Allerlei(ds) Wethouders gaan de wijk in LEIDATO Leidato koos het ruime detailhandelsop STAND No. 86-87 Afperser op heterdaad betrapt li Leiden aktueel Aantal raads commissies drastisch terne RBO 19.00 £j a Van een onzer verslaggevers (.eiden Het nieuwe, linkse, EA college van b. en w. heeft de H gemeenteraad voorgesteld om het aantal raadscommis sies terug te brengen van elf tot zeven. De taakafbakening van die commissies loopt, zoals gebruikelijk is in de Jaz gemeentelijke organisatie, parallel met die van de ver schillende wethouders. Vol gens het voorstel dat mede gezien de linkse meerderheid in de nieuwe raad vrijwel ze ker zal worden aanvaard 3gaat men de raadsleden na 9 september groeperen in de Volgertde advies-clubs: t commissie onderwijs, re creatie, sport en samenle vingsopbouw, die gaat opere ren op het terrein van wet houder Tesselaar. )e commissie voor maatschap pelijke aangelegenheden en de gezondheidszorg die zich .over de zelfde problemen gaat buigen als wethouder Oosterman (PPR/PSP/D'66). q )e commissie voor de econo- ïd^ mische aangelegenheden (wethouder Van Aken), urns )e commissie voor interne za ken en beheer (wethouder Van Dam), fruit )e commissie voor ruimtelijke •e' ordening en openbare wer- ken (wethouder Waal). )e commissie voor volkshuis vesting (wethouder Ver- n -jj boom) o-zc )e commissie Algemene en Bestuurlijke Aangelegenhe den. voort uit de richtlijnen die mm» daarvoor zijn vastgesteld in het reorganisatie-besluit dat de gemeenteraad in juni van I dit jaar heeft genomen met 15 J betrekking tot het bestuurlijk ieu«| apparaat. Toen is overeenge- komen dat de bestuurlijke reorganisatie voorzover mo gelijk al zou worden doorge voerd met ingang van de nieuwe raadsperiode, ot de organisatorische aange legenheden die zich voor di recte veranderingen het meest lenen behoren de por tefeuille-indeling en de taak afbakening van de zoge naamde „vaste commissies van advies en bijstand". :In het reorganisatie-besluit is destijds onder meer bepaald dat de verdeling van de por- tefeui'les over de verschillen de wethouders en de samen stelling van de raadscommis sies duidelijk op elkaar moe ten worden afgestemd. Ver der dat de nieuwe commis sie-structuur een meer geïn tegreerde beleidsvoorberei ding mogelijk moet maken en dat, daartoe het werkter rein van een bepaalde com missie de werkterreinen van cie commissies ad hoe en van functionele organen dient te overkoepelen. Om deze structuur-bepalende richtlijnen cok inderdaad in praktijk te brengen ligt het volgens het nieuwe college en ook volgens de Bege'ei- d:ngscommissie Organisa tieonderzoeken het meest voor de hand de genoemde zes commissies te formeren cplus de commissie Algemene en Bestuurlijke Aangelegen heden. Twee andere onderdelen van het reorganisatie-besluit' die eveneens betrekking hebben op de structuur van raads commissies wil het nieuwe college nu ook doorvoeren. Dat is op de eerste plaats de mogelijkheid om sub-com missies in te stellen die tot taak krijgen detail-proble men te doorvorsen. F.n daar naast de moge'ijkheid om de raadscommissies uit te brei den me» een beperkt aantal niet-raadsleden die op het betrokken gebied erg deskun dig zijn. Tegelijk met het vaststellen van een nieuwe structuur voor de commissies heeft de gemeenteraad ook een aantal nieuwe hoofdtaken voor de commissies geformuleerd. Deze zullen nu eveneens in samenhang met do nieuwe structuur, steeds meer aan betekenis winnen. „Geïntegreerde beleidsvoorbe reiding en gedecentraliseerde besluitvorming" zijn ook in de omschrijving van deze ta ken, de sleutelwoorden. Ge steld wordt ondermeer dat de commissies: vooral moeten aangeven aan welke voorwaarden de oplossing van een prob'eem moet vcldoen. hun zienswijze moeten ge ven op alternatieve ODlossin- gen en voorkeur moeten uit spreken voor één van die op lossingen. de activiteiten en eventueel de besluiten moeten beoorde len van de gedecentraliseer de organen binnen hun sec tor. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het nieuwe college van b. en w. heeft gisteren zijn defi nitieve werkverdeling bekend gemaakt. Daaruit blijkt dat in totaal vijf nieuwe portefeuilles zijn gecreëerd. Te weten de por tefeuilles: beheer gemeentelijke gebouwen; intergemeentelijke samenwerking; binnenstadsaan gelegenheden; milieubeheer; en binnengemeentelijke decentrali satie. De taakverdeling binnen het nieu we college ziet er als volgt uit. De sector „bestuur" wordt be mand door de wethouders Van Dam en Van Aken. Van Dam beheert de portefeuilles finan ciën, organisatie en planning, informatiezaken en voorlichting en de portefeuille beheer ge meentelijke gebouwen. Van Aken neemt voor zijn rekening economische aangelegenheden en bedrijven, personeelszaken en de problematiek rond de in tergemeentelijke samenwerking. De wethouders Verboom en Waal gaan zich buigen over de sector wonen. De taken van Verboom strekken zich uit tot huisves ting, woningverbetering en wijk- verbetering. Waal „doet" ruim telijke ordening en stadsontwik keling, openbare werken, onroe rend goed aangelegenheden, verkeer en de aangelegenheden de de binnenstad betreffen, waaronder monumentenzorg. Wethouder Oosterman en wet houder Tesselaar nemen de ver antwoordelijkheid op zich voor het welzijnsbeleid. Oosterman heeft tot taak sociale zorg en maatschappelijke aangelegenhe den, volksgezondheid, milieube heer en cultuur. Tesselaar heeft de portefeuilles onderwijs, sa menlevingsopbouw, sport en re creatie en binnengemeentelijke decentralisatie. De twee wethouders binnen elk van de drie gebieden treden op als elkaar vervanger; voor een portefeuille waarvoor de een „eerst-verantwoordelijke" is, is de ander „tweede man". gende wijze onderhouden van contacten met de bevolking, groepen uit deze bevolking en externe relaties". Als loco-burgemeester is aange wezen Van Aken. Bij zijn afwe zigheid neemt Waal de burge meester waar, als Waal niet kan Oosterman, als die weg is Verboom, wanneer het college nog verder is uitgedund Tesse laar en wanneer alle andere vijf afwezig zijn mag Hans van Dam de ambtsketen omhangen. Burgemeester Vis heeft alleen de B. hem wettelijk voorgeschreven taken: Algemene Zaken en Openbare Orde en Veiligheid. En ook zoals een gisteren uitge geven verklaring van het zijn van plan om hun werkwijze en werkverdeling over vier maanden opnieuw te toetsen, eventueel aan te passen en een en ander over een jaar nogmaals te bezien. we college staat: „Het op geëi- Eind van dit jaar willen ze met een beleidsverklaring komen. Dan wil men ook de nota van aanbieding van de begroting la ten verschijnen. Die zal in 1975 nog hetzelfde karakter dragen als dit jaar. In de jaren daarna hoopt men met een systeem van begroten te kunnen beginnen dat zich kenmerkt door een meer integrale benadering dan het huidige waarbij sprake is van een bundeling van sector begrotingen. De nieuwe aanpak zal, zo beloven b. en w„ in overeenstemming zijn met de reorganisatie-beslui ten zoals die in juni van dit jaar zijn genomen. Nog twee andere belangrijke be slissingen heeft het college gis teren bekend gemaakt: - binnenkort zullen in de wijken spreekuren worden ingesteld waarop men de wethouders per soonlijk kan spreken. - de agenda's en besluitenlijsten van b. en w. -vergaderingen worden openbaar gemaakt. De vrouw: middelpunt van miljarden-budget (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Ondanks het feit, dat de 13e huishoudbeurs op een vrij dag van wal stak, is toch gisteravond de Leidato '74 met veel ver toon gestart. Mevrouw M. Gardeniers-Berendsen, lid van de Tweede Kamer voor de KVP en lid van de Kamercommissie voor het mid den- en kleinbedrijf, verrichtte de officiële opening door een grote Geuzenlepel (ontwerp van Leidse edelsmid"se „Lucy Leene") in tin te gieten, zonder daarbij de handen te branden. Gardeniers en de heer Wolfslag hebben pret bij de opening van de Leidato. Verkeersdrempels in Koudekerk Van onze correspondente KOUDEKERK AAN DEN RIJN De dienst gemeentewerken van Koudekerk aan den Rijn is dezer dagen begonnen met de aanleg van verkeersdrempels in de zijstraten van de Hooge- waard- De gemeenteraad heeft tot het creëren van deze drem pels besloten n-dat was geble ken dat een soortgelijke voorzie ning in de Poelgeestlaan naast Park Ypenburg de snelheid van het verkeer ter plaatse aanmer kelijk deed afnemen. Oscar voor firma uit Zoeterwoude Van een onzer verslaggevers ZOETERWOUDE - Aan de heren H. Dam en G. Hilgevoord direc teuren van Codan b.v., is on langs in Denemarken de „Ex port-Oscar" uitgereikt. De in Zoeterwoude gevestigde firma Codan* maakt deel uit van d Codan-groep, die jaarlijks voor vele miljoenen guldens aan Deense projecten in Nederland verkoopt. Wandkleed met Claus en Beatrix voor Boskoop (Van onze correspondent) Boskoop - Een delegatie van de Stichting Jeugdwerk heeft gisteren aan de gemeente Boskoop een wandkleed ge schonken voorstellende prins Claus en prinses Beatrix. Dit ter gelegenheid van de giste ren gevierde verjaardag van de prins. Het geschenk werd in ontvangst genomen door burgemeester G. W. baron van Dedem. 56: inkbor 70-90; Sn ij honen 1-155; Stambonen 590; Prei 30-40; Sprul- 79; Sprui- Postelein ten A 71-85; Spruiten ten C 67; Tomaten A 485-530; Toi ten B 495-525; Tomaten C 465-490; Tomaten CC 270-285; Uien 26*33; Witlof 460-500; Meloenen 115-270; Komkommers AAA 3S: Komkom mers AA 32-34; Komkommers A 27- 29. Komkommers B 18-23; Komkom mers C 18-23; Komkommers D 16; Sla zwaar 15-19; Bleekselderij 30-40: Peterselie 13-14; Selderij 17-22; Pa prika's p. stuk 15-27. Paprika's p. kilo 43-55. Aanleg rijksweg 3 niet voor 1978 Van onze correspondente BOSKOOP De planoen van b. en w. voor de aanleg van het gedeelte van rijksweg 3 tussen de rijkswegen 10 en 20 zullen zeker niet voor 1978 worden ge realiseerd. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat heeft j laten weten dat deze plannen I pas na 1978 opnieuw aan de orde zullen worden gesteld. Wel wil de minister dat aan de gron den die langs het tracé van rijksweg 3 zijn gelegen een zo danige bestemming wordt gege ven dat de aanleg van dit stuk weg niet onmogelijk wordt. Ledenexpositie de Kunstkring in Voorschoten VOORSCHOTEN - D- Udenttn- toonstelling van de VoorSchoten- se Kunstkring is gisteravond door de schrijfster Clara Eg- gink geopend. In het oude en thans bouwvallige Ambachtshuis exposeren 25 beeldende kunste naars hun laatste werken. Han- nie Bal, An Biesiot, Paul Ci troen, Anne Westgeest en Frans de Wit (slechts een greep uit de exposanten) zorgen niet elkaar voor een tentoonstelling, waar bij voor ieder wel iets is dat hem of haar bijzonder aan spreekt. Voorzitter Willem Vis wees op het romantisch verlangen van iede re kunstenaar, d e nimmer on bestemd is, maar met een grote vrijheid van de druk van de da gelijkse zorgen. D e dagelijkse zorgen kunnen door de kunste naar vergeten worden mits hij zijn werkstukken ;nderdaad kan plaatsen. Clara Eggink meende dat het niet goed is om de beel- dende kunst te vertalen in woor den. De beeldende kunst komt1 door het oog naar binnen, wat i er daarna meegedaan wordt I moet ieder voor zichzelf uitma ken. Zij droeg twee van haar gedichten voor „Schilder aan de Maanweg" en „Rembrandt, por-1 tret van een oude man". Onder de zeer vele aanwezigen bevonden zich burgemeester Staab van Wassenaar en oud burgemeester De Kool. Mevrouw Gardeniers. die meteen van Leidato-voorzitter Jan Wolf slag haar gegoten lepel mocht houden en daarbij nog werd verblijd met een grote fuchsia „Ting-a-ling"', zette meteen de Leidato in het zonnetje. On danks het onheilspellend geklap- per van het zeildoek in het -.Amstel-paviljoen", waar een eerste najaarswind stormachtig vat trachtte te krijgen op de Leidato-tenten buiten de Groen- oordhal. Mevrouw Gardeniers. de eerste vrouwelijke opener van de grootste Nederlandse najaars- beurs, deed haar taak graag: „de vrouw bepaalt nu eenmaal in Nederland voor 90 pet. Het gezinsbudget. Dat betekent, dat in '73 57 pet. van dat budget aan detailhandeluitgaven werd besteed. Dat was zo'n 52 mil jard gulden". Ze noemde daar om een gezond midden- en kleinbedrijf van het grootste be lang.Ook wilde zij Leiden (zeker als „Leidse") wat opgevijzeld zien: „Velen in den lande be grijpen niet, dat midden in de welvarende randstad een wat minder florissante stad als Lei den ligt. Het is een stad die aan vernieuwing moet doen. Daar om is het initiatief van „de Club van Zessen (Klaar), Het Leidato-comité, een prestatie die lofwaardig is". Ook de Lei dato-,.extra", de opstelling „M'n vrije tijd, m'n bezigheid", vond ze een „verdraaid goede keus": „We moeten allemaal nu en dan onze werk-accu opladen, waarbij de vrije tijd kan hel pen. vooral ook bij de jeugd." Voorzitter Jan Wolfslag heette te voren een groot deel van com mercieel, politiek en representa tief Lêiden welkom bij de ope ning. ook „mevrouw de burge meester", die als standhoudster „bankjes" probeert te verzame len voor Leiden als presidente van de Unie Vrouwelijke Vrij willigsters. Jan Wolfslag om hing zichzelf -.tegen de decor achtergrond van Haarlems Oude St. Baaf- carnavalesk met het ere-metaal van Ridder van het Legioen van 3 Oktobervier- ders: „Met de 14e Leidato zijn we nu a| bezig". Andere memo rabele uitlating van Jan Wolf slag! „Leiden is een gemeente die rood van inspanning is ge worden". De openingsvreugde werd muzi kaal ondersteund door het duo Los Ambajadores, dat voor Spaans vuur in de avondkilte zorgde. Dat deed ook Maria Se- villa uit Andaluzia, mucho Flor, roja y morena: flamenco op een vierkante meter. Een (ingekor te) modeshow van P C com pleteerde met deux pièces, lan ge robes en „kultuurkleding" deze tewaterlating van de Lei dato. WARMOND De Herenweg Is weer opgengesteld voor het ver keer. De afsluiting kon worden beëindigd omdat men met het herstel van de rioleringen in middels is gevorderd tot de Beatrixlaan. Het verkeer op de Korenmolenbrug wordt voorlo pig nog geregeld met behulp van stoplichten omdat hier vooralsnog slechts één rijbaan is te gebruiken. Bulthuis exclusieve interieurs (Van een onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN - De Voorschotcnse politie heeft een 42-jarl- ge Leidse opperman aangehouden die wordt beschuldigd van chantage. De man had In een brief een bedrag van 1000 gul den geëist van een Voorschotense huisvrouw met de bedrei ging dat hij anders een door hem geconstateerde misstap van de vrouw zou openbaren. De ontkent de door haar chanteur genoemde misstap te hebben gepleegd. Om de politie de gelegenheid te geven de man aan te hou den heeft zij echter aan zijn eis voldaan en heeft zij woensdag, de dag nadat zij de brief had ontvangen, het geld gedeponeerd op de hoek van de Mozartlaan en de Beethovenlaan. Achteraf bleek dit niet de juiste plaats te zijn. De chanteur verzocht haar vervolgens telefonisch om het geld donderdag ach ter te laten bij de portierslo ge van een Leids zwembad. Evenals de vorige dag ech ter postte de politie daar vergeefs. Het geld werd ten slotte na een nieuwe af spraak opgehaald bij een bushalte aan de Voorschoter- weg in Leiden. Dat gebeurde omstreeks acht uur donder dagavond. Kort daarna viel de opperman in handen van de politie. Hij had al zijn te lefoontjes gevoerd in een openbare telefooncel buiten Voorschoten, waardoor het voor de politie niet mogelijk was zijn verblijfplaats vast 1 te stellen. f if ,'7 1 JSXHDI i-TT« '►-•V/al ALPHEN AAN DEN RIJN Op het raadhuis is de heer J. van der Lee (SGP) door het gemeentebestuur gehuldigd, omdal hij 25 jaar deel uitmaakt van de gemeenteraad. Burgemeester Gallas (links) bood de zilveren jubilaris daarbij een boek aan met prenten uit de Statenbijbels. ALPHEN AAN DEN RIJN Burgemeester Gallas van Alphen (rechts op de fotoheeft gisteren de ere-medaille In zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau opgespeld bij de heer Chr. Stander, die deze week veertig jaar in dienst is hij Nestlé. De huldiging had plaats in het distributiecentrum van dit bedrijf aan de Eikenlaan. Mevr. Stander (midden) was daarbij aanwezig. mschrij- niddcidt RIJNSBURG 6-9 Bloemen c prils Alstroemeria 2350. 0.155 Anemonen 2920. 0.053. Anemonei 553 0,694. Anjers am. 51020. 0.271. Jr.c 8517. 1.793 Dahlia 16310 0O9T 0.284 Gladiolen 351240. 0.131. Glad. tt.jvgladiolen 351240. 0.:31. Glad Col v UI 2380, 0.244. Glad Nanu» 29710. 0.126. Hellanten 15380. 0.114. Hyacinten met bol 100. 1.200. Iri» 8457. 1.035. Korenbloemen 2100. 0.090. Lelie kelk 580. 0.246. Lelie tak 65560 0.107, Murgriet 476, 0,987. Or nHhogalum 11390, 0.074. Rozen grootbl. 4540 0,274, Rozen klelnbl. 0370, 0,1 OS, Scahio.su 1310. 0,081, SnlJ- groen 525, 0,632, Statlce 3052, 1,094. Anjers tros 2510, 0,215, Dlv snllbloa- men 9514, 0.932, Dlv. snijbloemen 38734. 0.144, Dlv, snljbl. Imp. 249 3.039, Dlv. snljbl. imp. 42466. 0.062 Begonia 346. 1,818. St. Paulea 331 0.85 ,7Dlv. potplanten 574. 1.192 onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Groi HMP61 57—1.03 611 j 22—61, SI 47—94 811 22—46. 121 39- i 72. 1271 30—12. breekpee 4.10- 7.10, sav. kool 13—15. tomaten 2.50—4.10. andijvie 31. bo- j Eeen II 6973. groene koo'. 21. rode! ooi 18—27. spitskool 15—32. splnaz r 56, prinsessebonen 1.00I 10, sn.Jbo t nen 90—1.53. prei 21—51. kruipeter-I sel'.e 23. radijs 17. sla 6—17. aan-1 voer 82 030 kg waspeen 11.00 bloem kolen 3700 bossen peen. I Rotteveel olé Het een demonstratie door de Leidse binnenstad hebben de kinderen van de ..Hartebrug" gisteravond uiting gegeven aan hun aanhankelijkheid jegens het hoofd van deze katholieke lage re school, de 45-jarige meneer Rotteveel. Aanleiding daarvoor was diens zilveren onderwij zers-jubileum. De mars begon bij het Sint Antonius clubhuis aan de Mare en eindigde op het speelterrein van de aan de Haarlemmerstraat gevestigde school. Aan de kop van de stoel liep het muziek- en majorette korps St. Franciscus. Daar ach ter volgde de kinderschare, die zich collectief schor schreeuwde aan de kreten Rotteveel olé, olé Rotteveel en nog enige slogans van gelijke strekking. Verschil lende spandoeken meldden met zoveel woorden dat ..Piet" op de kop af ..25 jaar onderwijzer" was. De betrokkene zelf „wist van niets" uiteraard, en zag zich voor een „complete verras sing" geplaatst toen hij rond half acht uit de ramen van zijn school keek en pardoes werd geconfronteerd met een serena de ter zifner ere. Die werd uit gevoerd door de St. Franciscus- band op het speelterrein tegen over het St.-Elisabeth Gasthuis. Zichtbaar geroerd aanvaard de de op handen gedragen hoofdonderwijzer zowel deze muzikale hulde als een deze muzikale hulde als een nauwelijks te tillen hoeveelheid bloemen. Met de demonstratie van gisteren is de viering van het Rotteveeljubileum overigens nog niet ten einde. Het ouderco mité van de Hartebrugschool is van plan —maar dit is een me dedeling in de confidentiëe sfeer, dit mag zeer zeker niet worden uitgebahbeld aan derden —om met het oog op iets be paalds dat zich waarschijnlijk in de loop van de komende tijd zal openbaren, nog zekere voor bereidingen te trejfen. Uitkeringen In Leiden is gedurende de eerste negen maanden van vorig jaar een bijna twee keer zo hoog be drag uitgekeerd ingevolge de wet werkloosheidsvoorz'ening als in de overeenkomstige periode in 1972. Van januari tot en met september 1973 werd hieraan f 8.3 miljoen uitgegeven en lus sen januari en september 1972 f 4.3 miljoen. Dit blijkt uit het statistisch kwartaalbericht dat het bureau stat'stiefe van de ge meente Leiden dezer dagen heeft uitgebracht. Volgens deze publicatie is ook het bedrag aan uitkeringen dat is verstrekt krachtens de algemene bij standswet in de bedoelde perio de sterk gestegen. Wijkwerk Dinsdagavond aanslaande is er in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk een vergadering voor de Leidse wijkverenigingen en buurtcomité's. Op de agenda staat o.m. de discussie-nota „Samenlevingsopbouw op wijk en buurtnivo". Tevens zal wor den overlegd hoe „wensen en vragen" voorgelegd zullen wor den aan de nieuwe gemeente raad. Arrestaties ongeveer 35 insluipingen en diefstallen opgelost. De twee mannen, beiden inwoners van Leiden en in de leeftijd van 18 en 21 jaar. hebben hekend. Zij gaven ook toe in juli van dit faar op de Zijlsingel een vrouw te hebben beroofd. Deze vrouw werd op haar bromfiets inge haald, waarna de mannen haar handtas uit het voorop het stuur bevestigde mandje gristen. Zij maakten hierbij 100 gulden buit. Vooral kledingzaken, zoals de Way In op de Oude Rijn. waren erg populair hij de arrestanten. De omvang van hun huil is nog niet precies hekend; de politie kon wel meedelen dat het hier ging om vele duizenden guldens. K. en O. volksuniversiteit K en O neer leggen. Hij heeft het bestuur ge vraagd hem van deze functie t onthellen in verhand met ziji verkiezing tot wethouder van dt gemeente Oegstgeest. De hee Gmelich - Moiling is bereid he voorzitterschap nog waar te ne men totdat in z,ifn opvolging If voorzien. The Lord s Folks Vanavond verzorgt de jongeren groep The Lord's Folks een eu charistieviering in de Antonius kerk in Leiden Z-W. Celebrant is deken L. v. Noort thema: zieken zijn gezonden on voor ons een weg te zijn; aas vang 7 uur.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3