KLM, kind van welke rekening? Potverteren? In afgelopen drie jaar is meer gedaan met geen man personeel meer! als het mes erin moet, dan in hele bedrijf, van hoog tot laag SCHIPHOL Nationaal alarm- gerinkel, want de KLM staat rood. Commentaar van een cy nische waarnemer: „Nou en? vorig jaar 53,9 miljoen verlies. Dit jaar misschien 100 miljoen, volgens minister Westerterp. Het gemeentelijk vervoerbe drijf van Amsterdam verliest ieder jaar een bedrag met zes nullen, en geen rooie haan die er naar kraait". Misschien - kan men tegenwer pen - snerpte het geluid van de alarmbel zo dramatisch tegen het trommelvlies van de Neder- landse burger, omdat de KLM wel aan het potverteren leek geslagen. Piloten, die opeens ee n/derde in salaris zouden kun nen zakken. Vliegend personeel, dat slechts twee/derde zou hoe ven te leveren van de per C.A.O. overeengekomen, toch al com fortabele werktijd. Luchtlijnen kris-kras over de aardbol, die niet rendabel zouden zijn. Kran tenberichten schilderden de KL.M. af als een dolgedraaide Sinterklaas, die zijn volbeladen schimmel had ingeruild tegen een complete vloot van half lege luchtolif anten. Het beeld kan niet Einders dan schril overtrokken zijn, en een nuchtere analyse van wat er aan de hand is in de wereldecono mie in het algemeen en in at' luchtvaart in het bijzonder, wet tigt een vrij afwijkende visie. Voor het allergrootste deel, leert men dan, liggen de oorzaken van de rode cijfers waarin de KLM is afgedreven, buiten het bedrijf zelf. Men had ze niet in de hand. Men kon er eenvoudig niets aan doen, zakelijk redene rende deskundigen wijzen er te recht op dat de maatschappij het totale personeelsbestand on danks druk van binnenuit de laatste drie jaar niet heeft ver hoogd - dit, terwijl in die perio de het aantal vervoerde passa giers steeg van 3,1 miljoen naar 3,8 miljoen, de beladingsgraad van 52 procent naar 56,5 pro cent en de plaatsbezettings graad van 50,7 procent naar 57,3 procent. Een grotere produktie, kortom, opgebracht door een gelijkblijvende groep mensen. Heet dat potverteren? Niet voornamelijk interne maar externe factoren dus die verant woordelijk zijn voor het verlies dat de KLM noopt tot het grij pen naar het snoeimes. Ingewij den wijzen daarbij allereerst de zich steeds meer opbouwende inflatie als boosdoener aan. Was die achtergebleven, dan zou de maatschappij er, andere ongun stige invloeden ten spijt, nog redelijk zijn uitgesprongen. Het is in het bedrijfsleven altijd te doen gebruikelijk geweest dat men de gevolgen van inflatie opvangt door eenvoudig de prij zen van de produkten te verho gen. De luchtvaartindustrie kon zich aémvankelijk het tegendeel permitteren. Daar verlaagde men gedurende de zestiger ja ren zelfs de tarieven, en men durfde zo royaal te zijn omdat de ongunstige factoren gecom penseerd werden door de groei van de markt, en door de in gebruikneming van meer econo mische vliegtuigen. Na 1970 veranderde de situatie echter. De inflatie ging steeds sneller. De kosten werden steeds hoger. De tarieven zakten beneden een verantwoord mini mum onder de druk van de concurrentie der vele charter maatschappijen, die welig kon den bloeien op de vruchtbare teelaarde van de Amerikaanse behoefte aan een altijd voor mi litaire doeleinden beschikbare, in geval van nood snel te mobili seren luchtvloot. Tot overmaat van ramp nam de groei van de markt af als gevolg van een economie, die zich terughou dend wenste op te stellen omdat bet proces van veranderingen zich niet liet bijbenen - zo snel en veelomvattend was het En tenslotte betekenden de nieuwe vliegtuigen die in gebruik wer den genomen (boeing 747, DC- 10) geen economische verbete ring in de mate die opeens gebo den was. Simpel gezegd: ze vlo gen wel 20 procent voordeliger dan de oudere DC-8, maar dit voordeel werd in het machtige kielzog van hun motoren opge slurpt door de inflatie. Devaluatieklap Ongeveer gelijktijdig deed zich een andere fatale ontwikkeling voor waaraan de luchtvaart niet debet was, laat staan de KLM. De dollar en het pond deva lueerden. En - erger nog voor de nationale luchtvaart maat schappij - de gulden werd met 5 procent opgewaardeerd. De KLM heeft bij nagenoeg al zijn transacties met dollars en pon den te maken, en verloor bijge volg sinds 1971 ongeveer 25 pro cent van de waarde die deze munteenheden voor die tijd ver tegenwoordigden - een schade van enkele honderden miljoe nen guldens. Bovendien trad er een bijkomend nadelig effect op, want door de geringere koopkracht van de dollar in Eu ropa verminderde de toeristen- stroom uit Amerika naar onze contreien. Dan nog dacht de KLM de zaELk onder de knie te hebben, mits de maatschappij voor een ver dere devaluatie gespaard bleef. Men hoopte dit jaar ondanks alles quitte te kunnen spelen. Men had in zijn hele planning op een nul positie gemikt - geen winst in 1974, maar ook geen verlies, zoals de 53,9 miljoen van het jaar ervoor. Toen kwam de energiecrisis als een donderslag bij heldere hemel over de toch al gepijnigde hoofden van de KLM-directie denderen. Een bij na dodelijke klap. Het gevolg was een onvoorstelbare kosten stijging. Vorig jaar bedroeg de brandstofrekening van de maat schappij 187 miljoen gulden. In 1974 zal zij oplopen tot ongeveer 450 miljoen gulden. Had men dit op zich laten zitten, dan was een faillissement onvermijdelijk ge weest. En opeens blijkt de berg van ellende toch nog een pluspunt te kunnen baren. De luchtvaart krijgt oog voor een nieuwe filo sofie. Men leert begrijpen dat de vliegtarieven de inflatie moeten volgen, en dat kostenverhogin gen door prijsverhogingen en brandstoftoelagen verhaald moeten worden op de consu ment - precies zoals overal el ders in het bedrijfsleven. Een nadeel hierbij is uiteraard weer dat toepassing van de nieuwe zienswijze een afremming zou betekenen van de oorspronke- 2jch voort. Er gaat tijd verloren, lijk geplande groei van het ver- z0 heeft men bij voorbeeld niet voer. De keuze, redeneert men,, op adequate wijze gereageerd moet ergens in het midden lig- op de stijging VEin de olieprijzen, gen. Geen stabilisatie en consoli- Terwijl men onderling zat te datie enerzijds, want de poten- krakelen over de te nemen tiële markt voor luchttransport maatregelen, moesten de lucht- is nog steeds indrukwekkend, vaart-maatschappijen alvast be- Maar niet de schoksgewijze talen - zonder iets terug te krij- groei van vroeger. Een gematig- gen. in november hoopt men (op de groei van, zeg, 3 tot 5 percent basis van de thans geldende Taak en werkwijze van het vliegend personeel spelen een belangrijke rol bij het gewetensonderzoek, waar de K.L.M. zich op dit moment samen met bonden en ondernemingsraad aan onderwerpt. Maar als het mes erin gaat, dan in het hele bedrijf, van hoog tot laag. per jaar in plaats van de tradi tionele groei van 15 percent, gewend was ge- olieprijzen) middels tariefsver hogingen tot een totaal VEin 30 procent het gat eindelijk gedicht standige bescheidenheid getuig de. Toen de bui zich eenmaal in volle hevigheid aan het ontladen was, vreesde men op grond van de stijgende prijzen evenzelfs voor een daling van het ver voersaanbod. Maar zie: zoals de ontwikkelingen zich nu afteke-» nen, zit er nog altijd een groei in, en wel van 4 procent. Een hoopvol teken. De laatste jaren was het streven van de KLM-directie er duide lijk op gericht de lijn van vóór zal gaan proberen te benutten dan tot nu toe? Ligt de vervoer- spiek in de zomer? Dan liefst geen vEikantie nemen in de zo mer - een periode waarin nu al soms tien uur per dag wordt gewerkt met uiteraard recht vaardige compensatie in de win ter. Dit zou kunnen betekenen dat de KLM in de zomer minder seizoenwerkers in dienst hoeft te nemen. De gedachten zouden zelfs kunnen gaan in de richting van een grotere diversificatie in de wijze waarop bedrijf en per soneel elkaEir wederzijds dienst baar zijn. Extreem voorbeeld: als het technisch grondperso neel 's winters de hemden vol heeft aan het onderhoud van de vloot, maar 's zomers, wanneer het op vliegen en nog eens vlie gen aan komt, de relatieve rust geniet - waarom er dan gedu rende die periode geen andere technische werkzacimheden bij. Net onder de loep Rest het lijnennet van de KIM waarover het nodige is gespecu leerd. Men kan er vergif op innemen dat de maatschappij dit zo mogelijk nog kritischer zal gaan bekijken dan ooit. Na tuurlijk bestaEm er diensten waarvan men, gezien de op brengst, geneigd is te zeggen: moet dat nou? En natuurlijk vraagt men zich bij een bedrijf dat rendabel probeert te zijn af: moet je hiermee doorgaan? Hier komen echter ook politieke en luchtvaart-politieke complica ties om de hoek kijken, die zich onttrekken asm de greep van louter commercieel denkende luchtvaartbedrijvers. De moge lijkheden zijn zeer beperkt. Noch kim men simpelweg sug gereren, zoals wel gebeurt, dat een mogelijke oplossing ligt bij het combineren van bepaalde vluchten. De lijndienststructuur die gericht is, en ook gericht moet zijn, op dienstverlening aan het publiek, laat zulks nau welijks toe. Want welke maatre gelen ook genomen zullen wor den, voor de KLM blijft één ding voorop staan: de kwaliteit van het produkt en de service aan het publiek zal hiervan geen enkel nadeel mogen ondervin den. De rode cijfers zijn er. De alarmbel rinkelt. Dit mag echter geen reden zijn om lichtvaardig te oordelen over de pogingen die de KLM in het werk stelt om het sein weer op groen, de. bel weer tot zwijgen te krijgen. Of om lichtvaardig te denken over de middelen die de maat schappij hierbij ten dienste staan. PIET SNOEREN enigszins de inflatie bij moeten de ontwikkeling heeft achterge- benen - slechts een paar punten lopen, hetgeen zich wat de KLM achter mogen lopen bij een in- flatie die voor de komende ja ren op 8 tot 10 percent wordt den. Voeg daarbij de 30 miljoen geraamd. verlies, ontstaan door het terug vallen van het vervoer als ge volg vém de stijgende tarieven, en men heeft precies de raming van ongeveer 100 miljoen gul den verlies over 1974, waarover hierboven werd gerept. IATA: te traag Een groot probleem bij dit alles bleek weer dat de KLM lid is van de internationale vereniging van luchtvaart maatschappijen, de LATA, en dat dit lichaam Waarbij de aantekening dat tot nogal log situaties noodzakelijk zouden maken ter compensatie te reageren op niet geringe verbazing tariefstij gingen migen die daling van de ver moeten voer cijfers nog meegevallen is kos- ook. Voordat de brandstof cata- tenstij gingen. "Het gaat allemaal strofe in Eille omvang neerdaal- te langzaam. De belangen bin nen de IATA, constateren des kundigen al jarenlang met een glimlach, lopen niet altijd paral- de, had de KLM voor 1974 gere kend op een groei van slechts 5 tot 10 procent tegen, zoals betere tijden 15 pro- lel. De'onderhandelingen slepen cent Een calculatie die van ver- Geen vakanties tijdens de zomerpiek, maar dan juist harder werken, is een van de mogelijkheden om de K.L.M. te helpen. Maar sommige K.L.M.-ers kennen nu al zomerse werkdagen van tien uur. 1970 te continueren, dat wil zeg gen: een winstpositie te behou den. Tekenend was - zoals eer der uitgelegd - dat het perso neelsbestand de afgelopen drie jaar niet is uitgebreid. De van buitenEif werkende ongunstige factoren hebben echter een lelij ke streep door de rekening ge haald, en de maatschappij ge noopt tot het aftasten van eigen boezem met het zo onsympathie ke instrument van het snoeimes, teneinde de noodzakelijke com pensatie te vinden. Door de cu mulatie van verliezen raken de reserves uitgeput. In zijn pogin gen om uit de impasse te ko men, moet de maatschappij noodgedwongen ook bezien wat er in eigen vlees te snijden valt. Een héirde werkelijkheid - des te harder omdat men zich reali seert: als er weer een ongunsti ge factor van buitenaf gaat wer ken, is er wellicht geen houden meer aan. Maar daarvan wenst men bij het bepalen van het toekomstige beleid niet uit te gaan. Men gaat er van uit dat het moet lukken, en dat het ook kan. Offers gevraagd Het is hierop dat gezinspeeld wordt in de dagorder van de directie aan het personeel, waarin de woorden offers en individuele teleurstellingen op vallen. Zou er bij voorbeeld met goede wil van beide kanten niet iets te veranderen vallen aan de werk- en rusttijden regeling van het vliegend personeel? En is de honorering van een ton of meer per jaar niet aan de hoge kant? Zou er geen mogelijkheid te vin den zijn om tot een relatieve verlaging te komen? Het zullen dit soort vragen zijn die de KLM-directie momenteel in nau we samenspraak met vakbon den en ondernemingsraad bezig houden. Men verkeert in de fase van het gewetensonderzoek, en realiseert zich dat de eventuele penitentie een kwestie zal zijn van tijd. Nogmaals - het vliegend perso neel vormt slechts een voor beeld van de richting waarin gefilosofeerd zou kunnen wor den, en niet meer. Wanneer het mes erin moet, dan zal dat zeker gelden voor het hele bedrijf, en vooral zijn medewerkers van hoog tot laag. Zou het niet lo gisch zijn als de KLM zijn per soneel in het hoogseizoen beter Welke maatregelen de K.L.M. ook gaat nemen, voorop staat dat de kwaliteit van het produkt en de service aan de reiziger er geen enkel nadeel van morgen onder vinden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15