„Helft van tafeltennisaccommodaties voldoet niet aan meest elementaire eisen van hygiëne en gezelligheid" nog 1 „Amerikanen steeds nuttige inbreng in de basketbalstrijd" NTTB-voorzitter Douwe de Vries: ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1974 niet Net als in de veel te rustig verlopen zestiger jaren mist de bond weer de visie rekening te houden met Jan Publiek. Van alle structurele, ingrijpende wijzigingt* komt haast niets naar buiten, de bedroe- vende stilte rond de N'IT'B blijft gehand haafd. Douwe de Vries is reëel genoeg te erkennen dat het de bond aan een goede verzorging van public relations schort De waarde daarvan onderschat hij niet, de tijd heeft alleen nog onvoldoende in het voor deel gefunctioneerd. jammer Dat is jammer, omdat achter de schermen van de NTTB erg veel verandert. Tot de organisatie van de EK in Rotterdam (1972) liet de nieuwe voorzitter alles op zich afkomen als zijnde de intro, het begin van zijn beleid. Douwe de Vries: „De werk zaamheden waren overweldigender, com plexer dan ik dacht". Na zijn entree begon het eigenlijke werk, het leiden van een bond. Douwe de Vries kwam beslagen ten ijs. De uit de afdelin gen voortgekomen reorganisatiecommissie bracht een rapport uit, waarvan de coclu- sies weer eens verkeerd overkwamen, ten fiat werd onthouden. Alle moeite beek toch niet voor niets te zijn. „Want", had Douwe de Vries al snel door, „wij maakten diverse opsommingen uit het rapport los en kregen toen trapsgewijze alle instemming voor deze plannen". Het nodige kon daardoor doorgedrukt worden. De administratie van het ledenbestand werd gecentraliseerd, het competitiebeheer kwam in handen van full-timers en de boekhouding werd vol gens uniforme maatstaven opgezet. Doel van deze reorganisatie-maatregelen is. gemakkelijk uit te leggen. De Vries weer: „We hebben gestreefd naar een structuur, waarin het overleg met de 21 in ons land bestaande afdelingen frequenter kon zijn. Om het hoofdbestuur een beter inzicht te geven in wat er overal leeft. Ander voor deel van deze structuur kan zijn dat een sterkere en gefundeerdere inbreng vanuit de vrij autonome afdelingen zijn beslag krijgt. Dat vind ik ook belangrijk. De besluitvorming kan zo ree-eler gevorm'd worden met minder kans op maatregelen, die papieren letterbeslissingen blijven". Zorgen Ernstig zorgen heeft Douwe de Vries zich gemaakt over de niet vooruit te branden- ontwikkeling in het ledenbestand. Al ja ren een doorn in het oog voor allen die de tafeltennisport een goed hart toedra gen. Van 1963 tot '70 groeide de NTTB slechts van 17.000 tot 19.000".Dat benauw de me ook erg", gaf de voorzitter toe, die nog steeds een van de jongsten van Neder land heet te zijn. „Van alle kanten is gezocht naar een mogelijke oorzaak daar van. Ik ben er niet helemaal uitgekomen. Frappant is echter wel, dat van 1970 tot '73 de groei ongeveer zes procent bleef en het laatste seizoen ineens een top van achttien procent bereikt werd". Misschien is deze belangrijke ontwikkeling voor een groot deel beïnvloed door de zeer langzaam verbeterde accommodatie-gele genheid in de tafeltennissport Tot voor kort was het niet ongewoon dat een compe titiespeler zich niet eens behoorlijk kon wassen na een wedstrijd. „Nog altijd blijft deze situatie schrikbarend", meende Dou we de Vries. „Tegenwoordig voldoet vijftig procent van de accommodaties nog niet aan de elementaire eisen van hygiëne en gezelligheid. Ik overdrijf beslist niet". Douwe de Vries belandt met deze conclusie precies waar hij wezen wou. De structuur van de bond draagt een te onvolwassen karakter. Het centrale bondsapparaat staat er goed voor, de continuïteit is verzekerd. Maar de organisatie in de totale bond is nog lang niet zo ver. Tafeltennis als topsport. Na Cor du Buy (vijftiger jaren) en Bert Onncp (begin zes tig) brak een periode van eeuwige stilte aan. Nederland leverde geen speler meer op het internationale tournooiveld af, die meetelde. Toen de Joegoslaaf Dusan Tiger- -nan zich in 1966 als bondscoach in ons land meldde werd verwacht dat hij weer een vlaggendrager voor Nederland zou op- leiden. Dit was een nogal naieve verwach- ting. Dat bleek snel. Het lukte hem niet. Toch vindt Douwe de Vries het effect van Tigermans werk overal in ons land terug. al Door te constateren dat het peil in Nederland sterk verbreed is. „De eenling Jaap van Hummel uit Deventer bestaat niet meer", bDoor op te merken dat het absolute spelniveau ontzettend vooruit is gegaan". „Ik zou met mijn spel van vroe ger nergens meer zijn" en cl door vast te stellen dat Nederland de relatieve stijging met het buitenland toch heeft bijgehouden, meer niet. „De Joegoslaven sturen nu geen reserves meer als ze een oefeninterland tegen ons team moeten spelen". Lui VanTigcrman kan dus alles gezegd wor den behalve dat hij lui is geweest, de kantjes eraf heeft gelopen. Hij heeft ont zettend goed werk verricht. Niet voor niets durfde Douwe de Vries te stellen: „De kans op ontsnapping van talent is kleiner dan ooit geworden". Toch blijft de vraag boeien of na Tigerman geen karaktervolle „doordrijver" meer suc ces zou kunnen boeken. Douwe de Vries ontkende dat niet, maar hij achtte het nog te vroeg daarovereen uitspraak te doen. „Die kans acht ik inderdaad niet uitgeslo ten. Meer kan ik er onmogelijk over zeg gen. Het contract van Tigerman loopt het volgend seizoen pas af en het advies van de sportcommissie is nog niet binnen". Douwe de Vries vertelde dit alles in zijn werkkamer, tweehoog in Utrecht. Niets herinnerde aan tafeltennis en niets herin nerde aan zijn werk als wetenschappelijk medewerker aan de universiteit van Ut recht. Het leek wel of hij in deze ruimte vaak de rust zoekt die hij ergens niet kan vinden. Een veldbed in de hoek van de kamer deed dat althans wel vermoeden... HANS DE BRUYN woui- «r zxjn. Kon gezegd kan geconclu deerd worden dat het hem niet gelukt is. Van alle wilde prognoses kwam niets te recht. Teleurgesteld dan? Ook niet. Douwe de Vries mag zich in de ogen van de „top" niet als een wonderman ontpopt hebben, de tafeltenniswereld zelf prikte hem niet vast op deze enge kwalificatie en onder scheidde in hem wel degelijk andere kwali teiten. Hij mocht blijven. Nog steeds houdt de 33-jarige NTTB-voor zitter de scepter stevig vast. En constateer de rustig: „Een aantal mensen had inder daad andere verwachtingen dan nu is uit gepakt. Ik voelde dat in het begin heel duidelijk. Maar ik kan niet zeggen dat ik tegenstand heb ontmoet. Zover kwam het niet. Het zou ook niet reëel zijn van een voorzitter te verwachten dat hij zich eenzij dig opstelt". Beducht voor dat gevaar liet Douwe zich expres of niet, het meeste in met de keerzijde van de mdaille. Hij zocht naar het waarom de NTTB bij het CRM, de NSF en andere hoge instanties geen entree had, legde de contacten om het te verbeteren en keek wat hem nog meer te doen stond. Benaderde verder ook het vraagstuk van de ledenstilstand bij de NTTB. Sneed het gif eruit en bekeek het probleem toen opnieuw. Van 19.000 leden schoot het totaal omhoog tot 26.000, de balans van ^it ogenblik. idealistisch Reden te over om het toekomstbeeld van de NTTB te schilderen. Maar dat gebeurt Douwe de Vries drukt bepaalde reorganisatie-plannen trapsgewijze door. Kales coach door tijdgebrek UTRECHT Vier jaar geleden werd Douwe de Vries, na een goed bevallen inwerkperiode van een half seizoen, aangesteld tot de jongste voorzitter van een landelij ke sportbond. De NTTB keek trots naar anderen. Zij durfde ten minste iemand, die bijna alle top pers nog uit persoonlijke ontmoe tingen kende, de tafeltennisscep- ter in handen te geven. Noteer bij de radio Eredeivisie Sparta MVV (7/9) NAC Ajax 0 Wageningen De Graafschap Telstar AZ'67 0 FC Twente Haarlem 0 FC Amsterdam FC Utrecht 0 Roda JC Go Ahead Eagles 0 PSV Feyenoord Eerste divisie 0 FC Dordrecht FC Den Bosch 0 Veen dam Heerenveen PEC Zwolle Helmond Sport SC Amersfoort Eindhoven 0 SW Heracles Volendam FC Vlaardingen FC VW Fortuna SC 0 SC Cambuur Vitesse 0 NEC FC Groningen. De wedstrijden, aangeduid met een 0 komen voor op het toto- formulier. Meervoudig tafeltenniskampioen Bert van der Helm reikt ver, maar kan toch niet op tegen het internationale geweld. Frank Kales maakte bij Levi's Flamingo's vele hoogtepunten in de vorm van landskampioenschappen mee. Hij zette een streep onder zijn speler sloopbaan en werd coach bij Deitailoyd. België of Frankrijk gewonnen". Ondanks die spelpeilverbetering kan het Nederland se team in Europa nog geen rol van beteke nis spelen. Kales: „Dat komt, omdat er rond het natio nale team nauwelijks iets gebeurt Je moet het voor de jongens aantrekkelijk maken. Er moet een stukje sfeer worden gekweekt. Bovendien wordt men niet voldoende voor bereid. Vlak voor een toernooi zegt men hier: O., even het team samenstellen. Dat kon vroeger wel. maar de tijd, dat je alleen voor het vaderland, de vlag en het volk slied meedeed, is voorbij". Ook voor Frank Kales, die zelf 93 maal het oranjeshirt droeg. gelijke tred De breedtegroei van het basketbal in Ne derland houdt geen gelijke tred met de vooruitgang van de top. Er worden naar stig pogingen in het werk gesteld om de sport onder de aandacht te brengen, maar in het grootste deel van het land wil dat nog niet erg lukken. Kales: „Men zegt, dat er genoeg actie wordt ondernomen, maar ik heb er nog niet veel van gemerkt. Er worden wel wat schoolprogramma's afgewerkt met Ameri kanen, maar dat gaat van de clubs uit. Het initiatief moet van de bond uitgaan. Men moot de topspelers er warm voor maken. Zoals in Spanje. Daar wordt aangekondig- d: dan en dan komt meneer Rodriguez in dorp „X". Dat spreekt de jeugd aan. Op die manier kweek je een brede basis, waarvan je later de vruchten kunt pluk ken". JAN VAN DER NAT De verwachtingen waren uiteraard hoog gespannen. Zou hij, in zijn eentje, de mo notone beleidslijn van deze introverte bond kunnen ombuigen? Het leek te mooi om AMSTERDAM Een basketbal-competi tie zonder Frank Kales. Het zal wel even wennen zijn. Voor het publiek, de scheids rechters, maar ook voor de spelers. Frank Kales (32) nu, zette een punt achter zijn actieve loopbaan en daarmee verdwijnt een figuur, die bijna niet van de Neder landse velden was weg te denken. Frank Kales blijft echter nauw betrokken bij zijn „sport". Vanaf dit seizoen heeft hij de technische leiding bij het Amsterdamse Deitailoyd. Kales: „Ik kon het basketballen niet langer combineren met een aantal andere dingen. Als topspeler moet je je aandacht verdelen oyer drie zaken: basketbal, werk en gezin. Om twee daarvan goed te kunnen volbren gen is aleen hele toer. Bij Levi's trainen we vier of vijf keer in de week. Daarnaast had je soms twee wedstrijden in een week. En daarnaast nog een keer je werk en je gezin en dan, je komt ergens tijd te kort". Zijn functie van trainer-coach bij Deitai loyd zal Kales meer vrije tijd opleveren. De ploeg traint slechts drie maal per week en Frank Kales zal er daarvan twee voor zijn rekening nemen. Deitailoyd traint be duidend minder in vergelijking met een aantal andere eredivisieclubs. Is het Am sterdamse team daardoor niet in het na deel? Kales: „Voor het doel wat wij ons hebben gesteld is drie maal per week trainen voldoende. Wij gokken op een vijfde tot zevende plaats. Aan de absolute top zijn wij nog niet toe". spectaculair Het nieuwe basketbalseizoen, dat dit weekeinde van start gaat, belooft nog spectaculairder te worden dan het vorige. Reden om dat aan te nemen is de totale veramerikanisering". Vorig seizoen waren er nog twee clubs zonder Amerikanen (DED en Haarlem Cardinals). Beide ploegen degradeerden en elke club in de eredivisie beschikt nu over twee Yankees. Amerikanen hebben de af gelopen jaren een belangrijke rol vervuld in de Nederlandse competitie. Het peil is enorm gestegen, maar er zijn stemmen opgegaan, die in de toekomst liever een buitenlandse speler per ploeg bepleiten. Dit in navolging van België, dat een paar jaar terug ook de kraan voor buitenlanders voor de helft dichtdraaide. Frank Kales: „Ik dacht niet, dat we dat moesten doen. Nederlandse spelers kunnen nog steeds erg veel leren van de Amerika nen. In het verleden is dat duidelijk geble ken. Die jongens zijn op alle onderdelen van het spel beter. Je leert een stuk hard heid en techniek. Echt. ik zie Amerikanen gewoon Is een constante faktor. Trouwens bij het voetbal lopen ook in veel ploegen twee buitenlanders licht opsteken Dat Nederlandse spelers veel hebben op gestoken van hun Amerikaanse ploeggeno ten blijkt wel uit de resultaten van het nationale team, dat op het pre-Olympisch toernooi in 1972 een verdienstelijke vierde plaats in de wacht sleepte. Kales: „We wonnen toen ondermeer van België. Frankrijk en Zweden. Weliswaar speelde we voor eigen publiek, maar daar voor hadden we ook thuis nog nooit van Eén van de Amerikanen .in de Nederlandse basketbalcompetitie in beeld: Jackie Dinkins van landskampioen Transol. „We leren er nog veel van", zegt Frank Kales over de Yankees.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11