Nixons gezondheid ernstig aangetast Ontspannen sfeer Europees diner Kaper blaast Boeing op: 70 doden om aanvaard macht die af te schaffen' £eidóc€omant 'Ik Ader ontsteking en trombose Postbank gaat concurrentiestri j d bankbedrijf voeren in HAANDAG 16 SEPTEMBER 1974 LE1DSE COULANT PAGfNA li O WASHINGTON (Reuter/AP) Oud-president Nixon is zaterdag door zich twee bloedstolsels in het been gevord en dr. Tkach maakte zich zijn lijfarts dr. Tkach, bestempeld als „een geteisterd man die de er zorgen over dat een zo'n stolsel door zou kunnen schieten naar wil tot vechten verloren heeft". Nixon lijdt aan een aderontsteking het hart. Naar het ziekenhuis wilde Nixon echter liever niet. met trombose in het linkerbeen. „Als ik het ziekenhuis inga, kom ik Intussen heeft president Fords onlangs afgetreden perschef Jerald r niet meer levend uit", zo heeft hij Tkach gezegd. Tkach. die zaterdagavond geïnterviewd werd voor het televisiesta tion NBC, heeft Nixon donderdag im diens woning te San Clemente in Californië onderzocht en keerde vrijdag naar Washington terug. Inmiddels is hij weer naar San Clemente gevlogen. In het interview vertelde hij dat Nixons aderontsteking was verergerd. Er hadden Terhorst gisteren in de „Chicago Tribune" geschreven dat generaal Alexander Haig als hoofd van de staf van het Witte Huis het groot st eedeel van Nixons laatste ambtsjaar feitelijk als waarnemend pre sident is opgetreden. Volgens Terhorst werkte in die periode ieder een in de regering, mogelijk minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger uitgezonderd, voor generaal Haig. Nixon wijdde zijn aan- De voormalige president Nixon wandelt op het strand voor zijn woning dacht voornamelijk aan Watergate. in San Clemente. IPARIJS (ANP) De staats- breid van gedachten gewis- en regeringsleiders van de seid over actuele Europese negen EEGIanden hebben vraagstukken, zaterdag, in wat premier Het was niet de opzet van deze Den Uyl" een buitenge- bijeenkomst, waartoe de Franse woo plezierige e„ ontspan- ^ftT^ nen sfeer" noemde, uitge- om 6t0t beslulle„ te k06me„ en dit is ook niet gebeurd. Premier De premier achtte de kans vrij Den Uyl die in verband gijzelingsdrama in Den Haag, later dan de andere deelnemers in de Franse hoofdstad arriveer de, was ook de enige die niet ir. Parijs overnachtte en direct na afloop terug keerde. groot, dat omstreeks november- december in de Franse hoofd stad een Europese topconferen tie wordt gehouden, maar een besluit hiertoe is nog niet geno men. President Giscard d' Es- taing heeft zaterdagavond ge sproken over de wenselijkheid van een terdege voorbereide topconferentie, en de overige handeld en de wijze waarop deze zou moeten worden geor ganiseerd. staats- «i regeringsleiders ge- Hel diner van de staats- en rege- vraagd hun gedachten te laten ringslelders en de voorzitter gaan over de onderwerpen die van de Europese commissie Or- huns inziens op de topconleren- to)| was eerste van een reeks tie zouden moeten worden be- Europese bijeenkomsten. Gijzeling en rechtsorde HET GIJZELINGSDRAMA OP de Franse ambassade heeft ook de Nederlandse autoriteiten andermaal met het feit geconfronteerd, dat internationale politieke misdadigheid niet meer met de spelregels van de gewone rechtsorde te keren is. Bij vliegtuigkapingen, ontvoeringen en bezettingen staan zeker als ze met gijzeling gepaard gaan politieke overheid, politie en in vele gevallen ook de rechter machteloos. Het blijkt onder meer uit de groeiende reeks wandaden van linkse en rechtse extremisten. Er is veel meer internationaal overleg en internationaal optreden no dig; omdat dit op wereldniveau - de Verenigde Naties - een onhaal bare kaart is, zal men in kleiner verband, bijvoorbeeld West-Europa, moeten beginnen. Desnoods ook op het vlak van de gerechtelijke vervolging. Zoals Neurenberg de boven-nationale berechting bracht van nazimls- daden, zouden ipet het berechten van politieke gijzeling met inter nationale facetten niet meer de nationale rechters belast moeten zijn. Alleen één gesloten front kan op misdadige extremisten van onze generatie nog enige indruk maken. Afsluiting van Kalkarheffing onrechtmatig UTRECHT (ANP) Staatssecre taris Michel van Huiten (PPR) vindt afsnijden van de elektrici teitsvoorziening bij mensen, die de „Kalkarheffing" weigeren, machtsmisbruik van de elektri- citeitsmaatschar ,''jeii, zolang de juridische procedure over de rechtmatigheid van die maatre gel nog niet door de Hoge Raad is bevestigd. Hij zei dit zaterdagmiddag tijdens een PPR-bijeenkomst in Utrecht. Van Huiten stelde dat de PPR tegen die heffing is, maar geen onwettige actie is er tegen wil ontketenen, omdat de Kamermeerderheid de heffing heeft goedgekeurd. Wel is het naar zijn mening geoorloofd te gen het optreden van elektrici teitsmaatschappijen weerwerk te geven door de Kalkarheffing per aparte giro-overschrijving over te maken en dit onder pro test te doen. Zolang althans de hoogste rechter in Nederland nog geen uitspraak heeft ge daan. SAIGON (UPI) Zeventig men sen zijn gisteren om het leven gekomen toen drie vliegtuigka pers een Boelng-727 van de Vietnamese luchtvaartmaat schappij opbliezen op het ogen blik dat de vlieger trachtte te landen op het vliegveld van Phan Rang, een districtshoofd stad op 250 kilometer ten noor doosten van Saigon. Het toestel was op een vlucht van Danang naar Saigon toen een man in het unifom van majoor van de Zuidvietnamese parachu tisten met twee handgranaten de cockpit van het toestel bin nenkwam en de vlieger op- Reddingsploegen bergen de stoffelijke overschotten van de inzittenden van de geëxplodeerde Boeine. dracht gaf naar de noordvietna-- mese hoofdstad Hanoi te vlie gen. De vlieger kreeg geen toe stemming voor een landing op het vliegveld Tan Son Nhut bij saigon, maar moest van de ver keerstoren terugkeren. De vlie ger wilde daarop op de basis PhanRang landen omdat hij brandstof moest bijvullen. Er ontstond een twistgesprek met de leider van de kapers die twee handgranaten te voor schijn haalde en er de veilig- heidspinnen uittrok. Dit is het laatste wat men op de grond heeft kunnen horen, daarna ver anderde het toestel m een vuur bal. Volgens luchtvaartkringen was de bemanning dezelfde die 2 fe bruari aan de dood ontsnapte toen op het vliegveld van Hue een kaper een deel van een vilegtuig opblies waardoor twee mensen werden gedood en tien gewond Geesteszieke jongeman stak woning ouders in brand BUSSUM Zaterdagavond heeft een 24-jarige jongeman, die za terdag na geruime tijd weer thuis was gekomen uit een ver pleeginrichting voor geesteszie ken, de wonng van zijn ouders aan de dr. Schaepmanlaan In Bussum In brand gestoken. De woning brandde totaal uit. De jongeman was zaterdagmid dag al lastig en de te hulp ge roepen politie was geruime tijd in de weer om te proberen hem te kalmeren. De jongen joeg tenslotte zijn ouders het huis uit en bedreigde de politiemensen, onder wie de commissaris en een inspecteur met een mes. Ander uitgangspunt NIET NAAR AANLEIDING VAN, wel mede van toepassing op de be noeming van een 28-jarige tot hoogleraar staat een beschikking op stapel, om docenten bij het wetenschappelijk onderwijs ook als ze de status van hoogleraar krijgen niet onmiddellijk het salaris van 94.000 gulden te geven. De overheid gaat een ander uitgangspunt kiezen. Daarvoor zijn ver schillende goede argumenten aan te voeren. Bijvoorbeeld het argu ment dat destijds de hoogleraarssalarissen in relatie gebracht wer den met andere inkomens in het vrije bedrijfsleven. De Indruk ls, dat de groei van de salarissen in dat bedrijfsleven, de hoogste top uitgezonderd, lang niet meer zo snel gaat als de groei van topsala rissen bij de overheid. IN DE TWEEDE PLAATS mag gesteld worden, dat niet alleen In de politieke sector van he.t overheidsbedrijf het redelijke inkomens plafond wel bereikt is: ook al blijft waar dat van verhogingen door allerlei andere overheidsmaatregelen het grootste deel wordt af geroomd. Een heel sterk argument vinden we verder, dat niets ervoor pleit om mensen ook al zijn ze hoogleraar op jeugdige leeftijd direct op een maximum salaris te stellen. Op die salarissen hebben dan de factoren behoefte, verantwoordelijk heid en ervaring vrijwel geen invloed meer; bovendien is het voor niemand goed om, kort na zijn opleidingsperiode, al in het bezit te komen van een loon of inkomen, waarin bijzondere omstandighe den voorbehouden in feite geen perspectief meer zit. VERDER IS BIJ DE OVERHEID nog altijd het vraagstuk van de kosten van het hoger onderwijs, de studiefinanciering en de plichten van afgestudeerden t.a.v. de samenleving in behandeling. Zoals uit het voorlopig verslag van de Kamer op de Nota Studiefinanciering blijkt komen daarbij allerlei principiële kwesties aan de orde. Moeilijke kwesties, welke Wnnen afzienbare tijd toch opgelost moe ten worden. De kwestie van de honorering van afgestudeerden houdt hiermee ver band en dus ook de kwestie van de docenten bij het hoger en weten schappelijk onderwijs zelf. In afwachting van dan te trekken conclu sies, strijdt het helemaal niet met de rechtvaardigheid, als bij de hoogleraarssalarissen een salarisopbouwsysteem wordt ingevoerd. Zo iets zou trouwens voor verschillende andere functies op de hoogste sporten van de maatschappelijke ladder overheid inclusief zin vol zijn. WETHOUDER ROEL VAN DUYN: Vóórbeschouwing op het tweede jaar IN DE ZOMER VAN 1972 had voor het kabinet-Biesheuvel kunnen gelden, dat de volgende parlementaire periode de proef op de som zou moeten leveren. Een feitelijk onbenullige aanleiding kostte dot kabinet zijn kortstondige leven; Berger en Drees Jr. hebben er om meer dan één reden nog steeds spijt van. Vandaag zit op een soortgelijk tijdstip het kabinet-Den Uyl heel wat vaster in het zadel. Niet dat de volksvertegenwoordiging in grote meerderheid staat te juichen, maar wel dat zelfs de oppositie mo menteel weinig heil ziet in een politieke crisis welke tot Kameront binding zou leiden. Net als twee jaar geleden geldt overigens, dat de regering in de ko mende parlementaire periode haar bestaansrecht bewijzen moet; ze heeft het de afgelopen veertien maanden druk gehad met inwerken, afwerken wat aanhangig was, nota's produceren en de oliecrisis In toom houden. Het eigen gezicht van de regering is nauwelijks tot haar recht gekomen. Wel ia er budgetair aardig gewerkt, maar het middel dat daarbij toegepast werd, is niet dlrekt voor herhaling vatbaar. TOCH BEGINT HET NIEUWE parlementaire Jaar voor de regering weer betrekkelijk gunstig: de met een sneltreinvaart opgelopen olie prijzen maken het duurder worden van het aardgas mogelijk en, (Van onze parlementaire redac tie) Imsterdam Minister dr. W. Duisenberg van financien heeft het particuliere bankbedrijf ver weten, dat het te weinig aan on derlinge concurrentie doet. Bij de bankiers bestaat zelfs een streven naar eenvormigheid in de condities en tarieven. De re gering gaat hier tegen niet rechtstreeks Ingrijpen. Er wordt krachtige partner in het Neder landse bankwezen, door twee belangrijke redenen is geleid. In de eerste plaats bieden de twee instellingen een te beperkt an- tantal diensten aan in verhou ding tot de particuliere banken. Zij zijn de tegenover hun cliën ten wel verplicht de diensten aan te bieden die de rekening houders ook elders kunnen ver krijgen. UTRECHT (ANP) Amsterdams Roel van Duyn fietsende wethouder Roel van Duyn heeft zaterdag op een bij eenkomst va n PPR-Staten- en gemeenteraadsleden in Utrecht uitgelegd hoe hij van „Ambas sadeur van Oranje Vrijstaat" wethouder van Amsterdam kon worden. et ook niets ritair socialisme", omdat de meer in het ondergraven van de partij de daarvoor benodigde parlementaire democratie een zelfdiscipline als vanzelf kan op- kasplantje is, uiterst kwetsbaar, brengen. In «'l» nleuwe baan wil Roel v,n o,pUyn gaan decentraliseren. De echter wel een postbank opge- De tweede belangrijke reden is dcht, een soort fusie tussen postgiro en de rijkspostspaar bank. maar dan met een rmmer dienstenpakket, die nieuw leven in de brouwerij moet brengen. ^jdens een voordracht bij de vie ring van het 25-jarig hesman yan de Nederlandse Bankiers vereniging heeft minister Dui senberg vanmorgen gezegd, dat de regering bij haar plannen int uitbouw en integratie van de Postgiro en de rijkspostspaar bank, die moet leiden tot het ontwikkelen van een levens dat de beide instellingen hun concurrentie bevorderende in vloed moeten kunnen blijven ui toefenen ten behoeve van alle afnemers van bankdiensten. De Nederlandse bankenmarkt, al dus de bewindsman, wordt ge kenmerkt door een grote mate van concentrate. Hoewel dit niet automatisch tot minder concurrentie behoeft te leiden, meent de minister dat concur- rentiebevordering door een overheidsbank, alleen al dnor het feit van haar bestaan, nuttig en nodig is. „Mijn excuus om macht te aan vaarden binnen het college van burgemeester en wethouders is, dat Ik die macht wil afschaffen en overdragen aan de bevol king", aldus de ex-kabouter. Hij verklaarde steeds meer te gaan inzien, dat je de idee van de „lieve revolutie" beter kon ver talen tot „liever evolutie" en zijn anarchistische geloofsover tuiging: .eerst afbreken, dan op de puinhopen opbouwen" heeft hij vervangen door de overtui ging dat, als je gewoon begint met het opbouwen van een an ti-autoritaire samenleving, je daarmee tegelijk de autoritaire samenleving afbreekt. Besluit opvolging Starfighter na '75 lijke volksvertegenwoordiging in zich. Dat kasplantje moet be schermd worden, hield hij zijn partij-genoten voor. Ook zei hij, dat de PPR een prima organi satie is voor het bevorderen van wat hij noemde „een anti-auto gemeente-diensten vindt hij ideale organen om socialisering door te voeren. Tenslotte heb ik niets anders te verliezen dan een regentencarriere", vond Van Duyn. januari Wapen stilstand binnen NVSH UTRECHT (ANP) Mary Zel- denrust-Noordanus, ex-voorzlt- ster van de NVSH, en de jour nalist Cees Noordewier, die sa men het initiatief hebben geno men tot het formeren commissie van vertrouwenslie-1 den die moet proberen de moei- _i. Dikheden hlnnen de NVSH tot omdat de overheid daarvan bijna alle winsten krijgt, heeft de mi ^Diossïna tï brengen heb- ".ster van Financiën budgetair voor 1975 weer geen centje pijn. In- ben een dringend beroep gedaan tegendeel, het kabinet kan zich zelta vrij liberaal op,tellen L».v. da !op alle betrokkenen alles na te fiscale politiek. andere min- laten da, ,o. een verdere eaeala- Onverwachte donkere wolken daargelaten zou het regeringsschip volgend Jaar alleen ernstige averij kunnen oplopen, wanneer het ka binet op die punten faalt, casu quo grote moeilijkheden krijgt met de eigen achterban. Dit is noch wat het duo KVP—ARP betrett noch terzake van het Hnkse blok helemaal uitgesloten. Want leuke budgetaire mogelijkheden garanderen nog geen gunsttg perspectief voor de nationale economie. In de wereld blijven de grondstoffenprijzen stijgen en dat maakt geslaagde binnenlandse succesjes aan het inflatie-front soms tot kleine likjes balsem op een grote wonde. Lopen lonen en prijzen de regering komend halfjaar uit de hand, dan zou het in 1975 toch sociaal-economisch donderen kunnen worden. Dit Jaar is komen vast te staan, dat naast vakbe weging cn werkgevers ook boeren, middenstand en andere midden- gxobper^van plan «n m stsst zl|n om he, politiek bedril, de rege- ring incluis - meer onder druk te zetten. HET DEFENSIE-VRAAGSTUK IS WELLICHT op korte terml|n noj Vnde'lng's V.N.-Intervlew bevat op de keper beschouwd heel wat minder dynamiet don de mogelijkheid dat ol het ■oclallitlech P1"''" congre. deze maand de Pv.d.A.-frartles onder druk gaat zetten of A.R.P. en Katholieke Volkspartij weigeren zomler betere garantie, dan de nota-Vredeling geeft (b.v. op het gebied van het personele beleid) op dit punt met de regering mee te gaan. Aanwezla blllft ook de kan, dat de volksvertegenwoordiging op de premier druk gaat uitoefenen om zwakke bewindslieden te vervan gen Min dan links en confessionelen belden pijn Ujden. behoeft dit evenwel niet tol een politieke crlets te leiden. Het personeel van het NVSH- hoofdkantoor in Den Haag en van de drie abortusklinieken is gevraagd geen acties te onder- Aan directie en bestuur van de geen uitvoering te geven aan NVSH werd dringend verzocht voorgenomen maatregelen in verband met een vrijdag aan vijf personeelsleden gesteld ulti matum dat vandaag zou aflo pen. De bedoeling ls volgens de beide bemiddelaars, dat een soort „wapenstilstandsdag" binnen de NVSH tot stand komt, zodat het hoofdbestuur vanavond in alle rust een beslissing kan nemen over het aanbod een commissie van vertrouwenslieden in te schakelen. SCHIPHOL De keuze over de opvolging van de Starf'gh er volgt na midden januari. Dit heeft minister VredeDng var de fensie zaterdagavond op Schip hol verkla-rd na zijn terutrk^er uit de Verenigde Staten. De mi nister heeft daar. met ziin colle ga's van Denemarken. Noo-we- gen en België op uitnodiging van de Amerikaanse minister j Als eerbewijs aan minister Van der Stoel is in de Griekse stad Saloniki zaterdag een straat naar hem Dit heeft zaterdagmiddag in Den Schlesinger van defensie bespre- vernoemd, vanwege zijn niet aflatende bijdrage tot herstel van de democratie in Griekenland te komen. Haag staatssecretaris Hendriks kingen gevoerd over de opvol-; Rond het nieuwe straatbord stonden diverse Griekse ministers die de plechtige onthulling van het bord ging van de Starfighter. I h /woonden. van Volksgezondheid meege deeld tijdens een afscheidsre ceptie van de heer Van Emden. Vandaag legt de directeur-gene raal wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie neer. Bijna 'Jertig jaar heeft hij het Rode Kruis, nationaal en internationaal ge diend. Behalve met de benoe ming tot commandeur werd de heer Van Emden nog onder scheiden met de gouden medail le van het Oranje Kruis, de zil veren legpenning van de oor logsgravenstichting en de leg penning van Koningin Elisabeth van het Belgische Rode Kruis. DFN HAAG (ANP) De schel- De staatssecretaris deelde mee, Onder scheiding voor scheidend dir.-generaal Rode Kruis dende directeur-generaal i Nederlandse R"de Kruis, de heer A. van Emden, is bij be vordering benoemd tot comman deur in de orde van Oranje Nassau. dat zijn departement financieel zal bijdragen aan de radio- medische dienst van hot Rode Kruis voor de scheepvaart. Voor de jaarlijkse weektocht voor jeugdige hart- en beade- mingspatienten met de Henry Dunant" werd een bedrag van 155.000 gulden overhandigd. 1

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11