imponerende race op zUU meter Russische dammers met vier punten meer geëindigd Finaleplaatsen voor drie Nederlanders Cijfers uit Rome CORBULO: LAATSTEN ZULLEN EERSTEN ZIJN Straflijst betaald voetbal steeds langer 1Ö7 VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1974 LE1DSE COURANT T 1 CSf\f\ r5SiJïïar,S5L,>ïïs lArm üüssjptwwn™*"" JL Finale discuswerpen dames: I-alna Muslakovj t HuU 23 315. Hele de finish maar Jos Hermens De gerenommeerde Oostduitse Renate Stecher ROME Met drie finaleplaatsen, voor Annemieke Bouma (hoog springen), Haico Scharn (1500 meter) en Jos Hermens (5000 meter) is het gisteren voor de Nederlandse afvaardiging naar dc Europese kampioenschappen een vrij succesvolle dag geworden. Vooral de manier waarop Haico Scharn en Jos Hermens zich voor de eind strijd plaatsten, wekte vertrouwen. Haico Scharn, die pas op het allerlaatste moment aan de limiet voor uitzending naar Rome voldeed, liep een bijzonder slimme race. De Arnhemmer, die door vele buitenlandse wedstrijden in de afgelopen jaren keihard is geworden, was bepaald niet geimponeerd door het feit dat hij in verreweg de sterkste van de drie series was inge deeld. „Dat is voor mij alleen maar gunstig. Ik weet dat er dan hard gelopen wordt en dat heb ik precies nodig. In een langzame race kom ik sprintsnelheid te kort, maar een hoog aanvangstempo kan ik meestal wel tot het eind volgen". Met nog anderhalve ronde voor de boeg spurtte plotseling de grote Zweedse favoriet Ulf Hoegberg naar voren. „Ik wist dat ik op Hoegberg moest lopen", aldus Scharn. Voor hij zich echter achter de Zweed kon nestelen, moest Scharn wel even duwen. Hij kwam op de plaats, die hij hebben wilde en volgde Hoegberg toen zonder al te veel inspanning. „Bij de 300-meterstreep ben Ik even naast Hoegberg gekropen om het tempo hoog te houden. Gelukkig rea geerde hij onmiddellijk en toen wist ik dat ik goed zat". Jos Hermens bleek volkomen her steld van de geestelijke maar vooral lichamelijke kater die hij maandag tijdens de tien kilome ter had opgelopen. Masseur Anne de Jong: ,,Ik heb Jos de afgelopen dagen wel twee tot drie keer daags behandeld- Hij was er na de race van maandag niet best aan toe. De grote luchtvochtigheid en de hoge temperatuur hadden zijn bloed vaten vernauwd maar gelukkig was hij vanmorgen weer hele maal de oude". Jos Hermens, die er zelf van overtuigd is dat de vijf kilometer zijn stekste nummer is, deed het voortreffe lijk. De Nijmegenaar had het geluk dat hij wist welke tijden in de voorgaande twee series waren gelopen. „Dat geeft altijd een lekker houvast, al kun je nooit zeggen hoe een wedstrijd uitpakt". Hermens heeft de her kansing van de beste verliezers tijden niet nodig gehad. In te genstelling tot de eerste twee series ging het in zijn race wel hard. Hij had het geluk dat Brendan Foster, de Engelsman van wie iedereen gelooft dat hem de titel op de 5000 meter niet kan ontgaan, in zijn serie was ingedeeld, evenals de Noor Knut Kvalheim en de Olympi sche dubbelkampioen van Mün- chen, Lasse Viren (Finland). Annemieke Bouma zorgde voor een finaleplaats door de kwalifi catie-eis (180 meter) bij het hoogspringen te halen. De ben jamin in de Nederlandse ploeg, die ondanks haar achttien jaar al haar tweede Europese kam pioenschap meemaakt, begon op 1.65 meter. Daarna leverden de 1.70 en de 1.75 ook geen proble- Infectie in atletendorp ROME In het atlete.idorp in Rome heerst momenteel een raadselachtige darmin fectie die in het bijzonder de Zweden en Finnen heeft getroffen. De drie Zweedse tienkampers, onder wie Lennart Hedmark, z jn gis teren met koorts begonnen. De Zweedse favoriet op de 3000 meter steeple chase. Anders Gürderud is zelfs overgeplaatst om een moge lijke verbreiding van de in fectie, die nog niet in het Nederlandse kamp is waar genomen, te voorkomen. 3. Ekman (Zw lenbrand (WDD 13.40.8 3 42.4 2. Pante'.el (Ru: Philippe (Fra) 3 42 7, (Den) 3.43.1; 5. Vasala Dramatiek in de sport. Terwijl de Italiaan Pietro Mennea met voorsprong dc finale 200 i kelt maar zal er toch in slagen de tweede plaats en het zilver te bereiken. beëindigt. De Westduitser Manfred Ommer strui- lemse twee pogingen nodig. Op de kwalificatiehoogte waren dat er zelfs drie. ,,Ik kneep hem wel even want ik had Eva Ma rie Karlsson en Grith Ejstrup, die dit jaar hoger sprongen dan ik, vlak voor mij zien sneuve len"- lere twee Ne tegenwoordigers, die gisteren nog in actie kwamen, Wilma van Gooi en Raymond Heeren veen, waren kansloos in de hal ve finales van de 200 meter. Wilma van Gooi. die in de halve eindstrijd op de korte sprint ook sneuvelde, vocht wel. zij het voor een hopeloze zaak. De Rot terdamse. die in de gunstige tweede baan vertrok, startte goed maar was op het laatste rechte stuk, waar het op pure snelheid aankomt, kansloos. Met 23,86 werd zij zesde. Raymond Heerenveen, die in Van onze dammedewerker ROTTERDAM - De Nederlandse dam- ploeg leed in de laatste ronde van de interland tegen Rusland een nederlaag van 6-4. Hierdoor hebben de Russen deze achtste damontmoeting afgeslo ten met een winnende eindstand van 22—18. Dp mogelijkheden om een gunstiger resul taat te behalen, waren voor Nederland giste ren wel aanwezig. Vooral de jeugdige Rob Clerc heeft in een overigens moeilijk eind spel goede winstkansen gehad. Hii beoordeel de echter zijn stelling niet op de juiste waar de waardoor hii Mogiljanski nog net liet ont snappen. Hoeveel indruk de jeugdwereldkam pioen heeft gemaakt in deze interland blijkt wel uit het feit dat hij door het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Dam Bond is voorgedragen als kandidaat-meester. Ook van Russische zijde was grote bewondering voor het spel van de Amsterdammer. Harm Wiersma was niet bijster tevreden over het optreden van Andreiko. De Fries: „Ik baal toch wel een beetle van Andreiko want hij heeft mij in de laatste partij maar liefst vijfmaal remise aangeboden. Voor het begin van de partij zei hij tegen mij: „Suc ces. remise?", maar dat heb ik als een grap je beschouwd." Overigens zette Wiersma de Rus in het vergevorderde middenspel goed onder druk en Andreiko moest al zijn. niet geringe, capaciteiten aanwenden om de nu- flerlaag te ontlopen. Reen zin Bergsma hield goed stand tegen Tsjegolev en verdiende de puntenverdeling stellig. Koe- perman had niet veel lust om nog een partij te dammen en liet dat voor het begin al dui delijk blijken. Voor Jan de Ruiter was de aardigheid er ook al gauw af en zo wekte het geen verwondering dat beide spelers na drie kwartier tot remise kwamen. Voor Frank Drost liep de laatste ronde niet hele maal naar wens. De Fries moest zelfs zijn ongeslagen record prijs geven waardoor j Gantwarg zijn revanche voor de nederlaag I uit de tweede ronde kreeg. Toch moest Drost zijn kalmte in de laatste ronde wel verloren hebben want in plaats van de Rus onbevan- gen te bestrijden, ruilde hij in de beginfase wat er te ruilen viel om een puntenverdeling af te dwingen. Maar door dit ruilen liep hij I wat terreinnadeel op en toen Gantwarg een- maal greep kreeg op de stelling van Drost was er geen ontkomen meer aan. Uitslagen laatste ronde NederlandRusland: WiersmaAndreiko 1-1; DrostGantwarg 0-1 2; Bergsma—Tsjegolev 1-1; De Ruiter—Koe- perman 1-1; Clerc—Mogiljanski 1-1; totaal 4- 6; Eindstand 18-22. Feest in Amsterdam waar de roei vereniging De A instel liet eeuw feest viert. De brandweerkazerne baadt ook in het licht omdat ook het Amsterdamse korps honderd jaar bestaat. Gisteravond werd een roeitocht met verlichte boten door de grachten gehouden, als onderdeel van de roeifestivitci- ten. De brandweer nam ook deel. met een spuit vol lichtjes. De plaatsvervangend brandweer commandant G. Scherf kreeg bloemen aangeboden door de als Gijsbreghl van Aemstel omgeto verde Peter Knegjens. Hij zal er niet bij zijn als er een feestje te bouwen is. Geen zwemmen in Delftse Hout Delft —De lange baanzwemwed- zouden worden, zijn afgelast. Het water is te koud, slechts zestien graden. Rome op een evenaring van het Nederlandse record van Rob Heemskerk (20,8 seconden) had gehoopt, knokte zich daarvoor helemaal leeg. Heerenveen is van de Nederlandse halve fina listen toch het dichtst bij do eindstrijd geweest met zijn vijf de plaats. De Antilliaan werd in 21.44. tweetiende lungzamer dan zijn serietijd, vijfde. Imponerend Pietro Mennea bezorgde het Ita liaanse publiek een onvergetelij ke avond .De 22-jarige Italiaan, die na het wegvallen van Vale rie Bortsov do 200 meter niet meer kon verliezen, veroverde inderdaad het goud Hij deed het op even imponerende wijze als Irena Szewinskn bij de da mes. Mennea schakelde in dc fi nale op 150 meter naar een nog hogere versnelling en toen leek het of zijn concurrenten stil stonden. Op de streep had hij bijna tweetiende seconde voor sprong op de Duitser Ommer: 20.60 tegen 20.76. Voor de Ita liaan was het de tweede medail le. Eerder in de weck werd hij achter Bortsov tweede op de 100 meter. Irena Szewinska pakte haar twee de gouden medaille door na de 100 ook de 200 m te winnen. Do Poolse gazelle duldde tot 1G0 meter dc Oostduitse Stecher naast zich maar liep toen schijnbaar moeiteloos weg Re nate Stecher, de dubbelknmpioe- ne van Helsinki en MUnchen, had zich waarschijnlijk ul voor de start verzoend met het zll- ZEIST - De straffen, die de tuchtcommissie van de KNVB heeft opgelegd aan spelers van liet betaalde voetbal voor gebeurtenis sen in de wedstrijden van 28 augustus, 31 augustus en 1 september zijn: Hoogmoed (FC Dordrecht): één wedstrijd onvoorwaardelijk geschorst plus een boete van 100.- Rorijen (PEC/Zwolle): één wedstrijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en 150,- boete. Schalks (Eindhoven): twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 100,- boete i. Fransen (Helmond Sport): in aansluiting op de straf van 29/8 uitgesloten voor drie wedstrij den en 100.- boete L Leushuis (FC Den Bpsch): twee wedstrijden onvoorwaarde lijk, 1 wedstrijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar, 100,- boete. E. Edens (Veendam): één wed strijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar, 100,- boete. J. van Wensveen (Heerenveen); 75,- boete. D. Hoogmoed (FC Dordrecht): in aansluiting op de eerder ver melde straf één wedstrijd on- voorwaarde'ijk plus een boete van 100,-. J. Veenstra (PEC Zwolle): één wedstrijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar, 100,- boeie. A. Ooms fWageningen): één wed strijd onvoorwaardelijk, 100,- boete. R. Onsman (SC Cambuur): één wedstrijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar, 100,- boete. M. van Dinter (FCVW): één wedstrijd onvoorwaardelijk. 150,- boete en in de gelegen heid gesteld verweer te voeren tegen de overweging van de tuchtcommissie de lopende voorwaardelijke uitsluiting van twee wedstrijden om te zetten in een onvoorwaardelijke. H van Munster (FC Dordrecht): één wedstrijd onvoorwaardelijk, 1 wedstrijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. R. Meijster (AZ'67): één wed strijd onvoorwaardelijk, 100,- boete. H. Pieneman (Telstar): twee wed strijden voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar F. Jabroer (Telstar) één wed strijd voonvaarde'ijk met een proeftijd van een jaar, 75.- boete. M. Otte (FC Vlaardingen): één wedstrijd onvoorwaardelijk, 1 wedstrijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. J. van OS (FC Vlaardingen): één wedstrijd onvoorwaardelijk, 75,- boete. P. Roelofs (FC Vlaardingen): één wedstrijd onvoorwaardelijk, een wedstrijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. R. de Haan (SVV): drie wedstrij den onvoorwaardelijk alsmede verlenging van de proeftüd van een lopende voorwaardelijke straf ven een wedstrijd met een jaar. R. Helb'ing (Wagenirgcn): twee wedstrijden voorwaardelijk met eon oroeftijd van pen ianr. G. D:eo«»raten (W-Tem 11): één weris'-Md envoorwaardelM'-:, een wedstrijd vtorwaardelijk met een pro*»fli'd van een jaar. M. van Os (Willem II) één wed strijd onvoorwaardelijk. één wedstrijd voorwaardelijk met een proeftijd van een Jaar. D Schaap (Willem II): twee wed strijden voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. G. Kramer (FCVW): één wed strijd onvoorwaardelijk, 150,- boete. F. Beckers (FCVW): twee wed strijden onvoorwaardelijk, een wedstrijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar, 150,- boete. S. Wokke (AZ'67): twee wedstrij den onvoorwaardelijk, 100,- boete. J. Campen (SVV): (wee wed strijden onvoorwaardelijk. R. Korengevel (SVV) één wed- striid onvoorwaardr-lilk. een wedstrijd voorwaardelijk me' en proeft Md van een jaor L K'ip (SVV): ipp.eande 2"'S vijf wedstrijden onvnorweerdel'lk. W. Grobben (Heracles): de tucht commissie besloot een lopende voorwaardelijke uitsluiting van een binende wedstrijd om te zetten in een onvoorwaardelijke. (Van onze sportredactie) VOORBURG De enige woorden die bestuursleden van Corbulo bij de presen tatie van de sponsor aan bedragen wijdden, waren: „We moesten de maximale afdracht doen aan de bond'1. Het houdt in dat de firma Gaggenau ten min ste wijftig mille per jaar fourneert, maar waar schijnlijk ligt dat bedrag veel hoger. Daarmee schaarde Corbulo zich als een van de laatsten in de eredivisie, maar ook als een van de meest vooraanstaanden in de lange rij gesponsorde ver enigingen die de vr.'leybalsport kent. Het houdt onder meer in dat wellicht de gebruikelijke fa ciliteiten voor de topploegen ook met de oprichting van een „vol- leybalschool" veel aandacht kan worden besteed aan de jeugd. Op haast uitbundige wijze werd de presentatie gevierd. Na een rede, waarin voorzitter Piet Virkstein nog eens nadrukke!'.ik wees op de moeilijkheden die gepaard gingen met de speur tocht naar een sponsor, („We hebben ruim honderd brieven de deur uitgezonden") trok bur gemeester Feith van Voorburg in Sporthal De Vlicgermolen een gordijn weg waarachter de naam omringd door keukenap- paratuur: „Gaggenau". In de rijen van de aanwezigen (onge veer iedereen die maar iets met volleybal heeft t* maken) werd het gemompel „wat een rot- naam" overstemd door applaus. Die naam zal het bestuur c«»n zorg zijn. Zeker de eerste drie jaar, de periode van het con tract, kun S.V. Gaggenau doen wat hij wil om de top te berei ken Het is een uitgangspunt, waarop menige andere gespon sorde ploeg jaloers zal zijn. Topsportbegeleider Henk Heemskerk: „Wc hebben een uitstekende sponsor". Het herenteam van SV Gaggenau is voor het komende seizoen, dat in verband met het toernooi om hel wereldkampioenschap in Mexico pas op 9 november be gint, versterkt met Jurriann Kooien e>n Johnny Groen, beiden afkomstig van landskampioen Starlift/Blokkeer. Tevens keerde Frank van Overeem, na oen jaar bij Bouwlust/Orawi te heb ben gespeeld, terug. De dames kunnen dit jaar be schikken over onder meer Anne- lies Visser, Eveline van der Laag en Agaath Heemskerk. Merckx blijft liever gezond BREMEN De Belg Eddie Merckx heeft gisteren be slist niet te starten in de zesdaagse van Bremen die van 9 tot 15 januari w^rdt gehouden. Merckx wimpel de een aanbod van ruim 50 000 gulden „Om gezond heidsredenen" af. Kudic Lubbers bokst tegen Amerikaan ROTTF.DDAM Ruddle l ubbers zal op 21 september tijdens het eerste Heineken-boksgala in hel Sportpaleis Ahoy te Rotterdam een partij in het halfzwaarge wicht boksen tegen dc Ameri- kaan Hal Carroll.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9