zijn gelukkig minder ernstig dan ik had verwacht. Niettemin zal het moeilijk zijn om alle spe lers voor onze eerste Europa cup-wedstrijd weer fit te krij gen. Ik heb toch vertrouwen in de toekomst want tegen Go Ahead Eagles kon ik ook niet over mijn topspelers beschik ken en het ging voortreffelijk". Go Ahead Eagles-trainer Jan Notermans was na afloop van de wedstrijd nog een beetje down. Geen wonder, want trai ner zijn van een ploeg, die met M) verliest is geen sinecure. De kritiek komt dan altijd op samenwerking tussen ausput- zer Henk Warnas en voorstop per Ruud Geestman was niet voldoende. Ondanks de nederlaag van 6—0 zal het publiek niet kunnen spreken van een waardeloze wedstrijd. De uitslag mag dan hard aankomen, maar als kijk spel was de ontmoeting het aankijken toch wel waard en er werd weliswaar geen spec taculair voetbal vertoond, maar het raffinement van Feyenoord was de extra verho ging, die Go Ahead Eagles voor deze topwedstrijd had in gevoerd, wel waard. 75. Krlstensen 0—4. 80. Schoenmaker 05. 90. Kreuz 06. Toeschouwers 15.000. Scheidsrech ter Van Gemert. Go Ahead Eagles: Spijkerman; Warnas. Kolkman, Geestman en Strijdveen: Arntz (Bakker), Van issellnk; De Feyenoord: Treytel; Schneider. Everse en Ramljak (Van Til); Vos. Jansen. De Jong en Kreuz; Ressel, Krlstensen (Van de Kor- put) en Schoenmaker. ROTTERDAM Karakteris tiek voor de in 1—2 geëindigde "thriller" Sparta—PSV was het moment waarop verdedi ger Peter Kemper zich reali seerde wat hij had gedaan. De Deen Skipper van Sparta lag volledig uitgeteld door een zware kopstoot kermend van pijn aan zijn voeten. En de consequente, maar niet op spelsituaties inhakende fluitist Hoppenbrouwer was ai "onder weg" om te straffen, moei zaam worstelend met het knoopje van zijn borstzak dat al maar niet wilde lisgaan. Peter Kemper wachtte, met toen ongeveer een kwartier te gaan, niet eens op zijn beslis sing. Als een gebroken man stapte hij op de stalen kooi van het Kasteel af en onder ging de ergste vernedering die een voetballer kan overkomen. Nog geen meter van het eind doel haalde Hoppenbrouwer hem in en werden de formali teiten afgehandeld. De rode kaart wekte geen nijd, maar berusting bij Kemper op. La ter, alleen in de kleedkamer, brak het besef door wat er nu echt allemaal was gepasseerd. Het was niet ver van een tota le oorlog afgeweest, maar dat telde niet. PSV had het in Rot terdam gehouden (1—1 was het nog): dat was het belang rijkste. Toen Edström (wie an ders) in de blessuretijd tenslot te weer verrassend inkopte en het totaal uitgeputte Sparta be sefte al haar verzet weer voor niets te hebben gedaan, kroop over het gezicht van Kemper de glimlach van een geslage ne, die toch gewonnen had.... Begin Het was allemaal vrijdagmid dag begonnen. Gedurende het laatste kwartiertje van de trai ning verdraaide Ger Deykers zich, protégé van Rijvers om dat hij hem landelijke bekend heid gaf als vleugelverdediger, en stortte kronkelend van ei ste/ Walbeek van Sparta is Harry Lubse voor. Hij komt als v naar uit het duel op het middenveld tevoorschijn. lende ter aarde. "Een enkel tje", luidde de diagnose, ver taald in vakjargon. "Geen ern stige zaak dat niet, maar wel te lastig om in een dag te ver helpen"* Trainer Rijvers werd zich di rect bewust van zijn kwets baarheid. Door het ook niet be schikbaar zijn van Willy van der Kuylen (geschorst) moest PSV bij Sparta opereren zon der een op elkaar ingespeelde linkerflank. Dat betekende een slok op een borrel. Dat gevaar onderving Rijvers door een be roep te doen op Peter Kemper, een routinier, die dit seizoen zelfs als b—speler— buitenspel stond. Hij gaf hem de opdracht mee Skipper uit te schakelen. Dat heeft de PSV-er geweten. Alles wat een voetballer kan tegenzitten kwam meedogen loos op hem af. Te beginnen in de tweede minuut. Met de eer ste bal. die in zijn buurt kwam goochelde de Deen zo onna volgbaar dat Kemper nog maar één uitweg zag: hij trok aan de noodrem. Voor het van emoties zinderen de duel (met een opvallend PSV vijandig gezind publiek op de tribunes) koren op de mo len. De strafschop, door Wal beek benut, veroorzaakte de stemming, waarop in het Kas teel werd gehoopt. Sparta leek recht op een sensatie af te stormen. Het getob van Kamper ver grootte deze verwachting. De moeilijk wendbare PSV—er had zijn handen meer dan vol aan de onberekenbare Skipper. Liefst zeven keer had Hoppen brouwer geduld met Kemper, toen de totale oorlog met Skip per de bom losbarstte. In een reflex verkocht hij een opzette lijke kopstoot aan de Deen. Pal voor de ogen van de scheidsrechter. Hij kon niet anders dan hem eruit sturen. Hoppenbrouwer, toch vol me deleven voor de afgejakkerde PSV—er: "Ach, ik stond er zo dicht bij...." Tevreden Trainer Rijvers was niettemin tevreden. "Wij hebben alles, maar werkelijk ook alles tegen gehad. De zaak Deykers, een strafschop en een rode en een onbegrijpelijke gele kaart (René van de Kerkhof, rd.). Toch is PSV ongeslagen geble ven. Iedereen kan zich voor stellen hoe ik me voel". En over Kemper: "Die jongen heeft het moeilijk gehad. Skip per is een verrekt lastige te genstander om te bestrijden. Vooral voor Kemper door zijn gebrek aan wendbaarheid. Deykers had met Skipper waarschijnlijk minder moeite gehad". Waarmee Deykers precies aangaf wat hij dacht. Eerste keus Deykers zal woensdag alweer beschikbaar zijn en dan doet het lot van de voorlopig uitgeschakelde Kem per er weinig meer toe. Niet alleen de confrontatie Skipper—Kemper maakte Sparta—PSV tot een boeiende zaak. Andere ingrediënten droegen er ook toe bij. Om te beginnen was er het sec gege ven dat het stugge Sparta al tijd een voorkeur heeft om te gen toppers uit te halen. Dat maakte het PSV, de vorige week met 32 winnaar van Feyenoord, knap lastig. Vooral na de strafschop kwam Sparta in de winning mood. Niemand had in die periode gek opgeke ken wanneer PSV nog een keer door de knieën was ge gaan. De achterhoede zat na melijk allesbehalve "op slot" waartoe doelman Van Beveren o.a. bijdroeg. Hij miste nogal eens. Skipper kwam erdoor in prachtpositie maar hij deed een stap teveel. Het onder druk gezette PSV had het geluk na een half uur te scoren. Een solo—actie van Rene van der Kerkhof, op rechts' gestart, eindigde met een schot, dat via de paal doel trof: 1—1. Bevrijdend Deze gelijkmaker had op PSV een bevrijdende Invloed. Tot dan hadden de gasten twaalf overtredingen gemaakt, tegen Sparta zes. Eens te meer illus tratief voor de moeite, die het toch kostte om de thuisclub te stoppen. Ook na de rust leek het met PSV verkeerd af te lopen. Nol Heyerman was als spits ge vaarlijker dan de naar het middenveld teruggekeerde Venneker en dat gaf de Eind- hovense ploeg toch veel proble men. Rene van der Kerkhof raakte door deze ontwikkeling zelfs geagiterd. Hij trapte, toen Jansen dreigde op te ko men, na en maakte kennis met een gele kaart. In die periode ook maakte Nordquist bijna een .treffer in eigen doel. Vac Staveren stond geen buitenspel zoals iedereen verwachtte. Hem leek scoren een simpele kwestie. Maar het net raken van de bal door Nordquist was voldoende om de uitgespeelde Van Beveren een trieste af gang te besparen. Voor dat tijdrovende incident met Kemper trok Hoppenbrou wer tijd bij. Het wegtikken van die seconden zette PSV aan tot een allerlaatste poging, een soort wanhoopspoging. En verdraaid! Rene van der Kerk hof gleed langs de voortreffe lijke verdediger Jansen, draai de de bal voor het doel van Doesburg en trof het kostbare hoofd van Edström, die ge richt kopte: 1—2. sneu voor Sparta. Door hard te werken was het vooruitzicht op het veroveren van in elk geval een punt zeer lang in tact geble ven. HANS DE BRUYN Scoreverloop 2 Walbeek I—0 (strafschop) 30 Rene van de Kerkhof 1-1. 90 Edström 1—2. Scheidsrechter Hoppenbrouwer, toeschouwers 12.000. SPARTA: Doesburg., Jansen, Ba!- kensteln, Visser en Meutstege.. Van Esdonfc, Heyerman en Wal beek Skipper. Venneker en Ven PSV: Var. Bevere»«- qulst, Van Kraay en Kempcr WKly van dc Kerkhof, Strik en Quaars; Lubse, Edström en Rene van de Kerkhof,

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13