fieidaeSoma/nt Pas na 1982 terugloop op middelbare scholen fblijmaker Portugal bereikt bestand rebellen in Mozambique VERKORTING WERKTIJD NEEMT TOE LEIDATO 20.000 bezoekers! Kerkbezoek bisdom R'dam stabieler verdien 'n echte Toch nog nazomer Kort Rapenburg 2, Lelden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. t Advertenties (excl. B.T.W.) 0,38 per mm. Telefoontjes f3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal f 32,21; jaar f 125,25 - Losse nummers: 45 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 65e JAARGANG No. 19911 DINSDAG 10 SEPTEMBER 1974 TV-SELECTIE DROOG EN VRIJ ZONNIG. Droog en vrij zonnig weer. Mati ge tot vrij krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Min. temp. van 11 graden vlak aan zee tot 5 graden plaatselijk in het bin nenland. Maxima omstreeks 20 graden. Morgen: zon 6.0719.05. Slangevel Marlon Brando in de speelfilm „De man met het slangevel" op Ned. II om 20.21 uur. Om 22.10 uur de documentaire „Geen kans voor Baader-Meinhof". Op Ned. I om 20.21 uur een afle vering „Colditz". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Staatssecretaris Veerman van Onderwijs verwacht, dat er tussen nu en 1984 zeker 239.000 leerlingen meer bij het voortgezel onderwijs zullen komen. Dit betekent, aldus de staatssecretaris vandaag in een nota aan de Tweede Kamer, dat de totale behoefte aan nieu we schoollokalen over die jaren zeker 26.000 zal zijn. „De groei van het leerlingental vertoont nu een climax, maar in 1979 zal een stabilisatie op treden", aldus dr. Veerman in zijn nota. De gegevens van de nieuwe nota zullen delijk voor de agglomeratie Den Haag en voor een groot deel van de Zuidhollandse verstede lijkte gebieden tot gevolg hebben, dat voor de middellange termijn nieuwe studies gemaakt moeten worden over het al of niet blijven voort bestaan van een aantal middelbare scholen. Onderwijsorganisaties in de agglomeratie Den Haag hebben geruime tijd geleden een opzien barend rapport openbaar gemaakt over de noodzaak dat een aantal scholen ook voor mid delbaar onderwijs moesten samenvoegen of ver dwijnen. Men ging uit van het teruglopen van het aantal leerlingen op de basisscholen. De no ta-Veerman zal vermoedelijk aanleiding geven tot nieuwe studies in deze gebieden. Dit geldt ook voor de scholenbouw, waarvoor in deze ge bieden thans beperkende bepalingen gelden. Staatssecretaris Veerman gaat in zijn nota niet voorbij aan het overschot aan lokalen bij hei basis-onderwijs „Vermoedelijk kan in de perio de tot 1979 landelijk per jaar over 1500 lokalen van het lager onderwijs worden beschikt", schrijft hij in zijn nota. Hij wijst er verder op dat eerst na 1982 de gevolgen van de geboorte beperking merkbaar zullen worden ook bij het middelbaar onderwijs. Hij gaat bij de scholen bouw uit van een periode van 10 jaren: 140C voor de uitbreiding en 12.000 voor vervanging van lokalen bij het voortgezet onderwijs. Regionalisatie bij deze bouw acht hij zeer ge wenst, maar men zal meent hij toch moeter wachten tot de gewestvorming tot stand geko- DEN HAAG Het aantal vergunningen tot werktijdverkorting is in de maand augustus gestegen tot 200 (tweemaal zoveel als In de maand daarvoor). Hierbij zijn 8300 werknemers be trokken. Zo'n 3300 daarvan zitten in de textiel- en confectie- industrie en ongeveer 1200 in de metaalnijverheid. De stijging trad vooral op in de Drentse en Noordbrabantse textielindu strie. Het aantal werklozen is de vorige maand eveneens weer geste gen; met 6300 tot 156.300. Bij de mannen was een daling van de werkloosheid te registreren, maar bij de vrouwen steeg het cijfer met 3460. De geregistreerde vraag naar personeel daarentegen daalde in de maand augustus met 900 tot 74.400 Eind augustus waren 25.750 bouwvakarbeiders ingeschreven als werkzoekenden. Dat betekende een daling van 350. In 1973 was de daling van juli op augustus aanzienlijk groter (bijna 1700 op een totaal van 14.600). Ook ten aanzien van de andere beroepsgroepen was de situatie van de arbeidsreserve over het algemeen ongunstiger dan een jaar geleden met uit zondering van horecapersoneel en chauffeurs. Pink afgehakt ..I r t..'j tllllllliliilll)lil[i[|||||IMIililIiBBIllllB!illlMIIBiilllll!lllill«llMlllillllllllllHHIIIBIllllllllllllllWÜWBMIIiBWIl!IIBIM IWMmmMBIIH LISSABON (AP) De Portuge se autoriteiten hebben een be stand van 48 uur bereikt met de rebellen die een deel van de hoofdstad van Mozambique, Lourenco Marques, in hun bezit hebben. In dat tijdsbestek zal de regering de toestand in de kolo nie gaan bespreken met twee persoonlijke afgezanten van pre- derhandeld met de leiders van de opstandelingen. Verwacht wort dat er op korte termijn een regeling van het geschl tot stand zal komen. De blanke rebellen in Mozambi que hebben zaterdag onder meer het grootste radiostation bezet. Ook kregen zij toen het vlieg veld in hun bezit, maar dit zou thans weer in handen van het leger zijn. De rebellen zijn tegen een hoofdzakelijk door het Be vrijdingsleger van Mozambique, het Frelimo, beheerst over gangsbewind dat de onafhanke lijkheid op 25 juni volgend jaar moet voorbereiden. Portugese commando-eenheden zijn gisteren de Afrikanse kort- tenwijk van Lourenco Marques binnengetrokken om een eind te maken aan brandstichtingen en plunderingen door weodende Afrikanen die pritesteerden te- Blanke opstandelingen die in Laurenco Marques nog steeds het gebouw van het grootste radio station bezet houden, tonen een nieuwe vlag die zij hebben vervaardigd voor een onafhankelijk Mozambique dat onder bewind zou moeten staan van hoofdzakelijk blanke kolonisten, gen de opstand van blanke kolo nisten. In voerige delen van Lourenco Marques werd spora disch geschoten. De militairen zijn nog steeds actie gekomen tegen de litie en het leger hebben toege zien hoe gisteren de gehele dag anti-Frelimo demonstraties in Lourenco Marques zijn gehou den. Frelimo leid er Samora Machel opstadelingen om bloedvergieten heeft het Portugese leger opge- te voorkomen. De Portugese po- roepen geweld te gebruiken om de rebellie van de blanke kolo nisten neer te slaan. In en bood schap die via radio Lissabon werd uitgezonden eiste Machel dat de Portugese strijijdkrach- ten onmiddellijk zouden optre den tegen de blanke revolutio nairen. ALLE TANDEN UITGERUKT DORDRECHT De 14-jarige Jan Fortuin uit Dordrecht zijn vrijwel al zijn tanden met wortel en al uitgerukt door een zogenaamde trekveer (expanser), waarmee zijn 17-jarige broer aan het oefenen was. De broer liet het ding sdhieten doordat zijn handen transpi- rerden. Het vloog door de kamer en kwam juist in het gezicht van Jan terecht. De jongen werd met spoed naar een kaakchirurg ge bracht. Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbijt, (P.S. mocht u zelf nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement School in brand gestoken BILTHOVEN (ANP) Een deel van een school in Bilthoven is gisteravond door een felle brand in de as gelegd. Tenminste drie klassen brandden geheel uit. De andere lokaliteiten liepen aan zienlijke waterschade op. Vol gens de Bilthovense politie staat het vast dat de brand is aange stoken. Door wie en hoe precies Is nog niet bekend. Functiona rissen van het gerechtelijk labo ratorium uit Den Haag zouden vandaag een diepgaand onder zoek instellen in de school. fADVERTENTIE NU AL DEN HAAG. A.N.P. - De dui delijke daling in het zondags misbezoek sinds 1967 lijkt over het jaar 1973-1974 vrijwel tot staan te zijn gekomen. Het hoogst is deze daling in die pe riode in het bisdom Roermond, namelijk 2,1 procent, het laagst in de bisdommen Rot- Een en ander blijkt uit de tel lingen. die het Katholiek So ciaal Kerkelijk Instituut, het Kaski. te Den Haag in januari 1974 landelijk verricht heeft. Wanneer de volledige uitslagen bekend zijn zal, aldus het Kas ki, blijken, dat het vooral de oude stedelijke centra zijn, waar het weekend-misbezoek niet meer of nauwelijks daalt. Deze daling is het geringst in de sterkst geïndustrialiseerde en verstedelijkte gebieden van de bisdommen Rotterdam en Haarlem. Dan volgt Den Bosch met een daling van 1.7 pro cent, Utrecht en Groningen beide met 1,8 procent en Roer mond met een daling van 2,1 procent. Volgens het Kaski zal de ont wikkeling in de toekomst in belangrijke mate afhangen van het gedrag van de jeugd, wan neer zij zelfstandig wordt. Uitvinding ambtenaar beloond met f 50.000 (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND - De heer J. A. Kant, hoofdwaterbouwkundi- ge van Rijkswaterstaat, wonend in Hoek van Holland, is voor een waterstaatkundige uitvinding beloond met 50.000 gulden. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat zal hem deze prijs uit de ideeënbus donderdag uitreiken. De heer Kant is deze beloning toegekend vanwege een vinding om grind op de taluds van waterwegen vast te leggen. Rijkswaterstaat heeft op de vinding intussen Nederlands octrooi verkregen. Oc trooi-aanvragen dn sommige andere landen lopen nog. wmmm Terhorst terug Cisteren keerde Jerry Terhorst, de ex-perschef van president j Ford, terug naar zijn kantoor in Washington van het dagblad The I Detroit News, waar hij alweer j tot over zijn oren in het werk1 zat. Terhorst, van Nederlandse; afkomst, nam zondag ontslag als j perschef van het Witte Huis, om dat hij het niet met zijn geweten in overeenstemming kon bren gen dat president Ford zijn voor- ganger Richard Nixon gratie had verleend. Noteer m l.vDAM als nieuw kwartaal-abonnee: D U li Naam. Stuur deze bon m open envelop, Adres zonder postzegel, naar- wooopii.;.;-;::::::::::::::::;: •ntwoomnumm,, 34». i«ia,n. Stuur de "Schotse jam" naar: n™ LEIDSE COURANT September heeft zich door de stormdepressie van dit weekeinde niet van de weerkaart laten vegen. Na een actief regengebled dat ons gisteren passeerde, in de avond en nacht nog gevolgd door enkele verspreide onweersbuien, is de barometer sterk gaan stijgen. Boven noord-west Frankrijk ligt nu een hogedrukcentrum dat zich naar Duitsland verplaatst. Het geeft bij ons zonnig en geleidelijk warmer -"ft-lt rle temnorrwuiir H» knmon'V h«vi ">0 pr-'-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1