slag 9 om arnhem f DRAMA DERTIG JAAR GELEDEN e MONTGOMERY MOEST ZONODIG HELD ZUN I De slag om Arnhem, in september 1944, is de geschiedenis ingegaan als een zwaarbe vochten, maar jammerlijk mislukte poging een bres te slaan in de Nazi-gelederen. De Engelse veldmaarschalk Montgomery wilde flinke risico's nemen om te prober«n door het innemen van Arnhem het einde van de oorlog te verhaasten. Op 17 september 1944, binnen kort dertig jaar geleden, landden op 16 kilo meter van Arnhem duizenden militairen per parachute of zweefvliegtuig. Hun belangrijk ste doel: het innemen van de strategisch be langrijke bruggen over de Rijn. Een bataljon slaagde er in de noordelijk oprit te bezetten, maar moest zich vanwege Duitse acties en het uitblijven van geallieerde steun steurn overgeven. In Arnhem en Oosterbeek kwam men over de rivier, maar na dagen van zeer zware strijd, waarin Duitsers en geallieerden vaak vochten om de kamers van huizen, moesten de overgebleven vechters zich in de nacht van 25 op 26 september terugtrekken. Intussen hadden de Duitsers de hele stad Arnhem laten ontruimen en pas in mei 1945 konden de Arnhemmers hun stad weer bin nentrekken. „Arnhem" mislukte, ondanks de 17.000 men senlevens die de slag gekost heeft. De noorde- lijke helft van Nederland moest daarom nog eerst de hongerwinter van "44/'45 zien door tc komen voordat in mei 1945 het oorlogsverloop zo ver was, dat de Duitsers zich overgaven. Na de boeken die jaren geleden over de slag om Arnhem zijn verschenen, zoals van Chr. Hibbert, luitenant-kolonel b.d. D. T. Boeree en generaal Urquhart, is dezer dagen een nieuw boek over „Arnhem" verschenen: „Een brug te ver" van de èuccesvolle schrijver Cornelius Ryan. Opvallend is zijn onverbloemde conclu sie, dat het mislukken van de slag om Arnhem voor een zeer groot deel in de schoenen is te schuiven van Montgomery. «t. r De Rijnbrug in Arnhem vóór de verwoesting, met rechts vooraan de nog intakt zijnde Eusebiuskerk f i Montgomery:eerzucht bij een gevaar lijk spel. - - De verwoeste brug bij Westervoort: 1 een vergissing, die van beslissende betekenis zou zijn in de slag om ,,de brug". Wat na de formidabele doorstoot van de geal- lieerden in Normandië een gunstig beslissend wapenfeit had kunnen worden - namelijk de slag om Arnhem - is de grootste en meest tra gische vergissing in de Tweede Wereldoorlog geweest. Van een grootscheepse geconcen treerde aanval vanuit het gebied rondom Arn hem is niets terecht gekomen door een te krappe berekening inzake steun van de geal lieerde legers, die vanuit het zuiden moesten oprukken. De emotionele vreugde na Dolle Dinsdag, toen Radio-Oranje al in een bevrij dingsstemming was, heeft kort na de 17de september al spoedig plaats gemaakt voor grote verslagenheid. Over de oorzaken, de voorbereidingen, het verloop van de tragische septemberdagen bij Arnhem, waar de Engelse en Poolse troepen zulke zware verliezen hebben geleden, heeft de bekende Iers-Amerikaanse auteur Corne lius Ryan (bekend van „De langste dag" en „De laatste slag") een nieuw boek ten doop gehouden, dat als titel de bekende uitspraak heeft van Frederick Browning dat het bij Arnhem „een brug te ver" was. Aan die tocht, waaraan duizenden Britse en Amerikaanse soldaten deelnamen en die bij Eindhoven, Grave en elders fel gevochten heb ben, besteedt Ryan nogal wat bladzijden, evenals aan de tekorten van het tweede Britse leger en vooral van de bevelvoerder van een der divisies van het dertigste legerkorps, gene raal Thomas, een Jantje-secuur, die veel te lang werk had ten zuiden van de Rijn en daardoor h?t broodnodige reddingbrengende contact met de Engelse troepen bij Oosterbeek en Arnhem niet tot stand kon brengen. Honderden rapporten nam Ryan door. Hij in terviewde tal van mensen, hij deed er zo'n ze ven jaar over alvorens hij de reusachtige serie feiten gerangschikt had. Hij ddok in de staats- archieven en hij heeft als resultaat een werk kunnen presenteren dat bij al zijn omstandige verhaaltrant diverse details onthult die men weinig of niet tegenkomt in andere over de slag geschreven boeken. te ver van Arnhem De feiten die tot de ramp hebben geleid zijn wel bekend uit vroegere publikaties. De op mars vanuit het zuiden heeft langer geduurd dan was verwacht door de felle Duitse tegen stand. De bruggen bij Grave konden worden genomen, De Waalbrug bij Nijmegen pas la ter, toen het te laat was en de Duitsers heer en meester waren over de veelomstreden Arn hemse Rijnbrug. De Britse airbornes zijn veel te ver van Am- hem neergelaten, hetgeen iedere Nederlandse strateeg direct wel inzag. Aan de vooravond van de herdenking van de ,Slag om Arnhem wordt op II september in Amsterdam de Nederlandse uitgave van Ryans boek ten doop gehouden. Ryan zal daarbij zelf aanwezig zijn, evenals een aantal Nederlanders dat in het boek een rol speelt. "Een brug te ver", vertaald door Ton Stam en met veel foto's geillustreerd, is vrijdag in de boekhandel verkrijgbaar. Het radioverbindingsmateriaal was om nog steeds onbegrijpelijke oorzaken veel te zwak doordat de golflengte niet deugde, zodat het aan onderling contact ontbrak. Volgens Ryan draagt veldmaarschalk Montgo mery de schuld voor het mislukken van de slag bij Arnhem. De speurder naar historische feiten heeft voor „Monty" geen goed woord Eisenhouwer trouwens had ook niet veel op met Monty, die hij een egocentrische figuur noemde, een generaal waarvan hij zei: „Ik zag er geen heil meer in te praten met een man die de waarheid niet kan spreken". Ryan gaat nog verder, hij kenschetst hem als een bombastische ijdele arrogante vent, die het niet kon verkroppen dat de Amerikanen zo'n succes boekten en daarom ook een hel denfeit wilde „creëren". De Nederlandse ondergrondse, die hem waar schuwde voor de aanwezigheid van sterke Duitse strijdkrachten op de Veluwe, geloofde hij niet. Hij was evenmin te overtuigen van het dreigende gevaar, toen een officier van de inlichtendienst foto's had laten nemen van de omgeving rondom Arhem, waarop duidelijk de beruchte Duitse Tigertanks, geraffineerd gecamoufleerd waren te zien. Monty veegde alle gevaren met een eigenwijs gezicht van ta fel. Prins Bernhard, die alle mogelijke moeite deed hem van het plan af te houden, kreeg ook de kous op de kop. Toen op 10 september de laatste bespreking met de officieren werd gehouden zei Montgo mery nog eens ten overvloede, dat de brug bij Arnhem kon worden genomen en dat ze twee dagen kon worden vastgehouden. Hij was er zeker van dat dan de hulp vanuit het zuidep zou zijn geëffectueerd. Frederick Browning, de tweede man in de be velvoering g Van het eerste geallieerde lucht- landingsleger, die toen de woorden heeft ge sproken, welke een onheilspellende klank heb ben gekregen en een profetische waarde: „But, sir I think we might be going a bride too tar" (vrij vertaald: ik denk dat we wel eens een brug te ver zouden moeten gaan). Sosabowski, de bevelhebber van de Poolse 'troepen, die bij de slag zware verliezen Paratroopers in opmars in Arnhem hebben geleden was woedend toen hij bemerkte dat Montgomery het grootste probleem het landingsterrein noemde niet de Duitsers. „Iedereen op de laatste conferentie draafde door. Er werd niet geluisterd. Men keek een beetje verveeld. We waren volkomen blind", laat Ryan Sosabowski zeggen. Zijn noodkreet „but the Germans" (maar de Duitsers) moet Montgomery onaandoenlijk hebben aungc- hoord. Montgomery moge dan blind zijn geweest - niet minder fout is Eisenhower geweest, die tenslotte de opperste man was bij de geallieer den en die uiteindelijk toch zijn fiat gaf aan dit gewaagde plan waarin veel te weinig reke ning werd gehouden met onvoorziene factoren en dat de oorlog een spectaculaire wending had kunnen geven.... verraad? In zijn eveneens nogal gedetailleerde beschrij ving van wat aan de Duitse kant gebeurde heeft ookRyan - wat wel voor de hand lag - het verraad aangeroerd, dat zou zijn gepleegd door Lindemans, alias King Kong, kong, de Nederlandse dubbelspion, die de zaak zou hebben verraden. De Duitse bevelhebbers heb- .ben dit verraad steeds ontkend. Wel deden de Duitsers dc vondst van hun le ven, toen een Duitse soldaat in de zakken van een gesneuvelde Amerikaanse piloot het com plete luchtlandingsplan vond. Veldmaarschalk Model, de grote tegenspeler van Montgomery, heeft later toegegeven dat hij het plan had ge zien. Hij geloofde er niets van. Het was te ge detailleerd, te perfect... arnhem een verrassing De Duitsers hebben altijd vermoed dat er een luchtlanding zou komen. Men wist niet waar en Arnhem was een complete verrassing. Dat ze gewonnen hebben kwam door de snelle or ganisatie, die ze opzetten en het in gevecht stellen van de herstelde S.S.-pantser Hohen- staufendivisie. Operatie Market Garden, onder welke naam ze de historie is ingegaan, is een tweede Duin kerken geworden. Een verschrikkelijk strate gisch gebeuren, dat de oorlogsellende alleen maarheeft vergroot en waarbij geen enkel oor logsverkortend doel is bereikt. De talrijke menselijke tragedies tijdens dit gruwelijke machtsspel, de kortstondige vreugden,die er zijn geweest tussen burger en militair, de chaos die overheerste voordat tot de terug tocht over de Rijn werd besloten, hebben van Ryan's boek een interessant documentair werk gemaakt. Het boek „Een brug te ver" wordt uitgegeven door Uniboek in Bussum en is vanaf 13 sep tember in de boekhandel verkrijgbaar.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 21