Defensiepersoneel wordt sluitpost kabinetsbeleid Waldheim wil hervatting gesprek over Midden-Oosten Regering denkt aan provinciale politie £cidóc(Botvtant Minder verbruik olie in toekomst verwacht CDA VREEST: Staatsbosbeheer 75 jaar in aktie voor natuurbehoud lüfclJDAG 6 SEPTEMBER 1974 feN HAAG (ANP) Een studie-commissie van de drie christendemocratische partijen (KVP, ARP en CHU) (vreest dat als gevolg van de houding van de bewinds lieden van Defensie het Defensiepersoneel de sluitpost van het kabinetsbeleid zal worden. Dit blijkt uit een gis termiddag verschenen gezamenlijk commentaar op de 'Defensienota. ilgens de studiecommissie is het burgerpersoneel ondergechikt jjeleid ten aanzien van het vrij- gemaakt aan de eisen van het willig dienend militair en het financiële en materiële beleid. De bewindslieden van Defensie blijken zich de personeelsproble- matiek niet eens te realiseren, zo zegt de commissie, en er wordt bijna geheel voorbijge gaan aan de schrijnende gevol gen van de in de defensienota terloops genoemde maatregelen. In de Defensienota is ook elders sprake van „Ernstige tekortko mingen" en „Witte plekken". mist een achter- 'PR eist wijziging j Ondememings- IHQEP raad ^STERDAM (ANP) De Poli tieke Partij Radikalen wil, dat de regering nog vóór 1 januari a.s. een wetsontwerp over de samenstelling en de bevoegdhe- J den van de ondernemingsraden i indient. j een verklaring stelt de P.P.R. met grote teleurstelling vast dat een S. E. R.-advies over de wij ziging van de wet op de Onder nemingsraden nog steeds niet gegeven is. Ongeacht het al of niet verschijnen van dit advies houdt de P.P.R. vast aan haar nadrukkelijke eis, dat de wij zigingsvoorstellen nog dit jaar ingediend moeten worden. De partij zal daartoe de P.P.R.-' ministers vermoedelijk via een partijmotie binden aan de af spraken. Terwijl in Lusaka gisteren besprekingen werden gevoerd over de onaf hankelijkheid van Mozambique, demonstreerden duizenden mensen «n het stadion van Lourenco Marques. Jonge aanhangers van de verzetsbeweging Frelimo droegen hun vlag door het stadion. NEW YORK (DPA) Secretaris-Generaal Kurt Waldheim heeft in zijn jaarverslag geëist dat de vredesconferentie in Genève over het Midden-Oosten zo snel mogelijk wordt hervat om uitbreken van nieuwe vijandelijkheden in het Midden Oosten te voorkomen. Na de jongste oorlog aldaar zijn nieuwe elementen naar voren gekomen die hoop op vrede geven, wanneer daar snel op wordt voortge bouwd. In zijn overzicht zegt Waldheim dat de politieke ommekeer in Portu gal het vooruitzicht op spoedige dekolonisatie in Afrika heeft verbe ter. De beëindiging van het conflict met Guinee/Biseau geeft grote voldoening. Waldheim bood opnieuw zijn diensten aan am het dekolonisatieproces te vergemakkelijken. Te betreuren valt dat in Rhodesië nog geen verbetering is te bespeu ren en dat de toestand in Namibië (Z.W.-Afrika) slechter is gewor den. De wetten op apartheid in Zuid-Afrika worden nog even rigou reus toegepast. De V-N. en veel andere organisaties strijden steeds scherper tegen kolonialisme en rassendiscriminatie, maar zonder veel resultaat, omdat de landen de door de V.N. vastgestelde maat regelen niet uitvoeren. Dat is vooral bij de uitvoering van de ver plichte sancties tegen Rhodesië het geval. v 11 Moerdijk in i 1980 rijp Ivoor 12000 I werknemers MOERDIJK Het haven- en in- Sustrieschap Moerdijk heeft de Indruk dat het vestigingsklimaat voor bedrijven in Rotterdam te- I -rugloopt en dat de belangstel- ling zich steeds meer richt op -Moerdijk. Mr. F. Reinders, voorzitter van het schap zei dit 4ijdens de najaarsvergadering van de Brabantse en Zeeuwse Christelijke werkgevers. Het schap voert besprekingen met Tijdens de Dag van de Arbeid maandag in Amerika, werkte president Ford aan zijn conditie door trampoline te. springen in zijn presidentiële verblijf te Camp David. 32 gegadigden voor in totaal 200 ha industriegrond. Deze bedrij ven zouden 1200 mensen werk kunnen verschaffen. Hij ver klaarde er nog steeds van over tuigd te zijn dat het industrie terrein Moerdijk in 1983 geheel zal zijn uitgegeven en dat er dan 12.000 mensen zullen wer ken. Shell heeft bovendien in Moerdijk 250 ha industriegrond gekocht voor 20 per vierkante meter, terwijl het bedrijf tevens een optie heeft genomen op nog eens 250 ha voor 20 per meter en een rentevergoeding van 1,80 per m2. Vorig jaar 300 verdrinkingen DEN HAAG (ANP) Bijna drie- honderd mensen zijn in 1973 in ons lanfl door verdrinking om het leven gekomen, zo blijkt uit voorlopige cijfers van het Cen traal Bureau voor de statistiek. Opvallend is het grote aantal mannen en jongens, samen 235. Vrouwen en Meisjes komen minder in het water om, in 1973 waren het er 58. Het aantal ver- drinkingsgevallen was iets ho ger dan in 1972 (285) grond voor het Defensiebeleid, nmelijk een vredes- en veilig heidsbeleid. De voorgestelde fi nanciering wordt onevenwichtig genoemd. „De nieuwe financie ringsmethode is wel een verbe tering, maar geen waarborg te gen onvoldoende compensatie voor prijsstijgingen". De becij ferde plannen zijn „erg krap" gesteld en bevatten geen ruimte voor tegenvallers. De studie groep betwijfelt of de uitgetrok ken fondsen een behoorlijke staat van onderhoud, verant woordelijke voorraadniveaus en toereikende oefenprogramma's mogelijk maken. Een „gematig de schatting" van de studie groep zegt dat tot en met 1977 zeker 100 miljoen gulden extra nodig is voor Defensie. Grote consternatie tijdens de Aziatische Spelen in Teheran. Op de schermloper stortte de 26-jarige Japanse sabreur Kiyoshi op de grond. Hij was getroffen door het wapen van zijn tegenstander. Doordat het lemmet van zijn sabel afbrak, boorde de scherpe punt zich in de buik van de Japanner die naar het ziekenhuis werd gebracht. De beide nieren bleken te zijn geraakt. Zijn toestand is redelijk. Nieuwe sneltreinen voor 160 km UTRECHT ANP De Nederland se Spoorwegen hebben de or ders geplaatst voor een proefse- rie van zeven nieuwe intercity- treinen. De nieuwe intercity's, waarbij de nadruk op meer reiscomfort moet vallen, worden in de loop van 1976 geleverd. Ze zullen onder meer worden be proefd op het trajekt Eindho- ven-Venlo: op een (teel daarvan kan met een snelheid van 160 kilometer per uur worden gere den. Met de bestelling van de zeven drierijtuig-stellen is een bedrag van 37,5 miljoen gemoeid, in clusief de ontwikkelingskosten. NS heeft een zo groot mogelijk deel van de order 40 procent bij de Nederlandse industrie DEN HAAG De regering denkt erover om de gemeente- en rijkspolitie samen te smelten tot pro vinciale politiecorpsen. Dat is duidelijk geworden uit een betoog van minister Van Agt (Justitie) gis termiddag in de Tweede Kamer over de verlenging van een wet die bedoeld is om een rem te zeten op Net automatisme, dat elke gemeente die meer dan 25.000 inwoners bzit, recht geeft om een eigen ge meentelijk politiecorps op te richten. Minister Van Agt, die de hoogste baas is van de Rijkspolitie, en minister De Gaay Fortman (binnen landse Zaken), die verantwoordelijk is voor de ge meentepolitie, zijn van mening dat niet elke ge meente die tevallig de grens van 25.000 inwoners overschrijdt dan ook maar meteen een eigen poli tiecorps moet krijgen. Dat leidt tot versnippering en minder slagvaardigheid. De Tweede Kamer deelde de opvatting van de januari van het vorg jaar afgelopen is) niet nog twee ministers niet. Men wil deze wet (die al sins eens verlengen, terwijl de regering tegelijkertijd bezig is met voorstellen te komen tot algehele reo- granisatie van de politie in Nederland. De twee ministers nemden nog een argument dal pleitte tegen het verderuitbreiden van het aantal kleine politiecorpsen: Als er veel kle.ne corpsen komen, dan zullen er veel mensen onttrokken moe ten worden aan de corpsen van grotere steden. Bo vendien moet elk corps, hoe klein het ook is, volle dig uitgerust zijn. Dat wil zeggen een eigen recher cheteam, een eigen verkeersdienst, een eigen meld kamer. Over verlenging van de gewraakte wet za! aanstaande dinsdag worden gestemd. Rus steekt Amerikaan op beurs neer MOSKOU (AP) Een Ameri kaanse zakenman is gisteren bij zijn stand op een Moskouse han delsbeurs neergestoken door een Russische bezoeker die later te gen de politie vertelde dat hij speciaal naar de hoofdstad was! gekomen om een Amerikaan te doden. De dader stak zijn slachtoffer met een mes in de maagstreek. Het incident had plaats op de ten toonstelling „Polymer 74", een internationale vakbeurs van chemische bedrijven in het Mos kouse Sokolnikipark. Mikhail Frolov, een van de leidingge vende funktionarissen, zei dat een arts de dader, „voor meer dan 100 procent krankzinnig" heeft genoemd- Het slachtoffer, de 34-jarige Ja mes Hefty, is n\et een diepe steekwond die ook zijn lever heeft beschadigd opgenomen in het Botkin-ziekenhuis waar hij een week h 10 dagen zal worden verpleegd. Er is geen levensge vaar. Poolse kinderen in zandgroeve om gekomen WARSCHAU (AFP) De Poolse televisie heeft bekendgemaakt dat zes kinderen die donderdag een uitstapje maakte in het ge bied van Warschau in een zand groeve bij de stad Zyrardon om het leven zijn gekomen. De kleintjes maakten deel uit van een groep van 120 kinderen, al len leerlingen van een kleuter school. Onder leiding van een leidster gingen 28 kleuters naar een zandgroeve, waar de grond plotseling onder hun voeten in stortte. Staking Portugese vliegvelden LISSABON (UPI) Het perso neel van de Portugese vliegvel den, In dienst van buitenlandse luchtvaartmaatschappijen is vannacht in staking gegaan. Het overleg tussen de vertegenwoor digers van de vakbond enerzijds en de werkgevers en functiona rissen van het ministerie van arbeid anderzijds is op niets uit gelopen. Het conflict draait om de eis van de 650 leden tellende vakbond dat er een bepaling in het ar beidscontract wordt opgenomen die ontslag zonder geldige reden onmogelijk maakt. Door de sta king zijn 17 luchtvaartmaat schappijen getroffen. (Van een onzer verslaggevers) NUNSPEET Begonnen in 1899 met een inspecteur op de fiets, wat klerken en 13.000 ha zand verstuivingen, die moesten wor den bebost, is Staatsbosbeheer nu, 75 jaar later, ruim 100.000 ha natuurterrein rijk en 1700 personeelsleden. Het werk is niet beperkt gebleven tot be planting van braakliggende, on vruchtbare grond. Recreatie en landschapsverzorging, houtpro ductie en natuurbeheer werden de nieuwe taken van het SBB. Het is in die 75 jaar niet crescen do gegaan met de oppervlakte natuurgebied in ons land. In 1899 hadden 5 miljoen inwoners de beschikking over 950.000 ha natuurterrein. Nu moeten 13 miljoen het met 400.000 ha doen. „Wij ijveren", zegt ir. D. Sik kel, plaatsvervangend directeur van het jubilerende SBB „Voor duurzame instandhouding van waardevolle natuurterreinen, zo dat ze optimaal functioneren in de maatschappij, maar niet zo dat ze in waarde dalen. Dat is het spanningsveld waarin we voortdurénd verkeren". Ir. Sikkel verwacht in de komen de jaren wel een uitbreiding van het bosareaal met zo'n 3000 tot 5000 ha per jaar, maar dan hoofdzakelijk in de polders. Ook landgoedeigenaren bebossen de len van hun bezit, waar eerst de pachtboeren een karige boter ham op verdienden. Het beleid is er op gericht de toekomstige bosbouw te intensiveren op de betere gronden, waar loofhout kan worden gepoot. Tot nu werd de bosbouw verdrongen naar de minst vruchtbare gronden waar alleen naaldhoutteeelt mogelijk was. Vooral na de laatste we reldoorlog heeft staatsbosbeheer zich toegelegd op natuurbeheer. Naast het beheer van reservaten worden ook, waar niets is, re servaten gemaakt, bijvoorbeeld in de IJsselmeerpolders, waar een weidevogelterrein is aange legd. Staatsbosbeheer doet veel aan landschapsbouw. Vooral in de polders kan de „jubilaris" zijn hart ophalen. „In de Noord oostpolder kreeg 8,3 procent van de oppervlakte een niet- agrarische bestemming. In oos telijk Flevoland was dat 20 pro cent en in zuidelijk Flevoland zullen deze cijfers nog hoger liggen", aldus inspecteur land schapsbouw R. J. Benthem. Hier is 1200 ha gereserveerd voor ganzen en watervogels. Ziektebeeld in discussie ZIEK ZIJN is in de eerste plaats een aangelegenheid met persoonlij ke gevolgen: zijn in een bedrijf of land veel en vaak mensen ziek dan krijgt het verschijnsel ook economische gevolgen. Om die redei is het waarschijnlijk dat de laatste tijd herhaaldelijk berichten ii omloop komen over het groeiende aantal ziekte-meldingen. Dank zij onze vèr-gevorderde sociale wetgeving ondervinden in Ne derland de meeste werknemers weinig of geen economische gevol gen van hun ziek zijn. Voor bedrijven en bepaalde bedrijfsvereni gingen kan niet hetzelfde gezegd worden; daarom is begrijpelijk da er meer aandacht besteed gaat worden aan het verschijnsel „ziek te" en zijn oorzaken. UIT GEGEVENS van bedrijfsverenigingen koeten afgeleid worden daf het aantal ziektegevallen beroepsgewijze nogal uiteenloopt; vee verzuim wegens ziekte bij de bouwnijverheid en de detailhandel. Wanneer de kassen van de sociale fondsen bij betreffende bedrijfsver enigingen leeg raken, komt dit overigens nog meer door het stijgen de beroep op de wachtgeld- en werkeloosheidsfondsen dan door he' toepassen van de ziektewet. Wat klopt met het feit, dat in deze bo drijfssectoren ook de werkgelegenheid de hardste klappen te incas seren krijgt. Dat het beroep op ziekte-uitkeringen meevalt, komt overigens voora doordat het aantal langdurig ziaken niet onrustbarend groeit. In be paalde bedrijfssectoren groeit wèl het aantal gevallen, waar werk nemers een paar dagen wegens ziekte wegblijven. In hoeverre di ook sonsequenties heeft voor de produktiviteit, dus voor de econo mie. is een onzekere zaak. daar in vele gevallen compenserendi voorzieningen getroffen worden. OOK IN MEDISCHE KRINGEN wordt aandacht besteed aan het ver schijnsel ziekte bij het bedrijfsleven; er zijn artikelen verschenei waarin de conclusie van sommige sociologen („het werkklimaat ii de oorzaak van vele ziektegevallen") onderschreven wordt. Toch leeft er terzake nog heel wat onzekerheid. Zowel het vermoede» dat de werksfeer debet is van veel ellende, als de ook al uitgespro ken klacht dat er te gemakkelijk wegens ziekte verzuimd wordt zouden bewezen of ontkracht moeten worden. Dan pas zou met succes gestreefd kunnen worden naar de preventie ve maatregelen, waarmee ook in dit opzicht een duidelijker greet op de ontwikkeling van de samenleving kan worden gekregen. Weeroverzicht DE BILT In de loop van van ochtend klaarde het van het westen uit op en kwam er ten slotte een eind aan de regenval, die woensdagmiddag inzette en daarna vrijwel onafgebroken zes endertig uren achtereen aan hield. Er is in vrijwel het gehe le land dan ook in totaal zo'n 20 30 millimeter regen gevallen. Het slechte weer werd veroor zaakt doordat er zich langs een front dat juist boven ons land tot stilstand was gekomen, voortdurend golfstorlngen ont wikkelden, waardoor het front aanmerkelijk geactiveerd werd. Een nieuw oceaanstoring zal morgen opnieuw regen en wind brengen. De weersverbetering van vandaag zal dus van korte duur zijn. Vooruitzichten voor zondag: Zon- nige perioden, later mogelijk weer regen. Weersvooruitzichten In cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min. temp.: omstreeks 12 graden. Max. temp.: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Et-ldc Eindhoven Den Helder Luchlh. Rtd, Twente Vllsslngen Zd.-Limburg Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Homo Spilt Stockholm Cuablanca Istanboel LasPnlmas New York TelAvlv 17 27 18 13 Jw20 20 ;xnw. h. bcw. Het Volkswagenconcern heeft vandaag weer een nieuw model aangekondigd, de Audl-50, een kleine auto, die begin november in ons land verkrijgbaar zal zijn voor een bedrag, dat waarschijnlijk een paar honderd gulden onder de 10.000 gulden zal liggen. Van de twee-deurs wagen, die een grote achterklep heeft, zijn twee uitvoeringen, beide met een motor van 1093 cc. De 50 LS heeft een ver mogen van 50 pk onder de motorkap, die met gewone benzine 1 op 13,7 rijdt en een maximumsnel heid van 142 km kan halen. Voor de 50 GL wordt opgegeven: 60 pk, 1 op 13,1 met super benzine en een top van 152 km.. De voorin geplaatste motor drijft de voorwielen aan. Hoewel de Audi-50 slechts 3,49 meter lang is (de Audi-80 4,19 meter) biedt de wagen volgens de fabriek plaats aan vier tot vijf personen. Vakantiegast in Zeeland ontevreden VLISSINGEN De vakantlegan- geri in Zeeland zijn over het al gemeen niet erg te spreken over de accommodatie van hun vakan tieadres. Bijna de helft van d« hotel- en pensiongasten is onte vreden, terwijl van de kampeer ders 94 procent kritiek heeft op de voorzieningen op de Cam ping. In een rapport concludeert het on derzoekinstituut voor toerisme en recreatie in Breda, dut in dc kuststreek van het Deltagebied gestreefd moet worden raar een grotere verscheidenheid van hei bezoekers bestand. Een uitbrei ding van de campingsector moet vermeden worden, terwijl sanering van het grote aantal kleine campings nodig Is. Strand- accommodatie moet uitgebreid wordpn evenals het aantal over dekte speelgclegenheden en zwembaden. Vlissingen zou uit kunnen groeien tot een bad plaats met stedelijke allures. Leger Egypte in paraatheid BEIROET (AFP) Volgens het pro-Iraakse Libanese blad Bey routh zijn de Egyptische strijd krachten in hoogste staat van paraatheid gebracht, na uitge breid politiek en militair over leg over de jongste ontwikkeling In het Midden-Oosten. Egypte heeft volgens het blad aan Amerika, Rusland en de leden van de Veiligheidsraad alle ge gevens verstrekt waarover het beschikt wat betreft de Israëli sche militaire voorbereidselen en hen gewaarschuwd voor een mogelijke verslechtering van de toestand. LONDEN (ANP) Het wereld- verbruik van olie zal in de ko mende tien jaar veel minder sterk toenemen dan een Jaar ge leden nog werd aangenomen. Dit blijkt uit recente onderzoe kingen van het olieconcern Bri tish Petroleum. Vorig jaar werd voorspeld dat het wereldverbruik in 1985 90 mil joen vaten (één vat is 159 liter) zou bedragen, bijna negentig procent meer dan in 1973. Des kundigen van BP verwachten nu echter dat het totale ver bruik in 1985 slechts 56,5 mil joen vaten per dag zal bedra gen. Dat zou een toeneming van maar twintig procent inhouden ten opzichte van verleden jaar. De prijsverhogingen die de olie producerende landen einde vo rig jaar hebben afgekondigd zouden uiteindelijk tot een ver mindering van het verbruik met ongeveer zeventien procent kun nen leiden. Een verdere besparing op het olieverbruik zou voortvloeien uil de overschakeling op andere brandstoffen en een minder ven kwistend olieverbruik, bijvoor* beeld door in plaats van vlieg4 tuig of auto de trein te gebrui ken. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9