Maar welk nieuw toestel komt terug? „Incidenten in gevangenis blijven toenemen De Starfighter moet weg. Voorzitter Blok van B. W. O- 1974, De Franse Mirage F1. De Amerikaanse „Cobra" Van onze luchtvaartredacteur Saab ofCobra: wil de werkelijke opvolger /'an de Starfighter voor de koninklijke luchtmacht nu óórvliegen?! Het lijkt op een spel van één van de drie maar het is een keihard spel waarbij het om miljarden gaat. Het bedrijf immers dat de or der binnenhaalt is voor jaren uit de v/erkgelegenheidsproble- matiek, terwijl in Nederland ook een aantal bedrijven weer kunnen rekenen op een flinke orderportefeuille. Overigens is dat geen nieuws, want het is voorwaarde van de aankoop commissie van defensie die er op uittrekt om de offertes te bestuderen. Hetzelfde zelfde vond ook p'aats toen er helikopters in Frankrijk gekocht werden. De Alouettes werden door de fabriek als bouwpakket geleverd en onder meer in Hoogeveen bij de N.V. Lichtwerk thans dochter van Fokker/V.W.F. geassemb ,eerd. Bij het drietalopvolgers dat we noemden is een vierde in het gedrang gekomen. De Tweede Kamer heeft inmiddels wel ge vraagd waarom men niet is gaan praten met de Engelse Jaguar-fabrikant, jaguar-fabri kant, welk toestel stukken goedkoper is dan de genoemde drie. Minister Vredeling heeft dit toestel destijds gezien en hij zag er wel brood in ook al omdat zijn defensiebudget met 500 miljoen besnoeid werd. Bij dit alles is nog een ding van belang: welke taak heeft onze luchtmacht eigenlijk binnen de Navo? Moet Nederland alleen steun verlenen aan grondtroe pen of moet het ook vijandelij ke toestellen aanpakken, die ons luchtruim of dat van de bondgenoten binnendringen? Of heeft onze luchtmacht straks de taak bijvoorbeeld een eventuele vijand aan te vallen? Antwoord op deze vragen krij gen, betekent dat men een aan tal eisen die men moet stellen bij de aankoop van vliegtuigen eventueel kan herzien, zelfs kan laten vervallen. Er is namelijk geen toestel aan de markt dat voor allegenoemde opdrachten geschikt is. Er zijn voor minister Vredeling nog meer problemen: de Cobra namelijk moet in Amerika nog op de band gezet worden. De Mirage is in Frankrijk al in produktie, terwijl de aankopp van de Zweedse toestellen in tijd van oorlog problemen kan geven voor wat betreft onder delen. Zweden namelijk is en blijft neutraal, is geen Navo- en geenE.E.G.-lid. De Jaguar is een Frans-Britse coproduktie die inEngeland zo wel als in Frankrijk al operatio neel is. Het is een toestel dat vol zit met de modernste navi gatie- en vuurleidingsappara- tuur. Het kost elfmiljoen gulden en is dus stukken goedkoper 16 17 ■H De Zweedse Saab 37 Viggen dan de Cobra. Het is bijzonder geschikt voor zeer snelle aan vallen op gronddoelen, voor het ondersteunen van grondtroepen en het aanvallen van vijandelij ke knooppunten. Het toestel vliegt sneller dan de in gebruik zijnde luchtverdedigingsraket ten raketten en is zo wendbaar dat raketten, afgevuurd uit vij andelijke toestellen gemakke lijk ontweken kunnen worden. De navigatie- en gronddoelop- sporingsapparatuur is met een laserstraalapparatuur toege past, die gekoppeld is aan de radar. Deze apparatuur projec teert tijd en plaats desnoods op het glas van de vliegerhelm di rect dus voor de ogen van de piloot. Drukt hij op het juiste moment de knop in dan zijn de doelen geraakt. Dat kan niet- missen. De Jaguar is door de Engelsen gebouwd op de Navo-strategie. Deze bestaat hieruit dat er een lange verdedigingslijn is die al leen bijverrassing op enkele plaatsen kan worden doorbro ken. Doel van de Navo-partners is de vijand die dat doet direct aan te vallen en te elimineren. Daarbij gaat het niet meer, zoals in de tweede wereldoor log, om de hegemonie in de lucht, het gaat er om het eigen luchtruim schoon te maken en schoon te houden. De eisen die gesteld worden aan een vlieg tuig dat bedoeld is om volledig luchtoverwicht te krijgen, kun nen onmogelijk in één toestel ingebouwd worden. Breguet/Dassault en de British Aircraft Corporation bouwen op dit moment acht toestellen per maand. In 1980 zijn er dus zo'n 1000 vliegtuigen operatio neel. De Jaguar heeft voldoen de aan een startbaan ter lengte /|an 500 meter als het ongewa pend en 1300 meter als het ge wapend is. Het toestel heeft een /|leugelbreedte van 8.48 meter de lengte is 15.52 meter, de tweepersoons uitvoering is 16.42 meter. Het is 4.92 meter hoog. Bijkomend winstpunt is dat er rondom Nederland straks tal van Jaguars operatio neel zijn namelijk in Duitsland, Frankrijk en Engeland, zodat de levering en verkrijgbaarheid van onderdelen geen probleem is. De fabriek heeft Nederland officieel nog geen aanbod ge daan. maar wil wel graag pra ten. Men had namelijk ver wacht dat de commissie zou komen. Minister Vredeling heeft het toestel immers al ge zien. en hem is toen al gezegd dat Nederlandse bedrijven graag bij de fabricage inge schakeld kunnen worden. Opvolging Starfighter in discussie Vandaag heeft de Tweede-Ka mercommissie /|oor Defensie met minister Vredeling van De- fensieoverlegd over de opvol ging van de Starfighter. Daar bij is ook ter sprake gekomen of er geen goedkopere en toch even doeltreffende militairetoe stellen zijn dan de Amerikaan se Cobra, de Franse Mirage, de Zweedse Saab Viggen (die al schijnt te zijn afgevallen). In dit /jerband is al gewezen op de Engelse Jaguar, die goedkoper is en militair en vliegtechnisch even goed schijnt te zijn. OEGSTGEEST/GRONINGEN „Er is geen sprake van een groot complot dat door gevangenen wordt uitgebroed om een'gecoördi neerde opstand te ontketenen. Maar wel zullen overal de inciden ten hand over hand toenemen. Het regiem kan nog zo soepel zijn, daaraan valt echter niet te ontkomen". Dat zegt de Oegstgeestse econoom Jan-Robert Blok (53 jaar), voorzitter van de Belangen groepering Wetsovertreders, de enige Nederlandse bond van ex-ge detineerden. Het toenemend aantal moeilijkheden in de Huizen van Bewaring (echte gevangenissen zijn er in ons land nog nauwelijks) schrijft hij toe aan structurele misstanden, soms moeilijk te onderkennen en op korte termijn nauwelijks te bestrijden. Zeker niet incidenteel door een directeur van een penitentiaire inrichting, die in eigen huis een opstand vreest. „Het gaat niet om een sneetje brood extra, meer douches of een tv-toestel in de cel. Zeker, deze zaken kunnen de vonk zijn waardoor de vlammen uitslaan, maar in feite zit het onbehagen veel dieper. Een gedetineerde voelt zich onzeker over zijn positie als mens in de maatschappij, die in een bijzondere situatie komt zodra de deur van de arrestantencel achter hem dicht slaat." Volgens de justitiële autoriteiten was de aanleiding van de op stand vorige maand in het Huis van Bewaring te Groningen de onvrijwillige overplaatsing van twee gedetineerden naar de Ro de Pannen te Veenhuizen. Blok zegt dat dit voorval slechts de bekende druppel is geweest die de emmer deed overlopen. De moeilij^dieden zoals die zich in Groningen voordeden, kun nen in elke willekeurige gevan genisinrichting plaatsvinden, vinden. Elk op zich klein inci dent kan aanleiding geven tot regelrechte razernij. En dat on danks het onomstotelijke feit dat het regiem alle moeite doet om het de gedetineerden bin nen het kader van de huishou delijke reglementen zo aange naam mogelijk te maken. Die goede verzorging is echter sub jectief. ..Je kunt het vergelijken met de baby die door moeder geknuffeld wordt. Maar wat men ziet als een uiting van liefde, ervaart het kind soms als hinderlijk", aldus schetst Blok de situatie. „Laten we na gaan wat er gebeurt met dege ne die iets heeft „gedaan". Op het moment van zijn arrestatie krijgt hij een geweldige con frontatie-shock. shock. Zolang het vooronderzoek niet is geslo pen zit hij volledig geïsoleerd in een politiecel, die niet bepaald comfortabel is. Dan is er het spel met het verhoor. Alles ont kennen, of direct door de knieën gaan in de hoop dat dit als verzachtende omstandigheid wordt aangemerkt. Daarmee schermt de politie tenminste. In de praktijk blijkt er niet Zo veel „Dan volgt de in-verzekering-stel- ling in het Huis van Bewaring,- Daar reeds zien we de structu rele aspecten die aan de opstan den ten grondslag liggen. De man krijgt te maken met een opeenstapeling van onzekerhe den. Het voorarrest kan telkens met dertig dagen verlengd wor den. De beslissing wordt, niet in het openbaar, in Raadkamer door de rechtbank genomen. De hele maand leeft de gedeti neerde naar die dag toe. Hij komt er dan achter dat er spra ke is van een omgekeerde we reld. Niet de officier moet met bewijzen komen die verlenging rechtvaardigen, maar hij moet aantonen dat hij best op vrije voeten kan worden gesteld. Het Openbaar Ministerie (O.M.) vraagt, vaak ambtshalve, ver lenging en de gedetineerde moet met contra-argumenten komen. Al te dikwijls ontbreekt de raadsman op zo'n belangrijk moment, omdat „zijn kantoor" vindt dat hij al genoeg tijd- heeft besteed aan het pro deo- zaakje. In de zenuwen Vervolgens is er de rechtszitting, waarvan de meesten geen flauw idee hebben. Het is nu eenmaal een feit dat het mees tal eenvoudige jongens zijn die voor het hekje moeten komen. Zij worden bestookt met ter men als althans, mitsgaders en slibsidiair. Velen vragen na afloop dan maar aan de parket wacht welke straf er is gevor derd. Daarna zit de man zwaar in de zenuwen te wachten op het vonnis. De meeste rechtban ken nemen er de maximale tijd voor: veertien dagen. Dat bete kent twee weken slopende onze kerheid. Alsof er alniet genoeg van het. incasseringsvennogen is geëist, volgt daarna de detentie. In de ze situatie schiet de vis 'de pan uit. Geweldige frustraties ont staan omdat plotseling iedere verantwoordelij kheid wordt af- Fundamentele koerswijziging noodzakelijk genomen, zelfs voor het eigen gezin. Het gevolg is agressie, die evenwel verdrongen moet worden. Er zijn dan twee moge lijkheden. De een wordt op een zeker moment explosief en slaat alles kort en klein. Bij de ander zal men' mettertijd de regressie-verschijnselen waar nemen: het weer terugvallen op een vroeger ontwikkelingspa troon. Het gedrag van de be trokkenen wordt minder flexi bel, zijn spraakgebruik kinder lijker, hij reageert emotioneel op onaanzienlijke gebeurtenis- Tegen de tijd dat die veroordeel de aan zijn ontslag toe is, moet de reclassering maar zien het resterende kneusje in de maat schappij terug te plaatsen". Dat zegt B.W.O.-voorzitter Blok, die daarbij kan bogen op ruime ervaring als gedetineerde. Hij was Engelandvaarder, maar kon na de oorlog de draai thuis niet vinden. Hij pleegde vermo gensdelicten en werd in 1947 voor de eerste maal veroor deeld. Hij werd onmiddellijk ter beschikking van de regering gesteld. Tot 1955 kwam hij re gelmatig in conflict met de wet. Tijdens zijn detentie ontsnapte hij herhaaldelijk naar het bui tenland. Gedurende een van die perioden van ongeoorloofde af wezigheid behaalde hij zelfs zijn graad als econoom. Hij is nu B.W.O.-voorzitter en tevens bestuurslid van de Coornhertli- ga. vijf jaar geleden opgericht na een studentendispuut op het Erasmuscollege. De liga kent nu ruim twintig groepen, die zich op wetenschappelijk ni veau bezighouden houden met de bestudering van strafrechte lijke en criminologische vraag stukken. De B.W.O. is welis waar nauw met de liga verbon den, maar een zelfstandige stichting, waarvan de deelne mers uitsluitend voormalige ge vangenen zijn. Doelstelling is de praktische hulpverlening aan gedetineerden. Bajeskrant Een van de belangrijkste toekom stige projecten in samenwerk ing met andere officieel erken de instituten is de uitgifte van een periodieke „bajeskrant". Wanneer Wanneer justitie daar mee akkoord gaat, zal elke ge detineerde het recht krijgen anoniem zijn ervaringen te pu bliceren. Men dient een tweele dig doel: de betrokkenen kan zijn sluimerende agressie afrea geren, terwijl het bewaking spersoneel, inclusief de toplei ding, weet wat er leeft. Ook een bajeskrant kan evenwel de structurele problemen niet wegnemen. Volgens Blok moet het hele strafrecht op de hel ling. „Sinds het eind van de vorige eeuw is er principieel niets gewijzigd," stelt hij. De, hopelijk hopelijke definitieve, oplossing zou er wel één van lange termijn zijn. De B.W.O.- voorzitter: „Als je tenminste ziet hoe lang het heeft geduurd voordat het burgerlijk wetboek veranderd werd. En nu blijken vele vernieuwingen inmiddels alweer verouderd". Blok geeft wel enkele zaken aan die onmiddellijk aangepakt kunnen worden: c.a.o.-loon voor elke gedeti neerde, zodat hij zelf het eigen gezin kan onderhouden, ruimere contacten met het ge zin, ook sexueel. Daardoor wordt huwelijksontwrichting (of de angst daarvoor) voorko men, grotere betrokkenheid met de maatschappij waarin men later terug moet keren, meer kansen voor normover treders. „Zolang deze eerste wensen niet worden gerealiseerd kan", al dus Blok. „in iedere inrichting elk te dungesneden plakje kaas de „olie op het vuur'^zijn die letterlijk de vlammen hoog doet oplaaien." Voorzitter Blok van B.W.O. weer terug in de maatschappij, bracht? „Gedetineerde moet toch Maar hoe wordt hij terugge-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9