Wethouders voelen zich beledigd Allerlei(ds) LEIDEN BESTUURLIJK ONTHAND Snufjes op de Leidato LEIDATO - Zat dronken vrouw of haar vriend achter het stuur? DINSDAG 10 SEPTEMBER 1974 LEIDSE COURANT Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het gemeentelijk be stuur in Leiden is behoorlijk onthand doordat pas volgende week maandag de nieuwe ge meenteraadscommissies zullen worden geformeerd. Aanvanke lijk zou dit gisteravond gebeu ren. Doordat andere agendapun ten evenwel erg veel tijd in be slag namen zou de benoeming van nieuwe leden in de gemeen teraadscommissies pas na mid dernacht kunnen plaatsvinden. En daartoe waren 14 raadsle den, van wie de meesten de linkse partijen vertegenwoordi gen, niet bereid. Het ontbreken van raadscommissies betekent dat de voorbereiding van voor stellen aan de gemeenteraad niet kan plaats vinden. En daardoor dat de besluitvorming over een groot aantal zaken ernstig wordt vertraagd. De weigering van links om de nieuwe raadscommissies te be mannen kwam nadat de confes sionelen en liberalen hadden ge weigerd het agendapunt te be handelen waarbij leden zouden worden aangewezen voor de zo genaamde Begeleidingscommis sie Organisatie Ontwikkeling (nieuwe Boo); een commis sie die als voornaamste taak krijgt de reorganisatie van het gemeentelijk apparaat te bege leiden. Welke motieven het CDA en de WD ertoe hebben gebracht om de bemanning van deze com missie uit te stellen, is onduide lijk gebleven. Vooral de gron den waarop de CDA de voor keur gaf aan uitstel zijn raad selachtig omdat de confessione len eerder op de avond hadden laten weten dat zi in de com missie ge%n zitting wensen te nemen. Zij hebben onoverkome lijke bezwaren tegen de samen stelling van deze commissie. Volgens een gisteravond genomen besluit ven de gemeenteraad zullen de leden ervan namelijk worden gerecruteerd uit de commissie die het onderzoek naar de reorganisatie heeft be geleid, (de zogenaamde oude Boo) aangevuld met leden van de nieuwe gemeenteraad. Vol gens het CDA verandert mét de samenstelling van de Boo, de waarde van zijn adviezen. Be langrijkste, overigens niet met zoveel woorden uitgesproken be zwaar van de confessionelen is dat het aantal leden met een linkse signatuur verhoudingsge wijs behoorlijk toeneemt. Indien de raadsleden uit de oude Boo alleen een adviserende stem was toegekend, was het CDA wel bereid geweest in de nieuwe commissie zitting te nemen. Vond de benoeming van nieuwe leden in de gemeenteraadscom missies gisteravond geen door gang, de raad is er wel zonder hoofdelijke stemming mee ak koord gegaan het aantal com missies terug te brengen van 11 tot 7. Een en ander met een op details na zelfde taakafbakening als uiteengezet in onze editie van jongstleden zaterdag. Op voorstel van de VVD werd be paald dat een fractie die uit ze ven leden bestaat in elke com missie twee leden mag afvaar digen. Volgens het oorspronke lijke voorstel moest een fractie uit minimaal acht man bestaan om met twee personen in de commissies te mogen zitting ne men. Daardoor zou de 7-mans fractie van de VVD juist uit de boot zijn gevallen. Geen van de raadsleden had tegen de wijzi ging bezwaar. Een amendement van de CDA-er Stroink om een •pane commissie voor gemeen telijke personeelszaken in te «tellen werd door links Leiden tegen gehouden. De VVD stem de voor. Over een aantal detailzaken be treffende de organisatie van de commissies zal nog overleg worden gevoerd in de commis sie voor de algemene en be stuurlijke aangelegenheden. Dan komt bijvoorbeeld aan de orde de procedure die zal worden ge volgd bij het instellen van sub commissies. Het systeem van sub-commissies zelf vond giste ren bij alle fracties instemming. Illllllllllllllliililli Aantijging Driessen over politieke onbetrouwbaarheidafgewezen LEIDEN De beschuldiging van de CDA-leider mr. H. Driessen dat de wethouders Van Dam (PvdA), Verboom (PvdA) en Oosterman (PPR/PSP/D'66) onbetrouwbaar zijn heeft bij links Leiden kwaad bloed gezet. Driessen uitte dit verwijt vorige week maandag, tijdens de eerste vergadering van de nieuwe gemeenteraad. Hij baseerde zijn beschuldiging op de stelling dat de drie wethouders bij de ge meenteraadsverkiezingen van 1970 mede de kandidatenlijst hebben ingediend van de politieke groepering de „Kabouters". Wethouder Van Dam weerlegde gisteravond deze betichting. Hij liet de betrokken kandidatenlijst in de raadzaal circuleren, waarop de namen van hem en zijn twee collega's inderdaad niet voorkomen. Van Dam zei over Driessens uit latingen „diep gegriefd te zijn"; vooral ook omdat zij voor het CDA en de VVD een belangrijk motief vormden om juist tegen over deze drie wethouders te gen-kandidaten te stellen. De wethouder werd bijgevallen door fractieleider L. Meijer van de PvdA die vaststelde: „Wij nemen de aantijging niet licht op. De raad dient de conclusie te trekken dat hij in de toe komst met voorzichtigheid moet oordelen over de bethouwbaar- heid van de politieke uitspraken van de heer Driessen". Volgens mr. Driessen zelf ls de Voor de Leidse kantonrechter m. ij df PvdA volkomen ten onrechte diep gegriefd. Hij zegt zich te hebben vergist toen hij sprak van de „kandidatenlijst" van de kabouters en te hebben bedoeld de „naamlijst". Dat is een met een aantal handtekeningen be krachtigd verzoek om de naam van een partij te registreren. Omdat de CDA-leider gister avond om vergader-technische redenen niet in de gelegenheid werd gesteld een en ander uit-1 een te zetten, zal hij dit in de komende vergadering doen. Leiderclorpse gemeenteraad gaat fietsen Van onze correspondent LEIDERDORP Het gemeente bestuur zal zaterdag 12 oktober a.s., onder leiding van burge meester M. A. van der Have, per fiets Leiderdorp gaan ver kennen. Behalve een tocht over en door het grondgebied van Leiderdorp, zullen ook een aantal organisa ties en bedrijven worden be zocht. Op deze wijze hoopt met name de nieuwe raad zich te kunnen oriënteren over de ge meente en de daarin voorko mende belangengroeperingen- Van onze rechtbankverslaggever LEIDEN „Zij, een auto bestu ren? Ze kan nog niet eens een kinderwagen sturen. Ze heeft helemaal niet gereden, dat heb ik gedaan." Aldus luidde giste ren voor de Leidse kantonrech ter mr. Van Dijke het verweer van de heer V. die terecht stond, omdat hij mevr. Van B-» zijn vriendin, zonder rijbewijs en in beschonken toestand over de Zijlsingel had laten rijden. Dat ritje had een aanrijding tot gevolg. Tegenover de politie had mevr. Van B verklaard, dat zij achter het stuur gezeten had. Gisteren trok zij deze ver klaring onder ede in en beweer de nu dat haar vriend haar na de aanrijding vliegensvlug ach ter het stuur had gezet en er zelf naast was gaan zitten. De zaak krijgt 28 oktober een ver volg met het horen van volgen de getuigen. Een andere opvallende zaak was die waarbij de Katwijker K. zich diende te verantwoorden voor het feit dat hij in een auto had gereden zonder rijbewijs, zonder kentekenbewijs en zon der verzekering, waarbij boven dien het voertuig diverse man- .kementen vertoonde aan stuur inrichting en uitlaat en de por tieren waren verroest. Verdach te ontkende echter te hebben gereden. „Ik stond in een tele fooncel op te bellen. De auto stond geparkeerd voor de cel." Omdat hij hiermee recht tegen het proces-verbaal van een Kat- wijkse agent in ging werd een nader onderzoek gevorderd. Cash and Carry-eigenaar Hoog vliet kreeg een dagvaarding in de bus vanwege een overtreding van de hinderwet. In strijd met zijn vergunning had hij brood bevoorrading laten plaats heb ben om 5.30 uur, terwijl Schol- tens Lekkernijen eigenlijk pas na 7.00 uur terecht mochten. Reden genoeg voor een 98-jarige dame, die in haar slaap was ge stoord, hierover bij de politie te Vlagen. De officier van justitie, mevr. mr. Van Schaik, eiste 150 boete, waarvan de helft voorwaardelijk. De kantonrech ter vond een duurder zwaard van Damocles echter gerecht vaardigd, en maakte er f 300 waarvan 275 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar Hans van Dam, de nieuwe wethouder van financiën voerde gisteravond berekeningen uit met behulp van een telraam. Alle begin is moeilijk. de gemeenteraad zijn 8en- Wethouders onvoldoende ingewerkt LEIDEN De nieuwe wethou ders worden -onvoldoende In de gelegenheid gesteld zich in te werken. Deze klacht uitte de so cialist D. Tesselaar gisteravond tijdens zijn eerste optreden als wethouder in de Leidse gemeen teraad. „We hebben onvoldoen de introductie gekregen", aldus de wethouder van onderwijs en samenlevingsopbouw; in de overdracht van lopende zaken is geen planmatige opzet gevolgd. Als zich in de toekomst oneffen heden In ons beleid voordoen kan dat mede daardoor veroor zaakt zijn". Volgens een andere PvdA-zegsman zou de wethou derskamer van Tesselaars colle ga C. Waal bij diens binnentre den zo maagdelijk zijn geweest dat zelfs enigerlei vorm van schrijfgereedschap ontbrak. Tesselaar voegde aan zijn verkla ring overigens toe dat hij niet beoogde bepaalde mensen een verwijt te maken en dat het col lege bezig is in de gang van za ken verbeteringen aan te bren- Inventiviteit van landgenoten ook dit jaar weer in de Groen- oordhal te zien. Esther moet nog tot komende zondag door blazen op haar Astronautenpijpje". Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het leidt geen twijfel: de Leidato, die nog tot ko mende zondag In de Groenoordhal gehouden wordt, Is ook dit jaar weer een succes. Het bezoekersaantal vormt hier op nieuw een duidelijke afspiegeling van. Afgelopen zondag brachten maar liefst 11.810 belangstellenden een bezoekje aan de huishoudbeurs en gisteravond werd de 25.000 al overschre- OpvaUend bij elke Leidato vin den wij altijd de groep standhouders, die de bezoe ker van de beurs met de nieuwste, meestal zelf uitge dachte snufjes laat kennis maken. Zo troffen wij gister middag een vriendelijke juf frouw, die namens haar werkgever zg. „Astronauten pijpjes" aan de man bracht. Een plastic pijpje met een draadje door de kop. waar mee je al blazende „Leuke" figuurtjes kunt toveren. Al tijd aardig voor de kinderen vond de juffrouw en wat 1® tegenwoordig nog 1.50? Verder wandelend door de hal troffen we twee Amsterdam se dames die met de verkoop van „Grijpknijpers" hun schaapjes op het droge trachtten te krijgen. Een eenvoudig plastic apparaatje waarmee je tandenborstels, theedoeken, poetslappen en nog eindeloos veel meer op een handige manier op kunt hangen. Mocht u van de in ventiviteit en fantasie van uw landgenoten nog niet overtuigd zijn, dan ligt het duidelijke bewijs dezer da gen in de Groenoordhal. Hier zijn trouwens ook de da mes van de l'nie Van Vrou welijke Vrijwilligsters verte genwoordigd met hun ,,ba- zarstand", waar textiel en diverse gebruikte huishoude lijke artikelen gekocht kun nen worden. Zoals bekend gebeurt dit alles in het kader van de bankenactie. waar mee de dames de gemeente Leiden straks bij de viering van Leldens ontzet een aan tal banken, die in de stad ge plaatst worden, wil aanbie den. De stand van /de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers heeft veel aftrek. Nog vrijwel dagelijks moeten nieuwe v« raden rommeltjesworden aangevoerd. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Bulthuis exclusieve interieurs STAND No. 86-87 Bontdiefstal Bij modehuis Lampe aan de Bree- straüt zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag veertig bontjas sen gestolen, die een gezamen lijke waarde vertegenwoordigen van ongeveer vijftig duizend gulden. Het merendeel van de jassen, die op de eerste etage van het pand aan een rek hin gen, was ter reparatie afgege ven. De dader(s) kwam(en) de taak door het vernielen van een ruit aan de achterzijde binnen. Kleding is ook gestolen bij Fasel aan de Haarlemmerstraat. Hier werden, na het forceren van de voordeur, 75 broeken en een aantal T-shirts, joppers en ves ten gestolen, waarvan een ge deelte later op de avond in plas tic zakken op het parkeerterrein nabij het Vrouwenkerkhof werd terug gevonden. Uit de kassa van Fasel is een bedrag van f 125 meegenomen. Waar schuwing De Leidse politie doet opnieuw een dringend beroep op automo bilisten. om bij het verlaten van de auto de portieren goed aj te sluiten. Afgelopen zondag was een onachtzame Leidenaar de klos, toen hij ontdekte dat uit zijn, niet slotvast afgesloten 'auto, die op het Pieterskerk- - lein geparkeerd stond, zijn fo- tccpparatuur was gestolen. Met ontvreemde goederen is een 'drag van f 1400 gemoeid. gen van zaterdagavond niet op gewassen en werd van het leven beroofd. Ook in de Hortus Bota nicus is een visitekaartje ach tergelaten. Een honderd Jaar oude ,,Noteboom" kwam pas maandagochtend tot de conclu sie dat de wind van zaterdag net wat teveel was geweest en tui melde omver. Het standbeeld van Linaeus moest het bij de val ontgelden en werd van het voetstuk gestoten. Jammer van de uit Noord-Amerika stammen de Noteboom, vooral omdat een speciaal opgesteld ,,Bomeniim port" reeds had bepaald dat dit 'exemplaar voor „restauratie- werkzaamheden" In aanmerking sou komen. Gisterochtend vroeg had ik al gezien dat de boom wat schever stond dan normaal, maar ik had niet verwacht dat ie zo snel zou vallen. Die val ls trouwens heel geruisloos gegaan want niemand hier heeft er wat van gehoord", aldus mej. Teune, chef van de kwekerij van de Hortus. Op de foto zien wt de tuinmannen al druk bezig met het in stuk ken zagen van de 20 meter lan ge hoorn. Kalender Ter gelegenheid van het vierhon derd jarig bestaan heeft de ver eniging van het technisch en ad ministratief personeel van de universiteit (de Tas) een lu strumkalender uitgegeven. Gis termorgen zou de officiële aan bieding van het eerste exem plaar in de Hortus plaats heb ben, maar vanwege de slechte weersomstandigheden werd uit geweken naar het academiege bouw. Hier overhandigde Her man Kleibrink, die voor de fo to-illustraties zorg droeg, de ka lender aan de vereniging. Be langstellenden kunnen de lu strumkalender d raison van f 8,50 via de afdeling voorlich ting van de universiteit Sta tionsweg 46) bestellen. Noteboom Legpenning Kenden we tot voor kort alleen de voor en najaarsstormen, het af gelopen weekeinde heeft ook de zomer bewezen over de nodige verwoestende paardekracht te beschikken. Een aantal bomen aan de Zoeterwoudsesingel, de Cohetstraat en de Brahmslaan bleek tegen de sterke windvla- Op maandag 16 september zal aan dr. C. Ver Heyden Baron de Lansey (85) de zilveren leg penning van de Leidse Universi teit worden uitgereikt door de rector magnificus, prof. dr. A. E. Cohen. Deze pen ning. die voor het laatst werd uitgereikt op 4 september 1972 aan mejuffrouw mr. M. E. Blok, wordt toegekend voor uit zonderlijke verdiensten uun da Leidse Universiteit. De' bijeenkomst vindt plaats in het Academiegebouw, en begint om half vijf. Baron Ver Heyden verkreeg in Nederland bekend heid doordat hij via het Lcid- schr Universiteils Fonds eon stichting in het leven riep met als doel het oprichten cn in standhouden van een leerstoel in het gezondheidsrecht aan de Leidse Universiteit. Deze leer stoel werd in 1972 gerealiseerd door de benoeming van prof. dr. J. F. Rang tot bijzonder hoogle raar. Tijdens de plechtigheid zal prof. Rang enkele mededelingen doen over het onderwijs in het gezondheidsrecht. Tot nu toe volgden ongeveer zeventig stu denten de i olleges. voorname lijk juridische studenten en vele afgestudeerden. Er zijn thuns twee dissertaties In bewerking, terwijl de belangstelling bij de Studenten toeneemt. Verschillen de afgestudeerde Juristen, die tich in het gezondheidsrecht hebben gespecialiseerd, hebben als jurist een baan in de sector van de gezondheidszorg verkre gen. Holliday Inn krijgt morgen bezoek van Ruth Moore-Malone, een Amerikaanse Juffrouw, die In de Verenigde Staten grote bekend heid geniet vanwege haar kook boeken. Ruth trekt momenteel door Europa om haar pas ver schenen kookboek ..Doe Patch USA Cook-Book" ook hier aan te prijzen Een t Ameri kaanse Wina Bom morgen middag om kwart r vier in Holliday Inn.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3