Afketsen plannen Houtrust slaat in als een bom Wrijving Engeland tussen priesters en bisschoppen Studiedag kerken voor rechten van de mens Gedupeerden dreigen met acties LEIDSE COURANT DINSDAG 10 SEPTEMBER (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het besluit van de raad van commissarissen van de NV Haagse Maatschappij voor Recreatieve Voor zieningen (HMR), namen? de gemeente de exploitante van Houtrust, om het Houtrustcomplex niet aan de groep indien de KNVB dit zou toestaan gevallen beslissing van HMR di rect gedupeerd. „Wij hadden de plannen al helemaal rond om op Houtrust zaalvoetbal te spelen, met vele bekende namen. gedaan. „Waarom", zo stelt hij, .moeten wij de huidige lijdens weg van Houtrust nog langer rekken. Om volgend jaar met een gerust hart te kunnen zeg gen dat het een aflopende zaak is? Er is bewezen dat tiendui zenden naar Houtrust komen, de passieve recreatie had enorm gestimuleerd kunnen worden. Denk bovendien dan nog eens aan de geweldige voordelen voor de middenstand. Echt, we zijn Holland Sport al kwijt, waarom moeten we Hout rust nu ook nog verliezen. Het is onbegrijpelijk dat deze opge legde kans niet is gegrepen. Ik begrijp niet waarom de belas tingbetaler altijd maar overal voor op moet draaien. Hier lag dé gelegenheid om zonder risico Houtrust weer tot leven te bren gen". cent verlies te lijden Den Haag Tevens vraagt hii hoe het moee- c TI tot een geweldig sportcentrum lijk is dat Wethouder Vink, die -e"eens- tel®urste,linë. b,J Hans vorig seizoen een actie tot meer ijshockey ondersteunde, nu plot seling een andere mening is toe hebben we hier niets' hij: „Het is jammer vooi hele sportwereld, maar vo die in de omgeving van Haag. Er gebeurt hier al te geweldig sportcentrum te maken. Het schijnt niet te mogen, alles lijkt hier kapot te moeten." Daarnaast is voor ons de spijti ge consequentie dat wij die pit cher niet zullen krijgen. Dat zullen we nu op een andere ma nier moeten proberen. Mis schien lukt het. er zijn immers al meer Amerikanen naar Ne derland gehaald. Daarnaast Er is een kleine kans, als dt vind ik het ook voor het basket- meente snel deze ongeluk bal een trieste aangelegenheid. beslissing herziet, dat het Hier lag een enorme kans om takel alsnog doorgaat, deze sport een lift te geven. sportminded Den Haag is hi Naast Idem/Jumpers en Argus hopen. rxfrzrz z Amerikaanse zakenlieden te verhuren, is niet alleen als een bom ingeslagen maar heeft bovendien bijzonder veel kwaad bloed gezet. Reeds gisteren berraadden diverse groeperingen zich over nader te ondernemen acties. Zo is vanmiddag al door Peter in 't Hout, voorzitter van de supportersvereniging Raak, namens „alle Haagse sport liefhebbers" aan wethouder Vink een petitie aangeboden. Grote teleurstelling heerste ook bij de besturen van „Vrienden van Houtrust" en de honkbalvereniging Storks, die zich de zekere komst van een Amerikaanse pitcher door de neus geboord zag. Achtergronden voorzitter ADO/Storks: „Erg jammer alle maal, maar bovendien dom om het zo maar te laten lopen. Wethouder Vink, die zich bij sportevenementen en recepties a gaarne laat zien, heeft het bij een groot deel van sportbedrijy en -organiserend Den Haag verbruid door het aanbod van Amerikanen te laten schieten. onder de naam Holland Sport. o Er is ook al gesproken over be- De heer Van Dam vult aan: „Je taald zaalvoetbal, desnoods „wild voetbal", met buitenland se verenigingen. De mensen zouden weer naar Houtrust ko men. Maar wat hier gebeurt ia een belachelijke zaak; de ge meenschap, dat zijn wij alle maal, kan niet blijven betalen kunt je natuurlijk afvragen wat de achtergronden zijn. Moesten bepaalde mensen ten koste van alles gered worden? Was men bang dat dit aan zou slaan en men dan met de Uithof in zijn maag zou zitten". ulaa|, *.«ii iiicL uiMvcii ueidieii 7 voor de blunders van wethouder Zwijtienburg,^ „Ik ^snap werkelijk Vink. Ik durf dat met een gerust hart de heer Vink te verwijten. „Wij zullen", zo zeggen de heren Zwijnenburg en Van Dam, be stuursleden van de „Vrienden van Houtrust", „in de naaste toekomst zeker acties onderne men om iedereen te wijzen op deze zoveelste grote blunder van de gemeente". En Zwijnen burg: „In een gesprek met de heer Lindhout (hoofd van de afdeling Jeugd, sport en Re creatie. red.) heb ik al gezegd dat wij als besturr niet meer in kunnen staan voor bepaalde ac- en Holland Sport helemaal opengegooid wordt. De enige mogelijkheid om dat te beletten is misschien dat de gemeente heel snel op deze beslissing te rugkomt. Dat nog deze week „ja" naar Amerika geseind wordt. Je kunt het met een rot woord chantage noemen, maar zo liggen de zaken wel. Wij heb ben ons in het verleden altijd keurig netjes gedragen, maar op dit moment is de maat meer dan vol". Als hij, samen met de heer Dü Chatenier, ja had gezegd, dan was dit doorgegaan. Als bestuur zijn wij momenteel dan ook be zig met het opstellen van een brief aan alle gemeenteraads fracties waarin dit beleid aan de kaak wordt gesteld. Hoe lang kan dit nog doorgaan? Momen- niet hoe men de moed heeft kunnen opbrengen dit aanbod te weigeren. Nogmaals, in Den Haag wordt alles weggegooid. Maar laat die hal maar leeg staan, er mocht eens iemand op het idee komen dat die ruimte benut kan worden. Heel het sportbeleid in Den Haag is de laatste jaren een lachertje, voor mij is het alleen maar politiek gekrakeel." teel wordt er fout op fout gesta- Minder kwaad, maar eveneens te ondernemen. Ik denk niet dat wij kunnen verhinderen dat de De „Vrienden van Houfrust" beerput rond de fusie van ADO voelen zich door de nadelig ult- peld, eerst de fusie, toen De bestuurslid van de „Vrienden Uithof en nu dit weer. En als van Houtrust" klinkt het mis schien vreemd uit mijn mond, maar deze misser vind ik nog de grootste. Hier kreeg de ge meente de kans om zonder een emotioneel reageert Peter in Hout, voorzitter van de suppor tersvereniging Raak. In een vanmiddag aan wethouder Vink aangeboden petitie vraagt hij zich onder andere af waarom Den Haag géén sportpaleis kan krijgen. PAULUS DE BOSKABOUTER - DE HELDENMOL K—68 ..Pfoe",pufte Oehoeboeroe. terwijl hij weer languit op eèn tak ging liggen. ..wat is zo'n boskabouter toch buitengemeen moeilijk te overtuigen. Nou moet ik waarachtig nog op de uitslag van zijn on» derzoek wachten vóór ik een snavel naar Mol kan uitsteken. Als het aan mij lag...hm..." ,,Als het aan Oehoeboeroe lag", mompelde Paulus in draf. ,,dar was Mol er al niet meer. Maar gelukkig leeft hij nog en ik zal niet rusten voor ik zijn onschuld bewezen hebt." Op dat mo ment werd er zacht maar nadrukkelijh ..pssst" gezegd. Snel keek Paulus om er, zag Krakras, die zich verdekt had opge steld en hem veelbetekenend toewenkte. „Ben je alleen?" vroeg Krakas zachtjes. SUSKE EN WISKE - DE NARE VARAAN LUCKY LUKE - „DE BLAUWVOETEN OP OORLOGSPAD" f KOM MAAR GAUW WEER T& VOORSCHIJN! HET SPOOK IS ^EEN DOODGEWONE VLIEGER XT*- y II f Jf -Oé Oo Lr; De nationale conferentie van priesters hee/t tijdens haar vergadering in Birmingham de bisschoppen verweten, dat zij ondanks herhaalde ver zoeken geen gehoor hebben- gegeven aan het verlangen der priesters een verzoe-» ningsprocedure op te stellen1 voor de regeling van conflic ten tussen priester en bis schop. De nationale confe rentie spreekt namens de overgrote meerderheid va» de vijfduizend priesters in Engeland en Wales. De conferentie kwam niet tot andere gedachten, toen aartsbisschop Dwyer van Birmingham de priesters tij dens een kort bezoek aan de vergadering meedeelde, dat de bisschopppen het werk der priesters zeer waardeer den en dat er rekening mee gehouden werd. Integendeel de priesters toonden zich verontwaardigd, dat de aartsbisschop twintig minu ten lang op paternalistische toon had gesproken, terwijl de leden der vergadering ie der slechts twee minuten kregen om hun zegje te zeg gen. Aan het begin van de vergade ring had de voorzitter der conferentie, mgr. Philip Cro- nin, zijn ontevredenheid uit gesproken over het gebrek aan onderling overleg tussen bisschoppen en priesters. Het feit, dat de bisschopppen hun priesters zouden kunnen raadplegen, wordt door som migen nog steeds als een verdachte aangelegenheid be schouwd, aldus mgr. Cronin. als zij het al niet zien als een stap achteruit. Maar zelfs die de raadpleging wel accepteren, interpreteren haar op de meest verschil lende manieren, hetgeen vol gens mgr. Cronin „verwar ring, wantrouwen en een toe nemend cynisme" veroor zaakt. De structuren voor consultatie zijn in de r.k. kerk van En geland wel aanwezig, maar de moeilijkheid is zo ver klaarde mgr. Cronin. dat zij niet goed functioneren. Sommige van die structuren zijn slechts formaliteiten ge worden, terwijl andere zijn afgezakt tot „autocratisch»» en ongevoelige instrumenten van een autoritair optreden", aldus mgr. Cronin. De priesterconferentie van Bir mingham kwam ook weer te rug op haar vier jaar oude eis, dat overal in Engeland en Wales raden zouden wor den opgericht op parochieel, dekenaal, diocesaan en lan delijk niveau. Talrijke pries ters wezen erop, dat de ont wikkeling van de inspraak der gelovigen via deze ra den al jaren lang stil staat. De eerste diocesane pastorale raden werden in 1968 opge richt. In januari 1970 waren zeven van de negentien bis dommen in Engeland en Wa les zo'n pastorale raad rijk. Verder is het nooit gekomen. Zelfs de parochieraden ko men slecht van de grond. Slechts hier en daar zijn die aanwezig. De priesterconferentie drong sterk aan op versnelling van het inspraakproces teneinde de weg te banen voor een landelijke pastorale raad, die werkelijk representatief zou zijn voor de plaatselijke .kerk. Over de bestaande raden wa ren de priesters overigens slecht te spreken. Vele raden zijn volgens hen alleen maar formaliteiten, terwijl andere zijn afgezakt tot „autocrati sche en ongevoelige instru menten van een autoritair optreden". Kunnen de rechten van de mens zoals ze in de „verkla ring over de mensenrechten" in 1948 zijn geformuleerd door de Verenigde Naties theolo gisch gefundeerd worden, en zo ja, wat betekent dat dan voor de interpretatie en de toe passing van de mensenrech ten? Dit was het kernthema op een studiedag die het Interuniversi tair Instituut voor Missiologie en Oecumenica op verzoek van de Nederlandse Raad van Ker ken in Utrecht belegde ter voorbereiding van de interna tionale conferentie van de We reldraad van Kerken over dit onderwerp. Deze ..consultatie" wordt waarschijnlijk eind november in Oostenrijk gehouden naar aanleiding van het feit dat de Verenigde Naties dit jaar heb ben uitgeroepen tot „het jaar van de mensenrechten". De resultaten van deze confe rentie zullen op hun beurt wor den voorgelegd aan de algeme ne vergadering van de Wereld raad in Nairobi in 1975. Tijdens de algemene discussie werd de opvatting van prof. J. Verkuyl, hoogleraar missiolo gie in Amsterdam, dat de eni ge vaste grond voor de mensen rechten Gods openbaring in Je zus Christus is, aangevochten door prof. W. Rothuizen uit Kampen. Hij zei een grond voor de men senrechten ook te zoeken bij fi guren als Socrates, Seneca en Marx. „Mensenrechten" is geen typisch christelijk begrip, het is misschien wel een speci fiek democratisch begrip", zo zei prof. Rothuizen. Dr. J. A. Hebly, onderdirec teur van het Instituut voor Missiologie en Oecumenica, be twijfelde in zijn inleiding over de mensenrechten in de marxis tische samenleving of de so ciaal-economische rechten voorop dienen te staan als het erom gaat daarop de indivi duele en politieke rechten te baseren. Wordt politieke vrijheid waar gemaakt als er maar sociaal- economische vrijheid aan voor af gaat, zoals in marxistische kring wordt geredeneerd? „Dat is de fundamentele ideo logische vraag", aldus dr. He bly, die het een karikatuur noemde dat in het westen een ongebreideld individualisme zou bestaan zonder recht te doen aan de gemeenschapsrech ten. Het is de bedoeling dat een speciaal te vormen commissie de bevindingen bundelt en uit werkt tot een adviesvoor de conferentie eind november. Meerderheid aandelen Rheinische Merkur in handen bisdommen Zeven Duitse bisdommen heb ben gezamenlijk een meerder heid verworven in het aande- V lenpakket van de „Rheinischer «Merkur". De uitgever van dit \jveekblad, prof- dr. Otto Röge- lê, heeft hier over meegedeeld, dat het aandelenpakket op nieuw was verdeeld teneinde het blad te beschermen „tegen de risico's van de persconcen tratie". De zeven bisdommen hebben thans zeventig procent der aandelen. Zij hebben die via de Keulse notaris dr. Frans Lemmens overgenomen van de zogenoemde Ganske-groep van de „Jahreszeiten" uitgeverij in Hamburg. Door deze transactie is volgens dr. Rögeie gewaarborgd, dat de „Rheinischer Merkur" op dezelfde voet kan doorgaan als tot dusver Het secretariaat van het verbond van Duitse diocesen te Bonn heeft desge vraagd meegedeeld, dat het verbond als zodanig niets met de transactie te maken had. Deze is een aangelegenheid van de zeven bisdommen, in naam waarvan het aartsbis dom Keulen gehandeld heeft. Volgens Heinz Wilhelm Brock- mann, woordvoerder van het blad „Publik-Forum", dat op bescheiden schaal het opgehe ven katholieke weekblad „Pu- blik" voortzet, betekent deze aankoop door de zeven bisdom men, dat de bisschoppen voor nemens zijn het conservatieve weekblad „Rheinischer Mer kur" tot hun spreekbuis te ma ken. Dat betekent aldus Brockmann een eenzijdige conservatieve publicitische op stelling. Hij waarschuwt er hierbij voor dat het Westduitse episcopaat daarmee zijn plura- le en evenwichtige concept in zake publiciteit verlaat. Ook aandacht in kerken voor Grote Verzoendag Op de sabbat voor het joodse nieuwjaarsfeest, zaterdag 14 september, wordt in de Dom kerk te Utrecht een landelijke bijeenkomst gehouden voor „verootmoediging en voorbede voor Israël". Voorgangers in deze dienst zijn onder andere de hervorm de theoloog prof. dr. J. M. Hasselaar, de gereformeerde ds. H. J. Huyser en de r.k. pastoor F. H. M. J. Receveur uit Utrecht. Medewerking aan de bijeenkomst, die om elf uur begint, verleent de voorzanger van de synagoge in Den Haag, Chaim Storozum, leider van het Collegium Musicum Judai- cum in Amsterdam. Het initiatief tot deze bijeen komst is genomen van uit het comité „Kerk en synagoge voor Israël", waarin katholie ke en reformatorische theolo gen samenwerken met rabbij nen. Doel van de bijeenkomst is uiting te geven aan de chris telijke solidaritiet met het joodse volk. In aansluiting op deze bijeen komst roept het comité op om aan de vooravond van Jom Kippoer (Grote Verzoendag), woensdag 25 septemberl in de plaatseliike kerken en gemeen ten everfeens samenkomsten voor verootmoediging en voor bede voor Israël te beleggen. Er verschijnt ook een Jom Kippoer-krant. Tegelijkertijd vraagt het comité aan de christenen van Nederland om evenals de joden op de Grote Verzoendag te vasten. Tot het comité van aanbeve ling tot dit betoon van christe lijke solidariteit met en hulp aan Israël behoren onder ande re prof. dr. M. Boertien te Amsterdam, ds. S. Gerssen te Utrecht, mgr M. C. Ramse- laar te UtrW* «L. R. Strij ken te Bussui.i.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10