PvdA wil hardere aanpak onveilig rijden Geen generaalpardon in VS HAILE SELASSIE ABSOLUUT VORST ,Van Kemenade k tast vrijheid u i onderwijs aan KTHA tegen ontslag van prof. Van Luijk Chili wil ruilhandel politieke gevangenen RcidócSomcmt Jongen met vaders geld aan de haal 974_ —jpNDERDAG 12 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT ADDIS ABEBA. Haile Selas sie, wiens naam „kracht van de drieëenheidbetekent, heeft tot het begin van dit jaar met abso lute macht over zijn land Ethio pië geheerst. Daarbij werd hij geholpen door een heilige tradi tie, die wilde dat hij de 225ste afstammeling was van de konin gin van Saba en koning Salomon. Geboren als zoon van Ras Ma komen, de bevelhebber van kei zer Menelik die de Italianen in 1896 uit het land joeg, werd Hai le Selassie in 1916 uitgeroepen tot erfgenaam en regent van het keizerrijk. Hij vestigde de vol gende jaren zijn gezag, schafte de slavernij af en liet zich in 1930 tot keizer kronen. In een nieuwe oorlog tegen de Italianen moest hij in 1935 uitwijken naar Engeland, maar in 1941 trok hij in triomf weer zijn hoofdstad Addis Abeba binnen. In 1952 lijf de hij Eritrea bij zijn rijk in, een beslissing die hem een ja renlange strijd met de afschei dingsbeweging in dat land be- Apen roven Frans fruit METZ (Rtr) Fruitkwe kers bij Metz in Frankrijk hebben gewaarschuwd dat zij „een ware safari" zullen organiseren om de onge veer 50 apen op te ruimen die hun fruit opeten. Wan neer de eigenaars van een plaatselijk safaripark, waaruit de apen een jaar geleden ontsnapt zijn, ze niet terugvangen zal dat zondag gebeuren. De grote apen schijnen niet alleen de strenge winter overleefd te hebben, maar ook voor gezinsuitbreiding te hebben gezorgd. Zij eten of vernielen wel 500 kilo pruimen per dag. Een van de fruitkwekers zei woe dend, dat hij met zijn eigen fruit bekogeld was toen hij de apen uit zijn boomgaard wilde verjagen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De regering moet on- veilig rijdende automobilisten stren ger aanpakken, meent de Tweede Ka merfractie van de P.v.d.A. Daarom moet overwogen worden of het Westduitse stelsel van strafpunten voor overtreders van de verkeersre gels ook in Nederland ingevoerd kan worden. Een bepaald aantal strafpunten zou voor de automobilist betekenen, dat zijn rijbewijs voor een bepaalde periode ingetrokken moet worden. De P.v.d.A.-Tweede Kamerfractie heeft dit in een nota neergelegd, waarin verder staat, dat auto's zoveel mogelijk uit de woonkernen moeten verdwijnen. Daarnaast moeten in de steden meer voorzieningen getroffen worden voor voetgangers, fietsers en bromfietsers. Een gecombineerde gezinskaart voor trein- busvervoer is een van de andere wensen van de P.v.d.A. Verder zijn volgens de nota nodig: scheiding van de vervoersstromen voor auto's, (brom)-fietsers en voetgangers, woon- en re creatiecentra niet te ver uit elkaar, betere verlichting van auto's en bromfietsen, vrije busbanen en kleinere bussen op flexibele routes. CHU interpelleert over leerplanontwikkeling 55 Van onze parlementaire redactie $EN HAAG De Tweede Kamerfraktie van de CHU vindt dat mi- -faster Van Kemenade zoveel invloed krijgt in de binnenkort op te richten stichting voor de leerplanontwikkeling dat de vrijheid van onderwijs wordt aangetast. Het CH-Kamerlid Van Leijenhorst wil de l bewindsman hierover zo spoedig mogelijk via een openbaar debat de Tweede Kamer ter verantwoording roepen. Hij heeft gisteren interpellatie-aanvraag ingediend die vermoedelijk volgende week aan de orde komt. Leijenhorst: „Wij nemen dit rzeer ernstig op. Het ontwerpen ,van leerplannen, waarmee de ^stichting wordt belast, raakt di- ,rekt de inhoud van het onder lijs. Het is helemaal nieuw, dat e overheid zich hiermee nu Rechtstreeks gaat bemoeien. Ge zien onze ervaringen met deze minister kan dit kwalijke gevol- Jèn hebben voor het bijzonder Van Leijenhorst betreurt dat de ontwerpt leerplannen en leer pakketten op aanvraag van on derwijsinstellingen of onderwijs organisaties, maar ook op aan vraag van de minister. Aange zien deze tevens het jaarlijkse budget vaststelt, moet gevreesd worden, dat de aanvragen van het departement voorrang krij- iderwijs CH-kamerlid komt tot deze .weringen na uitvoerige bestu dering van de statuten van de Stichting leerplanontwikkeling. Hieruit blijkt volgens hem, dat de minister een te dikke vinger Sn de pap heeft. „De stichting stiohting geen onafhankelijk en dienstverlenend karakter zal krijgen. Zijn „globale indruk" is dat het meer een instrument in handen van de minister is om eigen opvattingen over on derwijs door te voeren dan een service-instituut. Generaal Pinochet, de leider van de Chileense junta, en zijn vrouw kijken naar een grote mensen menigte die in het centrum van Santiago is samengestroomd. SANTIAGO/AMSTERDAMDe regering van Chili is bereid alle politieke gevangenen vrij te laten op voorwaarde dat Rusland en Cuba het zelfde doen met een even groot aantal van hun politieke gevangenen. Deze uitdaging werd uit gesproken door de Chileense leider Pinochet tij dens een toespraak ter gelegenheid van de eer. ste verjaardag van de militaire staatsgreep. De vrijlating zou in Chili alleen gelden voor gevan genen die het land willen verlaten. Ter gelegenheid van dezelfde verjaardag werd gisteravond in Amsterdam een massale protest demonstratie gehouden, waaraan naar schatting 15.000 mensen deelnamen. Ook minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) was hierbij aan wezig. Hij betoogde dat het echte Chili leeft „al worden verwoede pogingen gedaan het echte Chili dood te trappen". De voorwaarden die hel Chileense reg'me stelt aan de vrijlating van de politieke gevangenen noemde hij een vorm var koehandel waarvan hij walgt. De Nederlandse ambassadeur in Chili, L. J. Goedhart, heeft de plechtigheden dinsdag in San tiago niet bijgewoond, zo heeft een woordvoer der van het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Ook een aantal andere Westeurope- se ambassadeurs, waaronder de Engelse, was bij de plechtigheden afwezig. zorgde, evenals grensconflicten met het buurland Somalië. Terwijl Haile Selassie in het bin nenland geconfronteerd werd met een opstand in 1960, voerde hij naar buiten toe een prestige- politiek. De hoofdstad Addis Abeba werd zoveel als de poli tieke hoofdstad van Afrika, als zetel van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid. De keizer trad bij tal van gelegenheden als bemiddelaar op bij conflicten op het continent. Binnenslands nam de onrust vooral toe door de groeiende hongersnood, die vorig jaar tot een catastrofe leidde. Toen ook de oliecrisis zijn rol ging spelen, greep het leger in tegen de cor ruptie die een enorme omvang had aangenomen. Van die actie van het leger is de keizer nu het laatste slachtoffer geworden. Van zijn twee nog levende kin deren is prinses Asfa gedeelte lijk verlamd, terwijl prinses Te- nague Work gisteren werd gear resteerd. Neergeschoten meisje buiten levensgevaar APELDOORN De dinsdag avond neergeschoten Heieen Mooren (18) uit Epse (gem. Gorssel is ernstig gewond, maar verkeert niet in levensge vaar. De politie heeft haar gis termiddag kunnen horen. Volgens het meisje was haar ver krachter een slanke Nederlan der van tussen de 25 en 30 jaar, lengte 1.85 meter en reed hij in een rode Ford Taunus met zwarte bekleding. Nadat hij haar verkracht had stuurde hij har de auto uit en zei haar naar het langs de weg lopende kanaal te gaan. Toen Heieen vlak bij het kanaal was werd zij neergeschoten. Het meisje hield zich dood, waarop de on bekende snel wegraad. Heieen Mooren wist zich naar de overkant van de weg te slepen, waar zij zich twee uur verbor gen hield uit angst dat de man terug zou komen. Toen werd zij door twee bromfietsers gevon den. Vuurgevecht met Basken BILBAO (UPI) Bij twee vuur gevechten tussen Baskische se paratisten en de Spaanse politie is een Bask gedood en een poli tieman gewond. De gevechten braken uit toen de politie twee overvallen uitvoerde op vermoe delijke ETA-leden. nadat een Bask maandag getracht had de grens met Frankrijk over te «teken. De Gaay Fortman tegen rem komst Surinamer» PARAMARIBO (ANP) Minis ter de Gaay Fortman is een principieel tegenstander van het invoeren van beperkende maat regelen voor de migratie van Surinamers en Antillianen naar Nederland. Volgens de bewinds man zijn er ook praktische be zwaren voor een dergelijke re geling van de stroom Surina mers naar Nederland. M'nister de Gaay Fortman zei in de Surinaamse hoofdstad Para maribo dat het nvgratiepro- bleem een zaak is die Neder land en Suriname aangaat. Hij heeft dan ook namens het Ne derlandse kabinet de Surinaam se regering verzocht om in de eerste week van oktober in Den Haag een bespreking over dit vraagstuk te hebben. Problemen van democratisering DAT DE ONDERNEMINGSSTRUCTUUR meer gedemocratiseerd moet worden dan tot dusverre in de meeste gevallen is geschied lijkt een uitgemaakte zaak. „Hoe?" blijft een strijdvraag. Geen toeval kan het zijn dat tegenover gestelde opvattingen veel lijken op de controverse in de politiek: sa menwerkingsmodel of polarisatie. Toen de publiek-rechtelijke bedrijfsorganisatie van start ging, kreeg aan de basis de ondernemingsraad een hoofdrol toegekend. Een glanzende première heeft die raad niet gespeeld. De vakbeweging wil daarom de ondernemingsraad drastisch herzien, maar bij de ge dachten vorming hierover komt ook in de vakbeweging zelf het prin cipiële meningsverschil uit de verf. N.V.V. EN N.K.V. willen van de ondernemingsraad een personeels- raad maken met als eerste taak: behartiging van werknemersbelan- gen; het C.N.V. blijft de raad zien als orgaan voor de hele onderne ming en wenst daarom de directie niet uit de raad te zetten. Bij het C.N.V. ligt het zwaartepunt van de democratisering in een an dere bestuurssamenstelling, waarbij werknemers meer en het kapi taal minder te vertellen krijgen; de twee andere vakcentrales den ken ook wel aan een andere bestuursstructuur, maar streven er te vens naar de ondernemingsraad als een soort machtsmiddel te han teren. En dan een machtsmiddel waarbij via bedrijfsbonden de vak beweging een dikke vinger in de pap krijgt. Dit laatste is ook een bezwaar van het C.N.V.; de ondernemingsraad mag z.i. evenmin een verlengstuk worden van de vakbeweging als van de ondememingsdirectie of het ondememingsbestuur. BIJ HET MEER VOOR POLARISATIE gewonnen N.V.V. en N.K.V. liggen de kaarten anders; het liefst zou men daar ongeorganiseer den helemaal uitsluiten van invloed in de onderneming en met di recte of indirecte middelen iedereen dwingen om lid te worden van een vakorganisatie. Weer een democratiseringsprobleem! Want waarom zou men dan, vroeg of laat. in de politiek niet op de gedachte komen dat iedereen verplicht lid moet worden van een politieke partij. En dat allemaal, nadat onze volksvertegenwoordiging nog niet zo heel lang geleden besloot de stemdwang af te schaffen. Weeroverzicht DE BILT. Een lagedrukgebied ten zuidwesten van Ierland trekt op vullend in noordelijke richting. Een bijbehorende frontale zone, die zich vanochtend van Ierland naar Zuidwest-Frankrijk uit strekte. veroorzaakte in het Ka naal, Zuid- en Oost-Engeland en het zuidelijke gedeelte van de Noordzee enkele regenbuien. In Bretagne werd onweer waarge nomen. dit hield verband met een uit het zuiden komende warmtestoring. Voor morgen ziet het er naar uit, dat de fron tale zone zich over ons land zal bevinden, met hier en daar re gen of een bui. Daar de aange voerde lucht van zuidelijke breedten afkomstig zal zijn, blijven de temperaturen op een voor de tijd van het jaar nor maal niveau. Vooruitzichten voor zaterdag: Overwegend droog met zonnige perioden en weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: I tot 9. Min. temp.: omstreeks 12 graden. Max. temp.: om streeks 21 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal; 70 pro cent. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd Twente Vllsslnjten Z cl.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Helsinki Innsbruck Kopenhagen Luxemburg Madrid Malaga New York TelAvlv h. bew. h. bew. h" bew. onbew. onbew. h. bew. AMSTERDAM (ANP De al gemene vergadering van de Ka tholieke Theologische Hoge school te Amsterdam heeft zich gisteren met zeer grote meer derheid uitgesproken tegen een eventueel ontslag van prof. H- van Luijk. 5it, ontslag, waarop de bisschop pen aandringen vanwege het voorgenomen huwelijk van deze Pfiester-docent, zou, aldus de vergadering, niet passen in het „Beleid van een pluriforme ambtsopleiding, zoals deze de afgelopen zeven jaar gestalte heeft gekregen." 'e'vergadering, die werd bijge- Wbond door ruim honderd do centen, studenten en leden van hèt personeel, stelde zich ook met grote meerderheid achter het besluit van de hogeschool- raad, waarin wordt gezegd, dat een gesprek over een eventueel ontslag van Van Luijk op de eerste plaats dient te gaan over de doelstellingen van de KTHA zelf. De hogeschoolraad vindt het bovendien onmogelijk zaken te doen in een ultimatieve sfeer. De voorzitter van het curatorium W. de Graaf zei naar aanleiding van de bijeenkomst van morgen tussen curatoren en bisschoppen dat het curatorium unaniem te gen het ontslag van Van Luijk is. „Indien echter de bisschop pen bij hun standpunt blijven, zullen we wijken voor de over macht", aldus voorzitter De Graaff. WASHINGTON (AP) President Ford overweegt op het moment geen generaal pardon voor alle betrokkenen in de Watergate-af faire, maar zal elk gratiever zoek dat hem bereikt in studie nemen, zo heeft John Rhodes, de Republikeinse minderheids leider in het Huis van Afgevaar digden, gisteren gezegd. Rhodes en zijn collega in de se naat, Hugh Scott, lichtten Ford's standpunt ten aanzien van een generaal pardon nader toe na een onderhoud van een uur en drie kwartier met de president. Zowel Rhodes als Scott zei dat zij het eens zijn met Ford's be sluit om Nixon vrijheid van strafvervolging te verlenen. Rhodes zei dat een verder uitge sponnen Watergatezaak „niet in 's lands beste belang" is. Hij achtte Nixon's kansen op een fair proces hoe en waar ook twijfelachtig vanwege de publi citeit. Scott vertelde dat er in de bij hem binnenkomende post over wegend kritiek wordt geleverd op het besluit van Ford. Maar ook hij acht Ford's ingrijpen juist, omdat een slepende Wa tergate-affaire het land slechts kan verdelen. i Ex-president Nixon „denkt niet aan zelfmoord, omdat hij zo diep godsdienstig is, maar toch..", zo verklaarde een fami- lielid in een telefonisch inter view, „hij is nog altijd erg ge deprimeerd. Wij hoopten dat de vrijstelling van vervolging zijn moreel zou opvijzelen, maar dat is niet zo". ENKHUIZEN De 17-jarige G.T.J.H. uit Enkhulzcn is er sinds gisternacht met enkele tienduizenden guldens vandoor, die af. komstig zijn uit de brandkast van het visserijbedrijf van zijn vader. De rijkspolitie Enkhuizen heeft sterke aanwijzingen, dat er nog een tweede man in het 6pel is. In de nacht van maandag op dinsdag werd de jongeman in een plaatselijk café gesignaleerd met de avonturier T. Of T. de jongeman heeft gedwongen het bedrijfsgeld van zijn vader te stelen, kon de politie vanmorgen niet zeggen. „We gaan er vanuit, dat hij het vrijwillig heeft gedaan, maar hou den er wel rekening mee", aldus een woordvoerder van de poli tie. De jongen werkte niet op het bedrijf van zijn vader, maar in een lijkkistenfabriek te Enkhuizen. Hij staat bekend als een op passende jongen. Het is de ouders een raadsel hoe hun zoon deze daad heeft kunnen begaan.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13