Protest tegen gratie: Nixon lijdt niet alleen „Veel pijn" over huidig kerkbeleid CctdócSouoant Luchtmacht wil geen goedkope' straaljagers Automatische koppeling van Sojoez mislukt Bompennen in Ulster Bewaking van woning nir. v. Doorn gehandhaafd i DINSDAG 10 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 BESTUUR PASTORALE RAAD: Van onzer verslaggevers Delft „Opnieuw moeten wij helaas en met veel pijn erva ren, dat zich binnen onze kerk provincie een beleid aftekent, dat geen aansluiting heeft met ons geloof in de „Geest van Leven", die zich in en tus- se mensen aandient en waarin de aanvaarding van een enor- me verscheidenheid besloten ligt". Aldus de heer J. J. Veel, voor zitter van de Diocesane Pasto rale Raad Rotterdam tijdens de vergadering van deze raad, gisteravond, nadat de ontslag kwestie van prof. Van Luijk aan de Katholieke Theologi sche Hogeschool Amsterdam, daar aan de orde kwam. In de geschreven verklaring die het karakter van een „ge tuigenis" had, herinnrde hij aan het verleden, „waarin wij ervan overtuigd waren, dat het afdwingen van eenheid in den ken, voelen en vormgevingen de juiste methode was om mede gestalte te geven aan het leven". Na moeilijke en vaak pijnlijke ontwikkelingen, zijn wij, aldus de verklaring „uit de kracht van een vernieuwd geloof met elkaar een rijkdom aan leven in verscheidenheid gaan ervaren, die ons met grote verwachtingen voor de toe komst heeft vervuld". Allen die zich hierin erkennen doch niet begrepen voelen, mo gen weten dat zij niet alleen staan. „Op basis van dit geloof ook, achten wij ons niet ge rechtigd te oordelen over de bij bedoeld kerkbeleid betrok- ke personen. Wij wijzen daar om elk beroep op ons daartoe met beslistheid af, alsook een beleid dat toch op enigerlei wijze zo'n oordeelsvorming tot gevolg heeft", aldus de verkla ring. Het conflict rond prof. Van Luijk was ter sprake gekomen toen de student aan de KTHA, H. Baars, die deel uitmaakt van de D.P.R., de raad vroeg de toekomstige ontwikkelingen in het oog te houden. Met name vroeg hij de D.P.R. zich te bezinnen op de vraag waar aan een theologische oplei ding, die tevens ambtsopleiding is, moet beantwoorden. Vicaris dr. C. Braun, zelf ge delegeerde van het bisdom in het curatorium van de K.T.H.A., kon zich met deze suggestie verenigen. Op de zaak zelf wilde hij niet ingaan, nu het intern overleg nog steeds doorgaat en de geza menlijke bisschoppen een ge sprek met het curatorium heb ben aangevraagd. Onbetrouwbaarheid vWASHINGTON, (Rtr/AP) Terwijl van alle kanten de kri tiek losbarst op het besluit van president Ford om zijn voorganger Nixon volledige amnestie te geven voor al zijn daden als president, heeft Ford zijn plan voor am nestie voor de dienstweigeraars en Vietnam-deserteurs voor onbepaalde tijd uitgesteld. Zijn woordvoerder Hus- hen heeft verklaard dat Ford het te druk heeft gehad met de besprekingen over Nixons gratiering. In Pittsburg werd president Ford, voor de eerste maal tijdens zijn ambtstermijn, met protestborden geconfronteerd. Deze waren ge richt tegen de amnestie voor ex-president Nixon. Een van de wel sprekende teksten luidde: „Laat ons Barabbas vrij". In Pittsburg werd Ford, die een toespraak hield over openbaar vervoer, voor het eerst persoon lijk met protesten geconfron teerd. Een vereniging van ge vangenen heeft Ford verzocht ook anderen gratie te verlenen, omdat veel gezinnen onder ge vangenschap lijden, terwijl er velen onschuldig gevangen zit ten. „Kan dit ook van de heer Nixon worden gezegd?" aldus het protest. Mevrouw Dean, echtgenote van de voormalige juridische adviseur van Nixon, Drieëntwintig procureurs- heeft een beroep op Nixon ge- van Amerikaanse staten zijn het daan ook mededogen te tonen tegenover haar man. Mevrouw Dean vindt dat Ford niet dege nen over het hoofd mag zien „die nu lijden omdat zij de waarheid verteld hebben"- John Dean is vorige week naar de gevangenis gegaan voor het uit zitten van een straf van vier jaar- Volgens mevrouw Dean zijn Nixon en de zijnen niet de enigne die „genoeg geleden heb ben door Watergate". oneens met de gratiering van Nixon, omdat met dit besluit een „dubbele standaard' 'inzake gerechtigheid is geschapen. Een lid van de staf van aanklager Jaworski heeft ontslag geno men, en leden van de grand jury inzake Watergate overwe gen het verzamelde bewijsmate riaal tegen Nixon te publiceren. De meeste grote Amerikaanse kranten menen dat Ford eep fout heeft gemaakt, omdat zijn besluit niet overeenkomst met het Amerikaanse grondbeginsel dat iedereen tegenover de wet gelijk is. Ex-prsident Nixon is van plan uit de orde van advocaten van de staat Californië te treden. Daarmee zou uitstoting van Nixon uit de orde worden voor komen. Nixon is volgens men sen die hem dagelijks meema ken in uitstekende conditie. (Van onze parlementaire redaktie) 'DEN HAAG De top van de Kon. Luchtmacht voelt er niets voor de Starfighter te vervangen door een ander en goedkoper toestel dan een van de vier huidige kandidaat-opvolgers. Dit is giste ren gebleken tijdens een besloten bijeenkomst van de vaste defensie-commissie uit de Tweede Kamer. e door minister Vredeling meegenomen lucht machtofficieren verzetten zich heftig tegen de suggestie van de Kamerfracties van PvdA, KVP en VVD om ook een aantal goedkopere toestellen bi overweging te nemen. Zij willen vasthouden een keuze uit de Cobra en de YF-16, beide Amerikaans, de Franse mirage F-l en de Zweed se Saab-Viggen (in kosten variërend van 15 tot ruim 20 miljoen gulden). De militairen wezen erop, dat de toestellen in de prijsklasse van 8 tot 12 miljoen gulden die door de Kamerfracties zijn genoemd, slechts gedeelte lijk zijn berekend op de NAVO-taak van ons land in de lucht: het ondersteunen van grondtroepen enerzijds en het bevechten en handhaven van een luchtoverwicht anderzijds. Een Kamerlid van een regeringsfractie merkte na afloop op, dat „het verhaal van luchtmachtmensen erg overtuigend was". Ook minister Vredeling en staatssecretaris Stemerdink zouden de opvattingen van de lucht- machttop delen. Ir. de Zeeuw geen KVP- fractieleider in Senaat Van onze parlementaire redactie Den Haag Dr. ir. D de Zeeuw, de partijvoorzitter van de KVP, heeft zich teruggetrokken als kandidaat voor het KVP-fractie- leiderschap in de Eerste Ka mer. Desgevraagd liet hij in het midden of hij van plan is om op te blijven treden als partijvoor- Zitter. Dat is een zaait voor de partij, zei hij. Naar alle waarschijnlijkheid za nu de burgemeester van Waal wijk, de heer J. L, P. M. Teijs- sen, lid van de Eerste Kamer Sinds maart 1958, als de nieuwe KVP-fractieleider gaan optre den. Hij zou bij een voorlopige stemming in de fractie in au- gustus de meeste stemmen heb ben gekregen. De heer Teijssen wordt dan de opvolger van oud- premier De Jong, die de senaat verlaat. Hogere boetes „zwartrijders" DEN HAAG - „Zwartrijders" worden harder aangepakt. De boete op het niet betalen van wegenbelasting door autobezit- ters wordt verhoogd. Behalve het bedrag aan na te hevfen be lasting wordt de betrapte „zwartrijder" aangeslagen voor eenzelfde bedrag aan boete. Dit blijkt uit een wetsontwerp, dat binnenkort door de Tweede Ka mer wordt behandeld. In het wetsontwerp wordt ook ge- i steld, dat de op de openbare I weg stilstaande personenauto's 4 wegenbelasting moeten gaan be- talen.De wetwijzingingen zullen, na het fiat van de Tweede Ka mer, zo spoedig mogelijk in werking treden. Het ontwerp is bedoeld om de fraude bij de motorrijtuigenbelasting tegen te gaan. In de toelichting zegt het I ministerie van Financiën, dat ook na de invoering van ver- I scherpte controle, het aantal j „zwartrijders" is toegenomen. Het ministerie verwacht door de I nieuwe maatregelen extra-in komsten van negentig miljoen HOUSTON (AFP) De Russische kosmonaut Vladimir Sjatalov, di emomenteel de Verenigde Staten bezoekt, heeft gezegd dat de missie van de Sojoez-15 een misluk king is geworden. Het Russische ruimteschip keerde vori ge maand na een verblijf van slechts twee dagen in de ruimte op aarde terug. BELFAST (UPI) Het Britse le ger heeft Inwoners van Noord Ierland gewaarschuwd voor bal pennen met een explosieve la ding, die tot ontploffing wordt gebracht door het indrukken van de knop op de pen. Zo'n pen is gevonden bij een rou tinehuiszoeking ia Londonderry en het leger veronderstelt dat er meer in omloop zijn Het is niet duidelijk wie de gevaarlijke pennen heeft gemaakt. De le- gerwoordvoerder zei dat een zelfde techniek is gebruikt als door Iraleden wordt toegepast bij het maken van bombrieven. Benzineprijs in België omlaag BRUSSEL (ANP) Mei ingang van vandaag is de benzine in België in prijs verlaagd. De prijs van superbenzire daalt met 48 centimen per liter tot 14,02 frank (dat is ongeveer 97 cent). De prijs van normale benzine gaat met 46 centimen naar omlaag en daalt tot 13,58 frank (ongeveer 92 cent per li ter). Volgens Sjatalov hebben de twee Russische kosmonauten met de Sojoez-15 een nieuw systeem voor geheel automatische kop peling in de ruimte beproefd, maar is de koppeling met de sinds 15 juni rond de aarde cir kelende Sojoez 3 niet gelukt. Sjatalov, die aan het hoofd staat van de opleiding van Russische ruimtevaarders, zei dat de mis lukking geen nadelige gevolgen heeft op de vooruitzichten voor het Russisch-Amerikaanse ruim te-experiment „Apollo-Sojoez". dat volgend jaar juli moet plaats hebben. Volgens jatalov zal het ruimte station van de toekomst worden bevoorraad met onbemande „tankschepen" en zijn de Rus sen daarom bezjg een geheel automatisch koppelingssysteem te ontwikkelen. Autobotsing: 10 doden GRAZ (DPA-Reuter) Tien mensen zijn in de nacht van zondag op maandag om het le ven gekomen bij een botsing tussen een busje en een perso nenauto op de Schoberpas-weg in de Oostenrijkse provincie Stiermarken. Volgens de politie zijn beide voer tuigen volkomen uitgebrand. De meeste slachtoffers waren Joe goslavische gastarbeiders. Handtekeningen Het vliegveld La Guardia In New York was gisteren de plaats van een toevallige ontmoeting tussen Mohammed Ali en de strijdster voor negerrechten Angela Davis. Er werden snel handtekeningen uitgewisseld voor Al.e zijn reis voortzette in de richting van Zaïre, waar hij op 24 september zal vechten om de wereldtitel zwaargewicht boksen. Ook zijn tegenstander in dat gevecht, de huidige wereldkampioen George Foreman, deelde gisteren handtekeningen uit. Dat gebeurde in Pleasan- ton in Californië, waar hij èen trainingskamp heeft bezocht. Foreman zou vandaag naar Zaïre vertrekken. BAARN De woning van minis ter Van Doom van CRM aan de Prinses Marielaan in Baam wordt nog steeds bewaakt. De Baarase politie heeft twee agen ten dag en nacht bij de minis terswoning geposteerd. De bewaking werd ingevoerd op 31 augustus, toen de minister werd bedreigd in verband met het zwijgen van de zeezenders Veronica en Noordzee. De mi nister zou ook nu nog dagelijks bedreigd worden. De Baamse politie zkon nog niet zeggen wanneer de bewaking wordt op geheven. „We zullen daarover overleg plegen met de minister, maar voorlopig handhaven we de maatregelen", aldus een woorevoerder van de politie. Bezwaren binnen CHU tegen CDA DEN HAAG De centrumge- sprekgroep binnen de CHU heeft in een brief aan de leden van de Christelijk Historische kiesverenigingen bezwaren ge maakt tegen het ontwerp van de statuten voor het CDA. De cen- tmmgesprcksgroep is bevreesd voor de samensmelting van de AR, KVP en CHU, waarbij de CIIU als kleinste partij zijn zelf standigheid verliest. Het ontwerp van de statuten voor het CDA is deze zomer door de dagelijkse besturen van de KVP. AR en CHU toegezonden aan de leden van de drie partij- I en met het verzoek in het na jaar hieraan vergaderingen van de plaatstelijke afdelingen te wijden. De statuten voorzien in de vorming van een federatie en het bestuur krijgt de op dracht om de politieke en orga nisatorische eenwording van de drie partijen te bevorderen. In het ontwerp staat tevens, dat het CDA moet streven naar het indienen van één CDA-kandida- tenlijst bij de volgende Tweede Kamerverkiezingen. De centrumgespreksgroep die i hierover een andere mening heeft, dan een grote groep ande re CHU-ers heeft de kiesvereni gingen opgeroepen het concept massaal te amenderen volgens een bij de brief bijgevoegd schema. De wijzigingen moeten zo zijn, dat de CHU geheel zelf standig binnen en buiten de ver tegenwoordigende lichamen kan blijven optreden. Van moordenaar Willy Vervat nog geen spoor ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft nog geen spoor van de dader, die zondagmorgen ornd 1 uur de 15-jarige scholiere Willy Vervat heeft gewurgd. De bijna 200 tips en talloze tele foontjes hebben geen directe klaarheid in de zaak kunnen brengen. Wel zijn enige vragen die de politie had, opgelost. Zo is naar voren gekomen dat het meisje de metro-rit niet alleen heeft gemaakt, maar dat zij in gezelschap was van een aantal vrienden en vriendinnen die bij het metrostation waar Wiliy is gevonden elk afzonderlijk naar huis gingen. Ook de man die getracht heeft die nacht een politiewagen aan te houden heeft zich bekend ge maakt. Hij vertelde de politie dat hij de auto wilde laten stop pen omdat hij gehoord, had dat er een moord gepleegd was. Veel vrouwen hebben zich boven dien gemeld die de laatste tijd in de buurt van het metrosta tion zijn lastiggevallen. Het gekrakeel dat is ontstaan rond het al dan niet politiek be trouwbaar zijn van de wethou ders Van Dam, Verboom en Oosterman, lijkt op het eerste gezicht een storm in een glas water. Zowel de heftigheid waarmee Driessen de drie be stuurders heeft aangevallen als de felheid waarmee deze van zier af hebben gebeten wekken de indruk ongegrond te zijn. Want het verwijt da'. Driessen de drie wethouders heeft ge maakt is te onbetekenend om je druk over te maken. Wat heeft de CDA-Ieider hun nu helemaal verweten? Dat ze als lid van de PvdA sympathie hebben gekoes terd voor de Kabouferbeweging en dat ze die sympathie in praktijk hebben gebracht door de kandidatenlijst van de ka bouters met hun handtekening te steunen. Waarom die handel wijze kwalijk zou zijn( is vol strekt onduidelijk. Op grond waarvan immers zou iemand zich niet kunnen inzetten voor een brede volkspartij en tegelij kertijd de aanwezigheid van een kleine meer radicale groepering die heel eigen impulsen aan het maatschappelijk gebeuren geeft, zinvol achten? Een dergelijke opvatting direct met politieke onbetrouwbaarheid in verband brengen, is onzin. Daarvan is pas sprake wanneer iemand die een dubbele sympathie heeft, weigert daarmee openlijk voor de draad te komen. Het is daarom merkwaardig dat Van Dam zijn verdediging louter heeft gebaseerd op het feit dat de namen van de drie wethouders op de bedoelde kan didatenlijst niet voorkomen. Het zou veel meer voor de hand hebben gelegen wanneer hij de conclusie die Driessen trekt als „fout" en eventueel „verwerpe lijk" aan de kaak had gesteld. Nu is de verdenking gezaaid dat Van Dam politiek bang is om in verband te worden gebracht met de kabouters. Of die vrees inderdaad een belangrijke rol heeft gespeeld bij de drie wet houders zal volgende week blij- ken, Dan treedt aan het licht of de heren al dan niet hun hand tekening hebben gezet onder de „naamlijst". Als dat inderdaad het geval is, vallen ze alsnog door de mand, zij het op andere gronden dan volgens Driessen het geval is. Want wanneer straks blijkt dat ze de Kabouterbeweging wel dege lijk een warm har? hebben toe gedragen. maar daarvoor niet openlijk willen uitkomen, moet de conclusie zijn dat de bestuur ders twee gezichten hebben. Dat je politiek niet we°t wat je aan ze heb?. En dat het met de door Driessen in het geding gebrach te politieke onbetrouwbaarheid inderdaad niet 100 procent sale zit. Schandalig tarief VORIGE WEEK HEEFT de voorzitter van een belangrijke vakbond de staf gebroken over de zware aanspraken die fiscus en sociale verzekeringen laten gelden op bijzondere loon-uitkeringen, zoals va kantie-toeslagen, overwerk ziektekosten-vergoedingen enzovoort. Hij sprak zelfs over een schandalig tarief. Bepaalde voorbeelden die de vakbondsman gaf, vinden we niet in drukwekkend. hij had het over vergalde vakantieverwachtingen. omdat werknemers netto veel minder in handen krijgen dan dat waarop ze gerekend hadden. Daarvoor zijn oplossingen te vinden; bijvoorbeeld door een betere voorlichting waarbij de vakbeweging zelf met haar vele periodieken voorop kan gaan. Een andere kwestie is de zaak zelf. HET TOENEMEND ONGENOEGEN HIEROVER is begrijpelijk. Naarmate de lonen bruto stijgen, worden ook de bijzondere uitke ringen hoger en gaat de fiscus zwaardere eisen stellen. Bij hogere inkomensgroepen en dan behoeft men beslist nog niet aan de „kapitalisten" te denken is een percentage van zestig procent en meer beslist geen uitzondering. u De wetgever, de minister van Financiën in het bijzonder, moet zien hiervan overigens bewust zijn. Het bedrag dat op die manier cBX* binnenkomt, is een sluitstuk in zijn berekeningen. Schaft men het bijzonder tarief af. dan zullen andere belastingen hoger moeten worden. En vraag dan maar: Welke? Zoals 't bijzonder tarief nu werkt, heeft het beslist foute consequenties. Overwerk, ook daar waar het noodzakelijk is. wordt onaantrekke lijk; bijzondere uitkeringen verliezen een deel van hun opzet. Globaal gezien is de overheid de grootste profiteur ervan; een over heid die overigens de bijzondere inkomsten nodig zul hebben voor d© bijzondere uitkeringen aan haar eigen personeel, waarvan ze dan ook weer een groot deel via de fiscus terugontvangt. Een miniatuur vicieuze cirkel dus. NU VINDEN WIJ DE onaangename consequentie voor werknemeri die een beetje moeten bezuinigen op hun vakantie nog niet eens het Werdenken meer aan de burgers die. door welke omstandigheden dan ook extra-uitkeringen (vakantietoeslag inclusief) hard nodig hebben om noodzakelijke, maar onverwachte andere uitgaven te be kostigen. Die vaak extra hard werken, zonder daarvoor netto de vergoeding te krijgen waarop ze economisch en sociaal gezien recht hebben. Voor die gevallen vinden we de term „schandalig' niet overdreven. Weeroverzicht ■fy zonnig mist 19 temperaturen lichtdruk m millrbaren opklarngen warmtefront H hOQO-dnJ<gobied bewoking «fa» sneeuw t-r kou-front L lage-dokgebed regen onweer windrichting verptaatsngsnehting DE BILT Ook morgen zal het weer worden bepaald door een hogedrukgebied. Het centrum ervan lag vanochtend boven Noord-Frankrijk en het zal zich, naar verwachting, morgen bo ven Polen bevinden. Met zuide lijke winden zal warmere lucht worden aangevoerd, die tevens vrij droog is. Ten westen van de Golf van Bis- caye trekt een diepe depressie in noordoostelijke richting. Af gezien van een toename in de wind sorteert dit druksysteem bij ons geen effect. Na de re genzone, die gisteren over ons land trok, volgde later in avond en nacht een trogvormige sto ring, die voornamelijk in het noordwesten en noorden enkele buien bracht, vergezeld van on weer. Op het vliegveld van Leeuwarden werd 9 mm neer slag gemeten. Vooruitzichten voor donderdag: droog, vrij zonnig cn belangrijk hogere temperaturen. Weersvooruitzichten ir cijfers voor donderdag: Aan'.al ino<i zon: 3-12. Min. lamp.: om streeks II graden Max. temp.: omstreeks 21 g.udcn. Ke~s o;< een droge periode va;i mins ie.VS 12 uur: 95 procent. WEERRAPPORTEN Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd l wente VUa Hagen Frankfort Geneve Hclilnkl Inmbruck Kopenhagen

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9