£eidóc @ouAa/nt Zaak Luns-Vredeling is gesloten fbl ijmaker Zestig proeent van vakantiegangers had slecht weer Uitwisseling gevangenen op Cyprus fif bleyle v.d.wiel Regering voelt voor zomertijd 3,5 miljoen bijeen voor Bangladesj Nixon mistroostig achter de piano Liftende missionaris Miljoenen liters cognac verbrand verdien 'n echte Grootouders naar de top v.d.wiel ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. dvertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,38 per mm. Telefoontjes ƒ3,50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week ƒ2,49; kwartaal ƒ32,21; Jaar 125,25 - Losse nummers: 45 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND JAARGANG No. 19909 ZATERDAG 7 SEPTEMER 1974 TV-SELECTIE Mies etc. De AVRO geeft vanavond een overzicht van de pijlers waarop de omroep komend seizoen steunt, met Mies, Willem, Sonja, Annie etc. om 20.21 uur op Ned. II. Op Ned. I om 20.21 uur Doe Elliot. Zondag Ned. I om 20.50 uur John Berger (slot) en op Ned. II deel 3 van ,,De jonge Garibaldi". MORGEN REGEN. Grote kans op regen. Matige tot krachtige wind uit zuidwest tot zuid, die aan de kust aanwak kert tot stormachtig. Majimum- temperaturen omstreeks 18 gra den. Mrogen zon op 06.02, zon onder 19.12 uur. Scheveningen hoogwa ter 06.28 en 18.51, laagwater 02.29 en 14.35 uur. (Van onze parlementaire redactie) )en Haag - De Nederlandse rege- ing vindt 'het niet nodig naar aan- eiding van de zaak-Vredeling na- tere stappen te ondernemen bij secretaris-generaal Luns van de 1AVO. Dit heeft premier Den Uyl fisteren geantwoord op vragen /an CH-leider Kruisinga. Volgeng deze was schade aan de belangen van ons land toegebracht door het nalaten van stappen bij Luns. De regering vindt echter dat het standpunt van de secretaris-gene ra al. 'hoe belangwekkend ook, niet bewijst, dat de Nederlandse belan gen zijn geschaad, aldus de heer Den Uyl. De mimister-president wijst er op, dat uit de brief van de heer Luns blijkt, dat hij met waardering heeft kennis genomen van het feit. dat de Nederlandse regering uitla tingen over hem in het bewuste in terview betreurt. Na het kabinetsberaad zei premier Den Uyl, dat de regering welis waar op het standpunt staat dat het niet op de weg van een secre taris-generaal van de NAVO ligt om zich met al of niet open brie ven tot de bewindslieden van de lidstaten te wenden, maar dal men er begrip voor heeft dat de heer Luns na de publieke aanval op hem behoefte had tot verweer. De premier merkte ook nog op, dat het uitgesloten is dat minister Vred'eling een antwoord zal geven op de open brief van Luns. ,,We houden de correspondentie voor gesloten", aldus de premier. (ADVERTENTIE) VLOTTE WEEKEND-KLEDING VOOR MANNEN (Van een onzer verslaggevers) [DEN HAAG De Nederlandse regering voelt wel wat voor de invoering van zomertijd. De voordelen van zomertijd over- treffen de nadelen, zo zei pre mier Den Uyl gisteren na de ministerraadsvergadering. iHet kabinet zal de zomertijdkwes tie binnenkort in Benelux- en EEG-verband aan de orde stel- j len. Zomertijd vraagt een inter- nationale regeling en Nederland kan daar niet op eigen houtje toe overgaan, aldus de .heer Den Uyl. Een eventuele invoe ring van zomertijd zal zeker nog twee of drie jaar vergen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De interkerkelijke actie voor Bangladesj heefe tot nu toe al een bedrag van 1,8 miljoen gulden opgeleverd. Bij het Rode Kruis is een bijna even groot bedrag binnengeko men. Zowel de katholieke kerk, als de Wereldraad van Kerken en het Leger des Heils hebben een team van werkers ter plaatse. De gironummers ITT van het Rode Kruis en 2560 van de in terkerkelijke actie Bangladesj staan nog open voor giften. Vrijstaande superstores' anti-sociaal AMSTERDAM (ANP) „Het vrijstaande zelfbedieningswaren huis is anti-sociaal. Het heeft een grote nadelige invloed op het leefmilieu van iedereen. Het biedt slechts economisch voor deel aan de aandeelhouders en een schijnbaar economisch voordeel aan de groep van auto- bezittende, niet gehandicapte mensen, maar het berokkent di rect economisch nadeel aan be jaarden, invaliden, mensen die geen rijbewijs kunnen halen en jongeren". Dit is een van de stellingen in een nota over deze „superstores", getiteld „winkelen in het wei land" en uitgegeven door de vereniging milieudefensie. De vestiging van vrijstaande wa renhuizen wordt in strijd met het algemeen belang genoemd. ..De manier waarop ze tot stand komen is dubieus; soms werden alle belangengroeperingen, ook de overheid, voor een voldongen feit geplaatst". De nota noemt het onbegrijpelijk dat de over heid niet al haar mogelijkheden benut om de bouw van de afge- legen grootwinkelbedrijven te gen te gaan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Van de Nederland se vakantiegangers heeft dit jaar zestig procent slecht of matig weer gehad. Dit blijkt uit een enquête van het NIPO. 35 procent van de vakantiegan gers had het goedgetrof fen met het weer, 5 procent had zowel goed als slecht weer gehad en de rest had het met veel regen wolken moeten doen. Van de on dervraagden verklaarde 41 pro cent volgend jaar vooral de zon te gaan opzoeken; 37 procent zei het weer niet zo erg belang rijk te vinden. Van de zonzoe- kers was ruim een derde deel van plan volgend jaar toch in Nederland te blijven. Als vakan- tiedoel voor 1975 werden door de mooi-weer-zoekers bijna uit sluitend Spanje, 'Italië en Joe goslavië genoemd. Engeland, Schotland, Wales en Noorwegen kwamen uit de enquête te voor schijn als typische reisdoelen voor mensen die het weer niet zo belangrijk vinden. Een aantal tegenstanders van de Amsterdamse metroplannen heeft gisteravond de voordeur van het huis van wethouder Lammers dichtgespijkerd. Een plankier, met daarop onder meer de tekst .Sloop je eigen huis", werd met flinke spijkers tegen de deurpost genageld. Bij de bestorming van de deur van het gerestaureerde pand werd een 17e-eeuwse bank geheel vernield. De betogers begon nen ook de straat voor Lammers' woning open te breken, maar wer den toen door de politie verjaagd. Tijdens het gebeurde was de familie Lammers niet thuis. ADVERTENTIE DANSLES? jongelui ouderen gehuwden EVERT CASTELEIN Zie kleine advertenties NICOSIA (AP/UPI) De leiders van de Griekse en Turkse ge nieenschappen op Cyprus, Cleri- des en Denktash, hebben giste ren besloten tot vrijlating van de circa 4500 Cyprioten die tij dens de strijd op het eiland werden gevangen genomen. President Clerides en vice-presi dent Denktash sloten deze over eenkomst, die een eerste door braak naar vrede op het ver scheurde eiland kan worden. In een gezamenlijk communiqué i zeiden ze dat ook lijsten zullen worden verstrekt van de tien duizenden vermisten op Cyprus. De Griekse minister van Buiten landse Zaken, George Mavros, zei gisteren in Parijs, herope ning van de conferentie van Ge- nève over Cyprus uit te sluiten. „Wat zou dat uithalen?" Van daag zal Mavros in Genève een ontmoeting hebben met aarts bisschop Makarios, de verdre ven president van Cyprus. Een terugkeer van Makarios naar Cyprus noemde hij „op dit mo ment niet mogelijk en ook niet wenselijk. Hij zou vermoord worden". Mavros zei in Parijs, dat zijn land zich „onverwijld" wil aan sluiten bij de Europese gemeen schap. „Wij kunnen ons nu aan sluiten. Onze economie is thans zover dat wij op Europees ni veau kunnen concurreren". De minister heeft in Parijs met president Giscard d'Estaing on dermeer gesproken over leve ring van 50 Mirage-straaljagers. Mavros zal waarschijnlijk woensdag een ontmoeting heb ben met de secretaris-generaal van de NAVO, mr. Luns. In Griekenland 'zijn vijf Jehova getuigen doo r een krijgsraad veroordeeld tot 12 tot 20 jaar gevangenisstraf omdat zij heb ben geweigerd tijdens de alge mene mobilisatie de wapens op te nemen tegen Turkije. (ADVERTENTIE) WASHINGTON (AP) Ex-president Richard Nixon verwacht dat hij in samenhang met het verdoezelen van de Watergate-af faire in staat van beschuldiging zal worden gesteld, zo meldde de Washington Post gisteren in een artikel dat vrienden en ken nissen van Nixon aan het woord laat. Zij beschrijven hem als een mistroostig man die zijn tijd vult met het doorlezen van stapels onbeantwoorde post, pianospel en strandwandelingen. Nixon wordt ook beschreven als „verstrooid" en „erg terneer geslagen". De oud-president hoopt, dat zijn opvolger Ford hem gratie zal verlenen voordat de beschuldigingen tegen hem in volle zwaarte voor de rechtbank worden geuit. Volgens kennis sen heeft Nixon nog geen beslissing genomen over het schrijven van een boek 'Wel heeft het gezin Nixon besloten te verhuizen naar de stad New York. „Mijn gebied is zo groot als de helft van Nederland; er zijn 60 buitenposten; er wonen 16.000 christenen; er zijn 1650 doopleer lingen. Maar mijn auto heeft het begeven. Sindsdien reis ik liftend op vrachtwagens. Kom je ergens, dan heb je een uur de tijd, want vrachtwagenchauffeurs hebben haast. Wat kun je echter in een uur voor je mensen doen? Zo gaan de dagen en weken voorbij en de uten glijden als kralen door je "vingers en je doet niets. Mijn mensen zijn zeer teleurgesteld, dat Ik niet meer kan komen; en de zieken worden niet meer vervoerd met mijn auto. Ik klaag niet langer, ik wacht op hulp; de MTVA-aktie in Nederland moet ons nu redding brengen!" Dit schrijft missionaris P. Kessels vanuit Ghana. Hij is een van de 323 missionarissen en eigenlandse krachten, die in deze week een beroep op u doen. Overbrug met hem de afstand naar zijn mensen! Voor 323 missionarissen en eigen-j landse krachten houdt de MI VA nu haar jaarlijkse landelijke kol- lekte en giro-aktie. Uw antwoord nu is het MTV A-antwoord over enkele weken aan hen. Wilt u hel pen? Dit is het gironummer: GIRO 27 22 49 t.n.v. MIVA Keizersgracht 525 - Amsterdam. Werknemers van Martell in Cognac rollen in grote haast vaten cognac uit de buurt van de grote brand in de pakhuizen. Enkele miljoenen liters van de kostelijke vloeistof gingen in vlammen op. COGNAC (AP) Bij een spectaculaire brand in de oude pak huizen van de cognacdlstillatour Martell zijn gisteren tussen de 11.000 en 12.000 vaten cognac en alcohol in vlammen opgegaan. Drie kelders, waar de nog jonge cognac lag te rijpen, brandden geheel uit. De kelders braakten enorme vuurballen uit toen de duizenden vaten onder luid geknal ontploften. De hoeveelheid die Is verbrand komt neer op 7 tot 7.5 miljoen flessen cognac! Martell-directeur Pierre Cordier zei dat de schade in geld uit gedrukt 40 tot 45 miljoen gulden bedraagt. „Omdat het nog jonge cognacs waren zijn we er betrekkelijk goed vanaf gekomen", vertelde Cordier, „het is niet catastro faal. We zijn slechts 10 procent van onze voorraad kwijt". Brandweerlieden in asbestpakken. vrijwilligers en de brandweer ploeg van de Franse luchtmachtbasis in de omgeving trotseer den de zinderende hitte, maar waren niet in staat te beletten dat de vlammen het 500 meter lange gebouw voor het grootste deel in de as lgden. Op het hoogtepunt van de brand drong de brandende cognac door in de kelderriolering en kwam nog steeds brandend te recht in de rivier de Charante die bedekt werd met een gloeien de alcohol slib. Volgens de brandweer is de brand waarschijnlijk ontstaan toen er uit een vat alcohol werd gemorst op de hete motor van een heftruck. biedt brillen om in te bijten! Vaak gesignaleerd bij gekon- centreerde mensen. Luisterende mensen. Intelligente mensen. Kritische mensen. Misschien kochten ze juist déarom hun montuur bij v.d. Wiel. Wie weet Gezeten op meegebrachte kussens en zelfs luchtbedden of zomaar liggend op de grond hebben zo'n tweeduizend jongeren gisteravond genoten van het ..kussenconcert" van het Residentie-orkest. Een unieke, kleurrijke ge beurtenis in de Haagse Kurzaal, ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van de jeugd- concerten. De grote belangstelling (buiten de zaal ontstond zwarte handel in kaartjes) zal ook ingegeven zijn door de lage toegangsprijs: 35 cent, de prijs van vijftig jaar geleden. Diri gent Willem Frederik Bon leidde het Haagse orkest ondermeer in de Nachtmusik van Mahler, het eerste pianoconcert van Tsjai- kowsky (soliste Andreia van Schaick) en de Bolero van Ravel. Actiecomité's: hervorming van slandsorganisaties DEN HAAG(ANP) - Het lande lijk actiecomité van boeren en tuinders vindt dat de officiële land- en tuinbouworganisaties hervormingen moeten onder gaan om beter te kunnen func tioneren op het gebied van de belangenbehartiging. Een korte schets van zulke hervormingen heeft de voorzitter van het co mité, de heer K. Olieman over handigd aan drs. R. J. Zijlstra, voorzitter van het overlegor gaan der drla^ centrale land bouworganisaties. Volgens de actiecomité's zou men op plaatselijk niveau naar be drijfstak bij elkaar moeten ko men, terwijl die takken aan de top bij elkaar gebracht moeten worden om daar de belangen van de hele boeren- en tuinders stand te verdedigen. De actie groepen zullen op 16 september solidair zijn met de hele Euro pese landbouw die dan actie voert. In de komende week zal men zich beraden over acties. Dit luxe uitgevoerde theeglas, gevat In een verzilverde voet, i» een van de .blijmakers' die u kunt verdienen door het opgeven van 'n nieuw kwartaal-abonnement. weet er het fijne van ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 Alagna Sesia (AP) Dc „expedi tie der grootouders" is erin ge slaagd een van de hoogste ber gen van Europa te iieklimmen. Het doel van de expeditie was te bewijzen dat zij in beigschoe- nen even fit zijn als op pantof- fels. Een groep manno. en vrouwen, wier leeftijd varieer de van 51 tot 78 jaar, maakte donderdag een excursie naar de Monte Rosa. Gisteren kwam het gezelschap gezond en wel terug in Alagna Sesia, Italië. Het gezelschap ouden van dagen trof het niet met het weer: het was koud en er stond een on aangename wind. Alle mannen waren boven de zestig, de vrou wen moesten vijftig i f ouder zijn. De oudste deelnemer, de 90-jarige Francesco Revelli, maakte op verzoek van de art sen het le.atste rukje naar bo ven niet mee. Ook een twaalftal andere klimmers b'eef op de be slissende dag in de hut: ze had den de vorige nacht tot twee uur zitten zingen en drinken. Dc begeleidende verpleegsters en artsen hoefden tijdens deze ex peditie niet in actie te komen. Noteer m.v RHM als nieuw kwartaal-abonnee: DUIV Stuur dezo bon In open envelop, Naamzonder postzegel, naar Adres antwoordnummer 349, Leiden Woonplaats Stuur het theeglas naar: LEIDSE sis COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1