Allerlei(ds) Links college venvacht sabotagevan CDA Nieuw college houdt vast aan plan-Ham LEIDATO Moeder Niekerk ■zal er niet bij zijn als zoon Jan tot priester wordt gewijd Leidse agenda Bioscopen Grof vuil Wethouder Van Dam ontkent steun aan Kabouterbeweging STAND No. 86-87 DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT T*AGI IN A J Leiden aktueel Van een onzer verslaggevers ■•LEIDEN —Het nieuwe college van b. en w. maakt zich aan- merklijk meer zorgen over de oppositie die het CDA zal voe ren dan over het weerwerk dat de VVD-fractie de linkse wet houders zal bieden. Tijdens een gisteravond gehouden fractie-vergadering van de PvdA zei wethouder Van Dam fn (financiën) te verwachten dat w de VVD zich tegenover het nieu we college „constructief" zal opstellen Zich daarbij vooral baserend op het verloop van de raadsvergadering van afgelopen maandag meende hij dat b. en w- van het CDA bepaald tegen- wering zullen ondervinden, ze ker de eerstkomende maanden. Zowel Van Dam als de PvdA- fractiieleider Van Dam zeiden be vreesd te zijn dat de Christen democraten zullen proberen het bestuur van de gemente te „sa boteren" door te weigeren lan ger te vergaderen dan regle mentair is voorgeschreven. Volgens het reglement van orde moeten gemeenteraadsvergade ringen namelijk om elf uur wor den beëindigd en bijeenkomsten van de gemeenteraadscommis- sis om half elf. In het eerste geval kan verlenging alleen ge schieden als 25 raadsleden daarmee instemmen. In het tweede geval is verlenging niet mogelijk als twee leden tegen zijn. In beide gevallen kan de opstelling van het CDA doorslag gevend zijn. Afgelopen maandag hield eerst het CDA verlenging van de raadsvergadering tegen omdat men de behandeling van een bepaald agenda punt wilde uit stellen. Daarna wilden de so cialisten niet meer vergaderen omdat zij hierover boos waren op de Christen-democraten. De PvdA overweegt nu het regle ment van orde zo te veranderen dat de stem van het CDA in kwesties als deze niet meer be slissend kan zijn. Of om de so cialist Meijer te citeren: „We zouden de commissie-regeling zo moeten verruimen dat het monopolie op obstructie niet meer bij één fractie ligt". De PvdA kan dit in samenwer king met PPR/PSP/D'66 inder daad doen omdat deze twee groeperingen samen het monpo- Iie bezitten op beslissingen in de Leidse gemeenteraad. Overigens verwacht wethouder Van Dam niet dat het CDA ook op langere termijn een harde oppositie tegen het nieuwe coJ- lege zal voeren. „De CDA-frac- tie telt drie leden die ook^zitting hebben gehad in de vorige ge meenteraad. De anderen zijn al lemaal nieuwelingen die zich nog moeten inwerken. De vraag is hoe lang die zich nog door Driessen zullen laten comman deren" Wethouder Waal (stads ontwikkeling) zei evenmin te geloven aan weerwerk van de CDA op langere termijn: „Op positie voeren is dermate slo pend: dat houdt Driessen nooit lang vol". OM In een buitenwijk van de miljoenenstad Sao Paula verricht Jan Niekerk al pastoraal werk. fj nu- Van een onzer verslaggevers LEIDEN Morgen wordt Jan van Niekerk (31), van de wo- ningstoffeerderij aan de Hoge Woerd, tot priester gewijd. Niet hier maar in Brazilië. In een - buitenwijk van de miljoenenstad Sao Paulo. De mensen die hem het meest na staan zullen er niet bij zijn. studie ulo behaalde hij vervol gens de diploma's A en B. Daarmee toog hij naar de Pa ters van de H. Geest in Hattem en vroeg opnieuw te worden toe gelaten tot het klein seminarie, v Dat verzoek werd ingewilligd en hier rondde hij de eerste fase van zijn studie af in drie jaar. Een bisschop van de Paters van de H. Geest wekte zijn belang stelling voor Brazilië. Zijn moeder zijn broer en zijn ..Door de arme massa's in dat land, daardoor voelde hij zich zusjes weten zelfs niet wanneer precies kapelaan Van Niekerk zijn eerste H. Mis zal opdragen. Terwijl de diaken Van Niekerk \A f zich ten teken van ootmoed neerstrekt voor Dom Paulo Eva- risto Ams, kardinaal van Sao Paulo, doet mevrouw Van Nie-*. kerk op de bovenwoning in de y* Leidse binnenstad misschien juist de vaat, rommelt Jan's broer wat met rollen behang en zijn zijn zussen beroepsmatig in. aangesproken", aldus Jan's moe der, „voor die mensen wilde hij zich inzetten. Hij heeft toen be sloten het laatste deel van zijn priesterstudie in Brazilië te vol gen. Ik heb me wel afgevraagd hoe dat nou moest, studeren in een taal die je niet kent, maar hij schijnt dat Portugees er spe lenderwijs bij gedaan te heb ben. Over taalproblemen heb ik hem in ieder geval nooit ge hoord Wel heeft 'ie er meerde re malen over geklaagd dat 'ie die filosofie zo saai vond". Filosofie Jan van Niekerk is zijn studie wijsbegeerte aan de universiteit van Sao Paulo begonnen in 1968, nadat hij de reis naar Zuid- Amerika zelf had verdiend met „vakantiewerk" in de bollen. Nu, zes jaar later heeft hij een Braziliaanse graad in de filoso fie behaald die te vergelijken is met het Nederlandse kandi daats-examen. Tijdens zijn stu die-tijd heeft hij al een begin gemaakt met zijn herderlijke ar i |i:!:ll!|' i ...n1"' ..iriif V ,,V' Tekst: Willem Scheer I-" lil! Ti; de weer met koortsthermome- -owters en bankpapieren. Prozai- sche reden daarvan is. om met Jans moeder te spreken „dat een retourtje Leiden Sao Paulo nou eenmaal geen vijf centen kost". V,Een kleine week ge'eden kregen we een telegram met de mede- deling dat het vrijdag zou ge beuren", vertelt zij met nauw verholen trots. Bijzonderheden stonden daar niet in. Of hij sa men met anderen wo:dt gewijd of helemaal alleen en welke ce remonies er precies aan te pas komen weten we dan ook niet". Geen bolleboos Wanneer Jan zich straks als we reldheer opgenomen weet bin nen de kerk, zal dat niet zonder heel grote voldoening zijn. Want een bolleboos is hij nooit ge weest en alleen door bij alle studieproblemen spijkerhard door te zetten heeft hij bereikt -ju-wat hem al op jonge leeftijd voor c^en stond. fan van Niekerk bezocht van z'jn zesde tot zijn twaalfde de Don Boscoschool aan het Rapenburg. Daarna ging hij naar het klein seminarie Stoutenburg bij Amersfoort. Maar al het eerste jaar liep zijn studie hier fali- kant uit de hand. De resultaten die hij behaalde waren dermate teleurstellend dat hij besloot te- rug te schakelen, als bediende bij zijn vader ging werken en "'zich opgaf als leerling bij e-en ■avond-ulo. In vier jaar, drzeh'ue "'periode die staat voor eer. dag-1 beid. De laatste jaren fungeert hij als de rechterhand van een bejaarde pastoor met wie hij samen een parochie van enkele duizenden zielen runt. Zijn zusje Annie, werkzaam op de Amrobank aan de Geversstraat in Oegstgeest, is hem daar kerstmis '72 wezen opzoeken. Een reisje dat haar persoonlijk saldo met 3500 deed afnemen. ,,,De kerk van zijn parochie is on geveer zo groot als onze Petrus- kerk", zo weet zij. „Jan houdt zich er voornamelijk met jeugd werk bezig. De mensen daar zijn heel vrolijk en warmhartig. Erg religieus ook en dol op al lerlei processies en ceremoniën. Maar daar mc.et Jan niets van hebben. Die houdt van 't echte, ware geloof zonder poespas er omheen". Van de politieke problemen Brazilië weet Annie weinig te vertellen en evenmin van de eventuele bemoeienissen van Jan daarmee. Ook zijn moeder zegt Jan's opvattingen over het regime op dat stukje wereld niet te kennen. Opvolger U» Zij weet alleen dat haar zoon in het spoor van Christus en de Christelijke naastenliefde en met inzet van al zijn krachten, werkt voor mensen die het alle maal niet zo vreselijk best ge troffen hebben. En dat hij dat vanaf morgen doet als één van de opvolgers van de twaalf apostelen. Ook al hanteert me vrouw Van Niekerk morgen de lolaborstel op het moment dat kardinaal Arns het wijwater sprenkelt, in gedachten zal zij zien hoe Jan voor het eerst van van zijn leven het brood breekt Ter zijner gedachtenis. DONDERDAG Groenoordhal: Leidato hulshoudshow, 13.00—17.Of) en 19.00^-22.30 uur. Lelds City Centrum: koopavond van Groenoordhal: Leidato hulshoudshow, 13.0017.00 en 19.0022.30 uur. Oude Vest 13: open huls Ger. Herv. jeugdwerk Lelden Burchtsteeg: Leidse Antiekmarkt van- STUDIO: Steenstraat 39, ..Story Seellerate" 18 Jr. zie Lldo. en 19.00 uur en 21 30 uur. CAMERA: Hogewoerd 49—51, 23.30 tel. 23876: tEX: Haarlemmerstraat 52. tel. 25*14. ..Sex In Hongkong" 18 Jr. dag. 19.00 en 21,15 uur. ma, dl., do. vr. en zo. 14.30 uur.Kindermatinee: „Allee In wonderland" 14 30 uur. NachüvoorstelllnR vrij. en za. 23.30 uur. „Blue Movle", rn Rapenburg, Kabeljauwsteeg, Rapen burg, Doelensteeg, Doelengracht, Nonnensteeg, Kolfmakerssieeg, Mo- lensteeg, Bolsotkade, Kampersteeg, Conclëntleitraat. Vliet, Douzastraut, it. Jacobshof, St. Jacobsgracht, J; Gerecht, Lokhors !"pïeters' LEIDEN Het volkshuisvesting-plan van ex-wethouder Ham zal nog dit jaar aan de gemeenteraad ter vaststelling worden aangeboden. B. en w. willen in de beleids verklaring die zij binnenkort hopen af te leggen aan dit plan, dat op slechts enkele punten zal worden bijgesteld, de meeste aandacht beste den. Nu<*- De nieuwe wethouder van stadsontwikkeling Waal' heeft dit gisteravond meegedeeld tijdens de fractie-vergade- ring van de PvdA. De nota volkshuisvesting van de CDA-er Ham kreeg al kort ria de openbaarmaking enke le maanden geleden veel bij val uit de hoek van de PvdA. Andere aangelegenheden van stadsontwikkeling waaraan in de beleidsverklaring veel aandacht zal worden ge schonken zijn: de aanpak van de binnenstad, de pro blematiek van de oude wij ken en een verkeersplan voor Leiden. LEIDEN Wethouder Van Dam (Financiën) heeft verklaard dat er geen documenten bestaan waaruit blijkt dat hij eniger lei steun van betekenis heeft verleend aan de Kabouterbewe ging. „Ik heb destijds misschien wel eens samen met de ka bouter Gerkema een motie ondertekend, maar dat is dan ook alles", zo zei Van Dam gisteravond in een vergadering van de PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad. Over mogelijke liaisons vnn Van Dam en zijn collega's Oosterman en Verboom is gekrakeel ontstaan nadat de CDA-leider Driessen in de gemeenteraad had gezegd dat deze drie bestuurders bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1970 de kandidatenlijst van de kabouters hadden on dertekend. Gebleken is daar na dat deze betichting van Driessen heeft daarop ver- Driessen h eeft daarop ver klaard dat de drie hun hand tekening niet onder de kandi datenlijst maar onder de naamlijst van de Kabouters hebben gezet. Dat is een ver zoek aan de gemeente om registratie van de naam van een politieke partij. Door Van Dam is nu ook tegenge sproken dat onder deze lijst zijn handtekening zou staan. tADVERTENTIE Bulthuis exclusieve interieurs Noordwijkse huisvrouwen gaan op stap (Van onze correspondent) NOORDWIJK - Voor de leden van de Ned- Ver. van Huisvrouwen afd- Noordwijk a.s. maandag gelegenheid bowling te spelen in het bowlingcentrum Faase aan de Van Panhuysstraat. Aanvang 13.45 uur. Woensdag 16 septem ber hebben de dames in hotel „De Witte Raaf" aan de Duin weg een koffiemorgen. Aanvang 10.15 uur. Voor woensdag 25 september staat een kinderkle- dir.gbeurs in de zaal van de r.k. kerk „Maria ter Zee" op het programma. De openingstijden zijn van 10.00 tot 12.00 uur en van ii.'JO tot 16.00 uur- Woens dag 2 okt. tenslotte organiseert :nc: een excursie naar „Stadjes ronu l.jt IJsselmeer', waarbij -e bezoek wordt gebracht aan Hoon» en Enkhuizen. Het ver re* is 's morgens om 7-30 'uur vanaf het Picképlein en telkens minuten later bij de volgen de uitende opstaphalten. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Ars op tv Het werken bij de Leidse kunsta cademie „ars Aemula Naturae", is woensdag te zien tijdens een televisie-uitzending in „Van ge west tot gewest". Gedurende zes minuten zal aandacht wor den besteed aan de Leidse kunst academie. die dit jaar haar 175-jarig bestaan viert. Ter gelegenheid daarvan geeft „ars" een boekje uit dat de naam ,,L eeids kunstlegaat" krijgt. Tijdens de televisie-uit zending komt tevens dit boek ter sprake. Het beschrijft de historie van de Leidse kunst academie vanaf het eind van de 17e eeuw toen de eerste door Carel de Mohr en Willem Mieris werd opgericht. Ars Aemula heeft haar ontstaan te danken aan een legaat van drieduizend gulden dat de zoon van deze Willem Mieris aan de Leidse gemeenschap naliet. Aan de totstandkoming van het boek hebben onder andere Jan Wol kers. oud lid van het kunstge nootschap en mr. Versprille, oud-gemeentearchivaris een bij drage geleverd. Op 25 september wordt ..Leids kunstlegaatdoor het bestuur van „Ars" overhandigd aan burgemeester Vis. Jeugdwerk De Nederlands Hervormde jeugd raad en de gereformeerde jeugdwerkraad houden zater dag "openhuis" in het Hoog landse huis. Van tien uur 's morgens tot half vijf 's mid dags kan de gehele Leidse bevol king alle mogelijke informatie krijgen over het jeugdwerk dat door de verschillende protes tantse kerken in de wijken ge daan wordt. Er is een doorlo pende dia-voorstelling. Iedere wijk heeft in het Hoogland se huis een eigen stand. Tevens zullen leden van de oecumeni sche werkplaats en van de jeugd- kapel vertegenwoordigd zijn. De verschillende groepen uit de wijken geven demonstraties van wat er onder leiding van de jeugdouderlingen wekelijks lot stand komt. Zo zijn er bijvoor beeld demonstraties in hand vaardigheid. Hier kunnen alle belangstellenden die het Hoog landse huis bezoeken, aan mee doen. Op zondag wordt er ter opening van het nieuwe seizoen een gro te jeugddienst gehouden vanaf tien uur. Medewerking zal worden verleend door het jonge renkoor van de Petruskerk. De allerkleinste deelnemers aan het jeugdwerk laten na afloop van de dienst op expressieve manier zien hoe zij de dienst hebben er varen. Telefoon- krakers Vier telefooncellen in Leiden zijn weer het mikpunt van krakers geworden. Voor ruim zevenhon derdvijftig gulden werd er aan de cellen, die aan de Ziflsingel. het Kamerlingh Onnesplein, de Vismarkt en de Koninginnelaan staan vernield. Voorts werd voor vierhonderdvijftig gulden aan geld uit de cellen gestolen. Zilveranoden Bif chroomindustrie Stokkerman- aan de Rooseveltstraat zijn drie platen zilveranoden gestolen. De platen hebben een gezamenlijke waarde van vijfduizend gulden. Toen de diefstal ontdekt werd, was het magazijn, waar de pla ten in waren opgeborgen, afge sloten. Meevaller weg Een Rijnsburgse bloemengrossier had op het Stationsplein een „dure" aanrijding. Hij kwam van het belastingkantoor waar hij voor meer dan drieduizend gulden had terugontvangen. Op het Stationsplein kwam zijn Volkswagen in aanraking met een NZH-hus. Toen de Rijnsbur ger ha een gesprek met de bus chauffeur in zijn auto terugkeer de, bleek het geld, dat in een portefeuille op de zitting van de voorbank lag, verdwenen. Gefdaagd De dames A. H. M. Menken en C. Leonard hebben in het Acade misch ziekenhuis het certificaat van de opleiding haemodialyse- verpleging behaald. „De Kooi" Wanneer we het lijstje met activi teiten, van het dienstencentrum „De Koolvoor het komend sei zoen bekijken, wordt het duide lijk dat zowel ouderen als jonge ren alle mogelijkheden krijgen voorgeschoteld om hun vrije lijd op een plezierige wijze door te brengen. Een kleine greep uit het programma Gymnastiek, elke dinsdag vanaf 9.45 uur. Handwerken en hreatief bezig zijn, elke donderdagmorgen 9.20 tot 12.00 uur, zingen elke don derdagmiddag en bovendien da gelijks de sociëteit van negen tot vijf uur. Op het gebied van de hulpverle ning is het dienstencentrum ook uitstekend georganiseerd. De so ciale raadsvrouw geeft elke dinsdagmorgen gratis adviezen. Een sociale raadsman houdt elke dinsdagmiddag zitting om vragen met betrekking tot de renovatie te beantwoorden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3