Lawine van reisgidsen overspoelt Nederland Prijsverlagingen bij Neckemiann Een zo groot mogelijk pakket, een zo goed mogelijk produkt en zo laag mogelijke prijzen: dat is de politiek van Neckermann voor de komende herfst- en winter. Sales Manager René Klawer noemt in dat verband enkele sprekende voorbeelden: een tweeweeks arran gement in het bungalowpark El Caserio kost deze winter 439 gul den in laagseizoen, 569 gulden in hoogseizoen. Was in de winter 1971/72 respectievelijk 540 en 660 gulden. Een prijsverlaging derhal ve van bijna 100 gulden per reis en dat niet voor bepaalde da maar voor het volledige winter: zoen. Hetzelfde beeld bij Appai menten Las Arenas; nu 479 en 609 gulden, was vier jaar terug 570 en 690. Appartementen J.Atlantico is nu 527 en 657 en was 590 en 710. Andere prijzenswaardige toppers in het voortreffelijke, overzichtelij ke Neckermannprogramma boor devol nuttige informatie: een over winteringsvakantie op Mallorca en aan de Costa del Sol kost bij Nec kermann vanaf 13 gulden per dag, inclusief vliegreis. Kun je nog een een A.O.W.-tje tegenaan werpen. Voordat de donkere Arabische, Portugese, Griekse en Turkse wol ken opdoemden had Frits Aronson, general-manager van Neckermaryi Vliegriezen BV al royaal gemikt op een omzetstijging van twintig pro cent. Heb zag er m~het begin van deze zomer niet naar uit, dat zijn optimisme bewaarheid werd, maar aan het einde van dit boekjaar heeft Neckermann de reis toch ge haald: meer dan 65.000 passagiers gingen met Neckermann op vakan tie. Niettemin spreekt Aronson van een even uniek als spannend reis- seizoen. Geen touroperator kon in december 1973 de dreigende en dramatische ontwikkelingen in de wereld voorzien. Weliswaar sprak Wim Kan in zijn Oudejaars-cohfe- rence van „kamelen op het be hang", maar een zo snelle opeen volging van rampen had toch zelfs hij niet verwacht. Sneeuw en palmen bij NRV Holiday Nieuwe wintersportbestemming in het. toch al overvloedige sneeuwze kere programma van NRV-Holi- day: Veysonnaz in het Zwitserse Wallis, vliegreis vanaf 354 gulden, 'naar luxueuse en gloednieuwe ap-. partementen. Een ware toptip. Ui teraard blijft de Bergland Express voor vele NRV-reizigers het aange wezen oergezellige vervoermiddel, naar vakantietoppen. Nieuw bij de NRV Holiday: het one-night arran gement, inhoudende taxi-rit Am sterdam Centraal naar hotel, over-' nachting met ontbijt en taxirit naar Schiphol, totale kosten 45 gulden. Een prima initiatief. De apparte mentsreizigers vinden als extra at tentie bij aankomst een tas in de koelkast met een pakket levens middelen. Ook de Autotours naar de wintersport zijn bij NRV Holi day plezierig geprijsd. Datzelfde' geldt voor autobusreizen, die nog steeds in populariteit stijgen. Om u vast warm te laten lopen organi seert NRV Holiday dit jaar weer de skicursussen op het Wassenaar- se Duinrell. Dit jaar als novum ook langlauf-cursussen. Eerste cursus op 28 september. Van harte aanbe volen. Voor de reizigers met een lange adem zijn er de speciale Se- lectreizen naar Indonesië en Thai land, India en Nepal en een pro gramma naar eigen keuze in Indo- NRV Holiday is en blijft ook de specialist in wintersportreizen: per trein, vliegtuig of eigen auto. Naar Oostenrijk Zwitserland, en Noor wegen. Dan de zonnetrips naar Mallorca, Torremolinos, Fuengiro- la, Estepona (exclusief aanbod van de NR'NO, Benidorm, Campello, de Canarische eilanden, en Djerba. Turavia: op de Spaanse toer Turavia heeft een beperkte keus en scherp gecalculeerde prijzen: Gran Canaria vanaf 501 gulden voor 1 week, Mallorca 15 dagen vanaf 325 gulden. Benidorm 15 dagen vanaf 316 gulden en Torremolinos 15 dagen vanaf 350 gulden. Dan worden er voor het eerst door Tu ravia Londen-reizen georganiseerd, drie dagen vanaf 229 gulden. Crisissen en calamiteiten ten spijt hebben de touropera tors in Nederland voor de komende herfst en winter toch weer alle spuitbussen met blauwe luchten, goudge le stranden, fors gevulde bikini's en gebruinde torsen op het houtvrij papier van hun reisgidsen leeggespoten. Een lawine van folders met de bekende juichkreten „avontuur in zekerheid", „uw zonzeker sneeuwpas- poort", „niet bibberen maar zonnebaden" is over ons kleumend, depressie-rijke volk uitgestort. En de aanbie dingen liegen er niet om. De zomer is voor de meeste reisorganisatoren op een catastrofe uitgelopen oorlogen, staatsgrepen en oliete korten maakten van vele vakantiegebieden regelrechte rampgebieden en de omzetten liepen terug tot zeventig 'procent in vergelijking met 1973. De hoop der touropera tors is daarom meer dan ooit gevestigd op het najaar, waarin ze alsnog de vette vakantiebuit binnen moeten halen. Ze worden daarbij geholpen door juli en augustus 1974, die door De Bilt en de molenaar in het midden des lands reeds zijn bijgezet in het aquarium der zoetwaterzomers. Honderdduizenden zijn in hun vakan tie immers in beheerste schoolslag door kletsnatte bos sen en beemden gezwommen en dromen nu hardop van een snelle revanche. De touroperators hebben daarom borst en bankrekening nat gemaakt en zijn bereid de stakkerds alsnog een lift naar handwarme paradijsjes aan te bieden. Opmerkelijk is, dat in dit gevecht om de gunst der reislustigen de machtsblokken zich steeds duidelijker beginnen af te tekenen. Terwijl de commerciële giganten elkaar de beste plaatsen in de Europese zandbakken afsnoepen hebben de kleine pioniers en doe-het-zelvers onder de reisorganisatoren steeds meer moeite om de race vol te houden. Europa Express heeft inmiddels al een nood landing gemaakt en moest het besluit nemen alle vlieg reizen te annuleren. In Engeland voltrok zich al eerder -het grootste drama in het internationaal toerisme: Clark- son, één der machtigen in de reiswereld moest tenslotte toch boeten voor haar jafënlange prijsdumping en ging roemloos ten onder. Een overhaaste naasting door Court Line en bijvoeding van staatswege mochten niet meer baten. Het werd een Onedin-lijn-avontuur zonder happy ending, waarvan tienduizenden Britten de dupe waren. Zij bleken hun spaarpenningen in het bodemloze gat van Brittannia te hebben geworpen. In Nederland verwachten de experts op korte termijn ook dergelijke dramatische ontwikkelingen: het aantal kapers op onze toeristische goudkust is te groot en de moordende concurrentie zal vroeg of laat zijn slachtof fers eisen. Uit voorzorg zijn daarom in Nederland reeds vele belangengroepen in eikaars armen gedreven: FIT, Magneet. Eurotours, Silverjet, Airtouropa en Centouri hebben hun privacy al geruime tijd geleden ingeruild voor het gedwongen samenzijn in de commerciële com mune van KLM en reder-reus Scheepvaart-Unie. Zij blijven weliswaar opereren onder eigen naam, maar in feite worden alle beslissingen al geruime tijd centraal genomen in de holding HIT. Daarnaast hebben buitenlandse touroperators als de Duitse Neckermann en de Belgische Sunair zich in verrassend korte tijd verzekerd van een nog steeds groeiend marktaandeel. De Nederlandse dochter van het Duitse postorderbedrijf Neckermann is binnen vier jaar zelfs uitgegroeid tot één der grootste touroperators van Nederland. Dit jaar worden door Neckermann ruim 65.000 reizigers vervoerd en voor 1975 mikt men op het ronde getal van 100.000. De computerinstallaties in het hoofdkantoor zijn reeds op deze mammoet-invasie bere kend. De derde belangengroep in ons land wordt gevormd, door incidenteel, vaak moeizaam samenwerkende zelf standige ondernemingen als Arke, NRV-Holiday, Chri- stoffel en Hotelplan, aangevuld met enkele goedwillende; dwergen. De meeste van hen opereren met opmerkelijk succes zij werpen zich op als de warme bakkers in het toerisme en peilingen wijzen uit, dat de meeste van hen ondanks alle tegenslagen meer reizigers geboekt hebben dan vorig jaar. j Niettemin verwachten de ingewijden, dat er in de ko-l mende maanden harde klappen zullen vallen in de Nederlandse reiswereld. De omzetten stijgen weliswaar^ maar de winstmarges zijn marginaal en beslist onvol-( doende voor een gezonde bedrijfsvoering in de toekomst/ Een winst van nauwelijks één procent op een opbrengst van vele miljoenen meer gebruikelijk dan uilzonder-( ing in de reiswereld zou een ondernemer in elke andere branche spontaan doen besluiten zijn deuren te sluiten en met de poet naar Zwitserland te verdwijnen. De vakantieganger behoeft zich voorlopig weinig aan te trekken van dit touwtrekken achter de schermen. Hij heeft ook dit jaar de keuze uit een overvloedig assorti ment van pasklare uitjes naar zomerzon en winterweel- de. Opvallend is, dat ondanks alle inflatoire krachten, die de prijzen tot witte reuzen opkloppen, de reissommen voor herfst en wintervakanties nauwelijks gestegen zijn. In sommige gevallen met name bij Neckermann zijn de prijzen voor gewilde bestemmingen zelfs lager dan in 1971. Om u wegwijs te maken biedt ..Weg Wezen" u hierbij een staalkaart aan van mogelijke mini- en maxitrips voor de komende maanden. Doe er uw stralend voordeel mee. Bij FIT Midden-Oosten best Formidabele exclusiviteit bij FIT blijven de reizen naar Egypte (FIT- directeur Nol van Gennip was de eerste, die in dit fascinerende toe- ristenland pionierde en al in 1967 razend goedkope uitvluchten naar Cairo aanbood) en nu ook naar Israël, Libanon, Syrië en Jordanië. Er is in Nederland geen enkel an der reisbureau, dat de mogelijk heid biedt om deze vier landen te bereizen. De vierlanden-reis begint met een vliegtocht per KLM naar Amman, vandaar kan men naar Jerusalem (alsof er nooit een oorlog geweest is), Akaba, Damascus en Beiroet. Een reis half pension kost voor dit gehele grandioze programma 1299 gulden. Voor fijnproevers een ge weldige ervaring. Naar Cairo vliegt men al voor 762 gulden (negen dagen half pension). Eigen ervaren gastvrouwen begeleiden de gasten op deze razend avontuurlijke toch ten. FIT heeft meer opwindend nieuws: Charmonix-Blanc. topper in de Franse wintersport, Fuerte- ventura, nog onontdekt Canarisch eiland en nieuwe bestemmingen in Oostenrijk. In het wintersportge bied Formigal in Spanje garan deert FIT sneeuw. Ligt die er niet dan krijgt u cash 100 gulden terug. In het Ten Bel Hotelpark op Tene- rife eenzelfde aanbod: schijnt de zon één dag niet dan wordt u ter plekke 150 peseta's smartegeld uit gekeerd. FIT heeft ook dit jaar uitgekiend lage prijzen op vele be stemmingen. Touroperators mikken op een vet en succesvol naseizoen Ook in ons land harde klappen verwacht in reiswereld Winterovervloed bij Hotelplan Als vanouds heeft Hotelplan een overstelpend aanbod in winter sportvakanties. Per uitgekiend au toplan (uniek systeem, dat feilloos werkt) per trein (met de onvolpre zen Hotelplan-express: een feest op wielen) en per vliegtuig. Ook kun nen vakantiewoningen gehuurd worden via deze organisatie, die kind aan huis is in het biologisch all van de alpensneeuw. Enkele voorbeelden: in Oostenrijk Westen- dorf, treinvakantie vanaf 309 gul den. autoplan vanaf 149 gulden, Kitzbiihcl, treinvakantie vanaf 347, autoplan vanaf 185, kaprun, trein vanaf 351.- autoplan vanaf 179- Er zijn in Oostenrijk vele nieuwe hotels en pensions met modem comfort gecontracteerd. U kunt er letterlijk alle kanten uit voor uitge kiende prijzen. In Zwitserland, ba kermat van Hotelplan kan men kie zen uit onder andere Arosa, Len- zerheide, Davos, Klosters, Sankt Moritz, Pontresina, Sils Maria, MCirren, Grindelwald. Kandersteg, Engelberg, Wengen, Saas Fee, Zer- matt. Les Diablerets, Leysin Mon tana Vermala en Tfisch. In de Dolo mieten zijn Ortisei, Salva en Dob- biaco puike pleisterplaatsen voor een wintervakantie. Voorts in het Hotelplan-programma reizen naar België (speciale Kerstreis naar Brussel voor 445 gulden) en Geilo in Noorwegen. Per vliegtuig kan men met Hotelplan ook alle gewil de kanten uit Wet Airtouropa alle kanten uit Airtouropa heeft de keuze uit de volgende mogelijkheden: winter sportreizen naar Oostenrijk, vluchten naar de winterzon: Madei ra, Spanje, mini-tripjes naar Span je, ovcrwinteringsreizen, cruises met Fred Olsen en een Madeira- zcetocht, kerstreizen naar Lapland, Rome, Israël, en Malta en diverse Ité-rcizen. Topper van Airtouropa: een 161 dagen durende overwinte- ringsreis in een appartement aan dc Costa del Sol, die inclusief de vliegreis neerkomt op f 4,41 per dag. Bovendien is het mogelijk de kerstdagen en de jaarwisseling thuis door te brengen voor een aanvullend bedrag van 150 gulden. Centouri: sneeuw en zon Centouri heeft de bekende winter sportaanbiedingen in Oostenrijk en de zonzekere bestemmingen: Cana rische eilanden. Madeira, Spaanse kusten, Mallorca, mini-vlugjes, Rhodos, Egypte, Marokko (met de onvolprezen club Mediterranee). Veel nieuws bij Eurotours Eurotours heeft nieuwe pijlen op de wintersportboog: de Franse Al pen, Cerler in de Spaanse Pyre neeën en Sicilië, Sierra Nevada in Zuid- Spanje. Er zijn reizen naar Rhodos/Athene, Israël, Madeira, Si cilië, Agadir, Djerba, de Canari sche eilanden, en Spanje. Overvloedig aanbod bij de Magneet Ook bij de Magneet de bekende toppers: Gran Canaria, Costa del Sol, Mallorca, Benidorm en Rho dos. Wintersportreizen per speciale reiswagen, eigen auto, trein of vliegtuig. De bekende oorden in Oostenrijk, daarnaast in Zwitser land Wildhaus en Saas Grund. Er zijn Kerstreizen naar vele bestem mingen. Bij De Jong komt alles in de bus De Jong Intratours is de onbetwis te busspecialist van Nederland. Er zijn deze herfst vele reizen naar onder meer Valkenburg (8 dagen, 200 gulden). Rijn/Ahr (3 dagen, 140 gulden), Harz (5 dagen 215 gulden), Zwarte Woud (5 dagen 215 gulden), Wenen (10 dagen 345 gulden), Pa rijs, Londen, Kopenhagen en Gote borg. Daarnaast zijn er 24 speciale kerstreizen. Sunair pakt winter fors aan Nieuwe bestemmingen bij Sunair: Rome en Madeira. Nieuw ook su perluxe reizen naar vijf sterren-ho tels. Overwinteringsreizen zijn er bij Sunair vanaf 278 gulden voör 70 dagen. Dan zijn er zonnetrips naar Tunesië (Hammamet, Mabeul, Sousse en Monastir), Madeira, Is tanbul en Moskou. Christoffel te kust en te keur Christoffel heeft ze ook allemaal: Gran Canaria, Tenerife, Lanzarote, Madeira, Algarve, Spaanse kusten, Mallorca, overwin te ringgsreizen, Marokko, Djerba, Kenia en Tanza nia, Oostenrijk, Rome. en Israël. Een prima programma boordevol nuttige gegevens. Arke met nieuwe bestemmingen Ook bij Arke veel nieuws: Djerba, zeven wintersportoorden in Oosten rijk en daarnaast de overbekende zonneoorden. Het aanbod is be perkt maar betrouwbaar als de bank van Nederland.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 19