NEDERLANDSE OFFICIEREN UITVOERIG GEPREZEN IN TWEEDE BOEK VAN COLDITZ Studio Sport begint eerder hou het schl 'nhet" in de Avro-programma's het Grote en kleine beesten scherm TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE VRIJDAG RADIO VANAVOND RADIO VRIJDAG ijJ&iJJöüi UUUKAJNIT'; NEDERLAND 1 NOS j 18.45 De avonturen van bri- I gadier Dog f 18.55 Journaal VPRO I 19.05 Beertje Colargol 19.20 Van Oekel's disco- i hoek Bisau 21.25 West i EO 22.00 Gods weeskinderen 22.15 Wereld van getallen 22.45 Ars Musica 23.15 Journaal NOS DUITSLAND I Journaal. 16.1? (K) Journaal. 16.20 Vrouwenprogramma, 17.05 (K) Pippi Laiu kous. kinderprogramma, 17.35 (K) Kindu. programma. 17.ab (K) Journaal. (Regionul 8JI0 Ik) Informatief programma. 1 Aktualiteiten. 18.45 (K) Zandnwmel» 18.55 (K) Nordschau-Magazin. 19.26 (K) S familie Partridge, jeugdserie. 19.59 (Zffl) Programmaoverzieht. WDR: 18.05 (K) Dt. med, Marcus Welby, tv- serie. 18.35 (KJ Kleuterprogramma. 18.40 (K) Aktualiteiten 19.20 (K) Drrned. Marcus Welby, vervo' 20.00 (K) Journaal en weerbericht. 29.15 Wetenschappenlijk magazine. 21.00 (Kj Loos Angeles; Das Geheimnis des 6, Stock werks, misdaadfilm. 21.45 (K) Diskussi programma. 22.30 (K) Journaal, kommen taar en weeroverzieht. 22.50 (K) Internalii nales Hanns-Bruun-Sportfest. DUITSLAND II NOS 18.15 Flexibele school (Te- laac) 18.45 De avnturen van bri gadier Dog 18.55 Journaal AVRO 19.05 Grote katten 20.00 Journaal NOS 20.21 Duys op donderdag 21.30 Sprake van liefde 22.10 Thad Jones/Mel Lewis Big Band '74 NOS 22.40 Den Haag vandaag 22.55 Journaal 16.30 (K) Informatief programma. 11 Journaal. 17.10 (K) Fantastische ve jeugdserie. 17.40 (K) Aktualiteiten 18^25 (K) Der Herr Kottnik, tv-serie. 19.00 00 Journaal. 19.30 (K) Dalli-Dalli, vragenspeL '21.00 (K) Journaal. 21.15 (K) Diskussiepro. gramma. 22.00 (K) Informatief programma, 22.30 (K) Journaal. BELGIE NEDERLANDS NEDERLAND 1 NOS 10.45 Schooltelevisie 18.45 De avonturen van bri gadier Dog 18.55 Journaal NCRV 19.05 Dier en vriend 19.30 Alaska „Fur rendez vous" 20.00 Journaal NOS 21.21 Therèse in Holland 21.00 Enkele reis Engeland 21.50 Hier en nu 22.30 Vroomheid in hout en steen 22.40 Journaal NOS NEDERLAND II NOS 18.45 De avonturen van bri gadier Dog 18.55 Journaal TROS 19.05 De Waltons 20.00 Journaal NOS 20.21 Arabesque 22.05 The Cats 10 jaar IKOR 22.50 Darwins Bulldog 23.40 Journaal NOS .0.00 ,(K) Journaal. 10.05 (K) Aktualitc muziek. 10.25 (K) Es begann in Neapel, Amerikaanse speelfilm. 12.05 (K) K 18.00 (K) Sport journaal. 18.30 (K) Aktuali- teiten. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 (K) Nordschau-Magazin. 19.26 (K) George, serie. 19.59 (Z/W) Programmaoverzieht. WDR; 18.05 (K) George, tv-serie. 18.40 Aktualiteiten. 19.20 (K) Tv-spel. 19.45 (K) Informatief programma). 20J10 _(K) Jr 'oumaal. 19.30 (K) Buitenlandse i. 20.15 (Z/W) Aktenzeichen: X »t, misdaadfilm. 21.15 (K) Jo (K) Sportprogramma. 22.30 (Z/W) Ak- lichen, vervolg. 22.40 (K) Journa BELGIE NEDERLANDS HILVERSUM I HILVERSUM I Lord Snowdon „Sprake van liefde" waarin het huisdier centraal staat. vorig seizoen werd gebruikt voor een reeks documentaires, zal de VPRO dit jaar aandacht schenken aan dit plotseling op i gang gekomen dekolonisatiepro- I ces. Vanavond Guinee-Bissau; voor i oktober worden twee program- j ma's over Mozambique voorbe reid. I Ned. I, 20.45 uur. Knef bij Duys. Het vraaggesprek dat Willem Duys met Hildegard Knef heeft gehad wordt door de Avro her- haald. Vanavond wordt dit in- terview dat in de serie Duys op donderdag op 25 april j.l. werd j uitgezonden en waarin de chan- sonnière-actrice zeer openhartig j over haar leven haar werk en i haar levensvisie sprak, voor de tweede maal op het scherm ge- j bracht. Het gesprek werd des- j tijds, onder regie van Theo Or- deman, opgenomen in de televi- siestudio's te Wenen. Ned. II, 20.21 uur; AVRO; 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendf bek. 7.20 (S) Dag met een gaal Verkeersinformatie. 8.00 Nieuws. diojoumaal. 8.30 De Groenteman.) 9.00 Schoolradio. NOS; 9.20 Wat heeft dat kind den.PjVVRO: 9.40 (S) Radio Kamerorkest met solist; Moderne muziek. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 (S Mono) Arbeidsvita minen: populair verzoekplatenprogramma. (11.00 Nieuws. 11.03-11.05 Radiojournaal.) 11.30 (S) Horlepiep: volksmuziek. 11.55 Beursberichten, NOS: 12.00 Toerisme: toe ristische informatie. Overheidsvoorlich ting: 12.30 Uitzending voor de landbouw. NOS: 12.40 (S) Lichte grammofoonmuziek. 13.00 Nieuws. VARA: 13.11 Dingen van de dag. NOS: 13.25 Spiegel van België. 13.50 (S) Internationaal Spectrum: HILVERSUM II huisvrouw. 8.45 Moeders wil is wet. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S.( Aubade: Echo. 14.00 (S) Lichte grammofoonmuziek. 14.15 Schoolradio. 14.25 Idem. 14.45 (S) Interlokaal op vrljdag.met om 15.30 Nieuws. 17.00 Zonder grenzen: rubriek over missie en zending. 17.10 (S) Country and western muziek. 17.30 Nieuws. 17.32 Echo. Big Band Vanavond zendt de Avro het tweede deel uit van een concert dat onlangs werd gegeven door Thad Jones en Mel Lewis Big Band. i Gespeeld worden onder meer: The intimicy of the blues", „On- ce around" en „Blues in the I minute". Ned. H, 22.10 uur. HILVERSUM Het NOS- sportprogramma „Studio Sport' zal het komende winterseizoen twintig minuten eerder begin nen dan tot dusver gebruikelijk ws. Direct na het Journaal van 19.00 uur zal het sportprogram ma worden uitgezonden. Het avondprogramma van de NOS begint op zondag al om half zeven met een kleuterserie, ge volgd door een 25 minuten du rende jeugdserie. t Na .Studio Sport' zal'een nieuw informatief programma worden uitgzonden onder de titel ,1 o„op zondag". Het wordt rechtstreeks vanuit Studio Concordia in Bus- sum uitgezonden én wordt een wekelijks, vijftig minuten du rend magazine, waarinmaat- schappelijke en culturele ont wikkelingen van deze tijd op een lichtverteerbare manier worden gesignaleerd cn toege licht. In ,1 op zondag' zit een aantal regelmatig terugkerende rubrieken, dié1 elk door een ei gen presentator of presentatrice op het scherm worden gebracht. Die rubrieken zijn: Film, con flict, sport, binnenland, trend, reportage, kunst, amusement, gezondheid en actueel. Tineke Vos (ex-Veronica) zal de catego rie amusement presenteren. Het magazine-karakter van ,1 op zondag' zal eenmaal per maand worden vervangen door een speciale aflevering, waarin W. L. Brugsma een hoofdper soon interviewt. Het programma Uit de Kunst' zal worden vervangen door Beeldspraak'. Het nieuwe pro gramma zal niet zozeer de ac tualiteit volgen als wel achter gronden en beweegredenen op het kunstzinnige vlak brenger). Naast de klassieke kunstdisci plines zullen vooral maatschap pelijke uitingen aan bod komen, zoals industriële vormgeving, architectuur en de media. Vanaf 29 september zal de NOS gedurende dertien weken iedere zondagavond een oorspronkelij ke Nederlandse televisieserie uitzenden onder de titel „De Wolvenman"./£,ï. meedroegen ,De Wolvenman' is de eerste door de NOS geproduceerde se rie, die niet bij uitstek voor dq jeLigd is gemaakt. Temidden van de offi cieren viel deze pop de Duitsers niet op als een buitenbeentje, temeer om dat twee andere officieren ieder een laars mdroegen en deze tijdens het appèl onder de jas van de pop plaatsten. schillende doelen gediend. Te"h eerste kon het, zij het op be perkt terrein, gelden als een stukje psychologische oorlogs voering, dat knaagde aan de aanvankelijke zekerheid van de Duitsers. Ten tweede ver schafte een geslaagde ontsnap ping de achterblijvers de moed om door te gaan en bood het nieuwe krijgsgevan genen, neergeschogen piloten, uitzicht op voortzetting van de strijd. Maar vooral voorkwam het bij de gevangenen het ge dwongen nietsdoen, de dodelij ke indolentie, die in sommige •gevallen leidde tot krankzin nigheid. Ook hiervan geeft Reid staal tjes in zijn boèk. Colditz was een vruchtbare broedplaats voor frustraties. Vóór de komst van de krijgsgevange nen verbleven er zwaarbe waakte, ernstige krankzinni gen, die door de nazi's als nutteloos waren gedood. Col ditz ademde die sfeer. Het ver houdingsgewijs grote aantal officieren dat van slag raakte, is hiervoor welsprekend ge noeg. De ontwikkeling ervan kon worden waargenomen aan de hand van symptomen, die altijd dezelfde koers volgden. Het begon met een overtrok ken passie voor klassieke mu ziek, gevolgd door een demoni sche behoefte aan lichaamsbe weging. Dit uitte zich soms in puur geweld. Veel krijgsge vangenen hebben zich na de oorlog onder psychiatrische behandeling moeten stellen. Een officier schreef later, dat hij merkwaardige waanvoor stellingen kreeg. Hij begon te geloven, dat ze door de Duit sers allemaal drugs toegediend hadden gekregen. Dat zou de reden zijn waarom de Duitsers later alleontsnappingspogin gen konden verijdelen. Hij zag ook dingen die er niet waren: Colditz dat in vlammen op ging. Men moest in de weer blijven met ontsnappingen om aan dreigende krankzinnigheid te ontkomen. i TON OLIEMULLER In het boek „Colditz" van de Britse auteur P. Reid evenals in de hiernaar vervaardigde tv-serie, die momenteel op het VARA-programma staat, wordt met bijzonder veel lof gewaagd ovétwde Nederlandse officieren. Als lezer zou je er bijna verlegen van worden bij het vernemen van al die goe de eigenschappen, waal-mee de Nederlanders worden opge tuigd. Kundige ontsnappers uit dit zwaarstbewaakte krijgsgevangenenkamp, goede kameraden, intelligente ontle- ders van moeilijke situaties en dappere bestrijders van de onheuse Duitsers vormen nog maar enkele van de kwalifica ties, die de schrijver nodig heeft om de Hollandse inborst te schetsen. Al die lof mogen we de schrij ver in dank afnemen, maar behoeft onze ogen niet te slui ten voor de lichte bewustzijns vernauwing, waaraan de schrijver op dit punt ten prooi is. De Fransen beschrijft hij als individualisten, die niet be reid waren mee te spelen in het geheel van ontsnapping spogingen en op eigen houtje te werk gingen, waardoor an dere ontsnappingspogingen gevaar liepen ontdekt te wor den. Bovendien droegen Fran sen een stuk nationaal chauvi nisme mee, dat de humor in de weg stond en dit laatste was nodig om geestelijk ter been te blijven. De Polen wor den geschetst als emotionele Duitserhaters, die zich te wei nig door hun verstand lieten leiden en vooral door hun af keer van de moffen. Natuur lijk heeft er ook wel het een en ander gemankeerd aan de Hollandse karakters, maar Reid zal dat niet zo opgevallen zijn, omdat de Nederlandse of ficieren allemaal uitstekend Engels spraken en vanuit hun schoolopleiding ook vertrouwd waren met de Britse mentali teit. Als gevolg van taalbarriè res hadden de Engelsen onget wijfeld minder en moeizamer contact met de andere natio naliteiten dan met de Neder landers. Vliegende Hollander In hel bij uitgeverij Stok Den Haag nu verschenen tweede deel van „Colditz" kan het weer niet op met de compli menten: „Nauwe samenwerk ing met de Engelsen, nooit aflatend begrip en hulpvaar digheid, moed en een fikse dosis humor, bij allen geliefd in het kamp, hun misleidin gen bij de appèls en hun ver rukkelijke minachting voor de Duitsers Wat er ook verder gebeuren mocht, iede reen die Vandy (bijnaam van de ontsnappingsofficier Van den Heuvel) en zijn Hollan ders had leren kennen, zou ze nooit meer geheel vergeten. Ik weet dat bij alle overlevenden steeds een plezierige herinne ring aan deze mannen is blij ven hangen, een ereplaatsje diep in het herinneringsver mogen", zo schrijft Reid, die ook nog over het hoofd ziet, dat de Engelsen zich van na ture aangewezen waanden voor de leidersrol in Colditz en dat alleen de Nederlanders zich bereid toonden hun die eer te gunnen. Overigens maakt de schrijver in dit tweede deel (het eerste deel werd eerder door ons be sproken in de bijlage Finale) ook met veel bewondering ge wag van de ontsnappingspo gingen van de officieren van andere nationaliteiten. Vooral de Fransen deden hun naam eer aan als metrobouwers. Zij werkten acht maanden lang aan een tunnel, die tenslotte een lengte had van bijna vijf-' tig meter en die hen ver buiten Colditz in het bos gebracht zou hebben als de Duitsers niet op het laatste moment de toegang tot de tunnel hadden ontdekt. Het was de Duitsers niet onbekend gebleven, dat de Fransen diep in de grond aan het wroeten waren. De geluiden van deze arbeid dron gen tot hen door, maar zij wisten niet waar ze zoeken moesten. De Fransen zaten acht meter diep. Het werd ten slotte een race tegen de tijd. De Fransen wilden weg vóór de Duitsers de ontvluchting konden verhinderen. Op een paar meter na mislukte de Fransen dit. Ook andere ont snappingen worden nauwkeu rig beschreven, geslaagde en door de Duitsers verijdelde, Om ontsnapte officieren een zo groot mogelijke voorsprong te geven was het zaak een misleidend spel te spelen met de Duitsers tijdens de appèls, waarbij alle.officieren stuk voor stuk werden geteld. Daarvoor hadden de Nederlandse officieren een goedgelijkende pop vervaardigd, die door middel van een handsteun overeind werd gehouden. onder andere een poging om met een eigenbouw-zweefvlieg- tuig buiten de omheining te komen. Men leest het allemaal weer in één adem uit. Het boek is_wat dit betreft wellicht spannender dan de tv-serie, omdat de gedetailleerde voor bereidingen in de beschrijving een stuk spanning oproepen die niet waar gemaakt kan worden in de verbeelding er van op de tv. Overplaatsing Dat de Hollanders niet stil zaten werd in het eerste deel uitvoerig beschreven. Later werden hun activiteiten nau welijks minder, ofschoon de omstandigheden niet altijd gemakkelijker werden. De meeste ontsnappingen van de Nederlanders hadden plaats bij een overplaatsing naar een ander kamp. Hierbij werden meer dan honderd ontsnap pingspogingen gedaan. Vijftien Nederlanders kwamen er veilig thuis. Elf werden ver moord. Eén i"aakte zwaar ge wond door het verlies van bei de benen bij een sprong uit de trein, waarbij hij bewusteloos door een tweede trein werd overreden. Twee stierven in Russische gevangenschap. Wie slaagden aan te komen in En geland of Nederland, werden direct ingezet in actieve dienst of traden toe tot de onder grondse. Beter dan de officieren van andere nationaliteiten wisten de Nederlanders hoe je met de Duitsers moest omspringen om zo min mogelijk door ze overtroefd en verrast te wor den. Auteur Reid laat Van den Heuvel dit geheim onthullen: „Dat is het geheim. Je moet ze altijd het bloed uit de tenen halen. Doe je dat niet, dan ben je de sigaar. De echte mof gaat op je kop zitten en perst je uit en onderdrukt je tot je dood bent, tenzij je tegen hen optreedt. Voor ik naar Colditz kwam, heb ik in andere kam pen gezeten. Daar heb ik ge zien hoe het ging. De Duitsers verachtten de gevangenen en maakte ze het leven tot een hel. Hier was het anders. Het is eenvoudig een kwestie van domineren door karakter sterkte". Geen padvinders Hier verzuimt Reid erop te wijzen, dat de krijgsgevange nen eisen konden stellen op grond van de internationale conventie voor de behande ling van krijgsgevangenen, die niet waren voorbehouden aan andere gevangenen van de Duitsers, joden en politie ke en morele bestrijders van het nazi-regiem. Die werden rechteloos gebeuld en ver- fnoord. De Duitsers gingen ook hierom voorzichtig om met de krijgsgevangenen, om dat zij bevreesd waren voor represaille op hun eigen krijgsgevangenen. Toch doet men deze officieren onrecht met de kritiek, dat zij zich gedroegen als padvinders. Met voortdurende pogingen tot ontsnapping werden ver- Van Oekel De ipmiddels bekend geworden Van Oekel-bokaal wordt in „Van Oekels discohoek uitge reikt aan de Nederlandse pop groep „Lucifer", die bestaat uit Dick Buisman (bassist) Margriet Eshuys (zangeres, organiste) en Henny Huisman (drummer). Ned. 119.20 uur. Popeye In „Sock-a bye baby)' moet Po peye op Sweet Pea passen, maar het kleine mormel is lasti ger dan zelfs Popeye kan ver moeden. Ned. 119.45 uur. Family Archie en Edith vieren hun 25- jarig bruiloftsfeest. Edith heeft een aardig idee: terug naar de plaats van de eerste huwelijk snacht. Archie is uiteraard afke rig van dat sentimentele gedoe, maar laat het feest over zich heen rollen. Kortom: niets dan ellende. Ned. I, 20.21 uur. Guinee-Bissau Sinds 25 april van dit jaar toen de regering van premier Caeta- no opzij werd geschoven door de militairen van generaal De Spinola, wordt het wereldom spannende, koloniale Portugese rijk ontmanteld. Guinee-Bissau, aan de Afrikaanse westkust, gaat als eerste voormalige Por tugese kolonie een onafhankelij ke toekomst tegemoet. Mozam bique vo gt volgend jaar. Over de Kaap-Verdische eilanden, Angelo en wellicht ook het Por tugese deel van Timor en de Chinese enclave Macao zullen eveneens onderhandelingen worden gevoerd. Onder de naam Zipcode, die ook in het AVRO; 19.00 Trefpunt: klankbeeld. 19.30 22.10 Dat zit goed fout: Dieren nemen een belangrijke plaats in, in het programma, dat de Avro vanavond uitzendt van 19.05 tot 19.55 uur gaat het om „Grote katten", een aflever ing uit de serie „National Geo graphic Specials", waarin leeu wen, panters en chetahs zoals die voorkomen op de Serengeti- vlakte in Afrika, een voorname rol spelen. Twee Siberische tij gerwelpen nazaten van uit Rus land afkomstige tijgers krijgen een nieuw tehuis in een Zweed se dierentuin en hun lotgeval-' len vormen het tweede hoofd stuk van deze film, die vervol gens de studie die Maurice Hor- nocker in de wildernis van Ida ho heeft gemaakt van de poe ma, onder de loep neemt. Ten slotte zijn de samenstellers van deze documentaire op bezoek geweest in het Gir-woud in In dia, waar nog 200 Aziatische leeuwen hun verblijfplaats heb ben. In „Sprake van liefde" de twee de dierenfilm die de Avro deze avond op het scherm brengt gaat het om heel wat tammere dieren. Lord Snowdon, de echt genoot van prin .*es Margaret van Engeland, die deze film heeft gemaakt, gaat de functie van het huisdier in het dage lijkse leven na. Waarom houden mensen er huisdieren op na? Wat is onze relatie net dieren? En: zijn wij dierenliefhebbers of alleen maar eigenaars van dieren? Aldus enkele vragen die in deze documentaire aan de orde komen. Ned. II, 19.05 en 21.30 uur. Colargol Mamma Colargol heeft een gro te taart gebakken voor het brui loftsfeest. Grijze wolken willen het feest bederven, maar me neer Zibou weet er raad op. Het wordt een schitterend feest. Ned. 1,19.05 uur. Hildegard Knef (op herhaling) bij Willem Duys.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 2