„De tijd is rijp om terug te gaan naar het pastorale werk Incident op paardenmarkt Valkenburg NOORDWIJKSE WINKELDIEF GEGREPEN Standbeeld voor nieuwe school Bundeling van jeugd werk in Sassenheim Rob Meyer ere voorzitter TOP Rector Meis verlaat seminarie Leeuwenhorst DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT KATWIJK Adriaan Gerard Wil lem Nijs gaat weg uit deze om geving. Na dertien jaar onder wijs op Leeuwenhorst en tevens een paar jaar zielzorg In Kat wijk vertrekt hij op of om streeks 1 oktober naar Rotter dam, IJsselmonde. Gerede aan leiding om weer eens in de goede sfeer van een pastorie te vertoeven. Rustig en gemoedelijk. Een ka mer met veel spulletjes en siga ren. Een boekenwand en een uitzicht o? een glorievolle tuin. „Aardig hftl heb daar wel behoefte aan, een beetje gezellig thuis. Ze zeggen wel eens pries ters moeten sober zijn, een te ken stellen. Daar zit wel wat in. Vooral als je praat over een be tere verdeling van de dingen, als je de mensen waarschuwt voor teveel materialisme. Maar je blijft een mens. Ik ben ook blij als ik een beetje geld heb. Die aardigheid moeten ze je toch gunnen, het is ook niet zo wezenlijk. Als ik een boterham minder eet worden ze daar in Bangla Desj niet beter van. Maar als ik geloofwaardig ben in mijn preken heb je kans dat dat op den duur wel enig effect sorteert." Doodgebloed Hij is vrolijk gestemd. Praat en thousiast en veel. Het lijkt erop dat hij wel zin heeft in zijn nieuwe werkkring. „Ja, Rotter dam, daar ben ik geboren. Het is gek maar het doet je toch wel weer wat als je de Maas weer ziet. De tijd was er ook rijp voor om weer terug te gaan naar het pastorale werk. Voor mij dan, voor anderen was dat moment er vier jaar geleden al Rec(or Meis. js gedaM toen Leeuwenhorst was doodge bloed als seminarie. i de trend van als dat seminari niet loopt dan gaan we de zielzorg ii In die tijd kon ik als rector niet weg. De school moest zich gaan waar maken in de streek, we liepen voorop met allerlei expe rimenten, dus dan kun je niet weg. Dat ligt nu anders. De school is in rustiger vaarwater gekomen, men kaïn wat gaan consolideren". Hijs is vanaf het begin betrokken geweest bij Leeuwenhorst. Een woord dat menig rechtgeaarde katholiek in dit bisdom nog wel eens mismoedig het hoofd doet schudden. Als seminarie heeft Leeuwenhorst nauwelijks gefun geerd. Nadat men met i bijeen had gebracht begon de teruggang in de katholieke kerk zich al af te tekenen. „Mis schien had de bouw stilgezet moeten worden, maar wie durf de dat toen aan. Er was enthou siast gewerkt aan een semina rie. Wat wil je, een nieuw bis dom, volop kandidaten. We re kenden op zo'n honderddertig per jaar en toen, in '62, '63 zak te het in. Eerst tachtig man, toen veertig en later twintig. Zo hard ging het. Het was een al gemene tendens. We hebben het nooit aan ons zelf geweten, we hebben het vrij rustig kunnen macht het benodigde geld net verwerken. Er is gedacht in de trend van „als dat niet loopt dain gaan we de ziel zorg in", zoiets. Zonder al té veel sentimenten." Onverwacht „Het kwam toch wel onverwacht. Er is onvoldoende onderkend dat er veel aan het veranderen was. De kerk was altijd maar dat vertikale bastion gebleven. Ondanks de geweldige sociaal- economische veranderingen, on danks het ontstaan van een heel andere samenleving, ondanks de opkomst van het communisme en het socialisme bleef men stellen „je bent een goed chris ten als je bidt". En verder niet. En dat terwijl er juist een geweldige behoefte was aan het meedoen, van de kerk in de wereld. Dat is de fout geweest, dat niet meegaan met de tijd en dat heeft zich gewroken. En dan komt er een concilie, om te komen tot herbe zinning, om te zoeken naar nieuwe vormen, om dat horizon talisme in te bouwen. Dat is een goede zaak. Maar bij de door werking ervan zijn fouten ge maakt, er is te weinig contact geweest met de achterban, met de gewone mensen. Er is'geen antwoord gegeven op de vraag: is de nieuwe koers nu goed of is het een vorm van verraad aan onze voorouders. Die mensen zijn een beetje achter gelaten in de kou, ja". Reactie „Dat vraagt ook weer om een reactie. Het zich vastklampen aan de oude vormen. Dat is niet erg als men maar ruimte laat voor anderen. Er kunnen best meer stromingen zijn in de kerk, waarom niet? Als men maar tolerant is. Als men bij voorbeeld in Rotterdam in okto ber de rozenkrans wil bidden, dan doe ik dat. Van harte, als dat die mensen steun geeft. Daar gaat het om. pat is een onderdeel van je functie als priester. Je hebt de laak om de 11 mensen gelukkig te maken. Ze te leren leven. Hoe zal ik het' zeggen. Om door goed te zijn voor anderen, zelf gelukkig te zijn en in een goede relatie met j God te staan en daardoor weer een beter zicht te krijgen op je J eigen leven. De mensen moeten i een evenwicht vinden tussen de materiële en de geestelijke kant van het leven. Niet werken al- j leen om het geld en niet met vakantie vluchten. De mensen zouden gelukkiger zijn als ze het geld dat ze daarvoor beste den zouden gebruiken om hun eigen omgeving te verbeteren, om er iets aan te doen. Zo door gaan heeft niet zoveel zin, als gebleken is dat de welvaart de mensen niet gelukkig maakt." Geluk „Nu is geluk op aarde ook een be trekkelijke zaak, hoor. We wil len wel gelukkig zijn, maar dat kan niet in z'n volheid. Je geest wil altijd meer. En als je eens intens gelukkig bent houdt het altijd op, dat weet je van te vo ren. En daarom, als mijn leven ophoudt met de dood dan is het mislukt en mijn Schepper ook, omdat die mij Iets Ingegeven heeft wat niet te volbrengen is. Maar daar geloof ik niet in. Weet je, wat ze vroeger zeiden: „als je gek bent op vissen, dan mag je later altijd vissen", dat was zo gek nog niet. Daar ge loof ik in, in de eeuwige bevrie zing van de meest ideale toe stand. Je moet ook niet in tijd denken, tijd is iets wat de men sen maar bedacht hebben. Als je 's avonds naar de sterren kijkt en je realiseert je dat het licht ervan tienduizenden jaren oud is dan relativeer je het be grip tijd natuurlijk wel enigs zins." De gespreksstof is zo'n beetje op, de koffie ook en de sigaren zijn uit. Nog een aardig détail: tij dens het gesprek belde er ie mand op om te vragen of er in de kerk vijftig kaarsen ontsto ken konden worden voor een bruidspaar dat vijftig jaar ge trouwd is. Dat kon. Rector Nijs glimlachte er vertederd om. Het valt misschien nog wel mee in de kou. Gemeentebestuur weert „lastige" werkgroep i Tal van inbraken bekend NOORDWIJK - De winkeliers in Noordwijk aan Zee kunnen weer rust zijn. De inbreker, die In de loop van de laatste weken een andermaal zakenpanden binnendrong en alles wegroofde wat zijn gading was, zit achter slot en grendel. Gisternacht omstreeks kwart over vier bespeurde een winkelier de Hoofdstraat onraad op zijn erf en zag een man over het dak dwijnen. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie, waarna een 1 trouille op onderzoek uittrok. Öp de binnenplaats van restau rant De Boer troffen de politie mannen een jongmens aan, klui vend aan een kippetje, die hij zojuist uit de koelkast had weg gehaald. nadat hij door het raam het restaurant was bin nengeklommen. De patrouille arresteerde de man, een 25-jarige huisknecht uit Bij een door de recherche inge steld onderzoek bleek, dat hij hiet alleen in het restaurant De Boer had ingebroken, maar dat hij ook getracht had binnen te dringen bij snackbar Van den Berg, in het daarnaast gelegen pand van juwelier Van den Berg en in de juwelierszaak van Bruggeman. Bij eerstgenoemde juwelier werd hij verdreven door een blaffende hond en bij Bruggeman stuitte hij op een •gebarricadeerde deur, die hij met geen mogelijkheid open kon krijgen. Bij enkele van deze 'winkelpanden bleken aan de achterzijde ruiten te zijn inge slagen. ie Wassenaarse huisknecht ont kende aanvankelijk hardnekkig zich aan meer inbraken te heb ben schuldig gemaakt, maar na een langdurig verhoor bekende hij aan de rechercheurs onlangs ook te hebben ingebroken bij de manufacturer Van Rooyen, in drogisterij Blokpoel, bij melk handel Van Egmond en in café De Wels. In nog enkele andere gevallen bleef het bij een po ging. Diiik programma voor jubilaris Van correspondent NOORDWIJK Het vereni gingsleven in Noordwijk be gint weer goed op gang te komen. De filmclub start het filmseizoen op 30 september met een vergadering in „Die Ossewa" aan de Duinweg. Morgenavond gaan de Jeden van deze club op bezoek bij de filmers in Haarlem. De Noorwijkers brengen op het Haarlemse scherm „Winter sport van Frans Timmer mans, „Hobby" van Harry Hekker en „De Deur" van Nic. van Dee. Het programma voor het ko mende winterseizoen omvat o.m. het vertonen van va kantiefilms (7 okt.), het ont vangen van een bevriende club (21 okt.), het gezamen lijk maken van een film (4 nov.), het vertonen van het verplichte onderwerp „Men sen op de Keukenhof" (18 nov.), een technische avond (2 dec.), een groene film (6 jan.), een lezing over smal film (17 febr.) spreekbeurten door de heer Lohman (30 jan.) en door de heer Gom- pelman (3 maart), een avond met vraagtekens (17 maart) en tenslotten de be kerwedstrijd (7 april). Onder grote be langstelling van ouders, kinde ren, onderwijzers en andere be trokkenen heeft wethouder W.L. van der Gugten gistermiddag het nieuwe gebouw van het Christe lijk kleuter- en basisonderwijs officieel ge opend. De wet houder deed dit met de onthul ling van een standbeeld van de Haarlemse beeldhouwer Wim Jonker (zie foto). Voorafge gaan aan de ont hulling waren alle genodigden op het raadhuis bijeen. Het ou dercomité schonk de school een aquarium met vissen, acht dam- en twaalf schaakspelen. Het is de eerste keer dat in Rijs wijk twee schooltypes in een gebouw zijn ondergebracht. Van onze correspondent VALKENBURG Het Zuidhollandse plaatsje Valkenburg heeft giste ren de hele dag op zijn kop gestaan. Niet alleen vanwege de tradi tionele paardenmarkt, maar ook door de Oranjefeesten, waaraan door bijna de hele bevolking en vele honderden oud-Valkenburgers werd meegedaan. De feestdag werd ontsierd door een incident tus sen de werkgroep verkeer Katwijk/Valkenburg en het gemeentebe stuur. De groep had bij de paardenmarkt een stand ingericht waar in men het publiek wilde voorlichtingen over de bezwaren tegen de verbreding van de plaatselijke Hoofdstraat en de aanleg van de S4 een weg tussen Katwijk en Leiden. Het gemeentebestuur stond dit echter niet toe.' Ook de verkoop van een brochure over de plaatselij ke verkeersproblematiek werd verboden. Wel werd goedgevonden, dat artikelen uit de zgn. Derde Wereld werden verkocht. Op de paardenmarkt, die uit 838 veel veulens. Naar marktmees- dateert, werden ongeveer 180 ter C. Bol verzekerde wus er paarden aangevoerd, waaronder sprake van een goede handel. Aan de markt was een loterij verbonden me'- een veulen als hoofdprijs. Deze werd gewonnen door een oud-Valkenburger, de heer Mak, die tegenwoordig in Duitsland woont. Behalve een groot nantal kinder spelen werd er gisteren ook ge voetbald tussen een team van Valken'68 en een team van het vliegkamp Valkenburg. De ma rinemannen bleven de Valken» burgers met 3—2 de baas. Het feest werd besloten in he'. Dorpshuls, waar optrad het Trioj Oldtimers, dat geslaagde imita ties weggaf van o.a. Catweazle, Swiebertje en Ria Valk. Medewerkers Van den Bergh- stichling koninklijk onderscheiden (Van i correspondent) Van o e correspondent SASSENHEIM De commissie samenwerking kerken In Sassenheim (C. S. K. S.) heeft goede hoop nog voor de komende herfst te komen tot de oprichting van de stichting „Interkerkelijk Jeugdwerk". Het interkerkelijk jeugdwerk stelt zich tot doel de deelnemende jeugd te stimu leren „op een door het evangelie geïnspireerde wijze als mens in deze wereld te staan". Voor de voorbereiding van de vredesweek, die van 22 tot en met 28 september gehouden wordt, is onder voorzitterschap van mevr. Trines-Keuning een speciale commissie gevormd, die in overleg met de diverse scholen een aantal lessen rond het thema „vrede" samenstelt. Voor de hoogste klassen van het basisonderwijs is al een poster wedstrijd op touw gezet, waarvan de resultaten in de Vredesweek overal in Sassenheim zullen worden tentoongesteld. De kerken zijn verzocht 1 tijdns de betrokken week in de prediking aan dacht aan dit thema te besteden. Ook dit jaar worden een aantal gespreksgroepen gevormd, waarvoor belangstellenden zich bij de heer A. H. J. van der Brink, W. Warnaarlaan 26,1 tel. 10608) kunnen aanmelden. Artemis geeft creatieve cursussen Van onze correspondent LISSE Sociëteit Artemis zal het koemnd seizoen opnieuw een aantal creatieve avond cursussen organiseren. In het sociëteitsgebouw aan de Heereweg 48 in Lisse, kun nen de deelnemers geduren de tien avonden in groepjes van maximaal 15 personen bekend raken met technie ken als macramé, emaille ren, glasbewerken en zeef drukken. Komende zaterdag houdt Artemis van vier tot zes een open middag, waar alle cursusleiders(sters) aan wezig zijn om de exacte plannen aan belangstellenden voor te leggen. Van onze correspondent Sassenheim - Op de onlangs gehouden jaarvergadering van korfbal vereniging Top heeft voorzitter Rob Meyer zijn functie neergelegd. Als dank voor het vele werk, dat hij in de afgelopen jaren heef) verricht, werden hem het ere-lidmaatschap en diverse cadeau's aangeboden. Sybrand Kamer is bereid gevonden om voorlopig het voorzitterschap op zich te nemen. Een ander verlies voor de vereniging is het aftreden van wedstrijd secretaris Arend van Duyn. Hij wordt opgevolgd door Henny KUhn Voor Jopie van der Staak die haar werkzaamheden als voorzitster van de jeugdcommissie in verband met een verhuizing moet stop zetten is nog geen opvolger gevonden. Het TOP-bestuur gaat er ech ter van uit dat gezien de goede sfeer in de vereniging de vacante plaatsen en het bestuur binnen afzienbare tijd worden opgevuld. NOORDWIJK - Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Dr. Mr. Willem van der Berghstichtlng zijn een viertal dcrschelden. Burgemeester J. M. Bonnlke maakte een en ander be kend in een toespraak, tij dens een feestelijke bijeenkomst' voor genodigden. Zuster Braat, hoofd van het arbeiders- dorp, zuster Scheele, sinds 29 Jaar als verzorgster bij de stich ting werkzaam en de heren Hor dijk. chef van de moestuin en Br«, chef van de terreindienst en de plantsoenen, kregen de eremedaille in goud van de orde van Oranje-Nassau opgespeld. Er werd tevens een open dag gehouden, waarvoor een groot aantal reünisten uit alle delen van het land naar Noordwijk -varen gekomen. De heer Stik- kelorum - beter bekend als J-apic - uit Leiden had een feestmarkt op touw gezet, die muzikaal werd opgeluisterd door twee draaiorgels. Tijdens de open dag was ook een expositie inge richt waar de bezoeker aan de hand van vele foto's en docu menten een beeld kreeg van de geschiedenis en het huidige functioneren van de jubilerende stichting-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5