GIJZELINGSDRAMA IN DEN HAAG: SPANNING, ONZEKERHEID EN IJSJES NOS-studio middelpunt van informatie en gerucht Van minuut tot minuut Graaf Senard ambassadeur sedert 1972 Foeroeja naar Schiphol tegen wil en dank 19?1 ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1974 Ltiivbc. LuUKANT f Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Steeds trager 'kropen de minuten voort voor de enorme politie- r mac'ht die sinds gis'termid- i dag rond kwart over vier, toen de eerste berichten t over de gijzeling van ne gen mensen op de Franse ambassade bekend werd'en, was samengetrokken op het Haagse Korte Voor hout. Voor het leger jour nalisten, Nederlandse ©n in allerijl toegesnelde buiten landse. Voor de drikke drommen omstanders ook, waar de spanning af en toe leidde tot woedende plei dooien voor krachtig in grijpen. Gespannen af wachten, voortdurend in grote onzekerheid. Wat viel er anders te doen? Behalve dan voor een uitgeslapen ijscoman, die de dramati sche gebeurtenissen al thans voor zichzelf nog een aangename inhoud wist te geven. Drie uur vannacht, het tijdstip waarop het aanvankelijke ulti matum van de drie gijzelaars allemaal Japanners, of was er een Arabier bij? zou aflopen, bracht niet het einde van een lange martelende periode. Er kwam een nieuw ultimatum, half vier, en vervolgens weer één. En nog langer moesten de zenuwen op de proef gesteld worden. Berichten over de intensieve on derhandelingen, die inmiddels plaatsvonden tussen een lid van de Japanse ambassade en de De gegijzelde ambassadeur Jacques Senard, Van verslaggevers DEN HAAG De belangrijkste gegijzelde bij het drama in de Franse ambassade was ongetwijfeld de Franse ambassadeur, graaf Jacques Senard, 54 jaar oud. Senard is sinds augustus 1972 ambassadeur in ons land. Hij is getrouwd; hij en zijn vrouw Mireille hebben drie kinderen. tDe graaf is de zoon van een Bourgondische landeigenaar. In de 'tweede Wereldoorlog deed hij dienst in het Franse leger, waar voor hij het Croix de Guerre kreeg. Senard studeerde daarna aan de nationale school voor regeringsfunctionarissen en ging vervolgens in diplomatieke dienst. Hij begon in 1947 op het mi nisterie van buitenlandse zaken en bekleedde daar verschillen de functies. Van 1961 tot 1964 was hij uitgeleend aan de NAVO. Daarna volgend twee jaar als ambassadeur in Cairo, de functie van stafchef van de centrale administratiedienst van het ministerie tot 1969 en daarna chef van het protocol, tot zijn be noeming in 1972 tot ambassadeur in Den Haag. gijzelaars bleven vaag, en leid den langzamerhand tot de in druk dat de besprekingen in een impasse terechtgekomen waren. Een indruk, meer niet. Zoals er zoveel gisteravond lang bij een indruk moest blijven. Illustratief voor de verwarring waaraan iedereen ten prooi was, mogen de ontwikkelingen rond het vliegveld Ypenburg he ten. Ook hier: onzekerheid. Zou het. vliegtuig met Foeroeja, de Franse gevangene om wie de hele gijzeling handelde, op het Haagse vliegveld landen, of op Schiphol? Een man of zestig, voornamelijk verslaggevers, wachtte urenlang op Ypenburg vol vraagtekens. Waarom reden er de hele avond door politiewa gens de poort in en uit? Dat moest toch iets betekenen. An derzijds: waarom was de lan dingsbaan niet verlicht, en waarom zeiden zegslieden der luchthaven van niets te weten? Waarom kwam er geen duide lijk nieuws van Schiphol? Span ning en onzekerheid tot ver na middernacht, toen bleek dat het toestel met Foeroeja in Amster dam aan de grond stond. Om half zeven vanochtend leek er weer beweging te komen in het statische beeld dat het Tour- nooiveld urenlang had opgele verd. Dranghekken gingen opnieuw naar achteren, en het handjevol wachtenden, verslag gevers en publiek, veerde even op. De minuten kropen echter nog altijd traag voort, zonder dat er iets gebeurde.. Nog was het einde niet gekomen. Enkele honderden meters verder op denderde de Rekreade de hele avond voort, om na een rustige nacht in de ochtend op nieuw los te barsten. Wel trok de feestelijke mallemolen gister avond minder bezoekers dan an ders, in de schaduw van die an dere mallemolen op het Korte Voorhout. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De man die ongewild het middelpunt van het gijzelingsdrama van de afgelopen avond enn acht was, is de 25-jarige Japanner Joetaka Foeroeja. Hij zat gevan gen in de Santé-gevangenis in Parijs en werd naar Neder land gevlogen, maar bleek er eigenlijk weinig trek in te hebben bij de gijzelingsactie betrokken te worden. Een derde agent, die bij de schiet partij op de Franse ambassade betrokken was, bleef ongedeerd. Hij doet, duidelijk onder de in druk, verslag aan enkele supe rieuren. Foeroeja was lid van het Japanse Rode Leger, evenals de drie ter roristen in Den Haag. Hij werd op 21 juli op het Parijse vlieg veld Oly aangehouden met drie valse paspoorten en 10.000 dol lar aan valse bankbiljetten. Hij had ook papieren bij zich waar uit bleek, dat er een plan be stond om een aantal Japanse ambassadeurs te ontvoeren en uitlevering van Japanse revolu tionairen te eisen alsmede los geld. Dat Japanse Rode Lege.;- :s een beweging die niet geweld Japan tot een socialistische staat wil maken. Opgericht in de jaren zestig kwam de groepn vooral in het nieuws door de kaping van een Japanse Boeing in maart 1970. Op 30 mei 1972 zaai den drie leden dood en verderf op het Israëlische vliegveld Lod bij Tel Aviv. Bij deze actie vie len 26 doden. De Japanse politie heeft daarna een belangrijk deel van de groep opgerold. Het Rode Leger schijnt ook intem veel moeilijkheden te hebben gehad: er werden tribunalen ge vormd die "dissidente" leden op gruwelijke doodden. Hét Leger heeft momenteel circa 300 le den. Overigens heeft de Japanse politie zich al enige tijd onge rust gemaakt over nieuwe ge welddadige acties die zij ver wachtte. Men gelooft dat plan nen bestaan voor een reeks ka pingen, ontvoeringen en andere gewelddaden. Het lot heeft dus nu In Den Haag toegeslagen,- nadat het Rode Le ger dit jaar al tweemaal actief was geweest - eenmaal bij de aanslag op de Shell-raffinaderij in Singapore, de tweede keer bij de gijzeling van acht personen op de Japanse ambassade in Koeweit. De conciërge van de Franse am bassade roept enkele aanwijzin gen naar beneden, nadat de ter roristen hun eisen op papier hebben bekendgemaakt. Kort na het begin van het gijzelingsdrama: een agent met getrokken pistool zoekt dekking achter een auto bij het ambassadegebouw. DEN HAAG De NOS-stu dio aan het Haagse Korte Voorhout was op de tumul tueuze vrijdagavond en- nacht het opgewonde mid delpunt van de verslagge ving van het gijzelingdra ma in de Franse ambassa de, schuin aan de overzij de. VoorPchtingsfunctionarissen van de Haagse polilie gaven van tijd tot tijd op straat korte, geïm proviseerde persconferenties, waarin in het belang van de ge gijzelden noodgedwongen vee werd verzwegen. In ruil voor het schaarse nieuws dat in Den Haeig vrrjkwara, informeerden Franse journalisten en verslag gevers van radio en televisie na opgewonden telefoongesprekken met Parijs hun Nederlandse col lega's over details, Haagse politie niets van zei te weten. De Informaties uit de Franse bronnen dekten elkaar niet ad- tijd en spraken elkaar soms sterk tegen. Toch bleek de me dedeling van een ORTF-verslag- gever, dat de Japanner Joetaka Foeroeja uit de Parijse Santé- gevangenis was vrijgelaten, juist te zfjn. In de chaos van el kaar tegensprekende journa :s- ten voerde NOS-verslaggever Hans van de Werf bittere ge sprekken met collega's van de NCRV, die de boot afhielden en er niet voor voelden de NOS met een ingelaste uitbxending op het scherm te laten voordat Hier en Nu aan het woord was geweest. De Tros op het andere televisienet werkte echter harte lijk mee en onderbrak graag het programma. Ondertussen werd met een half oor naar speciale radio-appara- tuur geluisterd, waarmee het drukke radioverkeer van de Haagse politie werd gevolgd. Veel aandacht werd er echter niet aan geschonken, want het bleef onduidelijk of het om te nemen maatregelen ging die een directe actie in uidden of slechts om een van de vele voorzorgsmaatregelen. Omstreeks tien uur verspreidde zich het later onjuist gebleken gerucht, dat er vanuit de hr;.n- se ambassade zou zijn gescho ten. Op dat moment zag een gij zelaar, die open en bloot en kennelijk volkomen rustig voor een opengeschoven hoekvenster op de vierde etage van de Fran se ambassade stond, hoe jour' nalisten en politie haastig we grenden en dekking zochten achter geparkeerde auto's. Achteraif blijkt in het geheel niet naar buiten geschoten te zijn. Wel word gezegd, dat er binnen het gebouw enkele schoten zou den zijn afgevuurd. De employé van de Japanse ambassade, die vanuit de Amerikaanse ambasa- de, die vanuit de Amerikaanse ambassade in continu telefo nisch contact stond met de ter roristen, zou beha ve de schoten ook gijzelaars hebben horen gil len. Voor de tientallen op straat aan wezige journalisten was inmid dels een fourageur aangekomen In de persoon van een perso- nceslid van het perscentrum Nieuwspoort met kratten bier en limonades, kaas en worst. Ook een toegesnelde ijsventer deed uitstekende zaken. (Van e erslaggevers) DEN HAAG Het gijzelingsdrama aan de Korte Voorhout in Den Haag begon gistermiddag omstreeks kwart over vier, De politie werd toen vanuit de Franse ambassade gebeld, dat daar irie gewapende mannen waren binnengekomen. Een agent en zijn vrouwelijke collega werden neergeschoten toen zij op de derde verdieping van het gebouw kwamen. De gewonden werden naar het ziekenhuis vervoerd en de politie begon aan het afzetten van de omgeving van het gebouw. Chronologisch verliep de gijzeling verder als volgt: 17.45 het ambassadepersoneel, voor zover niet gegijzeld, verlaat het gebouw. 18.10 er wordt een papier naar buiten gegooid met een aantal eisen. 18.25 de politie heeft drie etages bezet. 18.45 een Japanse tolk helpt bij het contact met de terroristen. In de aangrenzende Amerikaanse ambassade is een com mandopost van de politie ingericht. 19.00 de politie beheerst nu het hele gebouw, op de kamer van de ambassadeur na. 19.05 de terroristen vragen om een vrouwelijke arts. 20.15 de toneelvoorstelling in de tegenover de ambassade lig gende Schouwburg gaat toch door. 20.30 de nuntius, mgr. Felici, arriveert. 21.00 uit Parijs komt het bericht dat de Japanner Foeroeja wordt vrijgelaten, zoals geëist was. 21.15 er blijken negen gegijzelden te zijn. Van drie van hen zijn de namen niet bekend. 21.45 premier Den Uyl en de ministers Van der Stoel en Van Agt bevinden zich op het hoofdbureau van politie en staan in direct contact met de Franse regering. 21.50 er komt een vrachtwagen met strobalen, die later weer vertrekt. 22.00 Foeroeja komt aan op een militair vliegveld bij Parijs, waar twee vliegtuigen klaarstaan. De Japanners in de ambassade worden nerveus en willen dat het duizendkop pige publiek uit het zicht gaat. Even is er paniek, de po litie zegt dat er een schot is gevallen. 22.30 de politie heeft de ambassade ontruimd. 23.10 Anton Geesink arriveert en wil zijn diensten aanbieden. Op Schiphol land een Mystère met drie politiefunctiona rissen uit Parijs, die snel naar Den Haag rijden. 23.30 Anton Geesink vertrekt weer. 23.50 Den Uyl spreekt met Franse politiechefs. 00.06 op Schiphol landt de tweede Mystère. Er komt niemand uit, wel gaan enkele personen aan boord. 00.07 minister Van Agt draagt op een scherpschutter klaar te houden. 00.10 Foeroeja zou een miljoen dollar eisen. 00.30 op Schiphol staan zes motoragenten en drie escorto-auto'» van de rijkspolitie klaar. 00.46 de terroristen zeggen geen arts meer nodig te hebben. 01.55 Foeroeja wordt geboeid uit het vliegtuig geleid en strib- Haag aan. 01.40 via een speciale verbinding tussen Den Haag en de My«- tère wordt onderhandeld. 01.55 Foeroeja wordt geboeid uit het vliegveld geleid en itrib- belt tegen. 02.00 bij de ambassade in Den Haag verschijnen twee busje» met gewapende marechaussees. 02.50 dranghekken worden nog verder naar achteren geplaatst. De spanning onder de vele duizenden toeschouwer» «tijgt. 03.00 het ultimatum loopt af. Er gebeurt niets. 03.10 het ultimatum wordt uitgesteld naar vier uur. 03.16 de terroristen eisen dat buiten al het licht uitgaat. Grote spanning. 04.00 Foeroeja, nog steeds op Schiphol, weigert naar Den Haag te komen. 04.10 er komt een meisje uit de ambassade dat zich zolang verborgen heeft gehouden, ze mag niets zeggen van de politie. 04.15 de gijzeling is twaalf uur oud. De toestand wordt, althans buiten, minder gespannen. Er is nog stlechts een hundje- vol toeschouwers. 05.30 de Japanners verschijnen vaak voor het raam. 06.05 op Schiphol gaan de eerste lijn- en chartervliegtuigen de lucht in. Het vliegverkeer zal gewoon doorgaan. 07.50 een inspecteur brengt de medicijnen naar de ambassade voor een gijzelaar die suikerziekte heeft. 08.00 de laatste uren worden weinig vorderingen gemaukt in de onderhandelingen. 09.00 de politiemacht rond de ambassade wordt met 200 man versterkt. Premier Den Uyl biedt de terroristen een vliegtuig naar Parijs aan als de gijzelaars worden vrij gelaten. Anton Geesink wacht af oj de polit'e van de door hem aan ge- boden diensten gebru k w:l maken. Het antwoord was ten slotte negatief.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3