S deTijd ACCENT Roel van Duyn: van kabouterdorp naar stadhuis Toerist heeft trein ontdekt Dwing tandarts fondspatiënten aan te nemen d0ENE I msmms Prins Bernhard: Montgomery was arrogant NS MEENT: Man overnachtte ongemerkt bij Franse president DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 PvdA stelt voor: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer is van mening dat een tandarts zijn beroep alleen zou mogen uitoefenen als hij tenminste een door de overheid vast te stellen percentage zieken fondspatiënten aanneemt. De fractie heeft bij staatssecreta ris Hendriks (Volksgezondheid) een aantal voorstellen ingediend ter verbetering van de tandheel- Vragen over oliewinning met Rusland DEN HAAG Drie PvdA-Kamer- leden willen van de regering in formatie over het Russische voorstel om met ons land geza menlijk de opsporing en win ning van oüe en gas in de Rus sische zeeën ter hand te nemen. 'Dit aanbod zou minister Van 'der Stoel zijn gedaan tijdens zijn bezoek aan de Sovjet-Unie 'inapril. Hij zou echter over dit aanbod niets hebben meege deeld, zelfs niet aan minister Lubbers. kundige zorg. Een groot deel van de Nederlandse bevolking heeft een slecht gebit, er is een groot gebrek aan tandartsen en hulpkrachten, veel tandartsen weigeren fondspatiënten, en particuliere hulp is veel te duur, aldus de PvdA. Volgens de fractie moeten in de komende volksverzekering ook tandheelkundige risico's worden geregeld. Ook wordt gedacht aan prenatale begeleiding van de aanstaande moeder en aan volledige gebitsverzorging van baby's, kleuters en schoolkinde ren. Er dient ook een vesti gingsbeleid te komen, afge stemd op de behoefte van de be volking. Er zouden volgens de PvdA-fractie wijkcentra moeten komen waar tandartsen en di verse hulpkrachten de tandheel kunde in een wijk verzorgen en die dan in dienstverband zouden moeten werken. De overheid zou die centra moeten inrichten en financieren. Elsevier vraagt zich deze week af wat de KLM mankeert. „Kwaad worden KLM'ers wanneer de dezer dagen actueel geworden opmerking valt dat de KLM in relatie tot het eigen achterland misschien te groot is geworden. Een KLM-vlieger: zoiets zeg je toch ook niet van Philips?" Een exclusief interview met de heer Witteveen, voorzitter van het Internationaal Monetair Fonds, die geen werelddepressie ziet naderen. „Wel wordt de in flatie misschien veroorzaakt doordat men overdrreven elk klein stukje werkloosheid heeft willen bestrijden en de geldont waarding dan maar op de koop toe heeft genomen". Voorts een vraaggesprek met prins Bernhard over de slag bij Arnhem. Hij geeft de schuld van de debacle aan Montgome ry. „Hoe was het mogelijk dat hij zich niets aantrok van alle onzekere factoren - de treurige toestand van de wegen, de mo gelijkheid van slecht weer? Hij was arrogant. De ramp had ze ker voorkomen kunnen wor den." De Haagse Post vraagt zich af of de bouwbond een werklozenbond wordt. Bram Buys, voorzitter van de Bouwbond NVV, zegt moedeloos: „Je moet simpelweg vaststellen, dat je in de bouw nijverheid over niet al te lange tijd voor pakweg 100.000 man een andere arbeidplaats moet -O CD Q) so vinden. Dat is het structurele probleem; daar hoor je minister Gruijters niet over". Een be schouwing over kinderen en het verkeer concludeert: „Minimale veiligheid voor schoolkinderen betekent onherroepelijk een drastische vermindering van het aantal auto's in de stad. Je ont komt er niet aan. Ook hier zal pressie van buitenaf elementai re rechten moeten afdwingen." In Vrij Nederland heeft Bibeb, die twee weken geleden voor een sensatie zorgde door haar inter view met minister Vredeling, ditmaal Toon Hermans onder het mes Over zijn collega-ar tiesten: „Als ik aleen al hoor hoe ze mekaar begroeten. Dag schatje. Dag engeltje. Zo ver schrikkelijk van onechtheid. Dat gemaakte lachen, bestudeerde bewegingen, daardoor wordt het hele artiestendom te kakken ge zet." Kritiek tenslotte op de Nederland se kindertehuizen. „Onder het mom van heropvoeding worden jonge mensen kapot gemaakt. Je moet een maskertje opzetten, doen alsof je veranderd bent. Dan mag je buiten het tehuis gaan werken, waardoor je ook meer gaat verdienen. Maar het is schijn-aanpassing - er wordt niets opgelost". DE NIEUWE UNIE De Nieuwe Linie voorpelt dat de kernenergie ook het kabinet kan splijten. „Gezien de mobilisatie van de publieke opinie en ge zien de grote tegenstellingen binnen het kabinet is het be paald niet uitgesloten dat de kernenergie leidt tot een minis terscrisis of tot een kabinetscri sis. Dat kan alleen voorkomen worden wanneer minister-presi dent Den Uyl, die tot nu toe zorgvuldig verborgen heeft ge houden hoe hij over kernenergie denkt, het aanstuurt op de be- zinningsperiode van vijf jaar". Met De Tijd lijkt het goed te gaan. Er werden voor dit twee de nummer als weekblad maar liefst 104.000 exemplaren ge drukt. Het blad laat de fractie voorzitters uit de Tweede Ka mer bij voorbaat zeggen wat ze in de troonrede hadden willen lezen. Koekoek heeft de meest originele wens: „Loon naar prestatie voor politici: minister, kamerleden en gedeputeerden die verantwoordelijk zijn voor het slechte beleid, moeten hier naar betaald worden." Een gesprek ook met de psychia ter prof. Van der Kwast over reclassering. „Begrip hebben voor delinquenten betekent dat je iets van deze mensen in je zelf herkent. Dat Is, denk ik, voor veel mensen Iets beangsti gends. Je moet erkennen dat je zelf niet zo verschrikkelijk veel beter bent dan zij". Opvallend Is een posthuum, in 1973 ge schreven opstel van prof. Ro gier waarin de conclusies: „Rome heeft katholiek Neder land nooit goed begrepen", „ver ontruste klikkers kregen teveel aandacht", en „geen kerkvolk was beter op concilie voorbereid dan het Nederlandse". De Groene Amsterdammer be schrijft de geruisloze bestuurso- verdracht in Guinee-Bissau. ,Het meest indrukwekkende van de gebeurtenis is het ont breken van elk teken van ran cune, provocerende triomfante lijkheid, bijltjesdag-neigingen of wat dies meer zij aan de kant van het bevrijdingsleger of van de burgerbevolking." Het weekblad Hervormd Neder land laat de 75 jaar geworden dominee J. Buskes aan het woord. „Wanneer de ouderdom komt, breekt de tijd aan om op een heel bijzondere wiijze te verstaan wat het inhoudt dat God goddelozen rechtvaardigt, en Jezus zondaren aanneemt, maar daarmee ook de tijd, een nieuwe en laatste tijd, voor el- gen beslissingen en daden." Het jongerenconcilie in Taizé blijkt volgens het blad velen de Inspiratie gegeven te hebben „om radicaal te leven, in een liefde tot stervens toe. Zullen zij een kerk vinden, hier in Neder land, die dit ook begrijpt?" Ook Accént besteedt aandacht aan de aftakeling van de KLM, „die veel te groot gegroeid ls". Bijkomend verwijt: „De roem ruchte KLM-service is alleen nog herinnering". Ook een gesprek met de enige non in Nederland die wethou der is. „Nog steeds vind ik gebed en be zinning het belangrijkste deel van mijn leven. Maar je kunt op het ogenblik moeilijk bezin nend bozig zijn zonder de maat schappij erin te betrekken, alles is opengebroken: de gezinnen, de kloosters..." (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Ik blijf natuurlijk Imijn fiets gebruiken. Ik zet hem neer bij het stadhuis. Maar mijn achterlicht doet het niet, en dat kan problemen geven als Ik *s avonds laat naar huis moet." Eerste verzuchting van de nieuwbakken Amsterdamse wethouder van gemeentebedrijven Roel van Duyn, en een overbodige bovendien. Van de 80.000 gulden per jaar die hij gaat verdienen, kan hij het ding best laten repareren. En lil noodgevallen kan 31-jarige Roel nog altijd een van de groene Mercedessen met chauffeur laten opdraven die de leden van het hoofdstedelijke college van B. en W. permanent tot hun beschikking heb ben. Een merkwaardige bliksenicarrière voor een jongeman die in juni 1966 nog 6 weken gevangenisstraf met aftrek kreeg wegens publiekelijke aansporing tot het saboteren van gemeenteraads-, vergaderingen, het liquideren van „overheidsmisdadigers" en het opbla zen van de IJ-tunnel. Nu staat de ex- anarchist, het brein achter wijlen-Pro vo, opeens aan het hoofd van enkele duizenden ambtenaren. Toegejuicht is de komst van deze beroepsalternatie veling op het stadhuis bepaald niet. Wht moeten de mensen van het Ge meente-Energiebedrijf met een figuur die gepredikt heeft dat de gigantische centrale Hemweg waaraan zij hun bo terham verdienen, ijlings gesloten dient te worden en dat in plaats daar van windmolentjes op ieders dak die nen te verschijnen? Eén ding staat - na de staatsgreepach tige manier waarop hij een wethou derszetel in Nederlands meest begeer de college in de wacht wist te slepen - wel vast: Van Duyn heeft de kunst van het opzienbaren in de vingertop pen. Als Roel Hugo Gerrit kwam hij op 20 januari 1943 in een keurig Haags accountantsgezin ter wereld. Studerend op de afdeling Gymnasium-A van het voorname Montessori-lyceum, begon hij zijn „natuurlijke verzet" tegen de maatschappij. Zo speelde hij een hoofdrol bij de ban-de-bom-actie die in 1962 het verkeer op de Laan van Meerdervoort in zijn geboortestad ontwrichtte. Toen de aktie niet spon taan in andere steden werd overgeno men, trok hij naar Amsterdam om de zaak een beetje te stimuleren. Het ein digde met een sit-down op de Heilige- weg, waarbij de politie danig van zich deed spreken. Het Montessori-lyceum sloot zijn deu ren voor Roel; maar het Dalton-ly ceum stelde hem genereus in staat de opleiding te voltooien. Na student in de filosofie geworden te zijn aan de Universiteit van Amsterdam, zette hij zich samen met zijn (Haagse strijd makker Hans Korteweg aan de op bouw van een anarchistische beweging die de naam Provo kreeg - een door de. Groningse socioloog Buikhuizen uit gevonden aanduiding voor jongelui die nun vrije tijd doodden met provoceren. Êr werd geopereerd vanuit Van buyn's woning. In een oogwenk hadden ze de politie lo dolgedraaid dat er bloed vloeide tij- déns de rellen die op zaterdagavonden (rouw plaatsvonden. Het hoogtepunt twam tijdens de bruiloft van Beatrix hv'Claus. De waarheid gebiedt echter te- zeggen dat Roel van Duyn op het moment dat de rookbommen rondvlo- en en Provo wereldnieuws werd, bib- perend verscholen zat op een zolderka- X -- «w vV HVV X. A v/v'; ,;w V:..; %-X Van provo, kabouter, paniekzaaier en PPR-raadslid tot mer omdat hij met zoiets drastisch niets te maken wilde hebben. „De verloedering van een anarchist" .ou later schamper worden opgemerkt. Vervolgens ontwikkelde Provo (dat met weinig moeite de koppen van bur gemeester Van Hall en hoofdcommis saris Van der Molen had doen vallen) zich tot ieders verbazing tot een poli tieke partij met originele denkbeelden. Roel van Duyn, beroepsalternatieveling; zijn komst is op het Amsterdamse stadhuis bepaald niet toegejuicht. dam. Het duurde echter tot 1969 voor dat de spijkerbroek van Roei een raadszetel beroerde. „Zou de plastic mens erin slagen te evolueren tot een vrije natuurkabouter die de tegenstel lingen tussen natuur en cultuur heeft opgeheven?" vroeg hij zich in z'n eer ste officiële speech af. Provo kraakte toen al in zijn voegen en werd kort daarna ten grave gedragen. Van Duyn kon echter niet stil blijven en annexeerde listig de beweging van de 21-jarige sociologiestudent Ruud Vermeer die er naar streefde de un derground bovengronds te brengen in de vorm van een Oranjevrijstaat. Z'n aangeboren gevoel voor de juiste stunt op de juiste plaats gaf binnen de Am sterdamse burgerij geboorte aan een natie van zich kabouters noemende jongelui die bij de verkiezingen van 1970 niet minder dan 5 raadszetels In de wacht sleepten. Nog geen jaar later echter moest Roel van Duyn na een interne rel het veld ruimen. In 1973 kwam Van Duyn opnieuw In de gemeenteraad, maar weer was het van korte duur. Het kaboutervolkje verweet hem „minachting voor de ar beiders", „elitair gedrag" en „onaan vaardbaar solistisch optreden". Onder tussen had hij een nieuwe beweging van de grond proberen te krijgen, „De Paniekzaaier" genaamd, en in zijn ba nier het motto dragend „een alomvat tende anarchistische revolutie moet de vrucht van het paniekzaad zijn". Dit probeersel mislukte echter. Het ludie ke gedoe hing Amsterdam onderhand danig de keel uit. Trendgevoelige Roel aarzelde niet. Hij sloot zich aan bij de goed in de markt liggende PPR waar hij middels zijn erbarmelijk slechte, maar milieube wuste en anti-militalristische romans „Bloed" en „Zweet" („Tranen" moet nog komen), zijn pamflettarische „Wonder van Amsterdam" en zijn ar tikelen in de Nieuwe Linie tegen kern centrales en voor zonne-energie enige reputatie had opgebouwd. Hij werd prompt de geestelijke stief vader van een al eerder bestaand plan om de binnenstad van Amsterdam ge heel auto-vrij te maken, en toen de PPR meeging in het Progressief-ak- koord, lag de weg naar het wethouder schap voor hem open - niet echter na dat hij zijn concurrent Peter Lank- horst via nog onbekende manoeuvres op een zijspoor had gewerkt, en nadat burgemeester Samkaldem persoonlijk had geprobeerd zijn kandidatuur tegen te houden. Nu gaat Roel van Duyn dus vier Jaar lang de vette portefeuille van gemeen tebedrijven beheren. Of korter? Toen de benoeming op dinsdag 3 september een feit werd, riep iemand vanaf de publieke tribune: „Dit wordt een ramp voor Amsterdam." Een stem uit het ambtenarenkorps: „Volgens mij is hij veel te lief, en heeft hij geen gezag." En een gemeenteraadverslaggever (van een progressief dagblad nog wel): „Toen ik het hoorde, werd ik wanhopig. Na een nachtje slapen, heb ik de schouders opgehaald". Roel van Duyn zal op het beige leer van zijn wethouderszettl iets waar te maken krijgen. Hij die het eens uit schreeuwde tegen „collaboratie met de autoriteiten en hun listige zoethouder tjes" (eerste nummer van Provo, 12 juli 1965) is nu zelf autoriteit geworden. Zijn eigen commentaar: „Ik ben erg tevreden. Het is voor het eerst dat iemand met anti-autoritaire inslag een kans krijgt als wethouder". •an de meest gewilde colleges van Nederland. Zaken als het witte fietsenplan en het witte wijvenplan werden op hoog ni veau serieus bestudeerd, en de anar chisten veroverden in 1966 zelfs 4 ze tels in de gemeenteraad van Amster- (Van correspondent) AMSTERDAM De toerist heeft de trein als vervoermiddel „ont dekt". BIJ alle slechte berichten als die van torenhoge verliezen die de NS sinds jaren de wereld inslingerde, dan eindelijk dit goede: het jaar 1974 dat door vele relsondernemers misschien zal worden geboekt als een slecht jaar, Is voor het spoortoerisme zeer bevredi gend geweest. Bij de meerdaagse, 8- en 15-daogse zomerreizen heeft NS bij nage noeg alle reizen het bordje uitverkocht kunnen uithangen. Het aantal 65 -kaarten zal in december waarschijnlijk 250.000 bedra gen (vorig jaar 203.000). De tienertoerkaart, het 8-daagse abonne ment voor Jongeren tot 20 jaar, is ook erg in trek: dit seizoen wor den er bijna 160.000 van verkocht, 20.000 meer dan vorig Jaar. Het 8-daagse kriskras-abonnement, waarvoor de belangstelling vorig jaar al spectaculair steeg (van 158.000 naar 200.000) had in de zo mermaanden weer 10 procent meer kopers. Het aantal zomerdag- tochten stijgt dit jaar zeker met 20 procent; eind juli waren er al 270.000 van verkocht. „Wandelen met de NS" doen ook steeds meer mensen: dit Jaar meer dan 60.000. Do toeristische reizen leveren do spoorwegen 60 tot 70 miljoen gulden per jaar op. Volgens mr. G. H. Rameijer, chef toerisme van de NS, moet van dit bedrag niet verwacht worden dat het de exploitatiete korten van de NS zelfs maar in geringe mate verhindert. (Van onze correspondent) PARIJS De Parljse politie heeft gisteren een 23-]arige man vrijge laten die in de nucht van zaterdag op zondag het Elysée In Parijs, de woning van president Glscard, was binnengedrongen, zonder dat iemand er lets van merkte daar overnachtte en ondertussen een fles uitstekende wijn soldaat maakte. Men heeft hem niets te laste gelegd. De man (zijn nonm is l'Heureux, ofwel: de gelukkige) had de be middeling van de president wil len inroepen in een geschil om 1200 franc dat hij met het Fran se leger heeft. Omdat het palels aan de voorzijde bewaakt wordt, klom hij in het donker de zondag. Hij werd daar door een verschrikte lakei gevonden. Deze liet Glscard slapen, maar waarschuwde de politie. De In specteurs vonden l'Heureux in de badkamer waar hij zijn schoenen aan het poetsen wns. „Mensen, wat is het hier aan de achterkant over een hek- groot," was zijn eerste reactie, en vond een open deur. Zo kwam hij in het Elysée, waar President Giscard d'Estaing heeft iedereen a| op één oor lag. Hij dwaalde door de gangen en kwam tenslotte In de zogenaam de zilveren salon. Daar deed hij zich tegoed aan een fles wijn en sliep op een canapé een gat in nu het effect van zijn inkrim ping van cle bewaking van het Elysée kunnen zien. Van de 24 lijfwachten ten tijd© van De Gaulle zijn er nog maar 10 over. Cruyff moest rij-examen opnieuw doen Van een onzer verslaggeefsters RIJSWIJK Johan Cruyff, waar schijnlijk te zeer In beslag geno men door zijn transfer naar de voetbalclub Barcelona, was een van de velen die vorig Jaar hun rijbewijs hebben laten verlopen en dus opnieuw moesten vejr nen die in 1973 zenuwachtig in het examenvoertuig stapten om een proeve va bekwaamheid af te leggen en daarmee het felbe geerde rose pap'ertje te verove ren. Slechts 28,6% echter slaag de in deze opzet. Van de 350.853 mannen kon 30,9% en van de 415.776 vrouwen 25% gelukkig huiswaarts keren, waarmee Ne derland in het afgelopen Jaar ruim 214.000 rijbewijsbezitters rijker werd. Dit alles valt te lezen in het Jaar verslag over 1973 van het Cen traal Bureau Rljvaardlgheldsbe- w'Jzen. Opvallend is het percentage ge- zakten in de categorie B-E (per sonenauto's). Gebleken is name lijk dot 15% meer personen dan In 1972 struikelden over het theoretisch gedeelte. Ongetwij feld hebben 'n slechte voorberei ding hierop en een onderschat ting van de leerstof een rol ge speeld. Eveneens opvallend was dat het aantal 18-Jarlgen dat de sprong ging wagen ook in 1973 weer 1» gestegen en wel van 17,8% In 1972 tot 1),2% in het afgelopen Jaar. Behalve Johan Cruyff waren on der de honderddu zenden d e vo rig Jaar het examen hebben af gelegd: cabaretière Corry van Gorp, zangeres Gonme Baars, Nederlands damkampioen Harm Wiersma, mevrouw Pien Wiegel en zangeres Liesbeth List,

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7