Belangstelling voor Staatsloterij door lotto niet verminderd Molukkers kunnen eigen republiek beter vergeten CIA ERKENT ROL BIJ VAL VAN ALLENDE Aanklacht tegen leden Griekse junta Europese boeren demonstreren op 16 september DR. VONDELING: Loos alarm kost auto van politie Russische joden naar België DINSDAG 10 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 ATHENE(RTR) - Een vooraanstaande Atheense advocaat heeft giste ren een klacht ingediend tegen vijftien leden van de voormalige mi litaire junta. Hij wil dat ze vervolgd worden wegens hoogverraad. Onder de vijftien zijn ex-president Papadopoulos, ex-regent Ziotakis. de ex-ministers Pattakos en Makarezos en het voormalige hoofd van de geheime politie Ioannides. Hangende het onderzoek zouden zij het land niet mogen verlaten. De Griekse regering heeft ieder een die beschikt over gegevens over de studentenrevolte van november vorig jaar en het op treden van de politie daarbij, gevraagd deze informatie ter beschikking van de regering te stellen. Een zit-demonstratie bij het polytechnisch instituut in Athene ontaardde toen in een bloedbad, waarbij minstens der tien doden vielen. Minister van openbare orde Ghikas heeft ge zegd dat de zaak verder zal worden uitgezocht. West-Duitsland zal Griekenland 180 miljoen Mark aan ontwikke- Militair verkeek zich op 'losse flodder' - zeven gewonden DEN HAAG (ANP) Zeven dienst- plichtige militairen zijn gister middag tijdens een oefening met losse flodders van antitank- granaten op het artillerieschiet- kamp Oldebroek min of meer ernstig gewond geraakt toen een scherpe granaat explodeer de. Drie andere militairen raak ten licht gewond- Allen werden opgenomen in een ziekenhuis te Zwolle. De militairen maakten deel uit van de 425 infanterie bewa kingscompagnie uit de leger plaats 't Harde. Toen een van de militairen op het terrein een scherpe granaat vond van het zelfde type als de losse flodders waarmee zij bezig waren, nam hij deze mee naar de minutieuit- deelpost om in te leveren. Hij deponeerde het helse tuig in een militaire vrachtauto. De gra naat ontplofte vrijwel onmiddel lijk. De familie van de gewonde militairen is van het gebeurde in kennis gesteld. De mare chaussee stelt een onderzoek in. lingshulp geven. Bovendien steunt de bondsrepubliek de wens van de Griekse regering binnen vijf jaar lid van de EEG te worden. Dit heeft de Duitse minister van Buitenland se Zaken Genscher zijn Griekse collega Mavros verzekerd. DEN HAAG De Staatsloterij heeft nagenoeg geen schade ondervonden van de invoering van de Nederlandse lotto. Volgens directeur P. G. van Essen is de lotenverkoop met twee tot drie procent verminderd. „Maar die verminde ring is waarschijnlijk veroorzaakt door het sl°chte weer en niet door de lotto". De verkoop van staatsloten begon maandag 2 september en sluit morgen (woensdag). .,De erva ringen hebben ons geleerd, dat ons vaste koperspubliek bij slecht weer het weieens laat af weten. Maar we verkopen nog tot woensdag, dus de mensen kun nen nog komen", aldus direc teur Van Essen. De laatste zes maanden had de Staatsloterij gemiddeld een omzet van 1,9 miljoen loten (ruim 45 miljoen gulden per trekking). Directeur Van Essen had van de invoering van de lotto niet veel schade verwacht. „Wij hebben een vaste kern van kopers, we liggen erg va6t in de markt. Dat kan haast ook niet anders, want wij keren elke trekking voor vele tonnen aan prijzen uit, altijd minstens zeventig pro cent van de ingebracht gelden". Ook voor de toekomst verwacht de Staatsloterij geen schade dor d,e vernieuwde toto en in de ingevoerde lotto. .Tegen het ein de van deze week verwacht ik de definitieve resultaten van de eerste trekking na de invoering van de lotto De verminderde belangstelling zal zeker niet groter zijn dan vijf procent, waarschijnlijk ontstaan door de slechte weersomstandigheden tijdens de verkoopdagen", aldus directeur Van Essen- Geen hinder aan derden GRONINGEN (ANP) Het COPA (het samenwerkingsorgaan van de boeren in de EEG) heeft maandag 16 september uitgeroepen tot in ternationale demonstratiedag. Dit om aan de vooravond van dc nieuwe bijeenkomst van de landbouwmlnlsterraad van de EEG (17 en 18 september) nogmaals duidelijk te maken dat het de boeren ernst is. De heer Pieter Verschoor, de laatste vuurtorenwachter van het voormalige Zuiderzee-eiland Schokland, hoopt overmorgen zijn honderdste verjaardag te vieren. De heer Verschoor werd geboren in Den Helder en kwam al jong bij de marine. Hij nam deel aan de expedities op Atjeh en was tot 1915 bootsman. In dat jaar werd hij afgekeurd en werd toen lichtwachter op Schokland. In het volgende jaar moest hij met zijn gezin de toren invluchtten toen in een storm het Zuiderzeewater zijn huis binnenkwam. De heer Verschoor woont nu in Uithoorn. SCHIPHOL (ANP) „Ik geloof dat een vrije republiek der Zuid-Molukken een volstrekt droombeeld is, waarvan de Mo lukkers In Nederland zouden moeten proberen afstand te doen. Ik zie het gewoon niet zit ten". Met deze mening kwam gisteren Tweede Kamervoorzit ter dr. A. Vondeling op Schiphol terug van een achtdaagse reis naar Indonesië, die hij gemaakt had met nog tien Eerste en Tweede Kamerleden. „Er zijn in Nederland nog maar weinig mensen die van mening zijn, dat het politiek mogelijk zou zijn in Indonesië een aparte staat te vestigen voor Moluk kers. Onze delegatie heeft in Djakarta nog eens het Neder landse standpunt bevestigd dat de terugkeer naar Indonesië in de eerste plaats een zaak van de Zuidmolukkers zelf is. Maar naar mijn mening is het aantal Molukkers dat Nederland wil verlaten om zich in Indonesië te gaan vestigen zeker niet groot. We hebben de hoop en de ver wachting uitgesproken dat zij, die terug willen keren, daarbij de hulp van de beide landen zul len krijgen", aldus de heer Von deling. ie Kamerleden hebben in Indone sië ook gesproken over de poli tieke gevangenen in dat land. De heer Vondeling: „Men heeft ons gevraagd dit probleem niet met Nederlandse maatstaven te meten. Enkele tienduizenden zouden nog gevangen zitten, omdat de gemeenschappen waaruit zij komen hen nog niet aanvaarden. Anderzijds wil de regering in de eerste plaats werken aan de stabiliteit en economische groei van het land, wat niet in gevaar zou mogen worden gebracht door het vrij laten van politieke gevange nen". .Oordelend hierover vanuit Ne derland komen we overigens wel in een moeilijke positie, want de onafhankelijkheidsver klaring van Indonesië is onder tekend door Soekarno en Hatta, die beiden lange tijd gevange nen van het Nederlands bewind zijn geweest. Bovendien worden de maatregelen uitgevoerd op basis van wetten van vóór 1941, dus uit de koloniale tijd". De Nederlandse delegatie heeft wel laten blijken dat het moeilijk is begrip op te brengen voor het gevangen houden van vele dui zenden mensen die nog niet be recht zijn. De Indonesische re gering zegt bovendien duidelijk dat zij ook niet berecht worden. Dr. Vondeling: „We hebben niet alle overwegingen die de Indo nesiërs maakten kunnen toet sen, maar van hieruit bekeken zetten wij er toch wel vraagte kens bij". lijke en openhartige ontvangst ln Indonesië. Opvallend vond men de grote belangstelling die er nog is voor Nederland en vooral voor alles wat in de Ne derlandse taal geschreven is. „Misschien kunnen wij op dit punt iets meer doen in de toe komst", aldus Kamervoorzitter Vondeling. 50 uur paal-geseten Hij lijkt op Johan Cruyff, maar hij heet Wim Jansen. En daar houdt de voetbal gelijkenis ook meteen op, want Wim, tweede van links, houdt er een heel an dere ..sport" op na. Samen met zijn vriend Cor Gal- jaart is hij er in geslaagd het wereldrecord paalzitten te verbeteren. Toen de twee Haarlemse jongens gister middag om half één door twee kikvorsmannen van de Koninklijke Marine van hun eenzame paal weer op de vaste wal werden gebracht, hadden ze het record op vijftig uur gesteld. AMSTERDAM (ANP) Een loot overvalalarm heeft er toe ge leld, dat gisteren een surveillan ce-auto van de Amsterdamse politie bij een botsing zo zwaar werd beschadigd, dat hij ver moedelijk kan worden afge schreven. De wagen met twee politiemannen was door het hoofdbureau naar het f'liaal van de AMRO-bank in de Molukkenstraat gediri geerd nadat er een zgn. stil alarm van de bank was binnen gekomen. Onderweg maakte de bestuurder gebruik van zwaai licht en hoorn, maar b:j het na deren van de Molukkenstraat schakelde h:j het geluidsignaal uit om geen paniek b:J de even tuele overvaller of overvallers te veroorzaken. Enkele ogen blikken later kwam de politie wagen op een kruispunt in aan rijding met een andere auto. Niemand werd hierbij gewond. Later bleek het alarm van de bank te zijn veroorzaakt door een cüent, d e per ongeluk met een knie de alarmknop stootte. Turken nemen Griekse plantages op Cyprus over ANKARA (AP) Vanuit de Zuld- turkse havenstad Mersin zullen deze week vijfduizend Turkse arbeiders nanr Cyprus gaan om daar te he pen de cltrusoogst binnen te halen. Er gaan ook grote installaties mee voor het inpakken van het fruit en appa ratuur voor het bevloeien van boomgaarden. De meeste cltrue- plantages in Noord-Cyprus wa ren van Grieks-Cyprioten die vluchtten tijdens de Turkse in vasie. De Turkse premier Ecevit ver klaarde gisteren, dat alle Turks-Cyprioten die dat wensen moeten kunnen verhuizen naar gebieden waar de Turken op Cyprus de macht in handen hebben. Volgens Ecevit is dat de enige oplossing voor de kwestie Cyprus. Hij zei dat Tur- k je een andere oplossing niet zou aanvaarden. De Cyprische vice-president Denk- tash, een Turk, heeft de Britten gevraagd de ongeveer 10.000 Turks-Cyprische vluchtelingen b;j Limasol te vervoeren naar de Turkse haven Mersin. In Nederland zullen op 16 septem- her per provincie in de hoofd steden en/of grote provincie plaatsen speciale landbouwma- nifestaties plaats hebben. Het plan daartoe komt van de drie standsorganisaties in de land bouw, de in een manifest heb ben verklaard dat de acties niet, zoals bij de wegenblokka des, hinder zullen mogen ver oorzaken aan derden. De pro vincie Groningen heeft de plan nen in grote lijn al afgerond. De bedoeling is o.a. door middel van een produktieketen te laten zien wat land- en tuinbouw doen. Ook zullen produkten wor den getoond. De boeren zullen pamfletten uitreiken en hun pro blemen toelichten aan burgers. De actie van het COPA en de samenwerkende standsorganisa ties is een gevolg van het uit blijven van beslissingen op 3 september, toen de Europese landbouwministers extra verga derden over de agrarische pro blemen. BRUSSEL (AP- Honderden Rus sische joden die hadden gehoopt zich in Israel of West-Europa te kunnen vestigen en in het ene land na het andere de deksel op hun neus kregen, zijn in België terecht gekomen. Dit is gisteren door de Belgische radio hekend gemaakt. Volgens de radio zouden bijna 500 Russi sche joden in België terecht zijn gekomen na vergeefse pogingen zich in Israel. West-Duitsland en Frankrijk te vestigen. De groep zou voornamelijk uit be jaarden en kinderen bestaan. Sommigen zullen volgens de vertegenwoordiger in België blijven, anderen gaan naar Ca nada en de V.S. Rechtse NPD in Berlijn buitenspel BERLIJN (RTR) - De drie wes terse geallieerden hebben de ui terst rech'se partij NPD uitge sloten van deelneming aan de op 2 maart volgend jaar in West-Berlljn te houden verkie zingen. Het geallieerde hoofd kwartier in West-Berlijn bepaal de voorts dat de NPD in deze stad tot aan genoemde verkie zingen geen openbare activiteit mag ontplooien De NPD. eens beschouwd als een voorloper van een fascistische herleving, verzocht eerder dit jaar voor de eerste maal aan de verkie zingen in Berlijn te mogen deel nemen De drie westerse geal lieerden. Frankrijk. Engeland en de Verenigde Staten, die de verantwoordelijkheid voor West-Berlijn bezitten, hebben in het verleden steeds bijeenkom sten van de NPD verboden op grond van het argument dat zij de openbare orde verstoorden Onbekende neemt koeien onder vuur AMSTERDAM!ANP) - Een nog onbekende schutter blijkt 't te hebben voorzien op de koeien van veehouder Zaal in de Een- drachtspolder ten westen van Amsterdam. Nadat in de nacht van vrijdag op zaterdag een in de wei lopende koe met twee schoten was gedood werd maan dag ontdekt, dat in de vorige nacht opnieuw op de koeien was geschoten. Een van de dieren is daarbij aan een poot gewond. Volgens de Amsterdamse politie moet er een geweer van zwaar kaliber zijn gebruikt. In het havengebied ten westen van Amsterdam werkt men aan de berging van een drijvende bok, die daar vorige week omsloeg en geheel onder water verdween. De bok, in zijn soort de grootste in West-Europa, wordt telkens een stukje uit het water getild, waar na dat deel er wxtrdt afgesneden. Ope de foto hangt de verwrongen staalmassa in de takels. „Brigade des doods" actief RIO DE JANIERO (AP) De Braziliaanse „brigade des doods" heeft het afgelopen weekeinde weer toegeslagen. In een voorstadvan Rio de Janeiro heelt de politie de lichamen van twee vermoorde broers 14 en 19 jaar oud gevonden. Voordat zij ieder door vijl scho ten om het leven kwamen, waren de twee jongens afgetuigd. Tién dagen geleden heeft de „brigade des doods" eveneens twee men sen om het leven gebacht. Hier betrof het twee 17-jarige jongens. President Ernesto Geisel heeft persoonlijk opdracht gegeven de zaak te onderzoeken. De „Brigade des doods" bestaat voor zover men weet uit voormalige politiemannen die naar eigen inzicht merv sen straffen die een misdaad hebben begaan en daarvoor niet ge straft zijn. Sinds de oprichting van de geheime organisatie in 1958 heeft de brigade meer dan 2000 personen vermoord. WASHINGTON (RTR) Het hoofd van d« Amerikaanse centrale inlichtingendienst, Wil liam Colby, heeft erkend dat vele miljoenen guldens werden uitgegeven om het bewind van wijlen president Salvador Allende van Chili ten val te helpen brengen. De dagbladen Washington Post en New York Times hebben beide een vertrouwelijke brief gepubliceerd van de democratische afgevaar digde Harrington aan de voorzitter van de commissie van Buitenlandse Zaken, Morgan, Volgens deze brief heeft Colby verklaard dat alleen al aan de christendemocratisch* partij, tegenstander van Allende, ln 1904 ruim acht miljoen gulden is gegeven om de verkiezingscampagne van die partij te steu nen. Volgens de Washington Post zou in to taal door de CIA veertig miljoen gulden voor acties tegen Allendes bewind opzij zijn ge legd; de New York Times raamt dit bedrag op 21,5 miljoen gulden in drie jaar. Het CIA- geld werd door kanalen in derde landen Ir Europa en Zuid-Amerika. gegeven aan indi viduele personen, politieke partijen en nieuwsmedia. Colby heeft deze gegevn* as'" voor de subcommissie van Defensie vu.i ,.et i.ds van afgevaardigden. De afgevi - Hrrring- ton heeft na de val van All.r*', septem ber 1973, gepleit voor een "car de rol van de CIA.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7