Amerikanen hoogvliegers op luchtvaartshow Farnborough Volk Chili klinkt naam Allende nog als muziek in de oren de onlangs 'overleden Amerikaanse luchtvaartpionier Charles Lindbergh in 1927 in zijn Spirit of St. Louis" er maar liefst meer dan 33 uur over deed. De Lockheed Sr-71, het meest geavanceer de en waarschijnlijk ook meest geheime vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht is een van de snelste vliegtuigen ter wereld. Op een hoogte van 24.000 meterkan dit lange afstand verkennings vliegtuig, dat ontwikkeld is uit het ge vechtsvliegtuig YF—12 en vanwege zijn geheel zwarte beschildering „Blackbird" wordt genoemd, een snelheid halen die driemaal zo hoog is als de geluidssnel heid (circa 3220 km per uur). Dit bete kent dat de SR-71 sneller is dan een geweerkogel. De toestellen zijn in ge bruik bij de negende strategische ver kenningswing van het Amerikaanse stra tegie air command opde vliegbasis Beale in Californië. Met de „Blackbird" (opvol- ger van delJ—2 spionagevliegtuigen) worden uadermeer fotoverkennings vluchten uitgevoerd boven Cuba, Noord- Vietnam en China. Het vliegtuig komt echterniet "boven "de Sovjet-Unie, aange zien de Russen apparatuur bezitten om deSR—71 neer te halen. Veel nieuws was er op Farnborough ver der niet, aangezien de frequentie waar mee de internationale luchtvaartindus trie nieuwe vliegtuigontwerpen levert, de laatste jaren sterk is afgenomen. Men is veel meer geconcentreerd op het perfec tioneren van bepaalde vliegtuigtypen en motoren, waarvan de ontwikkeling vele jaren in beslag neemt. De vooruitgang zit juist vaak verborgen in het detail, zoals verfijning van de elektronische ap paratuur. Wel zichtbaar waren de produkten van samenwerking in de Europese luchtvaar tindustrie van de laatste jaren, zoals de Frans-Engelse Jaguar-straaljager, de Duits-Franse Alpha-jet, de Europese -W..,: *0 'i 1 -w.; /"V" I.S AIR - ..tev":Ük Straaltankers van het type KC-135 lesten de dorst van de SR-71 (onder) tijdens de tocht over de oceaan. concerns overblijven inplaats van de vele kleine ondernemingen, die nu een graan tje proberen mee te pikken. luchtbus (waaraan Frankrijk, West- Duitsland, Engeland, Nederland en Spanje deelnemen) en de Frans-Britse Concorde. Veel belangstelling was er ook voor de VFW-614, het eerste Westduitse straalver- keersvliegtuig van de VFW-Fokkergroep, dat onlangs het bewijs van Lichtvaardig heid ontving. De vleugels van dit twee- motorige straalverkeersvliegtuig, dat in Bremen bij VFW is ontwikkeld, worden bij de Nederlandse Fokkerfabrieken in Dordrecht gebouwd. Ondanks al deze voorbeelden van een drachtige Europese samenwerking is de positie van de Europese vliegtuigindus trie toch allesbehalve florissant en wie zijn oor op Farnborough goed te luiste ren legde kwam tot de conclusie dat er op korte termijn maatregelen genomen zullen moeten worden. Maatregelen, ge richt op een bundeling van krachten, waardoor slechts enkele grote vliegtuig- Internationaal Aanvankelijk was het tweejaarlijkse, door de Society of British Aerospace Compa nies georganiseerde evenement, een puur Britse aangelegenheid. Maar nadat Farn borough in 1972 al een Europees tintje had gekregen, was de expositie dit jaar voor het eerst volledig internationaal. Ongeveer 400 exposanten uit dertien lan den hadden acte de presence gegeven in de tentoonstellingshallen, terwijl buiten op de statische show een honderdtal vliegtuigen (zoals de Lockheed C5A Ga laxy, de Lockheed Tristar, de Europese Airbus en de McDonnel/Douglas F-15 Eagle) te bewonderen waren. De Amerikanen waren met 76 exposanten goed vertegenwoordigd op de lucht- vaartshow en dat zal zijn reden wel gehad hebben, want het 'uiteindelijke doel van exposities als die van Farnbo- rough is tenslotte het verkopen van prd- dukten. In een goed verkoopprogramma zijn de contacten die in Farnborough worden gelegd onmisbaar. Behalve dat potentiële kopers de vliegtuigen van dichtbij kun nen zien, kunnen ze er ook praten met relaties. De stunt met de SR-71 (de vlie gers werden zelfs telefonisch gefelici teerd door president Ford) zal de Ameri kanen waarschijnlijk dan ook geen win deieren leggen, maar hen de nodige or ders in het laatje brengen. Orders die broodnodig zijn, want evenals de Euro pese luchtvaartindustrie (fabrikanten zo wel als vliegmaatschappijen denk maar! aan de problemen bij de KLM) maakt ook de Amerikaanse „Aerospace"-indus- trie moeilijke tijden door, voornamelijk- een gevolg van de enorm gestegen brandstofprijzen en de steeds verder voortschrijdende inflatie. en trekt door het land, begeieid door een gitarist en een groepje aanhangers Majoor Widdefield (links) en ma joor Sullivan. Van onze luchtvaartredacteur FARNBOROUGH „Wij hebben schitte rend weer en een goede vlucht gehad", was het laconieke commentaar van de (tot op heden) snelste Oceaanvliegers in de geschiedenis van de leuhtvaart, de Amerikaanse majoors James Sullivan (37) en Noel Widdifield (33), nadat zij in nog geen twee uur in een Lockheed Sr. 71 van New York naar het Zuid-Engelse vliegveld Farnborough bij Londen wa ren gevlogen. Metdeze recordvlucht heb ben de Amerikanen ongetwijfeld de op Farnborough gehouden luchtvaartshow „Farnborough International '74" gesto len. De recordvlucht van de SR-71 is echter een prestatie die er zijn mag. De snelste vlucht van de Frans-Britse concorde over de Atlantische Oceaan (Parijs-Bos ton) bedroeg tot op heden drie uur en negen minuten. En dan te bedenken dat door SERGIO MEZA MAKUS, ge huwd met de dochter van wijlen president Allende. Hij woont met zijn gezin als banneling in ons land. Op ons verzoek schreef hij bij gelegen heid van de eerste verjaardag van de moord op Allende op 11 september bijgaande beschouwing. Op de 11de september 1973 maakte een salvo uit een machinegeweer een eind aan het leven van de wettige president van Chili, Salvador Allende. Hij stierf, vech tend in zijn presidentiële paleis Casa de. la Honeda, op het moment dat militaire' machthebbers besloten hadden de rege ring van het Volksfront door een staats greep ten val te brengen. Het salvo dat zijn leven afsloot kon de hele wereld waarnemen. Niet alleen maakte het een eind aan het bestaan van Allende, het rqmde ook op bruuske wijze de reusachti ge historische belevenis' die overal weer klank vond: de poging om de socialistische revolutie op vreedzame en wettige wijze door te voeren. Op de 11de september, toen de pantserwa gens het paleis omsingelden en Allende ,zijn bevelen voor de strijd ronddeelde, zei hij tegen zijn dochter Beatrz dat hij zich toch wel opgelucht voelde nu het ogenblik was gekomen waarop de situatie duideüjk was geworden en dat hij zich verlost voel de van de zorgelijke toestand die hem de laatste tijd had geplaagd. Hoewel hij presi dent van een volksregering was, maakten de militaire machthebbers van de wet op de wapencontrole gebruik om de arbeiders te onderdrukken en in de industrieën door te dringen. Hij zei, dat het hem heel duide lijk was, wat er zou gebeuren, maar dat hij overeenkomstige maatregelen zou tref fen, zodat het gevecht in de gunstigste vorm zou aflopen. Het zou een hard ge vecht worden vanuit nadelige posities, Maar toch, zo voegde hij er aan toe, was hij er zich van bewust dat dit de enig juiste opstelling was als revolutionair, als wettig president, om zich te verdedigen. Zo eindigde Salvador AHende, 67 jaar, getrouwd met Hortensia Bussi, vader van' drie dochters, Carmen Paz, Beatriz en Maria Isabel, grootvader van zes kleinkin deren, stichter van de socialistische partij in Chili en een onvermoeibaar strijder voor het volk. Zijn eerste campagnes zijn bescheiden, de rechterzijde maakt grapjes over hem. Zij zeggen dat hij een armzalige landloper is. Hij gaat het land door, begeleid door een' gitarist en een groepje aanhangers. Hij bezoekt de arme wijken, de fabrieken, de mijnen, het platteland en zegt overal: wij moeten onze rijkdommen nationaliseren, het land geven aan hen die erop werken, ieder Chileen's kind dagelijks een liter melk geven, gelijke mogelijkheden vooral- len. De eerste keer en daarna nog vier maal, iedere keer na zes jaar, in totaal 24 jaar, ziet hij zijn verkiezing in rook ver dwijnen, maar het zaad schiet wortel. Het volk weet nu wie Salvador Allende is, het hoort hem en volgt hem, ook in de nacht van de vierde september 1970, als het hem als eerste socialistische president van Chili kiest Nu, een jaar na zijn dood kunnen-we zeggen dat de regering van de Unidad popular, overigens zoals elk Historisch pro ces, veel fouten heeft gemaakt Maar zij gaf aan het Chileense volk voor de eerste keer een tastbare gelegenheid zich een menselijk wezen te voelen, met gelijke rechten en plichten voor allen. Talrijk zijn de voorbeelden die we hier zouden kunnen geven, maar we zullen ons uitsluitendtot het culturele aspect beperken, dat wil zeg gen tot het recht van alle volken, deel te nemen aan de cultuur en dat niet als r toeschouwer, niet als afnemer van een produkt dat hem in paternalistische vorm wordt voorgezet. Wij spreken van het waarachtige recht op die cultuur en de mogelijkheid hierin deelnemer te zijn. Voordat de regering Allende er was, had den we in Chili een cultuur die door een heel speciale klasse was gesticht, een klas se die door haar economische situatie toe gang had tot universiteiten, kunstkringen, toneel en bibliotheken. Een sociale stand die met hoogmoedige zekerheid geloofde toongesteld, ook niet in de concertzalen of in de bioscoopvoorstellingen. Gedurende Allende's regering kwam er in deze situatie verandering, het respect tegenover de volkskunst kreeg een plaats, men stopte de buitenlandse kolonisatie van de cultuur, men leerde de nationale kunstenaars zel frespect. De grote massa werd vertrouwen geschon ken, ze werd opgeroepen in de tempel van de cultuur te komen, tot dan voor haar onbereikbaar. Voor de eerste maal in haar leven kon een arbeidster verwonderd voor een Van Goh staan (wie weet wat voor buitengewone en diepe gedachten haar geest doorkruisten?). Plotseling opende zich een nieuwe wereld voor de arbeiders, hij kon de film „Kruiser Potemkin" of „Sacco en Vanzetti" gaan bekijken, balletgroepen, symfonie- oorkes- ten begonnen met een bezoêk te brengen aan fabrieken en arbeiderscentra: wat een eigenaardig gevoel om van het eentonige gedreun van een machine over te gaan op een tere melodie van een fluit. Iedere massa-organisatie begon in eigen kring toneelgroepen op te richten, die ze eigen problemen voorlegden en zo het leven een nieuwe dimensie gaven. De belangrijkste uitgeverij, Zig-Zag, wordt omgezet in quimantü-uitgeverij, dat in de eigen taal „Wat licht geeft" betekent. De nationale schrijvers worden tot schrijven opgeroepen, er verschijnen 15.000.000 boe ken, Chili herschept zichzelf in het tweede land van lezers in de wereld. En daarmee sneuvelen de sprookjes.. Men begint de geschiedenis te begrijpen en haar hoofd persoon te worden. De universiteiten vergroten hun capaciteit,, de schoolbegeleiding van arbeiderskinde-' ren neemt toe, kort en goed, er gaan deuren open naar een nieuw bestaan van de massa die hunkerend wil zien, horen en lezen. Iedere plaats, in elke kring van landarbei ders, in elke fabriek vormt zich een cultu reel centrum. Nieuwe dichters worden ge boren, met een nieuw uitgangspunt, de beeldende kunst slaat een nieuwe richting in en een nieuwe folkloristische uiting wordt geboren. Arbeiderskinderen zien op getogen het Zwanenmeer van Tsjaikowski ,en hebben voor de eerste maal het recht om te dromen. Dit proces, in zijn einddoel prachtig, door zijn inhoud verrijkend, werkelijk humaan, brak op 11 september op brutale wijze af. .Op die dag ging Chili de nacht binnen. De eerste, „culturele" maatregelen worden door de militaire junta genomen: de zanger en componist Victor Jara wordt vermoord, de volkszanger Angel Parra wordt naar een concentratiekamp gestuurd, de schrij ver Patricio Mahns verdwijnt spoorloos, het huis van de dichter en nobel-prijswin- naar Pablo Neruda wordt op de dag van zijn dood geplunderd, de folklore-groepen Quilapayun en Intillimani mogen niet meer naar hun geboorteland. Datzelfde is het geval met Isabel Parra. Thomas Mann wordt verboden, evenals Jack London, Ma xim Gorki, Pier Mac Orland, Leonidas Andreiev, Julio Cortózar, Alexander Push kin, Ernest Hemingway en zoveel anderen j die voor de militaire censuur gevaarlijk schijnen. I Alle kranten worden onder controle gezet, 1 alsmede alle radio- en tv-stations. Alle rectores van de universiteit worden verdre-1 ven, van honderdduizenden studenten wordt de inschrijvingskaart vervallen ver- klaard. Hun misdaad is: te veel na dden- ken. De klap die aan de Chileense cultuur werd - toegebracht, was even brutaal als de ande- re verkrachtingen die in Chili om zich heen-s grijpen. Enkel en alleen al in dit geval is r de militaire macht met bloed en vuur in,,i| de Chileense geest binnengedrongen, in het.,, belangrijkste van het leven en de toekomst i van het volk, om te verbranden, te vernieti-, gen en te vernielen. ,ov i Maar kan mén vernietigen wat in de geest is gestempeld? Op 11 september, temidden van de armoe en eenzaamheid van hun 11 huizen en van hun ellende, zullen wellicht duizenden Chileense arbeiders de weer klank van muziek in hun oren horen ec hoën en de kinderen zullen wellicht met de witte danseres van het zwanenmeer dromen. dat zij de enig rechthebbende was om kunst te verstaan. Schilder- en beeldhouwkunst, ballet, thea ter, muziek en literatuur waren zo onge veer als kostbare verfraaiingen uit Europa gëimporteerd en alleen voor fijnbesnaarde mensen bestemd. Dat was het ego'isme van de bevoorrechten en een duidelijk blijk van hun scheppende onbekwaamheid. De balletvoorstellingen, de kamerconcer ten, de theaterpremières waren er aanlei ding toe dat de snobs hun gezicht lieten zien. Aan de andere kant, tegenover hen, stond de grote massa van het volk: zij die het land bezaaien, die wegen en huizen bouwen, die het staal smelten, treinen be sturen en koper smelten. Wat gebeurde er met hen? - Aan de universiteiten studeerde slechts twee procent van de arbeidersklasse. De grote uitgeverijen waren ondernemin gen, die zich geheel aan handelsinteresse wijden: verkopen, aan elke politieke cul tuur vreemd. De film werd door grote,internationale agentschappen voorzien en bestond alleen uit onzin: 24 maal per seconde. De televisie toonde geweld, moord, de goede Amerikaan, een „way of living" 'zonder zin of reden. De radio, gefinancierd door buitenland se publiciteitsagenten, bracht ons de cul tuur van rock en roll en gaf ons een aanbeveling voor het gebruik van bepaalde soorten tandpasta. De „rotos" (een verachtelijke bijnaam voor het volk)werden niet toegelaten tot de sa lons, waarin de schilderkunst werd ten De beste schoolleerlingen werden elk jaar beloond met een uitnodiging van Allende om hun zomervakantie op het presidentiële paleis aan de kust .dooi? te brengen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6