Onder wijskrant voor Leiden-Noord Allerlei(ds) Leids publiek niet onder de indruk van LEIDATO Ouders worden met de neus op feiten gedrukt \Mm The exo Camera SFfêD U. 85-87 Alternatief snoepwinkeltje in school aan Lusthoflaan VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1974 LEIDEN ..The exorcist" is ongetwijfeld de meest omstreden film van de laatste jaren. Sedert de eerste vertoningen in Amerika van de verfilming van William Peter Blatty's roman over de „duiveluitdrijving" bij een twaalfjarig meisje, hebben de meest wilde berichten de ronde gedaan De film zou lange rijen mensen trekken, van wie er velen al na een uur onpas selijk de zaal uitliepen en anderen geestelijke hulp zochten omdat zij dezelfde symptonen meenden te vertonen als het meisje in de film. Het eerste is ongetwijfeld waar, maar over de rest kunnen wij niet oordelen. Wel is van diverse zijden ge protesteerd tegen het verto nen van de film in Neder land. Ondanks deze bezwa ren is de film gisteren in on der meer het Leidse Luxor- theater in première gegaan en te oordelen naar de reac ties van 't publiek zou je zeg gen dat het allemaal nogal meevalt. Men was meer .on der de indruk van een koele medische behandeling, die aan de uitdrijving van de de mon vooraf ging, dan ge schokt door de griezeleffec ten, die zo nu en dan een ze nuwachtig lachertje oprie pen. Toch zouden wij men sen, die menen niet zo sterk in de schoenen te staan, wil len aanraden eerst het boek te lezen. Dan kunnen zij al tijd zelf bepalen of zij de film nog willen zien. Nuchter bekeken is „The exor cist" een commerciële film door knappe vakmensen ge maakt. Blatty, die het scena rio al schreef nog voor zijn boek in Amerika een onver biddelijke bestseller werd, wilde zelf de film produceren omdat zijn ervaringen met Hollywood van dien aard wa ren, dat hij bang was dat er niets van zijn script over zou blijven. Als regisseur had hij William Fiedkin op het oog, toen nog alleen bekend van de komedie ..The night they raided Minski's". Friedkin werd te licht bevonden, totdat hij „The French connection" maakte.... Het eerste wat Friedkin deed was 't script van Blatty afkeu ren en na veel wikken en we gen kwam men tot de huidi ge twee uur durende versie. Het gesleutel aan het scena rio is nog merkbaar. De in troductie bij de ruïnes van Nineveh is in verhouding te lang, de verdachtmaking, van de bediende Karl (wat be treft de moord op Bruce Den ning) wordt niet verder door gezet en de achtergrond van Father Karras is wat vager geworden. Blatty heeft na een uitgebreid onderzoek naar allerlei ge vallen waarin van „bezeten heid" werd gesproken, de meest tastbare samengevat in één persoon: een 12-jarig meisje. De kleine Regan McNeil, dochter van een ge scheiden filmster, begint zich steeds vreemder te gedra gen. Als medische hulp geen uitkomst biedt, en de symp tomen steeds verontrusten der worden zij beschikt over een bovenmenselijke kracht, stoot obscene taal en daarmede een gifgroen braaksel uit; haar hoofd draait zo nu en dan 360 gra den en spreekt met verschil lende stemmen de meest gruwelijke verwensingen uit roept de radeloze moeder de hulp in van een psychia ter, een Jezuïet, die tenslotte van de kerk toestemming krijgt om met een oudere in exorcisme bedreven collega „de duivel uit te bannen". Het ritueel kost beide geeste lijken het leven. De oude M err in (Max van Sydow) be zwijkt aan zijn hart, de jon ge Karras gaat dóór, maar de demon neemt bezit van hem en om verder onheil te voorkomen kiest hij vrijwil lig de dood. in handen van minder gefortu neerde en getalenteerde lie den was „The exorcist" als film in de klasse van Dracu- la en andere personificaties van het kwaad terecht geko men. De nuchtere opbouw doodnormale mensen plotse ling en zonder duidelijke aanwijsbare reden gecon fronteerd met iets' ongrijp baars dat niets goeds in de zin heeft met steeds hefti ger „duivelse" reacties, weer afgewisseld door mild- menselijk contact zoals 't optreden van de inspecteur Kinderman (een geweldige rol van Lee J. Cobb) die zo veel van films houdt zijn een klassevoorbeeld van be kwaam story-telling" een plezieriger onderwerp waar dig.* Naast een verbluffende rol van de jonge Linda Blair wist zij echt niet alles wat ze deed? moet onmiddel lijk Ellen Burstyn genoemd worden als de moeder (Blat ty had buurvrouw Shirley McLaine op het oog toen hij het boek schreef), 'n moder ne vrouw, die van wanten weet, maar volkomen over stuur raakt door het gebeu ren met haar dochter. Twee vertolkingen, die je wel eens uit je evenwicht zouden kun nen brengen, wat je in een „gewone griezelfilm" niet overkomt. MILO Na drie groots opgezette film musicals en drie filmkome dies mag Barbra Streisand in „The way we were" van Sydney Pollack de veelzijdig heid van haar talent bewij zen met een meer dramati sche rol. De film die deze week draait in Camera is ei genlijk een 'love story, die door de tegenstrijdige karak ters van de twee hoofdperso nen (Barbra Streisand en Robert Redford) niet over rozen gaat We zien het joodse meisje Ka tie, werkstudente en zo poli tiek geëngageerd dat zij voortdurend met pamfletten loopt of betogingen organi seert, dat anno 1935 hopeloos verliefd wordt op de student Hubbell Gardiner, een talent vol schrijver, die zo gewend is dat het fortuin hem toe lacht dat hij het leven niet te ernstig neemt. Hij ziet Katie met haar idealen nauwelijks staan. Jaren later zien ze el kaar weer. Katie werkt op een radiostation en Hubbell is een marine-officier. Nu „klikt" het beter, maar Ka ties politieke bewogenheid past niet in Hubbells in dit opzicht ongeïnteresseerde vriendenkring, wat tot nieu we conflicten leidt en tenslot te tot een definitieve breuk. Zo nu en dan in de romanti sche gedeelten is Pollack wat lang van stof. maar dat wordt ruimschoots gecom penseerd door de wijze waarop zijn beide sterren hun conflicten acceptabel maken voor de toeschouwer zonder daarbij diens sympa thie te verliezen. Bulthuis exclusieve interieurs Leerlingen van de H. Hartschool in het alternatieve snoepwinkeltje. Van en onzer verslaggevers Leiden Op de H. Hart school voor kleuter— en basisonderwijs aan de Lusthoflaan wordt niet gesnoept Snoep is er taboe, daar is schoolhoofd Reneé Re- niers hard in. Maar hij be seft ook, dat je er met een lou ter snoepverbod niet vanaf bent: „Kinderen geven nu een maal graag geld uit, voor ruim een gulen versnoepen per dag gebeurt al gauw. Toch willen we daaraan paal en perk stel len. Geen verbod zonder meer, er wordt toch al zoveel verbo den. Maar wel werken naar een minimum, een andere mogelijk heid stellen. We hebben overleg gepleegd met de schoolarts, dok ter Tjoa, en zij adviseerde de verkoop van nonfood-artlkelen, want veel kinderen hebben overdag geen bijvoeding nodig maar willen toch iets kopen". Het resultaat werd een alternatief snoepwinkeltje in het trappen huis der school: een standje voor de hogere en één voor de lagere klassen. Het zijn ba- lietjes geworden met alle rond de gezonde voeding. En je kunt er verantwoord kopen: tekenvel 10ct., schrift 15ct., gum 10ct., penhouder 25 ct., maar net zo goed een peer voor 15 ct., een appel voor 20 ct., een sinaasap pel voor een kwartje en voor een paar stuivers worst of kaas. Renée Reniers: „Het loopt al: woensdag begonnen we met een opbrengst va ruim 8 gulden, donderdag was het 't dubbele. We willen stimuleren, dat de ou ders zelf hun kinderen een ap pel meegeven. Ook willen we de leerlingen van de lagere klas sen. die met geld moeten leren werken, de verkoop laten over nemen onder het toezicht van een paar ouders". LEIDEN Morgen rolt de eerste Onderwijskrant bestemd voor de mensen van Plan Noord en de oude Kooi van „de persen van de Lusthoflaanschool". „Verplichte lektuur voor ouders" staat er onder de kop De Noorderzon. De Noorderzon is de wijkkrant voor Plan Noord, dus dat is al vertrouwd. Minder vertrouwd zal de inhoud van de krant zijn. Ze kwam tot stand door de inzet van de Werk groep Onderwijs, die zich speciaal bezighoudt met de huiswerkklas sen, de onderwijswinkel (Sophiastraat), de Schooladviesdienst en de cursus Ouders op herhaling. De Onderwijskrant verschijnt in een oplaag van 4000 exemplaren. Ze is niet alleen een uitzonderlijke verschijning in Leiden, ook elders in het land zal men zelden een dergelijke Informatiebron tegenkomen. „De ouders moeten een goed overzicht krijgen van alles wat er op onderwijsgebied in Noord gebeurt", menen de opbouw werkster Sjoukje Drost en de stagiaires Mirjam Kop en Josée Groenewegen van de Kath. So ciale Academie in Den Haag, die momenteel het onderwijs- team van de H. Hartschooi versterken en ook hun beste krachten hebben gewijd aan de Onderwijskrant. „Een heleboel over onderwijs wordt in deze krant verteld. Over wat er alle maal wordt gedaan door heel veel vrijwilligers, zoals studen ten, specialisten, volwassenen uit de buurt, maar ook door het onderwijzend personeel. Als men ouder is van schoolgaande kinderen is men eigenlijk ver plicht dit krantje even door te kijken, want misschien staan er mogelijkheden voor het kind in die men anders zou missen", menen deze leden van de Werk groep Onderwijs Leiden Noord. De krant (10 pagina's vol) infor meert b.v. over de huiswerkklas van de Lusthoflaanschool en de bijlesdiensten in de Kooi en de Boei, drie dienstverleningen die nauw gaan samenwerken. Zoals men kan weten zijn alle bijles sen en huiswerkbegeleiding gra tis. De krant vertelt voorts erg plezie rig over de onderwijswinkel, waar je alles kunt vragen over opvoeding, onderwijs, scholen, schoolgeld, studiebeurzen, om scholing en nog veel meer. En men maakt, voor zover nog no dig, kennis met het werk van de School Adviesdienst in de wijk, die veel uitkomst kan bieden als men met leerproblemen zit. De SAD zoekt precies uit op welke schooltypes kinderen het best geplaatst kunnen worden. Dat is maar een voorbeeld, want da SAD doet nog veel meer. Ouders op herhaling Een flinke klemtoon ligt In de On derwijskrant van Noord op de cursus Ouders op Herhaling, die een jaar heeft gedraald. Aan ongeveer 40 ouders Is tot nu toe zo'n „stoomcursus" gegeven. De huisdrukkerij van de H. Hartschool. De cursus krijgt dit jaar een grote uitbreiding. H. Hartschoolhoofd René Reniers de kinderen zeggen van hem: Onze meester heet R. Reniers. Het is een erg leuke meester. Alleen als die kwaad is dan niet vertelt, dat de meeste ouders misschien aan een dergelijke cursus nog moeten wennen: „We geven ze taal- rekenen, ty pen, zuiver schrijven, Engels voor beginners. Er is een cur sus Ouders op herhaling voor beginners en voor gevorder den". Als één van de ouders mocht schrijven (op het school bord) „de meester is gek", dan komt-ie subiet in de hoek te staan, als we een illustratie in de Onderwijskrant mogen gelo ven. Het lijkt ons een heerlijke cursus toe, verrijkend, maar bo vendien erg gezellig. Het eerste thema, dat de cursis ten Ouders op herhaling voor gevorderden te behandelen krij gen- is de geschiedenis van Lei den Noord, met veel excursies en uitstapjes, waaraan leerop drachten zijn verbonden. Ook wordt in de serie Ouders op herhaling deze maand gestart met discussieavonden, waarop met deskundigen van gedachten kan worden gewisseld over ver schillende onderwerpen. Waar ze het van doen, weten we niet, maar de kosten zijn „geen". René Reniers: „We denken aan 90 cursisten, maar op het ogen blik geloof ik dat we het dubbel aantal wel zullen halen. Uitein delijk kunnen we er echter zo'n 130 hebben. Daarom zal het misschien noodzakelijk zijn. een wachtlijst in te stellen voor die Ouders-cursus. De cursus wordt gegeven door 17 man van hel onderwijzend personeel en 5 so ciologisch georiënteerden. We verwachten er eerlijk gezegd heel veel van". Eigen drukkerij De Onderwijskrant voor Lelden Noord en De Kooi komt tot le ven in, wat René Reniers noemt, „een mierennest vol ac tiviteiten". Dat is zijn H. Hart school, die beschikt over een ei gen drukkerij, die o.m. een groot deel van de leermiddelen voor de school zelf vervaardigt. „In één jaar tijd hebben we hier een miljoen afdrukken ge maakt ten behoeve van het on derwijs en de wijkkrant D« Noorderzon". Als je in de kel derruimte van de school af daalt, kom je in een ruimte vol -ondergrondse" activiteiten. Het is een goed geoutilleerds drukkerij, daar onder die H. Hartschool. Er staan o.m. een offset-pers, die ongeveer een jaar geleden door de actie Kin derpostzegels werd geschonken ten behoeve van het onderwijs ln Leiden Noord, een foto-ko pieerapparaat, een fixeer-appa- raat en een „geval" waarmee men metalen offsetDlaten ver vaardigt. Dat is waarlijk niet mis voor een school, die Harten Twee ali motto heeft: kleuter- en basis school. Als u het ons zou vra gen, is het onderwijs In Lelden Noord om allerlei redenen een zeer bruisende aangelegenheid, in een stadswijk waar niets wordt verspild. Een facet van de Leidse samenleving, dat dient uitgedragen te worden. Heel wat andere gemeenschap pen kunnen er een puntje aun zuigen. Ton Pietera. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 01710-22244 tst. 17 Promoties Aan de Leidse Universiteit is de heer R. M. Duin gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „High re solution radio investigations of fout supernova remmants". Promotor was prof. dr. H. van der Laan. De heer J. H. van den Brink is gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen op een proefschrift, getiteld „The Hai- da Indians. Cultural change, mainly between 1876-1970". Pro- motor was prof. dr. G. W. Lo- cher. De heer R. P. Dessing is gepro moveerd tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Katalytische eigenschappen van platina in goud. Reacties van protium. deuterium in alka- nen op platina-goud legerin gen". Promotor was dr. V. Po- Vogelnestje Een 82-jarige Leidenaar is door een schoorsteenveger opgelicht. Toen de oude man de schoor steenveger het afgesproken be drag wilde betalen, bleek het Hifi*» j?JJ iülgjf Van Dalen Van Dalen schoenen Bally zal haar vestiging in de Donfeer- steeg aanstaande dinsdag her openen. Het hele pand is ver bouwd en opgeknapt (zie foto); de verkoopruimte, is aanzienlijk uitgebreid. De firma Van Dalen is al meer dan honderd jaar een familie bedrijf en heeft negen filialen in West-Nederland. Sinds zestien jaar verkoopt Van Dalen in dit gebouw, daarvoor zat Hulst schoenen erin en rond 1900 was het een hoedenmagazijn. De bedrijfsleider, de heer Wij- gers. die door vele Leidenaars wordt aangezien voor de heer Van Dalen, zal maandag de of ficiële opening verrichten. dat hij Ineens f 62,50 moest neertellen. Volgens de schoor steenveger kwam dat omdat een vogelnestje in de schoorsteen hem extra werk had bezorgd. Het vaste tarief voor schoor steenvegen is f 12.50. Alleen als er gehakt moet worden, is het mogelijk dat de prijs iets hoger wordt, maar zeker geen f 62.50 Kinder boerderij Op donderdag 12 september a.s om 's middags 13.30 uur, zal in Huize „De Weipoort". Vrouwen- weg 1 te Leiden de n;euw ge bouwde kinderboerderij door het Bestuur van het Oudercomité „Huize De Weipoort" officieel worden geopend en overgedra gen aan de Stichting Gemiva. Deze kinderboerderij is ten behoe ve van de patiënten opgezet op initiatief van en met medewer king van de ouders van de pa tiënten. Door de ouders zijn gel delijke acties gevoerd, terwijl eveneens giften verkregen wer den o.m. van het Comité Kin derpostzegels. Kalender Ter gelegenheid van het vierhon derdjarig bestaan van de Leidse Universiteit in 1975, geeft de vereniging van leden van de technische en administratieve staf van de unversiteit een eeuwfeestkalender uit. voorzien van foto's van Leiden en om streken. De eerste exemplaren zullen op maandag 9 september door Herman Kleibrink, die de foto's gemaakt heeft, worden uitgereikt. De bijeenkomst vindt plaats in de Hortus Botanicus of in het Academiegebouw af hankelijk van de weersomstan digheden en begint om half elf. Later op de dag zullen de kalenders, met een door een distilleerderij en likeurstokerij beschikbaar gestelde calèche waar vroeger likeuren mee wer den rondgebracht, worden a/ge- Foto Omdat er in Leiden veel bromfiet sen worden gestolen, wordt er door het Leidse politiecorps in samenwerking met politiecorp sen ln enige omliggende ge meenten in het kader van de „crime prevention" een sticker actie „Denk om fe bromslot" gehouden. Een dezer dagen worden via rectoren en direc teuren aan leerlingen van zes tien jaar en ouder de stickers uitgedeeld. Ook dansscholen en bromfietsverkopers krijgen stic kers ter distributie uitgereikt. De Leidse polte geeft bromfiets houders twee preventeve wen ken: zet altijd je bromfiets op slot en zorg steeds dat er een verzekeringsbewijs aanwezig is. Dank zij de gegevens uit het ver zekeringsbewijs was het voor de leverd op de verkoopadressen. Degenen die een eeuwfecstkalen- der willen bestellen kunnen dit doen door storting van acht gul- politie dit jaar mogelijk 40H vn de gestolen brommers op ti sporen. Is je bromfiets toch ge stolen. geef het dan bif de poli tie aan: zij doen alle moeite on hem op te sporen. den en vijftig cent op postgin 31975 ten name van de penn:n| meester van de T.A.S. eeuw feestkalender Leiderdorp.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3